K. B0UMA flWIMTAHIlS=y0TWË»O>®IP> irOó crasui® Gelukkig Nieuwjaar. Hit Bebmeiikste 52e 'Jaargang: No. 15803 VerscHijnt' dagelijks, KeKalvé op Zon- en Feestdagen Maandag 31 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: T. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post J0.72j4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerjj: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.00 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIC BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 I December. Het Nieuwe. U allen wenschen wij een gelukkig 1935. Vijf jaar geleden, op Oudejaarsavond 1929, moet ik dien wensen nog met erg hooge ver wachtingen geuit hebben, en gij allen moet hetzelfde hebben gedaan. Sindsdien zijn we hèèl wat minder-eischend geworden ten op- zioiite der jaren. Althans wat het materiëele des levens betreft. De „hoogconjunctuur" is 'n verre herinnering geworden, de laagconjunc tuur een gewoonte. En dan nog een gewoonte in dalende lijn. Het is niet eens meer noodig dat ministers den volken trachten te bezwe ren. dat zij zich op een lager levens-niveau moeten nestelen. Want ieder volk vertoeft daar al, en is het zich welbewust. Het Nederlandsche ook. Als 1935 nu maar eens bewijzen wil dat het laagste punt inderdaad gepasseerd is en er een herstel zal intreden. Meneer Pierre Flandin verwacht dat. Hij is, zooals u weet, de huidige minister-president van Frankrijk. Ik heb mij verheugd in zijn op wekkende taal en in zijn woorden over betere internationale verstandhouding. Want daar van moet het komen. Als ieder volk alleen- maar met zijn eigen vlag wappert en z'n eigen voortreffelijkheid bezingt, wordt het nooit be ter. Steeds onmiskenbaarder is de waarheid ge bleken, dat geen enkel volk in staat is er zich zelf in z'n eentje bovenop te helpen. In vroe ger tijden was zooiets mogelijk nu is het dat- niet meer. In samenwerking kunnen ze won deren volbrengen, in onderlinge tegenwerking en grenzensluiting en ruziemakerij blijft het een janboel. Niet alleen het behoud van den vrede, maar ook 't herstel van de welvaart hangt daarvan af. Gelukkig heeft 1934 een slotphase opgeleverd, die nieuwe hoop geeft. Het gezond verstand heeft eenige overwinningen geboekt. De Nieuwe Weg ligt weer eens open. Zouden we dat befaamde „laagtepunt" nu eindelijk voorbij zijn? Velen onzer verkeeren in zoo nijpende ma teriëele zorgen,, dat de overigen zich daar nauwelijks in kunnen denken. Maar de hoop herleeft telkens en telkens weer in den mensch, en misschien zal ook bij hen deze Oudejaarsavond blijder zijn dan zijn onmid dellijke voorgangers. Het is moeilijk den alge- meenen toestand objectief te zien als men zelf zware beproevingen doormaakt. Even moeilijk trouwens, als men het goed heeft en niet tot de slachtoffers van den tijd behoort. Maar het moet beproefd wórden, en dan is er nu toch werkelijk reden tot hoop. Afgezien daarvan komt in het individueele geval dikwijls plot seling, totaal onverwachts, de nieuwe kans. En voor wie jong en krachtig, durvend en on dernemend is. komt die vroeger of later altijd. Dat is een oude waarheid, nog nimmer weer sproken. Het materiëele Is niet gansch het leven. Ge lukkig niet. Er zullen er velen zijn die van avond, ondanks de zorgen die hen omringen, vreugde zullen vinden in de blijheid van een gelukkig gezin, in het bijzijn van die goede echte vrienden die tot het beste dezer wereld behooren en die juist in tijden van nood hun vriendschap voor immer bewijzen. Er zullen mannen zijn die de ellendige beproeving der werkloosheid doormaken maar hun troost vinden in een levensgezellin, wier moed trouw, wier toewijding hen straks door de zwaarste periode huns levens geholpen zal hebben. En die nieuwe hoop zullen voelen en zeggen: met '34 hebben we afgerekend; '35 moet beter worden. De Tijd gaat onverbiddelijk voort, van uur tot uur, van dag tot dag, maar het is goed dat wij dezen mijlpaal van Oudejaarsavond ihebben om ons even te bezinnen, even nieuwen moed te verzamelen, even ons optimisme te concentreeren. Van dat optimisme zullen we het toch allen moeten hebben. Sombere be schouwingen baten niets, en het oude jaar met al zijn beproevingen zal vanavond om 12 uur onherroepelijk dood en begraven zijn. We zul len ermee hebben afgerekend. Het Nieuwe staat gereed, wacht ons op, vraagt al onze aandacht, energie, toewijding, moed. Moge het zijn beloften vervullen! R. P. De Onderwijzersspaarbank te Haarlem. BEGINT OP 2 JANUARI 1935 GROOTE HOUTSTRAAT 19 (Adv. lngez. Med.j Een gouden jubilé. 1 Januari is het 50 jaar geleden, dat de Onderwijzersspaarbank te Haarlem. als Hulpspaarbank van het N. O. G. in werkini trad. De rentestandaard is gewoonlijk hoo- ger dan bij andere instellingen, doordat he'" risico tot een minimum is beperkt. Zooals wij begin vorig jaar meedeelden, was het uitkee- rinspercent 4 over 1933; in den tijd van hoogconjunctuur is dit zelfs 4.8 pet. geweest. De tegenwoordige spaarbankdirectie bestaat uit de heeren M. Mieras voorzitter, corres pondent; H. Brunink, boekhouder, H. Paul secretaris, A. H. Bloem, penningmeester. De hoofdspaarbank van het N. O. G. is op gericht in 1880. In 1933 bedroeg de totale reserve van de landelijke hoofdbank f 774.708,81. Het jubilé zal op 1 Januari niet gevierd worden Brand in een opvoedings gesticht. Tot nog toe één doode en elf gewonden. Reuter meldt uit Parijs 30 December: In een opvoedingsgesticht te San Malo brand uitgebroken. Vele kinderen sprongen in hun schrik uit de ramen om zich te redden. Elf van hen lie pen zware brandwonden op. De brandweer heeft reeds het lijk van een elf-jarigen jon gen geborgen. Dit is de dag der goede wenschen Voor een gelukkig komend-jaar, Een dag, waarop zich steeds de menschen Wat nader voelen t^t elkaar. Men spreekt met warmte in de oogen, Wanneer het oude jaar besluit, Dat weer zoo snel is omgevlogen, Den welgemeenden heilwensch uit. Men denkt nog even aan de zorgen, Die men in 't oude heeft beleefd, En wenscht elkaar een beetren morgen, Die 't licht der toekomst in zich heeft. Dan kussen wij geliefde wangen, Wij drukken stijf een vriendenhand, Dan zijn wij één in ons verlangen En voelen weer een hechter band. Dan denken wij: 't zal moeilijk wezen, Maar, ondanks alles, zal het gaan, Wij hebben minder leed te vreezen, Wanneer wij samen stevig staan. De crisis heeft al meerdre jaren Ons onbarmhartig aangepakt, Geen kracht heeft zij ons laten sparen, Wij zijn gebogen en verzwakt. Maar als de storm eens uitgewoed is, Dan richt ons volk zich weder op, Omdat de kern gezond en goed is En met een taaien harden kop Dit is de dag der goede wenschen En 'k stem van ganscher harte in, Ik wensch u allen, beste menschen, Veel heil voor u en uw gezin. Twee jaar tegen effecten handelaar geëischt. Speculeerde met geld van anderen. Die avond vanavond. Tekort van J15C.000. Brandstof fenhandel Telefoon 13028 wenscht zijn geechle clientèle, vrienden en kennissen een voorspoedig 1935 (Adv. lngez. Med.) Mevr. ElzingaBerlijn overleden. Met leedwezen vernemen wij, dat Zaterdag middag plotseling is overleden mevr. M. E. Elzinga—Berlijn, lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. Mevr. Elzinga werd 3 November 1883 te Gor- kum geboren. Zij bezocht daar de Burger school voor Meisjes. Na haar eindexamen ging zij naar de R ij k s- kweekschool voor Onder wijzeressen te Apeldoorn. Zij behaalde de akte voor on derwijzeres en de hoofdakte. Als onderwij zeres was zij verbonden aan de Rijks kweekschool te Apeldoorn en ook nog aan een dere school aldaar. Nadat zij te Gorkum het huwelijk was getreden met Dr. S. El zinga, den te- genwoordigen Inspecteur van het M. O. alhier, werd zij gedurende een half jaar tijdelijk hoofd van een school voor;U. L. O. te Breuke- len. Toen Dr. Elzinga benoemd werd tot leeraar aan een H. 3. S. te Rotterdam verliet zij het onderwijs. Zes jaar later verhuisde zij naar Haarlem als gevolg "der benoeming van haar echtgenoot tot directeur der H.B.S. A, alhier. Na den oorlog heeft mevr. Elzinga eenigen tijd in Duitschland doorgebracht en daar veel treurigs gezien. Van dien tijd af ging haar be langstelling uit naar de politiek. Zij koos de Vrijz. Democratische richting. Sedert Juni '31 maakte zij deel uit van den Haarlemschen Gemeenteraad, waar vooral de zaken betref fende onderwijs en het kind haar belangstel ling hadden. De jongste raadszitting woonde mevr. El zinga nog bij. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag middag 12 uur op de algemeene begraafplaats te Heemstede. TWEE AANHOUDINGEN De Haarlemsche politie heeft twee aanhou dingen gedaan: een 27-jarige bankwerker en een 39-jarige depothouder. Beiden worden ver docht van verduistering. De eerste van een stofzuiger en een naaimachine. De tweede van 28.—. Zaterdag heeft voor de rechtbank te Al melo terecht gestaan de 32-jarige G. B., voor heen effectenhandelaar te Hengelo, thans woonachtig te Haarlem. Hij zou in de periode van 1 Septerriber 1933 tot 31 Augustus 1934 te Hengelo op uitgebreide schaal verduiste ringen hebben gepleegd van Nederlandsche en buitenlandsche effecten, welke hem door verschillende personen waren toevertrouwd. Er zou op het kantoor steeds met tekorten gewerkt zijn, welke toen de krach kwam, tot 150.000 waren opgeloopen. Verd. zou met gefingeerde namen gewerkt hebben, gespecu leerd met de hem toevertrouwde effecten en lang nadat hij deze zonder opdracht verkocht had zouden deze stukken nog zijn blijven pa- raisseeren op de kwartaalstaten en de coupons zijn verzilverd. Er zijn tijden geweest, dat verd. met bedragen van een half millioen specu leerde. Verdachte verdedigde zich o.m. met de verklaring dat geen enkele zaak berekend is op een plotselinge terugvraag door alle cliën ten, en dat hij in enkele dagen een verlies van ln0.5:00 leed door den val der effecten. De Officier achtte verduistering en oplich ting bewezen. Verd. is. ee:\'aarts-speculant, die in zijn verbeelding steeds groote winsten maakt, doch intusschen het geld van zijn slachtoffers verknoeit. Spr. eischte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger noemde verd. een crisis slachtoffer die nooit den opzet gehad heeft anderen te benadeelen en zichzelf niet be voordeeld heeft. PI. achtte' verduistering en oplichting niet bewezen en vroeg vrijspraak subs, een voorwaardelijke veroordeeling. .Roodhemden" in de kerk gekomen. En er door bezoekers uitgeschoten. MEXICO CITY. 31 Dec. (Reuter). Een bende zoogenaamde roodhemden heeft giste ren tijdens den kerkdienst te Coyoacan een overval in de kerk gedaan Verscheidene kerk bezoekers waren echter gewapend en er ont stond een schietpartij, waarbij een vrouw en vier mannen werden gedood. De aanvallers werdei uit de kerk gedreven en achtervolgd tot midden in de stad waar de politie de orde herstelde en de aanvallers arresteerde. Andere lezing van het gebeurde. MEXICO-STAD 31 Dec. (Reuter). Om trent de onlusten in de voorstad_ Cuyoacan wordt nader gemeld, dat een honderdtal jon ge revolutionnairen met roode hemden, zwar te broeken en zwarte hoeden, tijdens de Mis voor een Katholieke kerk riepen: .Dood aan Kerk", ..Dood aan God", Tegelijk sehoten zij hun revolver af. Onder de kerkgangers brak een paniek uit, zij drongen naar buiten, waar zij door de de monstranten met schoten werden ontvan- sen. Vier mannen en een vrouw werden dco- delijk gewond, terwijl een van de daders dooi de menigte werd afgemaakt. Meisjes-H. B. S. naar de T empeliersstraat. Wij kunnen dien avond vanavond op ver schillende wijze beleven. Wij kunnen hem op verschillende wijze ondergaan. Niet bedoel ik dat gij achter een dozijn vette oesters en een glas champagne of pale-ale zit en ik naast twee saucijzenbroodjes en 'n witte ketel met bruine chocola. Dat is een verschil in welstand en in sfeer. Ik vind chocola stemmiger dan champagne. Zooals ik op een kouden winteravond anijs melk indrukwekkender vind dan warme wijn- groc. Maar dat is een kwestie van cultuur en van traditie. Ik bedoel evenwel dat we peinzen kunnen of vrooiijk zijn. Vorig jaar heb ik gepeinsd. Gedacht aan de vaart van den tijd en het tuimelen van jaren, seconden in de eeuwig heid. in de vergetelheid: het onderspoelen van illusies door de springvloeden van dit ijlende leven en het afbrokkelen van idealen en lucht kasteelen. Ik heb gepeinsd over alle menschen die nü. op dit oogenblik, op dezen klokslag-van-twaal- vên, allemaal even omkeken naar de eeuwig heid of vooruit blikten in de oneindigheid: overal in de wereld, in Irkutsk en in Mussel- kanaal; in Adelaide en in Zoetermeer-Zeg- waard: onder een brug over de Seine en in Hotel de 1'Europe: in restaurant Wivel in Ko penhagen en in de Korenbeurs te Heusden; op de Galapagos-eiianden en in de huiskamer van den commies der directe belastingen te An- nerveen. En toen ik dat bedacht had vond ik dat eerst èrg universeel en dichterlijk en zoo. totdat ik gewaar werd dat op de scheurkalender precies dezelfde gedachte stond, alleen waren daar de Galapagos-eiianden Malta en de huiskamer van den commies der directe belasting te Annerveen, de eetkamer van den gedelegeer den commissaris der Singkep-tin-maatschap- pij te Dordrecht. En toen dacht ik: om origineel-dichterlijk te zijn moet je meer in je mars hebben dan ik en laat ik 't het volgend jaar maar eens over de vroolijke boeg gooien. En dat ga ik nu vanavond doen. En ik ga bedenken dat we nog allemaal om de chocola-ketel zetelen. Oom Paul met z'n verhoogden bloeddruk en tante Jeanne met haar eeuwigdurend-in-st-aat-van-wording- verkeerende beddesprei. Nicht Fluffy met haar correcten verloofde met geprononceerde denk beelden, een academischen titel en warme handen; neef Albert zwijgend en snakkend naar vaste verkeering' en ik met een cigaret en belangstelling in dit wonderlijke leven van ons. En zóó als we allemaal zitten, denk ik op dezen vroolijken avond, hebben we allemaal ons saucijzebroodje en drie koppen chocola, weinig conversatie, veel conflicten en een diepe familie-verteedering, die zijn plaatse lijke eruptie vindt in 't „Veel heil en zegen allemaal" van Oom Rudolf, die altijd precies om twaalf uuir binnenkomt, waarvandaan weet niemand, maar zeker niet van een bij eenkomst van het Leger des Heils. Ik vind dat een goed en vrooiijk oogen blik; begrijp volkomen dat tante Jeanne on der den indruk is en 'n traan van onder haar lorgnet wegpinkt ik billijk dit en kan het verklaren met oom's verhoogden bloeddruk en de gekke gedachte dat over honderd jaar bij leven en welzijn niemand van ons allen meer een saucijzenbroodje eten zal (want dadr komt de diverse ernst van de scheurkalender en alle hoogleeraren in de paedagogiek en de wijsgeerigheid tenslotte toch maar op neer), of ze nu van Nietzche of Van Hegel getik zijn). Maar je kunt nèt zoo goed vrooiijk zijn. neef Albert, want als je niet vrooiijk bent is 't tóch oudjaar en de eeuwigheid blijft de eeuwigheid, 't mysterie van het leven blijft geheimzinnig en de tijd raast voort vrooiijk of treurig, Annerveen of Adelaide. Als we tóch vanavond samenzijn bij oesters of huzai'ensla, bij chocola of Heidsieck-mono- pole, kunnen we ons be tea' vróólijk bezinnen dan melancholiek; kunnen we beter denken: 't is een gekke boel met ons allemaal en wie zal zeggen of Albert hier het volgend jaar niet zit met een verlegen-gichelend Albertien- tje en of we hier allemaal überhaupt nog wel zitten zullen: kunnen we beter denken: die chocola is lekker, dan dat we onze oogen richten naar horizonten die véél te ver verwij derd zijn voor de zéér tijdelijke bijziendheid van den mensch-in-het-oneindige. Waarmede ik niets kwaads wil zeggen van den scheurkalender en van de goede woorden van den luidspreker. Maar ik probeer het dezen avond van avond nu maar 'ns met de gezellige vrooiijk- heid en de kneuterige binnengedachte, afge wisseld door een snik van tante Jeanne. Mr. E. ELIAS Donderdagmorgen 10 Januari 's morgens om 11 uur, zal het nieuwe gebouw van de Meisjes- H. B. S. in de Tempeliersstraat in gebruik worden genomen. Daarmee is een einde gekomen aan een pe riode van lijden, een periode die onzen lezers wel bekend is. Het oude gebouw immers ver toonde, zacht uitgedrukt, venschillende ge breken en ofschoon het nieuwe wel niet zoo modern is als men zou verwachten in verge lijking met andere scholen, wanneer men de tijdsomstandigheden in aanmerking neemt, mag er slechts van blijdschap sprake zijn Elke verandering beteekenöe voor de Meisjes H.B een verbetering, moest wel een verbetering beteekenen. Het ligt in de bedoeling dat op den Donder dag der opening de wethouder van onderwijs de heer A. G. Boes de kleine plechtigheid zal verrichten, in tegenwoordigheid van enkele raadsleden, ouders van leerlingen en genoo- digden. Den volgenden Vrijdag zuilen de lessen in het nieuwe gebouw, dat helaas niet zoo rustig ligt als het oude aan de betrekkelijk stille Krocht, worden hervat. Maar aan dit kleine verschil in levendigheid-voor-de-deur zal iedereen wel spoedig zijn gewend. De moordenaar van Kirof. Xikolajef, is Zater dag met dertien medebeklaagden geëxe cuteerd. nag. 4 Een griepepidemie in de Ver. Staten eisclit veel slachtoffers. pag. 4 De Fransche premier Flandin heeft in een rede gezegd, dat hij het jaar 1935 als beslissend voor den wereldvrede beschouwt. pag. 4 Japan heeft Zaterdag officieel het vlootver- drag opgezegd. pag. 4 De tekst van liet Nedei'landsch-Duitscli han delsverdrag. pag. 3 Onderscheidingen, toegekend aan personen uit Haarlem en omgeving. pag. 3 Vele Eerste-Kamerleden hebben bezwaar tegen invoering van den IVIidden-Europeeschen tijd. pag. 3 Te Velden zijn vier oude menschen door in dringers overvallen. pag. 3 Een vrouw te Eist heeft haar zwager gestoken. pag. 3 Zaterdagmiddag is te Haarlem mevr. M. E. El- zinga-Berlijn overleden. pag. 1 Zij, die onderscheiden werden. pag. 14 Door het zachte weer is het werkloosheidsper centage geringer dan vorig jaar. pag. 11 Bekende Haarlemmers: Mr. L. H. Roeters van Lennep. pag. 3 Nederlandsche Zeehelden worden geëerd. In Den Helder komt een monument. Laatste berichten ARTIKELEN. ENZ. Het nieuwe. pag. 13 Mr. E. Elias: Die avond vanavond. pag. 1 pag. 1 Haarlem in het afgeloopen jaar. pag. 11 A. J. C. VI. 1934: Geboorte van de Nederland sche film. pag. 14 Van een correspondent tc Saarbrucken: De Nazi-activiteit in het Saargebied. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Oudejaarsavondover- peinzing over den economischen toestand. pag. 6 Wilhelminc Baltinester: De Das.... èn nog veel meer. pag. 12 Guus Betlem Jr.: Een goed begin is 't halve werk. pag. 6 pag. 12 pag. 12 Guus Betlem Jr. Oud en Nieuw. Als het jaar ten einde loopt. Nieuwjaarsfooien en geschenken. pag. 6 Beschouwing van Criticus over den wedstrijd Haarlem—II. B. S. pag. 16 De prijs van BRANDSPIR ITU S kortgeleden20 °/o ver|aagd spiritusverkoopkant. „8ergen op zoom - delft" (Adv. lngez. Med.) Ossenaar voor 15 jaar in de gevangenis wegens moord. DEN BOSCH, 31 December. (V. D.) De Bos sche rechtbank deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 19-jarigen arbeider B, W. d. B. uit Oss verdacht van moord op zijn neef. den 20-jarigen G. de B.. die in den nacht van 8 op 9 Augustus tc Benghem op deGément door 6 messteken was vermoord. Veertien da gen geleden toen de rechtbank deze zaak in het. openbaar behandelde had de officier van justitie Mr. Debois wegens moord levenslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeeld Maandagmorgen den man wegens doodslag tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Bij het vernemen van het vonnis zeide ver dachte: ..Ik word onschuldig veroordeeld op valsche verklaringen. Ze hebben alles verzon nen". De belangstelling was zeer groot, doch het publiek wderd pas toegelaten na het uitspre ken van het vonnis. Vier jaren geleden heeft zich een comité gevormd tot oprichting van een monument voor het Nederlandsch Zeereddingswezen tc Den HeMer. Op het oogenblik is men met het monument zoover gereed, dat dit nadat het granieten beeldhouwwerk naar ontwerpen der beeldhou wers Vos. Schultsz en van der Veen geplaatst is. in het voorjaar van 1935 zal worden inge wijd. Aan beeldhouwer Vos werd het maken van een mannenfiguur, staande aan het roer. op gedragen. terwijl de beeldhouwers Schultsz er van der Veen ieder de opdracht kregen 'of het maken van een zinnebeeldige voorstelling pn iedere zijde van het monument. Het monument is bedoeld als een blijvende zichtbare hulde aan de zeeredders en het werk der Reddingsmaatschappijen, terwijl het te vens is een propaganda voor hun nobel werk. HET WONDER DER RADIO. De EngeLsche B.B.C. heeft weer eens getoond welke wonderen der radiotechniek tegenwoor dig mogelijk zijn. Het vorig jaar reeds was men er in geslaagd, het Engelsche volkslied ten gehoore te brengen, waarbij het eerste couplet werd gezongen door een Engelsch, het tweede door een Canadeesch koor. En het sloot toen als een bus. Ditmaal ging men nog een stap verder. Toen de koning zijn Kerstrede had beëindigd, zong een Engelsch koor de eerste drie regels van het eerste couplet van ..God save the king". Een Australisch koor viel in en zong het couplet ten einde. Het tweede cou plet werd halverwege gezongen van Canada uit en Zuid Afrikanen gaven de tweede helft ren beste. Alle koren zongen in hun eigen lar.d. Het spreekt wel vanzelf dat een dergelijke haast tastbaar blijkende verwantheid van eroot propagandistisch belang is voor het be sef van de rijkseenheid. maar afgescheiden daarvan is dit een staaltje van radiotechnische organisatie, waarvoor men slechts bewondering i kan hebben.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1