KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT Berichten in enkele regels de beste! o een en DINSDAG 18 DECEMBER 1934 HA'ARCEM'S DAGBLAD 2 Een nieuwe wijk bij de Delft. Aansluitende straat naar Noorder Stations weg te Bloemendaal. Tusschen de Delft en den Spoorweg Haar lem— IJmuiden ligt een strook weiland, die bij annexatie Haarlemschn grondgebied gewor den is. De grens is de spoorweg. Tot nu toe werd op die weide-strook niet gebouwd. Tot aan en langs de Delft echter is reeds een aaneengesloten bebouwing tot stand gekomen. Langs den Oostelijken oever van de Delft is inmiddels een prachtige asphaltstraat aange legd: het bouwen van groote huizen gaat daar nog regelmatig door. Geen wonder, dat nu ook de strook weiland aan de overzijde van de Delft aan de beurt is gekomen voor bebouwing. Men is er reeds druk bezig met het rioleerings- net aan te leggen. Br is over de Delft een hulp brug geslagen, waarover de vrachtauto's zand en materialen aanvoeren. Binnenkort wordt tegenover de op de Delftlaan uitloopende St.uyvesantstraat een vaste brug over de Delft geslagen. De aansluitende aan te leggen straat aan de overzijde van de Delft buigt iets naar het Noord-Westen af en zal via een overweg over den spoorweg aansluiten aan den Noor der-Stationsweg te Bloemendaal. Zoodat wel dra de bebouwing van Haarlem slechts door de grenslijn, welke in 1927 werd getrokken, nl. de spoorweg, van de bebouwing van Bloemen daal zal zijn gescheiden. Over eenigen tijd zal ook de Delft worden genormaliseerd: van de breede sloot van thans met haar afgetrapte walkanten, zal een ka naal worden gemaakt met mooi-glooiende groene wallen, passende in de omgeving. Stand der clearing op 15 December. Het Nederlandsche clarmgsinstituut zendt ons het volgende persbericht betreffende den stand van de clearingrekening met Duitsch- land op 15 December j.l. (tusschen haakjes op 8 December j.l.): 1. Stortingen in Nederland f 44.214.743 (f 40.471.6221. waarvan bestemd voor: a. achterstallige vorderingen f 4.964.787 (f 4.289.832). b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte f 3.300.000 (f 2.850.000). c. vrije rekening Reïchsbank f 2.898.940 (f 2,727,121). d. nieuwe onder clearing vallende vorde ringen f 32,751.016 (f 30.604.669) 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe on der de clearing vallende vorderingen) f 44.429,314 (f 42.105.526). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van 't be drag onder 1 d. f 29.085.435 (f 25.042.197). NAASTING LOCAAL SPOORWEGEN. Bij de Staten Generaal is een wetsontwerp ingediend tot naasting op 1 Januari 1936 van een aantal locaalspoorweg^n en tramwegen Het betreft den spoorweg van Winsum naar Zoutkamp, den spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grens in de richting van Gronau, den spoorweg van Hoorn over Venhuizen naar station Boven- karspel—Grootebroek en den tramweg van Ede naar Wageningen. Doordat kinderen met vuur speelden, is te Rosmalen een groote hooimijt uitgebrend. Nabij Muiden is een motorrijder tegen een vrachtauto gebotst, welke langs den weg werd gerepareerd. De man werd met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis te Am sterdam vervoerd. De heer M. te Hillegersberg lette bij het oversteken van den weg niet op en werd door een auto gegrepen. Hij werd zeer ernstig ge wond. Op een onbewaakte overweg te Amstel veen is een vrachtwagen door den trein ge grepen. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De 25-jarige G. Hattem, te Zaltbommel, slipte met zijn auto op de verkeersbrug over de Waal. Van H. werd ernstig gewond. Het zoontje van den slager N. te Hoens- broek is door een auto overreden en gedood. De 34-jarige juffrouw van W. uit de Metsusstraat te 's Gravenhage is bij het vul len van een theelichtje in brand geraakt. De vrouw liep zeer ernstige brandwonden op. Een koopman deed aangifte, dat hij te Amsterdam door twee hem onbekende vrouwen is-beroofd van een bedrag van pl.m. f 1050 en een diamanten ring. Op Donderdag 20 December des nachts te 12 uur zal in het Theater Tuschinski te Amsterdam de premiere plaats vinden van de nieuwste Ilollandsche film „Het meisje met de blauwe hoed", naar het bekende boek van Johan Fabricius. Maandagmorgen is de bestuurder van een auto van de gemeente Den Helder, zekere J. T. bij een botsing met een andere wagen dus danig ernstig gewond, dat hij kort na het on geval js overleden. Bij de botsing werden beide auto's ernstig beschadigd. Het, slacht offer was gehuwd en had een dochter. De ongeveer 60-jarige bakker Habers uit De Krim, werd, toen hij uit een winkel komen de. den rijweg wilde oversteken, door een auto bestuurd door den koopman P. Boerrigter uit Zwolle, aangereden. De man bekwam een ernstige schedelfractuur. Te Bandoeng is na een operatie over leden de 18-jarige Van Bommel uit Zuid- Bandoeng. Het bleek dat hij aan pest leed. De geheele inwonende familie is in het militair hospitaal geïnterneerd. De woning is direct wegens pestgevaar, afgekeurd. Zondag is te Rotterdam het Engelsche stoomschip ,,Don" als tuinduizendste zeeschip gedurende dit jaar aangekomen. In 1932 en 1933 zijn geen tienduizend schepen per jaar in Rotterdam gearriveerd. In 1931 kwam het tienduizendste schip op 26 November aan. Te Zaandam is Maandag een broodbak kerij en kruidenierswinkel door brand ver woest. Alles was verzekerd; de inboedel echter zeer laag. KINDERHUISSINGEL 2, TELEFOON IT 9 79 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Directe belastingen blijven onder de raming. Stand der Rijksmiddelen. Uit het overzicht van den stand der Rijks middelen blijkt, dat de directe belastingen de raming nog lang niet hebben bereikt. Het verschil is echter iets geslonken n.l. tot f 7.804.640, tegen f 9.519.703 de vorige maand. De inkomstenbelasting kwam deze maand iets boven de raming, doch zij bleef nog bijna acht millioen onder de opbrengst van ver leden jaar. De overige middelen bleven ruim drie ton boven het geraamde bedrag. Dit overschot is minder dan de vorige maand, toen het f 830.341 bedroeg. De totale opbrengst in November was f 32.536.469 tegen f 30.885.343 in November van het vorige jaar. De inkomsten van het gemeentefonds stel den ook deze maand teleur. Het wegenfonds ontving deze maand f 285.389 minder dan in October. De omzetbelasting bleef nu slechts f 125.129.74 onder de raming tegen f 1.734.356.16 in Octo ber. Van de totaalraming over de eerste elf maanden, die f 74.708.333.37 bedraagt, is thans f 48.903.705.70 opgebracht. De couponbelasting bleef deze maand f 225.791 beneden de raming; de vorige maand slechts f 171.473. „Nationaal-socialisme fascisme". Voordracht Mr. A. J. R. Mauritz voor Jonge Liberalen. Voor den Bond van Jonge Liberalen, afd. Haarlem hield Mr. A. J. R. Mauritz j.l. Maan dagavond de derde van een aantal voordrach ten over arbeidsvraagstukken en crisis. Spr. behandelde dezen avond de organisatorische ontwikkeling in Duitschland en Italië, ge- titel: „Nationaal-Socialisme en Fascisme. Verschil in organisatorische ontwikkeling". Een van de wondermiddelen waarvan in dezen tijd uitkomst verwacht wordt, aldus ving spr. aan, is de corporatieve staatsinrich ting. Hieraan ligt ten grondslag de gedachte dat de economische en de politieke vrijheid, die tot dusverre hebben gegolden, voorname oorzaken zijn geweest van de huidige crisis en men meent daarom, dat gezocht moet worden in de richting van een onvrij, maar geordend, bedrijfsleven. Ook voor Nederland verwacht men dat dictatuur, gedragen door een nieuw idealisme, gunstige perspectieven kan openen. De formuleering van de denkbeelden om trent den corporatieven staat blijft in Neder land uiterst vaag. Volgens punt 6 van het programma van dei N.S.B. bijv. moet het geheele arbeidende volk van Nederland wor den georganiseerd in corporatiën van arbei ders en in corporatiën van werkgevers. Deze formuleering is ongelukkig omdat bij alle verschil van meening over de corporaties er juist alleen deze communis opinio bestaat, dat corporaties in beginsel door werkgevers en arbeiders gezamenlijk dienen te worden ge vormd. Bij het Duitsche nationaal-socialisme gold aanvankelijk de „standische Aufbau'' als het principieele beginsel, waarnaar de maat schappij nieuw zou worden geordend. Nog in Mei 1933, toen men tijdelijk de regeling der arbeidsvoorwaarden aan hooge ambtena ren, de „Treuhander der Arbeit", toevertrouw de. streefde men hier naar. Men heeft echter met den opbouw dezer beroepsstanden in Duitschland geen weg ge weten, betoogde Mr. Mauritz, en de organisa torische ontwikkeling heeft een geheel ander verloop gehad. Spr. schetst hoe hierop een niet geringen invloed heeft uitgeoefend de stichting en de groei van het Duitsche arbeidsfront, als de eenheidsorganisatie voor ondernemers, ar beiders en bedienden. In het kader van het arbeidsfront verdwenen vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders. Daarmede verviel voor Duitschland echter tevens de mogelijk heid om een corporatief systeem op te bouwen naar het voorbeeld van Italië, in welk land de fascistische eenheidsvakvereenigingen van werkgevers en arbeiders gehandhaafd zijn ge bleven, die thans bedrijfsgewijze de twee en twintig, onlangs gestichte, corporaties vor- men. In den loop van 1934 is geleidelijk aan duidelijk geworden, dat men in Duitsche re. geeringskringen het denkbeeld van de „stan dische Aufbau" uitgezonderd de reeds in 1933 ingestelde Rijksvoedingsstand, geheel en al heeft losgelaten. De „Treuhander der Arbeit" zijn van tijde lijke ambtenaren definitieve functionarissen geworden en met de wet op den organischen opbouw van het bedrijfsleven van Februari 1934, op 1 December 1934, nader uitgewerkt in een belangrijke uitvoerende verordening, heeft men de gedachte der beroepsstanden verlaten. Het meer nationaal-socialistisch getinte Arbeidsfront heeft in Duitschland geen zeg genschap op het terrein der arbeidsvoorwaar den. De kartelpolitiek nam zoowel in Duitsch land als in Italië een afzonderlijke plaats in. Spr. behandelde vervolgens de positie en de taak der corporaties, alsook de regeling van prijs- en loonvraagstukken onder het Italiaan- sche systeem. Marktregeling, prijsbescherming en beroepsafsluiting vormt in Duitschland en Italië zoowel als elders, de kern. Tot op zekere hoogte en dan alleen tijdelijk kan de liberale economie zulke maatregelen billijken. De economische crisis kan men er niet mee doen verdwijnen, omdat deze „ordening" in hoofd zaak slechts dient om op kunstmatige wijze crisisgevolgen, meer speciaal de gevolgen van de crisisprijsdaling, af te weren. Hetgeen dan veelal slechts geschieden kan ten koste van den consument. De crlsisremediën der liberale economie zijn hiertegenover gelegen in terugkeer tot en handhaving van de bedrijfsvrijheid, in de hiervoor noodige doorgevoerde aanpassing van kosten en lasten (in goud gerekend) bij de prijsdaling op de wereldmarkt en in een geleidelijk herstel van den internationalen vrijhandel. meldt: Hoogste barometerstand 761 m.M. te Heisin gfors. Laagste barometerstand 728.7 m.M. te Blacksod. en voorspelt Krachtigen later afnemenden Zuidwestelij ken tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regen buien, Aanvankelijk zachter. Uit het Buitenland BUIIG WEER VERWACHT. De nieuwe depressie heeft zich snel in ons land uitgebreid en brengt in geheel West- Europa regen en krachtigen wind. De hooge druk in het Noordoosten nam weer' af en de vorst in Noord-Scandinavië eveneens. In Midden-Duitschland kwam lichte vorst voor. Om het Kanaal waait het stormachtig uit Zuidwest. In Schotland krachtig uit Zuid oost. In Scandinavië is veel sneeuw gevallen. Ofschoon de wind tijdelijk zal afnemen en eenige opklaring waarschijnlijk is, duidt de toestand op den Oceaan nog op meer buiig weer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen van De Bilt om 7.40 uur aan alle posten „Weest op uw hoede". 74.7 m.M. 747 m.M. Barometer Hedenmorgen 10 uur Stand van gisteren Neiging: Stilstand Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 18 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 48 F. 41 F. 42 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 December. Bevallen 13 December: R. M. de Redelijk heid— Röser, z.: 15 December: A. M. Voogel— Nottelman, z.; M. H. Wijkhuisen—van Wijk, d.; D. W. A. van BeersPovel, z.; D. M. H. Heeremansv. Rooden, z.; 16 December: J. Schildwacht—Ketel, z.; A. C. de Graaf f—van Tessel. z.: J. van Gend—v. d. Moren, z.; Overleden 15 December: E. Plooy, 26 j., Ha- zepaterslaan; M. T. Swaalf—Leersnijder, 59 j., Nieuwe Gracht; 16 December: G. de Vries, 68 j.. Ripperdapark; S. E. JansenStolk, 71 j., Kinderhuisvest; 17 December: J. N. Kruit hof—Poortvliet, 60 j., Rijksstraatweg. BLOEMENDAAL Bevallen: A. M. Schepers—Thorborg, d. Ondertrouwd: A. Taffel en E. R. Micheels; H. H. Philippo en N. Bonkenburg; H. van 't Hof en W. Schoorl; G. Hamans en M. G. van der Horst; H. Chr. Hart en S. Langendonk. Overleden: Chr. A. Scheers, 83 j., wed. M. van Breda. Typografen jubileeren. Ver. tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken bestaat 25 jaar. Begin Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland werd op gericht. Begin Januari zal het ook 25 jaar ge leden zijn dat de Haarlemsche afdeeling van deze vereeniging werd opgericht, die dus nu eveneens jubileert en tegenwoordig ruim vier honderd leden telt. Eigenlijk is het wel over bekend, welk zegenrijk werk deze vereeniging voor haar leden in het bijzoinder en voor de bestrijding der t. b. c. in het algemeen heeft verricht, maar toch is het goed bij een dubbel jubileum als dit nog eens even te releveer en. Voor 1910 bestonden er reeds plaatselijke vereenigingen in Den Haag en Amsterdam. Uit deze beide vereenigingen is de jubileeren- de vereeniging ontstaan, die precies op den eersten Januari werd opgericht. De Haarlem sche afdeeling werd den tienden opgericht. De vereeniging zond leden uit naar sana toria ter genezing van t. b. c. Dit kostte zeer veel geld en daarom zag men uit naar een eigen sanatorium, waarvoor in 1913 bij Eer beek een bosch van 8 H.A. werd aangekocht. De oorlog kwam echter tusschenbeide, in 1$20 zou pas met den bouw worden begonnen, toen echter een villa met 2 H.A. grond te koop was, die aan het vorige stuk aangesloten en welke villa gemakkelijk in een sanatorium kon wor den verbouwd. Den 25sten November 1922 werd het sanatorium in gebruik genomen. Voortdu rend zijn de veertien bedden bezet en slechts zelden komt het voor dat er plaats over is. De typografen, die van Dr. Verschuyl, wiens werk geheel belangeloos voor de vereeniging is, eer attest krijgen, worden opgenomen en ver pleegd, voor den tijd van ongeveer een jaar. Daarna ontvangen zij versterkende middelen, ook de vrouw en minderjarige kinderen van den verpleegde ontvangen zoo noodig verster kende middelen en als de financieele toestand het noodzakelijk maakt, ontvangt het gezin nog een toelage op het loon bovendien. De Haarlemsche afdeeling gaf alleen aan versterkende middelen uit: in 1929 f429,75, in 1930 f 551.47. in 1931 f862,49, in 1932 f574,60 en in 1933 f 717,07. Er is veel verbeterd in den gezondheidstoe-1 stand van de typografen, dank zij de vereeni ging ook, die een groot aandeel heeft gehad in de betere hygiënische voorwaarden waar onder de typografen in de werkplaatsen moe ten leven. Een enkele maal kan in het sanatorium in Eerbeek ook iemand uit een ander bedrijf wor den opgenomen, zulks op advies van den raad van arbeid, of voor kosten van de vereeniging zelf. Doch dit zijn uiteraard uitzonderingen. In 1930 is in Zeist een herstellingsoord yoor vrouwen en kinderen opgericht, dat de naam van Petrus Werthweyn-huis kreeg. Petrus Werthweyn was de grondlegger van den typo grafenbond in 1866. In 1932 werd dit tehuis geopend. Op 5 en 6 Januari zal de bond in Amster dam het jubileum in gepaste feestelijkheid herdenken. De Haarlemsche afdeeling zal op 26 Januari in den Jansschouwburg een revue opvoeren: ,,'t Komt wel voor mekaar", van den heer Van Delden. Deze revue toont het leven en werken van de afdeeling. dat vele leden wel bekend zal zijn en die in dankbaarheid het werk van hun vereeniging zullen kunnen herdenken. Provinciale Staten. Tweede gewone zitting van 1934. Geen ontslag aan de huwende ambtenares Hedenmorgen half elf werd de tweede ge wone zitting van 1934 der Provinciale Staten voortgezet. Vraag C. Thomassen De heer Thomassen (S.D.A.P.) had de volgende vraag aan Ged. gesteld: „Zijn Ged. Staten bereid, bij den Minister van Sociale Zaken te bepleiten, dat niet langer blijve gehandhaafd de sinds 1931 geldende eisch, dat de gemeenten een zoodanig finan cieel belang bij de door haar ter hand geno men werkverschaffingen moeten hebben, dat ten minste 25 pCt. van het arbeidsloon voor haar rekening komt?" Ged. Staten hebben hierop het volgende geantwoord: „Terzake zij opgemerkt dat de provinciale bijdragen in de kosten van werkverschaffing eerst kunnen worden verleend en betaalbaar gesteld, wanneer de Rijksbijdragen zijn vast gesteld, hetgeen in den regel eerst geschiedt in het jaar volgende op dat, waarin de uit gaven, waarin de subsidies worden verleend, zijn gedaan. Dit brengt met zich, dat de pro vinciale bijdragen in de kosten van werkver schaffing over '32 en '33 resp. eerst in 1933 en 1934 zijn verleend en betaalbaar gesteld. Ten laste van den dienst 1932 is in hoofdzaak in het jaar 1933 van het op den post „Bijdra gen in de kosten van werkverruiming en ver dere kosten van bestrijding der werkloos heid" beschikbaar gestelde bedrag in totaal uitgegeven 160.733.79. Ten laste van den dienst 1933 is in het jaar 1934 op den betreffenden post uitge geven in totaal een bedrag van 151,582.67, terwijl krachtens gedane toezegging vóór 31 December a.s. daarop althans nog zal worden betaald een bedrag van f 9269.46. Eenige uit gaven kunnen nog volgen. Goedgekeurd wordt een voorstel van Ged. Staten, aan de Stichting „Amsterdamsch Con servatorium" te Amsterdam, ten behoeve van hare instelling, voor het jaar 1934 een extra subsidie te verleenen voor het aanschaffen van een installatie voor het op gramofoon- platen vastleggen van vocale en instrumen tale prestaties ten bedrage van 20 pCt. der kos ten, tot een maximum van 200—, onder voorwaarde, dat het resteerende bedrag uit bijdragen van Rijk en gemeente worde ver kregen. Lichamelijke Opvoeding Eveneens wordt goedgekeurd een voorstel van Ged. Staten, aan de Nederlandsche Ver eeniging tot inrichting van een wetenschap pelijk centrum voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam, ten behoeve van hare Academie voor Lichamelijke Opvoeding, over elk dei- jaren 1935 en 1936 een bijdrage uit de pro vinciale kas te verleenen van ten hoogste f 1000.— mits het Rijk behalve een bijdrage uit de opbrengst van gelukstelegrammen, ten minste f 4250 en de gemeente ten minste 1000.— per jaar toezeggen of beschikbaar stellen. Geen vacantietoeslag Zonder discussie wordt goedgekeurd een voorstel van Ged. Staten, te bepalen, dat aan het personeel in dienst der provincie over 1935 geen vacantietoelage zal worden verstrekt. Ambtenarenreglement Aan de orde komt het voorstel van Ged. Staten betreffende wijziging van het „Ambte narenreglement 1920". Mej. Mr. Ribbius Peletier (S.D.A.P.) merkt op, dat de Prov. Staten zich door de Regeering niet als kleine kinderen moeten la ten bedillen. Wat het aantal gehuwde vrou wen betreft, deelt spreekster mede, dat op een totaal van 42-0 vrouwelijke personen in dienst van de provincie slechts 22 gehuwd zijn. Zij bestrijdt het voorstel van Ged. Staten tot ontslag aan huwende ambtenaressen en aan de ambtenaressen, die in concubinaat gaan leven. Spreekster is van meening, dat de Prov. Staten hun vrijheid en zelfstandigheid ook in dezen moeten handhaven. Mevrouw Boissevain-P ij n a p p e 1 (V.B.) bestrijdt eveneens het voorstel. Zij is van oor deel, dat ter wille van bezuiniging dit voorstel niet ingediend had behoeven te worden. Iets anders zou het geweest zijn, als het een tij delijk karakter had gehad. Dr. Droog (R.-K.) vindt het buitengewoon hinderlijk, als er in de provinciale ziekenhui zen gehuwde ambtenaressen werken. De doc toren deelen dit standpunt. De heer Ketelaar (V.D.) wenscht in de zen geen wijziging in het Ambtenarenregle ment te brengen en den ouden toestand te handhaven. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) vereenigt zich met de woorden van Mej. Mr. Ribbius Peletier. Hier wordt volgens hem misbruik gemaakt van de huidige crisisverhoudingen. In het verkrijgen van arbeid hebben de vrou wen vooral in dezen tijd gelijke rechten als de mannen. Het voorstel van Ged. Staten noemt spreker een „stoot aan de gehuwde vrouw". Hij meent dat deze voordracht moet worden afgewezen. Karaktervastheid in de besturen de lichamen moet getoond worden. Men komt in dezen van kwaad tot erger. Hij acht het gewenscht, dat Ged. Staten minder soe pelheid moeten toonen ten aanzien van wen- schen en decreten uit Den Haag. De heer De Jong Schouwenburg Chr. Hist.) geeft in overweging, de voor dracht aan te nemen en die als crisismaat regel te beschouwen. De heer Seegers (Comm.) merkt op, dat de rechten steeds meer aangetast zullen wor den, als het provinciaal personeel niet zelf in verzet komt. De heer De Vries (R.-K.) is principieel tegen het in dienst nemen of houden van de gehuwde vrouw. Zij hoort thuis en niet in fabrieken of kantoren. De heer Gerhard (Ged. St.) (S.D.A.P.) is van oordeel, dat aan de aanneming van de regeling om practische redenen gevolg moet worden gegeven, omdat de nieuwe bepalingen toch in het reglement zullen komen. Na een repliek van mej. mr. Ribbius Peletier wordt de voordracht van Ged. St. verworpen met 34 tegen 24 stemmen. .(De zitting duurt voort). Sprinkhanen verduisteren het licht. De stad Lorenzo Marquez in Portugeesch- Oost-Afrika is eenigen tijd geleden door een sprinkhanenzwerm van elf 'kilometer lengte overvallen. De stad was 2 uur lang in duister nis gehuld. Pietepeuterig werk. Een inwoner van Southampton, Mr. Durkin, schildert met stukjes hout. Een triplexplaat vormt het „linnen", hierin legt de kunstenaar- met dertig verschillende soorten hout stukje voor stukje figuren, waardoor licht en scha duweffecten worden bereikt. Elk „schilderij" wordt in ongeveer negen maanden vervaar, digd. T Automatsche verkeerspolitie. In sommige plaatsen in Engeland zijn nieuwe verkeerslichten in gebruik genomen. Licht- palen met drie lichtinstallaties zijn aange bracht, twee met rood, geelbruin en groen voor het rij verkeer, één met rood en groen voor de voetgangers. In het roode glas staat .Niet oversteken",, in het groene „Nu over steken". De voetganger kan door op een knop te drukken het groene licht voor het rijver- keer in rood veranderen. Na zekeren tijd wordt het licht vanzelf weer groen. Bloemengeur uit 't fleschje. Tot het winnen van één kilogram viooltjes olie zijn 3300 kilo viooltjes noodig. Past op uw huis! Toen een Moravisch fabrikant eens naar de villa ging kijken, die hij liet bouwen, vond hij er geen spoor meer van. Toen het werk tot zijn terugkomst was stopgezet hadden dieven in den nacht steen voor steen het huis afgebroken. Hij, poëtisch: „Lieveliing, je bent wonder lijk mooi. Je tanden zijn als paarJen, je lip pen als robijnen, je oogen als diamanten Moderne jongedame: „Toe, schei uit, Jan. Je maakt, dat ik me als een bank van leening voel. Kleine wenken. Nieuw blikwerk, ingewreven met versche, ongezouten reuzel, verwarmd in den oven, roest nooit. Het Nederlandsche contingent voor de Saar. Bij het overleg te Saarbruecken tusschen den president der regeeringscommissie en de militaire vertegenwoordigers der aan de vor ming van de gemeenschappelijke, internatio nale troepenmacht deelnemende staten, is be sloten met het oog op de beschikbare fondsen de sterkte van ieder der contingenten in zoo verre eenige vermindering te doen ondergaan, dat het aan die contingenten toegevoegd ad ministratief, verplegend en hulppersoneel niet zal komen boven de sterkte, maar daarin zal zijn begrepen. De ingevolge daarvan vrijko mende manschappen zullen als reserve worden beschouwd. Op grond hiervan zal ook het Nederlandsche contingent zoodanig worden gereduceerd, dat de totale sterkte 250 hoofden niet zal overschrijden. Duitschland verleent faciliteiten. In een bekendmaking van het Volkenbonds secretariaat wordt o.m. medegedeeld: De Duitsche regeering heeft aan den presi dent van de Saarcommissie van den Volken bondsraad laten weten, dat zij de over Duitsch grondgebied naar het Saargébied begevende Nederlandsche en Zweedsche contingenten van de internationale Saartroepen, de noodige faciliteiten zal verleenen. P. M. L. DE BRUYN PRINCE. Te Voorburg is op 83-jarigen leeftijd over leden de heer P. M. L. de Bruyn Prince oud- vice-president van den Raad van Neder- landsch-Indië. Maak er 'n feest van Drink met kerstmis en Ouwejaar 'n glas van HOOY Winkels: Kleine Houtstraat 57 Rijksstraatweg 8 Amsterdamstraat 64 Voorzorgstr., hk. Br.plein (Adv. 'Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: Ned. Operette-Toneel: „Pax" 8 uur Gem. Concertzaal: Abonnementsconcert H. O. V. 8.15 uur. Lourens Coster, Mij. voor Couranten-Uitga ven en Algemeene Drukkerij N.V. Buitenge wone alg. vergad. van aandeelh. Ten kantore 12 uur. Prov. Staten. Vergadering 10.30 uur. Rembrandt Theater: Emil Jannings in „De Zwarte Walvisch". Op het tooneel: Varady's danse-jeux acrobatiques. 7 en 9.15 uur. Palace: Anna Sten in „Nana". Op het too neel: Remmio, jongleur. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water" gepro longeerd. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. De Kerkuil: Tentoonstelling Nieuwe Gracht 23. 10—18 en 19—21 uur. WOENSDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too neel. „Rembrandt voor de rechtbank". 8.15 u. Raadhuis: Vergadering Commissie van toe zicht op L. O. 8.30 uur. Gem. Concertzaal: Generale repetitie C.O.V. 8.45 uur. De Kerkuil: Tentoonstelling Nieuwe Gracht 23. 10—18 en 19—21 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Raadsvergadering 2 en 7.30 uur,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2