LiTTIEKilM El KUIST Vóór het plebisciet in Saarland. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent WOENSDAG 19 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 9 MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Indien onze H. O. V, een vaandel had, zou de Zeeuwsehe wapenspreuk „Luctor et emergo" er op geborduurd mogen staan. „Ik worstel en houd mij boven water": karakteriseeren deze woorden niet haar arbeid? Hebben de ontel bare moeilijkheden der laatste jaren haar energie kunnen knakken? We hebben Dinsdagavond weer het antwoord op die vragen gehoord; we hebben weer de be wijzen van werklust, werkkracht en bekwaam heid vermeerderd gezien. Alweer een nieuw nummer aan het repertoire toegevoegd: een, dat ik hier ter stede slechts één keer op een programma, namelijk op dat van een door het Concertgebouworkest gegeven concert had aangetroffen! Ik bedoel natuurlijk Berlioz! „Harold" symphonie. Zij wordt veel minder vaak uitge voerd zijn „fantastische symphonie", die hij „Episode uit het leven van een kunstenaar" betitelde. Die „kunstenaar" was hij zelf en „Harold in Italië" is evenzeer ten deele „Ber lioz in Italië". Een stuk autobiografie bevatten beide werken, maar „fantastisch" zijn ze beide ook, want er komt veel in, dat slechts in de fantasie van den auteur heeft bestaan en dat op zijn beurt de fantasie van den hoorder aan den gang zet. We moeten echter aannemen dat de eerstgenoemde, de z.g. „S. fantastique", dit krachtiger heeft kunnen doen dan de „Harold'-symphonie. De achterstelling i deze laatste is daardoor te verklaren. Omtrent de programmatische beteekenis ■heeft de door Frits Schuurman geschreven toelichting de hoorders ingelicht. Jammer ge noeg was hij door ongesteldheid verhinderd de eerste uitvoering zelf te leiden maar Marinus Adam'had zijn taak overgenomen en heeft zich daar met eere van) gekweten. En de solo altist Fred. Leidner, aan wien in het werk een zoo belangrijke obligaatpartij toebedeeld is, heeft door de vlekkelooze zuiverheid van zijn spel en streelende bekoring van zijn toon den dank der hoorders verdiend. En die is, verge zeld van een paar bloemstukken, hem dan ook van harte gebracht, en hij liet Adam en het orkest in de hulde deelen, wat heel goed ge zien was, want zonder hun toewijding zouden ons niet al die schoone impressies geschon ken zijn. Het tweede deel van het programma werd gewijzigd: de Vijfde van Tchaikowsky werd door diens Serenade op. 48 vervangen en de „Meistersinger"-Ouverture werd er aan toe gevoegd. In de Serenade hebben we den so- noren klank van ons strijkensemble weer eens kunnen bewonderen. De compositie is vlot ge schreven, maar waarom deze Suite „Serenade" heet is niet duidelijk. Men zou zeggen, dat in een als hulde bij fakkellicht bedoeld stuk de Elegie, in een als nachtimpressie bedoeld het formalistische eerste en het luidruchtige laat ste deel zonderling aandoen. Dat laatste deel is wel amusant maar benadert soms erg het trivale. De geharmonieerde dalende C gr. t. •toonladder, die er het thema van vormt is wel het tegenbeeld van de stijgende, die we 's morgens om 8 uur wel eens door de radio hooren. Misschien karakteriseerde de eerste, de dalende dus, de reactie in het toenmalige Rusland en haar ondergang Oef, wat worden we fantastisch! Dat komt door Berlioz! De Meister vormde, hoewel in de détails niet alles tot volkomenheid kwam, een imposant slot, waarmee Adam eer inlegde. K. DE JONG. HET TOONEEL. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging GELE KOORTS. De Amerikaansche tooneelschrijvers toonen grooteren eerbied voor de doktoren dan hun Europeesche kunstbroeder Bernard Shaw. Na „Mannen in 't Wit", dat door Sidney Kingslev was opgedragen „aan de doktoren, die ziob met heroisme aan het menschdom wijden", komen thans Sydney Howard en Paul de Kruyf met- Gele Koorts, dat den medici in nog sterker mate een aureool van heldhaftigheid geeft. Een „ware geschiedenis" lezen wij in het programma van de Amsterdamsche Tooneel vereeniging, welke in de hoofdstad de eerste opvoeringen van dit Amerikaansche stuk heeft gegeven. Gedocumenteerd tooneel zou den wij dit stuk kunnen noemen en dan too neel, dat zeer dicht bij de film staat Want Sydney Howard en Paul de Kruyf geven den heroischen strijd, dien de medici meer dan 30 -jaar lang dikwijls met het offer van hun leven tegen een der moorddadigste tropi sche ziekten, de gele koorts, hebben gevoerd, in een reeks van beelden, meer illustratief dan dramatisch. Heel de bouw van dit stuk, dat begint met een min of meer wetenschappelijk exposé van den tegenwoordigen stand in 1933 van het gele koorts-vraagstuk, om daarna een beeld te geven van het werk der medici in 1927 in de gele-koortsbestrijding onder Dr. Stoke in West-Afrika. om tenslotte terug te gaan tot den strijd, dien de pioniers, Dr. Walter Reed en zijn medewerkers op Cuba in 1900 hebben gevoerd, herinnert aan de film. Ook in de afwisseling der vele elkander snel opvolgende tafereelen, van welke enkele zooals die van den stoet der gele koorts- .patienten, welke worden langs "gedragen zuiver, „filmisch" ziin. Zelfs close-ups, al krijgen wij de koppen in het licht der schijnwerpers dan ook niet ver groot worden niet versmaad. Nooit heb ik den invloed van de film op het tooneel dan ook sterker gevoeld dan in dit Amerikaansche stuk. Maar terwijl in een film ook in de „spre kende" het woord altijd van ondergeschikt belang blijft, komt dit op het tooneel veel meer tot zijn recht en hieadoop maakt het too- neelstuk van Sydney Howard en Paul de Kruyf dan ook een sterker indruk dan bij een film mogelijk zou zijn geweest. In „Microbe Hunters" heeft Paul de Kruyf indertijd hetzelfde onderwerp behandeld als hij thans in samenwerking met Sydney Ho ward in zijn tooneelstuk heeft gedaan. Hij laat ons in Gele Koorts zien, wat hij vroeger in zijn boek heeft beschreven en zoo, visueel, zullen deze medici in hun heldhaftïgen strijd waarschijnlijk ons nog nader komen dan wan neer wij enkel over hen lezen. Toch valt het niet te ontkennen, dat het stuk het meeste indruk maakte, daar waar de personen in hun strijd ook dramatische figuren werden. Da: was in het gedeelte vóór de pauze, waar majoor Walter Reed door de tegenwerking van andere krachten van een medicus, die niet mee kon gaan met het plan om op menschen- levensgevaarlijke proeven te nemen den strijd dreigde te verliezen en waar dokter Jesse Lazaer, de fanaticus, zijn geheele per soonlijkheid inzette voor het bereiken van zijn doel. Daar werd de handeling werkelijk dra matisch, zagen wij niet uitsluitend de medici, maar verwijdde het bijzondere van den strijd tegen de gele koorts zich tot het algemeen menschelijke en het bleek weer opnieuw, dat dit op het tooneel toch steeds het allermeest boeit. Louter geschiedenis al geeft die dan ook een voor de medische wetenschap en het menschdom hoogst belangrijke periode is daarvoor alleen niet voldoende. Wij zagen dat in de tafereelen na de pauze, waarin 4 soldaten zich vrijwillig blootstelden aan de gevaren van infectie door zich te la ten opsluiten in geïsoleerde kamers om daar door het bewijs te leveren, dat de gele koorts niet door aanraking met besmette patiënten maar door de steek van een bepaalde muskiet de stegomya wordt overgebracht op den mensch. Dit gedeelte maakte slechts heel wei nig indruk doordat het voornamelijk „illustra tief" was. En toch waren deze 4 soldaten, die zich vrijwillig aan den dood blootstelden twee ervan zelfs zonder de geldelijke h^looning te willen aanvaarden, welke er voor was uitge loofd niet minder groote helden dan de medici, die hun leven voor de wetenschap of ferden. Nu dient gezegd, dat de schrijvers hier maar ook alleen in deze tafereelen aan merkelijk beneden het door hen behandelde onderwerp bleven. Bij deze grootsche, heroïsche en historische daad pasten de grapjes dezer soldaten allerminst en waren ook geheel in strijd met den angst voor de gele koorts, die juist enkelen dezer soldaten eerst overduide lijk hadden getoond. Deze heldendaad werd nu verlaagd tot een min of meer belachelijke vertooning en miste daardoor haar effect. Maar overigens heeft Gele Koorts een zeer diepen indruk op het publiek gemaakt, wat voor een groot deel ook te danken was aan de superieure vertooning onder Defresne's regie. In dit soort werk toont de Amsterdamsche Tooneelvereeniging met haar vele goede man nenkrachten zich op haar sterkst. Groote dra matische rollen ziin er in dit stuk niet, maar wel krachtige figuren, die sterk-ingeleefd en beeldend spel verlangen en hiervan hebben wij dan ook in deze hoogstaande opvoering ten volle genoten Vooral van de doktoren, die zonder uitzondering in hun verschillende ka rakteristiek volkomen tot leven werden ge bracht. Daar was de hoog-ernstige humane majoor Walter Reed, die door Van Dalsum welk een nobelen kop had' hij zich gemaakt als een geestelijke aristocraat met ontroerende mild heid werd gespeeld. Dr. Jesse Lazear, de fa naticus. voor wien de wetenschap alles is, met innerlijk vuur en brandende hartstocht ge geven door Frits van Dijk, den meer bedacht- zamen Dr. James Carroll, den drogen labora torium-geleerde. heel fijn en met humor uitge beeld door Ben Royaards, Dr. Finley, de meer exclusieve geleerde, die met zijn ontdekking, dat een muskiet de overbrengster van de gele koorts was, jaren alleen en tegenover heel de inedische wereld had gestaan, een zon derling, waarvan Sternheim een zeer markan te creatie maakte, Dr. Alicante, de Cubaan- sche geleerde, met aristocratische reserve ge speeld door Carpentier Alting, de ruwe marine dokter, drastisch weergegeven door Tour- niaireja, wij zouden ze allen zonder uit zondering kunnen noemen. Ook de artsen in de inleidende tafereelen, den geestelijk zeer voornamen dokter van La Chapelle in het la boratorium te Londen, een medicus veel ver fijnder weer dan de meesten der Amerikanen en Dr. Stoke. den geleerde in de wildernis, die ver staat van alle beschaving en dien wij maar een kort moment zagen, maar van wien Jules Verstraete iets visionnairs -wist te maken. De soldaten kon ik minder waardeeren dan de doktoren, maar voor een deel is dit ook aan de schrijvers te wijten. Deze vier ziekendra gers waren—met uitzondering van WimlPauw in hun spel te opzettelijk en weinig overtui gend. Het bleef tooneelspel. De eenige vrou wenrol in dat stuk een verpleegster werd door Jo Sternheim ernstig eenigszins „zake lijk" gespeeld als een vrouw, die gewoon is tusschen mannen te vertoeven. De decors een tropisch laboratorium in doorsnee op een draaischijf als middenstuk, met daarvoor wisselende losse decorstukken, die het milieu der handeling aanduidden maakten snelle changementen mogelijk, zoo dat de zeer vele tafereelen elkander zonder lange pauzes vlug opvolgden. Ik hoorde een medicus de opmerking maken, dat de isoleer kamers zeker van dubbele deuren zouden zijn voorzien, om liet binnenvliegen van muskie^ ten geheel te voorkomen. Een kleine techni sche fout, die te verbeteren is. Met groote aandacht is dit stuk door het publiek gevolgd en het succes was ook blij kens de zeer warme ovatie aan het slot on betwistbaar. Vooral voor medici moet dit stuk van Sydney Howard en Paul de Kruyf bijzon der boeiend zijn, niet alleen om het zuiver medische onderwerp maar ook om den licht glans, waaronder deze helden der wetenschap voor ons worden geplaatst. Al zijn de omstandigheden ook zeer verschil lend, zoo meen ik in verband met dit stuk eens te mogen herinneren aan den strijd, die in ons Indië legen de pest wordt gestreden en aan de heldhaftige figuur van Dr. Otten den eens in Hollandsche voetbalkringen zoo be kenden „back" die zich het eerste waagde aan de inenting met het door hem ontdekte vaccin tegen deze zoo zeer gevreesde ziekte, die op Java alleen jaarlijks duizenden slacht offers maakt. J. B. SCHUIL. Huldigingen duren nog steeds voort. Thans is de „Uiver"-crew te Londen. Met een gewoon lijntoestel van de K.L.M. arriveerden Dinsdag op Croydon de beide pi loten van de „Uiver", Parmentier en Moll met hun dames. Met het middagtoestel arriveer den de directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman en de beide overige leden der „Uiver"- bemanning. Prins en van Bruggen, met hun dames, die gezamenlijk Dinsdagavond hebben aangezeten aan het banket, dat de Nederland- sche kolonie hun. dien avond aanbood in Parklane Hotel in Piccadilly. Hedenavond zullen zij de gast zijn van de Royal Aero Club, die hun eveneens een ban ket aan zou bieden. Winterhulp aan gesteunde werkloozen. Wetsontwerp thans ingediend. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van sociale zaken voor 1934. strekkende om te voldoen aan de toezegging van den voorzitter van den ministerraad, op 9 November j.l. namens de regeering aan de Tweede Kamer gedaan, om voor dit jaar een tegemoetkoming te verleenen voor de winter hulp aan gesteunde werkloozen. In de toelichting wijst de minister erop, dat hier eigenlijk éen taak'ligt voor de particulie ren. maar dat, nu de nóodige particuliere or ganisatie nog niet volledig is tot stand ge komen. ditmaal het rijk de noodige voorzie ning wenscht te treffen. Een klein deel van het thans aangevraagde bedrag van f 2000.000 wordt bestemd voor eenige verhooging van de ook vroeger reeds telkenjare uitgekeerde Kerstbijdrage. Nederland tegen het voorstel van Rusland. Geen permanente ontwape ningsconferentie. Vredesorganisatie taak van den Volkenbond. De Nederlandsche regeering heeft dezer da gen aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond in antwoord op het tot de regee- ring gerichte verzoek medegedeeld, Jat het voorstel der delegatie van de Sovjet-Unie tot permanentverklaring van de Ontwape ningsconferentie met wijziging van haar naam in Vredesconferentie en uitbreiding van haar taak. bü de Nea. regeering geen instem ming vindt. De Ned. regeering merkt op. dat de doelein den welke de Sovjet-delegatie binnen het ar beidsveld van deze conferentie wenscht V. brengen gedeeltelijk reeds zonder een.gen twijfel tot de bevoegdheid der conferentie behooren. Wat betreft het voorstel der Sov jet-delegatie om de controle inzake de uit voering van verdragen welke de ontwape ningsconferentie zou opstellen, aan deze conferentie zelve op te dragen, herinnert de Ned. regeering er aan. dat men zich steeds voor oogen heeft gesteld het in het leven roe pen van een permanente ontwapeningscom missie die deze taak zou vervullen. Mocht de conferentie de voorkeur er aan geven zelf dit toezicht uit te oefenen, dan zou de conferen tie ongetwijfeld reeds de bevoegdheid hebben hiertoe te besluiten. Wat tenslotte betreft het nemen van maatregelen ter voorkoming van een gewapend conflict en het overleg tusschen de staten" in geval internationale verdragen zouden worden geschonden waarmede de Sovjet-delegatie de ontwapeningsconferen tie zou willen belasten, is de Nederlandsche regeering van oordeel dat het de voorkeur verdient, hiertoe geen opdracht aan de con ferentie te geven. Het nemen van de hierbo ven bedoelde maatregelen, alsmede het hier boven bedoelde overleg zijn essentieele ele menten van de organisatie van den vrede, waartoe krachtens het Volkenbondsverorag zelf de organen van den bond zijn geroepen, die meer dan de ontwapeningsconferentie ge- eigend zijn om deze taak te vervullen. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOER KOEL AELBERTSBLRGS7 R. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van l ij n, soepel van p r ij s. (Adv. Ingez. Med.) Voortzetting der conferentie te Batavia? BATAVIA. 18 Dec. (Aneta). Dr. Idenburg. de secretaris van de Nederlandsche delegatie, heeft plaats besproken op de „Indrapoera welke 26 December vertrekt, doch zijn vertrek blijft onzeker, zoolang de conferentie nog niet definitief uiteen is gegaan. Van Japansche zijde wordt gemeld. De beide voorzitters der delegaties bespraken gisteren import- en exportkwesties. het aandeel van diverse importeurs en de scheepvaart; men heeft besloten beide Regeeringen in te lich ten ter verkrijging van een slotinstructie ln verband waarmede thans geen verdere be richten worden verstrekt. Zoo mogelijk zullen beide voorzitters op 19 December opnieuw bijeenkomen, op welke bij eenkomst dan de beslissing over al of niet voortzetting der conferentie zal volgen. Aneta verneemt dat de datum van 19 De cember te optimistisch moet worden geacht. V. D. meldt uit Tokio: De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, heeft Dinsdag gedurende de zitting van het kabinet medegedeeld, dat Ha- roemtsji Nagaoka, de leider der Japarsche de legatie voor de handelsonderhandelingen met- Nederlandsch-Indië te Batavia, naar Tokio zal terugkeeren. Dit besluit, aldus wordt hier verklaard, is het gevolg van de groote mee- ningsverschillen tusschen de beide landen, die in een zoo korten tijd niet overbrugd kunnen worden. De terugkeer van Nagaoka beteekent echter niet. dat de onderhandelingen worden afge broken. De besprekingen zullen integendeel worden hervat door Kosjida, den Japanschen consul te Batavia. (Adv. Ingez. Med.) De kansen van Duitsche Front en Volksbond. (Van een bijzonder en correspondent). SAARBRüOKEN, December 1934. Zooals de lezer weten kan is 2 December jl. alzoo bijna ter elfder ure. in het Saargebied nog een nieuwe partij opgericht: „De Duitsche Volksbond voor christelijke en sociale cul tuur". Zij is anti-nationaal socialistisch en heeft slechts de buitengewone Volkenbonds raadszitting afgewacht om zich in den ver kiezingsstrijd te werpen met op haar pro gramma handhaving van den bestaan den toe stand den „status quo". In deze partij gaan katholieken en protestanten van het Saar gebied samen. Niet alle katholieken en niet alle protestanten, maar een zeer groot deel. Het is moeili.jk te zeggen, hoe groot dit deel precies is. Bovendien, de pas opgerichte partij eigenlijk een geïmproviseerde partij, spe ciaal met het oog op den 13den Januari heeft als taak voor zioh een intensieve en zeer snelle ledenwerving. Deze taak bezien de lei ders met veel optimisme. Ook het ..Duitsche Front" telt zeer vele katholieken en protes tanten onder zijn aanhangers, benevens vele marxisten, die althans voor het oog uit hun vakvereenigingen naar het Duitsche Front zijn overgeloopen Dit Duitsche Front is de nat. socialistische beweging van het Saarge bied. die de propaganda voert voor de Rück- gliederung". den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland. Door het Duitsche Front hebben zich voor het meerendeel ook de lei ders der katholieke arbeidersbonden laten ge lijkschakelen. Iemand, die zich thans zou willen wagen aan een voorspelling omtrent den uitslag van het plebisciet, zou in geen geval mogen af gaan op de verhouding tusschen de aanhan gers van resp. het Duitsche Front en den Volksbond zooals die verhouding zich thans aan het oog voordoet Wij bezochten dezer dagen twee betoogin gen. gehouden door het Duitsohe Front en door den Volksbond. De eenc. die van het „Duitsche Front", werd gehouden in een enorme, zeildoeken tent. die met veertig a vi.jftig duizend personen gevuld was, de an dere werd gehouden ln een vereenigingslokaal en dat was overvol met 2700 personen: de po litie moest nog honderden belangstellenden den toegang weigeren In de zeildoeken tent. was Hitler-Duitsehland troef, in het vereeni gingslokaal was als hoofdzaak aangebracht: „Niét Hitler is onze Führer. maar Christus" Ook las men er: .Wil Duitschland leven, dan moet het hakenkruis dood". Wanneer men nu alleen afgaat op de getal sterkten der beide betoogingen, zou men tot zeer valsche gevolgtrekkingen komen. Van de veertig a vijftig duizend, die de Duitsche Frontbetooging bijwoonden is een niet te schatten. maar ongetwijfeld. zeer groot percentage niet vrijwillig op gekomen. Het Duitsche Front beschikt over middelen om de lieden te dwingen bij haar in te treden en natuurlijk ook over de middelen deze lieden te dwingen tot een verklaring, dat zij vrijwillig intraden. Er behoort een zekere mate van moed toe. om aan de oproepen van het Duitsche Front te weerstaan. Een onloochenbaar feit is. dat geen mensch er hier vast van overtuigd is in een ..rückgegliedert" Saargebied onder de heerschappij der Nazi's volkomen veilig te zijn. indien hij voor de Riickgliederung" geen nat. socialistische gezindheid tentoon heeft ge spreid. althans niet de gezindheid om voor den terugkeer tot Duitschland te stemmen. Dit uiterlijk vertoon van een gezindheid sluit echter geenszins in, dat men ook inner lijk aldus voelt. En zoo is de leiding van het Duitsche Front geenszins er van overtuigd, dat alle 40 a 50 duizend, die een betooging als de hier voor bedoelde bijwoonden, voor den terugkeer tot Duitschland stemmen zullen. Een zeer belangrijk percentage hunner -so ciaal-democraten. communisten, katholieken zal dat zeer zeker niet doen. Behoort e" dus geen moed toe belangstelling voor het Duitsche Front aan den dag te leggen, er be hoort nogal veel moéd toe zich als aanhanger van den Volksbond bekend te maken. Wij konden dan ook constateeren. dat de sprekers in de zeildoeken tent er niet in slaag den bij de meerderheid van hun auditorium een spontaner, en overtuigden geestdrift te ontketenen, terwijl de 2700 in 't vereenigings lokaal zonder een als ..claque' fungeerende troep met hun geestdrift de toch reeds bla kende redenaars nog meer in vuur brachten. En hoevelen staan er niet achter deze 2700 die zich dorsten toonen welke zich niet durven toonen, maar het hunne voor hebben met de geheime stemming op 13 Januari? De Volksbond bevindt zich echter in do moeilijkheid, dat de katholieke geestelijkheid van hét Saargebied zich op bevel van de bis schoppen van Triër en Spiers in de plebLsciet- propaganda neutraal moet houden en zich dus ook niet bij den Volksbond mag aanslui ten. Indien de geestelijkheid dezen neutrall- teitsplioht niet was opgelegd, aldus verklaarde mij de bestuurscommissie, samengesteld uit Centrummannen, dan zou de overgroote meer derheid der katholieke geestelijken openlijk aan de zijde van den Volksbond staan, en had deze gewonnen spel. daar de katholieke Saar- bevolking meer dan 70 procent ook in deze kwestie heeft opgezien naar de geeste lijkheid en haar leiding ongetwijfeld zou heb ben gevolgd. De neutraliteit van den katho lieken clerus is dus ongetwijfeld een winst post. welke de nat. socialistische leiding in het Rijk en in het Saargebied heeft kunnen boeken. Wat is het. dat de bisschoppen van Triër en Spiers aanleiding heeft gegeven tot het ver bod aan de Saar-geestelijkheid partij te kie zen voor den Volksbond? In het Saar-pleM*- ciet staat immers meer dan slechts politiek op het spel. Niettemin de oprichtingsvergadering van den Volksbond werd door 70 katholieke geeste lijken bijgewoond, daar toen de plicht tot neutraliteit door de beide betrokken bisschop- Den uit het. Duitsche Rijk. nog niet zoo scherp omschreven was. Ondanks de neutraliteit, die de geestelijkheid zich meet opleggen, hebben de leiders toch nog goede hoop od een voor hun oogmerk status quo gunstige propaganda. En deze hoop gronden zij, aldus een mij gedane ver klaring, daarop, dat de Plebisciet-commissie zal meehelpen het volk voor te lichten om- Arent de in Genève gegeven belofte eener tweede volksstemming zoo het Saarvolk dez~ later wenscht. De zaak is namelijk deze. dat de gelijkgeschakelde pers van het Saarland en deze is bij verre de machtigste door on- obiectieve berichtgeving de mogelijkheid van zulk een tweede plebisciet heeft pogen te ver donkeremanen. Of echter de Plebisciet-com missie hiertoe zal medewerken? Uiver snelt weer naar Indië. Hedennacht om half vier gestart. Vijftigduizend brieven worden meegenomen. Meer dan 50.000 brieven zullen binnen het tijdsbestek van vier dagen door de snel!» Uiver van Nederland naar onze Overzeesch» Gewesten worden gedragen. Duizenden wen- schen zullen vanuit het moederland worden gebracht om kracht en steun te geven aan hen in onze Oost, wier gedachten in deze dagen van Kerstmis tot Nieuwjaar meer dan ooit vertoeven bij familie en vrienden, die ze achter heten in deze lage landen bij de zee. Duizenden zakenbrieven zullen binnen en kele dagen worden bezorgd in de groote han delscentra van Indië en op de eenzame cul tuurondernemingen in de binnenlanden. Duizenden zullen met verlangen uitzien naar de komst van de Uiver en in spannmg deze nieuwe prestatie van de K.L.M.-machine en haar kranige bemanning van dag tot dag volgen. De Uiver, nog nauwelijks bekomen van haar x-ace met den tijd en nu bemand met W. M. A. O. Beekman, chef-piloot. J. van Steenber gen. tweede piloot. G. van Zadelhof, radio telegrafist en H. A. Walewijn. mecaniën, staat hedennacht weer klaar. Klaar voor den sprong klaar om de eer van K. L. M. en Neerlands luchtvaart hoog te houden, klaar om de ban den tusschen moederland en koloniën nauwer te snoeren. De Uiver trof het beter dan haar collega „Snip" die Vrijdag in het duister van den nacht door het barre weer heen moest wor stelen. Er was weinig wind, geen regen en een lichte bewolking, gunstige voorteekenen voor een voorspoedige vlucht. Tegen drie uur was het in het restauraiïfc al tamelijk druk. Ook Ir. Dainme, dii'ecteur- generaal der P.T.T. was voor deze gelegenheid naar Schiphol gekomen. De loudspeaker deed vroolijke wijsjes hooren en de stemming die aan dit vertrek voorafging is opperbest. Piloot Beekman ging even bij den wepi-- berichtendienst kijken. Zijn gezicht stond vroolijk toen hij terugkwam. In tusschen waren ook de drie passagiers op Schiphol gearri veerd: ce heer Beretty, directeur van Aneta, prof. Walgh die pas Donderdag met de Peli kaan in Holland was gekomen en de heer Kort, De Uiver werd naar buiten gereden en stond op het platform, de zilveren vleugels glansden in het maanlicht. Het voorverwar mingstoestel zorgde voor warme lucht in de motoren. De post, 350 K.G. werd ingeladen. Het was zeven vor half vier toen de motoren werden aangezet. De K.L.M.-marsch die door de loudspeakers weei'klonk werden overstemd door het geronk van de drie zware Douglas- motoren. Beekman zat in de cockpit en wuifde de honderden die hem uitgeleide deden een laatst vaarwel toe. De passagiers hadden zich in hun gemakkelijke zetels gevleid. Het was even half vier toen het straatsein gegeven werd. De machine taxiede over het veld, nam haar aanloop en binnen enkele oogenblikken was zij los van den grond en op weg voor haar versnelde Kerstviucht naar de Oost. De Uiver is 10.58 uur Amsterdamsche tijd te Rome geland. Staatsbelang gaat boven cumulatie. De heer Lingbeek krijgt antwoord. Minister de Wilde heeft op de vragen van het Tweede-Kamerlid Lir.gbeek betreffende de benoeming van oud-minister Reymer tot burgemeester van Roermond het volgeixde ge antwoord De huid werkloosheid in de ondei-schei- den groep der bevolking is voor de regee ring bij hei, doen van benoemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens jelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen. voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut belang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het waken tegen ongemotiveerde cumulatie ïxioet niet worden een vrees voor cumulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe dat de regee- ring zich door die vrees zou laten leiden. On- dergeteekende kan er niet toe medewerken, dat exwaren en geschikte personen voor be noeming tot burgemeester stelselmatig zou den moeten worden gepasseerd en dat een be paalde groep oud-functionarissen van verde ren Staatsdienst zouden worden buitengeslo ten. Dit zou tot zeer or.gewenschte .en voor het land nadeelige, gevolgen leiden. De voordracht tot de in de tweede vraag bedoelde benoeming is met inachtneming van bovenstaande overwegingen door den onder- geteekende opgemaakt. Buma heeft gedeeltelijk succes. Geen algemeen verbod. De Arr. rechtbank te Amsterdam deed Dins dag uitspi'aak in het civiel geding, waarbij het B.U.M.A. verbod tot radio-uitzending vroeg van de muziekwerken van bij Buma aangesloten muziekauteux-s door de omroepvcreenigingen, voorts vroeg eischer onrechtmatig verklaring van de plaats gehad hebbende bepaalde uit zendingen. Wat dit laatste punt betreft werd de eisch door de rechtbank voor een gedeelte toege wezen. De rechtbank achtte de uitzending van enkele, met name genoemde muziekstukken onrechtmatig, daar het hiervan vaststaat dat de auteursrechten berusten bij het Buma. Ten aanzien van de andere composities heeft het Buma geen getuigenbewijs aangeboden, zoo dat rechtens niet vaststaat, dat die tot het Buma ï-epertoire behooren. Het algemeen verbod en de daarbij geëischte dwangsom, die door het Buma werden geëischt, zijn afgewezen door de rechtbank. De rechtbank overwoog hierbij, dat de con centratie van de bemiddelingsfunctie op het gebied van muziekauteursrecht in de handen van ééix gemonopoliseerd bemiddelingsbureau niet is geschied om aan de egoïstische belan- geix van de individueele auteurs meer kracht bij te zetten maar dat deze maati'egel een so ciale strekking heeft. Het maatschappelijk element spreekt hier mee. Het zou een vol komen miskenning van den t.endenz van het Buma zijn indien de monopoüsatie tot maehtsaanwas werd gebruikt. Een verbod voor de toekomst zou mogelijk zijn, doch slechts voor bepaalde muziekwerken, waarop het recht van Buma is bewezen en vaststaat. Da kostexï van het proces zijn gecompen seerd-

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7