De automobilist en de belastingen. PulilVS RADIO WOENSDAG 19 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 8 In het nieuwe jaar voor velen nieuwe zorgen; voor allen nieuwe lasten De A.N W.B, Toeristenbond voor Nederland schrijft ons: Het is nu niet meer de tijd om nog te gaan napraten over de verhooging van de belasting op auto's, welke met 1 Januari a.s. voor de meesten ingaat. Wij hebben die nu te accep teeren en benijden hen. die een kwartaals- kaart voor de wegenbelasting bezitten, welke inging op 1 December 1934, omdat deze kaart geldig blijft tot 1 Maart as.. waardoor men profiteert van de lagere tarieven. Wie een z.g. jaarkaart heeft, behoeft eerst op 1 Fe bruari te komen suppleeren. evenals de kwar taalkaarthouders. die op 1 November 1934 het laatst wegenbelasting betaald hebben. Maar in elk geval, vroeger of later; iedereen komt „aan bod" en zal zwaarder dan tot dusverre in zijn beurs getroffen worden. De auto wordt opgelegd. Reeds herhaaldelijk, ook nu bij de laatste wetswijziging, heeft de A.N.W.B.-Toeristen bond voor Nederland geijverd voor het ver krijgbaar stellen van maandkaarten, doch hiervan is nooit iets gekomen. Nu dan het nieuwe jaar in aantocht is en talloos velen een zwarten oudejaarsavond beleven, zullen er heel wat automobilisten zijn, die wegens de verhoogde lasten en met het beschrijvingsbiljet voor de ..personeele" voor oogen liever hun auto buiten gebruik stellen. Van verkoop kan men bij de huidige afbraakprijzen toch geen heil verwachten en een redelijke bergplaats is allicht voor weinig geld te huur. waar de auto opgelegd kan worden in afwachting van betere tijden (of van minder drukkende autobelas tingen). De ontheffingsprocedure. En nu redeneeren velen als volgt: wanneer lk nu maar geen wegenbelastingkaart neem. ben ik ook automatisch vrijgesteld niet slechts van de wegenbelasting (welke, dit zij tusschen haakjes vermeld, in het nieuwe jaar den titel zal dragen van „motorrijtuigenbelasting") doch ook van de personeele belasting. Dit laatste is echter onjuist. Men moet in elk geval aan gifte doen, doch dient dan tegelijkertijd een aanvrage te richten tot den Inspecteur van de Directe Belastingen om vrijstelling, aangezien men voornemens is de auto gedurende het ge- heele belastingjaar niet te gebruiken. Dit laatste moet blijken uit het aemonteeren van vitale onderdeelen <b.v. van de wielen) en uit het nakomen van de desbetreffende door ge noemden inspecteur te formuleeren eischen. (Men mag dan de auto b.v. ook niet van garage verwisselen zonder vergunning). Hoe men een auto oplegt, Js natuurlijk niet met een paar woorden nauw keurig uiteen te zetten. Door het stilstaan kunnen de auto verschillende gevaren bedrei gen. In de eerste plaats kan de vorst het koel water doen bevriezen, waardoor de motor af doende vernield kan worden. Verder zal de vochtigheid in de lucht roestvorming in de hand werken: de banden lijden erg als langen tijd onverzorgd het gewicht van den wagen moeten torsen, de accu gaat onwille keurig ten onder aan „rust-atrofie", de car rosserie wordt van het stilstaan niet beter en de motten maken zich maar al te graag mees ter van de bekleeding, enz. Zoo is er dus van alles te doen als men de auto een jaar lang buiten gebruik stelt en wanneer men niet vol doende voorzorgen neemt, zal misschien de aldus ontstane schade een hooger bedrag voor herstellingen eischen dan bespaard werd aan belasting door niet te rijden. Men neme een voorbeeld aan de natuur: als een dier zijn winterslaap begint, heeft hij van te voren „orde op zijn zaken" gesteld. Een betrouwbaar, deskundig advies kan hier heel wat ellende voorkomen! De Personeele-belasting-aangifte. Het inschrijvingsbiljet moet ingevuld wor den naar den toestand op 15 Januari van het belastingjaar: in geen geval mag het vroeger gedateerd worden. De belasting volgens den vijfden grondslag wordt berekend naar de waarde, waaronder de fiscus verstaat het be drag dat bij verkoop van de auto onder nor male omstandigheden ter plaatse daartoe ge schikt. zou kunnen worden bedongen. Wanneer men nu eens nagaat wat er momenteel voor tweedehandsche auto's betaald wordt, dan blijkt onmiddellijk, dat de waardevaststelling voor de „personeele" héél moeilijk is. Men zij vooral niet te optimistisch, want een te hoog geschatte waarde leidt tot een te hoogen aanslag. Maareen te laag opgegeven auto wordt ambtshalve hooger getaxeerd en als men naar het oordeel van den fiscus te weinig heeft opgegeven, volgt behalve de ambtshalve ver hooging ook nog een boete. Het is dus van het grootste belang, in dezen een deskundig advies in te winnen, bij voorkeur van een expert, wiens gezag ook door den fiscus erkend wordt. Hoeveel we nu méér betalen De tarieven van de Personeele Belasting zijn (mét de opcenten) zoodanig varieerend, dat het zelfs bij benadering niet mogelijk is in dit artikel een leidraad te verstrekken. Men vrage dienaangaande inlichtingen bij de Belasten; inspectie (in de groote steden bestaan boek werkjes. waarin de tarieven behandeld wor den; in het begin van 1935 zal bij den A.N.W.B. voor iedereen, ook voor niet-leden, kosteloos een overzicht in brochurevorm verkrijgbaar worden gesteld). Maar de tarieven voor de motorrijtuigenbe lasting (welke de tot dusver geldende wegen belasting vervangt) zijn uniform voor het ge- heele rijk. Motorrijwielen zijn. mits zij minder dan 60 kg wegen, vrijge steld van personeele belasting. Rijwielen met hulpmotor vallen ook onder deze categorie, voor deze motorrijwielen vervalt de rijwielbe lasting. Het tarief voor motorrijwielen is nu als volgt: gewicht tot 60 kg f 10. van 61 tot 120 kg f 20 van 121 tot 250 kg f 30. boven 250 kg minimum f 40. (in deze laatste klasse wordt, als het gewicht meer dan 250 kg bedraagt de grondslag van f 8 per 100 kg aangelegd) Voor een duozit extra f 5. Voor een zijspan extra f 13.50 N.B. In deze klasse vallen dus ook de bekende transportrijwielen, welke van een hulpmotor voorzien zijn. Personenauto's. Tot dusverre moest aan wegenbelasting be taald worden f 6 per 100 kg (dit wordt thans f 8). Deze grondslag wordt echter alleen toe gepast ais men een personenauto heeft, waar mede r.iet meer dan zes personen (bestuurder niet inbegrepen) worden vervoerd. Het mini mum voor deze klasse is f 64 (voor een lichte auto. welke b v, 700 kg weegt, moet men dus niet f 56 betalen, doch is het minimum van f 64 verschuldigd.) Autobussen. Hiervoor werd tot op heden f 8 per 100 kg betaald. De nieuwe regeling eischt in de eerste plaats f 10 per 100 kg. terwijl verder nog een zeker bedrag verschuldigd is per zitplaats. De betreffende regeling is tamelijk ingewikkeld, wij willen daarom volstaan met het volgende voorbeeld Voor een autobus, welke 23 zitplaatsen heeft en 3000 kg weegt, was vroeger verschuldigd 30 x f 8 f 240. Thans zal betaald moeten worden: 30 x f 10 f 300 plus een vast bedrag van f 55 plus 3 x f 3.50 (welk laatste basis ver schuldigd is voor elke zitplaats in bus boven de 10 plaatsen) f 10.50 Totaal dus f365.50 Vrachtauto's. Ook hiervoor is de regeling gecompliceerd. Voor lichte vrachtauto's is verschuldigd f 9 per 100 kg eigen gewicht, met een minimum van f 72. Voor zwaardere vrachtauto's zijn de minima hooger gesteld, terwijl de berekening jrogressief is. Een vrachtauto van 4500 kg costte den eigenaar tot op heden 45 x f 6 270. Thans is verschuldigd een minimum van f 420 plus f 13 voor elke 100 kg. dat de wagen meer weegt dan 4000 kg. in casu dus 5 x f 13, of in totaal f 420 plus f 65 f 485. Aanhangwagens en/of z.g. opleggers worden nu berekend als te zijn motorrijtuigen, wat ook nog een belangrijk verschil uitmaakt ten na- deele van den weggebruiker. De overigens be staande verhoogingen voor het gebruik van andere dan luchtbanden blijven gehandhaafd 30 voor cushionbanden, 60% voor massieve rubberbanden, 100% voor metalen banden). Waar de „extra's" blijven. Alles bij elkaar zijn het dus fiksche verhoo gingen, die den weggebruikers opgelegd wor den, welke met elkaar volgens de raming van den Minister van Financiën een bedrag van 2even en een half millioen gulden extra zullen opleveren, welke som. zooals bekend is. in het Verkeersfonds gestort wordt en daar natuur lijk een belangrijken invloed ten goede uit oefent op het voor 1935 op circa f 30.000.000 geraamde tekort op de spoorwegen. Als we nu verder nog bedenken, dat de bui tengewone en de normale heffingen op de benzine gedurende het jaar 1935 wel minstens f 25.000.000 uit de zakken van de weggebruikers in de schatkist overhevelen, welk bedrag vol komen buiten de wegenverbetering of den bruggenbouw blijft, terwijl dan tenslotte nog in overweging zijn tollen op bijna alle nieuwe rivieroverbruggingen, dan mag daaruit in elk geval wel geconcludeerd worden, dat het mo- torverkeer op hardhandige wijze kennis maakt met en zijn aandeel offert aan de crisis! GYMNASTIEK VERGADERING CONCORDIA. Onder leiding van den heer F. G. J. van den Berg hield Concordia twee ledenvergaderingen. Algemeen ging de vergadering accoord met een samengaan met Bato inzake een landen- wedstrijd in 1936, oorspronkelijk te verzorgen door den K. T. K. en Concordia. Tot K. N. G. V. afgevaardigde werd benoemd de heer F. G. J. v. d. Berg met als plaatsver vanger de heer F. Bischot. Voorts koos de ver gadering als afgevaardigden K. T. K. de dames G. van Huizen. A. Osterthun en S. Smit en de heeren F. Bischot, W. de Reus, J. Kooijmans, C. Pater. D. Blokker, C. Blazer, C. Cornet en F. Jansen. .VOORUITBETALING SITTERSehSKAR KRUISWEG 60 Ta.16659 In de handbal-commissie werd benoemd de heer C. Blazer. Een „boerenbal" zal worden georganiseerd op Zaterdag 12 Januari. De jaarlijksche uit voering wordt op Zaterdag 9 Maart in dc Gent. Concertzaal gehouden. Besloten werd, ook een volgend jaar een officieelen K. N. G. V. marsch te houden. HENGELEN DE GRUNDEL. Bovengenoemde vereeniging hield een kas- wedstrijd op baars in de Ringvaart Hillegom Lisse. Na afloop reikte de secretaris, de heer L. F. Scheepers, de prijzen uit. De uitslag luidt als volgt: 1. A. Eerhart (grootste); 2. P. Bloe- mers: 3. H. M. Koelemeijer; 4. Chr. Schouten; R. Papenburg; 6. L. H. Duits; 7. H. Eerhart: L. F. Scheepers; 9. W. Hesseling; 10. N. Cor- :t; 11. M. J. Wesseling; 12. Chr. Duits. WIELRIJDEN. VAN EGMOND RIJDT TE KEULEN. In de Rijnlandhal te Keulen heeft op 5 Januari a.s. een landenwedstrijd plaats tus schen Nederland en Duitschland voor sprin ters. Voor Duitschland starten Richter en Steffers, terwijl voor Nederland in ieder geval Van Egmond zal uitkomen. De tweede Neder- landsche renner zal nog nader moeten worden aangewezen. Het Brouwerskolkje wordt tot park gemaakt. Hoe het er nu en vroeger uitzag. (Adv. Ingez. Med.) Wij volgen het idyllische paadje achter langs Duin en Vaart. Ge weet wel: het spoor over door het klaphek i het draaihek is al lang wegi. Pas vlak bij de Zwitsersche woning met die hertegeweien ziet men de groote verande ring. Het zandige pad langs het Kolkje be staat niet meer. Op een stevigen ondergrond van koolasch en sintels is een laag kalkpitten gestort. Het is geëffend tot een keurig slin gerpad. «Kalkpitten zijn een residu va n ge brande schelpen). Onder de groep van sparreboomen vlak bij het buitencafé ligt eveneens een laag asch, Schuld en boete van een voetballer; Bij worstelen ziet men niet op een kilo; Betaalde training; Twee scheidsrech ters; Interland-matches van Engelsche amateurs; Een voetballes per film; Rugby en voetbal in de studenten wereld; De Fransche beker. De Fransche voetbalclub St.-Etienne be schikte tot voor korten tijd over den Engel schen speler Pollard, die tot de beste krach ten van de ploeg gerekend werd. Men kan zich dan ook voorstellen, hoe ontdaan het bestuur der vereeniging was, toen op een kwa- oen dag Pollard verdwenen bleek te zijn, met achterlating van een beleefd briefje, waarin hij mededeelde, dat het hem verschrikkelijk speet maar dat hij na rijpelijk nadenken de „roastbeef of Old England' met de bijbenoo- rende „pale ale" prefereerde boven het Fransche knoflook en de „amer picon grena dine". Nu vindt niemand het prettig om on verwachts teleurgesteld te worden en het jevolg was, dat op voorstel van den voorzitter van St-Etienne een schorsing van den be trokken speler tot eind April 1935 werd uit gesproken, welk besluit de Fransche Federa tie aan den Engelschen Bond mededeelde. De secretaris-van de F. A, antwoordde, dat, of schoon hij de ernst van de overtreding be sefte hij het zeer op prijs zoy stellen, wanneer de schorsing verkort werd tot eind 1914. En de Franschen, hoffelijk als steeds, meenden aan dit verzoek te moeten voldoen. Wie nu gedacht had dat de zaak hiermede zijn beslag had gekregen, vergist zich, want thans begon Pollard zelf met de betrokken Fransche auto riteiten te correspondeer en, waarbij hij hen weliswaar dank zegde voor hun goedertie renheid, doch hen tevens dringend ver zocht de straf tot vóór kerstmis te laten du ren, aangezien hij in Engeland een engage ment bij een club kon krijgen, die hem, in ver band met het overladen kerstprogramma ge durende die feestdagen dringend noodig had. De wellicht reeds in Kerststemming verkee- rende Fransche bestuurderen stemden ook hiermede in, doch wie schetst hun verbazing toen Pollard wederom een brief schreef, waar in hij verklaarde,; diep geroerd te zijn door de betoonde grootmoedigheid, doch dat hij een onvergetelijke hrinnering van diepgevoelde menschlievendheid aan hen zou bewaren als ze de schorsing onmiddellijk wilden op heffen. want dan kon hij een contract krijgen bij een club in Lancashire, welke gelegenheid slechts enkele dagen voor hem openstond. Dit verzoekschrift was in dergelijke hartroe rende bewoordingen vervat, dat de heeren het niet over hun gemoed konden krijgen, botweg te weigeren en het gevolg is. dat Pol lard thans hoogstens voor ..off-side" ge straft kan worvm, doch nooit meer voor „hors-jeu". Te Parijs heeft een revanone-partij plaats ge'ad tusschen de zwaargewicht-worstelaars Strangler Lewis uit Amerika en Henri Deglane. De eerste maal had Lewis gezege vierd, hetgeen niemand behoeft te verwon deren, gezien zijn bijnaam „Strangler". het geen in goed Hollandsch ..worger" beteekent Dit bijnaampje wekt nu niet direct de gedach te aan een verschijning als Rudolph Valen tino op en inderdaad doet Lewis eerder den ken aan de Himalaya of aan een bekroonde paaschos dan aan een feeërieken droomheld. Misschien zag de Amerikaan dat zelf ook wel in, want toen hij voor de revanche in den ring kwam, zagen de toeschouwers tot hun verbazing, dat hij ettelijke kilo's was afge vallen, zoodat hij nu eenigszins op een, zij het dan ook een tikje verouderden, jeune prenüer geleek Dat belette hem echter niet, om zijn tegenstander binnen enkele minuten als een zak zout door de touwen in den schoot van enkele bezoekers van de eerste rij stalles te deponeeren, die deze uitkeering in levende have niet erg op prijs schenen te stellen. Doch Dsglane is aan een dergelijke onvrien delijke behandeling gewend, het behoort alle maal bij het spel, zoo meent hij. en hij klom. na zich bij zijn supporters beleefdelijk ver ontschuldigd te hebben, kalmpjes in den ring terug, om tenslotte Strangler Lewis op punten te verslaan. Op dat moment viel een der toe schouwers flauw en de overwinnaar haastte zich naar den gevallene, telde hem met één hand op, maakte met de andere das en boord van het slachtoffer los en slaagde er binnen enkele minuten in, door kunstmatige adem haling den patiënt weer tot bewustzijn te brengen. Voor deze onvermoede zachtzinnigheid werd hij luide toegejuicht. Toen het Londensche Arsenal haar jaarlijk- schen wedstrijd tegen de Racing Club de France te Parijs speelde, waren de Engelschen uiterst verbaasd te vernemen, dat de Fran sche profs, een extra-uitkeering ontvangen voor iederen keer, dat zij komen trainen. Dr. Marshall, de Schotsche reserve-rechtsbinnen der Londenaars heeft over deze merkwaardige instelling een artikel geschreven, waarin hij zeide, hoogelijk verwonderd over een dergelij- ken onnoodigen en foutieven maatregel te zijn. De Fransche sportbladen zijn het volko men met hem eens, want. zoo luidt hun com mentaar, men betaalt toch ook de kinderen niet, als zij naar school toe gaan. De F. A. heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstal van de .Referees Committee" om een proef te nemen met twee scheidrechters per match, één in elke helft van het veld. Voor dit doel heeft zij twee matches aangewezen, de wedstrijd op 5 Januari e.k. tussohen twee proef-elftallen van amateurs en de „interna tional Trial-match" voor profs, in Maart. Ondanks de inwilliging van het verzoek der referees stelt men zich van deze proefnemin gen in F. A. kringen weinig voor. Afgezien van de vraag, of met twee scheidsrechters de moeilijkheden nog niet vergroot worden, meent zij, dat het vooral voor de kleinere League-clubs en de amateur-vereenigingen bezwaarlijk zal zijn. daar deze dan de onkos ten en het honorarium voor twee functiona rissen te betalen krijgen. Wanneer de proef echter goed uitvalt, is het mogelijk, dat voor enkele competities, anders dan de League, een z.g. „permissive law" wordt ingesteld, waarbij dan op verzoek aan clubs wordt toegestaan onder twee scheidsrechters te spelen. Wat sedert lang niet meer gebeurd is. zal aan het einde van dit voetbalseizoen plaats vinden De F. A. heeft het plan. een officieel Engelsch amateur-elftal in Mei 1935 in Dene marken en Noorwegen interland-wedstrijden te laten spelen. Dit is sedert de Olympische Spelen van 1920 te Antwerpen de eerste maal. dat de Engelsche amateurs anders dan tegen Schotland. Wales en Ierland, een officieel er kende interland-match spelen. In Antwerpen werden de Engelschen des tijds tot hun groote verbazing en teleurstel ling met 31 door Noorwegen geklopt, het geen voor de F. A. reden genoeg was, de uit- noodiging voor de Olympische Spelen te Parijs en te Amsterdam te weigeren, aangezien een van te voren vaststaande nederlaag niet hun kraam te pas kwam en het prestige van het Engelsche voetbal in hun oogen hoogstens kon schaden. Het is daarom verheugend, dat thans een andfere richting wordt in geslagen en wij ge- looven. dat een met zorg samengesteld en goed getraind Engelsch amateur-team. de Corin thians uitgezonderd, vele continentale lan denploegen. zooals Denemarken. Zweden Bel gië. Zwitserland en Holland uitstekend partij geven zou en zelfs in enkele gevallen de over winning zou behalen. In Engeland gaat men thans „instructional classes" voor scholieren invoeren, waartoe men een film van 1G00 pond sterling heeft la ten vervaardigen, aan de hand waarvan den jongens de techniek en tactiek van het voet balspel wordt bijgebracht. Men heeft het voornemen, wanneer deze film aan het doei beantwoordt, haar door vertaling geschikt te maken voor gebruik in andere landen. De Oos- tenrijksche Voetbalbond heeft oogenblikkelijk het nut van dergelijk deskundig aanschouwe lijk onderwijs ingezien en bereids onderhan delingen geopend, om de film in haar land te mogen vertoonen. Het komt ons voor. dat ook de Hollandsche voetballers en dan lang niet alleen de juniores het een en ander uit een dergelijke film zouden kunnen leeren, vooral ook, omdat ons spelsysteem tenslotte nog het meest naar het Engelsche overhelt, reden, waarom wij van meening zijn-, dat Engelsche oefenmeesters bij Hollandsche clubs meer goed kunnen doen dan Duitsche of Oosten- rijksche trainers. De vorige week is te Twickenham in het Rugby-stadion met haar „dubbeldekker" tri bunes de jaarlijksche rugby-wedstrijd ge speeld tusschen de universiteitsploegen van Oxford en Cambridge. Ofschoon rugby in vele streken van Engeland zeer zeker even popu- - lair is als voetbal, heeft deze universiteits match een aparte bekoring, waardoor telken jare rond 60.000 menschen uit geheel Enge land zich lang van tevoren van de heusch niet goedkoope plaatskaarten voorzien. Zij allen komen om getuige te zijn van een van de fair ste en zuiverste sport-uitingen, die het wed strijdwezen als zoodanig biedt, terwijl men vooruit verzekerd is van een spannenden kamp, waarin alle 30 spelers tot de laatste seconde hun uiterste krachten ten bate van de eer van hun universiteit inspannen. Om in het rugby-team van Oxford, of Cambridge te wor den gekozen en zijn „blue" te verkrijgen (don ker- of lichtblauw sportpetje met de initialen der club) is een -onderscheiding', die den spe ler ook in het latere leven een zekeren voor sprong geeft boven vele anderen. Deze onder scheiding is alleen te vergelijken met die, welke voor deelname aan de boat-race van Putney tot Mortlake aan de studenten wordt uitgereikt. De z.g. „rugger- en rowing-blues" tellen veel hooger dan die voor voetbal, bok sen of hockey. Des avonds na de Twickenham-matcli en eveneens na de boat-race wordt Londen min of meer onveilig gemaakt door de in grooten getale voor die gelegenheden naar de hoofd stad gekomen studenten die op zeer luidruch tige en niet altijd onschuldige wijze de over winning of. als het niet anders kan, de ne derlaag vieren. Cambridge heeft voor het eerst sinds 1928 de overwinning behaald en nog wel met 29 punten tegen vier. Behalve in 1930, toen de match in een draw eindigde, bleef Oxford steeds aan de winnende hand, hetgeen dan weer gecompenseerd werd door een Cambridge zege in de boat-race.. Het wordt thans tijd. dat Oxford met roeien eens succes behaalt, hetgeen sinds 1923 niet meer is voorgekomen. Intusschen hebben ook de voetbalploegen van de twee universiteiten strijd gelevei-d. Vijf duizend toeschouwers zagen een vrijwel gelijk opgaande match, met Oxford iets in de meer derheid. Desondanks wisten de lichtblauwen met 1—0 te zegevieren. Twee ex-Corinthians die beide voor een universiteits-team hebben gespeeld. Fabian (Oxford) en Hill (Manchester University) heb ben een amateur-contract bij prof. clubs ge kregen, resp. bij Fulham en Sheffield Wed nesday. Fabian speelde reeds geruimen tijd voor Derby County Een en ander bewijst, dat er onder de amateurs in Engeland toch nog wel spelers zijn te vinden, die in eerste klasse League-voetbal op hun plaats zijn. Dat ir trouwens altijd zoo geweest, want in 1922 ver dedigde de gebrilde schoolmeester Mitchell het Preston-doel in de Cup-final tegen Hud- dersfield. welke match door een ten onrechte toegekende penalty ten gunste van laatstge noemde club werd beslist. Bower en Howard Baker speelden langen tijd voor Chelsea en Everton en de Schotsche Dr. Paterson hielp als linksbuiten Arsenal aan menige overwinning. Het meest bekend is de Reverend K. Hunt, die in 19C8 het elftal van Wolverhampton Wanderers ter overwinning in den bekereind- strijd voerde en die den daarop volgende mor gen in zijn kwaliteit van dominee voor een stampvolle kerk preekte over sportiviteit, juister sezegd ..sportsmanship" op het speel veld. doch vooralin het dagelijksch leven. De zilveren Cup stond naast hem op den kansel en al was dit tenslotte slechts een sport-trofee. het was tevens het embleem van wat men in eerlijken en npoit-versagenden strijd in het leven bereiken kan. kolenstof en sintels. Daar komen ook kalkpit ten op. Aan den westkant van het café met tuin is met puin de grond verhard. Daar komt een staanplaats voor auto's. Die sluit aan bij den nieuwen weg van het Brouwerskolkje (Zuidpunt) naar de spoorbaan Overveen— Zandvoort. De weg is al over een paar hon derd meters gehard met puin. Later komt er topecadek over. - Op de eene plaats wordt zand voor den aan leg van weg en paden afgegraven en op de andere gestort. Ook worden duizenden kubieke meters zand elders voor Openbare Werken ge bruikt. O.a. aan de wegverbetering van den Leid- schen Vaartweg van den Bennebroekenveg tot de grens van Zuid-Holland bij de spoorweg brug over de Leidsche vaart. Veel hout is er niet gevallen bij het Brou werskolkje. Dat was ook niet noodig, want de nieuwe weg. die bedoelt verbinding te zijn met den Zeeweg loopt over de breede stijgende zandvlakte. Aan het einde komt een zand- hoogte van 15 Meter breedte, die eenige tien tallen meters van den spoorweg af is. Er is over dezen weg wel al veel geschreven en gepraat en van de verbinding der beide zijden van de spoorbaan is nog geen begin van uitvoering. Maar toch komt 't er van. Op eenigen afstand van den weg komt een fietspad. Weer even verder een wandelpad, beide zijn reeds in aanleg. Ook de nu nog kale plekken zand worden, aangevuld met boomen en struiken, maar niet nadat de noodige effening heeft plaats ehad en er een laag teelaarde op gestort is. Het zal er als een echt park xiitzien. Hier en daar komt een bank, een doorgezaagde boom stam op twee gekeepte zware takken of boom stompen steunend. Een aftakking van den nieuwen weg gaat naar het verdere gedeelte van den Duinlust- weg. En nu iets van den ouden tijd. Vlak voor het buitencafé ziet ge zoo'n echten ouderwet- schen grenssteen. Er staat op: B gilt. Dat is geen letterraadsel, maar beteekent: Brou wersgilde en herinnert aan de voormalige hoofdneringen van Haarlem. In de 17e eeuw was er een tijd, dat Haarlem 49 bierbrouwe rijen telde. Het Haarlemsche bier was be roemd en had een groot debiet. Nu is het zelfs niet meer te krijgen, want alle Haarlemsche bierbrouwerijen zijn in den strijd tegen thee, koffie en jenever gesneuveld. Geen wonder dat heel dikwijls brouwers in het Stadhuis op het kussen zaten en velen zelfs burgemeester waren. Het Brouwersgilde bestaat niet meer. Dat was het gevolg van de komst der Franschen in 1795, waardoor alle gilden werden afge schaft. wat ook administratief in 1798 ge beurd is. De bezittingen kwamen aan de stad. Daarmee kreeg ze een breede strook langs de Brouwersvaart van den Zijlsingel af en een zeer breede strook daarbij aangesloten om de Kolk. Aan den noordkant en ook aan den oost kant mag niemand komen, daar is het terrein van Vaart en Duin. Echter heeft in 1898 rui ling van grond plaats gehad. Haarlem stond zijn terrein aan noord- en oostzijde af aan. den bewoner van Vaart en Duin ven kreeg heb terrein, waar ge den Haarlemscihen waterto ren met bezinkingsvijvers, machinegebouw en ambtswoningen kent. i SCHEEPYAART8ER1CHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil Rotterdam naar Vancouver 15 van Pta. Arenas (C.R.) Damster dijk 18 v. Vancouver te Rott. Boschdijk N.-Orleans n. Londen en Rotter dam 16 (8.54 n.m.) 651 mijl Z.W. v. Valentia. Burgersdijk Rotterdam n. N.-York 17 (2.58 n.m.) 60 mijl W. van Land's End. Volendam 18 v. New-York te Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Haarlem 17 v. Oran te Servola. Rozenburg 16 v. Ipswich te W. Hartlepool. Stad Arnhem Oxelosund n. Rott./Vlaardingen p. 17 Brunsbuttel. Stad Vlaardingen 16 v. Vlaardingen te Narvik. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 17 te Marseille. Serooskerk (thuisreis) 17 v. Marseille. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Meliskerk 18 v. Hamburg n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk 17 (n.m.) v. Rotterdam n. Hbg. Nijkerk 17 (n.m.) v. Rotterdam n. Hamburg. Holland 14 te Port Natal. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) 18 v. Sydney. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 18 (10 v.m.) te Havre verte. 18 (10 n.m.). JAVA—N.-YORKLIJN. Glaucus, Java n. N.-York p. 17 Perim. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora 17 v. Fiume n. Susak. Ariadne 15 v. Pto Barrios n. Amsterdam. Costa Rica, Barbados n. Amsterdam p. 18 (3 v.m.) F]ores. Oranje Nassau 17 v. W.-Indië te N.-York. Orion 17 v. Cadix n. Ceuta. Perseus 17 van Amsterdam te Kopenhagen. Titus 17 van Algiers naar Alexandrië. Van Rensselaer 17 v. Paramaribo n. Amstm. Venus 17 v. Salonika n. Piraeus. Pluto 18 van Stettin te Amsterdam. Theseus Kopenhagen n. Amsterdam 18 td Stettin. Odysseus 18 van Amsterdam te Leixoes. Saturnus 18 van Amsterdam te Barcelona. Ulysses 18 van Algiers naar Malta. I ROTTERDAMZ UTD - AMERIKA LIJN. Alwawi (uitreis) p. 17 Ouessant. Aldabi (thuisreis) 17 van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisreis) 17 (12 midd.)' te Suez. Baloeran (thuisreis) p. 17 (9 v.m.) te Sa- bang. Kota Baroe (uitreis) p. 17 (8 n.m.) Fi- nisterre. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Menelaus Japan n. Rotterdam 18 te Sjanghai. Rhesus 16 van Batavia n. Amsterdam. Patroclus 15 van Sjanghai naar Rotter dam. Citty of Florence, Dairen n. Rotterdam 11 van Singapore. Dardanus 15 te Saigon naar Java en Liver pool. SilverwiUow, New Orleans n. Calcutta 16 City of Bagdad Japan n. Rotterdam pass. 17 Perim. Ook in Frankrijk is aller belangstelling thans op het bekervoetbal gericht. Voor de vijfde ronde werden 32 wedstrijden gespeeld, waarin dikwijls zwakke clubs tegen de sterk ste ploegen in het veld kwamen, zoodat enkele zware nederlagen daarvan het gevolg waren. Langzamerhand blijven slechts de clubs hoofdklasse over. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tanïmbar uitreis p. 18 Dakar. Saleier 18 van Batavia te Amsterdam. Poeiau Laut (thuisreis) p. 17 Perim. Poelau Roebiah (thuisreis) p. 16 Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt thuisreis 18 van der Genua. Johan de Witt uitreis 18 van Algiers,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12