1936 1 De Olympische Spelen in Duitschland. I Berlijn bereidt zich voor. Olympisch dorp bij Döberitz. WOENSDAG 2 JANUARI '1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 SPORT EN SPEL. VOETBAL. H. F. C.-Oud Internationals (8-3) De traditioneele Nieuwjaarswedstrijd is Weer gespeeld; ditmaal hebben de oud-Oran jemannen een zware nederlaag geleden. Dit kwam ook wel, doordat Wamsteker ter elfder ure afschreef. In de achterhoede bleken J. deBoer en Denis het nog steeds niet verleerd te zijn; de half- linie was het zwakste deel, terwijl in de voor hoede Volkens als actief voetballer natuurlijk de beste was. Ook De Natris en J. Bulder ga ven nog eenige staaltjes van goed voetbal weg. De elftallen stellen zich onder leiding van scheidsrechter Van der Dungen als volgt op: Oud-Internationals De Boer. Denis, Krom, Lefèvre, Kuipers, Wittebol, De Natris, Volkers, J. Bulder, Thomee, Sigmond, H. F. C.: Wepster, Hagenaar, Koper, Drijver, Höck. Denijs, Kruijer, R. Jongeneel, Dorsman, P. Jongeneel, Van der Togt, H. P. C. Is eerst in de meerderheid; weldra Scoort Koper. Wepster heeft veel vrij spel. doordat Lefèvre het snelle tempo niet kan volgen. Uit een van zijn voorzetten scoort Höck (20). Dit is de gasten toch te bar ze vallen verwoed aan. Vooral Volkers doet uit stekende dingen; uit een goeden aanval scoort Thomee tegen (21). H. F. C. is nu absoluut niet de meerdere; na een keurigen aanval van de gasten weet J. Bulder op listige wijze gelijk te maken. (22) Nog voor de rust geeft Koper met een kop bal aan H. F. C. wederom de leiding (32). Na de hervatting valt Wittebol uit; hij wordt vervangen door Bosschart. Dit is ook al geen versterking. Het uithoudingsvermogen gaat nu een woordje meespreken en aange zien H. F. C. goed getraind is. wordt ze nu veel sterker. Denis en Krom spelen voor wat ze waard 'zijn. Ze kunnen echter niet ver hinderen, dat de gastheeren met regelmatige tusschenpoozen de score opvoeren. Al schieten de H. F. C.'ers niet goed, het overwicht is te groot en het is al 72, alvo rens Bulder nogmaals scoort, waarna Hage naar er tenslotte 83 van maakt. Hiermede komt het einde van dezen genoeglijken wed strijd. Amsterdam-Rotterdam (3-3) De met zooveel spanning tegemoet geziene voetbalwedstrijd tusschen een Amster- darnsch elftal (zonder Ajax-spelers) en een Rotterdamsche ploeg is met een 33-gelijk spel geëindigd, waardoor Amsterdam den Maas- en Amsteibeker wist te behouden. Vooral de A. F. C.'er Lungen heeft een voortreffelijke partij gespeelde, niet tegen staande hij weinig steun van zijn medespelers genoot. Binnen vijf minuten gaven Voormolen en Vrauwdeunt aan Rotterdam een 2—0- voorsprong. Lungen passeerde daarop den vallenden Cohen (12). Na een half uur bracht Drok den stand op 1—3. Een doelpunt der Amsterdammers werd wegens buitenspel geannuleerd. Rust kwam met ongewijzigden stand. In de tweede helft speelden de Am sterdammers veel geestdriftiger. Niettegen staande het goede keepen van Cohen werd de eindstand 33 door schoten vanFiedler.Met de Amsterdammers in den aanval werd het einde gefloten. STORMVOGELS—EXCELSIOR. Stormvogels brengt Zondag de volgende, sterk gewijzigde ploeg in 't veld: Hollenberg, Haak Sr.. Haak Jr., Bravenboer, Fijen, Van der Velde, V. d. Steen Sr.. Tol, Ketting, Wey. v. d. Steen Jr BLAUW WIT 2STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 vertrekt met: De Vries, Jongsma, Van Dongen, L. Spruyt, A. Spruyt, Rijkeboer, Van Pel Jr., Beneker, Effern, Van Pel Sr., Van der Kuyl. OM DEN NED. VOETBAL BEKER. Haarlem-Vitesse (6-3) De Winter scoort vier maal. Door een overwinning op Vitesse heeft Haarlem zich in de viifde ronde geplaatst van den K.N.V.B.-beker. Uit de cijfers zou men ge voeglijk kunnen afleiden, dat Haarlem een ge makkelijke overwinning heeft behaald. Toch was dit niet het geval. Vitesse is zeker het meest in den aanval geweest, speelde daarbij zeer enthousiast, maar het ontbrak den Arn hemmers aan techniek. Dit belangrijke onderdeel was bij Haarlem beter verzorgd; reeds spoedig heeft De Winter succes als hij door een mooie schijnbeweging van Smit het leder vrij voor doel krijgt (1—0), Hierna volgt een overwicht van Vitesse, dat cle volle aandacht van de Haarlem-verdediging verdient. Als Voogd eens gepasseerd is, kopt Huysmans den bal uit het verlaten doel. Opvallend is de activiteit van den Vitesse- linksbuiten Meeuwsen.. Na geruimen tijd weet Vitesse den verdienden geliikmaker te scoren. De Haarlem-aanvallen loopen steeds in de buitenspelval. Maar dan volgt een periode, waarin de Haarlem-voorhoede de verdediging van Vitesse overspeelt wat tengevolge heeft, dat nog vóór rust de stand op 51 wordt ge bracht door Van Polanen en De Winter (3). In de tweede helft is weer Vitesse het eerst in den aanval; zij scoort reeds spoedig uit een strafschop. Horsten is uitgevallen; de nieuwe opstelling voldoet beter. Vitesse blijft het meest aanvallend, maar de uitvallen van Haarlem blijven steeds gevaarlijk; vooral Smit stuurt diverse Vitesse-spelers van het kastje naar den muur. De vleugelspelers schieten echtev in deze periode te kort; vooral Bloenvnk laat de vrije centers van den soil en de andere mid denspelers te veel onbenut. Van Polanen maakt er 62 van, maar 'tot verder scoren komt de Haarlem-voorhoede niet ondanks goede schoten van Van Polanen en Kammeiier. Vitesse heeft o~"icr0 vmden ah de bal tegen de bovenlat komt. Meeuwsen heeft tenslotte nog succes. Met 6—3 voor Haarlem komt het einde. Haarlem speelde met een invaller voor Iseger. VOETBAL IN ENGELAND. De resultaten van de Dinsdag gespeelde Leaguewedstrijden luidden: Blackburn Rovers—Tottenham Hotspui 5 2—0 EvertonDerby County 2—2 MiddlesboroughLiverpool 20 Sheffield WednesdayWest Bromwich Albion 2—1 ROODE DUIVELS—AUSTRIA (5—6). Uit Brussel: De Dinsdag in het Union Sta dion te Brussel gespeelde wedstrijd tusschen Roode Duivels en Austria is door de gasten gewonnen met 65, nadat zij bij de rust met 31 voorstonden. HAARL. VOETBALBOND UITSLAGEN. Hillinen 2—E.D.O. 7 io0 Bloemendaal 5—Hillinen 4 gestaakt met stand van 56 V.S.V. 5Hillinen 3 32 Halfweg 2—Hillegom 2 uitgesteld Hillegom 3—D.I.O. 3 5—0 Ripperda 3—Hillegom 4 2—2 Hillegom Jun. Spaarnestad Jun 8—2 Ranglijstjes. EERSTE KLASSE A: gesp.gew.gel.verlpnt. v.-t. gem. E. D. O 5 12 S 4 0 20 51—19 1.67 Spaarne vogels 12 7 1 4 15 32—28 1.25 Schoten 2 11 6 1 4 13 26—27 1.18 Kinheim 2 11 6 0 5 12 40—31 1.09 Haarlem 3 12 5 3 4 13 30—25 1-08 R. C. H. 3 11 5 1 5 11 30—32 1.— Stormvogels 3 12 5 0 7 10 38—47 0.83 Zeemeeuwen 2 12 4 1 7 9 2430 0.75 R. C. H. 4 13 3 3 7 9 32—47 0.69 Bl'daal 2 12 2 2 8 6 23—37 0.50 EERSTE KLASSE B: E. D. O. 4 13 9 1 3 19 36—10 1.46 E. H. S. 13 8 2 3 18 34—26 1.58 D. W. O. 13 7 2 4 16 30—26 1.23 E. D. O. 3 12 5 2 5 12 27—20 1 Haarlem 4 13 6 0 7 12 22—30 0.92 Ken nemers 3 12 4 3 5 11 21—22 0 92 Spaarnestad 13 4 2 7 10 27—23 0.77 Kinheim 3 13 2 6 5 10 17—25 0.77 I. V. O. 12 4 1 7 9 26—33 0 75 R- C. H. 5 12 4 1 7 9 21—38 0.7'5 WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Het veld compleet. Acht Nederlan ders rijden mee. Uit Brussel: Niet minder dan 18 koppels zul len deelnemen aan den Zesdaagschen wieler wedstrijd van Brussel, welke van 1 tot 7 Fe bruari a.s. wordt gehouden. PijnenburgWals (Nederland); Jan van Kempen—Slaats (Nederl.), Gebroeders Vroo- men (Nederland), BraspenninxAnhes (Ne derlandBelgië), Vluggen—Duray (Nederland België), HürtgenIppen (Duitschland), SchönJ. Aerts (DuitschlandBelgië), Ehmer —Bonduel (DuitschlandBelgië), Di Paco— Piemontesi (Italië), A. MagneBuysse (Frank rijkBelgië), CharlierDeneef. LonckeHuys, HamerlinckBilliet, Van VlockhovenVan Buggenhout, De PauwVan Nevele, Smets— Martin, Balwire—Haegelsteens en Haezen- donckxVerreycken, allen België. PIJNENBURG BREEKT ZIJN SCHOUDERBLAD. Bij den 25-uurs wielerwedstrijd te Antwer pen had Pijnenburg na negentien uur rijden het ongeluk te zallen waardoor hij een schou- derspier scheurde en het linker schouderblad brak. Blijkens een bericht in .De Crt." zal hij de eerste weken rust moeten houden. De 25-uursrit werd gewonnen door den Vlaam- schen wegrenner Dictus, die 793 K.M. 750 M. aflegde DE JONGE KAMPIOEN Bovengenoemde Vereeniging hield een ho metrainer wedstrijd over 900 M. De uitslag luidt; 1. R. Hessels 24 sec.. 2. J. Westbroek 24 2 5 sec. 3. A. Jacques 25 2 5 sec., 4. Siebeling 26 15 sec.. 5. Roorda 26 4 5 sec., 6. Mühlman 27 sec., J. Hamersveld 27 3,5, 8. Steine 28 2/5. Juniores: 1. Pieterse 30 4 5 sec., 2. Abspoel 31 sec., 3. Jansen 3115 sec.. 4. Hermans 32 15 sec. 5. Crombeen 37 sec., 6. Bouman 38 4/5 sec. Tot de voorbereidingsmaatregelen voor de Olympische spelen behoort verstrekken van onderdak aan alle deelnemers. Met het oog op de groote voordeelen van een Olympisch dorp. die in Los Angeles gebleken zijn, heeft Duitschland besloten voor dezelfde gemakken te zorgen, dié den deelnemers in Amerika ge boden werden. De Duitsche weermacht heeft den bouw en het beheer van het dorp op zich genomen en Duitschland acht' zich in staat zijn gasten woningen aan te bieden, die in alle opzichten voldoen. Bij Döberitz, dus precies in het verlengde van den grooten weg, die van Den Linden door den Tiergarten en Charlottenburg naar het rijkssportveld loopt, is 14 K.M. daar van daan, met den bouw van het Olympische dorp aangevangen. De streek daar is heuvelig en heeft veel boomgroei. een mooi voorbeeld van landelijke bekoring van de Mark Brandenburg De ongeveer 3000 mannelijke deelnemers, waarop men wel mag rekenen, zullen er on derkomen en trainingsgelegenheid vinden. De vrouwen worden door het organisatiecomité afzonderlijk op het rijksportvelud onderge bracht. Bij den bouw van het dorp staan den Duit- schen organisatoren ervaringen, in Los Ange. les opgedaan, ten dienste. Deze zijn natuur lijk niet zonder wijzigingen op de Duitsche toestanden van toepassing, daar men in Berlijn op een grooter aantal deelnemers moet rekenen. Ook is het klimaat anders en men heeft voor het dorp minder ruimte beschik baar. Met het ontwerpen en de uitvoering van de bouwwerken heeft het Reichs ministerium den regeeringsarchitect D. Werner March belast, die zich op zijn beurt weer met de architecten Walter March en Dr, Steinmetz en den tuin architect Prof. WiebkingJürgensmann in verbinding gesteld heeft en met hen een bouwcommissie vormt. De gereedmakino; van het terrein, de straat- aanleg en de rioleering wil men tegen het komende voorjaar klaar hebben, teneinde zeker te zijn van een vlot en regelmatig ver loop van de arbeid aan de bouwwerken ge durende de rest van het jaar 1935. De over dracht van het geheele werk met inrichting, klaar voor het gebruik, is vastgesteld op 1 Mei 1936. Aan den ingang van het Olympische dorp ligt volgens het plan. het ontvangstgebouw: het ruime plein waarop men aankomt loopt direct op den straatweg BerlijnHamburg uit. In het gebouw zijn allerlei vertrekken en zalen, die in de persoonlijke en organisatori sche behoeften der sportgasten voorzien, zoo als ontvangkamers, bureaux voor de leiders der ploegen, telefooncellen, de landenzaal, het kantoor, een verkeersbureau, een bank, een postkantoor,, winkels enz. Bovendien een klein hotel voor bezoekers, wien zooals bekend, in het belang van de athleten evenals in Los Angeles den toe gang tot het dorp geweigerd wordt. Vlak bij den ingang staan al „woonhuizen", die in een grooten cirkel liggend, het dorp vormen. Het zijn steenen huizen van één verdieping; elk bevat 10 tot 12 kamers, met wasch- en douchegelegenheid. De kamers zijn 3 bij 4 meter groot en hebben twee bedden. Aan den Noordkant van het dorp ligt het groote dienstgebouw met 40 keukens en eet zalen, met alle gelegenheid voor het verzor gen van de wasch en voor levensmiddelen voorziening. met bouwcomplexen voor het personeel en brandweer, piet garages enz, Verspreid door het dorp liggen verscheidene badhuizen met kapsalons. Een eigen sport veld, precies gemaakt naar de maten van de Olympische wedstrijdbaan, met een gemeen schappelijk gebouw, waarin zich een turnzaal bevindt, is voor de training aangelegd; vlak tiaar tegenaan ligt een groote zwemvijver, die de omgeving zeer zeker zal verfraaien. Midden in het dorp ligt het Thing-plein, een soort volksvergaderingplein, overscha duwd door een berkenboschje. De Norddeut- sche Lloyd zal de verzorging van de deel nemers op zich nemen. De kosten daarvan wasch en transport per autobus inclusief, be dragen 6 R.M. per hoofd en per nacht. Iedere natie krijgt behalve stewards een bijzondere eerewacht van jonge sportbeoefenaars. Zij ontvangen reeds onderricht in de vreemde talen. DE OLYMPISCHE JOL. Op de Olympische zeilregatta, die in 1936 op de „Kieler Förde" zal worden gehouden, werd tot nu toe in de verplichte klasse van de één-persoons.zeilbooten practisch altijd in de 12-voets-Dingi of in een monotype-boot gezeild. De ondervinding heeft geleerd, dat dergelijke booten nog niet geëindigd zijn alle talenten van den stuurman tot ontplooiing te laten komen. In Duitschland heeft men voor de komende zeilwedstrijden van de Olympiade een „Olympische jol" gecon strueerd. die voor zijn geringe afmetingen een snelle all-roundboot kan worden genoemd. De lengte van deze jol is in totaal 5 M. de grootste breedte 1.66 M., boordhoogte 0.35 M., masthoogte 6.40 M. en het oppervlak van het zeil is 10 kwadraatmeter. De snelheid DE OLYMPISCHE JOL, Deze jol, 5 M. lang, met een maat van 6.40 M.. wordt gebruikt in de wedstrijden der Olympische zeilregatta 1936 voor booten met bemanning van één persoon. overtreft de verwachtingen, de stabiliteit is dankzij de geslaagde verhouding tusschen boot en gewicht van de bemanning zoo groot, dat windsterkten tot 18 M. per sec. zonder ge vaar doorstaan kunnen worden. Ofschoon het definitieve bouwplan eerst in het einde van Augustus 1934 bekend werd gemaakt, zijin reeds vele landen tot bouw van dit type éénpersoons-wedstrijdboot over gegaan om het als trainingsjol voor de Olym pische Spelen te gebruiken. Men verwacht dat verscheidene landen met de Olympische jol zullen inschrijven. GARMISCH PARTENKIRCHEN LEERT ENGELSCH EN FRANSCH. In Garmisch Partenkirchen, waar de win tersportwedstrijden van de Olympische Spe len worden gehouden, leeren het hotelperso. neel verplicht en de overige inwoners vrij willig Engelsch en Fransch .Ook de school kinderen zullen elementair onderwijs in die talen krijgen. Kort geleden heeft de Finsche skibond tot uitzending van een ski-ploeg naar de Duit sche wintersportkampioenschappen 1935 be sloten. De start van Finsche. ski-loopers be- teekent een belangrijke aanwinst op winter sportgebied. DE VOORVERKOOP BEGINT. 1 Januari 1935 is de voorverkop van de „Olympiade-Stadion-pas" begonnen. Deze pas wordt slechts voor genummerde plaatsen uitgegeven en is niet persoonlijk. De pas is niet geldig voor de buit-en het station gehou den wedstrijden bijv. zwemmen, roeien, bok sen. worstelen enz. De voorverkoop van de overige doorloopende plaatsbewijzen voor één tak van sport begint 1 Juli 1935. Hef Olympische dorp, voor de elfde Olympiade. Berlijn 1936 Rechts boven 't oefen- veld voor lichte'athle- tiek met het gebouw van de turnzalen; links daarvan het dienstge bouw met keukens en eetzalen. Op den voor grond het ontvangst gebouw. In het midden het „Thing-plein' rechts er van de zwem vijvers en links de „uitkijk". :iiWilli)!;!!:!!,,);.ÉiC LAWNTENNIS. HELEN MOODY WILLS. Uit New York: Mrs Helen Moody—Wills heeft verklaard, dat haar dokter haar heeft toegestaan deze maand weer in wedstrijdtennis uit te komen. Het is 18 maanden geleden, dat een bles sure aan den rug de tenniskampioene dwong het spel voor onbepaalden tijd te staken. TENNISOE FEN" MEESTERS TE HAARLEM. Op Zaterdag 5 Januari heeft in het Kre- lagehuis te Haarlem een oefenmatch plaats tusschen een aantal Nederlandsche oefen- meesters in verband met den op 12 en 13 -Januari te Amsterdam en den op 15 en 16 d.a.v. te Den Haag te spelen landenwedstrijd tegen de Duitsche profs. Voor het A-team komen uit: Waasdorp. A. Goedraad. Schot- borgh en Wybrands. terwijl het B-team dat te Haarlem zal spelen, uit J. Goedraad, W. Hemmes, Schuring en A. Hemmes zal be staan. Na dezen oefenwedstrijd zal het definitieve team worden samengesteld. SCHAKEN TOURNOOI TE ZANDVOORT. In Februari bestaat de Zandvoort-sche Schaakclub vijf jaar, dit heugelijk feit zal ge vierd worden met een groot meester tournooL Gelet op het groote succes, dat met het vorige tournooi werd geoogst, zien we deze wedstrij den met belangstelling tegemoet. ATHLETIEK. IS ATHLETIEK EEN HULPSPORT? De bewering wordt wel eens vernomen, dat de athletiek een hulpsport is. aldus schrijft Staatsraad Mr. J. B. Kan. Zij zou slechts moeten dienen om de beoefening van andere takken van sport te bevorderen. Zoo zijn er voetbalclubs, die gedurende den zomer zich niet converteeren in criket- of lawn-tennis- vereenigingen, mar zich op de athletiek toe leggen ten einde in September nóg beter dan in het vorig seizoen beslagen ten ijs te komen. In denzelfden gedachtengang kan men de wiskunde een hulp-wetenschap noemen. Im mers zij wordt op elke uitgebreide, middelbare en voorbereidend hooger onderwijsinrichting onderwezen ten einde het logisch denken te prikkelen. Desniettemin heeft, geloof ik, niemand de juist heid aangetast van de overbekende spreuk „mathesis scientiarum genetrix": de wiskunde is de moeder van alle wetenschappen. Zoo is de athletiek de moeder van alle ;port. Bij een veldloop bijv. worden eischen gesteld aan het methodisch loopen, aan het springen, aan het uithoudingsvermogen bo venal, die ver uitgaan boven wat van den gemiddelen voetballer, den doorsnee-hockey- peler wordt verwacht. Maar bovendien kan men in deze en soortgelijke spelen nimmer de hoofdklasse bereiken zonder een voortreffelijk athleet te zijn. M.a.w. de athletiek is 'n sport op zich zelf, nuttig en bezwaarlijk zonder weerga, maar bovendien vormt zy den on- misbaren schakel in den keten, die den be ginner verbindt met den man der hoogste regionen Ware Diogenes op zoek geweest naar den sport-mensch, allicht zou hij zijn lantaarn ge doofd hebben, toen hij den athleet ontmoette. HANDBAL KRINGELFT ALLIJNDEN (5—7). Deze propagandawedstrijd tusschen elf spelers uit de diverse clubs der Kennemer en N.-H. Zuiderkwartier Turnkringen mag als zeer geslaagd beschouwd worden. Na eenig terrein verkennen, neemt Lijnden al spoedig de leiding (0—1). Lijnden blijft eenigen tijd in de meerderheid en weet in deze periode den voorsprong te vergrooten (02). De Kringelftalspelers raken nu beter ingespeeld, vooral.de midvoor viel op. Deze wist den ach terstand te verkleinen (1—2). Na keurig com bineeren scoort Pal den gelijkmaker (2—2). Dit moedigt het Kringelftal nog meer aan; de Odin-midvoor brengt den stand op 32. Lijnden neemt thans weer het initiatief tot aanvallen en ziet haar pogingen voor rust met twee doelpunten bekroond <34). Na rust is Lijnden voor 't doel beslist beter; haar voorhoedespelers toonen bun schutters- talenten; successievelijk voeren zij den stand tot 3—7 op. Dan gaat het Kringelftal weer flink aanpakken. De Odin-midvoor verkleint den achterstand (47). Steeds aanvallend komt het Kringelftal steeds weer terug en weet den achterstand te verkleinen. D.O.S.RAPIDITAS (4—1). Reeds direct weet D.O.S uit een der snelle aanvallen te scoren (1—0). Voor rust was het verder een zeer snelle wedstrijd waarbij beide ploegen gelijke scoringskansen krijgen, waarvan alleen D.O.S. gebruik weet te maken (20). Na rust gaat het Rapiditas niet voor den wind. Haar voorhoede stuit steeds op de goede verdediging der Amsterdammers. D.O.S. vergroot haar voorsprong tot 3—0. Uit een snellen aanval gelukt het den Rapiditas-mid- voor, de eer te redden 311Hoewel de Repidi- tas-verdediging uitstekend weerstand weet te bieden verknoeit de Haarlemsche voorhoede alle kansen. De D.O.S.-rechtsbinnen brengt den eindstand op 41. ODIN—OLYMPIA (6—1). In een zeer snel gespeelden wedstrijd wist het mest in den aanval zijnde ploeg te zege vieren. Het eenige Olympia-doelpunt word na rust gescoord, toen ook nog 3 Oaindoel- punten werden geannuleerd. Einde 61.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7