Haarlem in het afgeloopen jaar. RADSO' BONTENBAL'S BIBLIOTHEEK Zoo een en ander. HIJ OF ZIJ? MAANDAG 31 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II Teen de voorziitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in dit district, de heer G. J. Droste Jr., op 2 Januari 1934 de eerste vergadering der Kamer in het nieuwe jaar opende met de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, gewaagde hij van de groote moeilijkheden, waarmede handel en nijverheid nog steeds te kampen hadden. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman. En zoo is het gebleven: moeilijkheden aller- wege, voor den handel, voor de industrie; niet het minst voor de gemeentebesturen, die zich hadden aan te passen aan de gewijzigde om standigheden, welke geen royale uitgaven meer gedoogden en daardoor ook moeilijkhe den voor elk individu in eigen kring. Bezuiniging, in steeds greotere mate, beper king van uitgaven moest de algemeene leuze zijn. Ook te Haarlem. De ambtenaren ondervonden het op pijn lijke v/ijze. Zij moesten zich belangrijke finan- cieele offers getroosten. Het onderwijs ondervond het door inkrim ping van het aantal leerkrachten, opheffing van scholen, vermeerdering van het aantal leerlingen per klasse, aanstelling van goed- koopere leerkrachten. De Haarlemsche Orkestvereeniging onder vond het. Zij zag haar gemeentelijk subsidie verminderd en al kreeg de H.O.V. van ver schillende zijden steun (met dankbaarheid moet gewaagd worden van het concert dat de A.V.R.O.-band. onder leiding van Kovac Lajos, o.p 2 Februari ten bate van de H.O.V. gaf) toch beschouwde het bestuur het als noodzakelijk, dat de vereeniging haar werkzaamheden ge durende eenige maanden staakte. De gesteunden ondervonden het. Met ingang van 1 Juli werden de steun normen aanmerke lijk verlaagd. De Haarlemsche Toynbeevereeniging onder vond het .Door de tijdsomstandigheden was haar toestand steeds benarder geworden en in Juli hield de vereeniging op te bestaan. De Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. onder vond het. Haar omt'vangsten wérden aanzienlijk lager en de directie zag zich' genoodzaakt over te giaan tot een loonsverlaging. Een voorstel tot opschorting van de aflossing dei- leeningen der N.Z.H. is nog in behandeling. Als weerslag der onlusten te Amsterdam de den zich op 6 en 7 Juli ook in onze stad eenige ongeregeldheden wor in Thorbeckestraat, Stormstraat, Rozenprieelstraat en in de Vogel- ibuurt. De orde werd spoedig hersteld. En in Augustus was er een kleine huurstaking, na de invoering der steunverlaging. Na aan deze feiten van onaangenamen aard herinnerd te hebben, willen wij de aandacht vragen voor enkele gebeurtenissen die een feestelijk karakter hadden. Op 20 Januari weid te Amsterdam, in het Amstel Hotel, de heer L. M. Weterings, direc teur-hoofdredacteur der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" gehuldigd, ter gelegenheid van zfjn 25-jarig jubileum als journalist. 1 Febr. vierde de gemeente-ontvanger, de heer J. P. de Klerk, het feit, dat hij 40 jaar in dienst der gemeente Haarlem was werkzaam geweest en op denzelfden datum viel het zilveren jubi leum van den Nacht veiligheidsdienst. In dezelfde maand vierde zuster P. L. Schouten, van Maatschappelijk Werk. haar 12 1'2-jarig jubileum. 3 Februari was het 12 1/2 jaar geleden dat de heer E. H. Tenckinck be noemd werd tot Commissaris van Politie te Wat 1934 gaf en nam. Haarlem; ingevolge den wensch van den heer Tenckinck ging deze dag onopgemerkt voorbij. Voor Ds. P. W. Foeken was 21 Februari een gewichtige datum, hij had toen gedurende 25 jaren het predikambt bij de Ned. Herv. Ge meente vervuld. De Groote Houtstraatvereeniging vierde on der veel belangstelling haar 25-jarig bestaan op 25 Juni en volgende dagen en op 1 April bestond het Buitengewoon Onderwijs te Haar lem een kwarteeuw De Chr. Gymnastiekver- eeniging „Kracht en Vriendschap" herdacht 4 April den dag, waarop zij 25 jaar geleden werd opgericht. 1 Mei werd een receptie gehouden ter ge legenheid van het jubileum van het Doopsge zind Weeshuis, dat toen niet minder dan 300 jaar bestond. Burgemeester Maarschalk was op 16 Juni 15 jaar hoofd der gemeente Haarlem. Een harte lijke huldiging had plaats. Den heer Maar schalk werd zijn geschilderd portret en een monumentale bank aangeboden. Ir. W. J. Burgersdijk. directeur der N.Z.H.T. M„ herdacht 1 Augustus den dag. waarop hij vóór 25 jaar het directeurschap aanvaardde. Zonder eenige feestelijkheid wegens de tijdsomstandigheiden ging op 8 September het 15-jarig bestaan van de Midd. Techn. School voorbij. Feestelijkheden hadden wel plaats ter gelegenheid van het zilveren jubi leum der H.BS.-A. in October. De bij die ge legenheid opgevoerde revue „Niet zo somber" had een buitengewoon succes. In een feestelijke bijeenkomst in de Gem. Concertzaal werd 15 October de oprichting een halve eeuw geleden herdacht van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en 14 October werd een druk bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van „Doopsgzind Zangkoor". De firma D. J. van Ellnickhuijzen vierde 13 November haar 50-jarig bestaan. Op 7 November werd een herdenkingsdienst geouden in de Doopsgezinde Kerk naar aanleiding van het feit. dat vóór 150 jaar de vereeniging van alle Doopsgezin den te Haarlem plaats had. Het 12 12-jarig bestaan der afd. Haarlem van den Ned. Chr. Vrouwenbond werd 13 No vember gevierd en Mgr. H. F. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem van het Kerkgenoot schap der Oud-Bisschoppelijke Clerezy her dacht 25 en 26 November zijn 40-jarige ambts vervulling. Noemen wij tenslotte nog het zilveren feest van ..Avadia". de vereeniging van leerlingen der Middelbare School voor Meisjes alhier, dat op 1 December werd getoerd. Op belastinggebied kwamen er belangrijke veranderingen. In verband met de instelling van het Rijks- werkloosheidsfonds worden door het Rijk van de ingezetenen 25 opcenten op de Fondsbelas- ting geheven. Omdat het streven van het ge meentebestuur is, aan de ingezetenen zooveel mogelijk zwaardere offers te besparen is in ruil daarvoor het aantal gemeentelijke opcen ten op de Fondsbelasting van 80 op 55 terug gebracht. W. Kloeke. Het aantal opcenten op de personeele belas ting werd van 100 op 160 gebracht, omdat 80% van de hoofdsom der pers. bel. voor de eerste drie grondslagen door de gemeente aan het Rijk moeten worden afgedragen voor genoemd Fonds. Om dit te compenseeren moesten dé opcenten worden verhoogd. In de omstreken zijn de belastingen, tenge volge van de instelling van het genoemde Rijkssubsidiefonds verhoogd moeten worden, waardoor het groote verschil dat er tusschen Haarlem en de buitengemeenten cp belasting gebied bestond, belangrijk kleiner is ge worden. Een kleine verlichting heeft de verlaging der gas- en electriciteitsprijzen, die de Raad nog in het laatst van het jaar heeft aangeno men, gebracht In het afgeloopen jaar overleden o.m. in on ze stad: Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, directeur van de Amsterdamsche Mij. voor- Levensverzekering: Joh. Steenman. bekend muziekpaedagcog: Anton Bosse. bekend mid denstander: de oud-deurwaarder bij de Recht bank J. N. Warnier: de heer J. A. Krijnders, voorman-machinezetter ter drukkerij van Haarlem's Dagblad: de heer G. J. Kroese. oud secretaris der Deli Mij: mevr. L. Levenkamp Planten; de architect Aug M. J. Sevenhuysen; de heer J. C. Bunge, voorzitter der Wagnerver- eeniging; de heer A. G. Maas. hoofdinspec teur bij de Gemeentereiniging: Ir. W. C G. H. van Mourik Broekman, oud-directeur der le H.B.S. met 5-j. cursus; de heer G. C. van Leeu wen, hoofd der O.L. School 37; Jhr. Mr. D E. van Lennep, oud-burgemeester van Heemstede en oud-lid van Ged. Staten v. Noord-Holland, Kamerheer in Buitengew. Dienst van de Ko ningin; Jhr. Mr. E H. E. Teding van Berkhout, oud-burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwcude en oud-voorzitter der afd. Haar lem van Het Roode Kruis: Dr. C. B. A Proper, leeraar in de Engelsche taal aan de H.BS.-A de heer K. van Eden. die gedurende 45 jaar bestuurslid der Kon Liedertafel „Zang cn Vriendschap" was geweest; Mr. W. F. van Sloo- ten, oud-raadslid van Haarlem: de heer W. Kloeke, oud-hoofd eener school; de heer M. C. van Zanten, oud-secretaris der H.O.V., de heer F. A Smit Kleine, oud-directeur van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf en Dr. G. de Vries, oifd-leeraar aan de H B.S-A. Zaterdag 29 Deo. Mevr. M. E. Elzinga lid van den gemeenteraad. De Rijksontvanger, de heer J. M. van Stapele, nam in J anuari afscheid van een eervolle loop baan van ruim 40 jaren: de conducteur der N.Z.H.T.M. M, Wardenburg ging 1 Mrt heen na 3'5 j. zijn functie te hebben vervuld; 1 Mei trad de heer K. Brants af als Hoofdinspecteur van het L.O. in de 2e Hoofdinspectie; Dr. J. van Konijnenburg trad 15 September af als direc teur van den Gem. Geneesk en Gezondheids dienst en nam op 14 September hartelijk af scheid van het personeel van dien Dienst; Jhr. Mi-, Th. M. van Asch van Wijck, administra teur der Prov. Griffie van Noord-Holland, werd 16 September benoemd tot Griffier der Staten van Utrecht; Koos Speenhoff. de dichter- zanger, verliet onze gemeente in October, om zich in Den Haag te gaan vestigen; de heer A. C. Hendriks trad 1 November af als hoofd der le Doopsgezinde School. In ons gemeentebestuur kwamen eenige wij zigingen. Mr. M. Slingenberg werd tot lid van Ged. Staten gekozen; zijn plaats in het colle ge van B. en en W. werd ingenomen door den heer A. G. Boes, die onderwijs kreeg, terwijl de heer W..Roodenburg belast werd met het be heer der gemeentefinanrfën. De heer Baas werd< als raadslid vervangen door den heer K. Brants; de heer J. M J. Huls man nam de plaats van Mr. Slingenberg als raadslid in; inplaats van den heer W. Koppen kwam de heer S. N. Posthumus in den Raad; de heer G. Oversteegen werd in den Raad op- volgd door den heer J, Bijl en de heer Nie- möller door den heer E. van der Wall. Eenige nieuwe functionarissen kwamen in de gemeente: mej. dra. C. M. Burger werd direc trice der Middelbare School voor Meisjes (wel ke school, volgens Raadsbesluit, gaat verhui zen naar de Tempeliersstraat)de Vereen, van Vrijz. Hervormden kreeg een nieuwen voorgan ger in Ds. H. J. Kastein; Dr. W. van den Berg die al conrector van hel Gymnasium was, werd directeur der le H.B.S. met 5-j. cursus; de heer P. V. de Wit te Laren, werd directeur der Stads-Bibliotheek en Leeszaal en dokter W. B Smit, van Spaarndam, werd directeur van den Geneeskundigen Dienst. Het verkeer bleef de belangstelling trekken De politie organiseerde eenige ..oefenweken'" voor de automobilisten: een bochtenweek, een remmenweek. enz. Haarlem had in Augustus een „Veiligheidslaan" en in de opleidingsschool in de Wilhelminastraat werd een verkeerslokaal geopend voor de jeugd. Bij deze mededeelingen betreffende het ver keer kan aansluiten de herinnering aan het feit, <Jat in den loop van het jaar de trams, behalve die naar Heemstede, uit Haarlem ver dwenen en werden vervangen door autobussen. Het Stationsplein kreeg een belangrijke „opknapbeurt". De uitbreidmg van de stad ging geregeld voort, vooral in het Noorden van Haarlem In Januari had de aanbesteding van het Sport- fondsenbad plaats, dat nu weldra zal worden geopend en waarin reeds een gedenksteen werd geplaatst van wijlen Dr. Merens. Op 17 Mei werd in de groote Gem. Concert zaal een indrukwekkend Vredescongres gehou den en op den Gewestelijken Landdag, op 23 September, van den Alg. Ned. Vrouwenbond, vroegen de vrouwen om vrede. De stichting van het Van Looy-Museum was een daad van piëteit van mevr. Van Looyvan Gelder. Het werd dezen zomer geopend. Vooruitbetaling KRUISWEG 60 Ta.166591 (Adv. Ingez. Medj BRIDGE CLUB „HAARLEM". Het was een goede gedachte van het be stuur van bovengenoemde club om 1934 te besluiten met een drive. Nadat de voorzitter, de heer Worst de aan wezigen welkom had geheeten, deelden hij mede. dat het viertal, dat door de club was uitgezonden om den nederlaagwedstrijd tegen de Bridgeclub Kinheim te Alkmaar te spelen, van dien club met 530 heeft ge wonnen. De voorzitter zag hierin het bewijs, dat het speelpeil in de club vooruit gaat. Onder leiding van den heer Van Gooi werd aan 11 tafels om de prijzen gekampt. De ani mo was zóó groot, dat eerst te half twee met het uitreiken der prijzen kon worden begon nen. Allen waren voldaan en keerden met een prettige herinnering aan al hetgeen de club in 1934 voor haar leden heeft gedaan, huiswaarts. De leiding van den heer Van Gooi was voortreffelijk. BEROEPEN-TELEFOONGIDS. Bij de Uitgevers firma Gebrs. van Staden N.V. te Haarlem is in samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uitgegeven een beroepen-telefoongids voor Haarlem en omstreken. Deze nieuwe uitgave wordt ingeleid met een kort woord van den voorzitter der V. V. V. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, die o.m. zegt, dat de uitgevers zich alle mogelijke moeite hebben gegeven, om den opzet te doen slagen. Van vele zijden werd zeer gewaardeerde medewerking ondervonden. Anderen stonden sceptisch tegenover het initiatief, dat „Vreem delingenverkeer'' in dezen genomen heeft. Velen zullen in dit boekje een gemakkelijken gids vinden. KINDERMATINéE VAN HAARLEMS TOONEEL. In -den Schouwburg-Jansweg heeft Zater dagmiddag een kindermatinée plaats gehad voor kinderen van leden van Haarlem's Too- neel en introducé's. In tegenstelling met an dere jaren moest het programma ditmaal hoofdzakelijk worden verzorgd door de kin deren zelf, die zich van deze taak met enthou siasme en zichtbaar genoegen gekweten hebben. Er waren wedstrijden georganiseerd, zooals zakloopen voor jongens, verkleedwedstrijden voor meisjes, ringsteken en karretjestrekken, en aan al deze wedstrijden werd met animo meegedaan. Er waren heel aardige prijsjes be schikbaar gesteld, versnaperingen zijn uitge deeld en in het begin van den middag ontvin gen de kinderen allen een vlaggetje, dat den fleurigen aanblik van het geheel aanzienlijk verhoogde. Een pianist en een accordeonist hebben er het hunne toe bijgedragen, dat de middag zou slagen door hun opgewekte melo dieën, die meermalen uit volle borst door de kinderen werden meegezongen! Tenslotte werd een schimmenspel vertoond, waarbij eenige leden van H. T. de schimmen voorstelden. Een bijzonder aardige gedachte en uitvoering, al begon een der kleinen te hui len, toen van een agent een arm zóómaar werd afgezaagd! Het moet voor den leider van deze matinee, he: bestuurslid de heer J. Siebol, met zijn me dewerkers een voldoening geweest zijn te merken, dat de jeugdige aanwezigen het gebo- dene zoo op prijs gesteld hebben. De kinderen genóten! Want wat is er heerlijker voor hen. om ditmaal eens niet gebonden te zijn aan vaste plaatsen, doch nu eens heerlijk vrij rond te kunnen loopen. net waar ze wilden, in de zaal van den Schouwburg Jansweg? Werkloosheid geringer dan vorig jaar. Onder invloed van het zachte weer. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede. dat de werkloosheid onder de 565.600 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereemgingen in de week 3 t m. 8 December heeft bedragen 30.4 pet. In de vorige verslagweek (19 t m 24 Novem ber) bedroeg de werkloosheid 28 9 pet., waar bij in aanmerking moet worden genomen, dat in deze week geen rekening kon worden ge houden met de werkloosheid onder de land arbeiders. hetgeen in de week 3 t m. 8 Decem ber wel het geval is. Laat men ook in deze week de landarbeiders buiter. beschouwing, dan is het werkloosheidspercentage 30,6. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 35.2 pet-; de toen heerschende vorst oefende op de' werk loosheid sterken invloed uit. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 December in totaal 401.800 werkzoekenden ingeschreven, waaron der 381.237 mannen. Hiervan werkloos 383.283 personen, waaronder 368.215 mannen. Op 24 November bedroeg het totaal aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 373 555. Het aantal ingeschreven wei kzoekenden is van 24 November tot 8 De cember toegenomen met 28 255 Op 9 Decem ber van het vorig jaar was het aantal perso nen. bij de organen der openbare arbeidsbe middeling als werkzoekend ingeschreven, in weerwil van de toen heerschende vorst, rond 5000 lager. GRATIS verkrijgbaar voor lezers van KALENDERBLOKJE 1935 voor den Presentkalender van het vorige jaar. Allen een GELUKKIG NIEUWJAAR toegewenscht. M. W. BONTENBAL—DE GROOT. (Adv. Ingez. Med.) Beter dan kapok. In een matras, die voor een shilling ver kocht werd op een verkooping in Dublin vond men bankbiljetten ter waarde van 200 pond sterling. Het theater-Persje. In een Londensch theater is het grootste vloerkleedje gelegd, dat ooit in Engeland ge maakt is. Het geval is dertig meter lang en bijna dertien meter breed. Benauwende oneindigheid. Dr. Sharpley van de Harvard Universiteit beweert een groep reuzenplaneten te hebben ontdekt, waarvan de meeste 30.000 maal zoo groot als de zon zijn. Men schat het aantal „heelallen" op 125.000. Schceve neuzen voor! Op een oproep van een filmonderneming in Melbourne voor mannen met scheeve neuzen en vrouwen met bleeke gezichten antwoord den 600 personen. Vorstelijk Europa. Er zijn nu veertien regeerende vorsten in Europa, daarbij inbegrepen de prins van Lich- tenstein, de groothertogin van Luxemburg en de prins van Monaco. En ex zijn vijftien pre sidenten. Te oninteressant, ..Wel. niemand kan Iets anders dan aoeds over haar vertellen." „Dat is zoo; laten we over een ander praten. Kleine wenken. vuiI zUver 'n methyl-spiritus, laat °'°sen en wrijf met een zacht lapje uit. FEUILLETON door BERTA RUCK. 39) Weer vlogen haar gedachten terug naar een man, groot, met gebruinde gelaatskleur, en in polo-costuum gekleed; een man. wiens blonde haar eigenlijk altijd samen gaat met blauwe oogen. maar wiens oogen haar geheel onverwacht herinnerd hadden aan de bruin gespikkelde vleugels van een schildpad-vlinder. Als die oogen haar zoo eens zien konden! „Wat geeft het echter, om zoo aan hem te blijven denken? Het dient tot niets," zei Guelda tot zich zelf. „Het wordt hoog tijd voor mijn rendez-vous met. milady," zooals Smith zou zeggen. Gelukkig, dat de andere bedienden altijd zoo vroeg naar bed gaan. Ik kan nu ten minste niemand tegenkomen. Als dit een film was, dan zou het nu het geschikte oogenblik zijn voor de garage, om in brand te vliegen. Iedereen zou dan naar buiten rennen, om den vermisten chauffeur te redden en daar een onbekende vrouwelijke figuur afgeteekend vin den tegen den achtergrond van vlammen. Ge lukkig. dat in het werkelijke leven een mensch niet altijd zoo gauw gesnapt wordt!" Na deze overdenking sloot Guelda voorzich tig haar deur open en liep zachtjes de trap naar de garage af. Een oogenblik later sloeg zij. door het bleeke maanlicht beschenen, den weg naar het power House in. Wat zij doen zou, als zij daar aankwam, dat had zij ook reeds besloten. Zij zou recht op de glazen deuren van de mooie, vroolijk verlichte zitkamer aanloopen, waar de bekoorlijke weduwe, vermoedelijk bevend en geagiteerd tusschen de sofakussens zou zitten, om daar de komst af te wachten van den wel wat ondankbaren jongen man. die wel toegestemd had, om te komen, maar een termijn van uiterlijk vijf minuten gesteld had. Zij, Guelda, zou meteen naar binnen stappen en zonder eenige inleiding beginnen: „Lady Day, daar ben ik. Ik ben gekomen, omdat ik het beloofd had. U verwachtte Smith. Welnu, ik ben die Smith, tenminste alles, wat er ooit van Smith bestaan heeft. Mijn naam is Guelda Rhos. en ik ben de zuster van Lord Glanseiont. Ik ben hier onder een valsch voorwendsel als chauffeur in dienst bij uw neef. Hij weet na tuurlijk niets van mij af. Niemand, hier. weet iets van mij af. Niemand vermoedt, dat ik een meisje ben. U is de eerste persoon, aan wie ik het vertel. Ik smeek u, verraad mij niet. Ik blijf u eeuwig dankbaar, als u mij belooft, niets te zullen zeggen Zou zij dat willen doen? Terwijl Guelda in de schuit stapte, was zij benieuwd, hoe de mooie, kleine vrouw die oniknooping zou op nemen. Zij zou natuurlijk woedend zijn. zich vernederd gevoelen. Er was kans, dat zij wei geren zou, om iets te beloven. In dat geval zat er voor Guelda niets anders op, dan eerlijk op te biechten, niet alleen aan Lady Day, maar ook aan haar Baas. Het zou dan morgen uit zijn met Smith. Hij zou van het tooneel moe ten verdwijnen. Bij die gedachte begon Guelda's hart onder de lichtgrijze japon ontstuimig te kloppen. Zij begon er werkelijk naar te verlangen, om haar bekentenis achter den rug te hebben. Zij voelde zelfs een oogenblik, alsof het haar niets kon schelen, om zoo spoedig, reeds haar rol te moeten opgeven. Met dezelfde behendigheid als dien middag boomde zij de schuit voort. „Nu er op af." dacht zij. Zij bevestigde de schuit aan den haak op de landingsplaats en stapte aan wal. „Als iets haar helpen zal. om haar boosheid op zijde te zetten en mij mijn bedrog te ver geven," zei ze bij zichzelf, „dan zal het wezen, omdat ik haar een gunst te vragen heb. De menschen voelen altijd vriendelijker gestemd jegens iemand, dien zij een gunst bewezen hebben. Misschien zal Lady Day wel willen be- looven, dat zij niets zeggen zal." Vreemd, dat zij zich er niet langer bezorgd over maakte, of Lady Day het haar wel zou willen beloven! Met vluggen tred stak zij het gazon over. dat naar de zitkamer voerde. Wat eigenaardig, dat er geen licht brandde! Zij wachte even. Toen tikte ze voorzichtig tegen een van de ruiten. Geen antwoord. Weer wachtte ze. Daarop tikte ze nogmaals tegen het glas. Nog geen antwoord. Misschien was de bedoeling dat zij recht streeks naar binnen zou stappen en daar op Lady Day wachten. Zij probeerde de kruk om te draaien. De deur was gesloten. Hoe kwam dat? Was het een vergissing? Zou Lady Day van gedachte veranderd zijn? Op die mogelijkheid had Guelda niet gerekend. Ze wist wel dat de vrouwen bekend staan om hun veranderlijkheid, en dat de mannen van meening zijn, dat je alles van hen verwachten kunt; maar toch verraste het haar. Ze wist niet, wat ze doen moest. Eindelijk stapte ze weer van de veranda af en keek eens naar de ramen boven de zit kamer. Ze wist, dat daar de slaapkamer was van Lady Day. Misschien was zé daar en had ze zich in den tijd vergist. Guelda bukte zich en raapte een kiezel steentje op. Ze mikte dit daarop tegen de ruiten. Het steentje rolde terug langs het dak van de veranda; maar geen ander geluid stoorde de stilte van den nacht. Zij nam een tweede steentje op, maar er kwam geen ant woord. Zij wachtte. „Goed, dat ik niet in chauffeursuniform ben," dacht ze. „nu kan ik tenminste geen schade doen aan iemands goeden naam, terwijl ik hier ronddwaal om het huis van een ander. De bedienden slapen natuurlijk allen aan de achterzijde van het huis; maar zij! Wat kan haar overkomen zijn?" Nog altijd stond Guelda te wachten; zij ver nam echter geen ander geluid dan het ritselen van de bladeren, het kabbelen van het water en de zachte kreten van enkele van de kleine boschbewoners, die op roof uit waren. Van den kant van Weilalone Court klonken de klagende, lang uitgerekte kreten der uilen. Laten we ondertusschen even naar den an deren kant van het meer terugkeeren en wel naar den bezitter van Weilalone. Het geschreeuw van de uilen had hem nog nooit zoo gehinderd. „Wat een helsch lawaai maken die ellendige dieren vanavond," zei hij bij zichzelf. Zoo met een ga ik er met mijn geweer op uit. Als ik maar eerst dat telefoontje van Tut heb." Rusteloos liep hij de kamer op en neer. Hij was de eenige. die nog op was. Er was wel niets om over te tobben meende hij, maar hij tobde toch. Wat een ellendige dag had hij gehad! Eerst dat dansen van Tut met dien jongen. Toen had hij er niet aan gedacht, dat het afgesproken was, dat Smith weer met de schuit naar het Kleine Huis zou gaan. Zoodoende had die naarheid al weer een ontmoeting met Tut ge had. Die lessen in boomen waren de aanlei- dende oorzaak van al het kwaad geweest. Hij had dien middag kortaf moeten zeggen: „Ik zal wel met de schuit naar milady toegaan." Hij had er echter niet aan gedacht, voor het te laat was. Toen hij bij de garage kwam, was Smith er al weer heen. Later op den dag was hem al die ergernis echter geheel uit de gedachten gegaan. Hij had zich juist even naar het portiers huisje begeven, om te zien, hoe het met zijn ouden portier was, die een ergen aanval van ischias had, toen er een groote auto bij het hek stilhield, en een angstige stem hem toe riep: ..Ralph! Luister eens even!" In de auto zaten de kennissen van Laetitia. die haar dien middag waren komen opzoeken, benevens Tut zelf. Toen hij haar bleeke gezichtje gezien had. was hij werkelijk geschrikt en had haar toe geroepen: „Wat is er aan de hand. ben je ziek?" „Neen, neen. Het is erger," had zij geant woord. „Lady Day is bang, dat een van haar jongens niet goed is. Weilalone." had de eigenaar van de auto gezegd. „Terwijl we bij haar thee dronken, is er een telegram gekomen, en we brengen haar nu maar gauw met onzen wagen weg. Dat is de vlugste manier." „Dat is erg vriendelijk van je," had Weila lone geantwoord. Toen had hij op bezorgden toon gevraagd: .Wie is het; Hal ..Neen, Hereward," had Laetitia er met een snik aan toegevoegd, en ze had hem het tele gram laten lezen, dat zij in haar hand gekiemd hield. Weilalone had het aangepakt en den inhoud gelezen en toen gezegd, dat hij het niets ver ontrustend vond. omdat het door Hereward zelf onderteckend was en niet door het hoofd van de school, en dat het wegnemen van een paar amandelen toch nooit van eenige betee- kenis was. Daarop had hij moeten vertellen, hoe ver het rijden was naar de school, en ze hadden hem gevraagd, of hij ook soms mee wou gaan. maar Tut scheen daar niet voor te zijn. Haar eenige wensch scheen te wezen, om zoo gauw mogelijk naar haar kleinen jongen toe te gaan. Ze had beloofd, dat ze hem van de school af direct zou opbellen. De auto was doorgereden en had Weilalone niets dan her inneringen gelaten van Tuts bedroefde ge zichtje, dat zoo angstig gekeken had. Arme kleine Tut! Weilalone kon aan niets anders meer den den dan aan haar angst voor Hereward en zijn eigen bezorgdheid, want hij vond het telegram toch ook wel eenigszins verontrustend. Wat duurde het nog lang. voor Tut hem op belde! Hij bleef steeds de kamer op en neer loopen, terwijl hij wachtte en op dat zelfde oogenblik stond Guelda Rhos onder de veranda van het Kleine Huls te wachten. Geen wonder, dat ze geen antwoord kreeg. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11