KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET steeds méér gevraagd! Zoo een en ander. WOENSDAG 19 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De Dahlia- en Lathyrusfilm. In caférestaurant Brinkmann op de Groote Markt werden Dinsdagavond voor leden van de Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Haarlem, de Dahlia- en lathyrus films van den heer H. Carlée vertoond. Deze filmvertooning werd eveneens bijgewoond door vertegenwoordigers van de afd. Bloemendaal. De heer Carlee gaf bij de films eenlge toe lichtingen. De lathyrusfilm vertoonde de cul tuur van deze plant in Californië, waar door kruisingen en selectie van de omstreeks 1700 ingevoerde lathyrus grandiflora vele variëtei ten zijn gekweekt. Men heeft zich bij de kas- cultuur voornamelijk toegelegd op het kwee ken van winterlathyrus variëteiten die sinds 1890 in den handel zijn en sedert dien tijd, grootendeels volgens de Mendelmethode, hon derden nieuwe, grootere soorten verkregen. De film gaf een kijk po de uitgebreidheid van dit bedrijf (sommige velden zijn 200 H.A. groot); op het zaaien, leiden, bestuiven met ander stuifmeel en daardoor veredelen, het drogen en dorschen van de ranke luchtige lathyrusplant. Het dahliabedrij f vormde de stof voor een tweede, driedeelige film Hiermee werd aange toond, dat ofschoon de dahlia een makkelijke plant is, het veredelen en kruisen er van bij zonder veel zorg eischt. Deze film, hoofdzakelijk op Carlee's kwee kersen opgenomen, behandelde het geheele dahlialeven van stek, via kas- en bak-, tot vol wassen plant. Behalve de classificatie werd er ook in vertoond de zaadwinning en de ver edeling, waarvoor zich o.a. vooral de drie ge neraties Hornsveld verdienstelijk hebben ge maakt. De heer Mol, die het grootste deel van deze film opnam, laschte er eenige versnelde opnemingen van ontluikende bloemen in. In de pauze van dezen druk bezochten film avond werden verschillende planten beoor deeld. die door de firma Koper uit Bennebroek waren ingestuurd. MODEVAKSCHOOL. Bij de dezer dagen te Rotterdam gehouden examens, uitgaande van de Ver. van Mode vakscholen in Nederland slaagden voor het diploma costumière de dames W. Duist en G. Hemmen uit Haarlem en L. B. v. d. Plas uit Santpoort en voor het diploma coupeuse J. Wit uit Haarlem, allen leerlingen der mode vakschool van mej. A. Muntjewerf, Groote Houtstraat 100 rd. KERSTFEEST IN DE WAALSCHE KERK. Vrijdag 21 December wordt in de Waalsche Kerk een Kerstfeest voor de kinderen ge geven. dat te 2 uur begint. De Kerstboom zal natuurlijk verlicht zijn, er zullen verschil lende Kerstliederen worden gezongen en verder zal er o.m. in het Hollandsch en het Fransch verteld worden. Maandag 24 September begint te half 10 des avonds de „Veillée de Noël", bij den vér- lichten Kerstboom. Aan het einde van den dienst wordt het Heilig-Avondmaal gehouden. Dinsdag 25 December is er des morgens een godsdienstoefening onder leiding van pasteur Krafft. EEN KREEFT VAN 10 POND! Kreeften met een gewicht van bijna 11 pond komen heel weinig voor. Thans Is zulk een exemplaar te zien in de etalage van den Winkel van den heer Horst in de Doelstraat. N.V. SIMPLEX MACHINE- EN RIJWIEL- FABRIEK. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der N V. Simplex Machine- en Riiwiei- fabrieken te Amsterdam, is door de Directie het jaarverslag over het boekjaar 19331934 uitgebracht. Na eenige discussie omtrent afschrijvingen en dividend-mogelijkheden werd de voorge stelde balans, verlies- en winstrekening goed gekeurd. De heer F. L. Edema van der Tuuk. Com missaris. die aan de beurt van aftreden was, werd herbenoemd. O. i I 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel „Rembrandt voor de rechtbank". 8.15 u. Raadhuis: Vergadering Commissie van toe zicht op L. O. 8 30 uur. Gem. Concertzaal: Generale repetitie C.O.V. 8.45 uur. Bakenesserkerk: Kerstuitvoering Haarlem's Luistervinkenkoor en een Jongenskoor o.l.v Willem Hespe. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Emil Jannings in „De Zwarte Walvisch". Op het tooneel: Varady's danse-jeux acrobatiques. 7 en 9.15 uur. Palace: Anna Sten in „Nana". Op het too neel: Remmio, jongleur. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water" gepro longeerd. T en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. De Kerkuil; Tentoonstelling Nieuwe Gracht 23. 10—18 en 19—21 uur. Raadsvergadering e n: Haarlem: 1.305.30 uur en 8.1511.30 uur. Zandvoort: 2 en 7.30 uur. DONDERDAG 20 DECEMBER Gem. Concertzaal: C O. Vdir. George Ro bert. Eere-concert G. H. G- van Brücken Fock: Requiem. Solisten en Utr. Stedelijk Orkest. 8.15 uur Stadsschouwburg: The English Classical Players: The Merchant of Venice. 8 uur. Nieuwe Kerk: Kerstfeest Kinderkerk. Spre ker: Ds G. J Waardenburg. 7 uur. Ned. Ver. van Spiritisten ..Hannonia", gebouw Rosenhaghe: Lezing van den heer H- H. Theu- nisse. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Raadsvergader i n g e n: Haarlem: 1.30 uur. Bloemendaal: 2 uur Haarlemmerliede: 2 uur. Zandvoort: 2 en 7.30 uur. KINDERHUISSINGEL 2, TELEFOON 119 7 9 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) De N. Z. H. T. M. Tariefswijziging met 1 Jan. a.s. Verlagingen varieeren tusschen 5 en 20 Zooals wij reeds meldden worden met 1 Januari a.s. bij de N.Z.H.T.M. tariefswijzigin gen ingevoerd. Zooals uit inlichtingen door- den directeur der N.Z.H.T.M aan persvertegenwoordigers verschaft, blijkt, zullen de verlagingen variee ren tusschen 5 pet. en 20 pet., waarmede met een voor de Maatschappij gepaard zal gaan een belangrijke vereenvoudiging van de ad ministratie. Er was nl. langzamerhand bij de Maat schappij een zeer ingewikkeld biljettensysteem ontstaan. De conducteurs hebben een geheele „bibliotheek" bij zich. Hun dagrapporten wa ren aangegroeid tot heele lijsten met niet minder dan 52 biljetten en 22 kaarten. Zeer veel vereenvoudiging zal het nu geven, dat één enkele knipkaart wordt ingevoerd, die voor alle lijnen der N.Z.H. dus ook Schevenin- genNoord wijk en HaarlemLeiden) kan worden gebruikt. De kaart bevat 22 „knippen' voor f 1, of 4 1/2 cent per afstand van halte tot halte. Het minimum is 2 knippen zonder en 4 knippen met overstappen Voor een stads rit op tram of bus gelden 2 knippen voor Bloe- mendaalsch Strand-Zandvoort (bus) 2, voor Overveexx (Zeeweg)Zandvoort (bus) 3, voor HaarlemZandvoort (bus) 4 en voor Heem stede naar Bloemendaal of Overveen 4 knip pen. Naar Amsterdam is de laatste halte voor de knipkaartgebruikers de Krommert. Dit kan niet anders omdat volgens contract aan Am sterdam een retributie van 2 1/2 cent moet worden betaald voor eiken reiziger die de Haarlemsche tram Amsterdam binnenvoert. Voor AmsterdamHaarlem blijft dus een spe ciale knipkaart gelden, ook voor Amsterdam— Zandvoort. De directie stelt zich voor, dat van deze nieuwe algemeene knipkaarten een zeer veel vuldig gebruik zal worden gemaakt, Verder is gezocht naar vermindering van het aantal biljetten en de directie meent een oplossing gevonden te hebben, door alle bil jetten te beperken tot de drie exploitatielij- nen Scheveningen—Noordwijk (en Katwijk) aan Zee, ZandvoortAmsterdam en Leiden Haarlem. Men krijgt een biljet voor één lijn; wil men overstappen op een andere lijn, dan neemt men daar een nieuw kaartje. Voorts zullen des avonds na half 7 goed- koope avondretours beschikbaar worden ge steld tegen den prijs van een enkelen rit, mits die enkele rit niet minder kost dan f 0.25. Deze avondretours zullen 30 a 40 pet. goed- kooper zijn dan de retours van thans. Retour HaarlemZandvoort zal des avonds f 0.25 kosten (een gewoon retour is f 0.40). Dit geldt ook voor de bus HaarlemZandvoort. Ook de abonnementsprijzen zijn onder de tariefsverlaging begrepen Het abonnement AmsterdamZandvoort wordt f 14. (thans f 16)het abonnement AmsterdamHaarlem wordt f 11 (thans f 13). De verlaging van de abonnementsprijzen be draagt 9 a 10 pet. maar er zijn afwijkingen, want er zijn verlagingen bij van 17, maar ook van 5 en 6 pet. Op elk traject zijn weekkaarten te krijgen voor de werkdagen (1 weekkaart ls 6 retours). De goedkoopste weekkaart is 60 cent (voor de kleine 6 cent trajecten). Voor de stadslijnen kost een weekkaart f 0.80. Binnenkort zullen alle bijzonderheden be treffende de gewijzigde tarieven onder het publiek verspreid worden. Men is reeds bezig met het inst-rueeren van de conducteurs, die zich natuurlijk vooral wat de nieuwe knip kaarten betreft, in den nieuwen gang van za ken moeten inwerxeix. Zooals wij zeiden heeft de directie vooral haar hoop gevestigd op een ruim gebruik dier algemeene knipkaarten. En ook op de avond retours. Niet onmogelijk is het dat als het publiek veel animo toont voor deze inderdaad zeer goedkoope biljetten dit zou lei-den tot een verdere prijsreductie. De nu aangekondigde verlaging beteekent in sommige gevallen een terugkomen op de verhooging van verleden jaar, in vele gevallen worden de prijzen lager dan z-e vóór die ver hooging waren. meldt: Hoogste barometerstand 761.4 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 734.1 m.M. tfe Malinhead. HET „ZWARTE FRONT" OF FASCISTISCH WERELDCONGRES. MONTREUX, 16 Dec. (Reuter). Hier is gehouden het zich noemende „Eerste Fascis ten-wereldcongres", onder voorzitterschap van een Italiaansch generaal. Twee moties werden aangenomen: 1. Het Corporatief Fascisme is de eenige basis voor een vreedzame ontwikkeling in Europa. 2. Gelaakt worden het Marxisme, kapitalis me en het valsche burgerlijke nationalisme. Aan Mussolinie. als stichter van het Fas cisme. werd een telegram van hulde gezon den Onder de deelnemers bevonden zich le den van de Oostenrijksche Heimwehr, van de Grieksche nationalistische beweging, van het Nederlandsche Zwarte Front, van de Fascisti sche beweging in Portugal, van de IJzeren Garde uit Roemenië en van de Spaansche Phalanx. EINDE GEMAAKT AAN MINDERWAARDIGE PRACTIJKEN? Men zij toch voorzichtig. Bij den directeur van de Onderlinge Spaar en Credietvereeniging „Eigen Hulp", gevestigd te Schiedam, tegen welke instelling de poli tie reeds herhaalde malen heeft gewaar schuwd op gz-ond van ongeoorloofde finan- cieele praktijken is door de politie huiszoeking gedaan. De administratie is in beslag genomen. Den directeur dezer instelling moet het ge lukt zijn een groot aantal in moeilijke omstan digheden verkeerende personen van hun spaarduitjes te ontlasten. Een huiszoeking bij Furtwangler! De dirigent heeft zijn pas terug. De officlee-le „Wiener Zeitung" meldt uit volkomen zekere bron. dat men Furtwangler inderdaad zijn pas ontnomen had, doch dal deze hem deze week is teruggegeven, daar bij een „huiszoeking" geen enkel compromittee- rend stuk gevonden is. Furtwangler is thans eheel vrij. (Tel). en voorspelt: Matigen tot krachtigen later afnemenden Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvan kelijk nog regenbuien. Later iets kouder. Uit het Buitenland VOORLOOPIG NIET VEEL VERANDERING. De depressie neemt vrij snel af, al zullen haar uitloopers nog buien veroorzaken, vooral wanneer de Noordwestelijke winden ten Wes ten van Ierland eenigen tijd aanhouden. In het Zuidwesten ontwikkelt zich een belang rijke hooge druk. die in het Oosten ver anderde nog weinig, maar vertoont ook nei ging tot toenemen. In de Golf van Biscaye en het Kanaal en ook ver op den Oceaan stormt het uit West tot Noordwest. In Schot land nam de wind af, in Engeland kwam tij delijk opklaring. In Frankrijk. Duitschland en Scandinavië is het weer betrokken of nevelig met plaatselijke regen. t Terwijl in het Oosten eenige toeneming van vorst te verwachten is, zal in onze omgeving voorloopig nog niet veel verandering komen Barometer 747 m.M. 747 m.M. Stand hedenmorgen Stand van gister Neiging: Stilstand: Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 19 December: Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 42 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. EERE-CONCERT VAN BRUCKEN FOCK C. Donderdag a.s. 8H uur. 1 2.plus r. O. Nog enkele kaarten ad. f 1.25 plus r. V. b.d. concertbur. en 's avonds aan de zaal (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 December. Ondertrouwd 18 December: L. Vorstman en J. M. W. Bijvoet. Bevallen 15 December: M. Friedrichs Kraaijer, z.; 16 December: B. P. Semplonius Höweler, d.; 17 December: M. H. J. den Boer Keijsper, d.: 18 December: J. G. H. van Ba- kelv. d. Putten, d.; M. MeirmansPie- ters, d. Overleden 16 December: S. J. de Langen Kramer. 82 j., v. Kinsbergenstraat; 17 Decem ber: A. v. Lint, 75 j„ Dr. Leydsstraat; J. J. Jansen, 56 j., Kamperlaan; J. A. Steensma Erkelens. 61 j.. Garenkokerskade; J. Hoogen- doorn, 57 j., Indischestraat. De werkloozenzorg in Nederl.-Indië. Centraal Werkloozen Comité begroot het tekort 1935 op ƒ70.000. BATAVIA, 19 December (Aneta). Het Cen traal Werkloozencomité legde een globale re kening en verantwoording over van den geheelen werkloozenzorg in Ned. Indië over het jaar 1934. De inkomsten, in totaal f 1,330.000, beston den uit de volgende posten: particuliere bij dragen f 600.000. van ondernemers f 400.000, uit loterijen f 200.000, aan subsidies van locale ressorten f 100.000, Regeeringsvergoeding voor administratiekosten f 30.000. De uitgaven bedragen in totaal f 1.555.000, welke te splitsen zijn in: gewone uitkeeringen f 1.270.000, uitkeeringen aan vereenigingen zooals het Leegr des Heils enz. f-165.000, aan passages f 35.000, aan administratiekosten f 45.000 en aan diversen f 40.000. Het tekort over 1934 ten bedrage van f 225.000, wordt grootendeels gedekt door extra Regeeringsbij dragen tot een bedrag van f 120.000 en aan het bedrag dat als kasmid delen op 1 Januari 1934 aanwezig was. De raming voor 1935 is als volgt: Inkomsten f 1.180.000, n.l. particuliere bijdragen f450.000, van ondernemers f 400.000, uit loterijen f 200.000, aan subsidies van locale ressorten f 100.000 en als Regeeringsvergoeding voor ad ministratiekosten f 30.000. De uitgaven zijn in totaal f 1.250.000, en als volgt te splitsen: aan gewone uitkeeringen f 1.000.000 aan vereenigingen als het Leger des Heils etc. f 150.000, aan passages f25.000, aan administratiekosten f 50.000 en aan diversen f 25.000. Het tekort over 1935 kan derhalve op f 70.000 worden begroot. DE HEER A. GOUD OVERLEDEN, Te Utrecht is op S3-jarigen leeftijd overle den de heer Axie Goud, in leven president van het Theosofische Genootschap, hoofdkwartier Point Lorna, afdeeling Nederland. De crematie zal geschieden Donderdag na aankomst van trein 11.41 uur. AANBESTEDING. De opbave van de aanbesteding der beton- brug over de Delft, in een vorig nummer op genomen, eischt eenige verbetering. H. J. de Weers schreef in voor f 19642, aftrek f 1000; N. Vermeulen voor f 20454, aftrek f 800; P. J. van Hoften voor f 19900, aftrek f 1150 HANS STUCK OVER DEN KOP GESLAGEN. De bekende Duitse he coureur Hans Stuck is heden, terwijl hij op weg was van Brünn naar Berlijn, in de nabijheid van Iglau ovel den kop geslagen. Zijn wagen werd geheel vernield. Hans Stuck kwam er met schaaf wonden af; zijn echteenoote kreeg- een lichte hersenschudding. Engelsche instemming met Roosevelt's daad. Vrijheid ter zeehad wel eens aanleiding tot oorlog kunnen worden Over de houding van president Roosevelt, het loslaten van het principe der „vrijheid ter zee" (waarbij Amerikaansche oorlogsschepen wanneer zij in wateren komen van oorlog voerende landen, dit op eigen risico doen) geeft het liberale Engelsche blad, The News Chronicle, een commentaar, dat alleszins de moeite waard is te vermelden. Het blad schrijft: „Het bericht van president Roosevelt's plan het congres te verzoeken af te zien van de tot nogtoe gevolgde politiek en het oude Ameri kaansche dogma van de „vrijheid ter zee", is een feit van de allergrootste be teekenis Amerika's onwrikbaar vasthouden aan zijn recht, dat zijn schepen (terwijl het zelf ge heel neutraal blijft) ongestoord handel kunnen drijven in de zones waar conflicten heerschen, en Groot Brittannie's gelijke on wrikbare vasthoudendheid aan haar recht schepen te mogen aanhouden en te onderzoe ken of zich „verboren waar" aan boord be vindt, was verreweg het beruchtste verschil van meening tusschen deze beide groothe den. Men kan het geen overdrijving' noemen als men zegt dat juist dit punt in den loop der jaren en conflict had kunnen veroorza ken. Nu president Roosevelt gewoonweg heeft besloten dat hij afziet van de Amerikaan sche rechten, heeft hij met een slag de voor naamste sta-in-den-weg van de Britsch- Amerikaansche samenwerking uit den weg geruimd. Het lijdt geen twijfel dat dit in To kio wel opgemerkt zal worden! Maarwaarom zou Roosevelt afzien van dit recht, waaraan zijn voorgangers (zelfs president Wilson) met zooveel hardnekkig heid hebben vastgehouden? Dit antwoord kan men vinden in de veran derde wereldtoestanden.. De oude leuze der „vrijheid ter zee" was ook niet vol te houden in een wereld die evolueert. In „den volgenden oorlog" zullen er geen neutrale landen kun nen bestaan. Dat men van deze leuze zooals men die van vroeger kent nu afstand doet, is slechts een logisch gevolg van deze evolutie. De allergrootste beteekenis van de houding van president Roosevelt is echter wel de na drukkelijke erkenning dat deze weg de ueixige weg is, die naar den vrede leidt, naar den bestendigen wereldvrede, Het is weer een stap verder van de oude Amerikaansche isole- mentsidee, en weer een stap dichter tot den Volkenbond. De geheele wereld en Engeland in het bijz-onder juicht deze verandering in de houding van Amerika toe, want niets anders dan juist dit kan de oorlog in de nabije of verre toekomst verhinderen." T eraardebestelling Dr. G. de Vries. Hedenmorgen half twaalf werd het stoffe lijk overschot van Dr. G. de Vries in leven oud-leeraar aan de H.B.S. a alhier, die de vorige week op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomen, op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleyerlaan ter aarde be steld. De belangstelling voor deze plechtigheid was heel groot, vooral uit de onderwijskrra gen. Aanwezig was o.a. Ds. S. Elzinga, inspec teur van het Middelbaar Onderwijs. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad allereerst Dr, N. van der Schatte Olivier als spreker naar voren. Deze bracht namens de broeders der Vrijmetselaarsloge Kennemerland een laatsten groet aan zijn ex- voorzitter, die zoo plotseling uit dit aardsehe bestaan werd weggerukt. ,-Dr. De Vries was een imposante figuur, betrouwbaar, hulpvaar dig, begaafd met een scherp verstand en een warmvoelend hart. Hij wist dat leven dienen beteekent. Welnu, dat heeft hij gedaan; hij dien-de zijn gezin, de wetenschap en de vrij metselarij. Ook na het neerleggen van het ge zag bleef hij nog een enthousiast vrijmetse laar". Spreker dankte hem voor zijn broeder lijke liefde en genegenheid en legde als symbool van de zuiverheid en reinheid van de bedoelingen der vrijmetselarij de witte hand schoenen van den overledene op de baar, als mede drie witte rozen, symboliseerend de wijsheid, kracht en schoonheid. Nadat een persoonlijk vriend eenige gevoel volle woorden gesproken had. voerde -de heer J. Dirks, het woord namens het Kapittel Vicit Vim Virtus. Deze bracht den overledene hulde voor wat hij voor dit Kapittel gedaan heeft. Het zou zijn nagedachtenis in hooge eere houden. Het leed is hem niet bespaard, maar hij verloor nooit zijn opgewektheid. Spreker legde a-ls symbool van geloof, hoop en liefde drie roode rozen op de baar. De heer G. J. Droste Jr. bracht een laat sten groet namens Dr. Valewink, die op het oogenblik in Bandoeng woont, die altijd zoo met Dr. De Vries meeleefde en naar hem in formeerde en die nu nog niet weet, dat hij zijn besten vriend verloren heeft. Ir. M. Voorzanger, sprak als directeur van de HBS. a. Allereerst deelde hij mede. dat de wethouder van Onderwijs tot zijn groot leedwezen verhinderd was, hier tegen woordig te zijn. „In de twee-en-twintig jaar. die hij op onze school is geweest, heeft Dr: De Vries op hel werk een zeer persoonlijk stempel gedrukt. Hij heeft zijn rijke g'aven van hart, gemoed en verstand in dienst van zijn werk gesteld, De leerlingen hielden van hem als van een do cent met groote begaafdheid, maar vooral als mensch van onkreukbare eerlijkheid. Hij had een humaan gevoel voor zijn leerlingen. Hij kon verontwaardigd zijn, maar ook vergevens gezind. Dr. De Vries heeft de sfeer van ons ge meenschappelijk werk hoog gehouden. Wij luisterden gaarne naar zijn krachtig woord. Hoewel ook hij veel moeite en zorgen in het leven heeft gekend toonde hij toch altijd war me belangstelling voor de zorgen en vreugde van anderen. De dagen van ons schooljxxbi- leum waren ook voor hem nog vreugdedagen. Hij heeft tot het vreugdevolle van dit feest bijgedragen". De heer Voorzanger eindigde zijn rede met warme woorden van troost voor de weduwe en kinderen van den overledene. De heer- H C. L. van derLaan spra'k na mens de oud-leerlingen, als persoonlijk vriend, namens het hoofdbestuur van de Vereendging van Spiritisten Harmonia en namens de af deeling Haarlem II van die vereexxiglng. „Dr. De Vries heeft ons veel als leex-aar gegeven, maar nog meer als mensch. want het was hem een vreugde, ook na de lessen nog te mogen helpen. Namens de leerlingen dank ik hem. Wij zullen hem als vriend zeer missen .En ook de afdeeling Haarlem II van „Harmonia" had hem zoo gaarne nog een groot aantal jaren in haar midden gehad. Namens onze afdeeling: tot weerziens!" Een zoon van den overledene dankte voor de betoonde laatste eer. Een groot aantal kransen vertolkte de ge voelens van dankbaarheid en vriendschap je- gen den overledene. Het gebouw van de H.B.S. a was heden na' 10.10 uur gesloten. Lang geen ezel! Een boer, dit met zijn ezelwagen naar Orjl Warongo (Zuidwest-afrika) op weg was. ont moette op zijn tocht drie leeuwen. De ezel stiet een krachtig „ï-ah" uit, waarop de leeuwen ijlings op de vlucht sloegen: Verzekeringen als croquetten. Kwartje-in-den-gleuf-verzekering is het nieuwste in New York. Nadat men een geld stuk in den gleuf heeft geworpen, kan men uit een laadje een polis halen, die den houder ze ven dagen tegen ongelukken verzekert. Daar zaten zeven kikkertjes...» De eerste kikvorschenfarm in Europa is op gericht in Meissendorf in Duitschland. Een groot deel van een moerassige streek is omslo ten door een prikkeldraadomheining en daar worden mannetjeskikvorschen gefokt. Het vleesch wordt zeer gewaardeerd door lekker bekken in Amerika, Japan en Frankrijk. Asch in de wolken. De Noorsche geleerde prof. Stormer heeft kunnen aantoonen dat de llchtverspreidende wolken, die men vaak 's nachts ziet, niet uit waterdamp bestaan, zooals de meeste nor male wolken, maar uit vulkaanasch, die soms tot 100 K.M. stijgt. Wat zal men nu gezond zijn. De bekende bronnen in de Engelsche bad plaats Bath leveren eiken dag 500.000 gallons gexxeeskrachtig water op. Gedurende de jongste droogteperiode was dit water, dat tot dusver alleen door zieken werd gebruikt, een uit komst. ,,'k Heb zoo juist gehoord, dat ze bij Brigg, den juwelier, een ruit ingegooid en juweelen hebben gestolen," „En wisten ze ermee te ontsnappen?" „Nee, het schijnen Schotten te zijn geweest.. Ze werden gearresteerd toen ze den steen kwa men halexi." Kleine wenken. Keer de pannekoeken, als het met een mes of in de lucht niet gaat, met een paxmedek- sel om. MARTA EGGERTH NAAR HOLLYWOOD Hollywood heeft weer een verovering in Europa gemaakt: Mar tha Eggerth zal over niet te laxxgen tijd xiaar Amerika vertrekken om bij de Universal te gaan spelen. Vóór dien zal ze nog twee films spelen ixx Europa voor Ciné-Allxaxiz, onder re gie vaxi Carmine Gal- lone. Dat is in de eer ste plaats xnet Phil lips Holmes ixx de film Casta Diva, die ter ge legenheid van de 100e herdenking van den geboortedag van den Italiaanschen compo nist Bellini in opdracht van Mussolini zal wor den vervaardigd. De andere film is een be werking van Lehar's operette Jou-Jou. Beide films worden door de Lumina-film in Neder land uitgebracht. Marta Eggerth óók al, na Willi Forst, Ri chard Tauber, Jan Kiepura, Paula Wessely Marta Eggerth HET EERSTE BRITSCHE POSTVLIEGTUIG VOOR AUSTRALIë TE PORT DARWIN. PORT DAR WIN, 19 December (Reuter) Het verkeersvliegtuig' Athena, dat de eerste lucht post van Exxgeland voor Australië vervoert en 8 December j.l. van Croydon is vertrokken is te Port Darwin aangekomen. FINANCIEELE BERICHTEN Verzekeringsbedrijf in 1933. Het verslag der verzekeringskamer over het jaar 1933 is verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: Aan het einde van 1933 vielen 197 (203) binnenlandsche ondernemingen on der het toezicht. Wij zien, dat de productie van 1931 86.3 pet. was van die van 1930, welk percentage in 1932 verder daalt tot 72.7 pet., om in 1933 weder iets te stijgen, nl. tot 74.3 pet., hetgeen nog steeds een aanzienlijken teruggang beteekent vergelijken bij het vrij normale jaar 1930, De teruggang is niet voor alle verzekex-ings- soorten gelijk. Het stex*kst is hij voor de ka pitaalverzekering. Hiervoor zijn de percen tages in de jaren 1931, 1932 en 1933 achtereen volgens 83.6 pet., 63.7 pet. en 63.5 pet. Daartegenover gevexx de volksverzekeringen eexi geheel ander beeld; de percentages zijn daar achtereenvolgens 100 pct„ 102 pet, en 116.3 pet. Alles bijeen krijgt men den indruk, dat mo gelijk 1933 voor de productie een keerpunt kan zijn. Het verval van verzekeringen om andere dan natuurlijke redenen verdient in jaren van groote economische depressie uit den aard der zaak bijzondere aandacht. Als natuurlijke re denen voor verval gelden slechts overlijden en afloop der verzekeringen op termijn, Wij vinden dan voor totaal „verval om an- dere redenen" voor de jaren 1930, 1931 en 1932 resp. 195.7 millioen, 245.2 millioexx en 303.8 millioen, welke bedragen een sterke stijging aantoonen. Het jaar 1933 geeft in zoovexTe vex-betex-ing, dat er geen verdere stijging valt aan te wijzen, zelfs is er een lichte daling, nl. vaxx rond 304 op rond 295 millioen. Wegens afkoop vervielen (incl. herverzeke ring) voor 1930 f 52.4 millioen; 1931 f 76.9 mil lioen; 1932 f 106.4 millioen exx 1933 f 109.4 mil lioen. Dezelfde kentering, die mexx voor 1933 waar- neemt bij aankoop, treft men bij polisbelee- ningen aan. Teinyijl 1931 nog een stijging gaf van 5.1 millioen aan termijnpremiën (het jaar te vo ren was de stijging nog rond 8 millioen), ver toonde het jaar 1932 een geringe daling, nl. van 0.3 millioen. Voor 1933 is de daling ééxx millioen gulden. Gaat men thans na, wat nu voor de levens vex-zekeringxnaatschappijen de uitkomst is van haar gezamenlijke beleggingen, dan blijkt, dat wat de effecten betreft, de werkelijk in 1933 gemiddeld gemaakte rente 4,66 pet. bedroeg. Dit bedrag steekt wel sterk af bij dat van 1932, nl. 5.36 pet., doch er is in het vorige jaarver slag reeds op gewezen, dat aan dit laatste cij fer geen groote beteekenis moet worden ge hecht, daar het meer een gevolg was vaxx een speciale wijze van berekenen, Nemeix wij de gemiddelde rente voor effecten over de jaren 19271931, resp, 4.89 pet., 4.87 pet. 4.89 pet., 4.92 pet. exx 4.98 pet... dan blijkt de teruggang in 1933 mixxder groot te wezen, aldus het ver slag. Indien de rentevoet zijn tegexxwoordige daling nog eenigen tijd blijft voortzetten, zal de teruggang van de gemiddelde effectenrente langzamerhand nog wel grooter worden. De conversies op grootere schaal zullen ook een wooi'd meespreken. De rente voor hypotheken daalde van 5.06 pet. in 1931 tot 4.98 pet, in 1933. De totale verliezen bij executies voor le en 2e hypotheken bedroegen in 1933 f 298.000. De premiereserve bedroeg f 46.9 millioen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2