DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent voor Ragout Baby's Kou yicKS WOENSDAG 2 JANUARI 1935 HAAREEM'S DAGBLAD Flora, een sprookjespark Laat Bloemen spreken. Wat zal 1935 ons brengen We zijn het Nieuwe Jaar ingegaan met hoop en verlangen, met wenschen, en verwach tingen misschien, ieder van ons op zijn eigen terreintje. maar in elk geval ook met de ze kerheid, dat Nederland straks weer eenige maanden in het brandpunt van de wereldbe langstelling zal staan op het gebied, waarop ons land terecht een internationale reputatie geniet, namelijk het vredige en zoo wonder- schoone Rijk der Bloemen. Want over enkele maanden zal de Interna tionale Bloemententoonstelling Flora 1935 te Heemstede hare poorten openen en dan zal dat Voorjaarsfeest de dagen kleurig en fleurig maken Het terrein zal een waar sprookjespark zijn van een omvang, als de wereld tot nog toe nimmer heeft gekend, zooals de overtuiging is van een Ameijikaansch journalist. Als Maart komt met haar zware bewolkingen dan zullen tegen de dreigende en nog kale achtergronden teere kleuren te zien zijn van de ontluikende bloemenals symbool van betere tijden, waarop we zoo vurig hopen De crocussen zullen komen, en de felle pracht van de hyacinthen zal worden omge ven door het beginnend, zacht-groene waas aan boom en struik. En daarna zal zich een goudglans leggen over de heuvels en hellingen van het Sparrenbosch, als in de eerste weken van April de narcissen gaan bloeien. Maar hoe schoon dit alles ook zal zijn, het is nog slechts een voorspel van wat de tulpen- bloei zal brengen: in het reusachtige weide- park zullen dan de duizenden perken in vol len bloei staan te midden van het opgaande gewas, dat dan al duidelijker den zomer aan kondigt. En reeds hebben zich driemaal de deuren van het Bloemenpaleis geopend voor de be wonderaars der producten van de kassen der Nederlandsche tuinbouwers. Vóórdat Paschen is gekomen hebben de orchideeën, azalea's seringen en rozen haar geur en kleur ver spreid op de drie tiendaagsche tentoonstel lingen in het groote gebouw, vóór het Paaseh- feest op 21 en 22 April, als het Bloemenfeest zijn hoogtepunt heeft bereikt. En daarna volgt de periode, waarin de on telbare rotsplan ten in de verschillende rots partijen langs de vijveroevers en op de hel lingen in het wandelbosch de toeschouwers zullen boeien Het tot volkomen leven gewekte, frisch-groene natuurbosch zal een attractie vormen voor den waren natuurliefhebber, en in de tuinen tusschen de perken zijn de Mei- bloeiende tulpen tot vollen wasdom gekomen en vragen de darwintulpen alle aandacht. In het Bloemenpaleis is de schoonheid der zomerplanten ïntusschen vertegenwoordigd en het Lentebloemenfeest is dan zijn belofte na gekomen. Want het zou ons den zomer dich terbij brengen en een blik gunnen op het Leven Moge dit Voorjaarsfeest een verbetering in den wereldtoestand inluiden. Laat de Bloemen spreken.... PERSONALIA. De heer P. Zeeuw te Haarlem is geslaagd voor het examen in de Engelsche handelscor respondentie van de Vereeniging van Leeraren JAARVERSLAG VAN DEN ARMENRAAD Aan het jaarverslag van den Armenraad te Haarlem over 1933 ontleenen wij het volgende: Door het bureau van den Armenraad wer den 9301 rapporten uitgebracht: het aantal uitgebrachte rapporten verminderde met 170. De uitkeeringen van den Gem. Dienst der Werkloosheidsbestrijding te Haarlem bedroe gen in 1933 836.480.88 (in 1932 ƒ977.756,59 Aan te Haarlem wonende, tegen werkloos heid verzekerden werd in 1933 over 194.214 dagen uitkeering verstrekt (in 1932 aan 4461 leden over 220.142 dagen). Het aantal verzekerde leden bedroeg op 31 December 1933: 10421 tegen 10136 in 1932 en 9179 in 1931. Maatschappelijk hulpbetoon gaf in 1933: f 1,714.457,95 in totaal uit aan dire eten onder stand tegen 1.537.922,41 in 1932. Op 31 December 1933 genoten te Haarlem, ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouder domswet 6623 personen een onderstandsrente. „HET ADELAARSJONG" door HET MASKER. De tooneelgroep „Het Masker" (Directie Jan Musch Ko Arnoldi) zal Zaterdag 5 Jan. in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling te Haarlem geven van „Het Adelaarsjong" (l'Aiglon) van Edmond Rostand, in de bewer king van Balt-hazar Verhagen. Else Mauhs zal de titelrol vervullen, terwijl de andere hoofdrollen vervuld zullen worden door: Jan Musch (Flambeau). Ko Arnoldi (Metternich), Gusta Chrispijn-Mulder (de Keizerin), John Gobau (de Keizer). Verder zullen optreden:-Mary Smit.huysen, Jacques de Haas, Ank van der Moer, Anton Ruijs, Georgette Reyewsky, Ad. van Hees, J. Brand, Willem de Vries, Emile van Stuwe. Lize Servaes, Jos. Liesting. J. van Kersbergen. H. Kemler, F. Middag, Loek van Lennep, C. Pothast, H. Sluyter, e.a. Spelleiding: Else Mauhs O. a. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Medj AGENDA Heden: WOENSDAG 2 JANUARI Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer-v. Riik: „Betje". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker". „Belachelijke Hoofsche Juffers" en „Dok ter tegen wil en dank". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Spion nummer 13". Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Ma tinee 2.30 uur Cinema Palace: „Een Meinacht in Weenen" Op het toonecl: Suzi Klein. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Esther de Boer—Van Rijk in „Op hoop van zegen'. Op het tooneel 6 Readyngs. acrob. Cyclisten. 2.30, 7 en 9 15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 3 JANUARI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds, (Adv. Ingez. Med.) Beroovingszaak opgehelderd? Rus en Roemeen blijven in arrest. Vorige week zijn door een rechercheur een Rus en een Roemeen gearresteerd, verdacht van berooving van een kaslooper. Aanvankelijk meende de politie het tweetal over de grens te moeten zetten, doch de justitie gelastte, dat beiden nog in arrest moesten blijven, in de hoop, dat na publicatie der foto's nog meerdere getuigen zouden komen opdagen. Dit is inderdaad geschied. Drie getuigen hebben verklaard, de twee verdachten op liet tijdstip, waarop de berooving moet zijn ge schied op lijn elf te hebben gezien. Deze ver klaringen hebben ertoe geleid, dat verdach ten niet worden uitgewezen, maar aan de justitie uitgeleverd zullen worden. JL'BILé PAULINE HERVé. Pauline Hervé, de revue-artiste en voor drachtkunstenares die haar jubileum-tournee door Nederland maakt, zal op Woensdag 16 Januari in de Gem. Concertzaal alhier, in sa menwerking met Haarlem's Salon Orkest, haar 40-jarige tooneelloopbaan herdenken. Een actie-comité is reeds samengesteld en een aanbevelings-comité is in wording. Om dezen avond een feestelijk karakter te geven, worden onderhandelingen gevoerd met een plaatselijke muziekvereeniging. om Pauline Hervé met muziek, van het station naar de Gem. Concertzaal te begeleiden. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON IN 1933. Aan het verslag over 1933 van Maatschap pelijk Hulpbetoon is het volgende ontleend. Tengevolge van het onverminderd voortdu ren van den crisistoestand nam de omvang van armenzorg en steunverleening nog toe Zoowel het aantal ondersteunden als de to taalsom der uitgaven bereikten een ongekende hoogte. Op de 255 dagen dat het kantoor voor het publiek geopend was, hebben zich pl.m. 18.000 personen aangemeld, dit is gemiddeld 70 per dag. Steun werd verleend in geld en in natura. Het uitgekeerde steunbedrag voor valide werkloozen bedroeg over 1933 f 1.250.571,39, dit is per steungeval f 10.75 per week. Het uitgekeerde bedrag aan ondersteuning in geld aan armlastigen bedroeg: aan de groep invalide armlastigen f 463.886.56, of .ge middeld f 8.92 per week en gemiddeld per steungeval.f 7.10 per week; aan de groep va lide armlastigen naar schatting f 430.571.39 of gemiddeld f 8.280 per week en gemiddeld per steungeval f 10 per week. Versterkend voedsel werd verstrekt tot een bedrag van f 41.867.72. Terzake het gewone verhaal van kosten van ondersteuning werd in 1933 ontvangen f 49.772.48 tegen f 31.212,45 in 1932. Het Tehuis voor Ouden van Dagen telde 79 verpleegden (51 mannen en 28 vrouwen). In Haarlérh's 'Kindertehuis werden 156-•kinderen' verpleegd. SCHAKEN. Het schaaktournooi te Hastings. Uit Hastings: De resultaten van de vierde ronde van het schaaktournooi te Hastings luiden: Euwe wint van Thomas: Norman-Lilienthal afgebroken in betere stelling voor Norman; Capablanca wint van Millner Barry; Michell verliest van Flohr; Botwinnik wint van miss Menchick. De resultaten van de Nederlanders in de andere afdeelingen luiden als volgt: PrinsSpacey afgebroken in gelijke stel ling; SchefferRitsen Morry afgebroken in ge lijke stelling; HoenselaarRamsay afgebroken in betere stelling voor Hoenselaar; MorrisonDoyle afgebroken in slechtere stelling voor Morrison; De JongShoobridge afgebroken in betere stelling voor De Jong. De partijen van Nieuwjaarsdag. Dinsdag werd de vijfde ronde gespeeld. De resultaten waren: Miss Mencnick remise met Euwe. Millner Barry verliest van Botwinnik. Lilienthal wint van Capablanca. Flohr—Thomas afgebroken in gelijke stel ling. Mitchell wint van Norman. De stand in het hoofdtournooi luidt thans: 1 en 2. Euwe en Lilienthal 3 12 p.; 3. Tho mas 3* p.; 4 Flohr 2 1/2* p.; 5, 6 en 7 Botwin nik. Capablanca en Mitchell 2 12 p.; 3 en 9 Miss Menchik en Millner Barry 1 1/2 p.; 10. Norman 1 p. De resultaten der Nederlandsche spelers in de andere afdeelingen waren: Prins remise met Kaltanowski; SchefferArthur Eva afgebroken in ge- ij ke stelling; De Jong verliest van Dr Seitz; Hoenselaar verliest van Miss Musgrave; Morrison verliest van Wood. Voorts werdén nog enkele afgebroken par tijen der vorige dag~en uitgespeeld. Deze had den tot resultaat: Scheffer wint van Ritsen Morry; De Jong wint van Shoobridge; Hoenselaar wint van. Ramsay; Morrison verliest van Doyle. HOCKEY. HOCKEYWEDSTRIJDEN TE ZAND VOORT. Op Nieuwjaarsdag heeft de Zandvoortsche' Cricket en Hockeyclub de Beverwij lcsche Strawbeii'ies op bezoek gehad. Niet minder dan drie wedstrijden werden jespeeld op het terrein van de Zandv. voet balclub „Zandvoort". Het twee'de elfal van Zandvoort speelde 's-morgens tegen het 3e elftal van Strawber ries en verloor met 31. De dames die hierna speelden, brachten het er beter af zij wonnen van de Beverwij ksche „Aardbeien" met 10. In den middag speelde het eerste elftal te- _:en Strawberries 2 deze vlot, gespeelde wed strijd mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Jammer, dat het Zandvoort niet gelukte èön tegenpunt te maken, zij verloren met 3-D, meldt: Hoogste barometerstand 776.4 m.M te La Coruna. Laagste barometerstand 746.6 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Meest zwakken wind uit Westelijke richtin gen. Half tot zvaar bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets kouder. Uit het Buitenland RUIMEN VAK DEN WIND NAAR IIET NOORDEN. WELLICHT AFKOELING Er is sinds Maandag wel eenige verbetering in de algemeene druk verdeeling' ingetreden. Over de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een krachtige hooge druk terwijl ook over Scandinavië nadat daar een depressie pas seerde, de barometer weer snel stijgende is. Wel is waar bevindt zich bij IJsland nog een depressietoestand, doch het vochtige drukge- bied aldaar vertoont geen neiging zich naar onze omgeving uit te breiden. Het zal waar schijnlijk Noordoostwaarts aftrekken. Over de Middellandsche zee ligt een vlakke lage druk. Het is thans vrijwel overal rustig weer. be halve in Zuid-Frankrijk waar een zware mistral te Perpignan waait. In de Rijnvlakte en Midden-Duitschland is het mistig, terwijl het langs de Britsche Oostkust en Noord- Duitschland nog regenachtig is. Behalve over IJsland en plaatselijk in Zweden daalde over al de temperatuur, maar toch is zij nog over het geheele gebied boven haar normale waarde. Er is ten onzent kans op een ruimen van den wind naar Noordelijke richtingen, het geen waarschijnlijk met eenige daling van de temperatuur gepaard zal gaan. Barometer Stand van heden 767 m. Neiging: Vooruit. Opgave van FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 2 Januari: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 49 F. 43 F. 46 F. iest behandeld zonder"in- en—alleen inwrijven met v VAPORUB (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 JanuarL Bevallen28 December:, C. van Westerhoven van Mourik, z.; 29 December: T. v. d, Bosch v, d. Heide, z.; B. J. A, Philippo—Kluck, z.; C. S. HanseierMes. z.; 30 December: C. H. Ruisvan Looij, z.; K. v. d. BergBeen, z.; J. M. Post—Rijken, d.; C. J. Bergkamp—v. d. Aar, d. Overied.en 28 December: J. C. Harlaarde Haan, 68 j., Rechthuisstraat; 29 December: M. ElzingaBerlijn, 51 j., Westerhoutpark; 30 December: A. de Vries—v. Rozenheek, 52 j., Jan Huijgenstraat. DE EERSTE INBRAAK IN 1935! Dinsdagavond tusschen half zeven en half tien heeft iemand zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft tot een perceel aan de Timorstraat, bewoond door de familie H. De heer H. had de deur op het nachtslot gedaan. Bij zijn thuiskomst was de deur op het dagslot. Uit een bakje in een on gesloten kast in de voorkamer wordt f 6.50 vermist en uit een ongesloten spaarpotje f 12. Uit den opengebroken electriciteitsmeter in de gang werden 18 a 20 kwartjes gestolen. Het heele huis werd doorzocht. De politie tracht eren inbreker op te sporen. 25 JAAR PLANTSOENARBEIDER. De heer J. Lange veld, Karei van Mander- straat 99, zal Donderdag 3 Januari 25 jaar in dienst der gemeente I-Iaarlem zijn. De heer Langeveld is plantsoenarbeider, wien de zor gen van de Singels, het Wilson- en het Lo- rentzplein is opgedragen. Des middags om kwart voor vijf zal in het gebouw van den Plantsoenendienst een een voudige huldiging zijn. GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR KINDERVERZORGING Bovengenoemde instelling opgericht bij Raadsbesluit van 27 Juli 1932 en in werking getreden op 1 Januari 1933 werd blijkens het verslag over 1933 op laatstgenoemden da tum voogdes over 40 kinderen: 23 jongens en 17 meisjes en op het einde van het verslagjaar nog over 37 kinderen. Het stelsel van gezinsverpleging bleef ge handhaafd. Ontvangen werd een Rijksbijdrage van f 5625 en een subsidie van de gemeente van f 5273.26. GUNNING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat het laden, vervoeren, lossen en eventueel op tassen van materdalen en de levering van ver voermiddelen in huur met of zonder bediening, ten behoeve van Ctrakl Vervoer, gedurende het jaar 1935, door hen gegund is aan J. L. Thoo- len te Haarlem. Aan C. Eichhorn te Haarlem is gegund het vervoeren van cokes. HAARLEM'S SALON ORKEST. Haarlems Salon Orkest geeft op Maandag 7 Januari zijn negende amusementsavond in den Haarl. Kegelbond. Naast het optreden van het volledige salon-orkest, onder leiding van Jack Stoffer, zullen medewerken het duo Else en George du Bree, het ballet „Siiphidên" en Robert Speakman. George du Bree zal eenige bekende schlagers zingen uit de operette „Rose Marie", Een bal zal den avond besluiten, HETTOONEEL. Ensemble Mevrouw De Boer- van Rijk BETJE. NIEUWJAARSWENSCH. Voor Henk Bakker, onzen Haarlemschen auteur was het gisteren een gelukkige inzet van het nieuwe jaar. Een zeer volle schouw burg bij de eerste opvoering van zijn jongste blijspel Betje en een stemming bij het pu bliek. die geen twijfel liet aan het succes. De open doekjes waren niet van de lucht, na het eerste bedrijf reeds vijf maal halen en aan het slot een ovatie van het enthousiaste pu bliek voor mevrouw de Boer-Van Rijk, die in de rol van Betje een nieuwe triomf heeft mo gen behalen. Voor een belangrijk deel waren de bravo's, die opklonken, zeker ook bestemd voor den schrijver, die echter bescheidenlijk in zijn loge bleef zitten. Bakker schreef zijn Betje op verzoek van de directie van het Ensemble van mevrouw de Boer-van Rijk. Men vroeg hem een blijspel met een hoofdrol voor mevrouw de Boer en Bakker heeft niet lang geaarzeld om aan dit voor hem zoo vereerend verzoek te voldoen. Hij 'herinnerde zich het succes van onze popu laire actrice in De Meid en Eva Bonheur en hij wist tegelijk in welke richting hij moest, werken. Maar al herkennen wij de bron nen Bakker heeft aan Betje een van Anne- mie en Eef geheel afwijkend karakter mee gegeven en van de oude meid wanneer zij on der gelijksoortige omstandigheden wordt ge plaatst 'als haar prototypes, en de familie, waarbij zij jaren lang diende, in haar macht weet, gelukkig geen vampyr gemaakt. In liet eerste bedrijf, als Betje, die al jaren van de rente van haar erfenis stil leefde, haar huishoudiboezelaar weer voorbindt, wanneer zij hoort, dat haar „meneer" de effecten, welke zij hem ter belegging toevertrouwde, eigen machtig heeft verpand, en zij met dit symbo lisch gebaar het bestuur van het huis, waarin zij zoo vele jaren dienstbode was, op zich neemt, vreezen wij een oogenblik, dat Betje het voorbeeld van Annemie en Eva Bonheur zal volgen, maar al spoedig blijkt het. dat deze oude. trouwe, gedienstige uit heel ander liout gesneden is. Want het is Bet allerminst om wraak te doen. Dit pientere vrouwtje ziet zeer goed, dat het bij de familie Van Gelder mis dreigt, te gaan, dat er in haar oude huis veel te hoog wordt geleefd en enkel een flinke schoonmaak de boel nog redden kan. Bet zal voor die schoonmaak zorgen en het dient ge zegd, dat zij de zaken dadelijk stevig aan pakt. Al het overbodige personeel wordt het huis uitgebonjourd en de dure bontmantel, dien mevrouw op een uitverkoop heeft ge kocht en men moet dit mevrouw de Boer zien spelen om het uitbundig plezier van de zaal te begrijpen wordt zonder veel compli menten naar de zaak geretourneerd. Mevrouw Van Gelder mag hoog of laag springen, Bet laat zich de teugels niet meer uit handen ne men. nu zij ze eenmaal heeft aangevat. Zij heeft de familie in haar macht en zij zal daar gebruik van maken op de wijze, die haar het beste dunkt. Bet regeert met straffe hand tot groeiende ergernis vooral van mevrouw. Een ieder heeft zich te schikken naar het nieuwe, stren ge bewind, omdat Bet, die weet dat meneer feitelijk fraude heeft gepleegd, het zwaard van Damocles boven ieders hoofd houdt. Maar er is geen haar op het grijze hoofd van de oude meid, dat er aan denkt dit zwaard ooit te laten vallen. Integendeel doet zij alles om de familie, wvaraan zij met hart en ziel ge hecht is, te helpen. Zij speelt de kwade genius terwijl zij in werkelijkheid de reddende en gel is. Het is haar niet om haar eigen geld maar enkel om het geluk van de familie Var- Gelder te doen. Toch zou 'het haar misschien niet gelukt zijn de familie uit den brand te helpen, wanneer Bakker haar hierbij niet 'n beetje of liever een heele boel gehol pen had. De auteur regelt het namelijk zoo, dat de zoon op het moment, wanneer de nood het hoogst gestegen is, een transactie sluit, waarbij hij de terreinen van zijn vader voor drie en een halven ton verkoopt. Door deze transactie het zal je gebeuren in dezen tijd van crisis zit de heer Van Gelder niet al leen weer hoog te paard, maar kan hij ook Betje haar effecten teruggeven. Voor me vrouw is het uur van zoete wraak, waarop zij reeds maanden gewacht heeft. gekomen maar op het oogenblik. dat zij Bet den dienst opzegt, treedt de dochter de eenige, die weet wat Bet voor hen heeft gedaan tusscbenbeide en plaatst de oude gedienstige op het gestoelte der éere, zooals het haar toekomt. Bakker zorgt op dat moment voor champagne en het einde is zoo gelukkig en voorspoedig, als wij het allen landgenooten, die thans in zorgen zitten, in dit nieuwe jaar zouden toe wenschen. Betje heeft niets van het schrijnende van Heijermans' twee genoemde stukken, maar mist ook de felheid en scherpte van karakter- 'teekening, die wij van onzen grooten drama turg kennen. Het is eer een goedmoedig dan een bitter spel geworden, waarin de auteur wel eens wat eigenmachtig vooral bij het happy end regelend optreedt, maar het is volkomen geworden, wat de directie van het ensemble van mevrouw de Boer—van Rijk heeft gevraagd: een vlot blijspel met een rol, welke onze populaire actrice om de geijkte uitdrukking te gebruiken „op het lijf ge schreven is". De directie zou zeker niet licht een tweeden auteur in ons land hebben kun nen vinden, die zoo geheel aan haar verlan gens had vermogen te voldoen, en hierom kunnen wij het werk van Bakker dan ook vokomen geslaagd noemen. Bakker toont zich ook in dit blijspel weer de habiele too- neelschrijver. die precies weet, wat het op de planken doet Er zijn uitstekend geschreven scènes in zooals die tusschen Van Gelder en Mr. Stanley in I de dialoog is aldoor raak en puntig en de rol van Betje is er een en ik zal maar weer de geijkte uitdrukking gebruiken „om te zoenen". En gespeeld door mevrouw de Boer, wordt het een „juweel van een rol". Met mevrouw de Boer m deze hoofdrol wist Bakker zijn stuk reeds van te voren in veilige haven. Zij maakt van dit oude vrouwtje, dat heel haar leven „gediend"heeft en op haar ouden dag de zaken in haar vroegere huis zoo kordaat en flink nog eens recht zet, iets prachtigs. Een lief, gemoedelijk oudje, maar allerminst een doetje, integendeel bij de hand en gewiekst, als het er op aankomt om te handelen. Een rol met heel wat facetten, die allen schitterend worden belicht en volkomen worden uitgespeeld. Het is een subliem.gave creatie, zooals, behalve zij, alleen misschien nog mevrouw Van Westerhoven in ons land van deze rol zou kunnen maken. Waarlijk, als men mevrouw de Boer in zoo'n rol ziet, ver wondert men zich niet, dat zij in ons land populair is als geen ander. Het is alles zoo .zuiver en doorleefd, zoo ras-echt en boven, dien zoo door en door Hollandsch. Het publiek genoot zichtbaar van dit spel, dat geen tooneel meer scheen. Heerlijk zooals zij flink en kor daat, met straffe hand regeert haar tooneel- tje met den oneerlijken huisknecht werd met twee open doekjes beloond en dan weer later, wanneer zij haar goede bedoelingen mis kend ziet, van een zoo roerende gevoeligheid, dat in de zaal plotseling een stilte viel, die een nog -grooter hulde beteekende dan het luidruchtigste applaus. Bakker en mevrouw de Boer mogen elkander wederkeerig dank baar zijn voor deze door hun tweeën gescha pen Betje. Ook over de verdere bezetting kan de schrijver zeer tevreden zijn. Adolph Hambur ger vond in Fred, den luchthartigen, maar au fond toch goedigen jongen, een alleraar digste, dankbare rol, die hij ondanks de zware verkoudheid, waarmee hij te kampen had voortreffelijk, in lichten toon, zeer amusant, jong en levendig heeft gespeeld. Willem van der Veer gaf alle relief aan Mr. Stanley, den bankdirecteur, een uitstekende rol van hem. Het tooneel tusschen hem en Van der Poll in I, door beiden strak en sterk geladen gespeeld, werd een der beste momen ten vaar den avond. Van der Poll als de fabri kant in zorgen, Mieke FlinkVerstraete, heel lief en bescheiden als de sympathieke dochter, Fie de Vriesde Boer als de actrice Mia van Laar. Henk Schaer in de gedaante van Hen drik, den huisknecht completeerden de zeer goede bezetting, terwijl mevrouw Van der PollHamakers wel de ondankbaarste rol had als de hooghartige Louise, wie men de drie en halve ton aan het slot 'wel het minst gunde. Zoo werd het over de geheele linie een mooi succes, voor schrijver zoowel als spelers. Na Betje kregen wij op dezen eersten dag in het jaar nog de Nieuwjaarswensch van Tno- masvaer en Pieternel. Dat deze wensch dit maal voornamelijk in den mineurtoon gesteld was, spreekt eigenlijk van zelf. Thomasvaer en Pieternel herdachten in gevoelige woorden het heengaan van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik, zij stonden een oogenblik stil bij de herinnering aan den ondergang van den Uiver, spraken woorden van medegevoel en troost voor de vele werkloozen die in zoo groote zorgen verkeeren, en wijdden woorden van bewondering en genegenheid aan Heyermans, wiens sterven dit jaar door de tooneeigezel- schappen was herdacht. En het was een sym pathieke gedachte om op dit moment aan Kniertje het woord te vèrleenen. Zij nam met haar zorgelijk gezichtje en in haar blauwe jak tusschen Thomasvaer en Pieternel plaats en sprak uit, ,wat in zoo veler harten leefde. Maar Thomasvaer en Pieternel wisten toch ook vrooüjke tonen aan te slaan. Daar was het gewetensgeld, dat zooveel in de schatkist had gebracht, daar waren de regenmaker en dan de beiastingplaatjes, die wij op de borst moch ten dragen als een schoone decoratie voor een smetteloos gedrag. Het stadionconcert gaf Thomasvaer de opmerking in den mond, dat „ware kunst nog wel waardeering vond, maar dan alleen.op het voetbalveld". Via de auto bussen kwam Pieternel op het overweg'gevaa1.', en de Nederlandsche filmkunst bracht Tho masvaer tot bijna extatische bewondering. Nederland is aan het filmen. En.... dat zit ons in het bloed, Wat we aanpakken in Holland, Nou, dat doen we dan ook goed, riep hij vol trots uit. En natuurlijk werd ook de spelling van Mar- chant niet vergeten, een spelling, die Thomas vaer's tante Cato het minste moeite gaf, om dat zij haar heele leven lang alle woorden met één o en één e geschreven had. - Aan het slot kregen wij de gebruikelijke zege- wenschen voor H.M. de Koningin, Prinses Ju liana, den burgemeester en het publiek. Van der Poll en mevrouw de Vriesde Boer waren Thomasvaer en Pieternel. Zij wisten den tekst van Guus Betlem het best tot zijn recht te brengen in de momenten, die als ernstig bedoeld waren. Hedenavond speelt het ensemble van me vrouw de Boervan Rijk nog eenmaal Betje in den Schouwburg aan den Jansweg. Wie me vrouw de Boer in haar nieuwste succesrol wil zien, verzuime niet deze voorstelling te gaan bijwonen. J. B. SCHUIL. OPERETTE FRITZ HIRSOH. Een scène uit de nieuwe operette van Fritz Hirsch. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari wordt in den Stadsschouwburg opgevoerd „Ein Frühlingstraum im alten Wien", waar voor Bruno Granichstadten de muziek heeft gecomponeerd. Het libretto schreef Ernst Marischka. Fritz Hirsch heeft wederom, de regie. De Amsterdamsche schilder Gerard Vroom heeft zijn zorgen aan de décors be steed. Costumes werden vervaardigd naar oude Weensche gravures. De dansstudies zijn van Arpad Latabar en Susi Kramer. Irma Her- litz en Edith Kliemstein, twee jonge danse ressen van de Weensche Staatsopera dansen in de tweede acte een menuet. Deze operette, waarin Fritz Hirsch de -voor naamste rol uitbeeldt, verhaalt van een sim pele liefdesgeschiedenis tusschen oen Prins èn het dochtertje van een zijner dienaren. Deze dienaar Franz Rettenbacher geheeten (Fritz Hirsch) voelt zich veel voornamer dan een Prins. Wanneer na het derde bedrijf het scherm valt, zijn er liefst drie gelukkige paren maar het meest voldaan en het gelukkigst van allen is Franz Rettenbacher. opperka merdienaar en schoonvader van zijne Konink lijke Hoogheid Prins Karl von Rohnstorff (Albert May). Paul Harden is te zien als Ferdinand een Weensch' fiakerlcoetsier, wien het in de liefde lang niet meeloopt. Maria Eisner en Martha Wagner spelen voor Gretel en Gustel, de beide dochtertjes van Franz Rettenbacher. Verder werken hieraan nog tal van nieuwe en ook bekende krach ten van het Fritz Hirsch-gezelschap mee. De muzikale leiding berust bij Hans Lich- tenstein. Het tweede bedrijf speelt zich af op het slot van Prins Karl, tijdens een brui loftsfeest. dat geheel volgens de traditie van het geslacht Rohnstorff in den stijl van de achttiende eeuw wordt gehouden. De twee andere bedrijven zijn ten huize van Franz Rettenbacher.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2