ZILVER WANDKALENDER De bank Morgan in den wereldoorlog. ZAANLANDSCHE ZILVERSMEDERIJ ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 NEW-YORK, 15 December. (Reuter) Het New-Yorksche blad „World Telegram" meldt, dat de voorzitter van de senaatscommissie Nije heeft verklaard, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de rol. die de Mor- ganbank bij de financiering van den oorlog heeft gespeeld. De commissie legde bijzon dere belangstelling aan den dag voor een tele gram van Walther Hins Egay. die destijds gezant te Londen was, aan Wilson en waarin o.a. verklaard wordt: „Ik ben er zeker van dat de druk van de naderende crisis het prestatievermogen van de Morganbank als financieel agent voor de Britsche en Fran- sche regeeringen te boven gaat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een oor logsverklaring aan Duitschland de eenige uit weg is om onze tegenwoordige leidende po sitie te behouden." WASHINGTON, 15 Dec. (Reuter.) De zitting van heden der senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de particuliere wa- penfabricage wordt gekenmerkt door een hef tig dispuut tusschen de senatoren en Dupont de Nemours over de oorlogswinst, die deze heeft gemaakt. Een der commissieleden wees er op, dat de winst van Dupont op de kruit fabriek in Tennessy bijna 40.000 pet. of juister gezegd 39.231 pet. bedroeg van het kapitaal van 5000 dollar, dat deze firma er in had be legd. Het was mogelijk geworden, doordat de re geering alle onkosten droeg en aan Dupont de Nemours een bepaald bedrag betaalde voor elke hoeveelheid kruit die werd afgeleverd. Dupont had voordien verklaard, dat de winst minder dan een kwart procent van de uitga ven had bedragen. Tijdens het verder getui- gen-verhoor werd beweerd, dat de minister van oorlog in 1917 het oorspronkelijk verdrag van de fabriek ongeldig Md verklaard. Vol gens dit contract zou Dupont in één jaar een winst van 43 1/2 millioen maken, zonder een cent uit te geven Bij het nieuwe contract kreeg Dupont slechts een winst van 2 millioen dollar. Conflict in het linksche een heidsfront in Frankrijk. PARIJS, 15 December (Reuter) Hedenmid dag heerschte een groot meeningsverschil in den boezem der socialistische kamerfractie, tijdens het onderzoek naar het wetsontwerp, dat is ingediend tot het verleenen en van een buitengewoon crediet van 800 millioen ter verbetering van het oorlogsmateriaal. De af gevaardigde Weill o.a. (Beneden Rijn) be pleitte aanneming van het ontwerp, terwijl anderen het bestrijdden. Tenslotte werd een commissie benoemd, die beide richtingen be vat, teneinde het probleem te bestudeeren en eventueel een contra-ontwerp in te dienen. Het communistische vakverbond heeft een nieuw beroep op het algemeen vakverbond gedaan om onverwijld ,een gemengde /Com missie te benoemen, ter oplossitig, van het probleem van hét eenheidsfront. 2.8 millioen steun aan den landbouw. De minister van Economische Zaken heeft erkend als producenten van crisisproducten alle in Nederland gevestigde beoefenaars van den tuinbouw, voorzoover deze zijn aange sloten bij de stichting Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale, die hun producten over de door de genoemde stichting erkende vei lingen of veilinghouders hebben geveild. Aangewezen als crisisorganisatie is de stichting Nederlandsche groenten- en fruit centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. Uit het landbouwcrisisfonds zal aan pro ducenten van bovenbedoelde crisisproducten tot een bepaald bedrag van ten hoogste f 2.800.000 steun verleend worden overeen komstig de bepalingen van deze beschikking. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde produc ten, welke in het heden van de hierna vermeld tijdvak door de kweekers van die producten zijn verkocht, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Bloemkool 18 Juni15 Juli f 0.35 100 st.; tomaten 2 Juli15 Juli f 3 100 K.G.; tomaten 16 Juli—30 September f 1.50 100 K.G.: kas- komkommers 4 Juni—17 Juli f 1.50 100 st.: kaskomkommers 18 Juli2 September f 1 100 st.; platglaskomkommers 1 Januari--2 Sep tember f 0.75 100 st.; spinazie 1 Januari8 April f 0.65 100 K.G.; spinazie 9 April—27 Mei f 0.50 100 K.G.; roode kool 19 Februari1 April f 0.15 100 K.G.; roode kool 2 April—17 Juni f 0.55 100 K.G.; roode kool 18 Juni26 Augustus f 0.25 100 K.G.; witte kool 18 Juni 26 Augustus f 0.15 100 K.G.; gele kool 1 Jan.— 18 Februari f 0.25 100 K.G.; vroege aardappe len 28 Mei10 Juni f 0.55 100 K.G.; vroege aardappelen 11 Juni1 Juli f 0.35 100 K.G.; spitskool 11 Juni—30 September f 0.30 100 K.G.; bospeen 1 Januari17 Juni f 0.50 100 K.G.; doperwten 1 Januari30 September f 1.40 100 K.G.: peulen 1 Januari30 Septem ber f 1.15 100 K.G.; augurken A en B 1 Janu ari30 September f 2 100 K.G.; augurken C en D 1 Januari30 September f 0.80 100 K.G.: prei 1 Januari—3 Juni f 0.50 100 K G.; fram bozen 1 Januari—30 September f 1 100 K.G.; zwarte bessen 1 Januari30 September f 1 100 K.G.; kruisbessen 1 Januari—1 Juli f 1 100 K.G.; druiven (stook) 13 Augustus—30 September f 2.50 100 K.G.; druiven (koud) 27 Augustus30 September f 2.50 100 K.G. CRISISREGELING DER ZIEKENFONDSEN. Klachten. In een vergadering der penningmeesters en belangstellende bestuurders der aangeslo ten organisaties van den H.B.B, behandelde men de crisis-regeling der ziekenfondsen. Nadat een uiteenzetting was gegeven van de regeling zooals deze door de ziekenfondsen in samenwerking met de deelnemende dokto ren en apothekers is vastgesteld, bleek dat er vele moeilijkheden nog op te lossen zijn. Hoewel de medewerking der betrokken ambtenaren op prijs werd gesteld, schijnt de administratie van Maatschappelijk Hulpbe toon zich niet te kunnen aanpassen bij de ontworpen regeling der ziekenfondsen. De steuntrekkenden zijn dikwijls de dupe van deze administratieve hiaten, wat aanleiding geeft tot tal van onaangenaamheden. Uit de vergadering kwamen tal klachten. Gewezen werd op de onbillijkheid, dat de meeste uitkeeringen der kassen, slechts enkele dubbeltjes boven de crisis.uitkeering vallen, ja zelfs nog wel 'eens minder zijn. Men drong met klem aan, te trachten deze onbillijkheid op te lossen. Tal van werkloozen vallen nog buiten deze regeling doordat zij door gezinsinkomsten of uit anderen' hoofde geen steun ontvangen, waarvoor wel door de fondsen een regeling is getroffen, doch hiervoor komt slechts een zeer kleine groep in aanmerking. Men vraagt ook voor het lot van deze men- schen de noodige aandacht. Besloten werd dat de Haarlemsche Bestuur- dersbond bij de betrokken gemeentelijke in stantie de noodige stappen zal doen. WARE GROOTTE f 2.50 BREED 11 c.M. f 5- Na Reinhardt en Furtwangler Max Liebermann De Daily Telegraph bericht, dat de natio- naal-socialistische pers thans een aanval ge richt heeft op den befaamden schilder dr. Max Liebermann naar aanleiding van een te Ham burg gehouden tentoonstelling van „meester werken van Noordoordsche kunstenaars van drie eeuwen" en waarop ook werken van Lie- berman geéxposeerd werden. De „Deutsche Zeitung" wijst er in verband hiermede op dat Liebermann een Jood is en verder wordt de kunstenaar aangeduid als een navolger van „belangrijker Duitsche schilders" en zonder eigen oorspronkelijk talent. De Haarlemsche Gemeente- begrooting. Een nota van wijzigingen van B. en W. B. en W. hebben een nota van wijziging ge zonden op de ontwerpbegrooting voor 1935. Daarbij is rekening gehouden met eenige reeds door B. en W. na het verschijnen der begrooting aangekondigde voorstellen. Gerekend wordt dat 160 opcenten op de Per- soneele belasting (die B. en W. voorstellen) f 1.160.000 zullen opbrengen. (Voor 100 opcen ten was aanvankelijk f 725.000 geraamd). Als de raad het voorstel van B. en W. aan neemt om de prijzen van de electriciteit te verlagen met de winstuitkeering van het G. E. B. aan de gemeente met f 69.155 vermin derd worden. De aanneming van het voorstel van B. en W. om den gasprijs te verlagen, alsook de de huur van de muntinstallaties, zal tenge volge hebben dat de winst van de gasfabriek f 258.227 lager geraamd moet worden. Het gevolg van de verschillende wijzigingen is, dat de post voor onvoorziene uitgaven met f 121-934 verhoogd kan worden. Deze zal dan f 315.525 42 worden. Hieruit zal dienen te wor den bestreden het voor de gemeente te ver wachten verlies als gevolg van de aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van de financieels verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en tot instelling van een werkloosheidssubsi- diefonds. Ongewijzigde handhaving van die wetsontwerpen zal voor de gemeente een schade beteekenen van f 271.500. Dan zou dus voor onvoorziene uitgaven f 44.021.42 beschik baar blijven. DE NIEUWE „ROBINSON '-FABRIEK WEER IN BEDRIJF. Nog versch ligt -in het geheugen de brand, die op .•den 21sten. Juni-van dit jaar de Ro- bïnson-èchoenfabriek -té Nijmegen-totaal ver woeste, Thans, nauwelijks vijf maanden later, is de nieuwe fabriek reeds weer in vol bedrijf. Het nieuwe fabriekspand is. twee maal grooter dan het vorige. Bij een bezoek aan deze fabriek krijgt men den indruk van ten top. gevoerde rationalisatie. De mechanisatie van dit bedrijf blijkt al di rect uit enkele sobere cijfers: rond twee hon derd machines zijn er in de fabriek geplaatst en er werken ongeveer 300 personen. In 1918 begon de heer Frans Verschuur op zeer bescheiden Schaal met een 4-tal arbei ders aan het maken Van schoenen. Door vooraf in verschillende fabrieken in Duitschland werkzaam te zijn geweest, had hij een gede gen vakkennis gekregen. Het organiseeren zat hem in het bloed en hij wist van zijn een voudige schoenmakerij al spoedig iets bijzon ders te maken. De eerste jaren ging 't kalm aan vooruit, waarbij hij huldigde het zekere zakenbeginsel: „Slow and steady wins the race". Tot in 1922 de bekende noodtoestand intrad in de schoen-industrie. Het noodwetje van den heer A. M. Fleskens, uit Geldrop, maakte aan dezen noodtoestand geleidelijk een einde. En vanaf dezen tijd ging 't met de „Robinson"-schoenindustrie steeds crescendo. De productie is in 1933 gestegen tot 450.000 paren. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT BOEDDHISME EN CHRISTENDOM. Over dit onderwerp hield Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga voor een zeer tal rijk gehoor een lezing. Spr. begon met de godsdiensten te verdeelen in monotheïstische en polytheïstische of in wereldgodsdiensten en niet-wereldgodsdien sten. Het Boeddhisme is één van de wereldgods diensten. Ruw geteld telt net 500 millioen aanhangers. In 1745 verscheen een Engelsch woorden boek, waarin de godsdiensten verdeeld werden in 2 soorten, n.l. ware en onware. Op dit standpunt staan wij, Protestanten van den nieuwen tijd. aldus spreker, niet meer en wij zullen niet. als Dante, Mohammed in de hel plaatsen. Want we vinden in vóór-Christe lijke tijden en buiten Christelijke kringen al lerlei dingen, die tot het Christendom voorbe reiden. En Max Müller zegt het zoo mooi: ..Het schoonste van alle vergelijkingen bestudee ring van de godsdiensten is de verhoogde vreugde van eigen godsd:enstig bezit". Het Boeddhisme heeft als zendinggods dienst een groote aantrekkingskracht gehad. Het woord van zijn zendelingen was onweer staanbaar. In tegenstelling met het Christen dom gebruikte het geen „wapenen der bar baren". We moeten een godsdienst beoordeelen naar zijn hoogsten vorm van openbar'ng. Doen we dat niet, dan trekken we allicht verkeerde conclusies. Het Boeddhisme gelijkt, wat inrichting en gebru'ken betreft, meer op het Katholicisme dan op het Protestant'sme. Men kent in Thi bet bijv. paus. kardinalen, rozenk ansen. pries ter met geschoren kruinen, processies, wij water, biechten, vasten enz. Toen de Katho lieken voor 't eeTst in Indië kwamen, stonden AMSTERDAM KALVERSTR. 51 - TELEFOON 35795 DEN HAAG HOOCSTR. 1 - TELEFOON 114158 ROTTERDAM N. BLAAK 11 TELEFOON 15161 HAARLEM CROOTE HOUTSTR. 132 - TELEFOON 15126 C. SCHOORL Ook verkrijgbaar bij eerste klasse juweliers. (Adv. Ingez. Med.) zij hier verbaasd over en zeiden, dat de duivel hier het Katholicisme had nagemaakt. De „heilige schrift" der Boeddhisten is ver deeld in 3 afdeelingen. De eerste afdeeling handelt- over de tucht (de ware Boeddhist is eigenlijk een monnik), de tweede behan delt. de leer van het Boeddhisme en de derde geeft wijsgeerige beschouwingen. De centrale figuur is Boeddha. Deze leefde in de 6de eeuw voor Christus. Van zijn leven is niet veel positiefs te zeggen. De fantasie van de geloovigen is aan 't werk geweest. Toch zijn deze wonderverhalen bijzonder interes sant en voor de kennis van 't volk van groot belang. Bij zijn geboorte werd z'n vader medege deeld. dat hij óf wereldheerscher óf Boeddha zou worden. De vader wenschte dit laatste niet en om hem niet aan het „piekeren" te brengen, liet hij hem 't leven genieten. Boeddha trouwde en kreeg een zoon. Toen kreeg hij een gevoel van afkeer van de wereld Op een keer, dat hij uit rijden was, maakte hij kennis met een grijsaard, die gebukt g!ng onder den last der jaren, een zieke een doode en een bedelmonnik. De laatste was opgewekt en in hem zag Boeddha zijn ideaal Hij ver liet vrouw en kind en worstelde 7 jaar om tot een nieuwe overtuiging te komen In Indië bestaat het geloof aan zielsver huizing. De eindelooze herhaling van het leven een eindelooze herhaling van het lijden. De oorzaak van het lijden, is ook de oorzaak van het telkens wederom geboren worden. Die oorzaak is de begeerte. „Het hart, vrij geworden, heeft alle begeerten uit geschud", zegt Boeddha. Wanneer de begeerte van den mensch is gedood, raakt hij van 't lijden bevrijd. Nirwana, zooals men dezen toestand noemt, beteekent „uiteenwaaien van dt\_ ziel", of in onze taal: „Men is vrij ge worden van de heele wereld om zich heen". De zaligheid van het Nirwana is echter langzamerhand meer positief opgevat, dan a.h.w. levend dood te zijn. HEEMSTEDE Nationaal Crisis-Comité. Het Heemsteedsche Crisis-Comité meldt ons: Onze dringende oproeping in October j.l. tot Heemstede's Burgerij gericht, om steun voor de komende wintermaanden is weder niet ver- geefsch geweest. Het is dan ook met een ge voel van erkentelijkheid jegens de vele gevens. dat wij hieronder de resultaten tot heden van onze inzameling bekend maken. Aan giften in eens kwamen in totaal bij ons binnen f 2994.90; de nieuwe toezeggingen voor driemaandelijksche bijdragen bedroegen in totaal f 29.25. die voor maandelijksche gif ten f 40,50 en voor wekelijksche f 0,35. Deze periodieke begunstigers komen dus ons leger tje van getrouwen versterken, waaronder wij er tellen, die van de oprichting in het voor jaar 1932 af op geregelde tijden in klinkende munt van hun sympathie voor ons werk blijk geven. Wij nemen deze gelegenheid te baat hun, van wier medewerking voor een groot deel het welslagen van onzen arbeid afhanke lijk is. hier nogmaals een woord van warmen dank toe te voegen. Waar de crisisomstandigheden nu reeds zoo lang aanhouden en dientengevolge van aller- wege om hulp wordt aangeklopt bij hen die in deze tijden nog iets te missen hebben, stemt het ons tot tevredenheid, dat wij in de uit komsten van onze winterinzameling een be wijs hebben mogen zien. dat de ingezetenen van Heemstede hun Crisis-Comité toch met kracht willen bliiven steunen. Wij brengen allen die aan onze oproeping gehoor gaven, mede namens hen, wier vele zorgen in den wintertijd nu weer eenigszins verlicht kunnen worden, onzen hartelijken dank. Tenslotte herinneren wij eraan dat onze in schrijving geopend blijft en wij dus gaarne van hen. die om een of andere reden hun voor genomen gift nog niet verzonden, een inTce- kenbiljet of remise blijven tegemoet zien. Het gironummer van onzen penningmeester is 190210. ,.BL OEMBOLLEN C ULTU U R". Vrijdagavond ^brgaderde de afdeeling Heemstede van de Nederlandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur in Café-Restaurant Hof van Heemstede. De aftredende voorzitter, den heer Jos. M J Braam, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens had de candidaatstelling plaats van twee leden voor het hoofdbestuur. In* de vacature van den heer Jos. M J Braam te Heemstede, welke niet herkiesbaar is. werd candidaat gesteld de heer J. Roes te Heemstede. Besloten werd *en beroep te doen oo de Zusterafdeelingen om dezen candidaat op de eerstvolgende algemeene vergadering te Tteunen. In de vacature W. Kooi.iman zal de candi daat Jac. Bakker Kzn. te Enkhuizen gesteund w^den. Vervolgens had de behandeling plaats van den beschrijvingsbrief van de op 24 Dec. a.s. te houden algemeene vergadering. Uitvoe rig werd besproken het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het handels reglement van den bloembollenhandel. Algemeen kon de vergadering zich met deze vorstellen vereenigen. Wel spraken enkele leden er hun verwon dering over uit, dat geen vaste datums van betaling in het handelsreglement zijn opge nomen. Getracht zal worden bij een volgende reglementswijziging dit in het handelsregle- menf te doen opnemen. Vervolgens werd de begrooting goedge keurd. Bij de rondvraag betreurde den heer C. Nelis het, dat in de Tweede Kamer besloten was over te gaan tot invoering van den midden- Europeeschen tijd. Dit is voor de callium al heel schadelijk, aldus spr. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd, werd besloten met spoed bij het hoofdbestuur stappen te doen om door bemiddeling van de Algem. Vereeni ging van Bloembollencultuur bij de Eerste Kamer er op aan te dringen, deze wet niet aan te nemen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren A. J. Britain en C. Kapitein en als plaatsvervanger den heer J. Roozen Mzn. Filmavond Ned. Blindenbond. Op Dinsdag 18 December wordt in het ge bouw van den Ned. Blindenbond aan de Post- laan te Heemstede een propaganda-filmavond voor den Nederlandschen Blindenbond gege ven, waarvoor zich een comité van voorberei ding heeft gevormd, bestaande uit: Jhr. J. P W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, eerevoorzitter; Dr. M. Colenbrander, voorzit ter; Dr. J. J. van Luin, penningmeester; me vrouw F. WaldkötterBenner, mevrouw J. van Caspel, Ds. G. A. Barger, R. Peereboom. J. H. v. d. Putten, A. Sloof, A. J. J. Verspoor, N. Vos, Dr. J. G. M. van Walsem en H Heuff. Dit belooft een hoogst interessante avond te worden, want er zal welwillende medewerkini worden verleend door mevrouw Roelofsen- Tak (viool), den heer P. Zwaanswijk Jr. (piano), mej. Rie TuylSchuitemaker (zang) en mej. R. Biele (piano.) Ook van andere zijden heeft het comité me dewerking ondervonden. Voor dit mooie doel wordt door het bestuur van den Protestanten bond het gebouw belangeloos afgestaan en Koot's Pianohandel stelt een vleugel welwil lend beschikbaar. De heer Joh. van den Berg. Bondspropagan- dist, zal een toespraak houden over het lot, de wenschen en rechten der blinden. En dan komt' als hoofdnummer van het pro gramma de vertooning van de bekende film van den Ned. Blindenbond, die reeds op ver schillende plaatsen in ons land (ook in Haar lem) zulk een diepen indruk heeft gemaakt, We hebben de film te Haarlem zien draaien en kunnen ieder, die het lot der blinden begrijpt en wat wil doen om het zooveel mogelijk te verzachten, aanbevelen Dinsdagavond in het gebouw aan de Postlaan te gaan kijken. Deze goed geslaagde film geeft een volledig beeld van het Blindenwezen en is van het begin tot het einde afwisselend en leerzaam. Door de ge waardeerde medewerking van de bekende Blinden-Instituten te Amsterdam en de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide, kon deze film worden vervaardigd. Men verkrijgt een duidelijk overzicht van het onderwijs aan en de opvoeding van het blinde kind. De beteeke nis van het zoo onmisbare Brailleschrift, wordt eveneens zeer mooi weergegeven. Dan geeft de film een duidelijk beeld van de vak opleiding aan blinden en de vele arbeidsmo gelijkheden. welke voor hen bestaan. Men ziet blinden werkzaam als pianostemmer-repara teur. als rijwielhersteller, als schoenmaker, maar ook als telefonist, masseur en beiaardier enz. enz. In de films is opgenomen, een beeld van de Gemesntelijke-Werkinrichting te Am sterdam. waar reeds ruim 100 blinden tewerk zijn gesteld. De film vormt inderdaad een fraai geheel en geeft de aanschouwers een rijkdom van indrukken over de tot dusver voor velen nog onbekende blindenwereld. Wie dezen avond bijwoont (de roegansprijs is slechts vijftig cent), steunt hen, die zoo enthousiast werkzaam zijn voor verbetering van het lot der blinden, wier verlangen het o.a. is, ais volwaardige menschen een plaats in de samenleving te kunnen innemen. ARBEID SONGELL'K. Vrijdagmiddag te omstreeks 11.45 ure, was een giazenwasscher. H. Roozen, uit Haarlem, aan de Heemsteedsche Dreef bezig met glazen wasschen, waarvoor hij op een ladder stond. De ladder gleed uit, de giazenwasscher viel van ongeveer 4 meter hoogte en werd met gekneusde knie en enkei opgenomen. Dr. Becker alhier verleende de eerste hulp waarna R. naar de Mariastichting te Haarlem is overgebracht. FLORA 1935 HEEMSTEDE. ïn het Weekblad voor Bloembollencultuur "Inden we on. het volgende over de verlich- tingsivstallatie op de terreinen van de Inter- nationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede Het is iets ongekends, dat een vollegronds- tentoonstelling wordt verlicht. De wijze, waar op dit geschiedt, is voor een eerste toepassing van verlichting op dit gebied een waarborg, dat aan dit belangrijke onderdeel veel aan dacht Is geschonken. Het doel dezer verlichting is in de eerste plaats verlenging van den tijd, dat de tentoon stelling geopend kan zijn. Maar deze verlichting heeft nog een andere, voor het geheele bloembolienvak belangrijke, be-teekenis. De belichting der bolbloemen op het veld zal aantoonen. dat deze zich bij uit stek leenen voor een gebruik bij kunstlicht. Er zijn een aantal tuin-architecten die een mogelijkheid zoeken om een tuinaanleg des avonds, met behulp van de moderne lichttech- niek. te verlichten. De verlichting van een ge deelte van het tentoonstellingsterrein die overigens nog in meer of mindere mate een proefneming moet worden geacht zal kun nen helpen om een zekeren tegenzin tegen het gebruik van bloemen bij kunstlicht tegen te gaan. Maar tevens zal er door worden aan getoond. dat het juist bolbloemen zijn. die een helle verlichting verdragen, er door zelfs irt gebruikswaarde winnen Naast de bevordering der explotatiemogelijkheden der tentoon stelling. heeft dit dus ook een economischen ondergrond, nl. de verruiming van den afzet van bloembollen voor een dergelijk gebruik. Het ..bloemenpaleis". een zeer indrukwek kend gebouw, ir.cet aan twee eischen voldoen. Het moet overdag een geschikte gelegenheid tot exposeeren bieden, terwijl een. kunstver lichting het effect bü avond hetzelfde moet maken. Hiervoor is een oplossing gevonden: het licht zal op dezelfde wijze als overdag val len. doordat de Inzendingen direct verlicht worden en de paden, waarin het publiek zich beweegt, indirect De vorm van het gebouw is uitnemend geschikt voor bloemenexposities; twee hallen verbonden door een breede galerij in een kwartcirkel. De centrale verwarming en de ventilatie van het gebouw, waarin ook allerlei dienstvertrekken en eer. vergader- en bioscoopzaal zijn ondergebracht, zijn nage noeg voltooid. FLORA 1935. Jhr. van Doorn eerevoorzitter. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt dat de burgemeester van Heemstede jhr. J. P. W. van Doorn zich bereid verklaard heeft het voorzitterschap van het eere comité van de Internationale Bloementen toonstelling Flora 1935 te aanvaarden. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Swec- ren. Bloemendaalschestraatweg 59. Santpoort een heerenportemonnaie met inhoud: Van Baak, Midden Duin en Daalscheweg 26, Bi' c- mendaal, een langharig hondje, bruin met zwartdek: J. van Asch. Ramplaan 14, Haar lem, een vulpenhouder; Verduin. L. van Dale laan 15, Haarlem, een nieuwe tandenborstel; Garage v, de. Berg. De Genestetweg 25 Bloe- mendaal, een paar bruin glacéhandschoenen; Arlës, Vogelenzangscheweg 182, Voge'enzar.g, een glacé handschoen; L. Boorsma, Zandvoor- terweg 29. Aerdenhout, een heerenhandschoen en een beeren regenjas; Blankevoort. Vijver- weg 10, Bloemendaal, een jong hondje met b'auw lint om den hals: Zandvoortschelaan 271, een Iersche setter; Th. van der Weijden Arnoldystraat 25, Haarlem, een paar nieuwe dameshandschoenen; Mesrik. Dr. Bakkerlaan 61. B'.oemendaal, een vulpotlood; v. d Meij, Vogelenzangscheweg 210, Vogelenzang, .een heerenh'andschoen: J Visser, Brederodéweg 37. Bloemendaal, een kindermuts; Lasthuis, Julianalaan 84 Overveen, een poesje; J. Mes, Maasstraat 41, Haarlem, een rijwielbelasting- merk; H. Snoeijng, Leidschevaart 12, Voge lenzang, een rijwielBelastingmerk: aan het bureau van politie te Overveen, een kinder handschoen; een pakje Inhoudende das, kou- s enen sokken; een leertje; waarop Elswout Hordekamp Egmond; een ceintuur; een hand beschermer. BENNEBROEK MANUFACTUREN VOOR WERKLOOZEN. In de ten Raadhuize gehouden vergadering van het Crisiscomité werd besloten aan de werkloozen en de overige daarvoor in aan merking komende inwoners bonnen te ver strekken. uitsluitend voor manufacturen e.d. Per gezin wordt verstrekt f 2 benevens f 1 voor elk kind of inwonend familielid De bons zijn alleen verwisselbaar bij de plaatselijke winkeliers. ROODE KRUISCOLLECTE. De opbrengst van de in Bennebroek gehou den Roode Kruis Collecte heeft na aftrek der kosten f 21 opgebracht. VERKOOPING WINKELPAND. Bij de openbare verkooping door Notaris Van Pelt uit Lisse is het winkelpand in de Laan No. 75 gekocht yoor f 5960 door mej. Vreeburg te Lisse. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Hercules IJm. 196 589 manden f 3110. I. S. Groen IJm. 130 270 manden f 1580. Julie Streiff IJm. 195 95 manden f 1930. Logger: KW. 107 f 900. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 15 DEC. Tarbot per K.G f 1.35—1.10 Griet per 50 K.G. f 26—14 Tongen per K.G. f 1.10—0.90 Groote schol per 50 K.G. f 17 50 Middelschol per 50 K.G- f 22.50—19 Zetscho! per 50 K.G. f 23 Kleine school per 50 K.G. f 2017 Schar per 50 K.G. f 4 20—2.30 Rog per 20 stuks f 13.5011 Vleet per stuk f 3.60—0.38 Kleine poon per 50 K.G. f 5.60—3.30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 10 Miadelschelvisch per 50 KG f 13—11 KI middelscheiviseh p. 50 KG. f 12—9 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 106.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 56—29 Groote gullen per 50 K.G. f 16—10 50 Kleine gullen per 50 K.G. f 9—4.70 Wijting per 50 K.G. f 4.10—3 60 Makreel per 50 KG f 6 50—1.30 Heilbot per K.G. f 0 75—0.62 Leng per stuk f 1.10—0.35 Koolvisch per stuk f 0.300.10 Versche haring per kist f 52 30 Groote hake per 125 K G. f 82 Kiemmiddelhake per 50 K.G. f 31 Kleine hake per 50 K.G. f 2520

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7