l/utMkkGud6&5 Uit Haarlem's Gemeenteraad. Fa. ANTON DE ROOY GRATIS ZATERDAG 22 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD' '11 De Uiver-ramp. B. en W. dreigden met de portefeuille quaestie tegenover de motie Van Dam c.s. over den bezuinigingsinspecteur. De voorstellers trokken daarop de motie in. 16C opcenten op de Personeele belasting en 55 op de Fondsbelasting. VERGADERING VAN VRIJDAG. 1 die niet werkloos zijn en die bovendien de verlaging niet noodig hebben. Bovendien is De voorzitter opende de vergadering en bij de berekening van den heer Kuiper niet verzocht de leden zich van hun zetels te ver- heffen. Daarna hield hij de volgende rede: Dtsnes en Heeren gelet op het gezinsinkomen. Bovendien is een grens altijd onbillijk. Moet iemand die f 999 belastbaar inkomen heeft 6 cent voor het gas betalen en iemand die f 1050 heeft 10 cent? ■n.uvwuvn iLiuaiiu uic i ïixrci L- J LÏ2," 1"* sekom511' *ï.<!!en Soms hebben mensehen met een groot vermo- dfe3ïf™. 1 ?U 4 6!' 111 5en b5Paidd 3aar %cen inkomen. Moet die m/ze nationale trots was, in de eenzaam- hi1 d hebben te^en verlaa.d t» hei£ 3er Aziatische woestijn te pletter gesia- ïïr, 5A3JL °,ïh,5,wfT S ,fr?S£L.iï gen en verbrand. Na de successen, door de „Bl schooltfId ls het a! k°' Uivta- en de Snip behaald, scheen het ondenk- m5n daA "m v.Jï 'TL f? 111111151:511 baar, dat een dergelijk onheil het lot zou kun- I >?.tn ^Mlgeld behoefte te betalen, maar nen worden van het vliegtuig, dat in aller i zyn cnaulfeur wel. oogen in staat was om alle tegenspoeden het hoofd te bieden en ze glansrijk te overwinnen. Maar de mensch wikt en God beschikt, en opnieuw is bewezen hoe klein de macht van den mensch is in den strijd tegen de elemen ten. Onze gedachten en onze hartelijke gevoe lens van deelneming gaan uit naar de nabe staanden van de dappere bemanning en van de passagiers, die met vol vertrouwen en terecht zich aan hun groofce kunde op het gebied der luchtnavigatie hadden toever trouwd, wetende dat de K. L M. en haar per soneel nooit iets zouden ondernemen, dat niet in overeenstemming was met den eisch „vei ligheid vóór alles". Deze ramp treft ons geheele land, maar ik heb gemeend ook op deze plaats uiting te moeten geven aan de gevoelens van deernis, die ons vervullen, met hen, die bij deze ramp betrokken zijn. De heer Van Tetering (R.K.), onder den diepen indruk van deze nationale ramp, waarbij ons geheele land een diep verlies ge leden heeft, stelde voor om op dezen dag niet verder te vergaderen. Spreker wees er op, dat onder de slachtoffers ook een zoon van een Haarlemsche familie, de familie Kort was. ter wijl ook bij het ongeluk Prof. Walch omgeko men is, die de vorige week naar Haarlem ge komen is om te staan aan het bed van zijn moeder. Dit gold de familie van den heer Sorgdrager, den vroegeren directeur van de Arti»<vnbeurs te Haarlem. De Voorzitter gevoelde er veel voor dit verzoek in te willigen. De heer B ij 1 (communist)Men moet be denken dat deze menschen gevallen zijn voor de kapitalistische maatschappij ter voorbe reiding van een nieuwen oorlog. (Geroep: bah! bah!). De heer Brants (A.R.) stelde, hoewel hij ook getroffen is door deze ramp, voor, om toch door te vergaderen. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) sloot zich aan bij het voorstel. Over het voorstel van den heer Brants om door te vergaderen staakten de stemmen (19—19). Daarop verdaagde de voorzitter de vergade ring tot hedenmiddag 4 uur. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) Om 4 uur wordt de zitting heropend. Voortgegaan werd met de behandeling van DE BEGROOTING VOOR 1935. De wethouders repliceerden. De heer Roo den burg (C.H.) wethouder, was het niet met den heer Reinalda eens, dat hij te optimistisch is geweest. Als de ge meente Haarlem nog volstaan kan met 160 opcenten op de Personeele Belasting, terwijl er gemeenten zijn die 200 opcenten moeten heffen, dan is er nog eenig.e reden tot tevre denheid. De heer Bijvoet heeft gevraagd of het niet mogelijk is van de regeering toestemming te ontvangen om meer opcenten op de Fonds- belasting te heffen zonder 200 opcenten op de Personeele belasting te heffen. Het debat in de Tweede Kamer heeft dezer dagen wel bewezen, dat die toestemming niet te ver wachten is. Enkele raadsleden zijn blijkbaar niet inge nomen met het voornemen van B. en W. om 3 hoofdambtenaren te belasten met het uitbrengen van advies over bezuinigingsplan nen. Spreker begrijpt dit evenwel niet. De hoofdambtenaren die B. en W. daarmede wil len belasten staan zoo hoog, dat geen onge- wenschte invloed van collega's is te venvach ten. Bovendien adviseeren deze drie ambte naren reeds eenige jaren in zulke zaken aan B. en W. 130 of 160 opcenten op Personeel? De heer van Dam heeft voorgesteld de op centen op de Personeele belasting te beper ken tot 130. Dit is evenwel ongewenscht. Mis schien vindt de heer Van Dam spreker te pessimistisch maar er is toch alle reden om het voorstel van B. en W. aan te nemen. De gemeente mag dankbaar zijn dat zij onder de 200 opcenten blijft, maar minder dan 160 moet de raad toch niet vaststellen, want daardoor zouden de financiën in het gedrang komen. Het reseveronds is nog slechts f 138.000. Dat is klein en mag nog niet opgesoupeerd worden, Die moeten bewaard worden voor misschien nog moeilijker tijden. B. en W. zullen de andere bezuinigings voorstellen van den heer Van Dam ernstig bestudeeren. Enkele heeren o.a. de heer Joosten, heeft progressie bij de Personeele belasting bepleit. Daartegen hebben B. en W. bezwaar. In het algemeen is voor progressie veel te zeggen, maar in andere belastingen die geheven wor den, ligt al progressie. Ook bij de Rijksinkom stenbelasting'. Bovendien zouden winkelzaken, kantoren en café's dan weer meer moeten be talen want dan zouden zij omdat zij hooge hu ren hebben, veel meer moeten betalen dan nu in het voorstel van B. en W. De heer Kuiper wil aan de inwoners die minder dan f 1000 belastbaar inkomen hebben gas voor 6 cent per M3 en electriciteit voor 15 cent per K.W.U. geven. Hij meent dat. de gemeente teveel op den kostenden prijs legr. Maar die kostende prijs wordt laag door de levering aan de buitengemeenten en de in dustrie. De kostendei prijs zou als men al leen op de kleinverbruikers let, heel wat hoo- ger zijn dan men nu uit de verslagen put. De kleinverbruikers nemen slechts een klein deel der productie af. Lastere gas- en electrici- teitstarieven voor kleine inkomens? De bedoeling van den heer Kuiper is om de werkioozen er van te laten profiteeren. Maar Er zijn vermoedelijk te Haarlem niet meer dan 15.000 gezinnen, die een belastbaar inko men hebben van f 1000 of meer. Dat wil dus zeggen dat er evenveel zijn die een lager in komen hebben. Het voorstel van den heer Kuiper zal zeker een mindere ontvangst be- teekenen van f 200.000. Bovendien zouden er vele onbillijkheden bij de toepassing komen. De administratieve moeilijkheden zouden niet le overzien zijn, waht het voorstel betreft de helft der bevolking. B. en W. willen het voorstel-Kuiper wel in studie nemen, want voor het beginsel is wel iets te zeggen. B. en W. kunnen dan eens overleggen met de directeuren der bedrijven en den Incassodienst. Het college zal dan -over het voorstel praeadvies uitbrengen en overwegen wat er in de richting van het voor stel-Kuiper te doen is. Mocht de heer Kuiper thans op stemming ming willen aandringen dan zou het college er zich evenwel vierkant tegen moeten ver klaren. De bezuinigingsinspecteur. Er is gesproken over de onrechtvaardigheid van het ontslag dat B. en W. aan den bezui- nigingsinspecteur gegeven hebben. B. en W. begrijpen dit niet. Het college van B. en W. beeft recht te klagen over het weinige ver- trouwen dat de raad in het college gesteld beeft. De heer Schuddeboom heeft alle j fractievoorzitters bezocht om zich te bekla- gen. Vlak voor de raadszitting wordt de raad opgestookt tegen B. en W. Blijkbaar is ge- zegd, dat B. en W. niet ernstig willen bezuini- j gen.Bezuinigings zou uit zijn rapporten te ha- en zijn, maar B. en W. hebben die terzijde ge legd. Zoo wordt wantrouwen tegen B. en W. rezaaid. Deze ambtenaar heeft aan de raads- .eaen aangeboden een volledige verzameling j van zijn rapporten over te leggen. Hoe kar. 1 dat? Een ambtenaar mag geen verzameling van rapporten in huis hebben. Dat is ongeoor loofd. 'Geroep: het is een vergissing). Die man moest onmiddellijk ontslagen wor den. Hij heeft gezegd, dat hij het zich een eer zou rekenen als hij die rapporten aan de raadsleden zou mogen overleggen. (Geroep: mogen, maar hij doet het niet omdat hij het niet niet mag.) De heer Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, zei dat B. en W. zich wat de woningpolitiek aangaat, zal aanpassen aan de regeeringspoli tiek. Er is aan Openbare Werken steeds ge streefd naar de meest mogelijke bezuiniging. Daarbij zijn uitstekende resultaten bereikt. In den laatsten tijd heeft de bezuinigings inspecteur zich bemoeid met Openbare Wer ken. Er is toen gebleken, dat die ambtenaar zich niet aan zijn opdracht gehouden heeft. Een bezuinigingsinspecteur behoort te zien hoe bezuiniging in een gemeentetak te ver krijgen is, maar het is niet zijn taak om voor te stellen een geheele tak van gemeentebe- moeiïng af te snijden. Hij mag niet voorstel len om maar een voorbeeld te noemen het voorbereidend onderwijs af te schaffen. Dat is een taak van. beleid van het college van B. en W. Op zoo'n manier is de bezuinigingsinspec teur buiten zijn boekje gegaan Rapporten die een ambtenaar uitbrengt aan B. en W. zijn niet zijn persoonlijk bezit meer. Hij is er voor betaald. Zijn werk is eigendom van zijn opdrachtgever geworden. Zooiets kan men niet in overheidsdienst hebben. Het college van B. en W. kan geen te- genleiding van een ambtenaar toelaten. Een motie tegen B. en W. De heer Van Dam (V.D.) diende mede namens eenige andere leden de volgende mo tie in. De raad, kennis genomen hebbende van de me- dedeelingen over het ontslag aan den bezuinigingsinspecteur. concludeert, dat aan dat ontslag fei ten ten grondslag' liggen die een ontslag op staanden voet niet wettigen, gaat over tot de orde van den dag. De heer Visser (C.H.) meende, dat de raad thans nog niet in staat is om in deze zaak uitspraak te doen. Als het ontslag later ongemotiveerd blijkt, heeft de ambtenaar recht op eerherstel. De heer van Tetering (R.K.) vroeg de stemming over de motie te verdagen tot de raad Leden in de gelegenheid zijn geweest om de rapporten van den bezuinigingsinspecteur te bestudeeren. De heer Bijvoet (R.K.): Kennisneming van de rapporten zal de zaak voor de raads leden niet verhelderen. De vraag die nu aan de orde is komt op het volgende neer: ,,Is er een rede voor onmiddellijk ontslag als een ambtenaar zich tot de raadsleden wendt, met klachten over de hou ding' van B. en W. en daarbij cor respondentie overlegt tusschen een wethouder en zichzelf, terwijl hij dan aanbiedt rappor ten ter inzage te geven?" Inzage der rappor ten kan over de zaak geen licht verspreiden. De heer Reinalda (S.D.A.P.) wees er op, dat sprekers fractie de handeling van den be zuinigingsinspecteur heeft afgekeurd. De raad ies geen beroepsinstantie voor ambtenaren. Daarom moet de raad zich over de nu inge diende motie niet uitspreken. Het beste zou zijn als de voorstellers hun motie intrekken. Anders moet de raad de motie verwerpen. Do heer Schuddeboom kan zich tot een scheids gerecht of tot den Kantonrechter wenden. De heer Peper (communist) pleitte voor aanneming der motie. De heer vanDam (V.D. iDe bedoeling dei- motie is niet iets onvriendelijks aan het adres van B. en W. te zeggen (gelach). Neen, het is geen wantrouwen jegens B. en W. Het gaat over de beoordeeling van een zaak, waarover men verschillend kan denken. De raad wordt in deze quaestie geexi beroepsinstantie. Het gaat er alleen om uit te spreken of de ambte naar zich tot den raad mocht wenden Als de Kerstversiering Kerstkaarten ANECANC 14 HAARLEM Naamkaartjes, men kan op bet bedrukken wachten LUXE POSTPAPIEREN met adres of monogram (Adv. Ingez. Med.) der fractievoorzitters veroordeeld, want dan is uitgemaakt, dat zij dien ambtenaar niet had den moeten aanhooren. Als de raad zich over deze principieele quaestie uitspreekt kunnen B. en W. overwegen of zij het ontslag eventueel ongedaan willen maken. De heer Weustink (r.k.) vond het te ver gaan, dat een ambtenaar gebruik wil maken van rapporten die hij in dienst gemaakt heeft. Hij vreesde blijkbaar, dat B. en W. de rappor ten niet aan den raad zouden willen overleg gen. Maar met dit al staat toch vast, dat die ambtenaar zijn boekje te buiten gegaan is. De heer Boes (V.D.), wethouder, meende, dat de heer van Dam en andere sprekers, de hoofdzaak uit het oog verloren hebben. Er is bij spreker geen mishagen jegens dezen ambtenaar. Maar het is ongepast, dat deze ambtenaar een houding aangenomen heeft, die een ambtenaar niet past. Elke ambtenaar zal het daarmee eens zijn. zoo'n ambtenaar be hoort op het Stadhuis niet meer thuis. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, vond het niet onjuist, dat de fractievoorzitters den bezuinigingsinspecteur hebben ontvangen. Dit feit van het ontvangen nemen B. en W. den fractievoorzitters dan ook niet kwalijk. De ongepastheid is alleen aan den kant van den ambtenaar. De taak van den inspecteur was m e t B. en W. te overleggen hoe bezuinigd kon worden, niet t e g e n B. en W. Hij bewoog zich af en toe op een terrein dat niet voor hem was. B. en W. behoefden ook niet alle voor stellen van den inspecteur onveranderd over te nemen. De heer vanTetering (r.k.) erkende, dat B. en W. de superieuren van den bezuinigings inspecteur zijn. Maar men moet bedenken, dat een vroegere wethouder aan dezen ambtenaar gezegd heeft: ..je trekt je van niemand iets aan en je haalt er uit, wat er uit te halen is." Nu is „de groote man" weg en nu is er van B. en W. een andere houding jegens dezen ambtenaar gekomen. De heer Joosten (s.d.a.p) vond de zaak van den bezuiniginginspecteur geen onderwerp voor het beleid van B. en W., dat nu aan de orde is. Nu de quaestie eenmaal aan de orde is, moet zij uitgevochten worden. Voor spreker zit de hoofdzaak in de quaestie, dat de heer Schuddeboom aan de fractievoorzitters mede- deeling gedaan heeft van stukken die tusschen hem en het college van B. en W. zijn gewisseld. Hij heeft mededeelingen gedaan over beraad slagingen in het college van B. en W. Een amb tenaar die dat doet behoort niet meer in het corps. Misschien had men hem niet van het Stadhuis behoeven te sturen, maar verlof kun nen geven tot zijn termijn van het al aange zegde ontslag. Men moet nu deze zaak niet willen uitspelen tegen den socialistischen wethouder, want dat is ongemotiveerd. Blijkbaar zijn er menschen die prijs stellen op een rel. De heer Visser (C.H.) stelde voor de quaestie Schuddeboom verder te behandelen na de begrooting. Dit voorstel werd niet voldoende gesteund om verder behandeld te worden. De heer Kuip e r (r.k.) was het volkomen eens met de zienswijze van den heer Reinalda. Deze ambtenaar kan zijn recht zoeken, zooals iedere Nederlander en ambtenaar, langs den legalen weg. Het geheele college van B. en W. is in deze zaak eensgezind. Alle hee ren zijn het er over eens, dat deze ambtenaar tegenleiding tegenover B. en W. gegeven heeft. De wethouders stellen dc portefeuillekwestie. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei, dat de heer Schuddeboom de fractievoor zitters heeft bezocht, zonder dat B. en W. er iets van af wisten. Deze ambtenaar schrijft voor de behandeling der begrooting aan de fractievoorzitters dat het «en gemeentebelang zou zijn. als de raadsleden wisten hoe B. enW. met zijn bezuinigingsvoorstellen gehandeld hebben. Toen spreker dat hoorde, heeft hij het college voorgesteld dien ambtenaar onmiddel lijk te ontslaan. Het optreden van verschillen de raadsleden heeft op B. en W. een onaange- namen indruk gemaakt. Zij hadden het ge drag van den ambtenaar moeten afkeuren. Als de voorstellers deze motie niet intrek- keix, moet nu onmiddellijk over de motie ge stemd worden, want het is een voorstel van wantrouwen jegens B. en W. De heer Klein Schiphorst (r.k.) meen de aanvankelijk, dat de rechten van den raad en van de ambtenaren in het gedrang waren. Spreker had voor die motie willen stemmen. Nu B. en W. in de motie evenwel een afkeu ring zien. komt de zaak anders te staan. De ambtenaar kan een anderen weg kiezen om zijn recht te verkrijgen. Het gemeentebelang gaat boven het persoonlijke belang. De motie ingetrokken. De heer van Dam (V.D.) deelde mede. dat de voorstellers der motie deze intrekken, omdat B. en W. daarin een motie van wantrouwen zien. De voorzitter: trek de motie niet m. Nu u de motie ingediend heeft, moet de raad er over stemmen. De heer van Dam: Wij willen over deze ondergeschikte quaestie geen wethouderscrisis uitlokken. De voorzitter: U hebt het recht uw motie in te trekken, maar ik betreur het. De Avondzitting. De raad pauzeerde van 5.50 tot 8.15. In de avondzitting werd overgegaan tot de stemmingen over verschillende voorstellen die bij de algemeene beschouwingen besproken waren. STEMMING OVER ENKELE VOORSTELLEN. Personeele Belasting. Voorstel van Dam c.s. om geen 160 maar 130 opcenten op de Personeele belasting te heffen. Verworpen met 35 tegen 3 stemmen (alleen 1 Vrijz. Dem. voor). Voorstel Joosten c.s. B. en W. uit te noodi- gen tot het indienen van een progressieve re ling der opcenten voor de Personeele belas ting, waarbij de verhouding die in de tegen woordige verordening als grondslag dient, wordt aangehouden. Verworpen met 24 tegen 14 stemmen. (Voor de s.d.a.p. en communisten). Voorstel van B. en W. om 55 opcenten op de Fondsbelasting te heffen en 160 opcenten op Het eerste deel werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen, het tweede deel werd aangenomen met 25 tegen 13 stem men. (Tegen de S.D.A.P. en de communisten'. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel van B. en W. om de Personeele belas ting voor de koffiehuizen te verlagen. Gas- en Electriciteitstarieven. B. en W. verklaarden zich bereid om prae advies uit te brengen over het voorstel Kuiper om gas en electriciteit tegen verlaagde prijzen beschikbaar te stellen voor personen die een belastbaar inkomen hebben beneden f 1000. Ook wilden B. en W. praeadvies uitbrengen op het voorstel Joosten om B. en W. uit te noodigen een voorstel te doen, het bedrag, be grepen in de verhooging van den electrici- teitsprijs, hetzij gedeeltelijk om te zetten in een verlaging van de huur van meters en in stallaties, zoowel voor gas en electriciteit. De voorzitter zou later stemmen over het. voorstel van B. en W. tot verlaging van het electriciteitstarief. De heeren Joosten en Kuiper hadden daartegen bezwaar omdat met dit voorstel al gedeeltelijk over hun voorstellen wordt be slist. Nu zou zoo zeide de heer Joosten al afstand gedaan worden van het geld dat noo dig is om onze voorstellen uit te voeren. Kun nen wij het voorstel van B. en W. niet voor 3 maanden aannemen, opdat B. en W. in dien tijd met hun praeadvies kunnen komen? Wethouder Roodenburg: het voorstel Kuiper is zeer ingewikkeld. Er is veel studie voor noodig. Voor April is het niet voor te be reiden. Het beste is nu de burgerij al te laten profiteeren van het voorstel van B. en W.. dat het electriciteitstarief met 1 cent verlaagt. Zonder stemming werd daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Evenzoo het voor stel van B. en W. om de installatiehuur voor muntgasinstallaties te verlagen. De bezuinigingsvoorstellen- Castricum. Voorstel Castricum om in verband met den financieelen toestand Ged. Staten uit te noo digen de jaarwedden van de wethouders te verlagen en meer in overeenstemming te bren gen met de thans geldende omstandieheden. Verworpen met 4 stemmen voor. Voor Cas tricum. Klein en de communisten. Voorstel Castricum om de presentiegelden voor de raadsleden af te schaffen. Verworpen met alleen de stem van den voor steller voor. Voorstel Castricum om de vrije telefoon voor raadsleden af te schaffen. Verworpen met 28 tegen 10 stemmen. Bioscopen op Eerste feestdagen. Voorstel Castricum om op de hoogheilige feestdagen van het Christenvolk (n.l. len Paasch-, len Pinkster- en len Kerstdag) de bioscopen geheel te sluiten. Verworpen met 25 tegen 13 stemmen. Hierna werd met de hoofdstukken der be grooting begonnen. Algemeen Beheer. De heer Groenendaal (s.d.a.p.) merkte naar aanleiding van den post druk- en bind werk op. dat B. en W. blijkbaar niet veel eer bied hebben voor de collectieve arbeidsover eenkomst in de typografie. B. en W. vinden de tarieven blijkbaar nog steeds te duur. zij meenen goedkooper te kunnen laten leveren door ongeorganiseerde drukkers. Het college moet evenwel bedenken, dat de georganiseerde drukkers aan hun personeel zeker 4 of 5 gulden hooger loon betalen dan de ongeorga niseerde drukkers. Bovendien is in het col lectieve contract een pensionneering begrepen Ongeorganiseerde drukkers sturen hun oude werklieden na ontslag naar het Armbestuur, B. en W. schrijven aan den raad. dat zij met minder geld op den post zouden toekunnen als de raad toestemming zou geven om te laten werken bij ongeorganiseerde drukkers. Dit is te verwonderen omdat de raad tot twee maal toe besloten heeft, dat er alleen opdrach ten gegeven moeten worden aan georganiseer de drukkers. Do georganiseerde drukkers te Haarlem, hebben gezamelijk een calculator aangesteld die de prijzen bereekend. Dit is gedaan omdat nu soms voor een drukwerkje prijs werd aan gevraagd bij 8of 9 drukkers. B. en W. zouden een goedkoopere aanbieding kunnen krijgen, als zij het drukwerk onder de georganiseerde zouden verdeelen. Dan kg,n rekening gehou den worden met de mogelijkheid dat men het zetsel van werk dat weinig verandert, kan laten staan. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, zou dit laatste overwegen. Openbare veiligheid. dan zullen er ook van profiteeren personen raad zegt dit mag niet, dan is ook de houding de Personeele Belasting. De heer Van Tetering (r.k.) heeft eer bied voor de wijze waarop de burgemeester en de commissaris de orde in de stad hand haven. Het is evenwel gewenscht, dat vreem delingen die hier komen, geen moeilijkheden bij parkeeren van auto's zullen ondervinden. Hoe staat het zoo vervolgde spreker met de schuilplaatsen voor de burgerij bij luchtaanvallen. Er blijft helaas oorlogsgevaar bestaan. Als er oorlog komt zal die staan „in het teeken" van den gasoorlog. Welke maat regelen hebben B. en W. genomen? De over heid kan veel meer maatregelen nemen dan nu gedaan is. De burgerij moet ingelicht wor den. Het zou ook nuttig zijn om cursussen te organiseeren. De Vo orzlitter: de cursussen zijn in voorbereiding. Binnenkort kunnen zij begin nen. De heer Van Tetering: als het tot een oorlog komt, noodig ik den geheelen raad uit bij mii in den kelder te komen (gelach). De heer Van Kessel (r.k.) meende, dat het nog altijd met het verkeer in onze stad niet in orde is. De autoriteiten probeeren blijkbaar af en toe maar eens wat. De Koudenhorn is daarvan een sprekend bewijs. Er is daar een jaar geleden een ver keersregeling ingevoerd, waaraan soms 1 in specteur en 10 agenten te pas moesten komen Nu is de geheele regeling weer ingetrokken. In de Zijlstraat wordt niet voldoende ge waakt tegen tiet- parkeeren van auto's en wagens, Het is daar zeer gevaarlijk geworden, vooral nu er zoovee! bussen door de Zijlstraat rijden. Wij sukkelen nog steeds met het verkeer. -Er is in de stukken gezegd, dat de politie honden politieagenten uitsparen. Dat gaat in dezen tijd niet op De menschen moeter. voor de honden gaan. Spreker heeft evenwel meer den indruk dat het hier een sport betreft. Kunnen de honden niet afgeschaft worden eventueel in ruil voor de aanstelling van eenige agenten? De heer Visser (CU.) besprak het ver keer op den Wagenweg. De politie zal in de toekomst zoo hebben B. en W toegezegd parkeeren op het smalste gedeelte verbieden. Spreker zou het evenwel beter vinden op den Wagénweg een één-richtingverkeer in te voeren. Het is een gevaarlijke weg. De heer Groenendaal (s.da.p.) wilde bepalen, dat automaten in tijden van de ver plichte sluiting niet bijgevuld mogen worden. Sommige banketbakkers zijn dag en nacht bezig om de automaten bij te vullen. De heer Joosten (s.d.a.p.) heeft den in druk gekregen, dat de burgemeester in het belang van de openbare orde wel eens maat regelen neemt die door een deel der burgerij niet begrepen wordt. Het is daarom goed ais 2ulke aangelegenheden in den raad besproken kunnen worden. Spreker betreurde daarom dat de burgemeester zich op het standpunt plaatst, dat hij over het politiebeleid geen inlichtingen aan den raad wil geven. Inlich tingen geven is iets anders dan verantwoor ding afleggen. De burgemeester moet niet wei geren om inlichtingen aan den raad te geven, althans als die gegeven kunnen worden zon der dat daardoor belangen geschaad wor den. Spreker deed een beroep op den burge meester om in den geest van zijn betoog te handelen. Het belang der gemeente kan daar door gediend zijn, De heer Bijvoet (r.k.) wilde het betoog van den heer Visser over den Wagenweg vol komen onderschrijven. De heer Klein Schiph orst (r.k.) somde eenige gevarlijke verkeerspunten op, die door eenvoudige middelen verbeterd kunnen wor den. Waarom wordt de toestand bij het Stad huis niet verbeterd door het maken van een dorogang voro voetgangers? De heer Van Dam (V. D.) wil zich niet aansluiten bij het betoog van den heer Joos ten. Zaken van het politiebeleid moeten bui ten den raad blijven. De vervanging van de tramlijnen door de autobussen is nu een feit geworden. Met te leurstelling moet spreker constateeren. dat die verandering geen belangrijke verbetering van het verkeer heeft gebracht. De autobus sen die de trams vervangen hebben, blijken hortende wagens te zijn. Aan de verlangens van het publiek beantwoorden zij niet. Mevrouw Schelt erna (V. B.) pleitte voor het vrijstellen van betaling voor de eerste uren voor parkeerende auto's. Als men dit doet zullen er meer auto's uit de winkelstra ten naar de parkeerterreinen gelokt worden. De heer Westerveld (SD.A.P.) zei dat verleden jaar onverwacht besloten is subsidie aan de Burgerwacht tegeven. De S.D.AP. kan zich met deze subsidie niet vereenigen. De politie is belast met de handhaving der orde. Sprekersfractie zal daarom tegen dezen post stemmen. De heer Peper (communist) klaagde over de buitengewoon sterke politiebewaking bij sommige arbeidersvergaderingen. Soms zijn er bij kleine vergaderingen 8 agenten om toezicht te houden. De politie lokt daardoor juist ongeregeldheden uit. De houding der politie tegenover de N.S.B. is heel anders dan tegenover de communisten. Mevrouw Hoekstra (R.K.) wees op het gevaarlijke verkeerspunt op de Leidschevaart bij het viaduct. De heer Castricum (R.K.) herinnerde .aan het ernstige ongeluk van verleden jaar op den Zijlweg. Het punt bij de Pieter Kies- straat is zeer gevaarlijk. Is daar spoedig een verbetering te verwachten? Het is gewenscht een maximum afmeting te stellen voor autovrachtwagens. Soms zijn de wagens zoo groot dat er gevaar voor het verkeer ontstaat. De gemeente moet de Burgerwacht blijven subsidieeren omdat die een belang voor de stad is. De heer Wolzak (A.R.) huldigde den burgemeester voor de wijze waarop hij orde en gezag handhaaft. De voorzitter zei dat 800 ventvergun ningen in onderzoek zijn. Als de zaak ge regeld is. zal er voor gezorgd worden dat er geen venters zonder vergunning loopen. De politiehonden zijn in exploitatie veel goedkooper dan agenten. Het agentencorps is nog even groot nu Haarlem bijna 130 000 in woners heeft als vroeger toen er 86.000 inwo ners waren. De financieele toestand der gemeente laat niet toe om meer agenten aan te stellen. Het is wel mogelijk dat de honden uitgebreid worden. Er waren vroeger herhaaldelijk interpella ties der communisten over de houding der politie. Dat werd ongewenscht Daarom is er een einde aan gemaakt. Spreker zal bij zijn houding, sindsdien aangenomen, blijven vol harden. Den heer Peper antwoordde spreker, dat de communisten er op aan kunnen, dat de poli tie er voor zal blijven zorgen, dat zij geen kans krijgen hun doel te bereiken om wan orde in de stad te verwekken. De heer G e r r i ts ziS D AP.) wethouder, zei. dat B. en W. steeds gaarne wenschen voor mogelijke verkeersverbeteringen van raads leden zullen ontvangen. B. en W. zullen ook nu aandacht wijden aan de gemaakte op merkingen. Met het plaatsen van paal tjes op drukke hoeken voor het over steken van voetgangers zal een proef ge nomen worden. Spreker denkt bij voorbeeld aan de Groot* Markt bij de Koningstraat. Het invoeren van een éénrichtingverkeer op den Wagenweg heeft bezwaren. Moet de regeling bij de Spanjaardslaan beginnen? Men zou een verspreid verkeer krijgen en dat heeft ook nadeelen. Verbetering zou er kun nen komen als brug over het Zuider Buiten Spaarne klaar zal zijn want dan kan men het groote verkeer buiten de binnenstad om leiden. B. en W. hebben indertijd afgezien van ont eigening van het perceel aan den Zijlweg. dat voor de verkeersverbetering noodig is. Er zal evenwel alsnog getracht worden een ver betering te verkrijgen die minder geld kost. Door de vervanging van de trams door auto bussen is het verkeer op den weg wel ver beterd. De heer Van Dam had moeten klagen over de vervoermiddelen die er gekozenij zijn. Men moet evenwel rekening houden met de crisis. De tram en de autobus hebben minder vervoer door den achteruitgang van het volksinkomen De maatschappijen lijden enorm* verliezen Was de toestand beter, dan zou men betere vervoermiddelen kunnen eischen De geldmiddelen voor beter materiaal -ntbreven. Verbetering in den toestand bij he1" vied.jct aan de Leidschevaart is moeilijk te verkrijgen. Het zou voor het landschapsschoon jammer zijn als de vaart ter plaatse versmald werd om den weg te verbreeden. Bovendien spreekt Rijnland hier een woordje mee. Het rijk zou maatregelen moeten nemen

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11