{UtSUUUHIHit Weel wat Keel! SMIT'S te w kleine vettassia9 ÜfWfe van P. fyasus „Snip" te Paramaribo, hkaudsawave Komt in Overveen's station een fabriek. Uren van spanning. 52e Jaargang No. 15796 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 20 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Wreetie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pffrfraom. en ROBERT F EE RE BO OM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENB DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdre<lactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.00 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.« Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 December. Uit den Raad. De gemeenteraad is gisteren aan de be grooting begonnen. Ter inleiding hoopte de burgemeester, dat de eindstemming nog in dit jaar zou worden bereikt, waarop de heer Van Tetering matigheid-met-spraakwater opperde als het beste middel. Dit advies werd met eenig gelach ontvangen. Natuurlijk lachten de Raadsleden niet om hun eigen breedsprakig heid, maar om die van de andere Raadsleden. Een zeer menschelijk verschijnsel. Een reeks redevoeringen in eerste instantie der algemeene beschouwingen volgde: Ach tereenvolgens voerden de heeren Reinalda (S. D. A. P.), mi\ van Dam (V. D.) en Wolzak (A. R.), mevrouw Schel temaConradi (V. B.) en de heeren mr. Bijvoet (R. K.), Joh. Visser (C. H.), Castricüm (R. K.), Peper (Comm.), Joosten (S. D. A. P.), Van Tetering (R. K.) en Kuiper (R. K.) het woord. Elf sprekers dus, die in de avondzitting^beantwoord werden dooi de wethouders Roodenburg (C. H., financiën) en mr. Gerritsz (S. D.'A. P., Openbare Werken en Volkshuisvesting). Vanmiddag, gaat men door. Veel belangrijks heeft deze eerste dag niet opgeleverd, hetgeen ook niet te verwachten was, want de gemeenten zijn alle aan handen en voeten gebonden door den slechten finan- ciëelen toestand en door haar sterk-vermin- derde autonomie. Dat ook nu nog elf sprekers hij de algemeene beschouwingen optreden en men de zaak niet kan beperken tot de fractie leiders mag verwondering wekken. Enkele punten stip ik hier aan. De volledige lijst vindt men in ons verslag. Van een debat in den eigenlijken zin des woords was op dezen eersten dag geen sprake; wel van een reeks redevoeringen, die in het verslag in 't kort zijn weergegeven. De heer Reinalda was zeer somber over het 60 millioen-plan, dat hij een doode musch noemde, den volke getoond zonder gevolg. Het ding heeft z.i. hier de uitvoering van groote werken alleen maar uitgesteld. Hij pleitte voorts met aandrang voor bescherming der volksgezondheid, die dreigt te zullen gaan verminderen in dezen tijd. Hij had. sterker crisisbeleid van B. en W. gewenscht, en hij merkte op dat in dezen Raad de bindende elementen ontbreken, noodig in deze crisis. Mr. van Dam huldigde B. en W., maar had enkele bedenkingen. Hij wilde goedkoope be schikbaarstelling van levensmiddelen, beper king van het winkelbedrijf, begrenzing van de opcenten op de personeel© belasting op 130 en een vervaarlijke lijst nieuwe bezuinigingen, welke laatste den geest van mr. Slingenberg opriep. We missen mr. Slingenberg. Hij placht de ..grande vedette" van deze begrotings behandelingen te zijn. Het is leeg zonder hem. De ster van het gezelschap is ons ontvallen. Notaris Wolzak, die zeer breedsprakig w*r? en tijdens wiens rede eenige onrust de vroede gelederen vervulde, had ook bezuinigingsvoor stellen van B. en W. verwacht. De Raad moet de rapporten zien. In de commissie van drie hoofdambtenaren, als bezuinigingsapparaat, had hij geen fiducie en de administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon vindt hij te duur. Waarop mevrouw Scheltema zich voegde bij het koor der sterker-bezuinigers, dat aldus ge- merifed werd, en zich met den notaris tot een duet inzake die commissie-van-drie ver- eenigde. Mr. Bijvoet zag niet veel perspectief in de tijden en in de begrootingen. Het college ge niet zijn vertrouwen. De verhooging van de op centen op het personeel hindert hem, maai bij ziet geen anderen uitweg. Genoteerd zij dat mr. Bijvoet verklaarde dat hij zoo tevreden was over de rust en orde die in Haarlem heerschen. Inderdaad, die zijn er. Wie verrukt zijn over de orde in Duitsch- land zullen toch moeten erkennen, zou ik zeg gen, dat we hier ook erg ordelijk zijn. En op een veel rustiger manier: zonder lawaai. En zonder concentratiekampen. De Raad is ook ordelijk, in tegenstelling met wijlen de Duit- sche Rijksdag, die vaak een janboel was. De heer Joosten heeft een financiëel betoog gehouden, waarvoor ik volledigheidshalve naar het verslag verwijs; de heer Van Tete ring waarschuwde tegen gemeentelijk ingrij pen in het middenstandsbedrijf en wou de organisaties zelf laten handelen. Het antwoord der wethouders op deze en vele andere opmerkingen vindt u in het ver slag. De stemming was mat. Tijdsverschijnsel. R. P. De doodslag in Hoofddorp. Rechtbank gelast nieuw onderzoek door deskundige. Weihnachfstollen en Kerstkransen Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Telefoon 10876,13714,11633, 12133. (Adv. Ingez. Med.) De brand in de Koningstraat. De heer P. op vrije voeten gesteld. De heer P.. in wiens sigarenwinkel in den nacht van Zaterdag op Zondag .brand was uitgebroken, en die als verdacht van brand stichting in arrest werd gehouden, is Woens dag in overleg met de justitie door de politie op vrije voeten gesteld. Overstrooming in Limburg. In den toestand van het overstroomde ge bied langs het Juliana-kanaal is. ten gunste noch ten on,gunste, eenige verandering geko men. Te Urmond staan de kelders en hier en daar ook bovengrondsche gedeelten van de woningen onder water; ook Obbicht en Stein hebben nog ernstig van het wat.er te lijden. De autoriteiten stellen de angstig geworden bevolking zooveel mogelijk gerust zij zijn de overtuiging toegedaan, dat de dijk zich zal zetten en het leed spoedig geleden zal zijn. Dinsdag 11 December behandelde de Recht bank alhier de zaak tegen den 24-jarigen pleegzoon van den heer v. B., electricien in Hoofddorp, die vermoord is. van welken moord de pleegzoon werd verdacht. Het O. M. eischte tegen verdachte 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De Rechtbank deed heden uitspraak, achtte het onderzoek niet volledig, gelastte, dat de stukken weer in handen van den rechter commissaris moeten worden gesteld, om dooi den getuige-deskundige te laten uitmaken, v/at' precies de inhoud van de maag van het slachtoffer is geweest. De verdediger, Mr. J. A. P. C. ten Bokkel had n.l. in zijn pleidooi gezegd dat, wanneer er geen beschuitresten in de maag gevonden waren, de electricien pas gedood moest zijn, toen zijn pleegzoon het, huis reeds verlaten had. Dr. Hulst zeide voor de Rechtbank, dat hij den maaginhoud niet op beschuitresten had onderzocht. onder den Kerstboom. Leg er onder. Verkrijgbaar bij Haarlem's Dagblad, Groote Houtstr. 93 95 RIJMEN - 25 CENT Prettige ontspanningslectuur VOOR DE FEESTDAGEN. Luxe uitgave (linnen band) in den Boekhandel. Prijs 1.25 Spoorwegen willen verhuren; gemeente heeft nog geen toestemming verleend. De spoorwegen beleven moeilijke tijden. Dus het stationnetje van Over- veen, aan het armetierige spoorlijntje van Haarlem naar Zandvoort, ook. Geen wonder dat men uitziet naar uitkomst voor de financiën en dat de spoorwegen gaarne ingaan op het ver zoek het stationsgebouw grootendeels te verhuren. Van de reizigers moet Overveen het niet meer hebben. Wel licht kan een fabriekje eenigszins redding brengen in het budget. Uitgezonderd enkele forensentreinen des morgens en 's avonds, rijden van Haarlem naar Zandvoort en terug treinen die bestaan uit: één locomotief, één wagen tweede en derde klasse en één goederenwagen. In den wagens met de coupés vertoeven tusschen twee en twaalf passagiers. De trein tèlt niet meer, 's winters nog min der dan 's zomers. Ook op andere wijze wordt dat duidelijk ge demonstreerd. Vroeger had Overveen een echt station met een chef en een roode pet. Overal is bezuinigd, maar Overveen is heeiemaal ge degradeerd. Van het bezit van een chef en een onderchef is het afgezakt naar station zon der chef, waar om beurten een der leden van het personeel de roode pet opzette. Doch ook hieraan kwam een einde: sedert kort is er in het heele stationsgebouw geen roode pet meer te vinden. De treinen die er komen, stoppen van zelf, het afrijden geschiedt door een sim pel fluitje van den conducteur Het personeel op het kantoor is sterk ingekrompen, goede renvervoer is er bijna niet meer, de reizigers gaan per bus naar Haarlem. Wat heeft nu een station zonder reizigers aan twee wachtkamers? Een is genoeg. Dus kwamen gegadigden, doch den een beviel de prijs niet en de ander had aan de wachtkamer alleen niet genoeg. .,Het halve gebouwdat zou nog iets kwam er een aankondiging dat één wachtka mer, die van de derde klasse, te huur was. Er zijnDat was de heer Kraetzer die aan den Phoenixweg te Haarlem een fabriek heeft van draadnagels voor het vastzetten van leien, dakleien. De heer Kraetzer zou niet alleen de derde klas wachtkamer maar vooral ook de opslag plaatsen van het gebouw willen huren, om daar enkele machines neer te zetten, o.a. voor het ombuigen van draden e.d. Ook de woning boven het dienstgebouw zou verhuurd moeten worden evenals de tweede klas wachtkamer, welke laatste kantoor zou moeten worden. De spoorwegen hebben te kennen gegeven accoord te gaan met deze plannen Zij zijn dus van oordeel dat Overveen© station, voor zoover het deze naam nog verdient, zonder opslagplaats kan. ondanks het feit dat er in het seizoen nog een aanzienlijk bollenvervoer is. Een andere kwestie is echter of de ge meente Bloemendaal toestemming zal verlee- nen in deze omgeving een soort fabriek te vestigen. Het stationsgebouw staat wel een weinig afgezonderd, doch men zou zich kun nen indenken dat de bewoners van Kweek- duin niet gesteld zijn in 'plaats van een sta tionsgebouw, een fabriek in hun omgeving te hebben. Of dat echter wel zoo'n vaart zal loopen, zal de tijd moeten leeren. Overveen wordt hoe langer hoe meer bij Haarlem ingelijfd. Van een eigen station kan het bijna niet meer spreken. Hoe lang zal dit restje nog blijven bestaan? Hoe lang zal het geheele dure lijntje nog kunnen blijven bestaan?.... VERKRUYSEN DE LANGE WIJNHANDELAREN DISTILLATEURS DÉPOSITAIRES KANTOOR: BAKENESSERGR. 25 - TEL. 10396 DEPÓTS Z IJ L S T R A A T 32 Telef. 10438 GR. HOUTSTRAAT 146 Telef. 11145 W ZIE ADVERTENTIE OP BLZ. 14 (Adv. Ingez. Med.) De Kerstinzameling van het Leger des Heils. Heden, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag staat op de Groote Markt een groote, versierde en des avonds door de gemeente electrisch ver lichte Kerstboom, daar geplaatst door het Leger des Heils, om de speciale aandacht on zer stadgenooten te vragen voor de jaarlijk- sche inzameling van het Leger des Heils, ter gelegenheid van het Kerstfeest. Bij dezen Kerstboom is een kist geplaatst, waarin het publiek zijn gaven kan storten. Het Leger hoopt natuurlijk, dat de kist el- ken dag tot den rand gevuld zal zijn! Een angstig oogenblik. Goed afgeloopen. Hedenmiddag 12 uur reed een jongen op de fiets in de Zijlstraat bij de Zoetest-raat. Een auto reed hem achterop. De knop van het portier haakte in de jaszak van den jongen, waardoor deze viel, maar juist op de treeplank van de auto bleef liggen. Omstanders gilden, een ernstig ongeluk vreezend. De autobe stuurder stopte. Het bleek, dat de jongen er met den schrik was afgekomen. Alle omstan ders waren het er over eens, dat de jongen er wonderlijk goed afgekomen is. Om 12.40 uur Amsterdamsclie tijd bevond de Snip zich boven Paramaribo. Te 8.45 uur plaatselijke tijd, 12.45 Amsterdamsche tijd, is de Snip vlot te Paramaribo geland. KERSTGESCHENKEN BEUN'S loemenmagazljn GIERSTRAAT 75 - TEL. I4SS8 vorige oplage geplaatst). Daar zweeft de Snip dan over zee En Nederland zit weer in spanning Wij leven uit de verte mee, Met de „voortvarende" bemanning. Er wordt geseind: het weer is goed, De wind is mee men wrijft de handen, Dat gunstig nieuws geeft extra moed, Dat zij behouden zullen landen. De onderzeeboot gepasseerd. Weer zijn ze heel wat opgeschoten, Even werd daar getriomfeerd Door lucht en water-landgenooten. Wjj wachten en de radio Meldt, alsof wij dat kunnen lezen Van lengte zus en breedte zoo, Enfin, 't zal wel in orde wezen, Dan Dlotseling, nog onverwacht, Wordt er belangrijk nieuws vernomen: De vliegtocht over zee volbracht, Bij Fransch Guiana aangekomen. En dan. uit Paramaribo: Toestel behouden neergestreken, Lang leve Snip enradio. De groote spanning is geweken. P. GASUS. DE BOOMEN OP HET VERWULFT De werklieden van den dienst voor de Hout en de Plantsoenen zijn thans bezig een boom op het Verwulft bij de Koningstraat te vellen. Dit beteekent nog niet, dat nu meteen alle boomen daar geveld worden in verband met de aangekondigde reorganisatie van het Ver- wuift. Deze eene boom is ziek en het vellen kon niet wachten op de voltrekking van het vonnis aan alle boomen, De Uiver in moeilijkheden. pag. 1 R. P.: Vit den Raad. pag. 1 Komt er een fabriek in Over veen's station? pag. J In de Tweede Kamer is de onder- wijsconcentratie opnieuw ter sprake gekomen. pag. 3 Het Nederlandschte stoomschip Orania is in de Portugeesche haven Leixoes na een aanva ring gezonken. Alle opvaren den konden gered worden. pag. 3 Jeftitsj zal het nieuwe Joego slavische kabinet vormen. pag. 4 De kerk te St. Michielsgestel, waar een instorting plaats vond, is vrijgegeven. pag. 4 De tocht van de Snip over den Oceaan. pag. 4 J. B. SchuilRembrandt voor de rechtbank. pag. 5 J. H. de Bois: Van landhuizen en lampekappen. pag. 5 K. de Jong: Haarlem's Luister- vinkenkoor. pag. 5 H. G. CannegieterCabaretavond van Haarlem's Tooneel. pag. 5 De algemeene beschouwingen over de begrooting in den Haarlemschen gemeenteraad, pag. 6 In den Zandvoortschen raad is het voorstel inzake salarisver laging voor ambtenaren ver worpen: het kampeeren ivordt duurder. pag. 7 Voor de Vrouw. pag. 9 W. J. EelssemaHet Kerstgedicht, pag. 13 Kerst Zwart: Kersttijd pag. 13 Elsa KaiserMoeder's Kerst cadeau. pag. 13 Sven Hedin's Kerstmis in Aztë. pag. 13 De oude veete. pag. 14 Ton Ruygrok: Het oude Kerst lied. pag. 15 Harry Pons. De last des levens, pag. 16 Steven Frijman: Kerstklokken, pag. 16 De klokjes van Amras. pag. 17 Kerst ZioartOp blanke wieken, pag. 18 Modetips. pag. 18 Kinderen en Kerstmis. pag. 19 Gerechten voor de Kerstdagen, pag. 20 Guus Betlem Jr.: Kerstlogé. pag. 21 Wilhelmine BaltinesterHet huis in de bergen. pag. 22 Sybbe VollengaDe geschiedenis van Stille nacht, heil'ge nacht. pag. 23 L. S.: Onze tuin in de donkere dagen. pag. 23 De kapitein van de „Orania". Woont te Haarlem. Naar wij vernemen is de kapitein van de „Orania", het stoomschip van de Kon. Holl. Lloyd. dat gezonken is in de haven van Leixous, kapitein L. Maars, een inwoner onzer stad. Hedenmorgen te ongeveer 12 uur had de directie van de Kon. Holl. Lloyd te Amster dam, bij wie wij informeerden, nog niets na ders van den heer Maars vernomen. De Uiver in moeilijkheden. Sinds middernacht niets vernomen. Nog geen reden tot ongerustheid. Uit bij de K.L.M. ontvangen berichten, blijkt, dat de Uiver. die gisteren te 21.50 uur Amsterdamsche Tijd uit Cairo naar Bagdad is vertrokken, tusschen Gaza en Rutbah, ten gevolge van slecht weer in moeilijkheden is geraakt. Sinds 0.25 uur Amsterdamsche tijd is geen draadloos bericht meer van de be manning ontvangen. Er zijn alle maatregelen genomen om de plaats, waar de Uiver zich bevindt te be palen. De Royal Airforce stelt daartoe alles in het werk. Het zoeken wordt door het slechte weer belemmerd. Er is nog geen reden tot ongerustheid. Zoo bestaat o.a. de mogelijkheid, dat tengevolge van het slechte weer in de buurt van Rutbah de radio van de Uiver onbruikbaar is gewor den en het toestel op een daartoe geschikt terrein een tusschenlanding heeft gemaakt. MIJNARBEIDERS KRIJGEN KERST GRATIFICATIES. Met betrekking tot de Kerstgratificatie heeft de directie van de Staatsmijnen besloten om den werklieden die op 25 December a©, in dienst zijn en gezinstoeslag genieten, voor ieder kind. waarvoor zij toeslag ontvangen, een gratificatie van f 1.uit te keeren. De directie van de mijn „Wilhelmina" heeft besloten, in verband met de verzuimdiensten, welke op die mijn moesten worden ingesteld, het bedrag der gratificatie op f 2 per kind te stellen. De directie van de mijn „Willem Sophie" heeft aan de mijnwerkersorganisaties mede gedeeld, dat zij tot haar spijt wegens slechten gang van zaken aan het verzoek der organisa ties, den mijnwerkers een Kerstgratificatie te geven, niet kan voldoen. Op de overige parti culiere mijnen werd geen beslissing genomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1