KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT lÜeiU&ÏGOH Cobfetüe ook voor U! een en ander. Nieuwe Uitgaven. ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De nieuwe spelling verdedigd. Mugschrift van Prof. De Vooys. De Utrechtsche hoogleeraar dr. C. G. N. de Vooys heeft een klein vlugschriftje het licht doen zien, waarin de bezwaren tegen de nieuwe spelling worden weerlegd. „Een volgend ge slacht zal zich verbazen over de schromelijke overdrijving, de hartstocht, het fanatisme, waarmede in 1934 de nieuwe spelling van conservatieve zijde bestreden is. Alleen aan verblinding is het toe te schrijven, dat zoo velen, zonder zich voldoende op de hoogte te stellen, te goeder trouw meeningen verkon digen, die met de feiten in strijd zijn". Een tiental bezwaren worden hierna door den hoogleeraar weerlegd. Volgens het oordeel van prof. de Vooys zullen binnen een paar jaar een millioen jonge Nederlanders de nieuwe spelling toe passen. Bovendien hebben zich reeds binnen drie maanden tijds een toenemend aantal an deren aangesloten. „Deze wassende stroom is niet te stuiten, alleen tijdelijk te belemmeren. Zoo spoedig mogelijk herstel van de eenheid is een Volks belang. Nu dat in achterwaartsche richting niet te bereiken is, zullen ook zij, die aanvankelijk persoonlijke bezwaren hadden verstandig doen door de invoering van de nieuwe spelling met kracht te bevorderen, liefst door zelf de nieuwe practijk te aanvaar den, en andere daartoe te bewegen". STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD De onderhandelingen tusschen de besturen van het Belgische en Nederlandsche trekpaar denstamboek over wederzij dsche erkenning hebben een vlot verloop gehad. Binnen niet al te langen tijd is te verwachten de bekrach tiging van een accoord, waarbij de wederzijd- sche erkenning van afstammingsbewijzen ge regeld wordt. Ondertusschen worden Neder landsche koopers, die fokoaarden in België wenschen te koopen, er op attent gemaakt, dat na het tot stand komen van het accoord de afstammingen van eventueel ingevoerde Bel gische paarden volledig tot in de derde graad geregistreerd moeten zijn in het Belgische stamboek. Dezen koopers wordt daarom ver zocht alvorens definitief te koopen over de afstammingen meer inlichtingen in te winnen op het secretariaat Koningskade 14 Den Haag. LEERFABRIEK UITGEBRAND Even over eenen Vrijdagmiddag brak brand uit op den zolder van de leerfabriek van de firma Vaarten en Hendriks te Alfen (N.B.i Het vuur greep snel om zich heen. zoodat in korten tijd het geheele complex in lichte laaie stond. De brandweer uit Tilburg die ter as sistentie was geroepen, liet de belendende per- ceelen ontruimen en moest zich beperken tot het beschermen van de aangrenzende woon huizen Weldra was de geheele fabriek tot den grond toe afgebrand. Het nablusschingswerk geschiedde door de Alfensche brandweer. De schade kon tot nu toe nog niet worden vast gesteld, doch zij zal niet gering zijn daar een groote voorraad leer en vele machines in het gebouw aanwezig waren Op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich geen werk lieden in de fabriek. Kinderhuissingel 2, Tel. 11979 {2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Winkels mogen langer zijn geopend tot 1 Januari. Let echter op de bepalingen der Arbeidsinspectie. Ongeacht hetgene wat de Arbeidsinspectie heeft bepaald over de werktijden van het per soneel in winkels tijdens de feestdagen, welke bepalingen elders in dit nummer zijn te vin den. geven wij hieronder de tijden waarop de winkels gedurende deze dagen geopend mogen zijn, zulks in afwijking van de gewone regling der winkelsluitingswet. Op de Zondagen 16, 23 en 30 December geldt de gewone Zondagsche regeling. Van 18 tot en met 22 December en op 24 December mogen alle winkels tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend blijven. Dinsdag 25 (1ste Kerstdag), Woensdag 26 December (2e Kerstdag en Dinsdag 1 Januari gelden als gewone werkdagen. Op Maandag 31 December mogen de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, ban ket. suikerwerk of chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, en de slijterijen en volledige vergunningen tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend zijn. Op Maandag 24 December mogen kappers- of barbiersondernemingen tot 11 uur 's avonds voor het publiek geopend blijven, doch na 10 uur 's avonds uitsluitend voor het verrichten van kappers- of barbierswerkzaamheden. Volledige lijst. De uitvoerige regeling is dus als volgt: Sluitingsuur Zondag 16 Dec. Zondagsche regeling. Maandag 17 Dec. gewone regeling 8 uur n.m. Dinsdag 18 Dec. Woensdag 19 Dec. alle winkels 10 uur n.m. Donderdag 20 Dec. (kapperszaken 1 uur) Vrijdag 21 Dec. Zaterdag 22 Dec. (kapperszaken 11 uur, doch na 10 uur uitsluitend voor kappers- of barbiers-werkzaamheden) Zondag 23 Dec. Zondagsche regeling. Maandag 24 Dec. alle winkels 10 uur n.m. (kapperszaken 11 uur zie boven). Dinsdag 25 Dec. Woensdag 26 Dec. alle winkels 8 uur n.m. Donderdag 27 Dec. (kapperszaken 1 uur) Vrijdag 28 Dec. Zaterdag 29 Dec. alle winkels 10 uur n.m. (kapperszaken 11 uur, zie boven). Zondag 30 Dec. Zondagsche regeling. Maandag 31 Dec. winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade, al dan niet tezamen met consump tie-ijs ten verkoop in voorrraad zijn 10 u. n.m. slijterijen en volledige vergunningen 10 u. n.m. overige winkels 8 u. n.m. Dinsdag 1 Jan. '35 alle winkels 8 uur n.m. Roekeloos automobilist ver oorzaakte ongelukken. Vijf maanden hechtenis geëischt. Op 2 Juli jl. had op den Overtoom te Am sterdam een verkeersongeluk plaats, waarbij twee dames door een auto werden aangereden en tamelijk ernstig gewond. De automobilist kwam van den Amstelveenschen weg de Overtoom oprijden. Ter hoogte van de Con- stantijn Huygensstraat passeerde hij in vrij snelle vaart twee auto's. Hierdoor had hij geen overzicht van den weg en reed hij een wielrijdster aan, die tegen den grond geslingerd werd. De automobilist raakte zijn stuur kwijt en stoof met zijn wagen over een vluchtheuvel heen. Hierbij viel een tweede slachtoffer; een juffrouw werd overreden en ernstig gewond- Vrijdag stond de automobilist, de chauf feur H. R. S. terecht voor de Vierde Kamer der arrondissementsrechtbank, verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door .schuld. De Officier van Justitie requireerde een gevangenisstraf van vijf maanden en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. SCHORSING VAN DR. LEGERS OPGEHEVEN. De Keulsche advocaat dr. Legers, die verle den week als lid van den nationaal-socialistï- schen juristenbond werd geschorst en uitge sloten van toegang tot de balie omdat hij ge weigerd had den Hitler-groet te brengen, is thans wederom toegelaten en de schorsing is opgeheven op bevel van den Rijksjuristenlei- der dr. Frank, tot wien dr. Legers zich gewend had. MARINIERS VOOR HET SAARGEBÏED TE ROTTERDAM De troep mariniers, bestemd voor het Saar gebied is thans volledig te Rotterdam in de kazerne aanwezig. Men is er druk bezig de manschappen voor de tocht uit te rusten, waarbij zij o.a. worden voorzien van gasmas kers. Ook krijgen de mariniers ransels, het geen voor hen iets nieuws is. Op 20 dezer zul len de kwartiermakers reeds vertrekken met den trein, waartoe o.a. behooreh keukenwa gens, trucks, motoren met zijspan en perso nenauto's. De troep zelf vertrekt naar men weet op 22 dezer. De minister van defensie zal officieel afscheid van de mariniers nemen. Het Ls mogelijk dat dit in Den Haag zal ge schieden of anders op Donderdagmiddag voor het vertrek te Rotterdam. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. VEREEN. TOT STICHTING VAN EEN EVANG. GEMEENTE, aan te sluiten bij den Bond van V. E. Gemeenten in Nederland. Kerk der Broedergemeente, Parklaan 34. Nam. 8 uur: Ds. C. J. Hoekendijk, Pred. te Eussum. Bundel Joh. de Heer meebrengen a. u. b. LISSE. NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 uur: Ds. Tichelaar. Nam. 5 uur: de heer Siderius. Katwijk. V.m. 10 uur: J. Dekker, Kinderkerk. GEREFORM. KERK. V.m. 9.30 UUl': Dr. Ruys. Nam. 4 uur: Ds. Ruys. CI-IR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Ds Ponstein. Nam .5 uur: Ds. Ponstein. GEREF. GEMEENTE. V.m. 9.30 en 4 uur; Ds. Lichtenberg. PRIESTERWIJDING. Onze stadgenoot de heer A. Handgraaf wordt Zondag 22 December door Mgr. Diepen. Bisschop te 's-Hertogenbosch, aldaar tot' priester gewijd. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER A. G. BOES. De wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, zal in plaats van Woensdag 19 Decem ber zijn gewone spreekuur ten Stadhuize hou den op Dinsdag 18 Dec. en daarna in deze maand niet meer VERASSCHING ARNOLD SPOEL. Onder veel belangstelling heeft Vrijdagmid dag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Arnold Spoel, leeraar aan het Koninklijk Conserva torium voor muziek in Den Haag, oprichter en leider van het koor der afdeeling 's-Gra- venhage en omstreken van de Nederlandsche vereeniging voor den Volkszang. WIJZIGING VERORDENING BELASTING HEFFING. B. en W. stellen den Raad voor, eenige wij zigingen aan te brengen in de verordeningen op de heffing van de onderscheidene belas tingen. Van de gelegenheid tot wijziging der veror dening op de heffing der Personeele Belasting' wenschen B. en W. tevens gebruik te maken om in verband met de bij de wet van 28 Juli 1933 aangebrachte wijziging in het wettelijk minimumtarief voor den grondslag' „motorrij tuigen", de verordening daarmede in over eenstemming te brengen. meldt: Hoogste barometerstand 762.6 m.WT. te Vardö. Laagste barometerstand 722.2 m.M. te Holyhead, en voorspelt: Matigen tot krachtigen, later al'nemenden Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvanke lijk nog regenbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland HET BLIJFT NOG BUIIG: LATER MISSCHIEN VORST. De depressie ligt met een kern nabij 720 m.M. over Ierland en vult aan de achterzijde snel op, zonder dat aan de voorzijde nog daling' van beteekenis voor komt. Lr Noord Scandinavië en op IJsland stijgt de baro meter vrij sterk. Een zware storm woedt in de Golf van Biscaje. Op den Oceaan stormt het uit het Noordwesten, in Schotland uit het Zuid-Oosten. In Zuid-Frankrijk hielden de zwaren regens aan. Toulouse meldde weer 25 m.M. en in Noord- en Oost-Frankrijk zal heden weer regen vallen. Ook op de Britsche Eilanden valt veel regen. Duitschland heeft alleen in het Westen meer dan gematigden wind en overal zwaar bewolkte of betrokken lucht, met zeer zacht weer in het Oosten. In Scandinavië hield de lichte tot matige vorst aan. Wanneer de hooge druk-ontwikkeling in het Noorden aanhoudt komt er kans op tem peratuurdaling. Maar aanvankelijk houdt het buiige en zachte weer met tijdelijke opklarin gen nog aan. Thermometer 15 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 47 F. 43 F. 48 f. Barometer Hedenmorgen 10 uur 735 m.M. Stand van gister 745 m.M. Neiging: Achteruit. opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 December. Bevallen 11 December: C. G. KruseKop- pejan, d.; 12 December: S. ToornendRam, z.; C. M. AdriaanseRoosendaal, z.; 13 De cember: a. P, van NoortBarends, d.; H. E. v. d. VoortBreukei', d.; J. C. Zwemmer Hoolwerf, z,; M. C. WesterdijkMeijer, z.; H, WitteveenBuma, d.; 14 December: T. v. d. Waterenvan Duijn, d. Overleden 13 December: C. M. Sinnige— Groothuizen. 51 j., Pieter Kiesstraat; J. van Schagen, 62 j., Weteringstraat; W. P. Erke- lenJansen, 71 j., Ramplaan; H. Plantjé— Langevoort. 77 j., Jansstraat; M. StetMetze- laar, 62 j.. Meester Cornelisstraat; J. M. Par donVeldhuis, 59 j., L. Lakenstraat. PERSONALIA. De reserve 2e luitenant ir. D. H. Bonhof van het 3e regiment veldartillerie is overge plaatst bij de Schoolcompagnie van den Mo tordienst. Bij Ministerieele Beschikking is kapi tein M. Verhoeven, van het 10e R. I. overge plaatst naar Haarlem, met bestemming voor de functie van kapitein-toegevoegd aan den Indeelmgsdistx-ictscommandant te Haarlem. Personeele belasting voor koffiehuizen. Huurwaarde voor 2/3 berekend. ■Bij de wet van 28~Juli 1933 is aan de Wet op de Personeele belasting 1896 een bepaling toegevoegd, volgens welke bij gemeenteveror dening voor de toepassing dezer wet koffie huizen, restaurants e.d. kunnen worden ge lijkgesteld óf met winkels, óf met gemeubeld verhuurde perceelen. In het eerste geval wordt de huurwaarde voor 1/3, in het tweede geval voor 2/3 berekend. Het tot den Raad gericht verzoek van onderscheidene vereenigingen van houders van koffiehuizen, restaurants e.d. om van voormelde bevoegdheid gebruik te maken, achten B, en W. gelet op de ongun stige positie, waarin het meerendeel dezer bedrijven als gevolg van de tijdsomstandig heden is komen te ve-rkeeren, redelijk en voor inwilliging vatbaar, met dien verstande even wel, dat zij, gelijk door hen reeds in de Me morie van Antwoord werd vermeld, met het oog op het daardoor te verwachten verlies in opbrengst der Personeele belasting ten be drage van pl. f 10.000 niet verder meenen te mogen gaan dan de huurwaarde voor 2/3 te berekenen. B. en W. stellen den Raad voor, een daartoe strekkend besluit te nemen. Motordienst. Detachement naar het Saargebied. Voor het vervoer o.a. van de Nederlandsche troepen in het Saargebied zal worden ge bruik gemaakt van het matriaal van de Schoolcompagnie van den Motordienst. Dit korps zal da^'toe hebben te leveren 1 autosectie onder commando van den len lui tenant L. W. Haberkom, aan wien zullen worden toegevoegd 4 beroepsonderofficieren. De sectie zal bestaan uit 16 vrachtauto's, 1 herstellingsauto, 2 keukenaanhangwagens en drie personenauto's. Als chauffeurs zuilen worden aangewezen de dienstplichtigen die zich genegen hebben verklaard bij het deta chement te worden ingedeeld. Het detachement zal 19 December naar Rotterdam vertrekVen om vandaar met de overige Nederlandsche troepen naar de plaats van bestemming te worden gedirigeerd. DE STOEP EN DE GEMEENTE Een grondeigenaar die zijn rechten verspeelde. In Beverwijk ligt de Meerstraat, die aan één zijde huizen heeft met een trottoir, terwijl aan de andere zijde weieens markt wordt gehou den. In de huizenrij-met-trottoir staat een pakhuis. De eigenaar van dit pakhuis heeft tevens in eigendom een stuk grond vóór zijn pand, dat we willen aanduiden met: stoep. Deze stoep is echter niet verhoogd. Vroeger was die rij stoepen zeer onregelmatig: de eene stoep was hoog, de andere laag en dit leverde in donker voor wandelaars gevaren op. De ge meente heeft toen haar oogen op het trottoir geslagen en aan de betreffende eigenaren ge vraagd of zij dit wilden afstaan. Bijna allen hebben er in togestemd er één gelijk trottoir van te laten maken, alleen de bovengenoemde Beverwijker verzette zich. Zooals hij verklaar de is de burgemeester zelfs bij hem geweest en de eigenaar heeft toen gezegd, dat de ge meente den grond kon koopen voor f 500, doch hierop ging men niet in. Tenslotte stemde hij op een betreffend verzoek er in toe, dat de ge meente het stuk. dat vroeger geheel uit gele steentjes bestond, mocht bestraten. Er ligt nu nog slechts één ander steentje, dat de afschei ding met den gemeentegrond aangeeft. Het is nooit de bedoeling geweest van den eigenaar om den grond af te staan, hij wil juist zijn rechten er op houden. Deze kwestie kwam ter sprake toen de eigenaar als verdachte voor het Haarlemsche kantongerecht stond, omdat hij een verorde ning had overtreden, door op die „stoep" va ten te plaatsen, Er was over geklaagd, de man is gewaarschuwd en tenslotte is proces-verbaal opgemaakt. Verdachte zei, dat de vorige bur gemeester en de tegenwoordige marktmeester hem het plaatsen van die vaten daar toeston den. Ze staan er niet alleen tijdens de markt, doch ook wel 's nachts en 's Zondags. Hij is niet onwillig de gemeente te ter wille te zijn, doch zijn eigendomsrechten wil hij houden. De Ambtenaar, mr. v. d. Burg: „De gemeente hoort Uw grond te koopen of te onteigenen en voor verlichting te zorgen, als de wande laars er last van hebben. Maar doordat de ge meente het stuk bestraat heeft en U toege staan hebt dat het publiek er over loopt, mag U dit stuk grond, dat voor het publiek toegan kelijk is geworden, niet als bergplaats gebrui ken. U blijft eigenaar, maar hebt U rechten verspeeld." De ambtenaar eischte een boete van f 1, subs. 1 dag. Verdachte deelde mee, dat hij en de andere stoepeigenaren de zaak hooger op zouden wil len uitzoeken, opdat de gemeente den grond koopen zal. De kantonrechter zal in deze kwestie over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Het vertrek van de „Snip" naar Wmt Qe ppat wordt ingeladen Kleine wenken. De vrijgezellen-club in Newcastle under Lyme lijdt een verlies aan ledental. De leden van deze club móeten nu een boete van vijf shilling betalen, als zij zich verloven en een boete van een pond sterling wanneer zij trouwen. Isaac Small, een vier-en-zestig jarige in woner van Orleans in d enstaat Massa chusetts in de Ver. Staten bedacht een jaar geleden dat slapen tijdverspilling was. Sinds dien is hij niet meer naar bed gegaan en zijn slaap heeft zich beperkt tot een hazenslaapje van één uur per dag. Hij brengt zijn nachten lezende door en beweert dat zijn geestver mogens hierdoor zijn verdubbeld. De Nankingsche autoriteiten hebben ver boden, dat jongens onder de twintig jaar rooken. Overtreders van deze bepaling kunnen opgesloten en hun ouders beboet worden. Toen Tommy laatst zijn huiswerk aan den onderwijzer liet zien, zei deze: „Dat lijkt erg veel op het handschrift van je vader, Tommy". ,Nou meneer, zei Tommy. „Nu u het toch ziet: ik heb vader z'n vulpen gebruikt". Knip de stof voor een japon of mantel op de zelfkanten wat in, de naden zullen dan niet trekken. BARTELJORISSTR. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) Een Winterboek. Het Nationaal Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen heeft zoo juist een Winterboek in het licht gezonden, waarvan de opbrengst naar het hoopt en vertrouwt een basis van zijn werkkapitaal zal helpen leggen. Aan het Winterboek op zich zelf een folio prachtwerk van over de honderd pagina's, zal het niet liggen zoo het gestelde deel slechts bij benadering bereikt wordt. Inhoud, illus tratie en typografische verzorging staan op hoog peil en plaatsen deze uitgaaf direct boven de gebruikelijke Christmas en Winter nummers van binnen en buitenlandsche tijd schriften. Het Comité voor de werklooze in tellectueelen heeft zich als uitgever van dit Winterboek alvast verdienstelijk gemaakt. Dr. P. H. Ritter zal het a.s. Zondag in zijn Radio bespreking behandelendaar hij zelf in het eerecomité zit zal Dr. Ritter dan mis schien ook iets van de plannen ten opzichte d,er boveri omschreven werkloozen kunnen mededeelen. Onder de litteraire bijdragen vindt men in dit Winterboek werk van de eerste mannen en vrouwen van ons land. Mevr. Jo van Am- mersKüller geeft een schets „Het Sanato rium", die een fragment is uit een nog onge- publiceerden r'oman die „Prins Incognito" zal heeten. Mevrouw Ina Boudier Bakker frag menteert even als haar kunstzuster met „Dauphine" hetwelk een voorproefje geeft van een op komst zijnden historischen roman, aan Jacoba van Beieren gewijd. Niemand minder danArthur van Schendel gaat Charivarius vooraf. De eerste met 'n curieuse, half philosophische schets: „De Achterstal lige" die wij niet, de laatste met „De Nieuwe Spelling", die wij wel kenden. Mevrouw Szek-ely Lulofs schreef een Tragedie van een doodgewone juffrouw uit Hongarije en Jan Eigenhuis een tragedie over een bloemen- kweeker, wiens knecht Beerd tenslotte ge lukkig fluiten gaat, ten teeken dat zon weer kan doorbreken. Henriette v. Eyk is amusant als altijd nadat Felix Timmermans ons over het Hoofd van Johannes heeft bezig gehou den. Aan de staart van dezen literairen op tocht wandelen nog eenige mindere goden, terwijl aan den kop onze stadgenoot Herman Moerkerk marcheert hij verdiende zijn spo ren met vele optochten met een aardige schets ,yDe kleine stad" getiteld, die in ieder opzicht niet van gisteren is. Van zijn hand is ook een goed deel der kleurige illustraties, die deze en andere schetsen inderdaad op fleuren en ons niet meer behoeven te over tuigen welk een handig gemoedelijk en ge voelig illustrator wij in dezen Brabantschen Haarlemmer bezitten. Na gedichten van Jan Gresshoff, J. C. Bloem en een dichterlijke be werking van Mr. Kamp, den voordrachts kunstenaar, mogen dan ten slotte de meer instructieve bijdragen vermeld worden, die bovendien door werkelijk buitengewoon mooie foto's vergezeld gaan. Zoo die bij Botten- heim's artikel over De Harp, van Koning David tot Rosa Spier, bij Viruly's stukje over de Vliegerij bij Nacht, een ander van Jan D. Voskuil over de poppenwereld van Grietje Kots. nog een ander over betonbrugbouw van Ir. Thunissen. Cornells Veth bespreekt een van Barthou's laatste boeken (over Danton) en Hans Klomp heeft aardige dingen ten beste gegeven over Muziek (weer leuk door Moerkerk geïllustreerd). En dan zijn wij zoo langzamerhand bij het kleirvgoed ter vulling aangeland, nadat wij van de kunstbijlagen de vaak zeer geslaagde lino-sneden in kleur van Frans Bosen waardeerend vermeld hebben.Het geheele, in soepelen band gebonden werk, maakt, als reeds gezegd, een keurig verzorg den indruk, en dat doet der Haarlemsche on derneming De Spaarnestad, die den aanmaak leidde, alle eer aan. Men mag dan ook ver wachten dat het publiek dit Winterboek: steunen zal. Het zou toch inderdaad niet on aardig zijn als er zooveel rentabiliteit in bleek te zitten dat men bijvoorbeeld kon voortgaan met een Lenteboek, dat dan niet voor, doch door werklooze intellectueelen kon worden samengesteld, een directe en werkelijke steun alvast voor een aantal van hen om wie men zich thans bekommert: er zijn tal van schil ders, dichters, schrijvers, journalisten die thans op een houtje bijten en niets liever zouden willen dan door hun betaalden arbeid weer anderen eetgenooten, ingenieurs, schoolmeesters, architecten en procuratie houders de helpende hand toe te steken. Wie weet wat er uit zoo'n Winterboek al niet ko men kan! Hoewel het bij een intellectueel volk als het Nederlandsche altijd een heele toer zal wezen te bepalen waar het intellect begint of ophoudt. Pe werkloosheid is helaas vlugger te constateeren. 1 H. DE BOIS,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2