MIDDENSTANDSWENSCHEN. SCHAAKRUBRIEK Mijn kijk op het spel H. F. C.—R. C. H. DINSDAG 18 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Oplossingen, "bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 779*). (No. 9 van den wedstrijd, 31e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kc2, De6, Tb4, Tel. Lh5. Pb2, Pc4, c3. f2. Zwarti Ke4, Td4, Te3, Lb6, Pe5, Ph6, f5, fó. Eerste publicatie. „Voor fijn spel te gemakkelijk, Als tijdverdrijf te ernstig, Zoo spreekt over het Koningsspel Gedachteloos het publiek." MAX GRUBE. PARTIJ No. 831. Gespeeld in het tournooi te Linz, 7 Septem ber 1934. Wit: Prof. A. Becker (Weenen). Zwart: Tlieo d e J o n (Winterswijk). GEWEIGERD DAME-GAMBIET. 1. d2—d4 d7—d5 2. c2-c4 c7-c6 3. Pgl—f3 Pg8 fó 4. Pbl—c3 e7—eó 5. Lel g5 Pb8-d7 6. a2—a3 Gebruikelijk is hier 6. e2e3, wat na 6. Dd8—a5 kan leiden tot de Cam- bridge-Springs-verdediging. Wit probeert dooi den tekstzet te dwingen tot de orthodoxe ver dediging. 6 .h7—hó 7. Lg5—h4 d5Xc4 De speelwijze van Zwart, het vasthouden van den gambietpion, is van de mogelijke ideeën de geestigste, welke aan de partij theoretische beteekenis geeft. 8. e2 - e4 g7g5 In de partij SpielmannPirc (Bied, 1931) geschiedde 8.b7b5; 9. e4e5, g7g5 waardoor Wit na 10. Pf3xg5! den pion met goed spel kan terugwinnen (de werkelijke voortzetting was 10. Lh4g3, Pf6dó; 11. h2h4, gó—g4; 12. Pf3—d2, h6—hó). 9. Lh4—g3 b7—b5 10. h2—h4 g5—g4 11. Pf3-e5 Een dubbele aanval, namelijk op c6 en g4. 11 .Pd7Xe5 12. Lg3Xe5 TI18 g8 13. Lfl - e2 hó—h5 14. Ddl—d2! Het gambietspelen van Wit berust niet op een of andere tactische finesse, maar op posi- tioneelen grondslag. Immers is de vijande lijke stelling verzwakt en ligt uit elkaar, ter wijl Wit in het centrum sterk staat door den intact gebleven pionnenstand d4, e4. Hij moet er echter op bedacht zijn het, uit de ervaring gebleken, gevaarlijke tegenspel van Zwart (c6có!) onschadelijk te maken. Derhalve brengt Wit zoo spoedig mogelijk een Toren naar dl. 14 .Lc8 - b7 Na. 14.Lf8d6? zou Wit een offi cier winnen door lö. Le5xd6 en 16. e4eó. Op 14.Tg8g6 zou volgen ló. Dd2f4, Lf8h6; 16. Df4—g3. 15. Tal—dl 15 .a7—a5 Zwart wil zijn pionnenoverwicht op den Damevleugel laten gelden en probeert de drei ging bób4, daar c6có blijkbaar niet best speelbaar is. Ofschoon Wit dat plan weerlegt, is de Zwarte speelwijze bezwaarlijk af te keu ren. Natuurlijk was a7a6 solider. Maar hoe moet dan de partij na 16. 00 verder worden gespeeld? Wit dreigt dan van alles, bijv. f2f4fó met opening van de f-lijn, bij gele genheid ook Dd2e3 gevolgd door d4dó met opening van de centrumlijnen, ten slotte (voor het geval dat Zwart lang rocheert) spel op de diagonaal g3b8. Er staan geen zwarte kan sen tegenover, want een eventueel met Dd8xh4 ingeleide aanval zou veel te laat ko men. Men zou de stelling derhalve verkeerd beoordeelen, indien men, zooals sommigen, van meening was dat 15.a7a6 een win nende verdediging zou geweest zijn. 16. O-O! Met recht geeft Wit ook nog den tweeden pion (e4) prijs. 16 .bó—b4 17. Pc3-a4 Pf6Xe4 18. Dd2—f4 Pe4—dó Gedwongen; geeft in elk geval het veld có vrij. Na. 18.17fó stort de stelling in door 19. Le2xc4, Tg8g6; 20. Lc4xc6!, enz. En na 18. c6có volgt 19. d4xcó, Dd8xh420. Le2—f3! 19. Pa4—c5 Lb7—c8 Treurig, maar na 19.Lf8—e7 kan volgen 20. Tfl—el!, f7—f6; 21. Leóxdö, Le7xd6; 22. Df4—h6 en wint gemakkelijk. 20. a3Xb4! Op den Damevleugel, waar Zwart wilde aan- yallen, wordt hij nu gestraft! Dc idee is 20. aóxb4: 21. Tdl—al. Ta8xal: 22. Tflxal en de witte Toren dringt vernietigend in het spel. 20 .TgS-gó 21. b4Xaó Ta8Xa5 22. Tdl-al TaóXal 23. TflXal f7—fó 24. LeóXdó Dd8Xdó Niet Lf8xd6?, wegens 25. Di'4—e4. 25. Df4Xdó Wit heeft een beslist gewonnen eindspel op 't oog, anders zou hi; door 25. Df4e3, Dd6dó; 26. Talaó! het middenspel gunstig hebben kunnen voortzetten. 25 .Lf8Xd6 26. Tal—a8 Ld6Xc5 Noodzakelijk, want 26.Ke8d8?; 27. Pcó—b7t, Kd8c7; 28. Pb7xd6 kost een stuk. 27. d4Xc5 Ke8-d7 Geen stuk beter is 27. Ke8d8 en 27.c4c3? faalt na 28. Ta8xc8^, Ke8d7; 29. Tc8—a8, c3xb2: 30. Lc2—d3; respectievelijk na 29.c3—c2; 30. Ta8—al. 28. Le2Xc4 fó—f5 Er dreigde 29. Lc4xe6t en na 28. Kd7—c7; 29. Ta8a7t, Lc8—b7? wint 30. Lc4a6. 29. Ta8-a7f Kd7—d8 30. Ta7-h7 Daarmede valt pion hó en Wit is materieel in 't voordeel, terwijl de zwarte Looper ont zettend slecht staat, 30 .Lc8-d7 31. Th7Xh5 Tgóg7 32. Th5—h8f Kd8-e7 33. g2 e3 eó—e5 34. h4—h5 Deze vrijpion gaat te snel voorwaarts, wat de witte overwinning verzwaart. Juister was dadelijk 34. b2—b4! ?4.Ke7—fó 35. h5—hó Tg7-e7! 36. b2 - b4 Kfó - gó Nu heeft Wit nog zorgen, want pion h6 is niet meer te redden, wegens de mogelijkheid van 37.Te7h7, 37. Th8-b8! KgóXhó Na 37.Ld7e6; 38. Lc4xe6, Te7xe6; 39. Tb8b6! heeft Zwart tegen de dreiging 40. b4bó! geen verdediging meer. 38. b4 - b5 c6Xb5 Er dreigde bób6. Khó g7 Ld7e6? wegens 40. 39. Lc4 - dó! Niet 39. Tb8b6. Daarentegen bood 39.Te7e3 eenige remisekansen, want na Torenruil kan Zwart de partij nog houden; 40. TbSxeB de juiste zet is echter 40. Tb8b6t!), Ld7xe8; 41. có—c6, bó—b4; 42. c6—c7, Le8—d7; 43. Ldó—b7, b4b3; 44. c7c8 D., Ld7xc8; 45. Lb7xc8, Kh6—gó; 46. Lc8—e6, b3—b2; 47. Le6—a2, eóe448. La2bl, Kgöf6 gevolgd door Kf6—eó enfó—f4. 40. c5—c6 Ld7eó Ook de betere zet 40.Ld7e8 zou verlies niet meer hebben kunnen verhinderen. Er zou dan volgen; 41. Tb8xbó!, Kg7f6 (Te7c7?: 42.- Tbób7)42. Tbóó—b7, eó—e4; 43- C6—c7, Le8—d7; 44. Tb7—b8 tTe7—eó); 45. Ldóc6!, enz.) 41. Ld5Xeó Te7Xeó 42. có c7 Opgegeven De uitslag van bovengenoemden wedstrijd was als volgt: I en II Prof. A. Becker en E. Eliskases (Innsbruck), beiden 11 punten; III. Hans Muller (Weenen), 10 punten; IV. de oud- Haarlemmer Th. de Jong, 8 punten; V.VII. Prof. Dr. Th. Gruber (Weenen), Dr. G. R. D. van Doesburgh (Bussum) en H.Schenk (Praag) allen 7 1/2 punt; VIII. G. Eibensteiner (Linz), 7 punten. Verder behaalden Demetriescu. Bergant, Mayrhofer, Kump, Dr. Razinger en Faschinger respectievelijk 61/2, 41/2, 4, 3, 3 en 1/2 punt. De Hollandsche spelers hebben 't er dus goed afgebracht. OPLOSSING PROBLEEM No. 771. No. 11 van den wedstrijd, 30e ladder). Stand der stukken: Wit: Ka4, Dhó, Te2, Tf3, Le3, Pb4, Pbó, dó, fó. ZwartKc3, Dh2, Teó, Tfl, Lal, Lh7, Pf2, dó. g3, h4. (B. Bakay, .Magyar Sakkvilag", 1931). 1. Dh6g7, enz. OPLOSSING PROBLEEM No. 772. (No. 12 van den wedstrijd, 30 ladder.) Stand der stukken; Wit: Kd8, Dhó, Td5, Tg4, Ldl, Lgl, Pe4, Pf8, a3. Zwarti Kc4, Td4, Leó, Pe2, d2, d3. (O. Nemo, pseudoniem voor O. Welsz, Weenen). 1. Dh6f6, enz. Dit probleem verwierf den len prijs in een wedstrijd van „Ottawa—Citizen". Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruijter, beiden te Bloemendaal; E. G. van der Kaay, te Driehuis- Velsen; M. D. L. Artz, C. van Dort, H. W. van Dort, F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema, J. Hoogeveen, J. ten Hove, K, Koedooder, C. A. Lukaart Jr., J. H. Meilink, A. J. Mooy, W. Nijenhuis, K. H. R. PluimMentz, P. Rotte veel, J. Schippers, mevrouw J. SmitBiick- mann. C. Warlé, D. Willemsen en J. A. G. Zo mer, allen te Haarlem; J. E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; H. F. Anto- nisse, J. Germeraad én K. Siegerist, allen te Santpoort (allen tweemaal twee punten). Voorts is Probleem no, 772 goed opgelost door: H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Derogee, A. W. Face, W. Geuzebroek Jr., F. W. Hooger- beets, J. Luiting, H. Meijer, B. A. Snelleman, mevrouw Spoor, H. J. Steenbergen en C. F. We ber, allen te Haarlem (allen twee punten). Ten slotte: J. Vermeer, te Bloemendaal 4 punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. H. J. B„ J. D., A. W. F., F. W. H„ H. M., H. J. S. en C. F. W. 1. Te2d2 faalt na I .Te6xe3 (no. 771). J. J. H. B„ J. L. en B. A. S. 1. Dh6—f4 faalt na. 1.Lh7e4 (no. 771). W. G. Jr., en mevr. S. 1. Dh6xh7 faalt na 1. Te6xe3 (no. 771). UITSLAG DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd is, dat de heer J. Hillebrand, te Haarlem, den September-Octoberprijs heeft gewonnen met in totaal 482 punten. Al is het geen „Uiver"-vlucht geweest, de heer Hille brand is rustig voorwaarts gegaan en heeft in zijn bijna 4-jarige klimpartij vele rustpe riodes genomen, anders zou hij stellig mins tens één jaar eerder zijn doel bereikt hebben. Onze hartelijke gelukwensehen. Wij verzoeken hem, ons mede te deelen, welke keuze hij gedaan heeft uit de bekende prijzen. Het volledig overzicht van den wedstrijd zal in de volgende rubriek worden opgenomen. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE KAAS. In een stukje over distributie van goed- koope kaas voor werkloozen in ons nummer van Vrijdag staat deze zin: „De distributie zal mede met het oog op de controle recht streeks vanwege het gemeentebestuur dienen plaats te hebben dus via wederverkoopers". Men maakt ons er opmerkzaam op, dat dit moet zijn: „dus niet via wederverkoopers". Het ligt nl. juist in de bedoeling, zooals trou wens uit het bericht blijkt, de winkeliers in dit geval geheel uit te schakelen. CABARETAVOND HAARLEM'S TOONEEL De Cabaretavond van Haarlem's Tooneel op Woensdagavond 19 December zal niet in den Schouwburg Jansweg plaats hebben, doch in Cabaret La Gaité aan de Raaks. De begrooting van Economische Zaken is afgehandeld. De Minister onder wiens'De partement ook de middenstandsbelangen res sorteeren heeft zich met succes van zijn taak gekweten. Het is volkomen begrijpelijk, dat men in die kringen met verlangen heeft uit gezien naar het oordeel van den nieuwen be windsman met betrekking tot de vele en zeer verschillende middenstandsproblemen. Men hoopte op gunstige berichten, vooral ook, om dat men te weinig profijt meent te zien'van het middenstandscrediet. Naast positieve uit spraken omtrent de middenstands-desiderata, zijn er tal van problemen „in nadere over weging" en schijnen over andere onderwerpen nog meerdere rapporten te moeten binnen komen. De een zal zich bevredigd voelen, de andere zal van oordeel zijn. dat het te lang duurt en men niet met daadwerkelijke hulp komt. Hoe het zij, vast staat dat nog een lange rij van middenstandsproblemen onop gelost is gebleven. Alvorens over deze netelige onderwerpen enkele opmerkingen te maken diene vooral medegedeeld te worden, dat de Minister een mededeeling heeft gedaan over de Contingen- teeringspolitiek, die den Middenstand zeker belang zal inboezemen. Na 's Ministers uit roep: De export is moeilijker dan ooit, liet deze bewindsman volgen, dat de getroffen contingenteeringsmaatregelen voordeelen, maar ook n a d e e 1 e n hebben gebracht. Oude zaken worden benadeeld ten koste van nieuwe Internationale verwikkelingen zijn er dikwijls het gevolg van. In verschillende gevallen, aldus de Minister, zal het wellicht noodig zijn het gebruik van invoerrechten toe te passen. Ter geruststelling van de leden van de volks vertegenwoordiging voegde de Minister hier aan toe, dat van een prineipieele wijziging onze handelspolitiek geen sprake zou zijn en dat de Kamer de gelegenheid geboden zal worden nog hare zienswijze kenbaar te maken. Hebben wij binnen afzienbaren tijd weder een tarief-debat te verwachten? 's Mi nisters woorden geven wel een zeker aanwij zing. En andermaal zal de twistappel over het ficale, dan wel beschermende recht weder ten tooneele verschijnen. Zij, d:e zich gedu peerd achten door de gevoerde contingentee- ringspolitiek zullen misschien eenig perspec tief zien in verhoogd invoerrechten. Maar het nieuwe middel zou wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. Ook voor den Midden stand. De Kamerleden Ebels, Wielinga en Stumnel hebben de middenstandswenschen vertolkt. De Minister beantwoordde de sprekers. Van den zoo herhaaldelijk aanbevolen spertijd", wat betreft de vestigingmogelijkheden van bedrijven, wenscht de Minister niets te weten. Men kan van regeeringswege niet zeg gen en nog veel minder decreteeren: het is afgeloonen. er komen geen nieuwe bedrijven meer bij. De Regeering aldus de Minister zou zich In een wespennest steken. Het "be drijfsleven en ook tal van verschillende par ticulieren personen zullen bij de beoordeeling van dit moeilijk probleem rekening moeten houden met nieuwe wijken, met vakbekwame en niet-vakbekwame personen, met finan cieels vraagstukken enz. En als men dan een spertijd heeft ingevoerd moet men dan aan den vakbekwamer), financieel krach tigen middenstander beletten zich te vestigen? Dat schept dwaasheden. Niet alleen1 economische, maar ook rechtvaardigheids- en practische gronden spelen hier een belangrijke rol. Het is „glad onmogelijk" dit denkbeeld uit te voe ren. De Minister stelde er od dit ronduit te verklaren en liet er zich niet toe verleiden illusies te wekken. Wel is in onderzoek het denkbeeld van de regeling van de vestigings- eischen. Eischen van vakbekwaamheid zullen daarbij als basis gebruikt worden. Met be slistheid is van regeeringszijde het z.g. ge sloten bedrijf afgewezen. Geen gildensysteem dus, geen standsafsluiting. En de wettelijke regeling van het cadeau stelsel? Comité Jos. v. d. Berg zal teleurge steld zijn. „Ernstige studie en voorbereiding van dit vraagstuk" acht de Minister nood zakelijk. Dat daarbij het bekende advies van door Criticus. Een partij voetbal van het type van een En- gelschen bekerwedstrijd, waarbij de finesse wordt opgeopperd aan een poging, zoo snel mogelijk een voorsprong te verkrijgen, onder het motto: De eerste klap is een daalder waard. Het zou onbillijk zijn. onder deze omstan digheden, waarbij van één enkel doelpunt het eerste klasseschap van beide clubs kon afhan gen, een te strenge maatstaf aan te leggen, want iedereen, die zelf wedstrijdvoetbal heeft beoefend, zal onmiddellijk begrijpen, dat de spelers der beide ploegen, gezien de tot nu toe behaalde poovere resultaten, beheerscht werden door de gedachte, de tegenpartij tot eiken prijs te verhinderen om de leiding te nemen. Als ge volg twee teams, die in de eerste plaats op verdedigen waren ingesteld en die als terloops de hoop koesterden, dat de grootendeels aan haar lot overgelaten voorhoede althans één keer zou scoren. Beide aanvalslinies zijn daarin geslaagd en ik denk, dat na afloop zoo wel spelers als publiek overtuigd zullen zijn ge weest, dat een gelijk spel de verhouding zeer juist weergaf. Over het algemeen kan men zegggen, dat R.C.H., vooral in de eerste helft, het beste voetbal als combinatie-spel heeft laten zien, hoofdzakelijk als gevolg van haar beter sa menwerkende middenlinie. De spil Ruis moge dan vaak al te veel zijn manoeuvres van te voren kenbaar maken, door zijn groote routine is hij technisch een belangrijke steun voor zijn elftal. De R.C.H.-kanthalfs volgden de goed gekozen tactiek, hun meeste aandacht aan de vijandelijke vleugelspelers te wijden, hetgeen voor Wepster en Twiss een bijkans onoverkomelijke hindernis bleek te zijn, te meer, daar zij geen steun kregen van hun binnenspelers Hagenaar en Hoek. Het gevolg was, dat Ruis niet al te zeer op Koper behoefde te letten, aangezien de backs thans volop ge legenheid hadden, den H.F.C.-middenvoor in bedwang te houden. Ofschoon laatstgenoemde met zijn meerendeels te haastig en van te verren afstand geloste schoten niet gelukkig was, was hij zonder twijfel de beste der tien voorhoedespelers, zijn R.C.H.-collega Van dei- Horst inbegrepen. Zijn in eens doorgeven naai de vleugels en zijn korte kopballen naar de, helaas zelden op hun plaats zijnde, binnen spelers hielden een verrassend element in en hadden de oorsprong kunnen zijn van gevaar lijke aanvallen, daar ze dikwijls met eerste klasse snelheid en zuiverheid werden uitge voerd. Daar de binnenspelers echter geen en kele poging ondernamen, om de vijandelijke kanthalfbacks naar zich toe te trekken en daardoor Wepster en Twiss meer vrijheid van beweging te geven, behoefde Kos in de R.C.H.- goal zich niet erg ongerust te maken. Slechts éénmael zag ik een open aanval, waardoor de verdediging uit positie werd ge speeld en die dan ook bijna een doelpunt op leverde. Dat was, toen Wepster in de tweede helft een harde, lage pass over de geheele breedte van het veld naar Twiss zond, die. vol komen ongedekt, direct met het leder op het doel afstormde en rakelings naast den versten paal schoot. Had Kors niet op het allerlaatste oogenblik zijn voet voor den bal gezet, met zulke ongelukkige gevolgen voor dezen speler, dan had de thuisclub alsnog een onverdiende overwinning behaald. Bovenbeschreven aanval was overigens het eenige geval van samenwer king tusschen de H.F.C.-vleugelspelers onder ling; zij dreven keer op keer den bal tot aan den cornervlag alvorens voor te zetten en maakten het zich daardoor onnoodig moeilijk. Geen enkele maal zag ik een van hen beiden bij een te verwachten voorzet van den ander naar binnen loopen om een kans op een kop bal of schot op doel te wagen, gelijk de Engel- sche buitenspelers en trouwens ook die van Z.F.C. met zulke gunstige resultaten doen. Concentreerde dus de R.C.H. middenlinie haar verdediging op de vleugels der tegen partij, de thuisclub volgde het systeem van den teruggetrokken centre-half, in de over tuiging. dat Van der Horst, de gevaarlijkste aanvaller in de Racing- voorhoede was. Welis waar heeft Kruyer dezen middenvoor afdoen de „geschaduwd", doch hij is een te weinig- bewegelijk speler, dan dat hij een derge lijk systeem zonder noodlottige gevolgen voor zijn eigen voorhoede kan doorvoeren. Daarbij werd hij gehandicapt door het feit, dat P. Jongeneel zich als steeds teveel op eigen doel terugtrok, zoodat Van der Horst zich rustig achter Kruyer vrij kon opstellen, zonder de kans te loopen, buitenspel te staan. Het was van den R.C.H. middenvoor dan ook goed ge zien, veel op zijn linkervleugelman te spelen, die zeer dikwijls genoeg bewegingsvrijheid had om óf voor te zetten, óf een schot te wagen, dat zoo nu en dan gevaar voor Van der Togt opleverde. Met Kruyer als derde back fungeerend, heb ben R. Jongeneel, doch vooral Denijs de thans extra-moeilijke taak van als schakels met de voorhoede op te treden, naar behooren ver vuld, op één onderdeel na, n.l. het openhouden van het spel. Als gevolg van de door de kant- halfs van R.C.H. gevolgde tactiek stond Koper herhaaldelijk vrij, doch zelden of nooit ontving hij de lage. voor zich uit gespeelde through- pass, waarop hij wachtte. En hoewel vooral Denijs den bal meermalen zeer snel opbracht, ging het leder geen enkelen keer met forschen trap naar den rechtsbuiten, doch steeds naar den gedekten Wepster of den niet op zijn plaats zijnden Hagenaar. Rud. Jongeneel pro beerde het met verre trappen van uit de ver dediging, die echter den bal te lang in de lucht hielden, hetgeen den R.C.H.-backs genoeg gelegenheid bood om in te grijpen. De beide doelverdedigers hebben naar be hooren en betrouwbaar gewerkt en speciaal Kos heeft enkele moeilijke schoten met bra- vour gehouden. Hij denke er echter aan. met beide vuisten tegelijk te stompen, wanneer vangen niet mogelijk is. Zoowel hij als Van der Togt toonden zich opgewassen tegen een duwtje, wanneer ze den bal iets te lang bij zich hielden en het schijnt, dat thans eindelijk de Hollandsche voorwaartsen begrijpen, dat correct aanvallen van den doelverdediger on der bepaalde omstandigheden geoorloofd is en succes kan opleveren. Van de vier achter spelers was Prevost de beste en het komt mij voor, dat R.C.H. het gelijke spel voot een groot deel aan hem te danken heeft. Ook Dorsman speelde een eerste klasse partij, enkele mis- trappen daargelaten. Kors en Piet Jongeneel pasten zich vrij goed aan; op de fout van laatstgenoemde heb ik reeds gewezen, terwijl Kors, die naar ik hoop, spoedig hersteld zal zijn, te snel overging tot corner trappen. Rest nog de R.C.H.-voorhoede. Deze was zeer zeker sterker dan tegen Ajax, al zou de vol gende opstelling betere resultaten afwerpen; van links naar rechts Meier, Kok, v. d. Horst, Paape en Hanse. v. d. Horst had het door de voortdurende attenties van Kruyer niet gemakkelijk, des ondanks toonde hij zich een goed doorzetter, die, vooral met over den grond aangegeven ballen, dikwijls een gevaarlijken aanval weet op te zetten. Zij koppen is nog zwak, waarbij hij door zijn klein postuur in het nadeel is. Paape heeft vooral als rechtsbinnen nuttige dingen gedaan, evenals Kok, die soms rustig en met overleg, zij het ook. iets te langzaam speelde. Meier is zeer zeker beter dan Harten dorp op de linksbuitenplaats, doch. voorname lijk door te weinig ervaring wisselde hij zeer goede met zwakke momenten af. De invaller Hanse is toch nog altijd een snel en gerouti neerd vleugelspeler, dien ik op die plaats boven Paape prefereer. Martin tenslotte viel ietwat uit den toon: deze speler, die vroeger als links buiten zeer snel en verdienstelijk speelde, ont sierde thans zijn spel door onbesuisdheid en onnoodige ruwheiden, die in een wedstrijd tusschen echte amateurelftallen als deze twee bevriende Haarlemsche clubs, misplaatst waren. Het binnentrio van beide voorhoedes hield als steeds het spel veel te kort, „crosspasses" kwamen practisch niet voor. Op de leiding van scheidsrechter Van der Dungen viel niets aan te merken. CRITICUS. den Nijverheidsraad, waarin tegen een wette lijke voorziening wordt opgekomen, van in vloed is geweest blijkt hieruit, dat de Minis ter wees op de bezwaren voor het „toch al zwaar beproefde industrieele bedrijfsleven". Hoe teleurstellend het regeeringsstandpunt ook moge zijn voor het overgroote gedeelte van den middenstand toch valt niet te ont kennen, dat de regeling dezer materie zoo er al geregeld moet worden uiterst moei lijk is. De in het buitenland getroffen maat regelen met betrekking tot dit vraagstuk be wijzen, dat een „papieren" stelsel dikwijls practische bezwaren heeft. Met de regeling van de kleine vorderingen is het al niet beter gesteld. Men herinnert zich nog. dat vooral de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Arnhem zich buitenge woon verdienstelijk heeft gemaakt en aan de hand van uitgebreide onderzoekingen krach tig heeft aangedrongen op de invoering van het z.g. Mahnverfahren, waardoor langs den weg van snel recht, de inning van kleine posten vergemakkelijkt zou worden. Het in terdepartementaal overleg, waarbij de Minis ters van Justitie en van Financiën ingescha keld moeten worden, is thans oorzaak van een nieuwe vertraging, welke zeer te betreu ren is. Zoo ziet men, dat het positieve resultaat gering is. In middenstandskringen zal men in 't algemeen genomen, teleurgesteld zijn. Want men mag zeker niet uit het oog verliezen, dat tal van maatregelen ingevoerd zouden kun nen worden, zonder dat men daarvoor een beroep zou behoeven te doen op de toch al zoo berooide staatskas. En dat wil heel wat zeggen in den tegenwoordigen tijd! MOLLERUS. WAARSCHUWING. De Commissaris van Poiltie te Haarlem verzoekt plaatsing van het volgende: De commissaris van politie te Apeldoorn maakt bekend, dat hem herhaaldelijk door personen, die met het „Administratiekantoor voor Aflosbare Waarden te Apeldoorn" een overeenkomst hadden aangegaan tot het ver krijgen van premie-obligaties of die daarvan reeds premie-obligaties hadden betrokken, inlichtingen over dat administratiekantoor werden verzocht, waarbij bleek, dat men zich niet behoorlijk op de hoogte gesteld had van de voorwaarden, waaronder de overeenkomst werd gesloten. Ten einde teleurstelling te voorkomen, geeft genoemde commissaris belanghebbenden dringend in overweging alvorens zij zich binden speciaal hun aandacht aan die voorwaarden te wijden, en zich er rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door ren gestorte of te storten gelden wordt verkre gen. EEN SLOOT MET CHAMPAGNE. In een sloot bij de Zomervaart in Haarlem zijn dezer dagen door de politie 40 flesschen met champagnewijn gevonden die over een grooten afstand verspreid lagen. Vrij zeker zijn deze flesschen afkomstig van het Casino in Zandvoort; waarin eenige weken geleden een inbraak is gepleegd. De daders zijn nog niet opgespoord. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. Onze uitvoer en bloembollen, lcnolsiergewas- sen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) heeft volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in November bedragen 1443 tón ter waarde van f 672,000, tegen 182 ton ter waarde van f 777,000 in November 1933. Voor de afgeloopen elf maanden van dit jaar zijn de cijfers; 43,396 ton ter waarde van f 21.679.000, tegen 41.600 ton ter waarde van f 18.983000. In de vorige maand hebben we naar Groot Brittannië gezonden 540 ton, naar Frankrijk 294 ton, naar Duitschland 133, naar Argenti-' nië 112 en naar België en Luxemburg 104 ton. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen, takken, enz. van siergewassen heeft ons land m November uitgevoerd 90 ton (waarvan 46 ton naar Duitschland) ter waarde van f 190.000 tegen 110 ton ter waarde van f 225.000 in No vember van het vorige jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. L. de Weerd, Bloemendaal, Hooge Duin en Daalscheweg 19, damesarmbandA. v. Leeu wen, beenpijp, Zaanenstraat 35; W. v. Kool, Laurierstraat 29, dameshandschoen; J. Niks, Cheribonstraat 3rd., handschoen; G. Horst, Doelstraat 28. paar kinder handschoenen; Fa- ber, Tempeliersstraat 61, heerenhandschoen: P. v. Kesteren, Oranjeboomstraat 154, motor handschoen, J. Scheffer. Zocherstraat. 69, heerenarmbandhorloge; Fauna, hond. kat; Bur. van Politie, Smedestraat. heerenhand schoen, kussen, lepel, W. Jonker, Eikenstraat 12, idem; J. A. Peters, Schutterstraat 1, da meshandschoen; J. Vreugd, Rozenprieelstraat 36, gewicht; A. Brouwer, Mr. Lottelaan 16, ja pon; L. M. Weber, Eemstraat 10, lorgnet; H. van Duijn, Barbarossastraat 3, muts; G. Roe- senhart, Plein 17 rd., idem; S. Konings. 2de Hoogerwoerddwarsstraat 93, nummerplaat; A. Groenink, Patrimoniumstraat 3. kinderporte- monnaie m. i.: Bur. van Politie, Smedestraat, idem, hondenpenning. rozenkrans; H. G. Heij- selaar, Schermerstraat 3 rd., portemonnaie m. inhoud; Bur. van Politie, Smedestraat. kinder- parapïuie; J. v. d, Putten, L. Margarethastraat 36, werkbroek; J. v. Andel, Billitonstraat 23, damesportemomiaie m. i.; S, v. Zeeïker, Klop persingel 7, stempel; L. Grouw. Over bonstraat- 19. taschje; J. Dekker, Zuid er Tuindorplaan 3, rijwielbelastingplaatje; J. Hoeben, Ursulastr. 7, idem; T. T. Lu-ijken, Busken Huetstraat 12, receptenbus; G. Schreuder, Weltevredenstraat 24, regenjas; A. Petersen, Meidoornplein 1, vulpen; T. J. Stevens, Delftlaan 7, vulpotlood. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Met 90 K.M. tegen een 1)00111. De Amsterdammer die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kanton rechter waarbij hem behalve een geldboete en ontzegging van de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen, hechtenisstraf was opgelegd, is door de arrondissementsrechtbank veroor deeld tot f 100 of 20 dagen hechtenis met de ontzegging voor 6 maanden een motorrijtuig te besturen. Het betrof hier het geval van het ongeluk op den Zandvoorterweg, na afloop van een bezoek aan Riche. Den verdachte was ien laste gelegd dat hij dronken, althans niet behoorlijk in staat was, een motorrijtuig te besturen. Dit is echter niet bewezen geacht, o.m. door de getuigenverklaring van een Utrechtschen professor, die den verdachte een gelijke hoe veelheid alcohol had toegediend.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12