Hel Bdakftijksle Een nieuwe ster. Haarlemmers naar het Saargebied vertrokken. 52e Jaargang No. 15795 Verschijnt dagelijks, HeKalve öp Zon- èn Feestdagen Woensdag 19 DecemKer 1934 HAARLEM S DAGBLAD Pareet ie: T. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. S mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaaroe 12 Telefoon No»-: Directie 13682 Hoofdredactie 150S4 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 AD VERTE NTIeN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-» Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 December. Doodstraf. De Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken. Sir John Gilmour, heeft een verzoek om gratie voor een zekere mrs. Ethel Major afgewezen. Zij was door de rechtbank van het graafschap Lincolnshire ter dood veroordeeld wegens moord op haar man, een chauffeur, dien zij met rattenkruid vergiftigd had. Mor genochtend zal de veroordeelde, die 42 jaar oud is, worden geëxecuteerd op de binnen plaats van de gevangenis te Huil. Dit ge schiedt volgens de Engelsche wet door op hanging, die in de practijk neerkomt op „iemand den nek breken". Men slaat de ver oordeelde een strop om den hals, trekt de plank onder zijn (of haart voeten weg en door den val breekt hij of zij den nek. Het is een methode die vooral in landen, waar de dood straf niet meer bestaat, bijzonder barbaarsch aandoet. J Intusschen gebeurt het in Engeland wel zeer zelden dat de doodstraf o]5 vrouwen wordt toegepast. Practisch meet men er, zelfs als het de afschuwelijkste misdrijven betreft, ten aan zien van mannen en vrouwen niet met gelijke maten. Gratieverzoeken voor mannelijke ter dood veroordeelden worden zeer zelden inge willigd; voor vrouwelijke bijna altijd. In de laatste 25 jaar zijn er, meen ik, niet meer dan drie of vier vrouwen in Engeland terechtge steld, en de laatste executie van een vrouw is nu alweer acht jaar geleden. Daarentegen zijn in de laatste kwarteeuw honderden mannen terechtgesteld. Dit onderscheid, dat wettelijk natuurlijk geen enkele basis heeft, pleit op zichzelf te gen de doodstraf. Een nieuw geval heeft zich alweer voorgedaan in Yorkshire, waar een man en een vrouw, Frederick Rushworth en Lydia Binks, ter dood veroordeeld zijn omdat zij hun pasgeboren kind, in een mand gepakt, levend begraven hebben. De jury heeft de vrouw voor gratie aanbevolen, en den man miet. Weigert de minister van Binnenlandsche Zaken ook het gratieverzoek voor deze vrouw, dan zal er zeker een nieuwe storm van ver ontwaardiging tegen de doodstraf opsteken. Zelfs ondanks den afgrijselijken aard van het misdrijf. Engelsche kranten spreken nu al hun leedwezen uit over de weigering van de gratie yoor mrs. Major. De doodstaf in Engeland nadert blijkbaar haar afschaffing. Er is teveel tegen. Ten eerste is er het groote gevaar dat door een rechter lijke dwaling een onschuldige veroordeeld wordt, hetgeen al meermalen gebeurd is. Dan is dit onrecht onherstelbaar. Ten tweede is er de moderne opvatting, die de plegers van der gelijke misdrijven in de meeste gevallen als psychisch-ontoerekenbaren beschouwt. Ten derde is er de principiëele vraag, of de aard- sche rechter, al of niet aangevuld door even zeer aardsche jury, het recht heeft zijn me- demensch van het leven te berooven. De voornaamste reden waarom de doodstraf in Engeland nog bestaat is, dat men daar meent dat de criminaliteit zou toenemen als men haar afschafte. De practijk in de landen waar men haar heeft afgeschaft bewijst dat volstrekt niet, maar van die statistieken weet men in Engeland niets af. Het zijn continen tale landen; „het Continent" is voor den ge middelden Brit een soort geheel, dat alles minder goed doet dan Engeland, en dus ne geert hij gewoonlijk de buitenlandsche onder vindingen. Ook op industriëel- en handelsge bied heeft hem dat al groote nadeelen be zorgd, maar hij vindt blijkbaar de voordeelen van een monumentaal zelfbewustzijn grooter. Zoo zal de afschaffing van de doodstraf dan ook een gevolg moeten zijn van overwe gingen der Engelschen zelf. En het terecht stellen van vrouwen, dat hen grooten afkeer inboezemt, levert daartoe de beste kans. Mo gelijk zal de executie van mrs. Major directe aanleiding zijn tot indiening van een wetsont werp. Als het een Londensch geval betrof in- plaats van een misdrijf in het verre Lin colnshire zou de kans zelfs" zeer groot wezen. Er zou dan ook zeker een petitie met mil- lioenen handteekeningen ten voordeele van de moordenares ingediend zijn, en de kranten zouden een algemeene campagne hebben in gezet. Nu is het mogelijk dat de doodstraf nog even standhoudt. Maar lang zal het zeker niet meer duren. De eerstvolgende linksche regeering zal er wel een eind aan maken. R. P. Een Fransch-Russisch militair verdrag? Engelsch blad doet mededeelingen. Niettegenstaande het feit. dat soortgelijke berichten reeds eerder van Fransche zijde ge dementeerd zijn, komt het Engelsche blad de „Star" thans weer met mededeelingen over een Fransch-Russisch handels- en militair verdrag. De Sovjet-regeering zou volgens het Engel sche blad de fabricatie van Fransche vlieg tuigmotoren op zich nemen, waarbij de tech nische leiding in Fransche handen zou liggen. Van de nieuwe Fransche dwergtanks zouden 400 stuks naar Rusland worden gebracht om de ervaringen van de Fransche tanksfabri kanten in Sovjet-Rusland nuttig te maken. Voor de permanente draadlooze verbinding zou een geheime code worden uitgewerkt. Indien Rusland zou worden aangevallen door Japan, zou Frankrijk zonder speciale aanvraag oorlogsmateriaal ter waarde van 4 milliard francs aan Rusland leveren. In geval van een Fransch-Duitschen oorlog zou Rusland aan Frankrijk een overeen komstige hoeveelheid graan verschaffen. Frankrijk en Rusland zouden zich verplichten, geen bilaterale verdragen met Duitschland te sluiten. In bevoegde Fransche kringen wordt het be richt van het Engelsche blad in zake een Fransch-Sovjet Russisch militair verdrag ge dementeerd. (In Hercules is een nieuwe ster ontdekt.) Er is een nieuwe ster ontdekt, Dat hebt u wel gelezen, Wat, denkt u, zal daarvan 't effect Op 't tobbend menschdom wezen? Een nieuwe ster zegt vader wrang, Belangrijk, zou je meenen, Ach, mijn geluksster is al lang Van 't firmament verdwenen. Een ster zegt moeder, middenin Haar huiselijke plichten, Die zal de zorg in mijn gezin, Met haar licht niet verlichten. In Hercules? vraagt kleine Jan, Wat kan me dat nou schelen, Wat heeft mijn eigen club eran, Als hij voor „hun" gaat spelen. Een nieuwe ster zegt zuster Mien, Ik vraag niet om een tweeden, Als ik Hans Albers maar kan zien, Ben ik volmaakt tevreden. Men registreert een nieuwe ster Bij de ontelbaar velen, Wij zijn zoo klein, zij is zoo ver. Het kan ons weinig schelen. Ernstig ongeluk te Benne- broek. De heer D. de Wit door een auto gegrepen en gedood. In een groot deel van de vorige hebben we reeds medegedeeld, dat Dinsdag middag op den Rijksstraatweg te Bennebroek een ernstig ongeluk heeft plaats gehad, dat aan een algemeen bekend ingezetene van die gemeente, den heer Dirk de Wit, het leven heeft gekost. De heer De Wit kwam uit het laantje, dat toegang geeft tot het voetbal veld en de baan van de IJsvereenigïng. Hij heeft den straatweg over willen steken, doch niet of telaat bemerkt dat een personenauto, komende uit de richting Haarlem, en bestuurd door den in Rotterdam wonenden koopman B„ met vrij groote snelheid het oversteken op dat oogenblik onmogelijk maakte. De autobestuurder haalde naar links uit om een aanrijding te voorkomen. De heer De Wit werd gegrepen en tegen den grond ge worpen. De bijna terstond aanwezige dokter P. van Aalst kon slechts den dood constatee- ren. Het parket uit Haarlem werd terstond ge waarschuwd. Mr. W. M. Paardekooper Overman liet het stoffelijk overschot in beslag nemen en naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoeren. Op zijn last werden door een officier van de mo torbrigade proeven genomen met de auto, waarmede het ongeluk heeft plaats gehad. De heer De Wit was leider van de wekelijk- sche verkooping van pluimvee en huisraad. Deze auto is voor nader onderzoek in beslag genomen. Voorts was hij voorzitter van het Bennebroek- sche fanfarekorps Kunst na Arbeid en be stuurslid van de IJsvereeniging Vooruit. De ingezetenen zijn begrijpelijk zeer onder den indruk van dit tragisch gebeuren. De heer De Wit laat een weduwe met doch ter achter. Dr. A. E. ten Oever, t Toen mij het bericht van het overlijden van dezen kunstbroeder bereikte, rees mij on willekeurig het gansche beeld van zijn werken hier in Haarlem voor den geest en nu is het mij een behoefte hier openlijk van hem te ;etuigen. Ten Oever was een huismedicus in den besten zin van het woord, die gaf alles wat hij kon, toegerust met groote kennis van zijn vak en een warm hart. Voor wie hem minder ;oed kenden leek hij stroef, omdat hij zich moeHijk uitte, doch allen, die hem goed kenden, die van zijn groote vriendschap ge noten, die van zijn wetenschap het heil in hun leven deelachtig werden, die allen waar deerden hem, om de gaven van zijn hart en zijn verstand, van den stevigen, warmen hand druk, die uiting gaven aan zijne gevoelens en als het ware aanvulden wat soms de spraak te weinig gaf. Het was hem nooit te veel en nooit te moeilijk om hulp te verleenen daar, waar die gevraagd werd, met alle liefde en alle warmte hem eigen. In intiemeren kring hebben wij hem ook op ander gebied leeren waardeeren als kunstzinnig man van goeden smaak, met een breeden kijk op het schoons dat de natuur te genieten geeft en dat hij als echt kunstenaar wist va<=t te leggen. Een trouwe, hartelijke en zich geheel gevende vriend. Leed is hem in het leven niet gespaard; ook daarvan heeft hij zijn deel gehad en hoewel daarna zijn hart een knak gekregen had, heeft hij ook dit moedig weten te dragen. Zijn ge zondheid evenwel Is daardoor, langzamerhand achteruitgaande, de reden geweest dat hij zijn praktijk heeft moeten neerleggen om in Wassenaar van zijn welverdiende rust te ge nieten, na. een zeer inspannende en drukke praktijk. Al te lang heeft hij daarvan niet mogen genieten en thans is hij van ons heen gegaan. Hij ruste in vrede. DR. M. JESSURUTJ. Minister van defensie spreekt de mannen toe. Hedenmorgen zijn de Haarlemmers naar de Saar vertrokken. Het Haarlemsche detache ment dat aangewezenn is de orde te bewaren voor en tijdens het plebisciet, bestaat uit veertien auto's en twee keukenwagens. Het is naar Rotterdam gereden, van waar Maandag de wagens met manschappen naar het Saar gebied zullen vertrekken. Mr. dr. L. N. Deckers in gesprek met een der officieren. De minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers heeft de mannen in tegenwoordig heid der officieren toegesproken vóór hun vertrek naar het Saargebitvl, waar politie dienst hun wacht. „Zooals u weet", zei de minister, „heeft de regeering op uitnoodiging van den Volken bond besloten troepen te zenden naar het Saargebied. Behalve andere landen zendt ook Nederland manschappen ter handhaving van de orde. Gij staat op het punt van vertrek en gij gaat met instemming van de overgroote meerder heid van onze landgenooten. Nederland heeft begrepen dat het een belangrijke taak heeft te verrichten in de internationale samenwer king. Gij beschouwt uw afvaardiging als een onderscheiding en dat doet ge terecht. Doch als elke onderscheiding legt ook deze ver plichtingen op u. Nederland heeft een goeden naam in den vreemde. Dat is een groote schat die echter ook gemakkelijk verloren kan worden. Zorgt gij ervoor dat gij de eer van uw land en van u zelf hooghoudt. Toont u, en ge kunt dat. een goed soldaat. Onderwerpt u aan de krijgs tucht, die uw commandant streng zal hand haven. Houdt u buiten alle gelegenheden, waar het zou kunnen gebeuren dat u iets overkwam dat u niet past. Houdt ook uw eigen eer hoog. Ik weet dat u uw plicht zult doen. gij zult het doen met blijmoedigheid, offervaardig heid. Gij zult echter niet alleen uw plicht doen. ook zult gij vaak moeten nalaten waar op zich zelf geen bezwaar tegen zou zijn. Ik reken op u, ik vertrouw op u en ik weet dat u dit vertrouwen niet zult beschamen". Na deze rede van den minister riep com mandant Haberkorn de mannen bijeen, allen stapten in de wagens en na enkele minuten waren de Nederlanders, die voor eenigen tijd politie in het Saargebied zullen zijn, vertrok ken. De vrachtwagens zijn voorzien van banken en ingericht voor personenvervoer. In ver band met de beschikbare fondsen en de be paling dat het contingent der door Neder land te leveren manschappen niet meer dan 250 mochten bedragen was dit detachement tot de helft teruggebracht. Voor de komst van den minister heeft de directeur étappen en verkeersdienst, overste N. J. Carstens met den commandant van den Motordienst het personeel en materieel ge ïnspecteerd. Na deze inspectie sprak Majoor A. M. M. van Loon. commandant van de schoolcom- pagnie. zijn manschappen toe. Hij wees hen op de eer voor het korps deel te nemen om de orde en rust te handhaven in een vreemd land. Weet mannen dat aller oogen op u rus ten en dat één verkeerde daad terugslaat op het Nederlandsche leger. De overste Carstens bracht dank aan de manschappen die zich voor deelname vrij willig hadden opgegeven. Gas- en electriciteitsprijzen. De discussie in den Haarlemschen Raad. Het is te verwachten dat bij de behande ling van de begrooting in den Haarlemschen gemeenteraad (de behandeling begint heden middag) nog uitvoering gesproken zal wor den over de tarieven van gas en electriciteit. B. en W. hebben, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, nog een voorstel in gediend om, in aansluiting op het onlangs genomen besluit tot verlaging van den gas- prijs, de installatiehuur voor -muntgas van f 3.40 tot f 2.40 per jaar te verlagen. Ook ligt een voorstel van B. en W. ter tafel tot verlaging van de electriciteitstarieven. Toen het voorstel van B. en W. tot verla ging van den gasprijs in den raad behandeld werd, is o.a. door den heer Reinalda de wenschelijkheid betuigd om de geheele instal latiehuur voor muntmeters af te schaffen. De heer Kuiper deelde toen mede, dat hij er over dacht om bij de begrooting een voor stel in te dienen om gas en electriciteit voor werkloozen tegen een verlaagd tarief beschik baar te stellen. Wij hebben den heer Kuiper gevraagd of hij dit voorstel reeds ingediend heeft. Hij wees er op, dat over deze aangelegenheid ook vragen in de afdeelingen van den raad ge steld zijn. B. en W. hebben daarop toen in de memorie van antwoord verklaard, dat zij wel sympathiek tegenover deze gedachte ston den, maar om financieele en administratieve redenen werd uitvoering toch niet mogelijk geacht. De heer Kuiper deelde ons verder mede, dat hem als lid der contactcommissie voor den landbouw gebleken is, dat het departement van sociale zaken er bezwaren tegen zou maken als een gemeente dus ook Haar lem gas en electriciteit tegen lagere prij zen aan werkloozen zou leveren, omdat dit op te vatten is als een verhooging van den steun. Wel is komen vast te staan zoo ver volgde de heer Kuiper dat het mogelijk zou zijn om gas en electriciteit goedkooper te leveren aan de bevolking die een inkomen onder een bepaald minimum heeft. Dan zou het dus niet alleen gelden voor de werkloozen. maar ook voor andere ingezetenen. Daarvoor zou veel te zeggen zijn. Er is herhaaldelijk betoogd, dat niemand dus ook geen werk loozen, aanspraak kan maken op producten tegen prijzen waarvoor zij niet geproduceerd kunnen worden. Maar aan den anderen kant moet men dan toch ook toegeven, dat de ge meente niet gerechtigd is om van ingezetenen die een zeer gering inkomen hebben werk loozen, andere gesteunden, en arbeiders in de niet-beschutte bedrijven, waarvan er ver- scheidenen voor zeer lage loonen werken, een prijs voor gas en electriciteit te vragen die belangrijk hooger is dan de kostende prijs. B. en W. zullen evenwel zeggen: ..wie voor stellen doet die ingrijpend zijn voor de fi nanciën, moet daarbij ook de middelen aan geven om dat gat te stoppen". Ik heb daar- De manschappen die uit Haarlem naar het Saargebied zijn vertrokken voor politiediensten, luisteren naar de rede van den minis ter van defensie, mr. dr. L. N. Deckers In de Fransche Kamer heeft Pierre Cot op heffing der particuliere wapenindustrie ge vraagd. pas- i De Fransche Kamer keurde de oorlogscre- dieten goed. pag. 4 Het Joego-Slavische kabinet Oezoenowitsj ia afgetreden. pag. 4 De clearingwet is heden volledig in werking getreden. pag. 3 Minister Oud heeft verschillende wijzigingen in de rijwielbelastingwet voorgesteld. pag. 3 De ..Jagersfontein" is aan de reederij over gedragen. pag. «3 De Tweede Kamer over de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. pag. 3 Tweede gewone zitting van 1934 van Provin ciale Staten. pag. 6 De automobilist en de belastingen in het nieuwe jaar. pag 8 Minister Deckers spreekt de naar het Saar gebied trekkende mannen van het motor corps toe- pag. 1 Engelsche instemming met Roosevelt's daad. pag. 2 De Uiver is hedennacht voor een snelle kerst- vlucht naar Indië vertrokken. pag. 9 Het Brouwerskolkje wordt tot park gemaakt. pag. 8 Bekende Haarlemmers: Jhr. C. G. J- van Win ning. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Doodstraf. pag. 1 Arthur Henderson: Een plan voor de organi satie van den vrede. pag. 4 Van een bijzonderen correspondent: Vóór het plebisciet in Saarland. pag. 9 Van onzen Londenschcn correspondent: Lloyd George's politieke terugkeer. pag. 11 Dr. M. Jessurun: dr. A. E. ten Oever, t pag. 1 J. II. de Bois: Haarlem's kunstschatten. pag. 3 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 J. B. Schuil: „Gele koorts". pag. 9 Sport in 't kort. over voor mij zelf wel een denkbeeld, maar dat is nog niet voldoende uitgewerkt. Ik houd 2;oo besloot de heer Kuiper vast aan mijn indertijd geopperd denkbeeld.. Een voorstel heb ik evenwel nog niet inge diend, omdat het mij beter lijkt eerst den loop der discussies in den raad af te wachten. Kinineverstrekking Britsch-Indië. Ter bestrijding der malaria-epidemie. SINDANGLAJA, 18 Dec. (Aneta). Naaf aanleiding van de berichten uit Colombo om trent de in Britsch-Indië voorgekomen mala ria-explosie in welke berichten werd gemeld, dat autoriteiten in Britsch-Indië dringend naar Java seinden om toezending van kinine, heeft de Gouverneur-Generaal oogenblikke- lijk inlichtingen gevraagd aan de directie van de Bandoengsche Kininefabriek omtrent deze dringende verzoeken en aan den directeur voor Economische Zaken medegedeeld, dat hij de Gouverneur-Generaal vertrouwt dat dadelijk het noodige is of wordt gedaan om op de snelste wijze c.q. door middel van een extra vliegtuig aan het verzoek van de Britsch-Indische autoriteiten om verstrekking van kinine te voldoen. COLOMBO, 18 Dec. (Reuter) De malaria- epidemie nadert de hoofdstad van Ceylon. Zelfs in kleine plaatsjes worden 20 tot 30 doo- den geteld. Opzegging van het vlootverdrag. Besluit van den Geheimen Japanschen Staatsraad. TOKIO. 19 December (V.D.) In tegen woordigheid van den keizer en alle ministers van het kabinet onder wie minister-president Okada den minister van buitenlandsche zaken Hirota en den minister van marine Oesoemi heeft de geheime staatsraad in volledige zit ting hedenmorgen met algemeene stemmen goedgekeurd de opzegging van het vlootver drag door Japan. Hiermede is de procedure, die in Japan zeif aan deze stap moest voorafgaan beëin digd en kan de opzegging officieel door een mededeeling aan de regeering der Ver Staten en alle onderteekenaars van het vloot v?rdrag van Washington geschieden. De admiraliteit heeft uiimiddellijk aan rile commandanten van alle Japansche vloo Na tions. aan de commandanten van alle 'cka- ders en aan alle marineattachés in hot bui tenland mededeeling gedaan van het «esluit van den geheimen staatsraad.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1