MP: DINSDAG 18 DECEMBER 1934 HAARCEM'S D A G B E A D 6' Het faillissement der Haarl. Groenten- en Bloembollen veiling. Vergadering van belanghebbenden. ■Een beroep op de Regeering. Een 18-tal belanghebbenden had Maan dagavond in de bovenzalen van „De Kroon' een vergadering bijeengeroepen, waar be sproken zou worden de afwikkeling van de laillissementsquaestle der Coop. Haarl. Groen ten- en Bloembollenveiling W. A. Als spreker trad op de heer W. van Dok, uit Beverwijk. Een der 18, de heer P. Roozen van Daalen. opende de goed bezochte bijeenkomst en zeide dat een quaestie zou worden behandeld die voor velen er een is van „zijn of niet te zijn". Spr. noemde den heer van Dok „den redder der Beverwijksche tuinders" en bracht hem dank voor zijn bereidwilligheid, deze verga dering in te lichten. Hierna sprak de voorzitter der Tuinders- vereeniging. de heer J. Beeren, nog een kort- woord en gaf het woord aan den heer Van Dok. Spr. begon met te zeggen dat velen deze vergadering beschouwden als „mosterd na .den maaltijd" omdat het faillissement al is uitge broken. Hij was het daarmede niet eens. „Wij zijn bij elkander om te zoeken naar een red dingsplank'. De grond van de zaak in behandeling is, aldüs spr., dat men trachten wil den grond slag der Coöperatie te ondermijnen. Het gaat er om, of de Kon. goedgekeurde statuten der Coöperatie in de toekomst nog waarde zul len hebben voor regeering en rechtbank. Het is hier te Haarlem misgeloopen als ge volg van buiten-statuaire handelingen. Alle voorwaarden voor een kerngezond veilingwe zen waren te Haarlem aanwezig. Maar alles ging mis. door een steeds groeiend maar ge heim deficit. Men heeft maar credieten gege ven, onder dekking van de ledenlijst. De Spaarnebank heeft schoon e beloften gedaan. En de leden van de Coöperatie heb ben een te groot vertrouwen gehad in hun bestuurders. Wij hebben hier te doen met een complex van buiten-statuaire handelin gen, maar nu wil men alleen de leden van de Coöperatie er voor doen bloeden. Op de vergadering waar aanvankelijk tot liquidatie werd besloten had men geen denk beeld van den omvang der déblacle. Men hoopte toen op een minnelijke schikking. Spr. noemde eenige posten waaruit de te korten bleken. Het totaal tekort is f 645.235.25. De gebouwen werden getaxeerd op 140.000 en hadden een waarde van f 390..643 (tekort f 250,643). De voorraden - taxa tie was f 15.000. de boekwaarde f 80,898. De credieten stonden geboekt voor f 382,000 terwijl de taxatiewaarde f 130.000 was! Men heeft afwikkeling in alle stilte ge wenscht. Dit is een aanklacht tegen alle acteurs, die in dit drama hebben medegespeeld. Onmid dellijke openbaarheid was veel beter ge weest. Op deze vergadering zoo zeide spr., zullen •wij de gordijnen wegtrekken opdat regeering, rechtbank en publieke opinie en ook de aan deelhouders van de Spaarnebank zullen we ten op welke wijze dit massagraf voor de tuin ders is gegraven. Ter illustratie noemde spr. enkele dingen. Een meneer N. kreeg een opdracht voor de verbouwing van „Bloemhof" voor f 9000. Het werd f 30.840! Rekeningen schijnen er nooit geweest te zijn. N. kreeg ook opdracht voor het bouwen van het gebouw aan den Kleinen Houtweg. Nog niemand weet wat die bouw gekost heeft, want rekeningen zijn er nooit van geweest. Maar de bedragen zijn in ronde sommen ge leverd. Het gebouw zou kosten f 123.000 en volgens de gegevens heeft het binnen 4 jaar een verlies opgeleverd van 2 ton! Spr. begrijpt hier niets van. En hij vroeg of de heer N., die ook wel eens werkt voor Rij Ir en provincie, daar óók zoo om de vijf jaar eens met een rekening komt en dan ook in ronde sommen wordt uitbetaald! Voor het verstrekken van credieten be hoefde het bestuur de machtiging der alge- meene vergaderingen. Toch is totaal aan credieten zonder machtiging verleend een bedrag van f 382,079 Het geheele bestuur is met het verleenen van deze credieten op de hoogte geweest. Twee der aanwezigen die in het bestuur gezeten hebben, protesteerden tegen deze woorden. Genoemde handelingen waren alleen aan het dagelij ksch bestuur be kend, zeiden zij. Spr. wilde dit dan aannemen want in deze zaak is alles mogelijk.) Voortgaande, zei spr.. dat op de genoemde credieten nooit is afgeschreven. Het ontzag lijk geheim crediet is voortdurend gecamou fleerd. Spr. behandelde nu de rekening van den directeur. Die is geheel in strijd met de sta tuten, want het is den directeur verboden een rekening te hebben. Maar de rekening van den directeur is overgebracht op de reke ning van een paar anderen, waarop al een f 60.000 stond. Spr. heeft den indruk, dat de heeren elkaar zoo'n beetje den bal toegooi- den. Namens de coöperatie en zonder machti ging financierde men een totaal hopelooze zaak; men nam nl. het faillissement over van de N.V. J. v. d. Scharf. Het versterken van den inwendigen mensch van de Bloembollencommissie heeft in 1930 gekost ruim f 5000! Die commissie verdiende het eerste jaar f 5000; vijf jaar later f 20 000! Noodig is nu de hulp van de rechterlijke macht en van de regeering en ook de Spaar nebank zal een deel moeten dragen van de verantwoordelijkheid in deze zaak. Al de genoemde wandaden zoo vervolgde spr. zijn afgekocht voor f 30.000. Op de li quidatievergadering is nl. besloten het be stuur aansprakelijk te stellen voor f 30.000. „Daar hebben jullie allemaal aan mee ge daan! Ma-ar zouden jullie het ook gedaan hebben als jullie geweten hadden, waarvoor de bestuurders aansprakelijk waren?" Spr. wil trachten te voorkomen, dat de be stolenen worden achtervolgd, alsof zij de die ven waren! De bestuurders hebben hun capriolen met kunnen maken zonder de positieve medewer king van de credietgevers. Een bank behoort alléén credieten te geven op machtiging, dek king en bevoegdheid. De gedragingen van de Spaarnebank wijzen er op. dat zij. toen het te laat was, gezien heeft hot gevaarlijke van de geef-maar-raak- crediet-methode. Per 1 Nov. 1931 heeft de Spaarnebank door financieel absoluut waardelooze mensehen accepten laten teekenen, met 1 Mei 1932 als vervaldag, tot een bedrag van ruim f 287.000. Hierbij waren er van f 20.000, f 17.000, f 11.000 enz. Terwijl de onderteekenaars van clie ac cepten geen gulden konden betalen. Dit tee kend wel de mentaliteit van een bank, die op deze wijze speelt met de belangen van een groep nijvere mensehen. De bank heeft blijk baar vertrouwd, dat er in de Coöperatie nog wel menschen waren, die eventueele strop pen konden dekken. Maar dit is absoluut in strijd met de Wet op de Coöperaties. Hierna werd gepauzeerd. Eerst zette spr. recht, dat hij had gezegd over het afkoopen der verkeerde daden met f 30.000. Die som had betrekking op de aan sprakelijkheid tegenover de Spaarnebank. De hoofdelijke schuld is nu f 5400, zoo deel de spr. mede. Door het faillissement is deze zaak er een geworden op leven en dood. Het faillissement heeft een streep gehaald door alle liquidatiebedoelingen en daarom kan de liquidatierekening niet zonder meer worden aanvaard. Curatoren werken thans in alle stilte aan de afwikkeling van het faillissement. Men heeft getracht te grijpen wat men kon. De curatoren zijn nu halverwege. De niet-kapï- taalkrachtige leden worden met rust gelaten, maar daartegenover hebben de kapitaal krachtigen het harder te verantwoorden. Be treffende hen, die niet kunnen betalen en hen die zich gedekt hebben, worden nu rappor ten opgemaakt, waarin staat dat van hen niets meer te halen is. Maar dan blijft slechts één groep van leden aansprakelijk Hiermede is spr. het niet eens. De oplossing moet gevonden worden langs den weg van overleg. Dit is de échte minne lijke schikking, geldend voor allen. Zulk een regeling voor allen, moet er komen en kan er ook komen. Samenwerking en solidariteits gevoel zijn noodig en ook aanwezig bij de le den. Individueel mag geen regeling worden aanvaard. Spr. voelt alleen voor een combi- natie-accoord. Gepoogd moet worden curato ren en Spaarnebank bij te brengen, dat langs den individueelen weg niets meer te bereiken is. Een accoord, ook met de armste leden moet worden getroffen. Op de verificatie-ver gadering moeten nog allerlei dingen be sproken worden. Daar kan ook het plan voor een compromis nog aan de orde komen. Een motie. Al eenigen tijd geleden is een adres aan den minister van Economische Zaken gezon den, waarin medewerking der regeering wordt gevraagd voor een te treffen regeling. Ant woord is hierop nog niet gekomen. Maar spr.- stelde voor, nog een motie aan te nemen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de afwikkeling van dit fiallissement. met alle middelen bij j de wet veroorloofd een sociale en financieel-1 ramp zou beteekenen voor deze streek om dat tal van voorheen bloeiende bedrijven waarbij honderden arbeidskrachten zijn be trokken met ondergang worden bedreigd er een dringend verzoek aan Regeering er Rechterlijke macht wordt gericht medewer king te willen verleenen, opdat het schuld bedrag der Coöperatie wordt- teruggevoerd tot proporties, verband houdende met de begren zing der statuaire bepalingen, waarop de Koninklijke goedkeuring is verkregen. Tenslotte wordt een beroep op de Regee ring gedaan om desnoods door beperking van het executierecht de mogelijkheid te bevorderen een regeling tot stand te brengen welke in overeenstemming zal zijn met de draagkracht der betrokken leden. Deze motoe werd met alggemeene stemmen aangenomen. 0 AGE LIJ KS C H WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Politierechter. Ned. Onderwijzers Genoot schap. De heer Bettink eere-lid geworden. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van hetN.O. G. haar laatste ledenvergadering van dit jaar die goed bezocht was. Mede was aanwezig het hoofdbestuurslid P. Krabbendam. De heer W. Gehrels, directeur van het Bureau voor school muziek te Amsterdam, die in het -tweede deel van den avond zou optreden, was verhinderd, maar had beloofd op de volgende ledenverga dering zijn spreekbeurt te zullen vervullen. Bij de mededeelingen werd vermeld, dat B. en W- op het verzoek van het Afdeelingsbestuur, om de schoolorganisatie te mogen gebruiken voor het verkoopen van Kerstklokjes aan het per soneel. goedgunstig hadden beschikt, waar voor de vergadering zich dankbaar betoonde De secretaris, de heer G. J. Bettink, heeft tegen 31 December zijn ontslagaanvrage ingediend. Van 1934 af. dus 30 jaren achtereen, was hij in verschillende functie's werkzaam, de laatste jaren als secretaris. Dit feit ging niet onge merkt aan de af deeling voorbij. De voorzitter Van Leeuwen sprak tot den scheidenden se cretaris woorden van dank. Hij roemde de trouw en vurige ijver voor het N. O. G. Het bestuur stelde voor den veteraan voor zijn langdurigen en verdienstelijke arbeid als eere lid der afdeeling te benoemen, welk voorstel door de vergadering bij acclamatie en met applaus werd aangenomen. Daarna huldigde de heer Krabbendam namens het hoofdbe stuur den secretaris als een man, op wien steeds gerekend kon worden bij al het werk, dat van hem gevraagd werd; hij was een voor beeld voor zijn collega's. Namens het H. B. sprak hij de wensch uit, dat Bettink nog vele jaren in gezondheid van zijn pensioen zou mo gen genieten, al zou hij, gezien zijn lust tot arbeiden, het werk voor het N. O. G. nog niet geheel laten rusten. De heer Bettink, dankte geroerd. Met een enkele herinnering uit zijn rijk bestuursleven, betuigde hij, dat hij nog „niet stil-zitten" kon en zijn krachten voor het N. O. G. gaarne nog beschikbaar stelde. Met bijna algemeene stemmen werd, tot bestuurslid gekozen de heer W. P. J. Ente. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de hee ren P. Kion, H. Paul en C. van Holk. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Voor de leden van den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring zal de heer W. C. Martin Vrijdag 21 December a.s. in het ge bouw Ged. Oudegracht 104 een lezing houden over het onderwerp: „Onweders", DANSSCHOOL SCHRöDER BESTAAT 10 JAAR. De dansschool Schroder aan de Nassaulaan zal in Februari 10 jaar bestaan, ter gelegen heid waarvan een feestcommissie is opge richt. PIETJE EN HET MES. Als Pietje ondeugend is en met een mes zit te spelen, waarbij Pietje zich snijdt, zet hij een keel op en moeder, die had moeten zorgen, dat Pietje geen mes te pakken had kunnen krijgen, tracht den bengel te troosten door te zeggen: „Dat stoute mes!" En het mes krijgt eenige afstraffende tikjes. Maar Pietje had die tikjes moeten hebben en niet het mes, want het mes had niet anders gedaan dan waarvoor het bestemd was; Moeder en Pietje hadden er voor moeten zorgen, dat het mes niet in de gelegenheid was gekomen om Pietje te snijden, zoodat de verontwaardiging tegenover het mes zeer misplaatst was, hetgeen ieder gereedelijk zal toegeven. Dit doende moet men echter ook toegeven, dat de verontwaardiging van Pietje en zijn familie evenzeer misplaatst was, toen Pietje, Piet geworden en een „heele Piet" zelfs, want hij dronk biertjes en borreltjes in een café, in staat van dronkenschap zwaaiende en herrie makende, op straat door een agent van politie werd beetgepakt en meegenomen naar het bureau. Het was immers Piet zelf, die het politie apparaat had opgezocht en moest nu dat ap paraat, dat er voor bestemd is om dronken Pieten te arresteeren, daarvoor kwaad worden aangekeken en moest dat apparaat van Piet en familie tikken ontvangen? Neen, dat is onredelijk. Nu is er nog eenig verschil tusschen een mes en de politie; het mes is ongevoelig voor de tikjes, maar het andere apparaat slaat terug en demonstreert op deze wijze al terstond het onredelijke van de tikkerij. En tenslotte komt het apparaat met Pietje en zijn familie voor den politie rechter en deze brengt hun nog eens duidelijk aan het verstand, dat dronken Pietje zelf de schuldige is. Pietje begreep het nu wel en zijn broer, die ook gemeend had het politieapparaat te moeten bestraffen, begreep het evenmin; zij huilden zelfs tranen met tuiten, toen de offi cier een maand gevangenisstraf eischte, om hun te leeren, dat men van een mes niets anders kan verwachten dan dat het snijdt. Toen kwam vader nog een goed woord doen en hij had excuses voor Piet, zooals moeder excusses voor Pietje zou hebben gehad door te zeggen, dat iemand Pietje aan het schrikken had gebracht of dergelijke. Zoo vertelde vader, dat de schuld ook eigenlijk bij een neef van Piet had gelegen. Die neef toch was dronken in het café geweest en had willen vechten, waarop vader dien neef, die heel sterk was, met moeite in bedwang had gehouden; Piet, zijn vader in gevaar wetende was op het ge rucht komen fcoeloopen. Verder zei vader, die visscherman was, dat, als de jongens in de gevangenis moesten, hij niet zou kunnen varen en daarom werd op voorwtardelijk aangedron gen. Ongelukkigerwijze had Piet's broer al eens voorwaardelijk gehad, maar nu kwam de toezichthouder van het Leger des Heils ver klaren, dat Piet en zijn broer allebei brave jongens waren en dat het hem een lust zou zijn beide jongens onder zijn toezicht te nemen. De officier was echter onverbiddelijk bleef onvoorwaardelijke gevangenisstraf vra gen. maar de politierechter wilde het nog eens probeeren en gaf drie weken voorwaardelijk, zoodat vader en zoons rustig het zeegat kun nen uitgaan; de IJmuidensche politie behoeft dan ook niet naar Piet uit te kijken. EEN RARE VRIJER. De officier van justitie vond het begrijpe lijk, dat Duitsche meisjes, die hier, ver van haar Heimat, een eenzaam leven leiden, man- nelijken steun niet versmaden, maar zij, die uitverkoren zijn om dien steun te bieden, moe ten dat niet gaan exploiteeren. Het kan voor komen. dat hij, die steun moet geven, zelf financieelen steun noodig heeft en er zijn Duitsche meisjes, die haar beminde dan ook wederkeerig geen steun onthouden. Als dat nu alles een gevolg is van de crisis omstandigheden, kan er het stilzwijgen over bewaard worden, maar het wordt even anders, als jongelieden connecties met meisjes aan- knoopen met de vooropgezette bedoeling geld van hen te trekken. Nog veel erger wordt het. als jongelieden geld van die meisjes stelen, wanneer de bron niet voldoende vloeit. „Weer zinwekkend" was dit, zooals de officier zei en deze vond geen verontschuldiging voor den jongen, die terecht stond wegens diefstal. De verdachte bekende een keer tien gulden uit de tasch van het meisje te hebben gestolen, maar een nog ernstiger feit gaf hij niet toe. Het meisje had tien gulden in een brief gesloten, dien zij aangeteekend aan een fa milielid wilde zenden en de jongen had aan geboden den brief ter post te bezorgen. Hij had dit niet gedaan maar kwam later toch met een zoogenaamd postrecu aandragen. Het meisje rook lont, dreigde naar de post te zul len gaan en toen bekende de jongen de tien gulden uit den brief te hebben gehaald. Thans voor den rechter zei hij, dat hij het niet had gedaan maar dat hij den brief had ver loren en hij had het maar gezegd, omdat hij een eind aan de verloving wilde maken, wat heel tegenstrijdig klonk en de politierechter hechtte er geen geloof aan. De jongen was al eens gestraft en de offi cier vond het feit zoo ernstig, dat hij 3 maan den gevangenisstraf eischte, waarmee de rech ter het eens was. Na het badseizoen. Voor den politierechter leeft de herinnering aan het strandvermaak nog wat langer dan jewoonlijk, al zijn het nu juist niet de mooi ste episoden, die zich in dat langer leven mo gen verheugen. Eerst was daar het geval van een Amster- damsche dame, Duitsche van origine, wie ten laste was gelegd, dat zij ons Nederlandsch eer- baarheidsgevoel had gekwetst. Zij had zich namelijk op het strand uitgestrekt in een be dekking', die dien naam niet mocht dragen en dat had een Nederlandsche strandbezoek- ster dusdanig aangegrepen, dat zij een agent had gewaarschuwd, die zich haastte zulks te constateeren, wat hem echter niet gelukte, want bij zijn komst was er iets aan het niets toegevoegd. De echtgenoot der niet voor den rechter verschenen dame verklaarde, dat zij niemands eergevoel had willen kwetsen en de badmantel kreeg de schuld. De politierechter geloofde, dat hier geen op zet om anderen in hun betamelijkheidsgevoel te brengen was onder het hoofd; ongege neerdheid, maar dat nam niet weg. dat an deren zich aan het tekort aan bedekking ge- ergerd hadden en daarom kreeg de dame f 15 boete, overeenkomstig den eisch. Het andere strandgeval was erger en tevens zeer zonderling. In een strandtentje huisde een echtpaar be nevens een jonge aa.me met haar verloofde. Op een gegeven moment miste de jonge dame uit haar hand tasch een portemonnaie waarin een bankbiljet van f 50 zat met nog eenig klein geld. I-Iet meisje wist niet beter of zij had de portemonnaie in haar tasch geborgen maar de drie anderen suggereerden haar, dat zij ze op het duin verloren kon hebben, waar gezocht werd maar niets gevonden. De politie, niet zoo gemakkelijk onder sug gestie te brengen, nam de drie anderen in ver hoor en vond aanleiding om den volgenden dag de man van het echtpaar aan het bureau te brengen en daar enkele uren in verhoor te nemen. En nu komt het zonderlinge De man verklaarde toen tenslotte aan de politie, dat hij de portemonnaie had gestolen, het bank biljet er uit genomen, doch het later in vier stukken in de spleten van een achter de tent staande paal te hebben verborgen, waarna de paal was verbrand. De leege portemonnaie was door hem op het duin geworpen, waar ze dan ook was gevonden, Maar nu voor den politierechter beweerde hij, dat hij den diefstal niet had gepleegd en het heele verhaal voor de politie maar had verzonnen om op vrije voeten te komen; dit zou hem, als hij bekende, in uitzicht zijn ge steld. De officier en de politierechter vonden dit verweer onaannemelijk, maar Mr. Stomns. de verdediger niet. Zoodra verdachte bü hein kwam, zei de verdediger, had hij direct ge zegd: „mijnheer, ik heb het niet gedaan" en daarom vroeg pleiter zich af, of het niet mo gelijk zou kunnen zijn, dat iemand onder de benauwdheid van het politie-arrest zich schuldig kon verklaren als hij daardoor op vrije voeten zou komen, terwijl hij, als hij zijn onschuld vol hield, vreesde in arrest te noeten blijven. Mr. Stomps achtte dit psychologisch verklaarbaar en vroeg vrijspraak, omdat toch niemand den diefstal had zien plegen of stuk ken van het bankbiljet had gevonden. De politierechter was het er niet meer eens en veroordeelde tot een maand gevangenis straf. Een grijpgrage dienstbode. Een Duitsch meisje was bij een juffrouw in betrekking en stal daar zoowat alles wat die iuffrouw aan gouden sieraden had. Toen de oolitie een onderzoek instelde ,werd alles bii een jongen man thuis gevonden met wien het meisje verkeering had. maar tevens lag daar nog een kleine karrevracht manufacturen welke bleken afkomstig te zijn uit een winkel, waar het meisje eerder in betrekking was ge weest. pakken handschoenen, kousen, onder- kleedine en zoo al meer. Nu stond het meisje daarvoor terecht en zij bekende: van het waarom zei ze niet veel. De officier was van oordeel, dat dergelijke meisjes ongewenschte vreemdelingen zijn en daarom moet zij over de grens, maar een der gelijke rooverii mag niet ongestraft blijven, waarom 6 weken gevangenisstraf werd ge- eischt. Mi*. Bijvoet, de verdediger bestreed de fei ten niet. maar wees er op. dat hier andere oorzaken dan hebzucht een groote rol kunnen melen. Het meisje is uit een doodarm gezin in Bocholt; vader is neurast.henicus. een broer krankzinnig, een zuster door zwakte niet tot werken in staat. Het meisje stuurde geld naar huis, maar zij dacht ook aan trouwen en de verleiding in den winkel is haar te sterk ge worden, toen zij graag wat goed had en het niet kon betalen. Eenmaal op het hellend vlak ging het steeds sneller en zou dit. zei spreker, niet. gelet mede op de gesteldheid thuis, op een zekere minderwaardigheid wijzen? Pleiter zou een psychiatrisch rapport gewenscht vin den. en anders een zoo korte vrijheidsstraf dat het meisje terstond naar Duitschland terug kan. De politierechter achtte verdachte wel toe rekeningsvatbaar en wees er op, dat dit niet het eerste geval van diefachtigheid is. dat bij een Duitsch dienstmeisje tot uiting is geko men. In aanmerking genomen, dat er de bij komende straf van uitwijzing is. veroordeelde de rechter haar tot 4 weken gevangenisstraf. Alleen uitwijzing op diefstal toe te passen heeft ook groote gevaren. Feestavond „Proza en Poëzie" Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. Zaterdagavond werd ter gelegenheid van hét 45-jarig bestaan van hui mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent J. Booda, een feest avond gegeven in het gebouw St-Bavo. Jopie Keizer en haar kameraden verleenden mede werking. De heer Dordtmund, voorzitter van de feestcommissie leidde den avond met een welkomstrede in. Ofschoon de financiën der leden er niet zoo best voor staan, het koor zelf was volgens spr. goed. Hij maande de leden aan te zorgen, dat er meer lidmaatschap pen geboekt kunnen worden. Vooral kunnen in dit opzicht de dames veel bereiken. In de hoop, met meer leden het 50-jarig jubileum te vieren, wenschte spr. allen aanwezigen een prettigen avond. De voorzitter van het mannenkoor, de heer Weijers gaf hierna een historisch overzicht van het bestaan daarvan. Opgericht in tijden zonder concurrentie van sporten en bioscoop, op 15 September 1889, heeft het koor zich tot steeds beteren zang ontwikkeld Spr. sprak over de vele nationale en internationale wed strijden, waaraan het koor met succes heeft deelgenomen. Veel heeft o.a. de heer H. Kre- lage voor „Proza en Poëzie" gedaan nadat hij in 1907 voorzitter was geworden, Na een tijd van groot succes, waarin kwartetwedstrijden gehouden, feestconcerten gegeven en vele prijzen gewonnen werden, verminderde het ledental eenigszins doordat velen sport boven zang verkozen. Doch met een groote kern van volharden den zal Proza en Poëzie nog menigen wed strijd welen te winnen. Met deze zekerheid kan men naar de meening van den heer Weijers dan ook vroolijk feestvieren. Het mannenkooor bracht hierop enkele lie deren ten gehoore, waarna Henk Smal, hu morist, optrad en het publiek vele malen deed lachen. Daarna was de beurt aan Jopie Kei zer, die met een paar liedjes kwaip en eerst met Roozendaal „Muzikaal allerlei" en later met Henk Smal „Soldatenliefde" opvoerde en hooren liet. Na de pauze trad Henk Smal op in „een lied en een praatje" en Jopie Keizer in „een lach en een traan", terwijl zij tot slot nog hun welverzorgd repertoire afwerkten. DE BIOLOGIE DER SPINNEN. Dr. J. Groenewegen uit Leiden hield voor de Nederl. Natuurhistorische Vereeniging een lezing over de biologie der spinnen. De spin is schadelijk, noch nuttig. De eerste studies in de 16e, 17e en 18e eeuw brachten wel bijzon derheden over het uiterlijk der spin, doch niet over haar levenswijze; na 1920 eerst be gon het onderzoek op biologischen grondslag. Proeven hebben aangetoond, dat het ge zichtsvermogen der spinnen zeer gering is, alleen bij de springspinnen is dit iets grooter. De spreker toonde lichtbeelden van ver schillende spinnen. Dr. Groenewegen vertelde uitvoerig over de levenswijze der spinnen, het maken van web ben, enz. enz. Kerst-Etalages zijn gereed. BLOEMENMAGAZIJN „TETTERODE" Santpoorterslraal, Telefoon 10125 (Adv. Ingez. Med.) CHRIST. ORATORIUM VEREENIGING. ..Aan het eere-concert voor den kunstenaar VonBrucken Fock op Donderdagavond w^r de eerste uitvoering van zijn werk „Reauiem" wordt gegeven, zal een generale repetitie voor afgaan op Woensdagavond in de Gemeente lijke Concertzaal. Teneinde aan veler verlangen te voldoen is besloten om deze generale repetitie in con- certvorm te geven en voor het publiek toe gankelijk te stellen. Dit besluit maakte het evenwel noodzakelijk om een vóór-repetitie te hou den met solisten en orkest, waardoor het aan.vangs.uur van de voor het publiek toe gankelijke generale repetitie op een wat later uur dan gebruikelijk ïr -"t worden gesteld en wel op kwart voor ne^ De bezoekers worden om half negen in de zaal toegelaten. De generale repetitie zal te omstreeks kwart over tien geëindigd zijn. De Electriciteitstarieven. Op sterke verlaging aangedrongen. De firma D. S. Leeflang, verlichtingsspecia liteit, heeft tot den Raad van Haarlem het volgende adres gezonden: „Toen wij den Raad drie jaren geleden met klem verzochten (speciaal voor ons verlich- tingsmenschen) de absurd hooge vastrechten te verlagen, zoomede de stroom tarieven te verminderen, en dit verzoek niet tot stand '-wam, hebben wij ons daarbij moeten neer leggen. Doch heden, drie jaren later, in een niet te beschrijven slechten tijd, aan den voor avond van de op komst zijnde Raadsvergade ring. is 't niet meer met de gebruikelijke lank moedigheid dat wij aandringen op ingrijpende verlagingen, maar eischen thans van den Raad, in deze vastrecht en stroom-affaire af doende maatregelen te nemen. Er moet thans een einde komen aan die uitknijpmethode. Wij werken thans alleen nog voor 't electrici- teitsbedrijf, belasting en huishuur. Dit is met feiten aan te toonen. Indien ook heden geen belangrijke verlaging plaats vindt, dan hebt gij heeren meegewerkt tot onzen ondergang". JUBILEUM BIJ DE HAARL. COÖP. DINER-VEREENIGING. Zondag 16 dezer herdacht de heer B. Roe lof sen het feit dat hij voor 25 jaar bij de Haarl. Coöp Dinervereeniging in dienst trad. Door een der bestuursleden werd de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning ge haald en feestelijk door het voltallige be stuur en personeel aan het bekende gebouw op de Bakenessergracht ontvangen. Hij werd door den voorzitter, Dr. G. Nolst Trenité, en den Commissaris van personeel hartelijk 'toegesproken, waarbij uiting werd egeven aan de gevoelens van hartelijken dank voor de voortreffelijke wijze waarop hij steeds het bedrijfsleiderschap heeft waarge nomen. Herinnerd werd aan het feit dat hij in zijn 25-jarig loopbaan heeft medegewerkt tot het bereiden en uitzenden van ver over de 11/2 millioen diners, t:t groote tevredenheid van de leden en niet-leden verbruiker Waar, mede dood het werk van den jubilaris, de H.C.D.-V., zelfs in dezen malaisetijd, niet over belangstelling van de verbruikers heeft te klagen past aan hem 'n bijzonder woord van dank. Prachtige geschenken werden aangeboden, terwijl onder hartelijk applaus mededeeling werd gedaan dat den jubilaris door de Mij. tot Nut van 't Algemeen de eerepenning met getuigschrift is verleend wegens „Bijzondere plichtbetrachting". KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingenZoete straat 1394 porties; Overtonstraat 1561 por ties; Byzantiumstraat 862 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen WEER EEN HAARLEMSCÏÏE HANDELS- SCHOOLVEREENIG1NG. Naar wij vernemen zijn er, na het jubileum van de H.B.S. A, pogingen aangewend, om te komen tot de wederoprichting der H.H.V. (Haarlemsche Handelsschool Vereeniging). Het aantal van hen, die zich als lid hebben opgegeven, bedraagt reeds ruim 100 De wederoprichting zal officieel plaats heb ben op Zaterdag 22 December a.s. in een ver gadering in een der zalen van café-restauant Brinkmann. „WOELLE WOELLE WAU WAU" IN HAARLEM. Na Amsterdam, Rotterdam en enkele an dere plaatsen van ons land bezocht te hebben, zal het Nederlandsch Jeugdtooneel onder lei ding van mevr. Molly KeizerPrins thans ook te Haarlem drie vertooningen geven van het kinderstuk „Woelle Woelle Wau Wau" of „De Zwarte Hand" (Hoe Kareltje Reclame-chef werd bij een Amerikaansche cigarettenko- ning). Dti stuk, geschreven door Renée Stobrawa is in het Nederlandsch bewerkt door J. W. F. We- rumeus Buning. De voorstellingen, worden gehouden op Zondag 23, Dinsdag 25 en Woensdag 26 De cember in den Janswegschouwburg. REMONSTRANTSCH ZANGKOOR. Zondagavond 23 December geeft het Re- monstrantsch Zangkoor in de Remonstrant- sche Kerk. een concert, waarbij zullen mede werken: mej. Cor. Igesz. sopraan: de heeren Frans Vroom, tenor; Theo Pardoen, orgel; Jos Dal, piano. O.m. zal worden uitgevoerd „Weihnachts Oratorium" van Herm. Müller. te kwetsen, had voorgezeten en dat het geval voor Buitengewoon L. O. 110 porties verstrekt, lem. PERSONALIA. Voor het MO.-examens Ned. Taal en Let terkunde slaagden mej. M. J. Brug te Heem stede en de heer J. H. Waterman, te Haar-

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10