UIT HET BUITENLAND Ingenool's afscheid, De vreedzame revolutie in Britsch-lndië THIJS IJS EN DE SCHAT OP DEMAAN. I WOENSDAG 2 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAG B L A D" 4 Fransch-ltalisansehe onderhandelingen ontmoeten moei lijkheden. Joego-Slavische reserves ten aanzien van een veiligheidspact voor Oostenrijk. Italië zou aan de Joego slavische verlangens niet tegemoet wenschen te komen. Italië, Moeilijkheden in de onder handelingen met Frankrijk. Uit Rome: Er blijft een zekere geheimzin nigheid heerschen om de Fraxxsch-Italiaan- sche onderhandelingen over een veiligheids pact voor Oostenrijk. Terwijl aan den eenen kant bekend werd. dat het ontwerp-pact in zijn laatsten vorm voor geen der betrokkenen meer moeilijkheden opleverde, aangezien het niet langer van de onderteekenaars eischte. dat wederkeerig de grenzen tusschen de lan den der onderteekenaars zouden worden ge waarborgd, doch er alleen sprake was van de Oostenriiksche grenzen, verluidt thans weer. dat Zuid-Slavië aarzelt met het geven van zijn instemming inzake waarborging van de Oostenrijksche onafhankelijkheid en voordien zekere toezeggingen van Italië wil ontvangen betreffende de politiek van Rome op de Adriatische zee. Voorts verluidt, dat Italië niet bereid zou zijn de door Zuid- Slavië gevraagde toezeggingen te doen. De moeilijkheden, waarover voorts door Parijs en Rome nog zal moeten worden onderhandeld, aldus wordt verklaard zijn tweeërlei, nl. de tegenzin van Oostenrijk zijn. onafhankelijk heid te laten waarborgen door Zuid-Slavië en Tsjecho-Slovakije, welke vroeger deel vorm den van het Oostenrijksch-Hongaarsche kei zerrijk en de kwestie van het toekennen van deelgenootschap aan Italië in den spoorweg tusschen Fransch-Somaliland en Abessinië. De berichten omtrent de ontstane moeilijk heden in de Fransch-Italiaansche onderhan delingen over een pact ter waarborging'van de onafhankelijkheid van Oostenrijk hebben te Londen groot opzien gebaard. Men hoopt echter, dat deze moeilijkheden slechts van tij- delijken aard zullen zijn. te meer daar de te Rome en Parijs gegeven verzekeringen, dat de grootste moeilijkheden overwonnen waren reden geeft tot de verwachting, dat de pun ten van verschil, die zich thans hebben voor gedaan zullen kunnen worden geregeld. Sir John Simon, die zooals men weet, thans aan de Fransche Rivièra vertoeft, is van deh loop der besprekingen op de hoogte gesteld. Frankrijk. Minister Piétri wenscht een gewijzigd vlootverdrag. De minister van marine Piétri heeft tegen over een vertegenwoordiger van de „Intransi- geant" verklaringen afgelegd aangaande Frankrijks houding tegenover het vlootvraag- stuk. Piétri zeide o.a. dat het Vlootverdrag van Washington door de Fransche Kamer en den Senaat met het uitdrukkelijk voorbehoud werd geratificeerd, dat het ha afloop van den vastgestelden termijn niet zou worden ver nieuwd. Het verdrag van Washington, zeide de mi nister is om tal van redenen, en vóór alles wegens Du'tschlaxxds toetreden tot den kring der vlootmogendheden onhoudbaar geworden. In elk geval zal Frankrijk slechts tot een overeenkomst kunnen toetreden, welke de te Washington gemaakte afspraken principieel en hun tenuitvoerlegging grondig wijzigt. Een nieuw verdrag moet ook met de nieuwe toestanden in overeenstemming zijn. Amerika. Admiraal Reeves op de vingers getikt. Het ministerie van buitenlandsche zaken, aldus wordt aan de Tel. gemeld, is geenszins voldaan over de door admiraal Reeves aange kondigde vlootmanoeuvres. Juist op den dag, dat Japan het vlootverdrag heeft opgezegd, heeft de admiraal te Los Angeles op eigen gezag medegedeeld, dat in den Stille Oceaan groote manoeuvres zullen worden gehouden. Het ministerie wenscht echter alles te ver mijden, wat onrust kan verwekken. (Daily Tel. Service) Vlootuitbreiding tot de verdragslimiet. De vermelde verhooging van de begrooting voor leger- en vlootversterking is door pre sident. Roosevelt goedgekeurd. De begrooting zal aan gewone defensie-uitgaven bedragen orieduizend millioen dollar. Door den voorgestelden vlootaanbouw wordt de Amerikaansche vloot uitgebreid tot de li miet voorzien in het verdrag van Washing ton. Ook de luchtvloot wordt tot het maxi mum versterkt. Volgens een bericht uit welingelichte bron zou Roosevelt zelfs een speciale verhooging van de begrooting van het departement van oorlog van 445 millioen dollar hebben goed gekeurd. te rekenen met ingang van 1 Juli, het begin van het fiscale jaar. Fhiltscnland, Goebbels hoopt op een duur- zamen vrede met Frankrijk. Op Oudejaarsavond heeft de Rijkspropa- gandaminister dr. Goebbels te Freiburg in de Breisgau. een toespraak tot het Duitsche volk gehouden, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. Goebbels bracht de hartelijke groeten en gelukwenschen over van den leider van de partij en van de regeering, die allen dankten voor het vertrouwen, dat het Duitsche volk in het jaar 1934 had geschonken en voor de vol harding en taaien moed, waarmee de harde strijd voor het leven en voor de toekomst van de Duitsche natie was gestreden. De regeering en de partij beloofden, dat zij ook in het ko mende jaar niet zouden rusten tot Duitsch- land weer de plaats onder de volken heroverd had. waarop het door zijn karakter, zijn be kwaamheid en zijn prestaties recht had. Goebbels gaf vervolgens een overzicht van het afgeloopen jaar. Economisch gezien is het in betrekkelijk korten tijd gelukt de werkloos heid met cijfers van millioenen te doen dalen. Vier-en-een-half millioen menschen die thans weer aan de machines staan, of in de kanto ren zitten, zijn de levende getuigen van het organische opbouw-proces der nationale pro ductie. zeide spr. o.m. De stabiliteit van den binnenlandschen toe stand heeft de regeering de mogelijkheid ge geven de buitenlandsche politiek te activeeren op een wijze, die alle hoop voor de toekomst geeft De Saa-rkwestie is door de loyale tege moetkoming tusschen Parijs en Berlijn uit de atmosfeer van gevaarlijke oververhitting ge bracht. Omtrent de doeleinden, die het Duitsche volk zich voor het jaar 1935 stelt, verklaarde Goebbels, dat op economisch gebied in het ko mende voorjaar een nieuw -offensief op de werkloosheid zal worden ondernomen, terwijl het voorts moet gelukken op het gebied van deviezen-kwestie eii grondstoffenvraag tast bare resultaten en merkbare verlichting te be reiken. Daarbij moet de strijd tot geleidelijke verheffing van den levensstandaard doelbe wuster worden gevoerd- Op binnenlandsch gebied moet getracht worden een einde te maken aan den kerkstrijd en den vrede van het volk ook op kerkelijk gebied te verzekeren. Wat de buitenlandsche politiek bereft, hoopt de geheele natie, dat op 13 Januari het Saarvolk gesloten tot het Rijk terug zal keeren waardoor de laatste territo riale kwestie, die Duitschland van Frankrijk scheidt, is opgelost. Ieder hoopt, dat het dan ook gelukken zal met het groote Fransche volk tot- een werkelijken en duurzamen vrede te komen. Twintigduizend personen op de „zwarte lijst"? Volgens welingelichte bron zouden naar Reuter uit Berlijn meldt twintigduizend per sonen staan op de lijst van hen tegen wie de ..zuiveringsactie" in Duitschland gericht is. Hitler is echter van meening dat het prac- tiseh onmogelijk is twintigduizend menschen. onder wie ettelijke zeer bekende figuren, plot seling uit te schakelen. Dit gaat niet met het oog op de buitenlandsche politiek die de re geering' thans volgt en ook niet in verband met- haar plannen op economisch gebied. Een raad van vijf bekende nationaal-socialistisohe personen, die de leiding heeft bij deze zuive ringsactie van het openbare leven in Duitsch land en van de N.S-D.A.P,. zou vóór doortasten zijn, maar Schacht, die door Hitler was ge raadpleegd, heeft zich ook fel verzet tegen dit plan. - Dantzig. Opheffing der oppositie partijen? Uit Dantzig wordt gemeld, dat de president van den senaat Greiser binnenkort een offi cieel bezoek aan Warschau zal brengen, in ge zelschap van Huth, senator van economische zaken. Greiser heeft aangekondigd dat alle oppo sitie-partijen in Dantzig met ingang van 1 Januari verboden zullen worden. (Reuter.) Saargefoied. Schietpartijen tusschen politieke tegenstanders. Blijkens berichten uit Saarbvücken hebben den laatsten' tijd In het Saargebied verscheid dene incidenten plaats- gehad tusschen poli tieke tegenstanders. Er hebben enkele schiet-' partijen plaats gehad en de politie verrichtte arrestaties. Reuter meldt naar aanleiding hiervan, dat in verband met de verschijnselen van toene mende onveiligheid besloten is 's nachts door de straten te patrouilleeren met auto's om nieuwe overvallen en schietpartijen te voor komen. Politic-commissaris ontslagen. Commissaris Machte is volgens mededee- lingen uit Duitsch-gezinde bron uit den b.ui- tendenst van de politie getreden. Kardinaal Bourne overleden. De primaat der R. K. Kerk in Engeland, kardinaal Bourne, aartsbisschop van West minster, wiens ernstige ongesteldheid reeds bekend was gemaakt, is in den nacht op Dins dag in den ouderdom van 73 jaar overleden. De malaria-epidemie op Ceylon. 500.000 personen aangetast. V, D. meldt uit Colombo, 1 Jan.: De Tamil- organisatie heeft een telegram gezonden aan Gandhi, waarin een wanhopig beroep gedaan wordt op hem voor de verzorging van geld en mannen ter bestrijding van de malaria-epi demie in de oude hoofdstad van Ceylon Kan- dy. waar de organisatie is gevestigd en waar 500.000 personen door de ziekte zijn aangetast. Het aantal zieken, dat omkomt tengevolge van honger en verwaarloozing, aldus het telegram, is schrikwekkend. Gandhi heeft geantwoord, dat hij zou trachten een vertegenwoordiger te zenden, alvorens iets zou worden ondernamen. DE PRINS VAN WALES BEVORDERD. Uit Londen 1 Januari In de Nieuwjaars- lijst van eerebenoemingen, die gisteren ge publiceerd is. wordt bekend gemaakt, dat de prins van Wales benoemd is tot admiraal, generaal en luchtmaarschalk-commandant. Deze benoemingen worden in hofkringen al dus geïnterpreteerd, dat zij een bewijs vormen voor de voortdurend zwaardere verantwoor delijkheid. die gelegd wordt op de schouders van den troonopvolger. In 1930 was de prins reeds benoemd tot vice-admiraal en luite nant-eeneraal en luchtmaarschalk, terwijl hij toen ook het meerendeel overnam der open bare koninklijke verplichtingen. Op 1 Januari 1935 is een figuur van betee- kenis in de Ncderlandsche middenstandsbe weging' rust gaan nemen. De heer A. Ing'enool is afgetreden als Directeur van het bureau van den Koninklijken N ederlaixdscheix Mid denstandsbond. Niet minder dan zestien jaren heeft hij deze functie vervuld. Na de bonds vergadering te Groningen in 1930 trof den heer Ingenocl een ernstige ziekte. Wel was hij in 1932 en 1933 te Arnhem en in Vlissingen nog in staat de daar gehouden congressen bij te wonen, maar algeheel hersteld was hij niet. Een dei veteranen is verdwenen. Tus schen 1902 en 1919 heeft hij in de Rotterdam- sche miüderstaixdsbeweging een vooraan staande rol gespeeld. Inmiddels was hij in 190? bij gelegenheid van het Nijmeegsche congres prae-adviseur geweest over het onderwerp: Vakorganisatie van den middenstand en in 1912 te Deventer over de bestrijding der on eerlijke concurrentie. In 1918 prae-adviseerde hij ter gelegenheid van het Haarlemsche con gres over het belang van een goede midden standspers en was hij de promotor van het la ter opgerichte Meuwsenfonds. Zijn-werkkracht was onbegrensd. In 1919 was Ingenool de in leider over de Ziektekosten-verzekering voor den middenstand. In 1926 behandelde hij te Bussum het kortingstelsel, terwij hij herhaal delijk rapporteerde over de gevoerde bespre kingen bij gelegenheid der internationale middenstansdcongressen gehouden. Dat daar naast het omvangrijke administratieve werk van den zich voortdurend uitbreidenden bond veel van zijn tijd vorderde, spreekt wel van zelf. De te voeren correspondentie nam ieder jaar grootere afmetingen aan. Het terrein der voorlichting op mïddenstandsgebied eischte meer en meer zorg. Ingenool's propagandis tische arbeid verdient de grootste waardee ring. De bond groeide snel, dank zij zijn on vermoeid streven, Bij jubilea en andere bijzon dere gebeurtenissen trad Ingenool herhaalde lijk als feestredenaar op- Het door hem ge schreven Jubileumboek, „Vijf en twintig jaren Middenstandsbeweging" zal een standaard werk blijven Naast de groote werkkracht, welke deze mid denstandsfiguur kenmerkte en sierde, werd hij geëerd om zijn hulpvaardigheid en hoffe lijkheid. Nooit klopte men tevergeefs bij hem aan. Teleurstellingen zijn hem niet bespaard gebleven. Maar voldoening heeft hij in ruime mate ondervonden. De grootste satisfactie moet ongetwijfeld voor hem zijn, dat, dank zij zijn onvermoeid ploeteren, de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond een eere plaats inneemt in ons land. Het zal hem moeilijk vallen ambteloos burger te zijn. Van daar dat men begrepen heeft niet alle banden te moeten verbreken .Zijn 'secretaris-penning meesterschap van het Meuwsenfonds zal hem eenerzijds afleiding bezorgen, anderzijds een zeker contact waarborgen met de beweging, die hij zoovele jaren trouw diende. Persoonlijk ben ik den heer Ingenool dank baar voor de vele adviezen op middenstands- gebied, welke ik in den loop der jaren van hem mocht ontvangen. Met groote bereidwil ligheid las hij in 1932 mijn hoofdstuk uit mijn dissertatie door. waarin ik een overzicht gaf van de Nederlandsche middenstandsbeweging. De enkele malen, dat ik de eer heb gehad als prae-adviseur voor den Bond te mogen op treden, heeft, hij mij met raad en daadter zijde gestaan. Wij zullen hem niet meer aan treffen achter zijn bureau in zijn eigenwerk- kamer op het bondsbureau. Hij zal plaats maken voor een ander. Maar voor zich zelf kan hij met voldoening terugzien op de resul taten. welke hij in het belang van den Neder- landschen middenstand heeft weten te berei ken. In de kinder,jai*en heeft hij de leiding ge had. Op de door hem gelegde fundamenten wist hij een stevig gebouw op te trekken. An deren betrekken thans dit huis. Zij zullen daar in op hun beurt wijzigingen aanbrengen. Dat is xxoodig, omdat de organisatie blijft groeien Maar zij zullen daarbij dankbaar gebruik ma ken van Ingenool's werk, zijn levenswerk. En ieder die hem kent, zal den wensch in zich voelen opkomen, dat het hem nog langen tijd gegeven moge zijn de uitbreiding' van zijn ar beid gade te slaan. MOLLERUS DE TIMES BESTAAT 150 JAAR. De „Times", het voornaamste Engelsche dagblad, vierde gisteren zijn 150-jarig be staan en heeft daartoe een extra geïllustreerd bijvoegsel uitgegeven. Op de eerste bladzijde hiervan staat een gelukwensch afgedrukt van Koning George. Dit nummer geeft een historisch overzicht van de courant, vermeldt den levensloop van de eigenaars van de „Times" van de redacteu ren en van de buitenlandsche corresponden ten, vanaf de oprichting. Tevens wordt melding gemaakt van de wij ziging in den smaak van de lezers van dag bladen en de veranderingen die daaruit voort vloeiden in den stijd van de courant. Door Sir Herbert Samuel, leider der Liberale Partij in het Engelsche parlement, oud-minister van binnenlandsche zaken. Het is een revolutie in Engelschen trant welke zich op het oogenblik in Britsch-lndië voltrekt vreedzaam en geleidelijk; maar niettemin b 1 ij f-t het een revolutie. De ver andering is fundamenteel. Na 1935 zullen de dingen in Indië er nooit meer precies zoo als vroeger uitzien. En het geschiedt op een schaal, die grooter is dan elke andere soort gelijke gebeurtenis in de wereld grooter dan de experimenten van Roosevelt in Amerika, grooter dan de geweldige reconstructie in Rusland. Want de bevolking, die er bij betrok ken is, is uitgebreider dan die van de Ver- eenigde Staten en de Sovjet Unie te zamen. Een vijfde deel van het geheele menschelijke ras leeft in Britsch-lndië- Door de discussies en de stemmingen wordt in deze maanden in het Engelsche parlement de politieke toekomst gevormd van 340 millioen menschen. De Engelschen, die de administratie van het groot sub-continent leiden, zijn slechts acht honderd in getal, vijfhonderd anderen zijn werkzaam bij de Indische politiemacht. Het zou natuurlijk onmogelijk zijn regeeren zonder Indische medewerking. D. iedewer- king is tot dusver altijd verleend; naar lan gen tijd was men van oordeel dat zij niet zon der beperking of vrijwillig gegeven kon wor den, tenzij de positie der Indische natie om hoog gevoerd werd; tenzij deze gebracht werd tot hetzelfde peil als dat. van ieder ander volk in de wereld. De leidende figuren uit de Indi sche openbare meening, thans opgevoed in westersche wetenschap en wereldbeschouwing,, kunnen niet goedkeuren, dat hun landgenoo- ten worden beschouwd als een onderworpen volk, dat geregeerd wordt door den wil van vijandige veroveraars Een oud volk, dat trotsch op zijn verleden is, kan niet leven zonder zelfrespect. En voor zelfrespect is na tionale vrijheid noodzakelijk. De vraag is nu. hoe de verwerkelijking van die vrijheid bereikt kan worden zonder de ri sico te loopen van een chaos. Iedereen weet. dat de Indische samenleving een allesbehalve homogeen geheel vormt. Bijna een vierde van de bevolking is Mohammedaan en de afschei ding tusschen Mohammedanen en Hindoes is als het ware een golf tusschen twee bescha vingen., Het kastensysteem heeft muren, op gericht in de Hindoe-gemeenschap zelf. De secten zijn talrijk. Verder zijn er zeshonderd staten, die door hun eigen Indische vorsten geregeerd worden en slechts onder indirect toezicht en controle van het centrale gouver nement staan; en deze staten sluiten een kwart der bevolking in zich. Er is geen alge- meene taal; wanneer de Indische politici in het Congres te zamen komen kunnen zij slechts in de Engelsche taal hun besprekingen voeren. De totale oppervlakte van Britsch- Tndië is bijna even groot als die van geheel Europa, zonder Rusland. Hoe moet de eenheid behouden worden on der zulke omstandigheden; hoe kan de ond.er- 'ingé goede verstandhouding, die voor zelf bestuur noodig' is, gehandhaafd, blijven; hoe ie deur tot de vrijheid te openen zonder een •"atale verwarring binnen te laten? Ziedaar e'èn probleem, zoo gecompliceerd, moeilijk en omvangrijk als nog nimmer aan den moed, ie wijsheid en het vernuft 'der. staatslieden vèrd voorgelegd. Het is slechts langs den weg der geleidelijk heid, dat voor een dergelijk vraagstuk een op- issing gevonden kan worden. Reeds in 1861 .erden Indiërs als Candida ten toegelaten tot ie wetgevende lichamen, die toen nog in be ginstadium verkeerden. In 1892 werd bij wijze van proef een vorm van indirecte verkiezing geïntroduceerd. In 1909 werd dit principe ver der uitgebreid. In 1919 nam het parlement een wet aan, waarin van de Indische politiek werd gezegd, dat zij „langzamerhand zelfbe- sturende instellingen in het leven zou roepen ten aanzien van de geleidelijke verwerkelij king van een verantwoordelijke regeering in Indië als integreerend deel vanhet Keizer rijk". Terzelfder tijd werd het stelsel der de mocratische verkiezing aanzienlijk uitgebreid' ofschoon de hoogste macht nog steeds be rustte bij den Britschen onderkoning en de gouverneurs der provinciën. In 1927 werd een commissie onder voorzitterschap van Sir John Simon naar Indië gezonden om de wensche- li.ikheid van verdere uitbreiding te onderzoe ken. Haar rapport hield de aanbeveling in meer bevoegdheden te geven aan het Indische kiezerscorps en de Indische ministers in de verschillende provincies, maar het bevatte geen belangrijke voorstellen ten aanzien van de centrale regeering. Dit rapport werd door het gx-ootste deel der beschaafde Indische meening van alle richtingen met misnoegen ontvangen. Er volgde een serie - mfex-enties in Lon den, die eenerzijds bestonden uit leden van ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Toen Krak was Ingedut heeft Falsius snel de spin in slaap gemaakt. „Vlug, vlug, nu Hik," roept hij, „wij hebben al reeds zeer veel tijd veiioren! Wij moeten klaar zijn binnen het uur; Krak's slaap is slechts kort. Kom daarom dus maar gauw mee naar de schatkamers terug." „Nu moet ik snel," denkt Thijs, „Sim en Glim zien in te halen." Terwijl dus iedereen verdween, slapen spin en Krak daar maar door. alle politieke partijen uit Engelaixd en ander zijds uit talrijke Britsch-Indische delegaties. Hiervan maakteix deel uit de vertegenwooi-di- gers der vorsten, leden der Congrespartij on der leiding van Gandhi welke een ultra nationalistisch standpunt inneemt verte genwoordigers der in Indië levende Europea nen en die van de voornaamste Indische reli- gieën. Op deze conferenties werden langzaam en met veel geduld de gi-oote lijnen van de nieuwe grondwet opgesteld. Ofschoon de voorstellen uit verschillende oogpunten werden gecritiseerd bleek er niette min een verrassende mate van algemeene in stemming over te bestaan. De volgende etappe van het plan bestond in een nadex-e formuleerixig door de Engelsche regeering. Daarna werd het verwezen naar een comxnissie, bestaande xiit leden van het Hooger- en Lagerhuis. Ook deze werden bij hun onderzoek bijgestaan door een uitgebreide vertegenwoordiging uit Indië. De commissie besteedde bijna twaalf maanden aan een diep gaande studie van ieder aspect van het ge compliceerde vraagstuk en eindelijk is in No vember van dit jaar haar rapport gepubliceerd. Dit rapport steunt het plan, zooals het door de regeering is opgesteld. Wel wordt een aan tal wijzigingen aanbevolen, maar die zijn niet vaxx buitengewoon veel belang. Volgens het ontwerp zal eexi federale „All-India" regee ring gevormd worden met een centraal parle ment, bestaande uit twee kamers, en mixxis- t,ers, die veraxxtwoording aan dat parlement schuldig zijn. Voor de eerste maal worden de staten, die door de vorsten en provincies van Britsch-lndië geregeerd worden, tezamen ge bracht en in de bedoelde federatie ixxgelijfd. De onderkoning zal de verantwoordelijkheid be houden voor buitenlandsche zalcen, voor de veiligheid der finarxcieele stabiliteit exx voor een aantal oxxdergeschikte zaken. In de federatie zullen elf autonome provin cies worden gesticht, waarvan er verscheidene een bevolking hebben gelijk aan die van En geland, Frankrijk en Italië. Elk der provincies krijgt een gekozen parlemerxt en ministers, die daaraan verantwoording schuldig zijxx. Som mige bevoegdheden, niet zoo vele, komen aan de provinciale gouverneurs. Voorts blijven zoo wel bij den gouverneur-generaal van Indië als bij de provinciale gouverneurs speciale be voegdheden berustexx om te kunnen ingrijpen bij zeer ernstige gevallen, bevoegdheden, die in werking treden, waxineer de grondwet in de practijk ineen mocht stortexx. In de parlementaire commissie van 32 leden ontving dit ontwerp den steun van alle leden op negen na; er waren vijf conservatievexx, die vonden dat het te ver ging exx vier Labour- leden. die vaxx opvattixxg waren dat het zich ixxtegendeel xxiet ver genoeg uitstrekte. In Britsch-Iixdië werd het in breede kringexx ge critiseerd als oxxdoelnxatig; men zegt, dat het democratische karakter der instelliixgexx ïxxcer tot zijix recht moet konxexx; bovexxal wordt ex- de nadruk op gelegd, dat Indië door middel van een officieele verklarixxg dezelfde rechten moet hebbexx om haar toekomst te bepalexx vrij van iedere coxxtröle van buitenaf als de blaxxke Dominxoxxs van het Britsche Rijk. Deze critiek heeft evenwel xxergexxs die.verbit terde heftigheid, waarmede de aanbevelingen van de commissie-Sïmon ontvangen werd. Of schoon de Congrespartij verklaart, dat zij tegen het ontwerp is, is het niet te verwach- texx, dat zij zal weigeren aan de uitvoering ervan deel te nemexx. Alle meer gematigde In dische partijen zullen zeker medewerkexx. In Engeland gaat de Liberale partij over het algemeen volkomen accoord met de voorstel len, ofschoon zij bevreesd is eexx aantal wij zigingen te aanvaarden, welke men in Ixxdië wenschte. De liberale leiders hebben actief deelgexxo- meix aaxx ieder stadium in de voorbereiding vaxx het plan. De Liberale partij, die bereid is aaix de Indische verlaixgeixs tegemoet te ko nxexx, beschoixwt de voorstellen als een stap voorwaarts en zal er ook verder haar steun aaix verleexxen. De Conservatieve partij is ver deeld; eén ouderwetsch deel van haar leden eschouwt de groote verplaatsiixg vaix de macht vaxx Engeland naar Indië met groote ongerustheid. Maar de discussies in de parle mentaire commissie overtuigden verscheidexxe Conservatieve leden menschen van grooten invloed, wier standpuxxt echter totnogtoe twij felachtig was geweest van de belangrijkheid van de voorstellen. De kern vaxx de Conser vatieve partij is thaixs overgegaan xxaar de aanhangers van Baldwin en het plan van de regeering en staat thans tegenover de oppo sitie der „die-hards" onder leidixxg van Wixx- ston Churchill. Op eexx groote coxxferentie der Conservatieve partij, welke deix 4dexx Decem ber gehouden werd, speciaal ter besprekiixg vaxx de Indische voorstellen, werd Churchill verslagen met een meerderheid vaxx twee derde. Eexx wet, welke de voorstellen omvat zooals zij door de commissie werdexx aaixgeixomen, zal in het begin vaxx het nieuwe jaar aan het La gerhuis worden voorgelegd. Mexx verwacht, dat deze wet zoxxder groote moeilijkheden reeds vóór den volgenden zomer door beide Huizen zal zijn aangènomen. Dan wordt het tooneel verplaatst naar In dië. Zonder twijfel zal er daar veel over ge redetwist worden. Gedurende jaren zal er voortdurende actie gevoerd worden voor ver dere uitbreiding vaxx de grondwet. En dat kan gebeuren, want lxet nieuwe plan voorziet evexx- tueel in haar eigen ontwikkeling. Doch het is mogelijk, dat alle problemexx, welke ons thans bezighoudexx op dexx achtergrond zullen raken. De geest der Ixxdiërs zal zich bezig houden met de vraagstukkeix, die het regeeren in de practijk nxet zich meebrengt. Sociale, economische en financieele aangelegenheden zuilen nxeer hun aandacht vragen dan consti- tutioneele problemen. Hoe moet het levexxspeil van de bevolking in de stad en in de provin cie opgevoerd worden; hoe rakexx wij de ont zettende armoede kwijt, de ondervoedixxg, de slechte woningtoestaxxden. de ongeletterdheid, waaronder een groot deel der "bevolking te lijden heeft deze vraagstukken zullen op den langen duur moeteix domineeren. Diep-worte- lende sociale gewoonten en oude religieuze op vattingen. die de verhindering van het kwaad in den weg staan, moeten oxxder de oogexx worden gezien en veranderd. Dit is de taak, welke slechts door Indische handen met suc ces kan worden voltooid. Het Britsche volk er kent dit en het is voornaxnelijk in de hoop, dat op deze wijze voor de groote massa van het Indische volk een nieuwe weg naar dexx voor- uitgang zal worden geopend, dat het deze po litieke revolutie accepteert en bevordert. (Nadruk verbodexx.X

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6