H.D. Als de president op reis gaat....! VERTELLING DONDERDAG 20 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Het Franse he staatshoofd als gevangene van etiquette en traditie. Als de president der Fransche republiek een stad binnenkomt, treden alle troepen gewa pend aan; zij vormen een haag aan weerszij den van de straten, die de president neemt of worden op de pleinen opgesteld. „De trommels en klaroenen slaan en schal len „Aux champs!" de trompetten blazen een marsch: de muziekkorpsen spelen het volks lied; de vlaggen, de vaandels en de officieren groeten; de onder-officieren nemen de voor geschreven plaats in. „Honderd en één kanonschoten worden af gevuurd. „Alle klokken worden geluid. „Den president wordt een eere-escorte toe gevoegd. bestaande uit twee eskadrons, welke onder commando van een kolonel staan. „De generaal, die het hoogste bevel voert, bevindt zich tijdens de rit bij het rechterpor tier. de kolonel, die het escorte commandeert, bij het linkerportier. Wanneer de president in een stad stilhoudt, vormen de troepen van het garnizoen een eerswacht, bestaande uit een bataljon of es kadron met vlag of vaandel en onder aanvoe ring van den commandant, die zijn bevelen en consignes ontvangt van den secretaris-gene raal. Onder deze omstandigheden heeft de heer Albert Lebrun, dertiende president var. de derde republiek, dezer dagen een reis naar Bordeaux ondernemen, de één en twintigste reis in zijn zevenjarige ambtsperiode. De tekst, waarin de presidentieele reizen zijn vervat, ziet er eerbiedwaardig uit. Het is het decreet van den 24sten messidor van het jaar twaalf of wel 13 Juli 1804: den 16 Juni 1907 werd het een weinig vereenvoudigd. Onder drie vorsten heeft dit decreet dienst gedaan. De onderteekening luidt ..Napoleon". Buiten deze voorschriften zijn er nog vele gebruiken, die aan een reis van het staats hoofd verbonden en van veel belang zijn. De laatste oorlog heeft ingrijpende wijzi gingen tengevolge gehad in de meeste Fran sche gewoonten. De eenige verandering die aangebracht is in de etiquette der presidentieele reizen, heeft weinig te beteekenen. Evenals bij de Fransche koningen reikt het „thuis" van den president tot in alle hoeken van den vaderlandschen bodem. Tot 1914 bestond het gebruik dat wanneer de president den nacht wilde doorbrengen in de ambtswoning van een departementshoofd, hij op den drempel van de deur ontvangen werci door diens echtgenoote, welke haar hoed op en haar tasch in de hand moest hebben, ten teeken, dat zij tijdelijk van haar waar digheid als vrouw des huizes afstand deed. Zij wilde slechts als gast beschouwd worden. Sinds 1914 richten de presidenten op iedere reis bij wijze van hoffelijkheid het verzoek aan de echtgenooten der prefecten dit eer betoon achterwege te willen laten. Niets is echter aan zijn rechten gewijzigd. Het thuis van het staatshoofd is overal in Frankrijk. Zelfs bij de eenvoudigsten. De etiquette van het Elysée is onverander lijk. De president kan haar op zijn reizen niet ontvluchten. Hij blijft de gevangene van haar macht. Zij verplaatst zich mét hem. Weet u. dat de heer Albert Lebrun in zijn paleis in de faubourg Saint-Honoré geen be zoekers ontvangen kan, die niet begeleid en aangekondigd worden door den portier, wel ke hen respectievelijk voert langs het bureau van den dienstdoenden officier, dat van den algemeenen militairen secretaris-generaal en tenslotte dat van den burgerlijken algemeenen secretaris? Wij zullen zien, hoe de heer Lebrun het aanlegt om, tegen wil en dank, een strenge vormelijkheid te handhaven, zelfs als hij zich op verscheidene honderdtallen kilometers bevindt van zijn paleis en zijn park met de honderdjarige boomen en de perken met rozen en violen. Maar, voor alles, hoe wordt een presiden tieele reis vastgesteld? In de eerste plaats is een uitnoodiging nood zakelijk. Deze moet komen uit alle te bezoe ken gebieden, welker vertegenwoordigende lichamen er met algemeene stemmen hun goedkeuring aan hebben gehecht. Eén stem tegen in de vertegenwoordiging van het de partement, arrondissement of gemeente zou tot afstel van de voorgenomen reis kunnen leiden. Verder moet zij gemotiveerd zijn. Een verklaring van staatswege moet de be weegreden tot de reis uiteenzetten: de inwij ding van een monument, de opening van een instituut, een tentoonstelling, groote bouw werken kunnen het kernpunt van een reis vormen. Dan is aanvaarding van de uitnoodiging noodzakelijk. Die wordt niet binnen enkele minuten verkregen. Een presidentieele reis wordt in beginsel vele maanden van te voren vastgesteld. Er kunnen zich natuurlijk uitzonderingen voor doen. Dat was het geval, toen de heer Albert Lebrun naar België ging voor het rouw betoon bij het stoffelijk overschot van den Belgischen koning. De president vertrok eeni ge uren, nadat ae reis was vastgesteld. In het algemeen vergen de reizen een lange en nauwkeurige voorbereiding. Deze taak berust bij het hoofd van het te bezoeken departe ment,, die de geheele verantwoordelijkheid bezit. Een officier gaat een maand van tevo ren op onderzoek uit om er zich van te over tuigen, dat geen enkel detail vergeten is. Het is noodzakelijk, dat de tijdsindeeling op de minuut af geregeld is. De president moet nergens behoeven te wachten. En hij mag nergens op zich laten wachten. Nauw gezetheid is een der hoffelijkheden, die bij de koningen behoorden. De heer Lebrun is de beleefdheid zelve. Hij is op de verschillende punten bijna altijd eenige minuten eerder. De president, ontvangt de uit te spreken re devoeringen om er zijn goedkeuring aan te hechten of van opmerkingen te voorzien. Hij maakt zijn antwoorden op. Het verzenden van de uitnoodigingen voor de banketten geeft aaleiding tot nauwkeurige overwegingen. Als de president in een prefectuur moet overnachten, worden zijn ..eerekamer" en de appartementen der hooge functionarissen sn gereedheid gebracht. De noodige automobielen en chauffeurs voor den stoet worden aangewezen. De te volgen routes worden verkend. De trein, waarmede de president uit Parijs vertrekt, wordt betrokken door een bepaald aantal bedienden, keukenpersoneel en trein- employés. Het aantal spoorwagens is altijd ne'ien. In het midden bevindt zich de wagon van het staatshoofd, die van de ministers en die van het gevolg en het personeel. De bij het Elysée geaccrediteerde journalisten heb ben recht op twee wagons. Er is verder een restauratiewagen voor de officieele nersonen en een voor de pers. Tot slot volgen twee ba gagewagens. Het klassieke roode tapijt wordt op den dag van het vertrek op het perron uitgespreid en de wacht stelt zich bij den ingang van het presidentieele salonrijtuig ep. Ministers, pre fecten, administrateurs en spoorwegdirecteu ren vereenigen zich. Reeds heeft het personeel van het Elysée zijn post in den trein ingeno men. Dan volgen eenige signalen. De ministers en de andere autoriteiten begroeten den pre sident. die behalve door zijn particulieren mi litairen secretaris, gevolgd wordt door een ambtenaar van zijn bureau en een lakei. Deze is in livrei gestoken en volgt den president als een schaduw. Hij snelt naderbij zoodra zijn meester een geschenk ontvangt. Dat is in het algemeen een bouquet: deze neemt de bedien de onmiddellijk van den president over. Het gevolg van den president stapt vervol gens in den trein. De locomotief zet zich statig in beweging, terwijl het ,,Aux Champs" weerklinkt. Er zijn, sinds de signalen, die de komst van den president aankondigden, geen tien minu ten verloopen. Wanneer wij, door een speciale machtiging daartoe in staat gesteld, een van de middel ste wagons mogen binnen gaan, kunnen we slechts tot den salon van den president door dringen, nadat de bediende ons door de bureaux van den dienstdoenden officier en twee secre tarissen heeft geleid. Met een constante snelheid van honderd twintig kilometer per uur ontvlucht het pre sidentieele hof Parijs. De politieambtenaren zijn heel precies op de hoogte met alle bijzonderheden van de vijf tig passagiers, welke zij met grooten ijver be waken. Zij zouden u van elk hunner de poli tieke overtuiging kunnen vertellen, van de jongste hulp uit de keuken tot den hoogst ge- plaatsen ambtenaar toe, inclusief de journa listen. Zij weten ook, dat bijna alle passagiers vrouw en kinderen hebben. En toch heeft geen enkele vrouw het recht den presidehtieelen trein te betreden. Deze herbergt, slechts man nen. Dat geschiedt zoo volgens het oude re- publikemsche gebruik. De presidentieele trein ziedaar een mooie overwinning, die de feministen zich ten doel kunnen stellen! Om den heer Lebrun de noodige rust te gun nen en diegenen, die hem willen ontvangen niet te dwingen al te vroeg in de weer te moe ten zijn, heeft men er voor gezorgd, dat de trein van den president op een behoorlijk uur op de plaats van bestemming aankomt. Als het mogelijk is, blijft de trein geduren de eenige uren op een perron wachten. Da delijk stelt de commandant van de eerewacht zich in verbinding met den dienstdoenden officier van den trein en in alle stilte worden bij den wagon van den hoogen bezoeker schild wachten geplaatst met de bajonet op het geweer. Op het vastgestelde uur verschijnt de pre sident officieel. De prefect ontvangt hem aan den uitgang van zijn coupé en stelt de hooge functionarissen aan hem voor. De eerecom pagnie wordt geïnspecteerd en de stoet vormt zich. Deze wordt voorafgegaan door een auto van de politie. N*i het eerste escorte volgt een auto, waarin zich o.a. de directeur van de Süreté Nationale bevindt. Dan komt de wa gen met de burgerlijke en militaire secreta rissen. Dan volgt een nieuw escorte. De president, die begeleid wordt door den prefect van het departement neemt plaats in de derde auto. Het laatste escorte scheidt den wagen van den heer Lebrun van dien van zijn gevolg. Zelfs op de routes in de bergen blijft de etiquette van kracht. Toch werd gedurende het bewind van den heer Lebrun de etiquette eenmaal verbroken. Dat geschiedde tijdens een reis van den pre sident in Midden-Frankrijk. De president was, zooals gewoonlijk, bij den ingang der dorpen ontvangen door de burge meesters, de brandweer, meisjes die bloemen aanboden enz. Hij had onvermoeid geantwoord op alle welkomstrede voeringen. Hij was toege juicht door jeugdige bergbewoners te paard en hij was voorbij de boeren getrokken, die ter weerszijden van den weg waren opgesteld met hun ploegen en ossen. Gedurende twee uur reed hij zoo voort. In stilte had hij zich tevergeefs erover, beklaagd, dat zijn wagen slechts de vierde was. Midden op den weg hield een jonge boerin plotseling de presidentieele auto met een handbeweging staande. Zij hield een vreemd voorwerp naar den heer Lebrun uitgestrekt. Het was een schaap van normale grootte, doch geheel uit boter vervaardigd. Terwijl de lakei dit schitterende .onverwachte geschenk aan nam, bedankte de president de jonge vrouw op bijzonder hartelijke wijze. Reeds snelden de hooge autoriteiten uit de voorhoede toe, doch de glimlach van den heer Lebrun stelde hen gerust. Hij was slechts de onvrijwillige medeplich tige geweest van de boerin, die op zoo stout moedige wijze tegen decreten, protocol, eti quette en gebruiken had gezondigd. De stoet zette zijn tocht voort. Bij de eerst volgende stad was de heer Lebrun weer Staatshoofd en in die functie onderwierp hij zich aan de bepalingen van Napoleon. Drie vorsten hebben er zich naar moeten schik ken. De militairen presenteerden het geweer, de klokken luidden Aan het hoofd van de begeleidende eska drons de generaal en de kolonel, de sabels ontbloot, in afwachting om zijn auto te es corteeren. De muziekkapel speelde het volkslied. De heer Lebrun weet heel goed. dat de bra ve lieden, die zich achter de soldaten hebben ongesteld niet alleen hem maar ook den ver tegenwoordiger van Frankrijk wenschen toe te juichen. (Nadruk verboden) AFSCHEID MR. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN. Aan het slot van de vergadering van den Raad van State van Dinsdagmiddag heeft de vice-president in een toespraak, mede namens de andere leden, afscheid genomen van mr. P. W. A. Cort van der Linden, aan wien op zijn verzoek door H.M. de Koningin met ingang van l Januari a s. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als lid van den Raad van State. Poging tot doodslag op jachtopziener. Eisch van 9 maanden gevangensistraf. Een 28-jarig los arbeider uit Beverwijk stond Donderdagmorgen voor de rechtbank in Haarlem terecht wegens bedreiging. Op 3 No vember heeft jachtopziener Kamerbeek in Heemskerk twee personen op een jachtveld gezien, dat verboden terrein was. Zij waren bezig met konijnen delven. De jachtopziener wilde hen aanhouden, doch de een vluchtte. De ander kon hij grijpen, deze draaide zich om en stak met kracht naar den jachtopzie ner met een dolkmes, onder het uitroepen van de woorden: „Ga terug of ik steek je dood!" De aange vallene sprong terug, zoodat de aanvaller miste. De jachtopziener trok zijn revolver en loste een schot in de lucht, wat niet hielp, want de man sprong wéér op den veldwachter toe om opnieuw te steken. Deze schoot toen op de hand met het mes, miste echter, en was hierop gedwongen een derde schot te lossen, omdat de aanvaller zoo dicht bij hem was. Dat schot raakte in de knie en meteen werd de aanvaller kalm naar de jachtopziener ver klaarde. Hij liet het mes vallen, is verbonden en gaf eerst een valschen naa... op. Verdachte dankte onmiddellijk, den jachtopziener voor 't feit, dat deze hem niet raak geschoten had, en dat hij in het volste recht was. Dit beken de verd., doch niet dat hij gevraagd zou heb ben aan den jachtopziener, geen melding te maken van het trekken van het mes. Verd. beweerde niet meer geweten te heb ben wat hij deed op dat oogenblik. Hij weet alleen nog dat hij het mes in handen had. Tegen den burgemeester heeft verd. bij zijn verhoor gezegd: „Als ik een revolver in mijn hand had ge had, had ik 'm doodgeschoten. Ik zou toch op hem toegesprongen zijn, al had hij ook vijf •volvers in zijn hand gehad! Verd. is in Indië in dienst geweest, waarin hij een officier en een korporaal wel eens mis handeld heeft. Hij verklaarde erg driftig te zijn. Het mes kon hy voor een prikje krijgen en hij draagt het altijd los in den zak. Rechter: „Toch gevaarlijk met een open mes in den zak te loopen als u zoo opgewonden en driftig bent!" Toen verdachte tijdens diensttijd in de ge vangenis zat, is hij daar zenuwziek geworden zoodat hij bijna een jaar in een gesticht ge zeten heeft. De officier zei, dat poging tot doodslag en subs, bedreiging ten laste is gelegd. Hij is van oordeel dat hier sprake is van het eerste, n.l. poging tot doodslag. Verdachte heeft zich kort voor deze zaak schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets, naar aanleiding waarvan de officier een rapport heeft ingewonnen. Dat rapport zei dat verd. driftig is en direct meent eigen rechter te mogen zijn. De officier bracht hulde aan het optreden van den jachtopzie ner. Met het oog op het karakter van verdach te eischte de officier een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek. Mr. M. A. van Eek, verdediger betoogde, dat verdachte alleen wilde vluchten en toen hij niet uit de voeten kon komen, heeft hij den achtervolger bedreigd. Van poging tot dood slag is geen sprake. De woorden die verd. te gen den burgemeester heeft gesproken zijn toen gevolgd door: „Want ik wist niet meer wat ik deed". En deze toevoeging maakt de be doeling van verdachtes woorden geheel anders. Uitspraak op 3 Januari. LOUIS DAVIDS WEER IN DE REVUE. Woensdagavond ging voor een uitverkochte zaal in Carré de première van Meyer Hamel's revue: „Van Lach tot Lach", waarin voor het eerst sedert vijf jaren de populaire Louis Davids, die zich in de afgeloopen periode voor namelijk met cabaret en theaterkleinkunst had bezig gehouden, weer optreedt. uit Dat is een idee door HENK BALM. Men zou gemeend hebben dat Wim Jansen zijn volle aandacht besteedde aan de be zoekers die in en uit café „Europa" gingen. Zijn blik reikte echter verder en wel tot het achter in de zaal op een met fluweel gedra peerd podium gezeten Spaansch dansorkest. „Dat zij overal bekend zijn, laat zich best VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling ondereen voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad I?, reotang zijn abouneinent duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem's Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en of per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken (in bet geval van maand- en kwartaal-abonnés gedurende een volle maand)als geabonneerde in dc registers van ..Haarlem's Dagblad" zijn ingeschreven; V den iScn verjaardag gepasseerd zijn en den óósten verjaardag nog met bereikt hebben; c. met lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrootcn, en volkomen het gebruik hebben van huune ledematen cn zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als In deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten ai toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel ol van bet onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum vau het ongeval; 250 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van do amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van dc amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 100 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; tersvijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd cn om welke «redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 1600,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk dc bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, cn niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat dc volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor bet verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeit, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal dc uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat dc noodige inlichtingen verkregen zijn cn het persoonlijk letsel, en dc oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dogblad". Artikel 3. Ecne uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktbcid van den ver- b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waarlegen verzekerd is); e. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, belzïj willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan I. in duel. of gedurende dc voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten of bij baden, automobielrijden, motorwielnjden of wielrijdenj g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oorlog of bmncnlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of gTOve onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné In staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van ccne Europcesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd vrede) of indien hij zich in krijgdienst tc land of te water begeeft venzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. in de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetylecngas of andere licht-ontplofbare of lichtontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbervust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, iicusnjders en dergelijken. Zeevisscherszeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat don verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zal geencrlel uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geëischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eiscben betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat biertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. in geval van eenig ongeluk met doodelijkea afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van Haarlem's Dagblad". De kosten der geêischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van ecne door de(n) rechthebbende(n) ge teckende quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen. Van geen sona, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het Is toegestaan geworden, is ingevorderd- Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen ais aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten drageD, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met bet oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. ALGEMEENE VOORWAARDEN*. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aanide administratie van Haarlem's Dagblad. De nbonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zïj'n eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- ot tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde uerzekeringsvoorwaarden vervallen* November 1934* indenken" mompelde Wim niet zonder sar casme „het lawaai zou een vertolking kunnen heeten van de zwartste episodes uit Dante's „Hel". Er brak een geweldig applaus los en hij zag den leider met een gracieus gebaar danken. Onwillekeurig plaatste hij zichzelf als leider van zijn onlangs uit hotel „Continental" ont slagen kwintet, in den geest naast den Span jaard. en hij bezat voldoende zelfcritiek om te erkennen dat de vergelijking niet in zijn. voordeel uitviel. De Spanjaard met zijn bronzen gelaats kleur, gitzwart haaren hij met z'n „sche delgras" van niet gemakkelijk te bepalen kleur en een gewoon gezicht Wim Jansen had een studiekop en gaf wei nig om zijn uiterlijk, ondanks de raadgevin gen van een diplomatiek kapper. Hij had méér zorg aan de echte kunst be steed met ais resultaat prachtige diploma's die geen cent opbrachten! En Wim Jansen ging peinzend zijnsweegs. Plotseling werd hij uit zijn gemijmer opge schrikt en zag tot zijn groote ontsteltenis een arm oud vrouwtje languit op het asfalt lig gen. Juist zag Wim Jansen nog een zeswieligé vrachtauto met een matig gangetje een zij straat inrijden. Hij snelde naar het menschje toe en sprak haar bemoedigend toe. Hij hielp haar voor zichtig opstaan en bracht haar naar een winkel. Wim was van meening, dat een grapje de beste manier was om flauwte en zenuwtoevallen te voorkomen en handelde aldus. Na het gebruikelijke schrik-verjagende glas water, werd de wond, ter hoogte van den rechterslaap, met ether schoongemaakt en verbonden en het vrouwtje dat nog niet ge heel op haar gemak was toonde zich zeer dankbaar toen de musicus annex amateur medicus zich als een galant cavalier ontpopte voor de wandeling naar huis. Na een slakkengangtempo gedurende tien minuten, arriveerde het ongelijke paar op de plaats van bestemming. Met een uitdrukking van „wat hangt ons nou weer boven het hoofd" had de in een boezeroen gestoken heer des huizes dit too- neel gadegeslagen. „U moet weten", legde de man uit ,al een jaar loop ik zonder werk; nadat ik van mijn vijf-en-twintigste tot mijn acht-en-vijftigste jaar bij een patroon ben geweest. Hoe ik ook kuchte en slikte, ik kon de prop na die jobs tijding maar niet uit mijn keel persen. Tot dat mijn vrouw vertelde gelezen te hebben, dat er in Nederland wel 400.000 werkloozen waren. .Daar hebben wij gelukkig maar geen last van, hè!" voegde ze er met een tevreden glimlach bij". En toen barstte ik los. 'n Verschrikkelijken avond is het geworden, mijnheer!". „Nou trekken we van den steun!" „Kunt u nu zoo'n beetje rondkomen?", vroeg Wim. „Wat zal ik u zeggen!" zei Schor, nadat hij' eenige naar hooi riekende rookwolken de ka mer had ingetlazen. „We ontvangen nou twaalf gulden steun en met dat bedrag moet moeder wonderen verrichten om geen schul den te maken en dat er voor mij nog een dubbeltje afkan voor tabak, is me een raad sel. U zal wel van meening zijn dat je maling moet hebben aan wat de menschen zeggen. Maar wanneer je voor het open raam een pijpje van die goedkoope tabak zit te rooken, van rustig zitten is geen sprake want daar woelt het te veel voor in je hoofd, en je hoort dan buiten iemand zeggen: „Ik geloof dat je beter steun kan trekken dan werken"...., dan moet je je inhouden mijnheer!" Het ligt hee- lemaal niet in mijn aard ontevreden te zijn of te mopperen, maar het moet niet te erg wor den! En moeder kan die narigheid heele- maal niet verwerken. Ik hoop voor u, dat u nooit aan den lijve zult ondervinden wat dit wil zeggen!.... „Ik zou zoo zeggen", ging Wim met een lacK hierop in, „dat het op mijn gemak zitten hier, een bewijs is, dat ik althans geen druk ken werkkring heb. Laat ik maar kort zijn;, ik ben musucus, vijf-en-twintig jaar en heden zonder engagement!" Hoe is 't mogelijk! U ook dus", zei Schor langzaam. „Ik had wel eens gelezen dat er in de muziek ook al door de crisis wordt gele den. Twintig jaar terug was dat een voor- deeliger vak; u moet namelijk weten, ik was toen kellner in Amsterdam. Een goede bij verdienste vooral toen Tito Lamfreddi er spelde." ,.U noemt daar ook de grootste grootheid van alle grootheden en daar komt nog bij de voorkeur van het publiek voor een ras-ech ten Italiaan,' wist Wim te vertellen. „Dan zal u raar staan te kijken, als ik u vertel dat die kampioen-vioolspeler een dood- gewonen Uithoornsche jongen was! helderde Schor op. „Dat zat zoo in elkaar", vervolgde hij. „Joris Jacobs kon verduiveld mooi vioolspelen; niet alleen straatdeuntjes maar ook klassieke nummers; en hij verdiende goed door in. verschillende dorps-cafétjes concerten te ge ven. Maar Joris had rood haar en had een gezicht vol sproeten en wanneer hij ergens zou komen spelen, hoorde je al dagen van te voren „de rooie komt Zondag". Daarom nam hij zijn barbier in vertrouwen. Hoe alles precies gegaan is weet ik niet, maar wel weet ik dat een half jaar later nie mand in Uithoorn wist te verteilen waar Joris was gebleven. En ongeveer dienzelfden tijd, misschien een paar maanden later hield Tito Lamfreddi de knappe Italiaan, zijn zegetocht door Amsterdam." Hotel „Imperial" is het huis voor de upper- ten. Wie voor het eerst de muziekzaal be treedt. kijkt zijn oogen uit. Kostbare tapijten goudomlijste schilderijen van groote mees ters, plafond met een gouden kroon, vergulde stoelen met deftig-aandoende gobelinbeklee- ding; gezelligheid en pracht. Men waant zich bij Mozart thuis. Hier klinken geen disso nanten. Hier musiceert een hoogstaand en semble; de leider is een Italiaan, genaamd Borsanili. Als na een korte tusschenpoos het tikjë met den strijkstok op de muzieklessenaar "net teeken is om zich gereed te maken voor het volgend nummer, heerscht er een plotselinge stilte onder het deftige publiek, dat zich voor de zooveelste maal vrijwillige onder hyp nose laat brengen door de wonderlijke klan ken ontlokt aan Borsanili's viool. Zijn vinger toppen beroeren om beurten streelend en woest de strakgespannen snaren en men be weert dat Borsanili in staat is het hardste gemoed week te maken. Deze signor heeft het groote publiek in zijn macht! In de hall van hotel „Imperial" staat in bijna militaire houding een niet jonge, maar coch zeker statige portier. Juist passeeren de heeren musici hem. om uit gewoonte, na het middagconcert een luchtje te gaan schep pen. Gelijk een mechaniek houdt de geuni- formde man met een beleefde buiging een zware deur voor hen open. Als even daarna Borsanili de groote hall betreedt, wil hij met een extra beleefd „goedemniddag Signor", ook dezen uitlaten. De kunstenaar legt echter de rechterhand op 's mans schouder en fluis tert: „Zeg Schor, bevalt het je hier, en maaktj je vrouw het goed?".

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8