Tweede Kamer gaat tot 12 Februari naar huis. GEEF „HEM" ALS CADEAU sj DE BESTE SIGARET VOOR ZIJN GEZONDHEID! Landde de Uiver verkeerd? Zoo een en ander. HAARLEMMERS. ZATERDAG 22 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Debat over: belastingstelsel, machinale sigaren, bankgeheim, winterhulp. Begrootingen van Onderwijs en Financiën aangenomen. Na den somberen aanvang de herden king door den voorzitter en den minister van Waterstaat van de slachtoffers van de Uiver verwierp de Kamer de motie-Thijssen (gelijksoortige bezuiniging doorzetten op het bijzonder onderwijs als reeds op het open baar lager onderwijs is doorgevoerd) met 20—58. Alleen de socialisten, de communis ten en de heer Lingbeek (Herv. Ger.) stemden voor. want de heeren Ketelaar (V.D.) en Mr. Wendelaar hadden geen motie-behoefte, want zij vertrouwden, dat ook zóó het beoog de doel wel bereikt zal worden. Bij zitten en opstaan slechts anti-revo lutionairen en christelijk-historischen bleven zitten ging de motie-ter Laan ten gunste van ziekteverlofregeling voor onderwijsperso neel er door. Daarop volgde aanneming der Onderwijsbegrooting, die alleen de socialis ten, communisten en de H.-Ger. niet aan vaardbaar vonden en goedkeuring derlndische loonbelasting met slechts socialisten, commu nisten plus mr. Arts (R.K.V.) tegen: tenslotte bleek toch ook de heer v. Kempen (lib.) na er een nachtje over geslapen te hebben, bereid het ..voor" te laten hooren. Minister Oud moest nu nog de sprekers, die gisteren over Hoofdstuk VII B Finan ciën hadden gesproken, beantwoorden. Tot de door hem aangeroerde punten be hoorde o.m. de vraag of het niet tot verlaging van accijnzen dient te komen, waarvoor in het bijzonder dr. Bierema (lib.) gepleit had. Het is in overweging; maar het overwegen is nog niet in een ver genoeg stadium, om verder iets omtrent deze zaak te kunnen mededee- len. Naar aanleiding van de klacht (o.m. door Ir. v. d. Waerden (S.D.) op den voorgrond geplaatst) over de wijze waarop die geheven wordt van gas- en electriciteitsbedrijven, hield de minister vol, dat de wet juist wordt toege past op die bedrijven. Wil men daarin veran dering tot stand zien komen, dan is wetswij ziging noodig en de urgentie hiervan kan H minister Oud niet inzien. Wel is dit het geval met de zegelwet, die nl. op de helling moet om ontduikingen tegen te gaan. Een wijzigings-ontwerp is in voorbe reiding. Huiverig is mr. Oud voor een uniforme rege ling der heffing van de Personeele Belasting door de gemeenten, want hier dient men de regeling over te laten aan de gemeenten. Vereenvoudiging van het belastingstelsel heeft de volle aandacht van dezen bewinds man. De door den heer Stumpel (R.K.) hier voor gevraagde studie-commissie heeft de minister echter niet noodig. Hij zal met zijn ambtgenooten overleg ple gen omtrent de mogelijkheid van het zwaar der belasten van machinaal gemaakte siga ren, als is dit wel een moeilijke kwestie. Doel hiervan is uitbreiding der werk-gelegenheid_ Een anderpuntje: ook de „noodlijdende" gemeenten zullen evenals haar minder in het nauwzittende „collega's" in staat worden ge steld de landbouwarbeiders te steunen. Kapitaalvluchtigen. De minister zal ze in de gaten houden. Opheffing van het bankge heim. Dat kan niet nationaal doch alleen internationaal, en dan nog met behulp van een verdrag waarbij de belangrijkste landen aangesloten moeten zijn. Na wat ik gisteren reeds schreef over de motie-IJzerman verbaas de me het niet uit 's Ministers mond te ver nemen, dat hij haar tenslotte beschouwde als aanbeveling tot opheffing van het bankge heim anders had hij hiertegen ernstig be zwaar. Met 28—41 werd de motie, die behalve, de stemmen der socialisten en communisten ook die van de vrijzinnig-democraten en de R. K afgevaardigden v. Poll en Steinmetz kreeg, verworpen. In repliek nam Ir. v. d. Waerden (s. d.) het nogmaals op voor electriciteit-s- en gasbedrij ven. die eenerzijds het toch al zoo hard te verduren krijgen door concurrentie (goedkoope petroleum!) en nu nog bovendien onder den druk der omzetbelasting gebukt gaan. Onbe vredigd als deze afgevaardigde was. wilde hij de Kamer door een motie den minister doen uitnoodigen zijn standpunt in zake omzetbe lasting wegens levering van gas en electrici- teit nader te overwegen. Mede-onderteeke naars had hij op de liberale. R.K., en C.H. ban ken gevonden. De Minister verklaarde zich bereid met het oog op het punt in kwestie een wetswijziging te overwegen waarbij dan ook rekening zal moeten worden gehouden met de positie waar in de verschillende publiekrechtelijke bedrij ven verkeeren. Maar bij de houdige regeling kan hij aan de verlangens van den heer v. d. Waerden c. s. niet tegemoet komen, want heel het systeem is nu eenmaal dat thans de om zetbelasting bij den bron plaats vindt en vol gens hem is in dit geval het distributiebedrijf de bron. Tegen den Minister in bleef Ir. v. d. Waer den betoogen, dat de Kamer (en niet een an dere instantie) wel degelijk het recht had ken baar te maken, dat volgens haar de Minister de bestaande wet onjuist interpreteert. Neen. zegt de heer Smeenk (A.R.), de tariefcom missie is door de omzetbelasting-wet zelf aan gewezen om zich over een dergelijke interpre tatiekwestie uit te spreken. Nadat Mr. Teu- lings hetzelfde had verkondigd trok Ir. v. d Waerden. nu deze mede-onderteekenaar hem ontviel, zijn motie in. Toen vervolgens nog een der leden zich verstoutte de beraadslagingen te verlengen, openbaarde zich de vacantie- stemming zijner medeleden. Hun voor dezen laatsten Kamer-werkdag in 1934 zelfs door den President gedulde luidruchtigheid deed dienst om den heer Humpel (R.K.) zoo spoe dig mogelijk tot zwijgen te brengen. Na aanneming van Hoofdstuk VII B (aan- teekening communisten tegen) en een aantal hamerstukken, kwam tot besluit aan de orde het voorstel i. z. een extra-winterhulp ten be hoeve der werkloozen. waarvoor 2 millioen be schikbaar wordt gesteld. Een paar opmerkin gen van geen belang en ook dit voorstel was weer achter den rug. En daarmee brak dan het oogenblik aan, waarop de voorzitter allen een zalig Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar toewenschte President Ruys wiens woor den een warm applaus ontlokten, liet niet na den leden op het hart te drukken gedurende het lange Kerstreces (eerst op 12 Februari komt de Tweede Kamer weer in het openbaar bijeen.), te overdenken of het niet gewenscht ware nog een maatregel te nemen om een te veel aan overbodige redevoeringen te voorko men. Een nuttig denkbeeld inderdaad. Dat overigens de Kamer, in het algemeen geno men hard en goed gewerkt heeft, zij gaarne erkend. De vacantie hebben de dames en hee ren dan ook zeker dubbel en dwars verdiend. Prof. Walch. Prof. dr. E. W. Walch, die het slachtoffer is ge worden van de ramp van de Uiver, werd in 1891 geboren. In 1918 ging hij naar Indië, waar hij als arts werkzaam is geweest bij de Senembah Maatschappij. Hij legde zich toe op de bestrijding van de malaria en de z.g. „pseudo-typhus". In 1923 maakte hij een studiereis naar Amerika, daarna kwam hij in Amsterdam aan het Instituut voor Tropische Hygiëne. Vervolgens keerde hij naar Indië terug, waar hij in 1926 in gouvernementsdienst trad. Hij kwam aan het hoofd van de malaria bestrijding te staan en werd bij de oprichting van de Medische Hoogeschool te Batavia tot hoogleeraar aan die school benoemd. Prof. Walch reisde zeer veel en woonde ver schillende congressen in het buitenland bij. Op een congres te Algiers, waar de malaria bestrijding behandeld werd, vertegenwoordigde hij Nederlandsch-Indië. In October j.l. was hij aanwezig op een groot congres te Nan king. Prof. Walch was naar Amsterdam gekomen om de zaken van zijn moeder te behartigen, naar aanleiding van het overlijden van zijn zuster. Beekman had nog nooit eenige schade bij de K. L. M. gehad. „Wachten met ons oordeel," meent de heer Plesman De heer Plesman. die diep onder den indruk is van het ongeluk met de Uiver, heeft een en ander verteld uit het leven van de omgeko men bemanning. Beekman, zoo zei hij, heeft nog nooit eenig schadegeval gehad, zoolang hij bij de maatschappij is. Dat is een zeer weinig voorkomend geval. En Beekman was reeds geruimen tijd in dienst van de K. I M. Nog nooit is het hem gebeurd dat hij een op dracht niet goed heeft uitgevoerd en hij werd evenals de andere leden der omgekomen be manning, door zijn collega's zeer hoog ge schat. De directeur der K. L. M. zei dat het voor barig was om reeds nu een definitief oordeel uit te spreken over de oorzaak van de ramp. Men moet afwachten om alle seinboeken der marconisten uit den omtrek van de plaats van het ongeluk in te zien Dr. v. d. Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart gaat naar Rutbah. Voorloopig zullen wij dus met een definitief oordeel op de rapporten moeten wachten. Van de bemanning van de Snip kwam een telegram, evenals van vele buitenlandsche luchtvaar tmaa tschappij en. Weer een doode op een onzer „onbewaakte gevaren". Veeauto bij Raalte door den trein vernield. Een doode. Vrijdag werd op den onbewaakten overweg in den rijksweg Raalte-Nijveral. een vee-trans portauto door den trein van halftwaalf ge grepen. De cabine van de auto werd ruim drie honderd meter meegesleurdDe eenige inzit tende de heer Heuvelman uit Wijk bij Meppel werd uit de cabine geslingerd en is naar het ziekenhuis te Raalte vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Velen spoedden zoch naar de plaats des on- heils. Door een plotselinge wending reed een personenauto met een Duitschgezelschap door shipping van den weg in een diepe sloot en werd geheel vernield, de inzittenden kregen geen letsel. CHIEF WHIP (Adv. Ingez. Med.) Of is de bliksem oorzaak van het ongeluk Honderden brieven vlogen door de lucht BAGDAD. (Reuter). De verongelukte .Uiver" ligt in het midden van een uitge strekte ver la ton woestijn vlak te waar het voor ieder vliegtuig onmogelijk is te landen. Toen gistermiddag de reddingsbri gade uit Rutbah met pantserwagens op het tooneel van de ramp verscheen, vonden zij de machine op haar kop, zoo zeer verbrand, dat herstelling vol komen uitgesloten is. Rondom de plek des onheils vlogen, opgejaagd door den wind, honderden brieven, die uit de opengescheurde postzakken gevallen waren. De stoffelijke resten van de beman ning en de passagiers lagen onder de overblijfselen van het vliegtuig en waren alle onherkenbaar verminkt. De directeur van de Imperial Airways in Irak, Stuart Shaw, die samenwerkt met den Neaerlandschen vertegenwoordiger, heeft laatstgenoemde geholpen de lijken te ver voeren naar de pantserauto's en zocht ver volgens een uur lang naar de mail. waarvan hij zooveel mogelijk in veiligheid bracht. On der de grootste moeilijkheden reed hij in zijn auto terug naar Rutbah en kwam eerst na het vallen van den avond in het op 250 mij len afstand van Bagdad gelegen station in de woestijn aan. Het is nog onmogelijk de oorzaak van de ramp aan te geven, zoolang de overblijfselen van het vliegtuig niet door technici zijn on derzocht, maar men acht het waarschijnlijk, dat de bestuurder heeft trachten te landen toen de storm zijn hoogtepunt had bereikt. Beekman schijnt dit gelijkmatig uitziend stuk grond dat in het licht der onafgebroken flitsende bliksem stralen geschikt scheen voor een nood landing, maar dat tengevolge van den stroomenden regen en het nood weer niet veel beter was dan een moeras, te hebben gekozen. Men veronderstelt dat een punt van den vleugel langs den grond heeft gescheerd, waardoor het vliegtuig over den kop sloeg, en het wel direct vlam moest vatten. De Nederlandsche en de Engelsche direc teur hadden een gevaarlijken tocht, toen zij met hun droevigen last, de lijken en de ge redde mail, naar Rutbah terugkeerden. Shaw is thans op weg naar Bagdad, voor welke reis hij den geheelen nacht noodig heeft en waar hij hedenochtend met de geredde mail hoopt aan te komen. Reuter meldt uit Amman, dat er een vermoeden bestaat, dat de „Uiver" door den bliksem is getroffen en dat het ongeluk niet te wijten is aan een slechte landing, omdat de grond, waarop de resten liggen, goed is. Het stoffelijk overschot der inzit tenden zal door een R. A. F.-vliegtuig naar Cairo overgebracht worden. Geen vergoeding voor schade aan „Uiver"-brieven? Er zou van „overmacht in 't buitenland" sprake zijn. Hoewel officieel nog niet bekend is, of de geheele post aan boord van de „Uiver" ver nield is, mag. daar het toestel verband is wel aangenomen worden, dat van de brieven niet veel meer over zal zijn gebleven. De .„Uiver" had de grootste postbezending, welke ooit per vliegtuig is verzonden, namelijk 51.000 stuks, bej plakt met een kapitaal aan postzegels. De Tel. heeft nader geinformeerd bij den directeur van het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Deze deelde mede, dat voor verdwenen brieven niets wordt teruggegeven en voor aangeteekende brieven ook geen schadevergoeding kan wor den gevraagd. Per vliegmachine worden alleen aangeteekende brieven verzonden zonder aan gegeven waarde. In het binnenlandsch verkeer wordt bij weg raken f 25 utibetaald voor dergelijke brieven. In het buitenlandsch verkeer echter wordt, als er overmacht in het spel is, volgens art. 143 van de Post- en Telegraafgids, geen vergoeding gegeven. De geheele post en ook de postpak ketten moeten 'dus, als zij verbrand zijn, als een schadepost voor de afzenders worden be schouwd. KOFFERFILMTOESTEL IN BRAND. Te 's Hertogenbosch raakte in het patro naatsgebouw St. Catherine bij het proefdraaien een kofferfilmtoestel in brand, vermoedelijk door het feit, dat het toestel den sterken stroom niet kon verdragen. De opex-ateur be kwam. doordat het toestel uit elkaar sprong, ernstige brandwonden en moest in het zieken huis worden verbonden. De brand werd met eenige emmers water gebluscht. (Tel.) TELEGRAM VAN DEELNEMING VAN PRISES JULIANA. Ben de K. L. M. is een telegram ontvangen van Prinses Juilana waarin zij mededeelt, dat zij diep onder den indruk is van de groote ramp welke de maatschappij getroffen heeft en waarin zij aan de directie verzoekt haar oprechte deelneming over te brengen aan de negelaten betrekkingen der slachtoffers. Incident in den Larenschen Raad. O. S. P.-raadslid verwijderd. Gistermorgen heeft zich in den Larenschen gemeentei-aad een incident voorgedaan. Toen het bericht omtrent het ongeval met den „Uiver" binnenkwam vermeldde een der aan wezige journalisten eenige gegevens daarom trent op een briefje en gaf dit aan den burge meester ter circulatie, aldus de Maasbode. Toen dit briefje bij den heer v. Praag 'O.S.P.aangeland was, wierp deze het met een verachtelijk gebaar ter zijde met de opmer king: „dat laat me koud". De voorzitter alsmede verschillende raadsle den, riepen hierop: „Dat is grof". De heer v. Praag: „Wat is grof, dat ge huichelde medeleven hier. Denk maar aan de „Zeven Provinciën" met de 23 dooden". De voorzitter hamerde heftig en ontnam den spreker het woord. Deze ging toch door en toen hij op verzoek van den voorzitter niet wilde zwijgen stelde deze voor hem den toe gang tot de raadszaal te ontzeggen. Geen der raadsleden had hiertegen be zwaar. waarop de voorzitter den heer v. Praag gelastte de raadszaal te verlaten. De heer v. Praag voldeed onder het uiten van verschillende uitroepen schoorvoetend aan het verzoek, waarop een politieagent van de publieke tribune kwam en hem tot meer spoed aanmaande. Weer onderhandelingen met Duitschland over 'n verdrag. Dat 1 Januari het oude handelsverdrag zou moeten vervangen. Wederom is er een nieuw verdrag tusschen Nederland en Duitschland op komst, zooals het schijnt. De Nederlandsche delegatie onder leiding van dr. Hii-schfeld is gisteren naar Ber lijn vei-ti'okken ter voortzetting van de on- dei'handelingen. Verwacht mag woi'den dat voor 1 Januari het nieuwe handelsverdrag gereed zal komen, dat dan in de plaats zal treden van het met dien dattim afloopende bestaande ver drag. WOLVEGA DOET NOG VAN ZICH SPREKEN In de dezer dagen gehouden vergadeiing van den gemeenteraad van Weststellingwerf heeft wethouder Muurling zijn houding in de zaak Wardenier verdedigd. Deze vei-dediging eindigde met een verklaring omtrent Warde nier waarin hij zeide nog steeds vertrouwen in den jongen man te hebben. Er bestaat volgens den wethouder een motor. Dezen motor heeft Wardenier hem getoond, hetgeen hij onder getuigen kan bewijzen. De i-aad nam een motie aan, waarin hij ver- klaai'de het vertrouwen in wethouder Muur ling te zeggen en verzocht hem de eenige voor de hand liggende conclusie te trekken. Waardeering is alles. De beroemde humoristische schrijver P. G. Wodehouse heeft een zijner laatste boeken voorzien van een opdracht aan zijn vrouw en zijn dochter in deze wooi'den: „zonder wier onvermoeide assistentie en advies dit boek in de helft van den tijd had kunnen worden ge- schreven". Stille liefdesverklaringen. De Britsch-Indische geleerde Jagadis Chan dra Bose. een groot plantkundige, heeft ver kondigd dat boomen. planten en groenten le ven en sterven als menschelijke wezens en ook hun liefdesaffaires hebben. Hij zal bin nenkort te Londen een demonstratie en le zing geven over den polsslag en het gevoel van planten en groenten. Hoe daar over te steken? Het drukste punt in Londen is Hyde Park Corner. Op 11 Juli van het vorige jaar pas seerden tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur s avonds 81.857 voertuigen. Het aantal op denzelfden dag en dezelfde uren was in 1904 29.286. Kleine wenken. Borduursel en met kralen bewerkte stof of kant worden aan den achterkant gestreken op een tweemaal gevouwen moltondoek op de strijkplank. Dat is toevallig! Het Egyptische ministerie van binnenland- sche zaken heeft een lijst van strandbepalin- gen opgemaakt. Deze houden in: verbod van zonnebaden, een dansverbod voor menschen gekleed in badcostuum en een vei-bod van het fotografeeren van baders. De Egyptenaren zijn dus niet beter dan wij. Katten ennegers. Mr. Charles Bassage heeft in den tijd, toen er bij de spoorwegen nog met smeerpotten voor de assen werd gewerkt, een mysterieus probleem opgelost. Negers die voor de smering moesten zorgen, werden er van beschuldigd niet te smeren, zoo dat de assen warm liepen. Mr Bassage ontdekte, dat de negers de ..sme rige" gewoonte hadden ..terwille van de smeer" de potten leeg te snoepen. Wel overtuigend. De man. die kort geleden een appai-aat uit vond dat eiken leugenaar verraadt, heeft er •nee geëxperimenteerd op een hengelaar. Hij weet nog niet of hij zal probeei'en de machine te repareeren of dat hij een nieuwe zal maken. Een halve eeuw geleaen. l Uit Haarlem's Dagblad 1884 22 December: In Juli 1.1. werd door de nagenoemde heeren onder hun vrienden en beken den een circulaire verspreid, waarin zij deze opwekten met hen mede te werken tot oprichting van een nieuwen schouw burg, waax'van de kosten op een maxi mum van 200.000 gulden geraamd werden. De onderstaande heeren, op de ver gadering van 30 November tot voor loopig Comité gevormd, werden toen tevens gemachtigd de inschrijvers tot een vergadering op te roepen, wanneer 150.000 gulden zou zijn ingeschreven, om dan de eerste besluiten omtrent de oprichting eener Schouwburg-vereeni- ging te kunnen nemen. Hieraan is voldaan: den 9den Dec. 1.1 heeft die vergadering plaats gehad en tot de oprichting der „Haarlemsche Schouwburg-vereeniging" is daar be sloten. Het comité bestaat uit de volgende heeren: Mr. E. A. Jordens. eere-voorz.; J. H. Krelage, voorz.; A. L. Dyserinck. onder-voorz.; Jhr. Q. Hoeufft, penning meester; P. J. L. Huet, secretaris; Dr. E. H. von Baumhauer, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, C. de Koning, A. C. Kruse- man en Jhr. J. W. M. van de Poll. FIETSER IN DEN MIST DOODGEREDEN. Een tot nu toe onbekend gebleven auto heeft in De Steeg den 18-jarigen H. Jansen uit Rheden aangei-eden. In hoogst zor|wek- kenden toestand is de jongeman naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Jansen reed per fiets op het rijwielpad toen de automobi list hem links passeerde. Waarschijnlijk heeft laatstgenoemde den wielrijder door den dich ten mist niet kunnen opmei'ken. Door onze lens gesnapt. Nico Hoogerwerf. Nico Hoogerwerf werd 3 September 1891 te Haarlem geboren. Zijn eerste leermeesters op muzikaal gebied waren wijlen onze stadgenooten W. Robert Sr. en Philip Loots. Daarna studeei-de hij aan het Conservatorium te Amsterdam en genoot daar muziekonderwijs van de heeren Röntgen. De Pauw. Tierie. Zweers en van Milligen. In 1920 behaalde hij het eind diploma. Hij legde zich toe op den koorzang en wist met verschillende koren groote successen te boe ken, zoowel in de concertzaal als op wedstrij den. Op deze wedstrijden kreeg hij een kleine honderd prijzen. Nico Hoogerwerf was mede-oprichter van den Bond van Koordirigenten, waarvan hij ruim 10 jaar secretaris is geweest. Meer en meer trekt hij zich uit het koor zangleven terug, om zich aan het muziek onderwijs te wijden, op welk gebied hij als directeur van Haarlem's Muziek-Instituut een ruim arbeidsveld vindt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5