KOLEN VAN HOENDERDOS De Snip vloog op Shell DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET REISMARKEN DONDERDAG 20 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 2 tevreden klanten KINDERHUISSINGEL 2, TELEFOON 11 9 7 9 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Nationale Vrouwenraad. Verslagen van den Intern. Vrouwenraad en „Tesselschade". In de laatste vergadering van den Plaatse lijken Raad van den Nationalen Vrouwenraad te Haarlem werden eenige verslagen uitge bracht. Het eerste was over de driejaarlijksche al- gemeene vergadering van den Internationalen Vrouwenraad, dezen zomer te Parijs gehou den. Van de 27 aanwezige delegaties was de Nederlandsche. bestaande uit 26 dames, de grootste. De voorzitster Lady Aberdeen deelde gericht en dat men in Japan en in Turkije mede. dat In Spanje een Vrouwenraad is op- de oprichting van een Nationalen Raad voor bereidt. In het middelpunt van de belangstelling stonden de volgende kwesties: de arbeid van de gehuwde en ongehuwde vrouw; vredes- maatregelen als algemeene ontwapening, con trole op de wapenfabricatie. opvoeding in verzoenenden geest van de jeugd, de rechten van de moeder; de nationaliteit van de vrouw, waarbij ook de Conventie van Montevideo ter sprake kwam: bescherming van kinderen te gen de gevaren, ontstaan uit lar.gduiree werk loosheid der ouders- en nog vele andere Ook waren er verschillende avondbiieen- komsten: de begrootingsavond in de Sorbon- ne; een avond in bet Instituut voor Intellec- tueele Samenwerking, waar oa. het doel dezer internationa'e organisatie werd uiteengezet, nl. het aankweeken van zeer onderlinge be- griioen tusschen de volken. In een particulier huis werd een bazar ge houden .waarvoor de verschillende Nationale Raden voorwerpen, verzamelden; ook Haarlem had artikelen bijeengebracht. Daarna kwam het verslag van de Vereeni- ging Tesselschade aan de orde. Het doel van Tesselschade is verbetering van het lot der onvermogende beschaafde vrouw door haar te steunen in hare pogingen om in eigen onderhoud te voorzien. Om vrouwen voor te lichten bij het kiezen van een beroep, haar den weg te wijzen tot het verkrijgen van opleidin? voor een vak. heeft Tesselschade hare voorl'chtirzsbureaux. dat tot taak heeft voortdurend te blijven uit zien r.aar nieuwe bronnen van bestaan voor de vrouw. Het Centraal Bureau van Voorlich ting geeft inlichtingen omtrent alle Rijks in stellingen. waarbij vrouwen opleiding of een werkkring kunnen vinden. Valt het een meisje moeilijk de opleiding voor een vak of hare studie zelf te bekostigen dan kan zij zich wenden tot de vereenising die haar door middel van het Opleidingsfonds een geldelijke tegemoetkoming kan verschaf fen. Om een betere opleiding voor kinderjuf frouwen te krijgen werd in 1898 hiervoor een examen ingesteld. Verschillende huishoud- en industriescholen en vakscholen hebben deze opleiding in haar leerplan opgenomen. De be langstelling voor het dioloma Tesselschade groeit steeds en wordt ook door het publiek zeer gewaardeerd. Naast of in samenwerking met de Voorlich- tingsbureaux bestaan de Bemiddelingsbu- reaux. die als tusschenpersonen optreden tus schen betrekking zoekenden en betrekking aanbiedenden KENNEMER FOTOKRING. Bovengenoemde vereenïging hield Woens dag in een der zalen van de Sociëteit Ver- eeniging haar laatste vergadering van dit Jaar. Allereerst werden lantaarnplaatjes ver toond, die meegedongen hadden in den wed strijd vxan den Bond van Ned. Amateurfoto grafen vereenigingen, bij welken wedstrijd de K.'F. den tweeden prijs behaald. De collec tie was van zeer goed gehalte. Hierna verkreeg de heer Windt het woord voor het volgende agendapunt ..Fotografisch Allerlei". Hij besprak daarbij het vervaar digen van vergrootingen op bromidepapier van grooter formaat dan de vergrooting b.v. 13 x 18 op papier 30 x 40, met behulp van maskers en demonstreerde het versterken van lantaarnplaatjes met behulp van een zilver- nitraatversterker. Hierna was de beurt aan de 50-punten-wed- strijd voor lantaarnplaatjes. Na proefprojectie en een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. „DE VODDENRAPER VAN PARIJS" Zondag 23 December komen de Vereende Tooneelisten van den Holl. Schouwburg in Amsterdam een voorstelling geven van het bekende volkstooneelstuk „De Voddenraper van Parijs", waarin de hoofdrollen zullen worden gespeeld door Jan Nooij en Marie de Vries. Verder zal het geheele gezelschap optreden. O. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 20 DECEMBER Gem. Concertzaal: C. O. Vdir. George Ro bert. Eere-concert G. H. G. van Brücken Fock: Requiem. Solisten en Utr. Stedelijk Orkest. 8.15 uur Stadsschouwburg: The English Classical Players: The Merchant of Venice. 8 uur. Nieuwe Kerk: Kerstfeest Kinderkerk. Spre ker: Ds G. J. Waardenburg. 7 uur. Ned. Ver. van Spiritisten ..Harmonia". gebouw Rosenhaghe: Lezing van den heer H- H. Theu- nisse. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Emil Jannings in „De Zwarte Walvisch". Op het tooneel: Varady's danse-jeux acrobatiques 7 en 9.15 uur. Palace: Anna Sten in „Nana". Op het too neel: Remmio. jongleur. 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water" gepro longeerd. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. De Kerkuil: Tentoonstelling Nieuwe Gracht 23. 10—18 en 19—21 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling K. Z. O D. 104 u UI- VRIJDAG 21 DECEMBER Bioscopennieuw programma. Rembrar.dt Theater: ..Op hoop van Zegen". Cinema Palace- Harold Lloyd. Restaurant Brlnkmann. Noord-Z. Holl. Tramw. Mij., vergadering van houders van schuldbrieven. 11 uur v.m. De Kerkuil: Tentoonstelling Nieuwe Gracht 23. 10—18 en 19—21 uur. Waaggebouw; Tentoonstelling K. Z. O. D. 104 uur. meldt: Hoogste barometerstand 764.8 m.M. te Coruna. Laagste barometerstand 747.6 m.M. te Torshavn en Lerwick. en voorspelt: Matigen, later afnemenden Westelijken tot Zuidwestelijken wind. Nevelig tot half be wolkt. Weinig of geen regen. Aanvankelijk iets kouder Uit het Buitenland RUSTIGER TOESTAND. De depressie is sterk afgenomen en ver toont nog een uitlooper over ons land. die hier daar regen brengt. Over de Britsche Eilanden en in West-Frankrijk stijgt de ba rometer nog sterk. In de omgeving van Dene marken minder, zoodat de wind naar West omloopt en tijdelijk opklaring te wachten is. T enWesten van Ierland nadert weer een depressie, die minder diep is dan de vorige. Ook in het Oosten neemt de hooge druk weer toe. De vorst in Noord-Scandinavië. Finland en Polen is nog van weinig beteekenis. Op de Britsche Eilanden klaart de lucht op en daal de de temperatuur. In Noord-Frankrijk en West-Duitschland valt nog vrij veel regen, in Oost-Duitschland in het mistig. Krachtige Noordwestelijke winden waaien om het Kanaal. Overigens is de toestand rus tiger geworden. Thermometer 20 December: Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden 46 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 KENNEMER j BANKVEREEN 1 GING HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 December. Ondertrouwd 19 December: F. Venier en A. Krzilkalla, P. J. van Leeuwen en N. Geineren G. W. van Es en M. Plantinga; A. Welboren en H. Bonnema; IJ. Inpijn en A Schwab; L. E. Grommers en J. A. Kanaar; S. Cornet en A. Arends; W. Duijts en H. van Langelaar. Getrouwd 19 December: T. J. v. Pol en I. Kóczan; J, J. Terpoorten en G. Lang; D. An- tonisse en B. v. d. Putten; P. J. Cornet en A. A. van Tongeren; P. Eekhout en A. C. Mollema; W. A. van El en I. Mollema. Bevallen 16 December: M. P. M. de Lugt Korte, d.; 17 December: C. C. de JongVijze laar. z.; C. H. KoperBoh. d.; 18 December: L. Maarsenv. d. Akker, z. Overleden 18 December: F. DingerdisJan sen, 46 j., Hazepaterslaan. De Vrijheidsbond. Mr. Molenaar over Parlement en Regeering. Woensdag hebben de afdeelingen Haarlem.. Bloemendaal en Heemstede van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" te Haarlem een gemeenscnappelijke vergadering gehou den, waarin Mr. A, N Molenaar als spreker optrad. Mr. Molenaar deelde zijn onderwerp in drie deelen in. Het eerste wijdde hij aan de pogingen die worden gedaan om het parle mentair stelsel in discrediet te brengen. Dit is te verklaren door het feit. dat men jaren lang in Nederland in onwetendheid heeft ver keerd omtrent de grondslagen van ons Staatsbestuur; de Staatkunde is verontacht- zaamd en men heeft gedacht, dat parlemen taire Invloed en volksregeering synoniem zijn. Maar, aldus spr.. aan de volksvertegen woordiging komt slechts het recht toe, de d a- ien der Regeering op dit terrein te beoor- deelen, zoo noodig te veroordeeien. Van mee- regeeren mag geen sprake zijn. Ministers, die hiervan in het verleden zich niet bev/ust waren of de kracht misten zich te verzet»* ten hebben het parlementair stelsel meer nadeel gedaan dan de steeds vrijmoediger naar voren dringende parlementsleden. Naar liberaal inzicht moet aan het eigen inzicht besturen des lands worden vastge houden. In het tweede deel van zijn rede betoogde spr. hoe noodzakelijk het is. dat deze dingen m het oog worden gehouden. De verschuiving van regeeringssverantwoordelijkheid waar tegen spr. zich richtte, stond sterk onder den invloed van het tusschen 1918 en 1923 toene mend groeps-egoïsme en daarmede gepaard gaand bepleiten van zulke belangen in het Parlement. Gelukkig heeft deze regeering nu al eenige malen tot de Kamer gezegd: gij zult "liet op den stoel der Regeering gaan zitten. In tusschen: er blijven nog wenschen. Maatregelen om de communisten, die niet anders willen dan omverwerping der rechs- orde met onwettige middelen, uit de Kamer te verwijderen, blijven uit. Lieden, die zich in Kamer onder een beroep op hun parlemen taire onschendbaarheid er op beroepen, dat zij revolutionnairen zijn, behooren in een par lement niet thuis. Spr. noemde in dit verband het initiatief van den heer Knottenbelt. Maar er moet meer gebeuren. Hier worde niet getalmd. Voorts stond spr. stil bij de verwijdering van de z.g. vrijgestelden uit de Kamer en an dere openbare colleges. Het gansche vraagstuk van de vaststelling der salarissen van het gemeentepersoneel moet naar spr.'s meening „op de helling". Georganiseerd overleg is tot een georgani seerd gepingel gegroeid. Men moet óf de vaststelling van die salarissen bij B. en W. brengen, of bij de Kroon óf men ontneme het Kiesrecht aan hen, die direct uit de gemeen tekas betalingen ontvangen. I nhet derde deel van zijn rede besprak Mr. Molenaar de ordening van het bedrijfsleven. De drang naar ordening of bedrijfsorganisatie houdt een gevaar in. De bedrijfsraden, bedoeld om op sociaal ter rein te werken, gaan arbeidersen ook velen ondernemers niet ver genoeg. Nu men in economische moeilijkheden zit, wil men die Raden ook op economisch terrein doen werken, ze verordeningen doen vaststellen, om buitenstaanders tot medewerking te dwingen. Deze zaak heeft behalve een econo mische, ook een sterk politieke tendenz. Spr. waarschuwde tegen het drijven der N. S. B. en zeide o.m. dat het effect van wat de Staat brengt moet teleurstellen. Mr. Molenaar eindigde met de hoop uit te spreken, dat allen in eigen kring en daarbui ten, zullen opkomen voor wat men in dezen tijd noodig acht. Men moet den moed zijner overtuiging hebben. Vreet het groepsbelang in onze samenleving door. dan valt niet alleen de vrijheid daaraan ten prooi, maar ook met den integeren Staats is het gedaan. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Serie belastingzaken. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben voor twee weken vele personen terecht gestaan ter zake van ontduiking van de accijnswet. Zoo was tegen een inwoner uit Haarlemmermeer f 500 boete subs. 50 dagen geëischt, omdat hij 3477 L. onbelaste benzine had. De rechtbank sprak den verdachte heden vrij. Tegen een landarbeider werd voor eenzelfde feit op veel kleiner schaal f 40 subs. 20 dagen geëischt. Mr. Briët verdedigde. Het vonnis luidde f 40 boete of 16 dagen. Iemand uit Andelst hoorde f 500 boete subs. 50 dagen hechtenis tegen zich eischen voor het in voorraad hebben van onbelaste benzine. Het vonnis luidde: f 300 boete of 60 dagen Tegen een Zandvoorter (hij had onbelaste wijn in voorraad gehad) werd f 25 boete ge vorderd. Hij werd conform den eisch veroor deeld. legen een rijwielhersteller werd een boete van f 60 subs. 20 dagen hechtenis gevorderd voor het in voorraad hebben van onbelaste benzine. Hij werd veroordeeld tot f 60 boete, subs. 24 dagen. Op een erf in Haarlemmermeer zijn 4 va ten benzine gevonden die onbelast waren .Eisch f 50 subs. 20 dagen. De Rechtbank veroordelde verdachte tot f 40 boete of 16 dagen. Een andere inwoner uit Haarlemmermeer had 1124 liter niet aangegeven. Eisch f 150 subs. 30 dagen. Mr. Drilsma verdedigde. Het vonnis luidde: f 60 boete, subs. 24 dagen. SCHOONHEIDSINSTITUUT COR KRIJGSMAN Het is een typisch verschijnsel dat sedert onheuglijke tijden de dames de behoefte heb ben gevoeld haar natuurlijke schoonheid en bekoring te trachten te vergrooten door uit wendige middelen. Immers de Egyptische vrouwen verfden haar handpalmen reeds met henna. De vrouw van onzen tijd heeft dit op wat meer bescheiden voet overgenomen en er bo vendien eenige variatie ingebracht, zij verft en lakt de nagels van haar vingers in de kleur van haar japon. Doch zij poeiert ook haar gezicht, gebruikt de lip-stick kwistig en om zwart haar oogen, door welke handelingen zij zich in de oogen van vele mannen leelijk maakt door zich te willen verfraaien. Doch hoe het zij, de niet-schoone vrouw in de oudheid bleef wat zij was, terwijl de da mes nu maatregelen kunnen treffen om van gelaat te veranderen. Ook in Haarlem hebben we een gezondheids- en schoonheidsinstituut gekregen, n.l. dat van Cor Krijgsman, gediplomeerd verpleegster en schoonheidsspecialiste. Zij heeft haar insti tuut gevestigd Wagenweg 2A rood, We con stateerden, dat mej. Krijgsman zeer goed ge sorteerd is in sehoonheidsingredienten, die zij alle uit een centraal magazijn te Rotterdam betrekt. Behalve op schoonheids- en verma geringsmassage, manicure en pedicure legt zij zich toe op hoofdbehandeling voor bevordering en instandhouding van den haargroei, ge- zichts-stoom- en lichtbaden en hoogtezonbe- straling ook op advies van den dokter. De voor het instituut gereserveerde appartementen zijn zeer ruim en met moderne meubelen ingericht We gelooven niet anders dan dat de behande ling door mej. Krijgsman volkomen aan de gestelde eischen zal voldoen. PERSONALIA Voor het M. O. examen Ned. Taal en Let terkunde slaagde de heer J. H. Weterman Le Haarlem (niet Waterman, zooals abusievelijk in ons blad stond). KERSTFEEST IN DE WAALSCHE KERK. Het Kerstfeest voor de kinderen in (de Waalsche Kerk, op Vrijdag 21 Decemeber, be gint niet te 2 uur des middags,'maar te 7 uur des avonds. Tentoonstelling Frans Halsmuseum. Vrijdag 21 tot en met 27 December wordt in het Frans Hals-Museum een tentoonstelling gehouden van schilderijen, waar o.a. ook de origineele schilderijen van den A.V.R.O.-ka- lender 1935 geëxposeerd worden. De daaraan medewerkende schilders zijn: Albert Hemelman, Martin Monnickendam, Louis Schrikkel, Lizzy Ansingh, H. IJkelen- stame Prof. H. J. Wolters, F. Everbag, Jan de Boer, E. R. D. Schaap. Frans Slager, C. M. Garms en Jan Strubbel. Deze schilders hebben ook nog andere wer ken ingezonden, zoodat de tentoonstelling on geveer 75 werken omvat. Leger des Heils. Op 28 December a.s. hoopt de Maatschappe lijk Secretaris Lt. Kolonel J. Wijkhuizen den dag te herdenken waarop hij. 45 jaar geleden zijn eerste aanstelling als Officier van het Leger des Heils ontving. Bij het begin van zijn arbeid werkte hij te Haarlem. 1 Juli 1889 ging hij naar de Kweekschool van het Leger des Heils om opgeleid te wor den tot Officier. Daarna heeft hij in ongeveer 30 steden van ons land als officier zijn werk verricht. In den oorlogstijd was hij belast met de geeste lijke verzorging in de interneeringskampen. In November 1931 werd de heer Wijkhuizen aangesteld als Maatschappelijk Secretaris. Ruim drie jaar heeft hij deze verantwoorde lijke taak mogen vervullen en zijn volle ener gie aan zijn werk kunnen geven. Thans is het oogenblik aangebroken, waarop hij den actieven Leger des Heils-dienst zal verlaten. DE ONDEUGDELIJKE REMMEN. Tegen den chauffeur De K. uit Haarlem mermeer is door de motorbrigade der Haar lemsche politie proces-verbaal opgemaakt om dat hij op den Rijksstraatweg reed met een vrachtauto- beladen met 3000 K.G., waarvan de remmen niet behoorlijk werkten. Bij een snelheid van 30 K.K. kon de wagen met be hulp van de \oetrem eerst na 18 M. tot stil stand worden gebracht. De handrem werkte niet. De wagen is voor herstel naar een ga rage gebracht. De chauffeur P. uit Amsterdam reed in de Oranjelaan alhier met een taxi, waarvan de voetrem buiten werking was. Bij een snel heid van 30 K.M. had de wagen een afstand van 28 Meter noodig om met behulp van de handrem tot stilstand te komen. De man kreeg een bekeuring en de taxi moest naar een garage. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. Barst, Bankastraat 31, witte kip. De Graaf, Molenaarstraat 26, kinderportemonnaie m.i. Rutte, Bakkerstraat 43, bruine portemonnaie m.i. Carpentier, P. Maritzstraat 9, bruine kin derportemonnaie m.i. G. Bosveld, Zuiderstraat 11. zwarte pantoffels. A. Luiten, Beelslaan 9, portemonnaie m.i. J. Singeling, Bilitonstraat 33, parkiet. T. Kuyken, 2e Hoogerwoerddwars- straat 9, bruin lederen portemonnaie m.i. J. Singeling, Bilitonstraat 33, parkiet. T. Kuy ken, 2e Hoogewoerddwarsstraat 9, bruin lede ren portemonnaie m.i. v. d. Meij, Linschoten- straat 52 rd., een paar hooge damesschoenen, Barsje, Brouwersplein 4 rood, zwart taschje m.i. Fransen, Vooruitgangstraat 130, zilveren tandenstoker. Souwer, Brouwersplein 8 rd., heerenrijwiel. D. Jansen, Timorstraat 124, ro zenkrans. W. L. le Febie, Acaciastraat 32, rij- wielbelastingplaatje. TENTOONSTELLING OUD-HOLLANDSCHE KUNST De tentoonstelling van Oud Hollandschë Kunst uit het bezit van de firma D. Katz te Dieren, gehouden in het Frans Halsmuseum, welke Zondag gesloten is, werd door 1550 per sonen bezocht. Een flink bedrag aan entrees werd door de firma aan het Nationaal Crisis Comité te 's-Gravenhage afgedragen met het verzoek dit te willen besteden ten bate van de noodlijdende kunstschilders te Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. De Commissie van Toezicht op het L. O. ver gaderde Woensdagavond in de wachtkamer ten Stadhuize, onder leiding van haar voor zitter, den heer Th. Lancée. Naar aanleiding van de ingekomen mede- deeling dat B. en W. besloten hebben op de scholen de nieuwe spelling in te voeren merkte de voorzitter op. dat hij dit een verstandig besluit achtte. Intusschen zouden noch spr. noch de secretaris. Mr. A. Beets, hoogelijk ver baasd zijn geweest, als B. en W. ook het advies van de Commissie in dezen hadden inge wonnen. De volgende aanbevelingen zullen door de Commissie voor verschillende vacaturen in de Commissie bij B. en W. worden ingediend. In de vacature G. van Waard, (de heer Van Waard wenscht niet meer in aanmerking te komen). Ir. M. H. Maas en Ir. W. Koppen. Vacature A. Meilink (de heer Meilink heeft bedankt)mevr. Thielvan der Horst en de heer W. Lubberink. Vacature J. Ph. Castricum: J. Ph. Castri- cum en F. Mooiweer. Vacature N. Meyer: N. Meyer en L. J. Raa- dersma. Vacature G. Max: P. Schaft en P. Volger. Vacature mej. D. Ickelsheimer: mej. D. Ickelsheimer en mej. Bijkerk. Vacature Mr. A. Beets: Mr. A. Beets en M. J. Bleeker. Vacature mevr. van den Berg: mevr. Rol en mevr. Roelofs. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat de secretaris. Mr. Beets, zich een herbe noeming wil laten welgevallen. Bij de rondvraag vroeg een lid, of al na- deelige gevolgen zijn geconstateerd van het feit, dat de klassen thans zooveel grooter zijn. De heer H. van Leeuwen meende dat de re sultaten van het eerste jaar moeten worden afgewacht om een definitief oordeel over deze quaestie uit te spreken. Hierna sluiting, Luchtvaart-Benzine en AeroShell Motorolie. De kranige bemanning van de „Snip". V. 1. n. r.: Van Balkom, Hondong, v. d. Molen en Stolk, die zulk een prachtige Kerstvlucht naar de „West" heeft gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2