O ATERDAGAVOND Blijft Fit! BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Kerstmis in Engeland. ZATERDAG 22 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ,Even naar Zwitserland". Jungfrau met Silberhorn, uit de lucht gezien. De Myosotis, trimoteur van de Air France, een Farman van vijf jaar oud, staat al een half uur lang proef te draaien op Schiphol. Het mooie weer schijnt weer op te zijn. Dikke nevelvlucht. Rotterdam zit dicht, uit Antwer pen nog geen bericht. Dus vertrekken wij een half uurtje te laat en is het aardig opgehel derd ondertusschen. De Brasemer glinstert in de morgenzon, maar bij Woerden wordt het alweer heiig. Maar waar gaat die piloot heen? Hij houdt veel te veel Oostelijk aan, vliegt over de groote rivieren om dan met een haak- sche bocht koers te nemen naar Waalhaven. O, is dat het hem? Geen kompaskoers vliegen, maar zoo'n beetje het Zuiden in tot je de rivier ziet en dan rechtsom, dan moet je Rotterdam zeker vinden. Mij best, ieder zijn meug. Rot terdam is mooi en helder, maar nauwelijks zijn wij weer van den grond of de lucht trekt dicht. Net boven den schoorsteen, van de sui kerfabriek bij Zevenbergen, krijgen wij c(e eerste bui en al gauw is het zicht zoo slecht dat wij in Antwerpen landen zonder de Schel de gezien te hebben. Ook naar Brussel alweer zoo'n kippenspurtje! blijven wij onder de laag hangende wolken langs scheren, met druipen de vleugels en wielen in een slordige 200 k.M. per uur tempo. In Brussel even naar het restaurant voor een kopje thee; gezellig, maar eenzaam en verlaten, want het motregent. Dat is wel een typisch verschil tusschen onze vliegvelden en die in het buitenland. Schiphol en Waalhaven zijn uitgangsoorden voor de bevolking 'van onze groote steden. Op Croydon en Le Bourget komt haast nooit iemand, die er niets te ma ken heeft! Hamburg is weer wel gezellig en Berlijn wordt het na de verbouwing ook. Maar nergens die volksbelangstelling in de lucht vaart, die bij ons zoo sterk is, ook wel dank zij de groote successen die onze mannen dei- lucht telkens weer behalen. Na Brussel gaan wij boven de wolken uit naar de 1600 en 2000 M. Maar nu hebben we onder èn boven een wolkenlaag, zoodat ook de schoonheden van Parijs voor ons verborgen blijven. Op Le Bourget ook weer miezerig saai weer. Gauw verder, dat is het beste. Hé, dat is weer een nieuw type van machine, een Wibault, een driemotorige laagdekker met een ruime netjes afgewerkte cabine, zooals ik die tot nu toe van de Franschen niet zag. Het is een der nieuwste typen. Makkelijke stoe len, ruimte voor jebeenen en aardige meisjes, die natuurlijk dadelijk weer luchtziek worden en dan is veel aardigheid er af. Wij stegen anders snel naar de 2000 M. en hingen al gauw in rustigen tegenwind in- de diepblauwe lucht, terwijl het wolkendek langzaam ijler werd, ga ten ging vertoonen, waardoor de aarde zicht baar werd en zich eindelijk oploste in wat donzige propjes, die onze snelle vaart zicht baar maakten. Lachend heuvelland onder ons en wij dalen tot 1000 M„ om beter te zien. Een zilveren rivier, de Doubs, begeleidt ons reeds een heel eind en wijst al kronkelend den weg naar Lyon. De huizenzee ligt in rook en nevels, maar de wijnbergen rondom glanzen in brandenden zonneschijn en op het vliegveld is het best! Nog een uurtje, maar het moeilijk ste traject; dwars over de Zwitsersche Jura met zijn diep ingesneden dalen! En daar staat waarachies weer zoo'n éénmotorige Latecoère met een schroef van twee en een halven me ter, zooals er mij ook een over de Pyreneeën gebracht heeft. Nood leert bidden, moet je dan maar denken. Een mooie tocht. Wij vol gen de Rhóne, die onder ons kronkelt en slin gert; eerst nog wat weilanden, dan berken én dennenbosch op zand- en grindbanken en op de hellingen der steeds dieper ingesneden da len. Ongemerkt hebben wij een zijrivier ge volgd, die zich ook weer vertakt. Hooger rij zen de bergen en hooger stijgen wij; breede kalkrotsbanden brengen teekening in de groene hellingen, maar als wij den eersten bergrug over zijn, hangen daar weer wolken, die ook vóór ons oprijzen. De machine stijgt snel (ik ben de eenige passagier) en wanneer de laatste wolkenstapel onder zijn neus ver dwijnt, zie ik rechts een witten punt, een rots, een berg. een berggroep. Daar verrijst de Mont Blanc boven de wolkenzee, die hem omhult, scherp afstekend tegen het diep blauw van den hemel. Maar dan gaan wij ook alweer dalen, het is weer helder onder ons. Een witte huizenzee in groen heuvelland met ber gen en rotsen er achter en links een bleek blauwe watervlakte, het meer van Genève. De piloot is goed op mij, zwiert even over de stad met de mooie bruggen en parken, het eilandje van Rousseau, de forsche hotels, en dan ra ken onze wielen Zwitserschen bodem. Wij zijn er! Genève. De stad aan het meer met een Quai du Mont-Blanc. En jawel hoor, de wolken begonnen te rijzen en een uur voor zonsonder gang was de heele keten glashelder te zien. 'g Morgens in kou en regen van Schiphol, 's middags in de heerlijke warme avondzon met het onvergetelijk mooi gezicht op Europa's hoogsten bergtop. Ik ben hem meteen den volgenden dag van wat dichterbij gaan bekijken, heb weer eens over het Mer de Glacé gewandeld en genoten van de heerlijk wilde vormen van de bergna- tuur. Het vliegen over Zwitserland zelf werd wel een beetje een teleurstelling. De groote lijnen GenèveBernZürich en GenèveBa zel blijven alle boven het voorland der Alpen en wanneer ge geen glashelderen dag treft, is van de Alpen vrijwel niets te zien. De Mont- Blanc bleef tenminste in nevel gehuld toen een drie-motorige Fokker van de Swiss air mij dwars over het meer van Genève, over Lau sanne naar Bern droeg. Het was echt heiig maar toen wij laag over de Jura vlogen was het toch een genot de aardige dorpen op heu velhellingen en in de dalen te zien liggen, Soms scheerden wij vlak over de toppen der den- neboomen heen, met een torenspitsje naast ons om even later den grond weer te zien weg zinken naar een diep ingevreten ravijn, waar het water snel voortspoelde. Maar als snel- vervoermiddel is het vliegtuig wel onge ëvenaard. 7 uur uit Genève, tien uur in Inter laken en natuurlijk naar den Scheidegg ge wandeld. Ik had de Jungfrau in geen 30 jaar gezien, maar ze was weinig veranderd. Ze bloosde heerlijk toen ze 's avonds nog even door de wolken heen kwam kijken of er aan bidders waren op den Scheidegg. Alpenglühen zoo mooi als ik het nog zelden zag en den vol genden morgen glashelder vriesweer dat de üoemenrijkdom op de deels nog met sneeuw bedekte Alpenweide des te rijker deed uitko men. Gauw naar beneden en den volgenden morgen uit Bern weer omhoog. De Alpen wa ren zichtbaar over een blauwen nevel heen, maar de afstand was veel te groot om volop te kunnen genieten. Dat zal moeten wachten tot volgend jaar onze K. L. M. zelf dwars over de Alpen naar Milaan vliegt. Op dat lijntje zal ik eens een weekabonnement zien te krij gen! Als wij wat hooger stijgen komen de hooge toppen scherper uit. Het belooft een mooie dag te worden en als wij in Zürich lan den staat een heerlijk zonnetje op het prach tige terrein van Dubbendorf. In Zürich be zocht ik onzen grootsten luchtfotograaf Mit- telholzer, die ook bijgaande foto's maakte. Directeur der Swiss-air luchtverkeersmaat- schappij, zelf oorlogsvlieger en ervaren ver- keerspiloot, beschikt hij over een reusachtig fotomateriaal en fotografische kennis. Van Zürich vloog ik over Bazel. Frankfurt naar huis. Prachtig straalde het Alpenpanora- den. Dan vliegen wij tusschen de kerktorens de blauwe Zürich-See. Fijn geteekend lag daar de bloeiende Aargau met de vele rivieren. Bin nen drie kwartier zien wij den Rijn en volgen even den breeden stroom naar Bazel. Daar worden mijn fotoapparaten door den Duit- schen bestuurder ingepikt om ze mij straks in Holland terug te geven, want ik ben weer met de Deutsche Lufthansa uit. Een Junker toestel, de D. A. B. A. N.. die haast eiken dag van Mook naar Amsterdam in rechte lijn over ons land heenvliegt. Een laagdekker. maar ik heb het achterste plaatsje bemachtigd en kan daar vrij behoorlijk uitzien. En dat is de moeite waard. Basel met zijn groote Kathedra len en forsche Rijnbrug ligt al spoedig achter ons, maar dan komt het mooie Schwarzwald waar wij op een 800 a 1000 M. hoogte zoowat gelijk met de toppen langs vliegen. Heidelberg met zijn slotrume en de groote Neckarbrug. Karlsruhe met het geweldige paleizen-com plex, Speyer met zijn prachtige Kathedraal. Mannheim met de reuzenhaven en zoo is er al tijd wat te zien, ook de geweldige autowegen die in werkverschaffing worden aangelegd en als breede gele kaarsrechte banden van horizon tot horizon het landschap doorsnij den. Dan vliegeen wij tusschen de kerktorens van Frankfurt door, genieten van de mooie" Mainbruggen en dalen weer in sierlijke zwaai. Bonken wat bij de landing, dat doen die Jun kers meer. Is de veering van het landingsge stel niet zoo goed als bij onze Fokkers? Of kan het geen kwaad je passagiers af en toe een wakker te schudden? 8.45 van Zürich 11.1511.35 in Frankfurt. Wij hebben vertraging. Toch geen sterke te genwind. maar vier uur van Zürich naar Am sterdam leek een beetje erg weinig. Wij zullen wel een half uurtje te laat zijn. Om 12.20 vliegen wij vlak langs Keulen's dom, eigenlijk zonder den mooien Duitschen Rijn gezien te hebben, maar ik heb wel geno ten van de bloeiende brem en de oude vak werkhuizen in alle dorpen op het leisteenpla teau van den Rijn. En dan vliegen wij op 1500 M. ons land binnen. De Maasstuwen zijn klaar, de scheepvaart wordt al drukker. Nijmegen lokt van den horizon, vlak langs Amersfoort over de Ankeveensche-plassen, mijn vrouw's tent staat er nog bij Vinkeveen, daar zal ik straks maar gaan eten. Om 1.50 zijn wij oc Schiphol. Om den langen reisduur hoef je Zwitserland in de mooie Pinksterdagen ook al niet meer links te laten liggen. Kosten? Door de lucht naar Zürich f 56. Eerste klas trein f44. Dat scheelt zooveel niet meer! O. reist u geen eerste klas? Ik ook niet! Dl'. W. G. N. VAN DER SLEEN. STUDIOSNUFJES. Voor Student Tour, Metro Goldwyn Mayer's groote muziekfilm, is een groot aantal studen- en van de Zuid-Californische universiteiten gerecruteerd. Jimmy Durante, Charles Butter- worth en Monte Blue o.a. spelen mee, onder regie van Charles F. Riesner. In deze film wordt Amerika's nieuwste dans de „Carlo" gedemonstreerd, begeleid door nieuwe hot-songs. Besprekingen tusschen Warner Bros en Max Reinhardt zijn gaande ten opzichte van het produceeren in kleuren van Shakespeare's ,Een Midzomernachtsdroom". De bekende componist Erick Wolfgang Korngold arran geert de muziek van Felix Mendelsohn, welke aan Shakespeare's klassiek werk ten grond slag ligt. William Dieterle zal Max Reinhardt assisteeren met de regie. De Ufa bereidt een film voor, waarin de fi guur van den beroemden Engelschen staats man Oliver Cromwell in het 'ddelpunt staat. Eveneens heeft zij het plan, ter gelegenheid van de 250ste herdenking van den geboorte dag van Johann Sebastian Bach in 1935 een film uit de jeugd van dezen musicus te ma ken. The Barretts of Wimpole Street, met Norma Shearer. Fredric March. Charles Laughton, Maureen O' Sullivan en Katharine Alexander, loopt in het Capitol Theatre op Broadway. Het is de grootste Shearer-film ooit vervaar digd, en behandelt het leven van den Engel schen dichter Robert Browning. Het „Auditorium", misschien wel het grootste concertgebouw in Stockholm, dat, zooals gemeld wordt uit Amerika, door Greta Garbo gekocht zou worden om tot schouwburg te worden verbouwd. Greta zou hier als tooneelspeelster m Strindbergrollen speciaal willen optreden. Er wordt veel over filmsterren verteld, vooral over de geheimzinnige Garbo. en verreweg het meerendeel van die vertelsels is bezijden de waarheid Wat van deze haar tooneeJaspiraties juist is, kunnen wij niet beoordeelen. De tijd zal ook hier wel de ware toedracht onthullen Speelgoed. Er was allang geen twijfel aan, dat het te gen Kerstmis begint te loopen. De Londensche winkels zijn al weken met groen, rood en zil ver versierd. Kerstmannen en schitterende sterren prijken zoowel tusschen chocola, tus schen schoenen en wijnflesschen. als tusschen schoenen en wijnflesschen, als tusschen auto's, corsetten en lingerie. In de straten wordt het steeds drukker en de politie is spe ciaal op haar hoede in de groote warenhuizen waar omstreeks dezen tijd, gebruik makend van de drukte, valsche munters bij voorkeur groote -hoevelheden hunner producten trach ten te loozen. Het is duidelijk, je ziet overal: Kerstmis is op til. Maar je begint er pas een beetje plezier in te krijgen als je hier en daar in groepjes langs de drukke straten, speelgoedkooplui met hun speelgoed ziet manoeuvreeren. Ze ko men plotseling opzetten, een stuk of vier, vijf en tillen zakken vol speelgoed van hun rug net als echte Kerstmannetjes, en veranderen zonder een woord, een groot stuk van het or delijk trottoir in een soort miniatuur-circus. Ze doen het geluidloos, zonder een woord te spreken: ze hebben gezichten als echte Kerstmannetjes, zoo kinderlijk goedig en groot, al dragen ze een platte pet en een rafe lige jas en geen rood met zilver bestikt ge waad en geen witte baarden. Ze staan naast elkaar en langs het trottoir en konden broe ders zijn om hun eendere uitdrukking van kalme goedmoedigheid en hun korte oud- wordende gestalte in eendere vale overjassen, Hun handen winden met dezelfde voorzich tigheid olifanten, baby's, ridders te paard en sluipende muizen op en hun oogen volgen met dezelfde spanning iedere beweging van al dat gekleurde goed op de straat, beuren het weer op als een kruip,vide baby overstag gaat 'door 'n oneffenheid van het plaveisel, halen 'n muisje terug, dat te ver onder het publiek schiet en laten het kleine fluweelen ding dan zachtjes in hun hand afloopen tot het weer doodstil ligt met zijn lange, sierlijke staart achter zich uitgestrekt. Om hen heen staat een haag van volwas senen, en meer heel zelden lukt het kleine jongens en meisjes naar voren te dringen en hun hart op te halen. En al die groote menschen staan daar met een lach' op hun gezicht, waarvan ze zichzelf niet bewust zijn. En geen wonder. Want wat voor kinderen een wonderlijk mechaniek is, waarnaar ze met verbazing staan te kijken: een speelgoed- paardje, dat „heusch" galoppeert als je het opwindt", is voor hen om heel andere reden een grappig, klein plezier. Die ridder daar in harnas, kloek gezeten op het steigerend ros. is van zoo'n werkelijk ridderlijk allure, dat dit kleine blikken gespring over de straatstee- nen, grotesk wordt, En dat zwarte „laag-op- deir-weg-liggende" hondje met de lange ooren en de korte pooten, is zoo verschrik kelijk gek, omdat het een roodgeruit zadel- aekje draagt, dat niet bij een hond, maai bij een olifant thuishoort, en oir/lat het als liet beweegt precies loopt als een dergelijk klein hondje doet. alleen veel vlugger en re gelmatiger en altijd in een klein cirkeltje. En die rubber olifant is zoo raar, omdat hij log en zwaar zijn pooten beweegt en verveelt zijn slurf oprolt, als echte olifanten doen, en dan zoo ineens weer aan speelgoed herinnert, als hij wankelend en onzeker de oneffenheden der trottoirtegels „neemt". En daarom staan al die groote menschen in een dichte haag rond al die bewegende hondjes, paardjes, muisjes, baby's en poppetjes, zonder te mer ken, dat hun gezicht een voortdurende lach is en zonder een oogenblik te denken, dat ze zoo'n komisch mechanisch bewegend ding kochten, niet enkel om zoon of dochter thuis te verrassen En het krenkt zelfs hun volwassenheid niet. plezier te hebben in de vroolijkheid der felle goedkoope kleuren van „Japansche water bloemen' die een koopman met stilzwijgend uitgestrekate hand, uit kleine saamgeperste rolletjes papier in een glas water laat ont staan. Het loopt tegen Kerstmis. Kooplui laten grappig speelgoed op de ordelijke trottoirs dribbelen. En plotseling geeft Kerstmis je een gezelllig gevoel. Vr. S. Londen, 18 Dec. 1934. GEMENGD NIEUWS. Wist u dit? In 1626 kocht Peter Minuit van de Indianen een gebied, waar Nieuw-Am- sterdam gesticht werd. Later kreeg de stad den naam van New-York. Een mierenhoop dient in den regel voor gemiddeld 100.000 mieren tot woon plaats. Oefening 25, Deze week wordt het dagelijksche -kwartier tje ochtendgymnas tiek begonnen met een sold voor het „Hoofd des gezins", die door een feillooze uitvoering van oefening 25 het misschien geschokte vertrouwen in zijn kracht kan herstellen. Het volkomen gestrek te lichaam steunt alleen op handen en voe ten. zooals de teekening aangeeft Doorzakken in de armen tot u languit voorover óp den- grond ligt. Een heel kort oogenblikje ontspan nen blijven liggen, daarna weer snel opduwen met de armen. Deze oefening, die voor dames en kinderen minder geschikt is, voorloopig vijf maal her halen en tusschen iedere beweging even blij ven liggen. Er kan niet genoeg op gewezen worden dat u bij al deze oefeningen diep en regelmatig blijft ademhalen. De verleiding om bij deze zwaardere oefeningen de adem haling een tijd lang in te houden is groot, maar het is absoluut verkeerd. Het is waar schijnlijk ook niet noodig, dat u de taak van den stofzuiger overneemt, dus doet u deze oefening, waarbij vlak boven den grond adem gehaald moet worden, op een stofvrijen bo dem! Oefening 26. een eenvoudige zwaai oefening, is weer voor iedereen geschikt. De teekening geeft de bedoeling al duidelijk weer. We staan met v de beenen iets ge- N spreid, goed rechtop en beide armen los jes zijwaarts. Nu de armen laten vallen en door laten zwaaien naar rechts. Zoo regelmatig dertig maal. maar vooral niet stijf. Ook de schouders ontspannen. Een slank makende oefening is nummer k 27. Op den rug lig- gend met de armen langs het hoofd of zij waarts en de beenen zoo hoog mogelijk op getrokken, maar de de voeten plat op den grond. Daarna beide beenen naar boven strek ken en dan weer gebogen neerzetten. Twintig maal herhalen. Oefening 28. Huppen met krui sen van de beenen. Beurtelings zijn lin ker- en rechter been voor. Bij eiken sprong even doorvee- ren in de knieën en enkels, zoodat alles veerkrachtig verloopt De beste proef op de som is er naar te luisterenhet moet zoo goed als onhoor baar gaan. dan is het zeker goed. Wij vestigen er nog even de aandacht op dat liet de bedoeling is iederen morgen een minuut of tien, vijftien te oefenen. Neemt u dan telkens de vier oefeningen, die Zaterdags ir. Haarlem's Dagblad versche nen zijn en neemt er dan ook r.og een stuk of vier andere uit vorige series bij. Die extra oefeningen kunt u dan steeds varieeren. JULES KAMMEIJER, Lich. Opv. M. O,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13