Nieuw jaar. Mm lóksfe 52e Jaargang No. 15804 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 2 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies var Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlfes van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ter kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Januari. De Oude Sterren. Een nobele traditie is 't zoo langzamerhand gewordendie voetbalwedstrijd H.F.C. Oud Internationals op Nieuwjaarsdag. Nie mand zou hem meer willen missen. De jeugd ziet in een mengeling van vreugde en eer bied de prestaties der Ouden aan hilariteit over het gemis aan snelheid en de stijfheid veler ongetrainde spieren, eerbied jegens de onmiskenbare staaltjes van spelkennis en techniek die de oude rotten nog zoo veel vuldig weten te toonen. De ouderen vinden het fijn de sterren, die zij in hun jeugd bewonderden, nog eens in actie te zien. Al is Jan de Natris' bliksemsnelle ren-langs-de-lijn er niet meer, hij zit toch nog vol listen en geeft nog even gevaarlijke voorzetten. Al loopt Dick Sigmond wat moei zaam. hij weet nog snelle schijnbewegingen te maken en plotseling „naar binnen te komen" op een manier, die de Jeugd soms volkomen misleidt. En dokter Jan Thomee. uit Delft, eenmaal het Kanon van het Nederlandsch Elftal, schijnt als voetballer onsterfelijk. De doelverdedigers van een volgende gene ratie boezemen hem geen ontzag in: altijd weer scoort hij in dezen jaarlijkschen wedstrijd Ook nu weer: 't eerste doelpunt der Ouden kwam van zijn voet, het tweede uit zijn listig- geplaatsten kopbal, en in de tweede, helft nog wist hij een paar knallen op het H. F. C.-doel te lossen die bijna succes hadden. Al komt dan meermalen de zwaai van het eertijds-zoo- gevreesde linkerbeen des dokters iets te laat, hij weet nog altijd van die oogenblikken te schéppen, die men momenten noemt De tweede helft is voor de veteranen altijd een hard gelag. Het is niet zoozeer de leeftijd als wel het gebrek aan oefening dat hen dan parten gaat spelen. De meesten uit dit elftal oud-internationals voetballen al sinds lange jaren niot meer. Dan vallen die tweede drie kwartiertjes wel erg tegen. De botten kreunen, de peezen piepen, het hijgen wordt hoorbaar tol buiten de kalklijnen. En de scheidsrechter, die ook een mensch is. en een Christen, begint erg scherp te wor den op offside-posities van de jeugdige H.F.C.- ers. Hij annuleert goals. Maar de jeugd kent geen mededoogen, en beantwoordt dat telkens met een onmiskenbaar doelpunt. Zoo wordt het, van 32, langzamerhand 72. En dat prikkelt de Ouden. Hun voorhoede, het beste deel van het team ja, onze generatie is altijd ondernemend en agressief geweest onder neemt aanval op aanval, de H.F.C.-achter hoede raakt in de knel, en onder daverend gejuich van al zijn tijdgenooten maakt Jaap Bulder een derde goal. Het eind is 83 voor H.F.C. Verleden jaar was 't maar 43, en ik herinner me gevallen waarin de Jeugd verloor, zoodat na afloop werd opgemerkt, dat de Oud- Internationals H.F.C. te licht getaxeerd heb ben. Jaja, nóg een eigenschap van onze ge neratie: we zijn altijd een tikje overmoedig geweest. Maar aangezien er wel een paar hon derd oud-internationals zijn, zal de ploeg de volgende maal toch best wat sterker samen gesteld kunnen worden. Wij willen tenslotte toch niet den indruk vestigen nietwaar? dat onze menschen het niet meer van die jon gens zouden kunnen winnen. Als we Karei Lotsy uitnoodigen eens het beste elftal samen te stellenen dan hoeft-ie zich niet uit te sloven in concentratie, suggestie en zoo. want onze generatie kan dat voor zich zelf wel. De weldadig sportieve sfeer langs de lijn heeft iedereen weer goed gedaan. Het is een mooi begin van het Nieuwe Jaar. Het puurste amateurisme, het zuiverste spel-om-het-spel zegeviert nog eens. De goals zijn bijzaak. Het doet ons inmiddels plezier dat er in dezen wedstrijd altijd zooveel gemaakt worden. En om de punten bekommert geen mensch zich. Wie wint, doet er tenslotte ook niets toe. Het is een soort voetbalfeest. Misschien zullen de Oud-Internationals dit vanmorgen slechts met inspanning kunnen beamen. Wellicht hebben zij zich zacht- kreunend van hun ontbijttafels verheven, en zijn zij met nog waardiger tred dan anders naar hun arbeid getoogen. Misschien zeggen dr. Thomee en dr. Kuypers vandaag tot ver schillende patiënten met overdreven klach ten: „Nou ja, ik voel me ook niet altijd even lekker". Maar je moet er wat voor over heb ben! En we weten het toch weer': de Oude Ster ren zijn nog niet gedoofd. Nog immer zijn zij in staat tot schittering. R. P. Oude jaarsstemming te New-York. Oorverdoovend claxongeloei op Times Square. Het Nieuwe Jaar is te New York ingehaald met een opgewektheid en een feeststemming als sedert den aanvang van de depressie niet meer was voorgekomen. De hotels, restaurants enz. waren tot in het uiterste hoekje bezet, nergens was meer een plaats te krijgen. Op Times Square verdrongen zich tegen midder nacht naar schatting 250.000 menschen. die in bedwang werden gehouden door een deta chement van 1250 agenten van politie. Toen eindelijk middernacht genaderd was barstte een enorm gejuich en een getoeter met claxons los. Duizenden, hadden de claxons van hun auto's gehaalc en met zich mee ge nomen. Het geloei was waanzinnig en schrik wekkend. Een groot deel van den nacht werd tenslotte nog feest gevierd, daar een groot aantal gelegenheden vergunning had gekre gen tot 4 uur open te blijven. 't Nieuw jaar is begonnen, 't Oude overwonnen En wij zien niet om: Nieuwe plicht en zorgen, Brengt een nieuwe morgen, Voorwaarts, vrienden Kom: Spuw maar in je handen, Bijt eens op je tanden, Flink het hoofd omhoog; Handen uit de mouwen, Mannen zooals vrouwen, Met een wakker oog. Het zijn zware tijden. Vol van zorg en lijden, Maar wij bukken niet; Worstiend door het duister, Gaan wij naar den luister Van een licht verschiet. Moedig, vastbesloten. Strijdend onverdroten. Stevig hand in hand; Zeker wijkt de crisis. Als maar het devies is: Houdt manmoedig standi Electrische treinen naar Zandvoorf? In 1936 als. ertoe wordt besloten! Er loopen geruchten dat Zandvoort uit zijn isolement verlost zou worden, door een electrische treinverbinding van Haarl.ejn naar de badplaats. Het comité trein 8.08 dat reeds jarenlang voor een betere verbinding ijvert, zou van de spoorwegdirectie een brief hebben ontvangen met de vaste be lofte dat in 1936 de electrificatie een feit geworden zal zijn. Wij hebben te Utrecht inlichtingen ingewonnen, waarbij ons met stellig heid werd verzekerd dat van een rbief met een dergelijke vérstrekkende be lofte geen sprake is. Er zijn aan deze zaak, die al langen tijd hangende is, zooveel kanten die nog bezien moeten worden, dat het op z'n minst genomen voorbarig is te spreken van een elec trificatie in 1936. Men deelde ons van de zijde der spoorwegen mede, dat de commissa rissen ook nog een beslissing moeten nemen, daar de financieele zijde van dit vraagstuk van niet geringe be- teekenis is. Indien ten slotte een beslissing zou vallen binnen niet al te langen tijd, en men zou ertoe overgaan de lijn HaarlemZandvoort te electrificee- ren, dan zou men de elctrische treinen niet eerder dam in Mei 1936 te Zand voort kunnen verwachten. Een beslissing is echter, zooals ge zegd is, nog niet genomen en zeker heid over de electrificatie bestaat er nog in geenendeele. Hembrug-gebouwtje in de lucht gevlogen. Oorzaak onbekend. Door onbekende oorzaak is Maandagavond een klein gebouwtje bij de Artillerie Inrich tingen aan de Hembrug, hetwelk niet tot deze inrichtingen behoort, doch wel ressorteert on der het Departement van Defensie, In de lucht gevlogen. Bij dit ongeval is niemand gewond geraakt. Door de betrokken autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. WEER DE OUDE REGELING VOOR BELGISCHE DOUANESTUKKEN De K.N.A.C. meldt: De nieuwe bepalingen ten aanzien van niet tijdig afgeteekende Belgische auto-grens- documenten zijn weer geheel ingetrokken. Deze hielden o.m. in dat niet afgeteekend^ stukken uiterlijk binnen een maand na re clame moesten worden ingezonden en dat voor ieder document, dat moest worden gere clameerd een boete van 20 Belga's zou worde: geheven. Uit den aard der zaak bracht dit vele be zwaren met zich, zoodat de K.N.A.C. zich hier over met haar zustervereeniging in België in verbinding stelde. Thans heeft de Belgische regeering de oude regeling van voor 1 December jl. weer in eere hersteld. Afscheid bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Huldiging van den heer Van Bemmel. Maandag 31 December jJ. was het de laat ste dag, waarop de heer F. N. G. J. van Bem mel, adj.-commies op de afdeeling boekhou ding van Maatschappelijk Hulpbetoon, al daar werkzaam was. aangezien hij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, met ingang van 1 Januari 1935, den ge meentedienst ging verlaten. Van deze gelegenheid maakten de Directeur en net personeel van dezen Dienst gebruik een hartelijk afscheid van dezen bij een ieder gezien en gewaardeerd ambtenaar te nemen. Het Gemeentebestuur was bij dit afscheid vertegenwoordigd door den Wethouder van Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl ook de gemeente Heemstede van haar belangstelling blijk gaf door de aanwezigheid van den Secre taris van deze gemeente, den heer N. Vos. (Dit laatste in verband met het feit dat de heer van Bemmel vóór de annexatie op de secretarie van Heemstede werkzaam was ge weest). In tegenwoordigheid van het geheele personeel werd de scheiderde ambtenaar op hartelijke wijze toegesproken door den Direc teur, den heer S. C. de Haas van Dorsser, waar bij deze uitvoerig memoreerde de groote am bitie en toewijding waarmede de heer van Bemmel zijn werk steads had verricht en die onmisbaar zijn voor het behoorlijk vervullen van ieders taak. vooral in dezen tijd waarin zeer veel wordt geëischt van hen die bij Maat schappelijk Hulpbetoon werkzaam zijn. Met den wensch dat het hem gegeven mocht zijn met de zijnen van zijn welverdiend pen sioen nog lange jaren in een goede gezond heid te genieten, bood spreker hem als herin nering, namens het personeel, een pasteltee- kening in lijst, voorstellende een hoekje van het karakteristieke Proveniershuis, en een bloemenhulde aan. Namens de afdeeling Boekhouding bedankte de heer D. H. Suerink, boekhouder, voor de prettige en collegiale wijze, waarop de heer Van Bemmel, in een zeer moeilijke periode, zijn volle werkkracht steeds met opgewektheid had gegeven. De heer W. J. B. van Liemt, Wethouder, sprak eveneens den scheidenden ambtenaar hartelijk toe en haalde daarbij eenige jeugd herinneringen op. „De nu voor u vrijkomende tijd", zoo zeide de heer van Liemt, daar ben ik van over tuigd, door u niet in ledigheid worden door gebracht. Uw werklust zal nu echter gelegen heid krijgen u meer te wijden aan andere functies van maatschappelijken arbeid, welke door u belangeloos worden verricht". De heer Vos, secretaris van Heemstede, vond het een voorrecht bij dit afscheid aanwezig te zijn, niet alleen om van zijn waardeering voor den heer van Bemmel te kunnen getuigen, doch ook omdat hem hierbij was gebleken dat het werk van een oud-ambtenaar van Heem stede, wiens krachten daar door de annexatie overbodig waren geworden, hier in Haarlem niet. alleen werden gewaardeerd doch ook ge leid hadden tot een uitstekende collegiale sa menwerking. De heer van Bemmel dankte met eenige welgekozen woorden voor dit hartelijke en spontane afscheid. Voorzorgsmaatregel van president Lebrun. Amblsauto zonder treeplank. PARIJS, 2 Januari (Reuter). Op Nieuwjaarsdag heeft de president der republiek. Lebrun, voor de eerste maal ge bruik gemaakt van zijn nieuwe ambtsauto. die geen treeplanken heeft. Men neemt aan dat door den moordaanslag te Marseille is be wezen, dat de treeplank van een auto in ge val van een aanslag den dader het uitvoeren van zijn daad ten zeerste kan vergemakke lijken. De heeren Evers en Versluys verlaten hun dienst. Afscheid bij Registratie en Domeinen. Op Oudejaarsavond hebben de heeren J. H. A. Evers en A. P. Versluys afscheid genomen van den dienst der Registratie en Domeinen. De heer Evers was inspecteur, de heer Versluys ontvanger, beiden waren ruim veertig jaar aan de registratie en domeinen verbonden. In een met bloemen versierde zaal zaten de beide scheidende ambtenaren met hun familie leden en ontvingen er de tientallen die af scheid kwamen nemen. Ongeveer zeventig per sonen hebben het gebouw aan de Nieuwe Gracht bezocht en hebben met enkele korte woorden of langere, welgekozen volzinnen, den heeren Evers en Versluys tosgesproken. Onder de aanwezigen waren Mrs. Sluis en Dijkstra, de president en de griffier der rechtbank. Ook het bestuur van de vereeniging van no tarissen te Haarlem en van den Ring Haarlem der broederschap van notarissen, evenals een vertegenwoordiging van de afdeeling Noord- Holland van de broederschap van candidaat- notarissen was aanwezig. Aan het einde van de receptie kwam nog de heer Mijnlieff, direc teur van de Registratie en Domeinen te Am sterdam. die als superieur het woord veerde. Den heer Evers werd namens het personeel eer. geschenk aangeboden. De heer Tichelaar, klerk ter inspectie heeft den heer Evers toe gesproken evenals de heer Scholl den heer Versluys toesprak, wien ook een geschenk werd aangebeden. Beide sprekers hebben de ver diensten van hun chefs gekenschetst. Mr. Sluis sprak als voorzitter van de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat- notarissen. Notaris Van Cranenburgh voerde het woord namens de vereeniging van notaris sen en den Ring van Notarissen. Ten slotte zij de toespraak vermeld van den toegevoegden ontvanger, den heer Jaarsma, die speciaal de verdiensten en de toewijding van den héér Versluys memoreerde. De beide scheidende ambtenaren hebben daarna voor de vriendelijke en waardeerende woorden bedankt. Autobus van veerpont in de rivier gereden. Zes inzittenden verdronken. MEDAN. 2 Jan. (Aneta). Nabij de tabaks onderneming Selajang is een autobus met veertien personen van de veerpont in de rivier de Wampoe gereden. Een man, drie vrouwen en twee kinderen zijn verdronken. De oorzaak is onvoorzichtigheid van den chauffeur, die in arrest is gesteld. De lijken zijn nog niet gevonden. PRIESTERJUBILEA. Op 15 Augustus zal de heer H. Pieters. eme ritus-pastoor van Schoten (H. Bavo) 40 jaar priester zijn. Hij verblijft in het Carmelitessen- klooster in Buitenveldert. De heer J. Schoenmaker, pastoor te Velsen- Ncord herdenkt op 15 Augustus den dag, dat hij voor 25 jaren priester werd. Op 2 November zullen de heeren P. C. Botte lier. H. J. v. Deursen en M. M. H. Haring, lee raren aan het Seminari Hageveld te Heemste de 12 1/2 jaar priester zijn, evenals de heer J. P. van Houten, kapelaan van de O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Roz. te Haarlem, en de heer M. G. v. Rijn. kapelaan te Heemskerk. Op 15 Febr. zal de heer C. Timmermann, Missiehuis in Driehuis-Velsen. 121/2 jaar priester zijn, evenals de heer Adr. van Baar aldaar. Op 3 Dec. H. Corsten, Missiehuis Driehuis- Velsen, 40 jaar geprofest. 1 1 Mi Éüii 1 «lil m ff isas» UvV'u'J'«r De Fransch-Italiaansche onderhandelingen voor moeilijkheden. pag. 4 Op Ceylon zijn thans 500.000 personen door malaria aangetast. pag. 4 Bij Renswoudc is een autobus tegen de boa- men gebotst; verscheidene inzittenden wer den gewond. pag. 3 Mr. C. P- van Kossem is overleden. pag. 3 De Ilcerlensche politie heeft een smokkel- centrale ontdekt. pag. 3 Electrische treinen naar Zandvoort? pag. 1 Berlijn bereidt zich op de Olympische Spelen voor. pag. 7 In een gebouwtje aan de Hembrug heeft een ontploffing plaats gehad. pag. I De heeren Evcrse en Versluys verlaten den dienst van registratie en domeinen. pag. 1 De heer van Bommel neemt afscheid van Maatschappelijk Hulpbetoon. pag. 1 Bekende Haarlemmers: dr. J. G. Hoge. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De oude Sterren. pag. 1 Sir Herbert Samuel: De vreedzame revolutie in Britscli-Indië. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ingenool's afscheid. T 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstschatten. pag. 3 J. B. Schuil: Bet je door het ensemble Mevrouw de Bocr-Van Rijk. pag. 8 Aanslag beraamd op de Panamasluizen? Tegenspraak door de militaire autoriteiten. Uit Chvistobal, 1 Januari: Gisteren zijn de sluizen van Gatun geslo ten voor een ieder, die niet in het bezit was van een schriftelijk legitimatiebewijs. Deze maatregel wordt in verband gebracht met geruchten, die de ronde doen omtrent een bedreiging tot het doen in de lucht vliegen van het controlehuis der sluizen. De militaire overheid heeft met nadruk bekend gemaakt dat de maatregelen slechts verband houden met de jaarlijksche schoonmaak. Ondanks de verzekeringen wordt toch een zekere waarde toegekend aan de genoemde geruchten, voor al daar een publicist in de stad Panama kort geleden heeft uiteengezet, dat het mogelijk is het Panamakanaal gedurende maanden te blokkeeren met een paar goed geplaatste bommen. Bovendien zijn, ondanks de officieel* tegenspraken, de wachten verdubbeld. Het normale schoonmaakwerk begint 4 Januari. Proces-Hauptmann begint vandaag. Electrische stoel of vrijspraak. De begrafenis van vijf der slachtoffers van het vreeselijk auto-ongeval te Emmer-Compascuum heeft Maandag onder groote belangstelling plaats gehad. NEW-YORK, 2 Jan. (V.D.) Te Flemington in den staat New Yersey begint heden het proces tegen Bruno Hauptmann, die ervan verdacht wordt, de baby der Lindbergh's te hebben ontvoerd en vermoord. Naar de mee- i ning der twaalf juryleden bestaan er volgens de wetten van den staat New Yersey slechts twee mogelijkheden: de electrische stoel of vrijspraak. FLEMINGTON, 2 Jan. (Reuter). De klei ne stad Flemington in den staat New Yersey wordt door het proces tegen Hauptmann waarschijnlijk gedurende eenige maanden het middelpunt van de belangstelling der geheele wereld. Het gebouw, waarin Hauptmann te recht zal staan, is ongeveer honderd jaar oud. In allerijl heeft men de rechtzaal moeten ge reed maken voor het proces. Er zijn 132 tele foonverbindingen naar alle groote steden en zelfs naar het buitenland aangelegd. De paar kleine hotels van het stadje zijn evenals alle andere logeergelegenheden over- vuld. De nog steeds toenemende -"droom van nieuwsgierigen schept in het stadje verkeers problemen, die men er tot nog toe niet heeft gekend. Groote zorg baren de kosten van het proces. De staat New Yersey zou in dit opzicht echter het gemeentebestuur van Flemington te hulp komen. Tijdens het proces zullen ongeveer tweehonderd getuigen gehoord worden. De openingszittingen en vermoedelijk de zit tingen der eerste dagen zullen slechts met for maliteiten gevuld zijn. waavan de voornaam ste is de verkiezing der twaalf juryleden. Zij worden gekozen uit 150 geselecteerde bur gers van Flemington. De samenstelling zal eenige dagen eischen aangezien het O.M. en de verdediging mogen onderzoeken of de jury niet bevooroordeeld is. Tot de geetuigen behooren Lindbergh' en zijn vrouw. Hauotmann's vrouw, de nurse Bessie Gow en de meermalen genoemde Con don. Men verwacht verrassende mededeelineen bij het getuigenverhoor.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1