WISSEL! BEKENDE HAARLEMMERS. VERLANGT WAARDE VOOR UW GELD! Tekst Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag MAANDAG 31 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 en verbeter U met Tuxedo. Zie toe, dat U in 1935 voor Uw 15 Cts. meer sigaretten-kwa liteit en waarde krijgt dan uw sigaretten van 1934 U gaven. Laat 1935 een genotvoller en beter jaar voor U zijn met een fijnere sigaret. Kort en goed: BINNENLAND Bond van Nederlandsche Onderwijzers protesteert. Tegen de regeeringsmaatregclen voor het onderwijs. In de voortgezette vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zijn een aantal huishoudelijke zaken afgedaan. Aan het slot van de vergadering is een nota aangenomen, o.m. het volgende inhoudend: De Algemeene Vergadering van den bond van Nederlandsche onderwijzers, gehoord de uiteenzettingen over de vele onderwijsver- slechteringen in de laatste tijden aangebracht, overtuigd dat: opheffing van tal van openbare lagere scholen, vergrooting van het leerlingen aantal per klasse, de willekeurige ontslagen bij afvloeiingen en opwachtgeldstelling, opheffing en inkrimping van het openbaar voorberei dend onderwijs, de steeds slechter wordende salarieering van de leerkrachten bij het voor bereidend onderwijs, bij het L.O., bij het vak onderwijs, de vermindering en inhouding van subsidie aan tal van nuttige instellingen op het gebied van het onderwijs, enz., moeten leiden tot een niet te aanvaarden verlaging van het peil van ons volksonderwijs, protes teert tegen deze afbraak, besluit met alle kracht te strijden tegen deze verslechteringen en vóór verbeteringen van het onderwijs voort te zetten, wekt de afdeelingen en den geheelen Bond daartoe op. Vrouw steekt haar zwager. Familiedrama te Eist. In het dorp Eist, onder de gemeente Rhenen heeft zich Zaterdagmiddag een familiedrama afgespeeld. De oudste dochter van C. B. ge raakte in een woordenwisseling met haar zwager J. Klomp. Zij wond zich zoo op. dat zij een mes greep en K. neerstak. Het slachtoffer, wiens toestand zich aanvankelijk zeer ernsitg liet aanzien, is gehuwd en vader van twee jonge kinderen. De daderes is in hechtenis genomen en te Rhenen ingesloten. Volgens een later bericht is de toestand van den gewonde redelijk wel. Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf is de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken aan de overzijde van het IJ in de verfmalerij en opslagplaats van lakken en olie van den heer Tiggers, aan den Gras weg te Amsterdam. Het vuur had zijn oor sprong gevonden in de werkplaats, waar het. gretig voedsel vindend in vele met verf gevulde potten vrij snel tot de zoldering opkroop, daar doorheen sloeg en ook de eerste verdieping waar emballage en ander brandbaar materiaal was opgeslagen, aantastte. De opslagplaats is vrijwel uitgebrand, terwijl van de eerste verdieping o.m. de vloer geheel verkoold is. De schade is vrij aanzienlijk. De beneden gelegen kantoorruimte heeft geen schade. De eigenaar, die tijdens het blusschen ter plaatse kwam, is op beurspolis verzekerd. Vier oude menschen over vallen. Indringers maken f 5000 buit. Bezwaren tegeh den M. E.-tijd „Maatschappelijk en psycho logisch niet gewenscht". Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken ti.jd vestigden verschei dene leden er de aandacht op dat de Minister na de bedenkingen tegen den z.g. „Greenwich- tijd", eigenlijk is gekomen met een geheel nieuw ontwerp, waarover de Raad van State niet is gehoord- Aanvankelijk lag het in het voornemen voor den zomer den Midden-Europeeschen tijd te doen gelden en voor den winter dei' West- Europeeschen tijd, welke regeling, naar de meening van verscheidene leden, aan zeer velen in den lande bevrediging zou hebben ge schonken. Thans is het de bedoeling ons land voor het gansche jaar bij de Midden-Euro- peesche tijdzone in te deelen. Vele leden konden zich hiermede niet ver eenigen, omdat op deze wijze een bevredigen de oplossing van het tijdvraagstuk niet wordt verkregen. Zij achtten de thans voorgestelde oplossing maatschappelijk en psychologisch niet gewenscht. Zij wezen erop, dat ons land niet in Centraal-, doch in West-Europa is ge legen en dus ook moet behooren tot de lan den van de West-Europeesche tijdzone. De Miaaen-Europeesche tijd is voor ons land een abnormale tijd, hetgeen zich vooral des win ters zal doen gevoelen. Door aanneming van dit wetsontwerp wordt Nederland, waarvan zelfs het meest oostelijk gelegen punt valt binnen den West-Europeeschen tijdgordel, tot: een onnatuurlijk aanhangsel van de Midden- Euiopeesche strook gemaakt. Bovendien zul len wij dan het contact verliezen met België, Frankrijk en Engeland, landen, die in dezelfde zone zijn ingedeeld als Nederland en die aan ook als tijd den West-Europeeschen hebben aanvaard. De leden, hier aan het woord, zouden zich zeer wel hebben kunnen vereenigen met het oorspronkelijk wetsontwerp. Dat de Minister zijn weloverwogen en dui delijk toegelicht oorspronkelijk standpunt heeft verlaten en plotseling bij zijn Memorie van Antwoord op het door de Tweede Kamer uitgebracht Voorloopig Verslag aanneming van den M. E. T- heeft voorgesteld, had bij deze leden te meer bevreemding gewekt, om dat in genoemd verslag wel enkele opmerkin gen waren gemaakt, welke wezen op bezwa ren, maar deze allerminst overtuigend waren te achten. DE HEER DE ROO VAN ALDEWELT NAM AFSCHEID VAN DE „NEDERLAND". De heer D. M. O. de Roo van Aldewelt. chef van den civielen dienst der Stoomvaart Maat schappij „Nederland", heeft in aanwezigheid der directie en van commissarissen, vele ge- noodigden en het personeel, afscheid genomen van de maatschappij. O.m. voerde de heer J. F. van Hengel, één dei- directeuren, het woord, die den heer de Roo het onderscheidingsteeken van Officier in de Orde van Oranje Nassau overhandigde. (Adv. Ingez. Med.) ONDERSCHEIDINGEN. Toegekend aan personen uit Haarlem en omgeving. Bij gelegenheid van het Nieuwejaar zijn aan de volgende personen uit Haarlem en omgeving onderscheidingen toegekend: Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw is benoemd: Mr. L. H. Roeters van Lennep. officier van justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Haarlem. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau: L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik en ple baan te Haarlem. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: W. P. J. Overmeer, secretaris van den Reclas- seeringsraad te Haarlem. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: Prof. Dr. A. M. A, A. Steger, lid van de Eerste Kamer, te Haarlem. Tor off. in de orde van Oranje Nassau: Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer. Tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw dr. S. Elzinga, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in de 4e inspectie, te Haarlem. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau: Ir. A. G. de Koningh, voorzitter der Vereeni- ging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: A.G. F. Kernkamp, te IJmuiden (gemeente Velsen), technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau: C. N. J. Moltzer, te Aerdenhout, gem. Bloe- mendaal, directeur-president der N.V Am- sterdamsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols te Amsterdam. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 31 December: HH. MM. de Koning en de Koningin, vergezeld van prinses Wilhelmina, zijn gisterennamiddag te 4 uren 13 per Rijn- spoor van Het Loo te 's-Hage aan gekomen en werden verwelkomd door graaf Schimmelpenninck tot Nijenhuis, grootmeester, generaal Van Bel, waar nemend militair gouverneur der resi dentie. generaal Verspijck en den heer Fock. Commissaris des Konings. Een talrijke menigte begroette het Konink lijk gezin. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: F. H. Jonker, besturend broeder van „Meer en Bosch", gesticht voor lijders aan vallende ziekte, te Heemstede. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: (het versiersel met de zwaarden): H. M. van Bemmelen. luitenant ter zee der le klasse, gewezen adjudant van den Gouverneur-Gene raal. Toegekend is de eeremedaille, verbonden a. d. orde v. Oranje Nassamin zilverlaan G. de Jong, bode ter provinciale griffie van Noord- Holland. te Haarlem: P. Louis, oud-admini strateur bij de burgerwacht te Haarlem: C. Vis, kantoorhouder bij den post-, teiegraaf- en telefoondienst te Bennebroek: D. J. Dun nebier, machinedrijver bij het loodswezen ter standplaats IJmuiden; C. B. J Hagebout, wonende te Overveen, hoofdboekhouder bij de N.V. Haarl. Hypotheekbank, te Haarlem. Dezelfde medaille in brons aan: C. Cle ment. arbeider op de boerderij van den heer Ch. v. d. Heuvel, te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer. Dezelfde medaille in zilver aan mej. J. J. Slierendrecht. wor.ende te 's-Gravenhage, voorheen kamenier bij mevr. öouarière gravin Van Lyndenvan Limburg Stirum, te Lisse; mej. G. H. L. Wesseldijk, zuster bij het Diaco- nessenhuis te Haarlem. Roofoverval spoedig opgehelderd. Dader na enkele uren gearresteerd. Ten huize van den arbeider Dubbeld te Oude Tonge heeft een brutale roofoverval plaats gehad. Tijdens de afwezigheid van D. is een gemaskerd persoon met een revolver in de hand de woning binnengedrongen en dreig de de vrouw van D. neer te schieten, als zij hem niet onmiddellijk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschijn en depo neerde het op tafel. Onder bedreiging met de revolver, beval de indringer de vrouw achter de deur te gaan staan, waarop hij met het geld verdween. Nadat door de vrouw van het geval aangfite was gedaan, is door den Burge meester, bijgestaan door de rijks- en gemeen tepolitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het resultaat was, dat na enkele uren de 21- jarige A F. uit zijn woning is gehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na aanvanke lijk ontkend te hebben, heeft F. een volledige bekentenis afgelegd. De revolver en het geld, dat op hem werd gevonden, zijn in beslag ge nomen. Slechts een zeer vaag signalement bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Velden, in de nabijheid van Venlo, een roof overval plaats gehad. Vier gemaskerde mannen, welke per auto uit de richting Venlo waren gekomen, drongen omstreeks twee uur in den nacht het huis binnen bewoond door de familie Lipzig, be staande uit vier oudelieden. Nadat de inbrekers het electrisch licht on bruikbaar hadden gemaakt, trokken zij naai de slaapkamer van de familie. Terwijl twee van de mannen het huis door zochten, hielden twee anderen de oudjes in bedwang. Hierbij schijnt een lid der familie te zijn mishandeld. De inbrekers slaagden erin met een bedrag van 5000 gulden, en eenige waardevolle siera den de vlucht te nemen. Zij verdwenen met- gedoofde lichten in de richting Arcen. Nader wordt ons nog gemeld: Het huisje is laag gebouwd en het kostte den inbrekers dan ook .niet veel moeite een dakraampje te forceeren om op deze wijze de woning van de oude menschen, die in diepe rust lagen, binnen te dringen. Hun eerste werk was het electrisch licht onklaar te ma ken. Met electrische zaklantaarns vonden zij den weg naar de slaapkamer van de bewoners Deze waren intusschen wakker geworden en doodelijk verschrikt zagen zij plotseling vier indringers in het kleine kamertje staan. Het werk was blijkbaar verdeeld. Twee van hen hielden de oude lieden in bedwang en de twee anderen doorzochten systematisch het huisje. Een der twee zusters, een vrouw van diep in de zestig, wilde om hulp roepen. De twee mannen legden haar echter op ruwe wijze het zwijgen op. Hierbij werd zij aan het hoofd ge wond. Een der twee gebroeders werd een kus sen op het hoofd geduwd, zoodat hij niets kon zien. Een halfuurtje later verdwenen de indrin gers. Zij hadden gevonden wat zij zochten: eenige effecten, bankpapier en enkele gouden sieraden, geborgen in een trommeltje, ter waarde van ongeveer 5000 gulden, het geheele bezit uitmakende van de vier oude menschen Mee gedoofde lichten verdwenen zij per auto in de richting Velden. Omkeeren van den wagen op dezen smallen landweg was niet mo gelijk. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zich in de auto nog een vijfde persoon bevond, die buiten de wacht hield en die als chauffeur op trad. Dit staat echter niet vast. Zondagmorgen zeer vroeg werd de gemeente politie gewaarschuwd, die een eerste onder zoek instelde. Vervolgens is de marechaussee te Venlo, waaronder het terrein, waar de roof overval is gepleegd, ressorteert, gealarmeerd Het signalement, dat de doodelijk verschrik te menschen konden opgeven, is zeer onvol ledig, te meer daar de daders een masker droe gen en hun hoofddeksel ver over het hoofd hadden getrokken. Het is vrijwel zeker, dat de inbrekers op de hoogte waren van de plaatselijke situatie en wisten, dat de familie Lipzig haar bezittingen j in huis bewaarde. De tekst van het nieuwe Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag van 22 December j.l. tot regeling van het Goederenverkeer tus- schen beide landen voor 1935 is thans gepubli- ceerda Zij luidt als volgt: Artikel I. Van de in de bijlage vermelde voortbrengse len van den Nederlandschen bodem en de Ne derlandsche nijverheid zullen bij hun invoer in het Duitsche douanegebied geen andere of hoogere invoerrechten worden geheven dan die, welke in de bijlage bepaald zijn. Artikel II. Voorzoover de Nederlandsche regeering den invoer van goederen in Nederland beperkt of in de toekomst beperken zal, zal zij daarbij met de Duitsche uitvoerbelangen op passende wijze rekening houden. Artikel III. De Nederlandsche en de Duitsche regeering zullen den invoer van Nederlandsche en Duit sche kelen van alle soorten evenals tot dus verre welwillend behandelen. De invoer van steenkolen, steenkolenbriket- ten en cokes uit Duitschland wordt voor het jaar 1935 gecontingenteerd en wel volgens de navolgende groepenverdeeling: huisbrandko len, industriekolen, steenkoolbriketten en cokes. Artikel IV. Iedere regeering zal een regeeringscommis- sie instellen, gevormd door ambtenaren dei- betrokken ministeries. Deze commissies heb ben tot taak in doorloopend onmiddellijk con tact de met de uitvoering van dit verdrag sa menhangende vraagstukken te behandelen. Over de samenstelling der regeeringscommis- sies zullen beide regeeringen elkander mede- deeling doen. Artikl V. Dit verdrag zal worden bekrachtigd. Het treedt den vijftienden dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoorkonden, welke te 'sGra venhage zal plaats vinden, in werking en zal gelden tot den 31sten December 1935. Ingeval zich ingrijpende wijzigingen in de oeconomische betrekkingen tusschen de beide landen mochten voordoen, kan dit verdrag vóór dien worden opgezegd. Een ingrijpende verandering in de oeconomische betrekkingen tusschen de beide landen moet geacht worden zich eveneens voor te doen, indien een van de beide regeeringen, in het algemeen of door afzonderlijke maatregelen, van de tot dus-' verre geldende richtsnoeren harer douane- politiek afwijkt en daardoor een niet onbe- 1 langrijke benadeeling voor den uitvoer van het andere land ontstaat. Is volgens de opvabting van één van de verdragsluitende partijen de voorwaarde van de vorige alinea aanwezig, dan zal deze partij in den regel nochtans na voorafgaande be spreking der regeeringscommissies de an dere partij zoo spoedig mogelijk het voornemen tot opzegging mededeelen. Is dit het geval, dan moeten de regeeringscommissies bijeenkomen en trachten het door de wijzigingen van de oeconomische verhoudingen verstoorde even wicht van het verdrag door een daarvoor in aanmerking komende verevening weer te her stellen. Brengen deze besprekingen geenerlei uitkomst dan moet zulks in een door de beide voorzitters der regeeringscommissies onder teekend zittingsprotocol worden vastgesteld: In dit geval kan ieder van de beide verdrag sluitende partijen het verdrag met een termijn van 14 dagen aan het einde van een kalender maand opzeggen. Geschied in tweevoud in de Nederlandsche en de Duitsche taal te Berlijn, den 22sten De cember 1934. (g.g.) H. M. HIRSCHFELD. (w.g.) Dr. KOEHLER. Aan de uitvoerige bij art. I behoorende bij lage ontleenen wre: Uit 33: groenten, versch: witte kool in den tijd van 1 Jan. tot 31 Mei 2 R.M., roode kool en savoyekool. in den tijd van 1 Jan. tot 31 Mei 2 R.M. De verdragsrechten gelden slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. van de hoeveelheden der afzonderlijke bovenge noemde goederen, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in den tijd van 1 Jan. tot 31 Mei 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied zijn ingevoerd. De beide regee ringen kunnen het percentage wijzigen, eehter niet hooger stellen dan 60. Spruitkool, in den tijd van 1 Jan. tot 31 Maart en van 1 Nov. to: 31 Dec. 5 R.M. Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid overeenkomende met 55 pet van de hoeveelheid, die in het jaar 1932 volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek uit Neder land in het Duitsche douanegebied in inge voerd. De beide regeeringen kunnen het per centage wijzigen, echter niet hooger stellen dan 55. Kropsla: in dentijd van 1 April tot 31 Mei 7 R.M., in den tijd van 1 Juni tot 30 Sept. 10 R.M. Het verdragsrecht van R.M. 7 geldt slechts onder voorwaarde dat de Nederlandsche regee ring overeenkomstig een met het oog daarop te treffen regeling, er voor in staat dat in de maanden April en Mei niet meer dan 75 pet. naar Duitschland wordt uitgevoerd van de hoeveelheid, die, naar overeenkomst der beide partijen op grond van een gemeenschappelijke vaststelling in de maanden April en Mei 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied zijn ingevoerd. De beide regeeringen kunnen het percentage wijzigen, echter niet hooger stellen dan 75. Uien, tot een hoeveelheid van ten hoogste 3 mill. kg. per kalenderjaar, wanneer zij met toestemming van een door den rijksminister voor voedselvoorziening en landbouw aan te wijzen instelling en na nadere aanwijzing van den rijksminister van financiën worden inge voerd, 5 R.M.; wortelen, in den tijd van 1 Jan. tot 31 Maart en van 1 Juli tot 31 Dec., 5 R.M.; spinazie 5 R.M. Uit art. 38: boomen, wijnstokken, vaste planten, struiken, stekken en andere levende gewassen, zonder of met aardkluiten, ook in potten of kuipen, en planten zonder aard kluiten, 10 R.M.; vaste planten 20 R.M.; In het algemeene tarief niet afzonderlijk genoemde zeevisschen, levende en niet-levende versch, niet bevroren, vrij. De bij vex-drag vastgelegde vrijdom van invoerrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomexxde met 50 11 van de hoeveel heid, die na overeenkomst van de beide par tijen op grond van een gemeenschappelijke vaststelling in het jaar 1932 door Duiitsche visschers en door de bemanning van Duitsche schepen gevangen en onder vrijdom van rech ten in Nedei'land aan den wal gebracht, en slechts zoo lang, als Nederland zeevisscher, welke door Duitsche visschers of door de be manning van Duitsche schepen zijn gevangen, afgezien van de heffing van een compensee- rend invoerrecht van 1 ",0 van de waarde, vrij van invoerrecht laat invoeren en aan den wal laat brengen. Uit 116: gezouten haring en z.g. „Breit- linge", niet in stukken gedeeld, in heele. halve kwart of achtste tonnen: bruto 62 °/u van het voor een vat (ton) geldende invoerrecht. Bij no. 38. 1. Beide regeeringen zullen ten spoedigste na de voorloopige toepassing van dit verdrag een gemengde commissie instellen, die beraadslaagt over de tuinbouwvraagstuk- ken die voor beide landen van belang zijn, in het bijzonder over de prijsvorming en over verdere voorwaarden nopens den afzet. In deze commissie moeten door de betreffende regeering benoemde deskundigen uit kwee kers- en handelskringen zitting hebben. Naai de besprekingen van de regeeringscommissie zal iedere regeering een plaatsvervanger of waai-nemer zenden. De beide voorzitters van de commissie zullen zich voor ieder afzonder lijk geval, o\er dag, uur en plaats van samen komst verstaan. Bij no. uit 116: De beide regeeringen zullen ten spoedigste na de voorloopige toepassing van het verdrag een gemengde commissie in stellen, die beraadslagen zal over vraagstuk ken betreffende haring, met inbegrip van die, betreffende versche haring, welke voor beide landen van belang zijn. In deze commissie moeten deskundigen uit haringreeders- en handelskringen zitting hebben die door de betreffende regeering worden aangewezen. Naar de besprekingen van de regeerings-l commissie zal iedere regeering enz. Door onze lens gesnapt. Mr. L. H. Roeters van Lennep. Mr. L. H. Roeters van Lennep, Officier van Justitie alhier, werd 26 Mei 1871 te Twello ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Deven ter en studeerde te Groningen, waar hij in '396 promoveerde. In 1903 werd Mr. Roeters van Lennep amb tenaar bij het O.M. te Schiedam en was daar na in dezelfde functie werkzaam te Utrecht, Roermond en Arnhem. Daarna werd hij te Leeuwarden Officier van Justitie, in 1929 ging hij in dezelfde functie over naar de Arr. Rechtbank te Haarlem. De heer Roeters van Lennep is ook voorzit ter van het College van Regenten der gevan- Er is een bijzondere aanleiding, vandaag de beeltenis van den Officier van Justitie in deze serie op te nemen, daar Mr. Roeters van Len nep juist heden benoemd is tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. BRAND IN EEN VERFFABRIEK. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Gemengde commissies voor groenten-, fruit- en haringexport.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5