STATEN-GENERAAL Interpellatie-Sneevliet heeft geen succes. Berichten in enkele regels VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Politie tast omtrent den dader no" in het duister. Meesterlijke rede van Jhr. de Ceer. Minister Slotemaker doet nog enkele concessies. Particuliere liefdadigheid krijgt meer armslag. Jhr. De Geer. 's-Gravenhage, 13 Dec. Na de interpellatie-Sneevliet, die bijval vond bij Mr. Dr. Westerman. verzekerde de R.-K. afgevaardigde, de heer Schaepman, den heeren, dat beider tot uiting gekomen vrees voor de risico's, van onze deelneming .aan de internationale troepenmacht voor het/ Saargebied, hem duidelijk had ge maakt, dat zij alle twee in één opzicht eikaars gelijken wa rren: beiden bezaten zij blijkbaar hetzelfde ..hart als van zeker beest waarop men in het najaar pleegt te .jagen. Mr. Westerman meende aan zijn begrip voor wat uit interna tionaal èn nationaal oogpunt het op Volken bondsinitiatief scheppen van een internatio nale politiemacht, ter bescherming en bevei- linging der intrn. rechtsorde betreft niet beter uitdrukking te kunnen geven dan met een variant op het bekende gezegde van een Duitsch staatsman over den Balkan en de botten van één Pruisischen grenadier: ,.de heele Volkenbond en de héele Saar-kwestie is nog niet eens de verkoudheid van één Neder- landschen marinier waard". De interpellant had het zoowel over den staatsrechtelijken als over den internationaal- politieken boeg gegooid, toen hij uiteenzette waarom z.i. het besluit der Regeering om een Nederlanasch contingent naar de Saar te sturen, verkeerd was geweest. De minister toonde duidelijk aan, dat wie aan onze Grondwet bezwaren meende te kun nen ontleenen tegen wat thans is geschied, zich waarlijk slechts heeft bezig gehouden met het zoeken van spijkei's op laag water. Ook voor den Nederlandschen staat noemde hij het terecht een overwegend belang, dat de volksstemming in het Saargebied zoo rustig en geregeld mogelijk verloopt en dat het niet komt tot gewapende conflicten tusschen de beide meest belanghebbende partijen. Welnu, dit te voorkomen, den vrede in West- Europa te bewaren is in dezen het doel der Volkenbondsactie en dus heeft ook ons land een overwegend belang bij het welslagen hier van. Daarom rustte, aldus de Minister, naar het inzien der Regeering ook op haar de mo- reele plicht na de uitnoodiging van Genève aan deze actie daadwerkelijk mee te doen. Uitvoerig schetste Jhr. de Graeff den gane van zaken in de afgeloopen dagen. Het viel op, hoe snel de Ministerraad gehandeld heeft, zich tevens vergewissend van wat noodig was om op goede gronden een gunstig antwoord aan Genève te kunnen geven. Onze Minister van Buitenlandsc'ne Zaken oogstte voor het gevoerde beleid en tevens voor zijn uitstekende rede applaus, iets wat slechts hoogst zelden in de Kamer voor komt. Ook het slot van zijn betoog, waarin hij als „fervent aanhanger van den Volkenbond" er zijn vreugde over uitsprak, dat zelfs voor de sceptici de Volkenbond door deze daad zijn reden van bestaan nog eens op gelukkige wijze bewezen heeft, sloeg in. Behalve van de heeren Sneevliet en Wester man. kregen we nog een ander oppositioneel betoog te hooren, nl. van den heer Wijnkoop (comm.). cie vond dat de heer Sneevliet de zaak heelemaal verkeerd had aangepakt. Lang sprak de communistische leider over het eenheidsfront dat met de sociaal-demo craten in de Saar trok hem vooral! In vele bochten moest hij zich wringen om zijn tegenstand te ver klaren (ik zeg niet „duidelijk" te maken!) tegen de schepping van het internationale corps voor het Saargebied. Heel moeilijk te volgen was zijn hersen-kron- kel bovenal, toen hij in één adem op Litwinoff een beroep deed, die nota bene voorstander der beslissing van den Volkenbondsraad was. waaraan hij zelf heefi meegewerkt, èn tevens die beslissing cr.tiseerde Los van deze drie redevoeringen, zijn er heden in de Kamer door alle sprekers speeches gehouden, welke het debat in zijn geheel op zeer hoog peil deden staan. De heeren Vliegen (s.d.), Mr. Joekes (v.d.) die terecht bij deze gelegenheid met eerbied aan v. Vollenhoven's profetischen blik herinnerde de heeren Schaepman (R.K.), v. Dijk (ar.), v. Houten (c.d.u.), zij allen bleken in dit geval achter de Regeering te staan en meer dan een hunner bracht het Kabinet hulde voor het, ook met zooveel prijzenswaardige voortvarendheid ge voerde beleid. Eenstemmig was men ook van oordeel, dat de wijze, waarop thans dank zij den Volkenbond een regeling t.o.v. het o zoo teere Saar-pro- bleem in het leven is geroepen, die hier Recht boven Geweld zal kunnen doen zegevieren, als een groot succes voor Genève te beschouwen valt. Meesterlijk was 'bepaald de wijze, waarop Jhr. Mr. de Geer (c.h.) in een kort, maar wel zeldzaam mooi betoog, dat als sieraad van parlementaire welsprekendheid op haar best mag gelden, de z.i. juiste zienswijze der regee ring verdedigde. De hulde door den Minister den leider der c.h. fractie hiervoor gebracht, was welverdiend. Trouwens de heele Kamer was diep onder den indruk van dit waardig voorgedragen, gezagvol betoog. Men kon een speld hooren vallen, toen Mr. de Geer uiteen zette hoe men in wat nu gaat geschieden een feit van groote historische beteekenis kan zien. Zeker, een betrekkelijk slechts kleine troepenmacht zal de belangrijke taak in het Saargebied moeten vervullen. „Maar ook kleine dingen kunnen zeer groote waarde heb ben indien zij echt en van zeer zuiver allooi zijn", zoo zeide deze spreker om er terstond aan toe te voegen dat dit hier het geval was. Een gewapende macht van volkomen gedes interesseerde landen zal samenwerken in op dracht van een internationaal publiekrechte lijk orgaan voor bescherming en handhaving der internationale rechtsorde. Dit is aldus Jhr. Mr. de Geer het prototype van wat wij D. J. Wijnkoop (C. P. H. C. C.) noodig hebben om in de toekomst oorlog te voorkomen en onze cultuur te redden. Hier is. zoo zeide hij nog, een daad waarvan meer kracht uitgaat dan van de fraaiste woorden, een antecedent, aat steun en bezieling zal geven voor het vervolg en dat aantoont hoe ook op internationaal gebied de eigenrichting wordt en moet worden afgeschaft. Het recht van den sterkste dient plaats te maken voor de sterkte van het recht. Ziet daar het motto van 's heeren de Geer's visie op den weg dien men internationaal behoort in te slaan, visie welke hem er toe bracht dezen gelukkigen stap in.de goede richting van ganscher harte toe te juichen. Op de vier communisten, den interpellant en Mr. Westerman na sprak tenslotte heel de Kamer zich uit tegen de motie-Sneevliet (een Wijnkoopiaansche poging om 'n motie in te dienen mislukte door gebrek aan voldoende ondersteuning) om de mariniers niet naar het Saargebied te sturen. Hierna kon eindelijk Minister Marchant zich neerzetten om te luisteren naar de kritiek dooi de heeren Tilanus (c.h.) en Mr. Wendelaar (lib.) vooral uitgeoefend op zijn spellings- beleid en op zijn in dat verband niet steeds waardig genoemde houding, nadat de heer Ter Laan (s.d.) vooral de bezuiniging door con centratie ten koste der openbare school onder handen had genomen. Minister Marchant zal zijn belagers zeker wel van antwoord dienen Reeds heden kostte het hem moeite niet te interrumpeeren! Avondvergadering Half tien was het en toen kon dan eindelijk Minister Slotemaker nadat nog een handvol sprekers niets nieuws meer verteld hadden, men zijn beantwoording der vele debaters be ginnen. Van hen was is verband met zijn positie als leider van de R.K. fractie en niet te vergeten op grond zijner nog niet geheel duidelijke houding tegenover het kabinet Mr. Aalberse wel de belangrijkste geweest. In twee opzichten vooral had de heer Aal berse nog niet gekregen wat hij en zijn vrien den verlangden, te weten mogelijkheid van verhoogihg van het steunpercentage mo menteel 78 pet. tot 90 pet. van het loon (85 pet. over de z.g.n, dubbel-uitgetrokkenen), het geen dan speciaal bedoeld is voor de groote gezinnen in de groote steden en ten tweede, allergrootste wensch der R.K. fractie, het vol ledig vrijlaten der kerkelijke en particuliere liefdadigheid bij het verleenen van aanvullen den steun boven den officieelen steun. Inwilliging van verlangen nummer een zal niet gaan, omdat goede diffentiatie hier niet te maken is en het financieel onmogelijk ware over heel de linie een dergelijke regeling in te voeren. De Minister bleek echter met betrekking tot het tweede punt wel eenigermate tegemoet komend te willen zijn. Aan de particuliere ker kelijke liefdadigheid zal n.l. een zoo „ruime armslag" worden gegeven, dat het verschil met volledige vrijheid niet groot meer zal wezen. Er zal intusschen wel eenige controle blijven, terwijl voorts 'nog te bedenken valt, dat het contact tusschen de verschillende vormen van armenzorg niet verloren mag gaan. Een pre- ciese formuleering eener regeling zal de Mi nister neerleggen in een circulaire na overleg met de gemeenten en met de contactcommis sie uit de arbeidersorganisaties. Nog een enkele andere ministerieele con cessies moge ik even aanstippen. Zoo b.v. deze, dat ook invaliditeits- en ongevallenrente slechts voor 2/3 van het steunbedrag zal wor den afgetrokken. Voorts was daar dit in verband met den uitgeoefenden aandrang voor alle gemeenten verplichte steunregeling in te voeren de mededeeling, dat de Minister op nieuw zal praten met de 45 gemeenten, die nog geen steunregeling hebben. Mr. Aalberse bleek nu eigenlijk wel tevre den. Zeker hij verzocht den Minister nog eens na te gaan of hij toch niet iets in de richting van de verlangde 90 pet. kon doen. maar dat bleef tenslotte dan ook het eenige. Wat de controle op den steun uit particuliere en ker kelijke liefdadigheid betrof, bepleitte de R.K. fractie-leider natuurlijk het in acht nemen van de noodige kieschheid. Verder moest de circulaire vooral niet ingewikkeld zijn èn spoe dig in zee gaan. alles te samen drie verlangens, waarop de Minister zijn jawoord gaf. Boven dien beloofde hij ook nog eens de kwestie der 90 pet. te laten bekijken Zoo werd het van nacht om een uur nog een „happy end". E. v. R. Heler kocht van auto- beroovers. Negen maanden geëischt. Donderdag behandelde de arrondissements rechtbank te Amsterdam de strafzaak tegen den 25-jarigen koopman J. S., verdacht van heling. De man zou een groot aantal goederen heb ben gekocht van pakjesdieven, die op den Muiderstraatweg opereerden en vrachtauto's bestalen. Veertien dagen geleden stonden de dieven terecht; de heler legde thans een bekentenis af. Hij had de pakken gekocht, aanvankelijk had hij geen vermoeden, dat het gestolen goed was. Later had hij dit ontdekt, doch een van de dieven had hem bedreigd met de woorden: „Ik weet nu, waar je je geld, verbergt. Ik zal er eens een paar mannetjes óp af sturen." Verdachte was toen zoo bang geworden, dat hij voortgegaan was met koopen, De dieven, die als getuigen werden gehoord, ontkenden verd. ooit te hebben bedreigd. De Officier van Justitie achtte de heling be wezen en requireerde een gevangenisstraf van negen maanden. Spr. hield daarbij rekening met verd.s jeugd en zijn blanco strafregister. De verdediger, mr. Fr Pauwels besprak in zijn pleidooi het rapport, dat over verd. is uitgebracht en dat zeer goed is. Uitvoerig be sprak pl de houding van de dieven tegenover den heler. Ten opzichte van een van hen, een Duitscher, merkte pl. op: „Hij is een Duitscher. dus liegt hij." Pres.: „Dat kan ik niet toelaten, als U zoo doorgaat, ontneem ik U het woord!" Verdediger: Dat is zoo mijn persoonlijke meening en het meerendeel van mijn landge- nooten denkt er ook zoo over. Pres.: „Ik kan het niet toelaten." Mr. Pauwels drong aan op een voorwaarde- .lijke veroordeeling- Chinees te Rotterdam neer geschoten. Ook arrestaties in de hoofdstad. Prinses als voorzitster geïnstalleerd. Van het Nederlandsche Roode Kruis. Donderdagavond heeft in de Chïneezenwijk te Rotterdam, op Katendrecht een Chinees een landgenoot van hem met een revolver neergeschoten. Het drama gebeurde omstreeks acht uur en speelde zich af in de Delistraat voor pand 18. waar een restaurant is gevestigd. Het slacht offer is de 36-jarige Bo Tang Sai. uit de Ka- tendrechtschestraat. De dader, die wist te ontkomen, heeft het slachtoffer in den onderbuik geraakt. Een ko gel is aan de voorzijde binnengedrongen en leeft aan de achterzijde het lichaam weer verlaten. Het slachtoffer is naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht waar direct operatief is ingegrepen. Het slachtoffer was gehuwd met een Hollandsche vrouw en had drie kinderen. De dader en het slachtoffer hebben op straat staan praten en toen is plotseling het eerste schot gevallen. Na het eerste schot rende de getroffene het restaurant binnen, achtervolgd door den dader. In het restaurant was een aantal Chineezen aanwezig, die ech ter allen op de vlucht sloegen daar de dader nog eenige schoten loste. De dader is daarop op de vlucht geslagen. Gezegd werd dat de dader vermoedelijk het perceel Deiistraat 40 was binnengevlucht, in welk pand een groot aantal Chineezen ver blijf houdt. Door de politie werd hier onmid dellijk een onderzoek ingesteld en er werden verschillende Chineezen meegenomen naar het posthuis op den Linker Veerdam. Bij hun verhoor, dat met behulp van een tolk ge schiedde ontkenden allen iets van de zaak af te weten. Men bleef dus, zooals dit gemeenlijk in Chineezen-zaakjes het geval is, in het duister tasten. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, van den dader heeft men echter nog geen spoor kunnen vinden. De getroffene en zijn vrouw waren reeds ge- ruimen tijd geleden gewaarschuwd dat de man gevaar liep. Men brengt op Katendrecht dezen moordaanslag in verband met een Chi neezen-moord die dezen zomer in de Edison - straat heeft plaats gehad. In hoeverre dit juist is valt echter zeer moeilijk na te gaan. In verband met deze zaak zijn gisteravond nog op het Stationsplein te Amsterdam drie Chineezen aangehouden. Twee van hen kon den aannemelijk maken, dat zij uit Utrecht en 's-Hertogenbosch kwamen. De derde echter, een zeeman, was minder pertinent in zijn verklaringen. Zijn herinne ringsvermogen liet hem blijkbaar zoo nu en dan in den steek. Hij zou, vertelde hij. in ge broken Engelsch, pas „van zee" zijn gekomen. Hij gaf toe Donderdagavond in Rotterdam te zijn geweest. Telefonisch zijn uit Rotterdam nadere gegevens door de politie opgevraagd. Het bleek, dat de dader waarschijnlijk door zijn jaszak heen een revolverschot zou hebben gelost. In de jaszak van den dader moest dus een kogelgaatje zijn. Het is wel merkwaardig dat ook in een jas van den gearresteerden Chinees zich een zak bevindt met geschroeide randen. Hij beweert echter dat dit door een cigaret is gekomen. De papieren van het drietal bleken, voor zoover zij die bij zich hadden meestal be waren zij hun paperasen in hun boarding- house in orde. Op den zeeman is ook 'een brief gevonden met de mededeeling dat hij niet meer aan kon monsteren. Het is niet onmogelijk dat deze Lijding oorzaak is van de schietpartij. Tegen 12 uur is nog een vierde Chinees aangehou den die met den trein uit Rotterdam kwam. Ook hem is een verhoor afgenomen. De Chi neezen zijn ingesloten en heden zouden zij op transport gesteld worden naar Rotterdam om nader te worden verhoord. Donderdagmiddag om 3 uur heeft ten ge- bouwe van het Hoofdbestuur van het. Neder landsche Roode Kruis te 's Graven'nage de plechtige installatie van Prinses Juliana der Nederlanden als voorzitster van het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis plaats gehad. Na aan den ingang van het gebouw door den eersten ondervoorzitter jhr. J. H. Röell, den secretaris-generaal mr. dr. F. W. Donker Cur- tius en den penningmeester mr. W. J. Baron van Lynden, te zijn ontvangen en in t voor malige amblsvertrek van wijlen den Prins dei- Nederlanden te zijn binnengeleid, werd aldaar aan de Prinses bij het binnentreden door Jonkvrouwe N. C. von Mühlen, werkzaam ter secretarie van het Hoofdbestuur, een ruiker aangeboden. Na opening der hoofdbestuursvergadering in de aangrenzende groote vergaderzaal, had de voorlezing plaats van het Koninklijk Be sluit van 29 November 1934 No. 75, waarbij het aan de Koningin behaagde Prinses Juliana tot voorzitster te benoemen De beide volgens anciënniteit oudste Hoofd bestuursleden prof. G. J. W. Koolemans Bey- nen en mr. A. M. Ledeboer hadden vervolgens de eer de Prinses de vergaderzaal te mogen binnenleiden. Na een rede van jhr. J. H. Röell, nam de Prinses het woord en zeide: Mijnheer de le Onder-Voorzitter, De woorden door U namens het Hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis gesproken tot de dochter van Uw overleden Voorzitter, waren zoo treffend, dat ik U er mijn diepgevoelden dank voor uitspreek evenals mijn erkentelijk heid over het welkom in Uw midden. Ik geniet op dit oogenbiik het bijna te groote voorrecht in zekeren zin mijn Vader te mo gen opvolgen in een functie, die zulk een groot deel van zijn werkkracht en van zijn hart in beslag nam. Men kan nauwelijks zwaarder een verplichting gevoelen dan ik deze nieuwe. Waar ik natuurlijk nog niet op de hoogte ben van het ingewikkeld raderwerk der ver- eeniging en waar verschillende andere bezig heden mij eveneens opvorderen, daar doe ik een beroep op de voorlichting en de medewer king van U allen. Ik hoop U in de toekomst nog in menig uur van gemeenschappelijken arbeid voor het Ned. Roode Kruis te ontmoeten, waarvan het heil ik mag nu zeggen: ons allen zoo na aan het hart ligt. Ik heb gezegd. Een „Leve de Prinses. Leve onze Voorzitster" besloot de plechtige installatie. Kaas voor werkloozen. Gemeentebesturen moeten medewerken. Prijs hoogstens 12 cent per K.G. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft, naar wij vernemen, den gemeentebesturen bericht, dat zij de beschikking heeft over een groote par tij oude kaas in verschillende soorten, van prima kwaliteit, welke, gezien de binnenland se he behoefte, bezwaarlijk op de gewone wijze via den handel in het verkeer kan worden gebracht-. Derhalve is besloten deze partij bui ten de markt te houden en die te bestemmen voor uitdeeling aan werkloozen, wanneer daartoe althans de medewerking van de Ge meentebesturen zou kunnen worden verkre gen. De kaas zal voetstoots worden afgele verd, in papier verpakt in stukken ad 1 kg elk, zoodat de uitdeeling ter plaatse op ge makkelijke wijze kan verloopen. De levering en verzending geschiedt franco, mits de meentebesturen een bedrag voldoen van 10 ets per K.G. Geschiedt verstrekking tegen betaling, dan zal geen hooger bedrag dan de kostende prijs ad 10 cents per K.G. mogen worden gevorderd, eventueel verhoogd met de distributiekosten. Aan de werkloozen wordt afgeleverd tegen een prijs van ten hoogste 12 ets per K.G. De distributie zal, mede met het oog op de controle, rechtstreeks vanwege het Gemeentebestuur dienen plaats te heb ben dus via wederverkoopers, teneinde het gewone handelsdebiet niet te benadeelen. De totale hoeveelheid welke ter beschikking staat is ongeveer 200.000 K.G. Uiterlijk voor 20 December a.s. wordt be richt van de gemeentebesturen ingewacht. Spoedig half-wekelijksche dienst op Indië. Het wachten is op de 14 Douglas'machines. Vermoedelijk in Mei 1935 het begin. Het volgend jaar is een halfwekelijk- sche luchtdienst op Indië te verwachten. Worden de bestelde veertien Douglas- machines in een snel tempo afgeleverd, dan bestaat er groote kans dat reeds in Mei met dezen dienst kan worden begonnen. Loopt de levering tegen dan zal in ieder geval toch aan het eind van 1935 hiertoe kunnen worden overgegaan. Heeft men thans nog negen dagen noodig voor de reis Amsterdam—Batavia, met de Douglasmachines zal deze gemakkelijk in zes dagen kunnen worden afgelegd, waarna men op den duur den dienst op vier dagen kan terugbrengen. Certificaathouders wenschen toegang. Tot de vergadering der Ned. Handel Mij. Verschillende moeilijkheden. In verband met eenige kritiek, die ten beurze te Amsterdam werd uitgeoefend op het feit, dat de houders van certificaten van aan- deelen Nederlandsche Handel Mij. geen toe gang op de Zaterdag te houden vergadering hebben, noch stemrecht kunnen uitoefenen, hebben wij ons gewend tot het Administratie kantoor. dat ons het volgende mededeelde: Door certificaathouder te worden, laat men zijn rechten aan het administratiekantoor. Gaat men hiermede niet accoord, dan kan men zijn certificaat royeeren, maar in de week aan de vergadering van aandeelhouders voor afgaande, schrijdt de Nederlandsche Handel Mij. geen aandeelen over (hierbij zij ge memoreerd, dat aandeelen Nederlandsche Handel Mij. op naam luiden). In deze week kon een certificaathou- kon een certificaathouder geen aandeelhou der geen aandeelhouder worden. Het was evenmin mogelijk, dat het administratiekan toor aan een certificaathouder een volmacht verleende, omdat volgens de statuten van de Nederlandsche Handel Mij, alleen aan aan deelhouders volmacht kon worden gegeven. Het administratiekantoor vestigde er nog onze aandacht op. dat het, ondanks zijn groote aandeelenbezit. slechts recht heeft op het uitbrengen van zes stemmen PRINSES JULIANA LID VAN DE K. N. A. C. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel club deelt ons mede. dat Prinses Juliana de K.N.A.C. heeft vereerd met haar toetreding als lid. Korting op Indische pensioenen. Nieuw wetsontwerp ingediend. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot nadere regeling van de tijdelijke korting op Indische pensioenen, vastgesteld bij de wet van 29 December 1933, ten aanzien van pensioenen en onderstanden, gebaseerd op herziene regelingen. De strekking daarvan is de bij de wet vast gestelde pensioenkorting niet te doen gelden voor pensioenen, die zijn ingegaan na de in werkingtreding dezer wet en die dus geba seerd zijn op de herziene salaris- en pensioen regeling. Echter zullen deze pensioenen an derzijds tijdelijk niet meer mogen bedragen, dan zij zouden doen met toepassing van de bedoelde korting en indien de herziene sala risregeling niet had plaats gehad. Geschenken te Albury overhandigd. Nederlandsche delegatie hartelijk begroet. De Nederlandsche delegaties uit Melbourne en Nederlandsch-Indië hebben Donderdag een bezoek gebracht aan Albury om den burge meester en anderen autoriteiten de geschen ken te overhandigen, uit erkentelijkheid voor de groote hulp, door de inwoners van Albury bij de landing van de Uiver verleend Vijf duizend personen waren bij de aankomst van de gedelegeerden aanwezig, die door de be volking op hartelijke wijze werden begroet. ANNIE WOUD. Annie Woud. onze gevierde altzangeres, heeft met een ondei'breking van een jaar studie te Weenen haar geheele opleiding genoten van de Haariemsche zangpaeaagoge, mevr. Am. Schuil-Hol. Annie Woud debuteerde reeds als leerlinge op een concert van Haar lem's Dagblad op 21 December 1925 en haar succes was toen zoo groot, dat zij reeds het volgend jaar soliste was bij de Haariemsche Bachvereeniging. Sindsdien heeft zij zich ont wikkeld tot een onzer eerste Nederlandsche oratorium- en liederen zangeressen, een kun stenares, van wie een Duitsch criticus schreef, dat zij in het bezit is van een altstem, zooals men op het vasteland alleen nog maar van Sigrid Onegln en Olzewska hoort. In haar betrekkelijk korte loopbaan is zij in de belangrijke muziekcentra van ons land reeds herhaalde malen opgetreden en zong zij in het buitenland o.a. te Weenen in Esther van Handel. Sursum Corda van Piechler en de VEHe symphonic van Mahler München, Augsburg, Fürth. Keulen. Essen en Neuren berg. in welke laatste stad zij soliste was op den algemeenen Katholiekendag en het vol gend jaar op het Protestantsche Gustaaf Adolf-Feest. Voor dit seizoen is zij o.a. ge- engageerd voor twee abonnementsconcerten van het Concertgebouworkest te Amster dam en Rotterdam en voor de Bachfeesten in de Maltheus Passion en de H Moll Messa der Nederlandsche Bachvereeniging te Naar- den. Extra-Kerstgave voor werkloozen. Vijf en dertig procent van den steun. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken goedgevonden, dat aan on dersteunde werkloozen aan het einde der week van 1622 December als Kerstgave bo ven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag, overeenkomende met 35 pet. van het geen de ondersteunden over genoemde week aan steun ontvangen De Kerstgave is, verge leken met het vorige jaar van 25 pet. tot 35 pet. van den steunuitkeering verhoogd. De uit deze verhooging voortvloeiende kosten komen geheel ten laste van 't Rijk, terwijl overigens de kosten van den Kersttoeslag, evenals dit het vorige jaar het geval was, door het Rijk en de betrokken gemeenten geza menlijk zullen worden gedragen. De gemeenteraad van Zaandam heeft be sloten de door den minister van binnenland- sche zaken gewenschte salarisverlagingen voor het gemeentepersoneel in te voeren. De monumentale zonnewijzer, ontworpen en uitgevoerd door Ir. A. Boeken, die door het „Comité Huldeblijk A.N.W.B. 1933" aan den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, bij zijn vijftigjarig bestaan is aangeboden, zal a.s. Zaterdagmiddag om drie uur te Amster dam onthuld worden. In verband met de tijdsomstandigheden zal het bedrijf van de biscuit- en koekfabriek „Nutrix" te Leiden tijdelijk worden stopgezet. Ongeveer honderd man kantoor- en fabrieks- personeel zullen hierdoor zonder werk komen. Ook de Haagsche K. v. K. verzet zich tegen invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Zaterdag a.s. te 9. 11 en 13 uur, telkens tien minuten zal de marconist van de „Snip" radio amateurs in de gelegenheid stellen met hem in verbinding te komen op de amateur-golf lengte van pl.m. 40 meter. De teraardebestelling van den in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overleden wielrenner J. de Wolff zal Zaterdagmiddag a.s. om twee uur plaats hebben op de begraaf plaats Vredenhof aan den Haarlemmerweg. Te Diemen werd de oude man Van Beek bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen. Met ernstige wonden aan het hoofd werd de man het huis van Dr. Derkin deren binnengedragen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5