ttikSthl Qdukkiz Hiew'mt HAARLEM'S DAGBLAD NIEUWJAARSWENSCH Rubriek voor Vragen. WOF.NSDA'C 1'9 DECEMBER '34 H "A A R L E M'S DAGBLAD PROVINCIALE STATEN Tweede gewone zitting van 1934. (Zitting van Dinsdagmiddag) Dinsdagmiddag twee uur werd de tweede gewone zitting van 1934 voortgezet. Aan de orde komt de voordracht van Ged. Staten tot overdracht van het beheer en het onderhoud van verschillende wegen door wa terschappen aan gemeenten. Nadat Mr. Bomans (Ged. Staten) (R.K.) eenige opmerkingen van den heer Heilker (R.K.) beantwoord heeft, wordt de voordracht goedgekeurd. Ged. Staten stellen voor, ten behoeve van de voortzetting der exploitatie van den spoor weg HoornMedemblik over 1935 een bij drage in het exploitatietekort over dat jaar te verleenen van ten hoogste f 5000, onder voorwaarde dat het restant van het door de Ned. Spoorwegen gevraagde bedrag van 1 20.000 zal worden bijeengebracht. De heer Best (V.D.) wijst op het groote belang van deze spoorlijn voor deze streek. Hij stelt voor, het bedrag van f 5000 te ver- hoogen met f 250 en spreekt de hoop uit, dat Ged. Staten dit voorstel zullen overnemen. De heer Gravestein (A.-R.) verheugt zich over de voordracht van Ged. Staten. De belanghebbenden getroosten zich vele offers, om die lijn te behouden. Het is dus niet meer dan billijk, dat de provincie hen steunt. De menschen zouden er zelfs nog f 500 meer voor over hebben als het kanaal in West-Friesland niet komt. Mr. Bomans (Ged. Staten) verdedigt de voordracht. Hij merkt op. dat die lijn nu al vele tientallen jaren in een groote behoefte voorziet. Men legt zich maar voor een jaar vast, om tijd te winnen, opdat die lijn in de toekomst gehandhaafd kan worden. Ook hij wees op de groote offers van de bevolking, wat in "dezen tijd van heel veel beteekenis is. Men moet haar dus helpen een oplossing te vinden. Het door den heer Gravestein bedoel de kanaal heeft met deze spoorlijn niets te maken. Spreker geeft den staten in overwe ging, het voorgestelde subsidie van f 5000 niet te verhoogen. Dit acht hij zeer royaal. De rest van het bedrag kan door de bevolking ge makkelijk worden opgebracht. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ditzelfde gebeurt met de voordracht tot herziening van de Water leiding-verordening voor Noord-Holland. Bij de voordracht betreffende de wijziging der Waterleiding-verordening werd een korte discussie gevoerd naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zaanland .waarin gewezen wordt op bezwaren voor de scheepvaart en de in dustrie. De heer Rodrigues de Miranda (S.D-A.P.) vroeg vooral maatregelen te nemen tegen eventueele plagerijen. Er moet bijv. re kening worden gehouden met de mogelijkheid, dat proces-verbaal zou worden opgemaakt te gen .hen. die zonder vergunning van Ged. Sta ten een kleine hoeveelheid water aan anderen zouden verstrekken. Mr. Bruch (Ged. Staten) (A.-R.) was het hiermee eens. Ook hij was van oordeel dat plagerijen niet mogen plaats hebben, bijv. wanneer tijdelijk in een onmiddellijke be hoefte aan water voorzien moet worden. Vraag C. Thomassen. Naar aanleiding van het antwoord van God. Staten op de vraag van den heer Thomas sen (S- D. A. P.)dat reeds in ons vorig num mer is gepubliceerd, dient hij nu de volgende vraag in: „Zijn Ged. Staten bereid om nogmaals aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat de provincie, ongeacht het subsidie van het Rijk, bereid is te overwegen, een zeker deel der ar- beidsloonen voor haar rekening te nemen, niet alleen bij werkverruiming, maar ook bij werk verschaffing?" Mr. Bomans (Ged. Staten) antwoordt, dat Ged. Staten niet voornemens zijn van de thans bestaande regeling af te wijken; omdat er een nieuwe Rijksregeling ten aanzien van de subsidies voor werkverschaffing te verwach ten is. De heer Thomassen is door dit ant woord teleurgesteld, maar hij zal er genoegen mee moeten nemen, en afwachten hoe de nieuwe Rijksregeling zal zijn. De zitting wordt daarna gesloten. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER. Bij Kon. besluit van 17 December is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Haarlem mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur, wonende te Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Fris, Veenbergplein 19, armbandhorloge, (heeren); J. Hardenberg, Lootsstraat 11, boek; Sondorp, v. Berensteyn- straat 19. ceintuur; v. Lochem, Crayenester- laan 7, dameshorloge; Bur. v. Pol., Smede- straat, handschoenen; vulpotlood; Beil- schmidt, Leïdschevaart 92, paar kinderhand schoenen; M. Oudolf, Oranjeboomstraat 176, horlogeketting; L. Johan, v. Loosstraat 10, paar handschoenen; Q. de Vries, Berkenstraat 4, hondenpenning; Valeinkoort, Maasstraat 17, handbeschermer; Luijke, v. Keulenstraat 33, jas; de Vos, KI. Houtstraat 47 rood, kerkboek je (R.K Vermeezen, Thorbeckestraat 21, sleepkettingenv. d. Putten. L. Margaretha- straat 36, jongenspet: A. Bakker, Floresstraat 18 rood, parapluie; v. d. Putten. L. Marga ret hastraat 36. rijwielbelastingplaatje; A. Bakker, Floresstraat 18 rood. idem: Span jaard, Romolenstraat 37. rijwiel: Zwiers, Pa- pentorenvest 20, rijwielzadeltasch m. i.; F. Huïbersts, Celebesstraat. 31, rijwielbelasting plaatje: Huburgse, Populierstraat 7, ring; Hu- fers, Zandv. Allee 17 te Heemstede, strijkstok; Pel, Antoniestraat 51 k, damesschoen; Klau wers, le Vooruitgangstraat 98, kluwen touw. v. Dam. Geweerstraat 24, autokoplamp. D. Jansen. Timorstraat 124, zilveren schakelarm band. Bur. v. Pol.. Smedestr., bruin lederen actetasch, bril. J. Smit, Essenstr. 24rd., dames- fantasie-broche. T. Uitenbosch, P. Kiesstraat 50 rd., ceintuur. Kroon, Hoeufftstraat 7, grijze ceintuur. Verdam. 2e Z. Polderstraat 34, bruin glacé heerenhandschoen. Beurdorf, Bosch en Vaartstraat 5, halsband. W. Vogels, Oranjestr. 150. bruin glacé kinderhandschoen, v. Looy, Café Dreefzicht, witte smoushond. Kelner, Jansstr. 87 rd.. kinderhandschoen. P. W. Hooy- óonck, Reigerstr. 59. blauw wollen handschoen. W. v. d. Weyde, Dr. Leydsstraat 65. paar bruin lederen handschoenen. H. Boerema. Hercules straat 4. bruin stoffen dameshandschoen. B. Posma. Reyen Anslostr. 35, handbeschermer. C. J. Petersen, Spaarnhovenstraat 15, dekzeil. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN 1934. Het Nederl. Haagsch Corr. bureau deelt me de: Op grond van het bloembollensaneerings- plan 1934 (teelt) heeft C. H. van der S. zich te verantwoorden gehad voor de recht bank te Haarlem wegens het teelen van bloem bollen zonder de vereisohte vergunning. Als verweer voerde v. d. S. aan. dat hij geen ver gunning noodig had. omdat hij geen bollen- teler, maar een bloemteler is. De rechtbank nam echter aan. dat het bloembollensanee- ringsplan niet onderscheidt tusschen het te len van bollen en het telen van bloemen. Toch achtte de rechtbank het ten laste ge legde niet strafbaar, nu niet is gesteld, dat de verdachte de bollen geteeld heeft „in zijn be drijf". De rechtbank gaf dus ontslag van rechts vervolging, doch verdachte wenschte dit niet. Hij wilde een uitspraak over de principieele vraag, of hij onder genoemd besluit valt. Hij teekende cassatie aan. Dit cassatieberoep heeft de Hooge Raad thans behandeld. Voor den requirant trad op mr. G. van Oven die zeven middelen van cassatie toe lichtte. Hij zette uiteen, dat wanneer deze be slissing er een in laatste instantie zou zijn v. d. S. gedwongen zou worden zich aan te sluiten bij de bollencentrale en dat alle maat regelen tegen zijn bedrijf rechtmatig zouden zijn genomen. Pleiter bracht de volgende vra gen ter beantwoording voor: Wat is het telen van bollen, zooals het hier is ten laste gelegd? Is deze man, die bloemist is, iemand, die valt onder het bloembollen- of onder het bloemis- tenbesluit of onder beide? Pleiter zette nog uiteen, dat de landbc crisiswet de bedrijven regelt. Voor één bedriji geldt één regeling. Onder het telen van bollen wordt verstaan het produceeren van bollen. Het plan geldt alleen voor hen. die bollen op de markt brengen. Het kan niet van toepas sing zijn op iemand, die slechts bloemen op de markt brengt. De advocaat-generaal mr. Berger zal op 31 December conclusie nemen. OAGEIIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) Dijk-Riecker. Ferd Koolbergen, Henk Schaer, Jacques Snoek. Ko van Dijk, Lena Kleij, Sam de Vries, Frits Bouwmeester en C. Gerstel. Re gie: Cor Hermus. De avond zal een feestelijk karakter dra gen. GOEDKOOPE TREIN. Woensdag 26 December Tweeden Kerst dag loopt er een goedkoope trein van Haar lem naar Antwerpen en Brussel en terug. Rei zigers behoeven niet in het bezit te zijn van een pas of bewijs van Nederlanderschap, doch moeten bij grenscontrole hun plaatsbewijs kunnen toonen. „KINDEREN VAN ONS VOLK". De 100ste voorstelling te Haarlem. Antoon Cooleri's „Kinderen van ons Volk" blijft nog steeds de belangstelling trekken van het tooneellievend publiek. Dit spel van het land, dat door Kees Spie- rings en Cor Hermus werd getrokken uit Coo- len's bekende romans „Kinderen van ons Volk" en „De schoone voleinding", wordt ook dit seizoen regelmatig gespeeld en Zondag 23 December a s. zal het zelfs zijn 100ste opvoe ring beleven. Deze 100ste voorstelling van een Nederlandsch stuk een unicum in deze tijden. zal gegeven worden in den Stads schouwburg te Haarlem door het „Nieuw Schouwtooneel" onder artistieke leiding van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. In „Kinderen van ons Volk" treden op (in volgorde van het programma)Lau Ezerman, Jacqueline RoyaardsSandberg, Jetty van BEPERKING MELKPRODUCTIE. Eenigen tijd geleden werden in de pers me- dedeelingen gedaan omtrent het besluit van de regeering om in het belang van het vee- houdersbedrijf, in de toekomst tot een beper king' der melkproductie te geraken. Getracht zal worden zulks te bereiken door de steunverleening te limiteeren tot een be paald nader vast te stellen percentage der normaal geproduceerde melk, hetgeen bij ove rigens ongewijzigde omstandigheden gepaard zou kunnen gaan met een verhooging van den toeslag per kilogram melkvet. Met de voorbereiding dezer beperkingsrege ling werd onverwijld een aanvang gemaakt. Als grondslag voor de regeling is het noodig, dat voor ieder bedrijf de normale melkpro ductie in voorgaande jaren zoo nauwkeurig mogelijk wordt vastgesteld Ten behoeve daar van is thans een lijst ontworpen, die in de tweede helft van deze of de eerste helft van de volgende maand aan alle veehouders ter invulling zal worden toegezonden of aange boden. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen door de plaatselijke organen der provinciale landbouwcrisisorganisaties worden gedaan. kjecovitol levertraan weten- B schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers cn drogisten a f0.75 p.flacon (Adv. Ingez. Med.) UW VRIENDEN EN CLIENTèLE EEN DOOR MIDDEL VAN Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van MAANDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cenl voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts het hieronder afgedrukte inteeken- biljet ingevuld terug, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing opgegeven. Wanneer gij hier nog niet toe behoort, doet het dan nu. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onder- staanden Nieuwjaarswensch in Haarlem's Dagblad van 31 December 1934 op kolom ter hoogte van regels. Het bedrag ad gaat hierbij S.v.p. duidelijk invullen. FAILISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 18 December uitgesproken: 1. R. A. Cazemier, bloemist en kweeker, wonende te Aalsmeer, Dorpsstraat 79. Curator Mr. H. J. M. Tonio, alhier. 2. J. P. de Jong, melkslijter, wonende te Krommenie, Padlaan 70, Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. 3. De N.V. Cultuur Maatschappij „Neder land", gevestigd. Bosch en Vaartstraat 11. Curator Mr. A. van Leyenhorst, alhier. 4. De Handelsvennootschap onder de firma „Bouwonderneming Valentyn en Meer man" gevestigd te Haarlem en hare firman ten: J. F G. Valentyn .bouwondernemer, wonen de te Haarlem, Middenweg 124 en K. P. J. Meerman, bouwondernemer, wo nende te Amsterdam. Yselstraat 8 n. Curator Mr. W. Briët alhier. 5. J. P. Dijkzeul Sr., landbouwer, wonende te Haarlem. Zomervaart 26. Curator Mr. W. Veniet, alhier. 6. M. J. Dijkzeul, landbouwer, wonende te Haarlem. Zomervaart 24. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr., alhier. 7. Th. J. Dijkzeul. veehandelaar, wonende te Haarlem-Noord, Vergierdeweg 148. Curator Mr. D. de Jong. alhier. 8. C. W. Dijkzeul. veehouder, wonende te Haarlem. Waarderpolder 24. Curator Mr. K. vap Giffen, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. S. Duis, garagehouder, wonende te Zaandijk. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 2. H. Teeuwen. melkhandelaar, wonende te Haarlem. Begijnehof 4. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel, alhier. 3. H. W. Duin. timmerman en aannemer, wonende te Beverwijk, Peperstraat 24. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillisse menten van: 1. L. A. W. G. de Kam te Haarlem, Curator Mr. A. Klein, alhier. 2. J. A. F. Zorn, kleermaker te Zandvoort. Curatrice Mej. Mr. M. Kluitman, alhier. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnê's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men witte pianotoetsen schoon? 2. Van een Big-ben regenjas zijn lci-aag en zakken vet. Hoe zijn die schoon te maken? ANTWOORD: 1 Goed stevig afzeemen en daarna met waterstofrSuperoxyde afspönsen. Met overmangaanzure kali (1 theelepeltje op 1/4 L. heet water) met dotje watten inwrijven: een kwartier laten inwerken en dan met zwaveligzuur afnemen. Met koud water afspönsen. Voorzich tig werken en zorgen dat het binnenwerk niet nat. wordt. 2. Stevig afwrijven met waschbenzlne en da delijk daarna bedekken met een laagje magne sia. Laten liggen, totdat het geheel droog is; dan afschuieren. Deze behandeling buiten en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG'- Kunt u mij eenige recepten geven van pudding, waarin agar agar verwerkt wordt? ANTWOORD: Agar agar wordt gebruikt in plaats van gelatine. 1 stang agar agar doet den zelfden dienst als 2 0 gram gelatine. Ben half uur in koud water laten weeken; den stang er uit halen en uit elkaar plukken; overgieten met water en 15 minuten zacht laten koken; daar na zeeven. Indische vruchtengelei. Klop 1 eiwit stijf en vermeng het met suiker en het sap van een blik ananas. Klop dit een poosje en voeg er op geloste agar agar bij en wel 2 d.L, sap van een halven stang opgelost in een kopje water. Roer alles tot een gebonden gelei; doe die op schotel tjes en leg een stukje ananas er op. Strooi hier op wat gesnipperde pistache. Eieren „en robe de chambre". Kook een pond gave, in stukken gesneden tomaten met een kleine ui, wat peterselie en zout zonder wa ter ongeveer 10 minuten. Los 1 stang agar agar op in weinig water; roer dit er door en doe alles door een zeef. Neem kopjes of andere vormpjes; spoel die om en leg een beetje van de tomaten puree op den bodem. Plaats daarop een hardge kookt, gepeld ei en vul verder aan met de overi ge puree. Laat goed koud worden. Bedek een schaal met mooie slabladeren en keer op ieder een vormpje om, garneer met fijngehakte augurkjes en uitjes. VRAAG: Hoe maakt men bladerdeeg?.. ANTWOORD: Benoodigd: 1 ons harde boter of kalfsniervet; 1 ons Hongaarsch meel; wat zout en ongeveer"l/2 d.L. water. Zeef het meel in een kom; leg er de boter in en snij deze met 2 messen in vrij grove stukken. Voeg er dan, zoo luchtig mogelijk roerende, druppelsgewijs zooveel koud water bij, tot bo ter en bloem aan elkaar blijven hangen, maar gebruik vooral niet te veel water, daar anders het deeg onder het uitrollen zou vastplakken. Rol den bal nu, telkens omkeerend, op een met meel bestoven plank met een met meel bestrooide deegrol uit tot een dunne lap. Borstel het over tollige meel, dat er aan blijft hangen telkens zorgvuldig af en vouw de lap in drieën. Laat een kwartier stijf worden op koele plaats en herhaal genoemde bewerking nog driemaal. Vouw het dan in vieren op en laat het zoo lang moge lijk rusten. Rol het dan tot de gewenschte dikte uit en geeft het den gewenschten vorm. Bij ge bruik van kalfsniervet zorgvuldig alle velletjes verwijderen en wat zout toevoegen. VRAAG: Hoe maakt men mayonnaise? ANTWOORD: Benoodigd: 1 eierdooier. 2 1/2 d.L. slaolie, 1/3 d.L. azijn, wat peper en zout en een theelepel mosterd. Klop met een goed ver tinde eierklopper den dooier met de kruiden en 1 eetlepel azijn door elkaar. Voeg er. sVeeds klop pende, langzamerhand, met een uiterst fijn straaltje, de olie bij, tot de saus de vereischte dikte heeft en mooi glanzend is. Af en toe ver dunnen met eenige druppels azijn. VRAAG: 1. Hoe maakt men melkbrood? 2. Hoe kropbrood? 3. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 350 gram tarwe bloem, 10 gram gist; 3 gram zout en 2 1/2 d.L. lauwe melk. Maak de gist volkomen fijn; meng ze met een beetje van de melk tot een papje zonder kluit jes. Doe er de helft van het meel bij met wat melk en maak hiervan een stevig mengsel. Laat dit 10 minuten op lauwwarme plaats, dichtge- •dekt staan en kneed er dan de overige besland- deelen door, zoolang, tot het deeg van de han den loslaat. Laat dan, met een vochtigen doek er over, een uur rijzen; vul er den met boter of olie besmeerden broodvorm mee, maar niet hooger dan ruim half gevuld. Laat dan nog een halt uur rijzen en bak daarna in gelijkmatigen oven die niet al te heet mag zijn, gaar (ongeveer 1/2 uur). Bestrijk den bovenkorst, die zich vormt een paa.r maal met water om dien glimmend te krijgen. 2. Als onder 1, maar in plaats van tarwebloem neemt gij ongebuild tarwemeel. 3. Benoodigd: 350 gram bloem; 10 gr. gist: 8 gr. zout; 2 3/4 d.L. lauwe melk; 150 gr. gewasschen krenten en rozijnen en 75 gr. gesnipperde sucade. Doe er de krenlen, rozijnen en sucade door, als gij het laatste meel hebt doorgekneed. Handel overigens als onder 1. Om te probeeren of het brood gaar is kunt gij er een breinaald insteken, die er dan droog moet uitkomen. VRAAG: Hoe maakt men koek in de pot op een tweepits petroleum stel? ANTWOORD: Op 1 ons bloem en 1 ons boek- weitmeel neemt gij 1 el: ongeveer 1 3/4 d.L. lau we melk: 20 gram gist: 5 gram zout: 1 ons kren ten en rozijnen en reuzel. Wasch de krenten en rozijnen en laat ze op een vergiet goed uitlek ken. Maak de gist fijn en roer die met een beetje van de melk tot een papje zonder kluitjes. Maak van meel. ei. melk en gist een mooi stevig deeg en Iaat dit. dichtgedekt. op lauwwarme plaats een klein uur rijzen; roer er dan de krenten en ro zijnen door en ten slotte vlug en luchtig het zout. Maak in een vleeschpan reuzel of ander vet heet, zoodat de bodem goed bedekt is. Roer dan even niet de pan. opdat ook de zijkanten door het vet geraakt zijn. Giet er dan het deeg in en laat in gesloten pan gaar worden. Keer dan de koek om. zoodat ook de bovenkant bruin kan worden. VRAAG: Hoe maakt men croquetten? ANTWOORD: 1. Vleeschcroquetjes (6 a 8 stuks). Benoodigd: 125 gram vleeschvesten; 11/2 d.L. melk of bouillon, of jus met water: 10 gram bloem: 20 gram boter: wat peper, zout, noot- muscaat. gehakte peterselie en 1/2 ei. Hak of maal het vleesch fijn. Roer boter en bloem aan de kook: voeg er bij kleine scheutjes het vocht bij en blijf roeren, tot het goed door gekookt heeft en gaar is (ongeveer 10 min,). Ver meng het dan met het vleesch en de kruiden en leg het uitgespreid op een bord en laat koud en bijna stijf worden. Neem dan op een lepel 1/6 of 1/8 gedeelte en maak dit met een anderen lepel zoo glad mogelijk. Rol het dan door fijn paneermeel en vorm' er het croquetje van, maar zorg. dat er geen barstjes in zijn. Rol dit door het halve ei, dat met een eetlepel water geklopt is. Rol het dan nog eens door het paneermeel en hak er dan 3 of 4 gelijk in Delfia of slaolie, die zoo heet is dat er blauwe damp afslaat. Zorg, dat de croquetjes geheel onder liggc-n en bak ze bruin en knappend. Neem ze er dan uit en laat op grauw papier uitdruipen. 2. Garnalencroquetjes. Als onder 1. maar in plaats van vleesch neemt gij 125 gram garnalen. Als gij de garnalen niet zelf gepeld hebt, déze eerst wasschen in water met zout. 3. Vischcroquetjes. Als onder 1, maar in plaats van vleesch 123 gr. vlschresten. Verwijder graten en velletjes en hak de visch fijn. VRAAG: Hoe maakt men een grijze regenjas, rubber van binnen en wollige stof van bulten, schoon? ANTWOORD: Vlak op tafel leggen en afbor stelen met sterk warm zeepsop. Tweemaal in warm en eenmaal in kou,d schoon water naspoe; len en op kleerhanger buiten glad ophangen. VRAAG: Hoe verwijdert men levertraanvlek- ken uit sloopen en lakens? Met sop of met bleek- poeder gaan zij er niet uit. ANTWOORD: De vlekken behandelen met perchlooraethyleen om het vet op te lossen; daarna de vlekken insmeren met groene zeep. Rol sloop en laken stevig op en laat liggen Lot den volgenden dag. Dan de vlekken flink met heet water borstelen en de zeep goed uitspoelen. Zijn de vlekken dan nog niet weg, dan inwrijven met droog chloorpoeder; 10 minuten laten inwer ken en twee a 3 maal in heet water goed spoe- PLANTEN. VRAAG: Mijn pereboom (leiboom) heeft in geen twee jaar gebloeid; hij groeit echter wel sterk, vooral in de hoogte; de takken steken wel 2 M. boven de schutting uit. Wat moet ik doen om hem tot bloei te brengen? ANTWOORD: Verplanten, al is het ook op de zelfde plaats. Hierdoor wordt de bioeibaarheid bevorderd. Ook kunt gij een ring schors van den boom wegnemen, ter breedte van ongeveer 1 c.M. VRAAG: Mijn Gloxinia is uitgebloeid. Wat moet ik er nu verder mee doen, om haar over te houden? ANTWOORD: De hoeveelheid water gaande weg verminderen. Haar in de pot laten staan, zoodat alles droog wordt. In het laatst van April geeft -gij versche aarde en begint weer opnieuw te kweeken. VRAAG: Wanneer is de beste tijd voor het snoeien van appel- en pereboomen? ANTWOORD: Half Maart, als het niet meer vriest. BELASTING ZAKEN VRAAGIk heb een motorboot (pleiziervaar- tuig). Deze gebruik ik van 1 April tot 30 Sep tember. Kan ik voor de overige maanden waar in de boot stil ligt, ontheffing van belasting krijgen? ANTWOORD: Neen, daarvoor wordt geen ont heffing verleend. RECHTZAKEN VRAAG: Moeder is overleden en nu willen wij ons erfdeel opeischen. Tot wien moeten wij ons wenden? Kosten kunnen wij niet maken. ANTWOORD: Tot het Bureau van Consul tatie, Paleis van Justitie. Jansstraat 81, Haar lem, Vrijdags om 1.30 uur. voorzien van een be wijs van onvermogen, teneinde een advocaat toe gevoegd te krijgen. DIVERSEN. VRAAG: Hoe komt men aan den naam Rol- huizen? ANTWOORD: Op 24. 25 en 26 Juli 1S73 werd, ten behoeve van een nieuw te maken weg, ter verbinding van het Kenaupark met de Zijlbrug, de manege van de Cavailerie verrold van het terrein benoorden de Nieuwe Gracht naar dat van den voormaligen Pinktoren. bezuiden die gracht. De naam Rolhuizen is een herinnering aan deze, voor die dagen belangrijke gebeurte nis. VRAAG; Naar ik vernomen heb zijn de ha venwerken in P<-rzië gegund aan een Holland- sehe maatschappij. Kunt u mij mogelijk inlichten welke Mij. dat is? ANTWOORD: De N.V. Nederlandsche Mij. voor Havenwerken te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10