INNENLAND BEKENDE HAARLEMMERS. Twee dooden op het IJselmeer. Ir. v. d. Maas te Rutbah. Zeven jonge menschen verdronken. DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Sleepschip bij Marken gezonken. Roeiboot kapzeisde. Het 900 ton metende sleepschip ..Noordgeul schipper Bouwman, dat te half drie Maandag middag met een lading grint van de Oranje sluizen te Amsterdam op weg naar Enkhuizen vertrokken was. is dien avond op 5 mijl be neden Marken door het inslaan van de lui ken plotseling gezonken. Aan boord bevonden zich behalve de schipper en diens vrouw een broer van den schipper en een knecht. Allen hebben zich daarop in de boot begeven om zich te redden. Deze boot is gekapseisd, met het gevolg, dat de vrouw van den schipper en een knecht verdronken zijn. De twee an deren konden door de sleepboot „Onderne ming" van de hoofdstedelijke firma Huisman, welke boot de „Noordgeul" sleepte, aan boord worden genomen. De beide geredden en de sleepbootkapitein vertelden nog het volgende: Den heelen avond had er reeds een flin ke wind gestaan, welke allengs aanwakkerde tot een vrij sterke bries uit Oostelijke rich ting. De hooge, korte golven kwamen dwars op het schip te staan. Bij het overkomen van een der zware zeeën, is met donderend geweld een aantal houten luiken ingeslagen, met het ge volg, dat het schip over de geheele lengte, welke 57 meter bedraagt, vol water liep. In een oogwenk maakte het schip slagzij naar stuur boord. De schipper, H. Bouman, die de ge vaarlijke situatie inzag, rende naar het voor schip om den lantaarn neer te halen, waar door hij hoopte, dat de sleepbootkapitein zou bemerken wat er aan de hand was Er was geen tijd meer voor het geven van andere nood signalen. Inmiddels namen de overige drie op varenden. de vrouw van den schipper, diens broer en de knecht in de roeiboot, die achter het schip aanvoer, plaats, waarbij zich een oogenblik later de schipper voegde. Het sleep schip, dat geheel vol water was geloopen. zonk met groote snelheid rechtstandig. Pas op dat moment werd op de sleepboot welke honderd meter voor het schip uitvoer, bemerkt, wat er geschiedde, doordat er geen gang meer kwam in de sleepboot en de machines zwaarder be gonnen te loopen. De heer Schaap heeft toen onmiddellijk de sleeptros gekapt en Is met zijn vaartuig te hulp gesneld. Het bleek toen, dat de kleine roeiboot door een grondzee was op genomen en gekapseisd, terwijl de opvaren den hulpeloos ronddreven. Door de duisternis was het echter vrijwel onmogelijk om de red dende hand te bieden. De kapitein van de sleepboot die tot driemaal toe om de drenke lingen heen voer, bemerkte tenslotte dat zich twee van hen, de gebroeders Bouman, aan de roeiboot hadden vastgeklemd. De vrouw van den schipper en de knecht waren reeds in de diepte verdwenen. Niet dan met de grootste moeite slaagde hij erin, de twee mannen, die geheel waren uitgeput, aan boord van de sleepboot te krijgen. Hij heeft daarna nog ge poogd een spoor van de beide- overige personen te vinden, doch hij is daarin niet geslaagd. De beide geredden hebben meer dan twintig mi nuten met den dood geworsteld. Telkens wer den zij van de roeiboot waaraan zij zich trachten vast te houden, afgeslagen, doch zwemmende wisten zij haar steeds weer te grijpen. Banklooper van 2800 beroofd. Politie zoekt twee Oostersche types. Een banklooper van een effectenfirma uit de Kerkstraat te Amsterdam stapte Maandag op het Rembrandtplein aldaar op een wagen van lijn 11 in de richting van de Munt. Toen hij bij de Munt zijn tramabonnement aan den conducteur zou laten zien. miste hij zijn tasch waarin ongeveer f 2800 was geborgen. Tege lijk met hem waren op het Rembrandtplein twee mannen van een Oostersch type op den wagen gestapt. Deze waren er echter aan de Halve Maansteeg weer afgegaan. De politie vermoedt dat deze twee mannen den bank looper de tasch hebben ontfutseld. PROF. DR. IR. SÖHNGEN OVERLEDEN. Te WageningBn is op 56-jarigen leeftijd overleden prof. Dr. Ir. N. J. Söhngen. hoog leeraar in de microbiologie aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Drie en een halven dag hulpeloos rondgedobberd. Sociaal-democratie tijd. dezen De traditioneele Kerst- vergadering te Amsterdam. Rede van ir. J. W. Albarda. Dinsdagmiddag heeft de Federatie Amster dam der S.D.A.P. in het Concertgebouw al daar haar traditioneele Kerstvergadering ge houden. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. W. Matthijssen voorzitter van de Federatie Na zang van de „Stem des Volks" verkreeg Ir. •J. W. Albarda. de voorzitter der Tweede Kamer fractie, het woord. Deze begon zijn rede met een verklaring, waarom hij geweigerd had zijn toespraak via de V.A.R.A. te laten uitzenden. Spr. meende, dat zijn rede door de Radio controle commissie wel zoodanig zou worden beknot, dat deze voor de radioluisteraars geen waarde zou hebben. Spr. wenscht niet. om der wille van een Radiocontrole commissie te zwijgen over al datgene, wat hem in dit roe rige jaar heeft vervuld: hij wenscht geen noordkuil te maken van zijn hart! De economische toestand is dit jaar, in ver slijking tot het vorige, niet verbeterd. Het leed der werkloozen is in geen enkel opzicht minder geworden. De wanhoop stijgt alom, ook in de kringen der middenstanders, ook in die van groote industrieelen, ook bij de boeren, voor wie de vruchtbaarheid der aarde een vloek is geworden. Als in zulk een tijd, reeds zoo vervuld van economisch leed er nog staat kundige omwentelingen plaats hebben als in Duitschland, dan is de ellende niet meer te overzien. In Duitschland en Oostenrijk is de democratie vernietigd: democratie is meer dan een staatsvorm, het is een beginsel waar het fascisme lijnrecht tegenover staat. De dic tatuur maakt het volk tot haar slaaf. 1934 werd een moordjaar. Moeten wij, aldus spr. in dezen donkeren tijd den moed laten zakken? Neen! De zeeman toont de grootste activiteit, wanneer de storm woedt. De" socialist, die thans den moed zou laten zakken, is niet waard een groot ideaal te die nen. En wie goed ziet, weet, dat er teekenen zijn die er steeds weer op wijzen, dat het socialisme en de democratische gedachte niet sterven kunnen. Men zie naar het Noorden, naar Engeland, naar het dappere Tsjecho- Slowakije, dat teminden van fascistische lan den haar democratische gezindheid bewaart. Maar wie het sterkst sprekende bewijs voor de kracht en de moed der sociaal-democratie zoekt, hij zie naar Duitschland en Oosten rijk, waar de Duitsche en Oostenrijkse he socia listen ondergronds doorwerken. Deze zullen het zijn, die Duitschland opnieuw zullen in lijven in de rij der beschaafde volken. Een andere lichtstreep 'aan den donkeren hemel is de activiteit van den Volkenbond inzake de Saarkwestie en den moord op Koning Alexander. Hieruit, hlijkt, dat oorlogen niet in alle opzichten onvermijdelijk zijn. Na de pauze sprak de heer Albarda over den politieken toestandin Nederland en de houding van de S.D.A.P. De burgerlijke par tijen zijn naar het oordeel van spr. op het oogenblik uiterlijk machtiger, dan ooit, on danks alle innerlijke verdeeldheid. Zij hebben z.i. slechts een doel, dat hen allen tezamen bindt. n.l. de sociaal-democratie den pas af te mijden., De S.D.A.P. is in een politiek isole ment gedrongen. Dat de S.D.A.P. zich echter ondanks alle moeilijkheden kan handhaven, geeft den -leden recht op moed en hoop op den toe komst. Misschien wachten ons, zoo zeide spr. nog zeer zware tijden, mogelijk ook, zullen wij diepe vernederingen moeten verdragen, maar wat binnen in ons leeft aan wezenlijk socia lisme, dat is nooit te vernietigen. Dit is een kracht, die alle moeilijkheden zal weerstaan. Sloep met 4 Scheveningsche visschers was afgedreven. Woensdagmiddag om twee uur is het s.s. Calypso van de K.N.S.M. in de haven van IJmuiden aangekomen, met aan boord vier Scheveningsche visschers. de gebroeders Ver baan en de gebroeders Ballen, die Zater dagmiddag toen ze in een sloep langs de kust aan het visschen waren, door den sterken Oostelijken wind zijn afgedreven en door den stroom in de vaarroute zijn terechtgekomen. Zij hebben daar niet minder den drie-en-een halven dag hulpeloos rondgedobberd, totdat zij Woensdagmorgen door de Calypso werden op gemerkt en aan boord genomen. De mannen die gedurende al die dagen geen schip had den ontmoet en groote ontbering hadden ge leden. waren overgelukkig, toen zij werden ontdekt. Op dat moment was het buitenge woon heiig, zoodat zij van geluk mogen spre ken, dat men hen heeft gezien. De sloep heb ben zij achtergelaten. De bemanning van de Calypso was van het afdrijven der sloep door middel van de radio op de hoogte gesteld, zoodat men reeds op den uitkijk stond. De sloep werd opgepikt ten Noorden van Scheveningen. Bij aankomst te IJmuiden waren de mannen weer geheel op geknapt en zagen er frisch en monter uit. Waar Kerstmis geen vreugde bracht. Verkeersongevallen eischten dooden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een motorrijder, komende uit de richting Uit- huizermede en gaande naar Stedum, te Usquert in een scherpen bocht van den weg met groote vaart tegen een hek gereden. De duorijder, de 18-jarige P. van der Berg, woonachtig te Uithuizermeden, is van het motorrijwiel geslingerd en werd op slag ge dood. De bestuurder, de 20 jarige B. Groene- veld woonachtig te Stedum. bekwam lichte verwondingen. Het motorrijwiel is totaal vernield. Te Drachten is de 20 jarige dienstbode v. d. L. aangereden door een bestelauto van den heer Kijlstra. Buiten bewustzijn en ernstig gewond is het slachtoffer naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden overgebracht. Er be staat geen onmiddellijk levensgevaar. Door de stoomtram uit Gorredijk is de 50- jarige mevr. OosterhofHemkes. moeder van een groot gezin overreden en gedood. Te Oud-Kastel is het 6-jarig dochtertje van den heer Lazerons, dat achter een bakkerskar liep en daar achter vandaan kwam. door een luxe auto aangereden en op slag gedoood Toen de 25-jarige Jacobs uit Bennekom per motor van Ede naar Bennekom reed, naderde van tegenovergestelde richting een met paard bespannen vrachtwagen, welke gepasseerd werd door een auto. De motorrijder, die met groote snelheid reed, haalde links uit, met het gevolg, dat hij tegen de auto reed en op slag gedood werd. Het motorrijwiel werd ge heel vernield: de auto werd licht beschadigd. Op den Rijksweg Bergen op ZoomTholen nabij Halsteren is een wielrijder, J. van Til burg, die den weg over wilde steken, door een juist passeerende auto, bestuurd door den heer Van Luyck uit Tholen overreden. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slacht offer naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Een paard en wagen, waarop gezeten was de 45-jarige B. v. d. Pol, uit Ede, is door een achteroprijdende auto aangereden. De wagen werd zwaar beschadigd, terwijl de voerman tegen den grond werd gesmakt. Eenige oogenblikken na het ongeluk over leed het slachtoffer. Onderzoek der Uiverramp duurt voort. Beekman kreeg gunstige weerberichten. De K.L.M. verneemt uit Rutbah: Ir. v. d. Maas van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart is Woensdag aldaar aangekomen en zet het onderzoek naar de ramp van de „Uiver" voort, bijgestaan door den heer Behage, waar nemend chef van den Technischen Dienst van de K.L.M. en gezagvoerder Sillevis. De „Leeuwerik" vertrekt met gezagvoerder Geyssendorfer, inspecteur der Indië-route den heer Moes en traject-inspecteur Peters naar Bagdad voor het vervullen van formaliteiten enz. De weerberichten te Cairo. De K.L.M. heeft afschriften ontvangen van de weerberichten, waarover de gezagvoerder Beekman bij het vertrek van de „Uiver" op den avond van 19 December uit Cairo be schikte. Deze weerberichten bevatten uitvoerige ge gevens van de volgende stations langs de rou te: Gaza. Ramleh, Amman en Rutbah, terwijl daaraan tevens een weersverwachting over het traject Rutbah-Bagdad was toegevoegd, sa mengesteld door den meteorologischen dienst van Irak te Hinaidi Uit deze weerberichten blijkt, dat er weliswaar plaatselijk onweers werden gemeld op eenige waarnemingsstations doch dat de algemeene weerstoestand op het oogenblik, dat de waarnemingen werden uit gezonden, gunstig was. Ook de reeds genoem de verwachting, die geldig was van 21 uur (G. M.T.) op 19 December af. vermeldde niets ver ontrustends. Zoowel het zicht (meer dan 16 K.M.i als de wolkenhoogte (600 meter in de buurt van Rutbah, verder op de route 1200 meter) waren gunstig te noemen. De kans op onweers werd in deze verwachting niet uit gesproken. Deze weerberichten gaven den gezagvoerder dus geen enkele aanleiding tot veronderstel ling, dat hij bij Rutbah in uitzonderlijk zwaar onweer zou loopen. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Wijzigingen in het Handelsregister aangenomen. Maandagmiddag hield, zooals wij meldden de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur haar 175e algemeene vergadering in het Krelage- •huis. De openingsrede van den voorzitter, den heer E. H. Krelage. werd in ons blad van Maandag opgenomen. Hier zij nog vermeld dat de heer Krelage aan zijn rede eenige gevoelvolle woorden, ge wijd aan de nagedachtenis der verongelukte bemanning en passagiers van de ..Uiver", deed voorafgaan, welke woorden door de aanwezi gen staande werden aangehoord. De verkiezing van twee leden van het hoofd bestuur, in de vacaturen ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Jos. M. J Braam en W. Kooiman Pzn. had tot resultaat dat gekozen werden de heeren J. Roes, te Heemstede en Jb. Bakker Kzn. te Enkhuizen Vervolgens kwamen aan de orde de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen van het Handelsreglement voor den Bloembollen- handel. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink secretaris van de commissie, die de herzie ning voorbereidde, gaf eenige toelichtingen. Deze wijzigingen werden volgens de toelich ting van het hoofdbestuur, noodig geacht hoofdzakelijk omdat een aantal koopers or de door hen gebruikte koopbriefjes allerlei ongewenschte clausules zelfs met de bedoe ling. het geheele handelsrisico op de leveran ciers af. te wentelen op de achterzijde ir een zeer klein lettertype opnemen, wat tot minder juiste consequenties leidt. In Maart heeft het hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap zich tot het hoofdbestuur gewend met het verzoek maatregelen te willen treffen om hieraan paal en perk te stellen. De voorstellen van het hoofdbestuur werden na discussie, met eenige bijvoegingen aange nomen. De voorzitter dankte de commissie van voorbereiding, in 't bijzonder Mr. Bakhuizen van den Brink. De beerooting voor 1935. tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 50040, werd goed gekeurd. Rondvraag. Bij de rondvi-aag vestigde de afd. H i 11 e zom de aandacht op een motie, door die af- deeling aangenomen en waarin het verlaten van het tegenwoordig goudpeil noodzakelijk wordt geacht voor de handhaving en de ont wikkeling van het Nederlandsche bedrijfsle ven in het algemeen en van het bloembollen- bedrijf in het bijzonder. Deze motie zal in het hoofdbestuur worden behandeld. De afd. Bloemendaal vroeg, aan den minister van Financiën te verzoeken, de vaste lasten, (b.v. de grondbelasting) wat te ver minderen en verder, aan de autoriteiten te verzoeken, dat het Rijk ten opzichte van de bloembollen hetzelfde zal doen als voor de boomkweekersartikelen De voorzitter antwoordde dat de mi nister van financiën de gevraagde verminde ring zóó maar niet kan verleexxen. Wat het tweede verzoek betreft: het hoofdbestuur heeft al verzocht, de bloembollen op dezelfde wijze te behandelen als de andere sierteeltee- wassen: hierop is echter afwijzend beschikt De afd Haarlem drong aan op actie var. het hoofdbestuur tegen invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Over hetzelfde on- derwerp was ook een brief ingekomen van de afd. Heemstede. De voorzitter wees er op. dat het be treffende wetsontwerp door de Tweede Ka mer reeds is aangenomen, maar nog niet doo^ de Eerste. Ons land behoort niet bij den Mid den-. maar bij den West-Europeeschen tijd Het hoofdbestuur zal deze zaak nog nader be kijken. De afd. Hoogkarspel, gesteund door het hoofdbestuurslid, den heer Bakker, tracht te besprekingen te doen houden over de sa neering. wat de voorzitter verhinderde daar deze quaestie op eexx afzonderlijke ver gadering was afgehandeld en thans niet bij een rondvraag aan de orde kon worden ge steld. Nadat de voorzitter dank had gebracht voor het werk. door de afgetreden hoofdbe stuursleden verricht, werd de openbare ver gadering gesloten. Er volgde nog een zitting met gesloten deu ren. Handelsbesprekingen te Washington. Zij zullen op 4 Februari beginnen. De regeering der Ver. Staten deelt mede, dat. op 4 Februari te Washington onderhande lingen zullen worden geopend met Nederland over een wederzijdsch handelsverdrag. Ne derland za! dan de vijfde mogendheid zijn, die handelsonderhandelingen met de Vereenigde Staten voert. De andere staten, met welke is onderhandeld, zijn Zwitserland, Zweden. Spanje en België. In dit verband wordt nog medegedeeld, dat de Amerikaansche uitvoer naar Nederland is gedaald van 199.000.000 dollar in 1929 tot 66.000.000 in 1933.. KNAAPJE VIEL VAN EEN PLAT. Het vierjarig jongetje A J. H.. wonende in de Rijswijksche straat in Den Haag. die op bezoek was bij zijn grootouders in de Jan van Houtstraat aldaar, is in een onbewaakt oogen blik naar de tweede etage geloopen en op het plat gaan spelen Het kind viel van het plat af en werd deerlijk gewond in den tuin op genomen Het bleek, dat het ventje een sche- delbasisfractuur had bekomen. Het werd in zeer zorgwekkender, toestand naar het Julia- nakinderziekenhuis overgebracht. Bij aan komst aldaar bleek het reeds te zijn overle den Arnhemsche Schouwburg afgebrand. Schade van eenige tonnen. Hedenmorgen om ongeveer half zeven is brand uitgebroken in den Arnhemschen stadsschouwburg, gelegen aan de Velperbin- nensingel. De brand werd ontdekt, doordat groote vlammen uitsloegen boven het dak aan de achterzijde, waar de tooneelruimte is ge legen. Brandweer en politie, die direct werden gealarmeerd, waren spoedig ter plaatse De brandweer pakte het vuur met al 't beschik bare materiaal aan. In den schouwburg, die geheel apart staat, was op de eerste ver dieping brand uitgebroken. Het vuur vond voedsel in de requisieten, stoelen, gordijnen, enz. De brandweer kon dan ook niet verhinde ren, dat in enkele uren de geheele schouw burg uitbrandde. Zij slaagde erin slechts eenige tooneelkamers en een gedeelte van de hall voor het vernielende vuur te vrij waren. Overigens is het gebouw geheel uitge brand. De muren staan nog overeind. Een tooneelmeester, die naast den schouwburg woont, heeft van het uitbreken van den brand niets bemerkt. Gisteravond had een uitvoe ring plaats gehad van Taxxte Roosje met mevrouw De Boervan Rijk. De voorstelling was om ruim elf uur afgeloopen en men had niets bizonders opgemerkt. De oorzaak is nog onbekend. De schade, eenige tonnen groot, wordt door de verzekering gedekt. Op het terrein van den brand, die met eenige tientallen stralen werd behandeld, waren on der meer aanwezige de commissaris van de Koningin, de burgemeester en vele plaatse lijke autoriteiten. Veel menschen sloegen den brand gade. De brandweer was het vuur on geveer half negen meester. Het meeste mate riaal kon toen inrukken. Enkele brandweer lieden bleven als wachtpost over. GIJSBREGHT VAN AEMSTEL. De N,V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging, art. leiding A. van Dalsum *en A. Defresne geeft Dinsdag 1 Januari een buitengewone voorstelling van de „Gijsbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel, onder regie van A. Defresne in de décors van Matthieu Wiegman, gevolgd door de bruiloft van Kloris en Roosje, met muziek onder leiding van Maurice van IJzer, en de speciale Nieuwjaarswensch. ver vaardigd door J. C. Schroder (Barbai'ossa). GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Het is ambtenaren van de Rijksbelasting en gemeentepolitie gelukt de hand te leggen op een geheime distilleerinstallatie ten huize van B. J. L. aan den Rijksweg Oldenzaal Hengelo te Weerselo. Dit is de derde installa tie die de politie in den laatsten tijd daar in de omgeving ontdekt heeft. FIETSRIJDER IN EEN KANAAL GEGLEDEN. De 58-jarige G. Verheyen uit Lieshout, is toen hij één dezer nachten met zijn vriend uit Stiphout per rijwiel terugkeerde, van den dijk langs het Wilhelminakanaal gegleden en in het kanaal terecht gekomen. Hoewel de vriend alles in het werk stelde om hem te redden, is de man verdronken. AUTO IN HET NOORDZEEKANAAL GEREDEN Inzittenden gered. Woensdagmiddag is door onoplettendheid bij het Hembx-ug-pontveer een auto te water gereden, waarin drie personen waren gezeten. Dank zij groote tegenwoordigheid van geest, wisten zij zich onder water uit de auto te be vrijden. Zij werden door een los-werkman, die zich te water had begeven, naar den wal ge bracht. ORANIA IS NIET TE BERGEN. De vertegenwoordigers van L. Smit Co's internationalen sleepdienst die te Leixoes aan wezig zijn om de bergingsmogelijkheden van het s.s. Orania te bestudeeren hebben bericht dat het naar hun meening niet mogelijk zal zijn het schip te bergen en dat het, aangezien het den ingang van de haven gedeeltelijk verspert zal moeten worden opgeruimd. K XVIII. Dooi'dat een onderdeel van de radioinstalla tie van de K XVIII was doorgebrand heeft men van Zondagnacht tot Woeixsdagavond geen bericht van de onderzeeboot gehad.Toen kwam de positiemelding van Woensdagmiddag 12 uur: „10 gr. 1 min. Noord en 22 gr. 14 min. West Alles wel aan boord". Met dat bericht was tevens alle ongei-ustheid over het uitblij ven van mededeelingen verdwenen. Door onze lent gesnapt. Ir. J. A. Reus. Ir. J A. Reus werd 6 September 1877 geboren te Dordrecht waar hij de H. B. S. afliep. Te Delft behaalde hij het diploma van werktuigkundig ingenieur (in 1902) en te Karlsruhe dat van electro-technisch ingenieur Daarna was hij gedurende ongeveer een jaar werkzaam bij de Technische Maatschappij Heringa en Wüthrich alhier en trad op 1 Augustus 1908 in dienst van de gemeente Haarlem, als ingenieur bij de Gemeente-Licht fabrieken. Op 1 Januari 1912 werd hij benoemd tot di recteur bij de Electrische Centrale, toen nog een bedrijf van bescheiden omvang. De groote ontwikkeling van het Haarlemsch Gemeentelijk Electricitêitsbedrijf heeft dus geheel onder zijn leiding plaats gehad Ir. Reus is ook directeur van de P.E.G.E.M. Autobus in een veenkanaal gereden Slechts twee inzittenden gered. In den afgeloopen nacht te omstreeks half drie heeft te Munstersche veld gemeente Emmen, een ernstig ongeluk plaats gehad waarbij zeven mensschen het leven verloren. Een nêgental personen keerde met een huurauto van de firma E. van Hovink te Em men terug van een muziekfeest te Stadska naal. Door to tn-u toe onopgehelderde oorzaak reed de auto, bestuurd door den heer H Buter. op de Kuipersklap, een ophaalbrug over het Hoofdkanaal nabij de R.-K. kerk te Munster sche veld tegeix de linkerleuning van de brug. Ten gevolge hiervan sloeg de auto naar rechts en schoot voorbij de klap door de ketting in het kanaal. Het voertuig verdween bijna on middellijk onder water, waarbij het over den kop sloeg Het was den inzittenden onmogelijk uit den wagen te komen. Alleen de heer J. van Bijlen uit Zwartemeer en mej. Antje Buter uit Emmercompascuum konden zich redden. De heer J van Bijlen was zoo spoedig uit het water, dat hij nog de tegenwoordigheid van geest bezat te pogen de anderen te red den. Dit gelukte alleen bij mej. A. Buter, die hij op het droge wist te brengen. J. van Bij len kon naar zijn huis worden vervoerd. Mej. Buter moest echter in het academisch zie kenhuis te Groningen worden opgenomen. De andere inzittenden zijn allen verdron ken. Hun lijken werden later opgehaald. Het zijn Harm, Lucas, Gezienus, en Margien Buter, drie broers en een zuster, allen kinde ren van den timmerman Hendrik Buter te Emmercompascuum. Dientje Meijer uit Em mer compascuum. Hillie Voslander uit Gro ningen en Geert Oosterveld uit Borger. Zeer spoedig was hulp ter plaatse, die geen red ding heeft kunnen brengen. De auto is later opgehaald. Clearing met Duitschland. Stand per 22 December. 1. Stortingen in Nederland f49.264.592 (22.12.34), f44.214.743 (15.12.24). waarvan be stemd voor: a) achterstallige vorderingen f 5.867.271, f4.964.787. bi rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte f3.600 000, f3 600.000. c). vrije rekening Reichsbank f3,098.984, f 2.898.940. d). nieuwe onder de clearing vallende vor deringen f36.698.338. f32.751.016. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) f48.421.978, f44.429 314. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1. d f 33.621.663, f 29.085.435.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5