HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/BS ITTEIHiN EN ÜCllPI INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HIJ OF ZIJ? MAANDAG 7 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 HET TOONEEL. HET MASKER. HET ADELAARSJONG. „Hij was een echte prins!" zegt Metternich, als hij aan het sterfbed van het „Adelaars jong" staat. Een echte prins dat is ook Else Mauhs in L' Aiglon volkomen. In houding, stem, geba ren. in alles. Maar zij is als de hertog von Reichstadt méér: zij is ook mensch en hierin stijgt zij boven de andere actrices, die ik in deze rol heb gezien, uit. Zij weet de rol van den be- klagenswaardigen prins boven het knetter vuurwerk, dat Rostand's werk toch feitelijk is,' uit te heffen. Onmiddellijk, bij haar eerste opkomen, heeft zij de zaal in haar ban. Te midden van het gemengd gezelschap staat plotseling zonder dat zij nog een woord gesproken heeft de keizerszoon. Dit entree alleen reeds is subliem. Het is al jeugd, gratie, fierheid, vorstelijkheid en ernst. Welk een kracht gaat er uit van dit frêle persoontje, wanneer zij de gravin Caramate op haar opmerking, dat men in Frankrijk meent, dat het Adelaarsjong de historie van het keizerlijk zelfs niet eens kent, in heilige verontwaardiging toevoegt: Denken ze dat? „In dat bliksemend oog heb ik den keizer herkend!' zegt Marmont. Ja, wij herkennen hem er telkens in. In zijn fiere houding te-i genover Marmont, in zijn Corsikaansche drift buien tegen Maria Louise en vooral in dat prachtig gespeeld tooneel met keizer Franz en Metternich. Dan wordt Else Mauhs in waar heid de jonge adelaar. Maar dadelijk daarop is zij weer van een zoo broze zwakheid, dat zij deernis wekt en geen twijfel laat aan de tragiek van dezen in zijn dualisme verterenden keizerszoon. Dan wordt zij een tragisch, diep beklagenswaar dig menschenkind. Ja, dit is wel een der mooiste rollen van Else Mauhs. Hoe ontroerend geeft zij ook in dezen jongen adelaar het kind in zijn charmeerende jeugd. Welk een juweeltje bijvoorbeeld wordt dat tooneel met den grootvader, als de her tog von Reichstadt, de armen om den ouden keizer geslagen, enkel nog maar kleinzoon is, van welk een charme is de verrukkelijk geestig gespeelde scène, als hij met het pakje over zijn schouder volkomen weer kind in zijn overvloeiend geluk, in zijn verbeelding de reis naar Frankrijk te voet aanvangt. L'Aiglon boeit mij voor de pauze altijd meer dan in de laatste twee bedrijven. O zeker, Èlsa Mauhs speelt het tooneel van het visioen öp de vlakte van Wagram brillant en met groote fantasie en de sterfscène van Flambeau werd door het extatische spel van Musch iets prach tigs, maar toch voel ik in dit alles te veel „tooneel", dat ik erdoor kan worden ontroerd. En in nog sterker mate is dit het geval met de sterfscène, waarin alles met die wieg van den koning van Rome zoo louter voor het effect door Rostand is geënsceneerd. Else Mauhs speelt dit slot virtuoos, zij toont zich ook hierin onze grootste actrice, en het ligt waarlijk niet aan haar, dat ik er enkel maar „tooneel" in kon voelen. Ik voor mij had dan ook liever nu men toch is gaan coupeeren het stuk beëindigd gezien met het visioen van Wagram. Door het weglaten van het feest van Metternich, heeft men Rostand's werk onnoo- dig. verzwakt. Voor hen,, die L'Aiglon niet ken den, moet het complot en vooral de verschij ning van dien tweeden hertog Von Reichstadt verwarrend hebben gewerkt. Al het verband was nu immers zoek en heel de opvoering werd hierdoor wel wat al te veel tot een ster-ver- tooning gemaakt. Had men het stuk laten ein digen met de scène van Wagram, dan had men het verband niet verbroken en tevens een lo gisch en indrukwekkend slot gehad. Dat de opvoering als geheel toch boven een gewone ster-vertooning uitging, was te dan ken aan de voortreffelijke bezetting van de voornaamste mannen-rollen. Daar was aller eerst Jan Musch als Séraphin Flambeau. Musch maakte van dezen grognard een monu mentale figuur. In dezen oud-soldaat leefde tegelijk de Parijsche gamin. Hij was van een onverschrokken bravour en tegelijk van een verrukkelijk Franschen geest. Hoe prachtig was reeds dadelijk die uitval tegen Marmont, die glorificatie van den „onbekenden soldaat" van de roemruchte „grande armée". Van welk een verrukkelijken overmoed het tooneel, waarin hij als een goochelaar alle heerlijk heden voor zijn jongen idool te voorschijn toovert-, van welk een cranerie was hij, toen hij zijn berenmuts opzette en de „wacht" voor den geliefden keizerszoon op Schönbrun betrok. De meest pacifistische Hollander moest wel onder de bekoring komen van dit symbool van den legendarischen soldaat uit den Napoleon- tischen tijd. Ko Arnoidi was Von Metternich en speelde de rol van dezen geslepen diplomaat strak en uiterlijk onbewogen. Misschien zou het be- '•oemde tooneel voor den spiegel nog sterker indruk hebben gemaakt, wanneer Arnoidi hierin nog meer domineerend. wreeder en cynischer ware opgetreden. Maar overigens was het een creatie, die vooral door het streng heheerschte en koele, eerbied afdwong. Een hartelijke, vriendelijke, wat ombeteeke- nende keizer Franz gaf Gobau, een markante politie-s.pion Jan Teulings. De overige rol len zelfs die van Maria Louise zijn zoo weinig belangrijk en worden alle zoo geheel overschaduwd door de drie hoofdrollen het Arendsjong, Flambeau en Metternich dat men ze nauwelijks opmerkt en na de opvoe ring onmiddellijk vergeten is. Ze zijn niet veel meer dan figuratief en wij behoeven ze hier dus niet te bespreken. Dat er nog wel belangstelling voor het too neel is. wanneer er werkelijk komedie wordt gespeeld, hebben wij Zaterdag weer kunnen zien. Onze Stadsschouwburg was ondanks de verhoogde prijzen tot den nok gevuld en het publiek dat zich altijd gelijk blijft genoot van Rostand's romantiek. Misschien ligt hierin een vingerwijzing voor onze altijd maar naar nieuw repertoire zoekende tooneèl- directies. Zou er ook niet weer belangstelling zijn voor Cyrano, met Musch in de titelrol en Else Mauhs als Roxane? Maar dan moet de romantiek ook worden gegeven met die brille, die fougue, die virtuositeit en die mee slepende bravour, zooals in L'Aiglon door Else Mauhs en Jan Musch. Dan zal zij het publiek veroveren, zooals zij het ook weer Zaterdag heeft gedaan. Het was weer eens een groote tooneelavond en de ovatie, Else Mauhs aan hel slot gebracht ,was zoo geestdriftig, als wij het slechts op zulke avonden meemaken. Er wa ren zeer veel bloemen voor onze grootste ac- vice. Een huldiging van symbolische be- teekenis was het fraaie bloemstuk met het hnt in Fransche kleuren aan het slot. Want er zijn weinig stukken, waarin de Fransche geest zoo volkomen tot uiting komt als in Ros tand's L'Aiglon J. B. SCHUIL. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Solist; Jos. de Clerck. Het vioolconcert in Es gr. t., dat als no, 268 in KöcheT's Catalogus van Mozart's werken "oorkomt, wijkt, wat de behandeling van het solo-instrument betreft, niet onaanzienlijk van Mozart's andere vioolconcerten af. De solopartij bevat tertsengangen en andere twee rtemmige gedeelten, passages in gebroken oc taven en zeer hooge liggingen, welke men in drie andere werken niet vindt. Daarentegen zijn thematiek en bouw echt Mozartsch. Ei- wordt dan ook door sommige deskundigen be twijfeld of het concert in Es in den vorm-, waarin wij-het kennen rechtstreeks van Mo zart afkomstig is. Dat het thematisch mate riaal van Mozart zelf is. daaraan behoeven we niet te t-wiifelen en in elk geval is de uit werking geschied door iemand, die met Mo zart's stiil zeer goed vertrouwd was. Maar men heeft dan ook de veronderstelling geop perd, dat Süssmayr dezelfde, die Mozart's Reouiem na diens dood voltooide het con cert naar schetsen van Mozart zou hebben uitgewerkt. Hoe het zij, het concert in Es is in den bestaanden vorm Mozart waardig, maar °vfvs biedt het den speler'ongewone moei- liikheden. Misschien zijn deze wel de oorzaak dat het veel minder vaak dan de concerten in G. D en A, die toch voor een volmaakte voor dracht ook al moeilijk genoeg zijn. in 't open baar gespeeld wordt, en we mogen dus Jos. de Clerck erkentelijk zijn. dat hij juist dit con cert ter uitvoering koos en te meer erkente lijk, wijl hij er een schier volmaakte auditie van gaf, voornaam van opvatting, vrij; var effectbejag of overdrevenheid in een of an dere richting, warm gevoeld in de cantilenes, levendig en sprankelend in de snelle figuren en prachtig van toon. Marinus Adam en het orkest bleven niet in gebreke om deze ver tolking recht te doen wedervaren. De overige nummers van het programma van Zondagavond waren alle goede bekenden wat niet wegneemt dat ook hierin veel schoons was te genieten. Rameau's Ballet stukken en Grieg's Eerste Peer Gynt-Suite omlijstten het Vioolconcert: na de pauze hoorden we Weber's Freischütz-Ouverture. de Huldigingsmarsch uit Sigurd Jorsalfar" van Grieg en .Les Préludes" van Liszt. In den aanvang der Ouverture was de onderlinge zui verheid niet volkomen: overigens heeft het orkest ze*"* goed werk v-errtcbt. Adam's leiding is in den loop van zijn werkzaamheid als di rigent heel wat levendiger en doelbewuster geworden, zoodat men ook vele bekende wer ken gaarne van hem hoort. En twee van de drie zooeven genoemde werken behooren ook tot de steeds geliefde van het repertoire. De Huldigingsmarsch had wellicht door iets meer contrasteerends vervangen kunnen worden. Maar men toonde zich voor het gebodene dankbaar en daar was reden toe. K. DE JONG. V. A. R. A. Bonte Avond. Bont was het concert dat Zaterdagavond in de nagenoeg geheel gevulde Gemeentelijke Concertzaal gegeven werd: er traden niet min der dan vier verschillende orkesten of muzi kale ensembles, twee solisten en een spreker op. Maar men zou niet kunnen beweren dat een van die allen het te bont gemaakt heeft. Integendeel: wat gegeven werd was, alles in zijn genre, goed of zelfs meer dan dat. Het Vara-orkest. dat onder Hugo de Groot's kun dige en pittige leiding staat heeft zich hier ter stede al vroeger doen kennen als een niet groot, doch uit voortreffelijke instrumentalis ten samengesteld en door den leider uitne mend geschooid ensemble, waarvan we Mas- cagni's weinig algemeen bekende, maar aar dige en in klassieken stijl knap bewerkte ouverture „Het Masker" met groot genoegen gehoord hebben en bij de „Geschichten aus dem Wiener Wald" van Joh. Strauss werkte het perfect met de zangeres Marie Vos samen. Een kleiner ensemble speelde onder leiding v. Eddy Walis lichtere muziek en de dirigent, die als „Stehgeiger" optrad, deed in schier acro batische bewegelijkheid niets voor de meest Hongaarsche zijner collega's onder, maar toonde bovendien af en toe dat hij, behalve het orkest, ook den strijkstok en de viool mees ter was en dat hij behalve staaltjes van eenigszins overdreven sentiment ook bewijzen van goede techniek kon geven. Later leidde hij „De Flierefluiters", het bekende jazz-orkest. dat echter onder Walis' directie geen jazz doch gewone lichte amusementsmuziek speelt. Toen liet hij vedel en strijkstok weg, doch dirigeerde niet minder expressief dan te voren en bege leidde de zangeres Marie Vos en den humorjs- tischen zanger Albert de Booy voortreffelijk. Dat de coloratuurzangeres sommige deelen ha- rer voordrachten bisseeren moest en dat Al- bert de Booy een reusachtig succes oogstte spreekt van zelf. eveneens, dat de komische momenten niet ontbraken. Een deel der „Flierefluiters" zagen we later in ander gewaad als X X-ensemble onder lei ding van Cor Steyn. Toen werd meer speciale jazz-muziek gespeeld en menig voorbeeld van solistische vaardigheid gegeven. Jan Lemaire gaf een zeer toegejuichte voor dracht van de humoristische schets „De Twij felaar" van Joh. Broedelet en de Vara-bestuur- der Pleysier hield een pakkende, met eigen Haarlemsche herinneringen gekruide rede, waarin hij o.a. het groote cult.ureele belang van de ontwikkeling ook van de muzikale voor een beter en gelukkiger bestaan be pleitte. K. DE JONG. HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel - met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3.— Iedere Tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3- Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf 115. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.SO Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9 -12 ea tui 1-4 sur Zaterdags 'van 9 -12 nor AVOND SPREEKUUR Diojtlog, Woensdag ca Donderdag 7-9 imr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING doorN.d.rl.„dschTandarts HET TOONEEL. KOBBEDOES TE ANTWERPEN*. Het blijspel Robbedoes van Henk Bakker en mevrouw Christ, van BommelKouw, waarvan onze Kon. Letterl. Ver. Cremer in het begin van het seizoen te aHarlem de premiere heeft gegeven, is Zaterdagavond met veel succes jespeeld in het Theater van de Fransche opera te Antwerpen door Het Koninklijk Vlaamsch Tooneel. „HAARLEMSCHE KUNSTKRING". Het bestuur der nieuw-opgerichte Vereeni- ging „Haarlemsche Kunstkring" schrijft ons: De nieuwe naam der Vereeniging zal voortaan zijn „Haarlemsche Kunstkring"; de vereeniging werd opgericht op 27 December 1934 met aanvankelijk 109 leden. De groei van het ledental is thans van dien aard dat de perspectieven der vereeniging zeer goed zijn. Op Vrijdag 25 Januari a.s. zal dan ook in den Stads-Schouwburg reeds een voorstelling worden gegeven door mevr. De Boervan Rijk's Ensemble. Opgevoerd wordt „De medailles van een oude Vrouw". Met de tooneeldirecties en de directie van den Stadsschouwburg is volkomen overeen stemming bereikt. Het aantal leden stijgt voortdurend en het vertrouwen komt volkomen terug. Het secretariaat is thans gevestigd Oranje Nassaulaan 109, Overveen. Tot zoover dit bericht. Wij teekenen hierbij aan, dat deze ver eeniging is ontstaan uit de vereeniging „Het Schouwspel." De naam „Haarlemsche Kunstkring" zal echter aanleiding geven tot verwarring, daar hier ter stede reeds een vereeniging van dien naam bestaat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Keyzer, Hodsonstr. 1. armband: Gussenhoven, Gr. Houtstraat 126 bankbiljet: Klopmeyer. Oranjeboomstraat 96. bandafnemer: de Korte. Ten Katestra.at 20. boek; bur. v. politie. Smedestraat, ceintuur; damesparapluie; kindertasch m. i.: Kauling, Jacobijnestraat 16 rd„ ceintuur; v. Koperen. Gasthuislaan 48. ceintuur: v. d Veen. Geweer straat 8, ceintuur: Jacobs. Hof. v. Egmond 8. ceintuur; de Droog, Luitesteeg 15; paar handschoenen: Rut.te, Bakkerstraat 43, hand schoen; de Vries, Engelzstraat 32 zw., hond; Vernout, le Hoogerwoerddw.straat 7. hand schoen: Kapelle. Wagenweg 86, kinderhand schoen; Wolvees. Lingestraat 44, jongensjas: .Fauna", kat; Karst. Harmenjansweg 26. muts; Klengen. v. Nesstraat 33. portemonnaie m. i.: Jamin, Nieuwe Gorenmarkt 26, para- pluie; Hierse Spaarnhovenstraat 85. uniform pet; v. Bree. Heerensingel 145 rd„ honden penning; Prikker. Oostvest 10, damesporte- monnaie m. i.; Celhorst, Rollanadstraat 33, regenpijpen; v. Essen, v. O. d, Bruijnstraat 206, ring; Kuvermans, Achterweg 10, sokken; Springveld, Geh. Bothastraat 17, sleutel; v. d. Putten, Laurierstraat 9, sleutel. DE GRONDEN TEN N. VAN DE JAN GIJZENVAART. B. en W. stellen den Raad voor, te hunner beschikking le stellen een bedrag van f 130.200. voor de uitvoering van openbare werken op en in een gedeelte van de gronden gelegen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. GRATIFICATIE. B. en W. stellen den Raad voor. aan N. Ste.t, jewezen werkman van de personeelsreserve werkzaam geweest als straatveger, bij de Gemeentereiniging, een gratificatie te verlee rden. (Adv. Ingez. Med.) VERKEERSONGEVALLEN. Te Overveen. Zondagmorgen omstreeks acht uur kwam een auto bestuurd door een dame uit Vogelen zang op den hoek Schulpweg en Nicolaa? Beetslaan. Door de gladheid van den wea slipte de auto en kwam tegen een tuinhek van den heer de W. Het hek werd niet ern stig beschadigd. De schade zal door de dame worden vergoed. Zondagavond half zes kwam van den Tet terodeweg een jongeman per fiets, waar ach terop zijn meisje was gezeten. In een bocht geraakte het meisje met den voet tusschen de snaken terecht, waardoor zij een ernstige vleeschwonde opliep. Zij werd in het Sta tionsgebouw binnengebracht, waar dr. Bos de fconde heeft gehecht. Later is zij per politie auto naar haar woning te Haarlem-Noord gebracht. Moeder heeft gelijk Zusje zal vast een charmante, bekoorlijke vrouw worden! Daarom is het zoo goed gezien, dat Moeder met hulp van Castella er nu 1 voor zorgt, dat Zusje haar perzik-zachte huid je houden zal! Castella is een schoonheids- zeep, die de teint verjongt! OP Q GOEDE ZEEP STAAT DèBBBLM^N (Adv. Ingez. Med,) Daan Hoeksema. t Te Amsterdam is na een korte ongesteldheid de teekenaar Daan Hoeksema overleden. Zijn vaardigheid voor teekenen besteedde hij aan het ontwerpen van speelgoed, dat de kinderen zelf aan het. werk zet. Zijn knutsel werk had een opvoedkundige waarde. Hoek sema heeft den 55-jarigen leeftyd bereikt, iliché. KURT LIEBERMANN WEGENS HOOG VERRAAD VEROORDEELD. Het gerecht te Berlijn heeft den 31-jarlgen so cialist Kurt Liebermann uit Dresden wegens voorbereiding van hoogverraad die hij ten deele in het buitenland zou hebben begaan veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf en zes jaar eerverlies. Liebermann werkte na Hitler's komst eenige maanden illegaal in Duitsch- land. begaf zich vervolgens naar Praag en Parijs waarheen de leiding was verplaatst. In Februari 1934 nam hii deel aan een interna tionale conferentie In Laren waar echter alle buitenlandsche deelnemers werden ge arresteerd en over de Duitsch grens gezet waar zij naar de gevangenis der geheime staatspolitie te Berlijn werden overgebracht. VEEL ORDERS EN TOCH ONTSLAG. Door contingcntecering gebrek aan grondstoffen. Hoewel ruim van orders voorzien, heeft een schoenfabriek te Waalwijk een aantal ar beiders moeten ontslaan, omdat zij door de contingenteering van loer niet over voldoende "rondstoffen beschikt. Deze grondstoffen wor den ook niet in ons land vervaardigd. DE GASKRAAN OPENGEDRAAID. Financieele moeilijkheden de aanleiding? Zaterdag heeft de administrateur van het Gasthuis te Goes, de heer A.. gepoogd zich zelf, zijn vrouw en zoon door gasverstikking om het leven te brengen. Het plan werd door tijdige ontdekking door den zoon verijdeld. De man en de vrouw zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De man verkeert in ernstig overspannen toestand. Juist dezer dagen is men bezig met het ac countants-onderzoek van de boeken van het gasthuis. Of tusschen dit feit en het hierboven genoemde verband bestaat, is niet te zeggen. Of er een tekort in kas is en hoe groot dit eventueel is. is evenmin bekend. In een Zaterdagavond gehouden vergadering van Burgemeester en Wethouders is de admi nistrateur. hangende het accountants-onder zoek. in zijn functie geschorst. FEUILLETON door BERTA RUCK. HOOFDSTUK XXIII. Tooverij. Terug in Londen! Londen en Chelsea, en het huis op het Em bankment, waar Patricia Lloyd-Hughes kamers had of, om duidelijk te zijn, een groote zolderkamer, die zij in tweeën gesplitst had door een zwaai; cretonne gordijn op te hangen en er zoodoende een alleraardigste zit- en een slaapkamer van had gemaakt. Patsy zat nog aan haar ontbijt, toen er aan de deur getikt werd. „Binnen." Meteen stormde er iemand naar binnen, die juffrouw Lloyd-Hughes nog nooit te voren ge zien had. Het was een jonge man, een knappe chauffeur, met een overjas over den arm en een handkoffer in iedere hand. Het was zeker de zoon van haar huis juffrouw, dacht Patricia, want die was bij een garage in dienst. Haastig stond zij op en zei: „Ik ben bang. dat u zich vergist heeft. Moet u soms bij juf frouw zijn?" „O, jou domme Pats!" zei de chauffeur lachend. Toen zag Patsy.. wie het was. Zij liep haastig naar haar oude vriendin toe. „Guelda!" „Fijn!" riep Guelda Rhos triomfantelijk uit, „Dus jou heb ilr er ook mee gefopt. Ik was erg benieuwd, of mij dat gelukken zou. Hiep, hiep hoera!" Patsy nam lachend een van de handkoffers .van haar aan. „Kind, wat ben ik blij, dat ik je weer eens zie. Ga een eindje achteruit, en laat ik je nog eens goed opnemen. Ja, je vermomming is uitstekend. Je bent sprekend Reggie van tien jaar geleden. En je hebt dus verlof kunnen krijgen? Mag je tot morgen blijven?" „Ik blijf hier. Kun je mij logeeren? Ik ga niet weer terug." Ontsteld door iets in den toon harer woor den, zette Patricia den handkoffer neer. „Wat? Ga je niet terug? Heelemaal niet, be doel je?" „Neen. heelemaal niet." „Is er iets gebeurd? Hebben ze hebben ze je gesnapt? Zeg, Guelda, weten ze daar nu op Wellalone allemaal toch, dat Smith een meisje was?" „Dat zullen ze nooit wetenantwoordde Patsy's vriendin. Ze gooide het hoofd achter over en mikte de chauffeurspet midden tus schen de kussens op Patricia's divan, „Nu hebben ze ook geen kans meer, om mij ooit te snappen," zei ze lachend. „Ik heb daar voor goed afscheid genomen; en ik zal je gauw wat anders vertellen." „Wat dan? Wat „Dit was de eerste betrekking van Jim Smith. Ik doe het nog eens. Patsy. Ik neem weer een mannenbaantje aan." Patsy keek akelig ontsteld. Ze begon: „Maar. Guelda!" „Pats. als je me tegenspreekt, dan loop ik meteen weg. Als je me ook maar één vraag doet. dan laat ik je tuinfeest in den steek en loop meteen naar het dichtstbijzijnde verhuur kantoor," zei Guelda-alias-Smith, greep haar pet en keek haar vriendin uitdagend aan. Patsy staarde haar aan, of was het hem? Guelda had niets van een verkleed meisje Het was een jongen in optima forma, die daar voor haar stond. Geen wonder, dat al die menschen op Wel lalone Court zich hadden laten beetnemen! Geen wonder dat die kleine Lady Day gepro beerd had, met hem te flirten! Geen wonder, dat Guelda het een volle veer tien dagen had klaar kunnen spelen! i „En Patsy. ik vertel je dus maar meteen, dat ik plan heb voor mijn verdere leven mij te bepalen tot het zijn van chauffeur. Ja, ik meen het. Ik ben van plan, tijdelijke baantjes als chauffeur aan te nemen. Nu weet ie het dus, en heb je nu plan, om met mij te blijven kunnen dus eesn rustig kwartiertje samen argumenteeren er over,of wil je mij helpen met verkleeden?" Met een beweging, die aan moest duiden, dat zij de zaak ais afgehandeld beschouwde, schoof Patsy Lloyd-Hughes het gordijn op zijde, dat haar verblijf in twee kamers ver deelde. „Ik weet, wat een succes het is, om met jou te redetwisten. Ik zal me er dus maar niet in begeven. Hoeveel paar zijden kousen ben ik je schuldig?" „Geeft u me liever sokken, juffrouw," ant woordde de stem van Jim Smith (a la Harris); „en wat is u van plan me aan te trekken voor dat feest?" „Ik heb alles al klaar liggen. Kom dus maar gauw hier en maak wat voort. We hebben nog maar een half uur." Een half uur later werd de deur, die Jim Smith, den chauffeur, had binnen gelaten, dichtgesloten achter Madame Vera. Vier uur later. Het tuinfeest op Orrery House was in vollen gang. Overal in het rond stonden tentjes. Heele scharen van bezoekers waren over het park verdeeld: maar waar je ook liep, je hoorde bijna niets anders dan: „Is het niet ontzettend warm vandaag? Hoe vind Je zoo'n hitte? Het is bepaald ondragelijk warm!" In een schaduwrijk hoekje van den tuin stond een kleine vierkante tent wit en groen gestreept, en op een aanplakbiljet stond met roode letters te lezen: „Madame Vera" Waarzegster en Clairvoyante. „De Toover Bol." Het was halfdonker in de tent. Door de nauwe opening aan de voorzijde kon men twee rieten stoelen zien staan, een voor de waar zegster en een voor de bezoekers, en verder een klein tafeltje. Op dat tafeltje lag een langwerpig kussen van purperkleurig fluweel. Daar moest de be zoeker zijn hand op leggen, opdat Madame Vera dan duidelijk in de verschillende lijnen kon zien, wat de toekomst voör deze inhield. Verder stond er nog een ebbenhouten stan daardje op de tafel, waarop een glazen bol rustte. De bol weerkaatste het beeld van de clair voyante, die op dat oogenblik alleen was. Ze was gekleed in een slap neerhangend wit kleed. Een witte draperie, met goud afgezet, was om haar hoofd gebonden, en daar omheen had ze een kransje van vergulde muntjes. De wenkbrauwen en oogharen van Madame Vera waren heel donker geverfd. Haar oog leden waren blauw gepoederd, en het overige van haar gelaat was nauwelijks te onderschei den door den sluier, dien zij voor had gedaan. Zij scheen even een rustig oogenblikje te heb ben, en Madame Vera strekte dus haar armen omhoog en sloeg haar Oostersche draperieën wat naar achteren. Zij had haar armen vol armbanden, maar dat verborg noch de bruine kleur, noch de sproeten, hoewel zij daarvoor ook al met bismuth aan den gang was ge weest. Boven den elleboog waren ze blank en her innerden aan de gespierde armen van een jongen van een jaar of zestien. Zij sterkte ze uit tot ver boven het hoofd en gaapte eens achter haar Turkschen sluier. Buiten de tent hoorde men het rammelen van glazen, en een stem riep: „Het is Patsy maar. Kan ik terecht met onze lunch, of ben ik te vroeg?" „Je bent eer te laat. Ik heb een honger als een paard," riep Madame Vera uit en haastte zich de opening van de tent wat grooter te maken. Patricia Lloyd-Hughes, in eenvoudige rose jurk en een roset met lange linten in rose, wit en groen daarop bevestigd, als teeken. dat zij gerechtigd was tot verkoop op het feestterrein, had een groot theeblad stevig met beide han den vast. De waarzegster ruimde daarop vlug het tafeltje leeg, want de mayonnaise, aardbeien met room, komkommer sandwiches, bitter koekjes en ijs lachten haar bepaald toe, en even later zaten ze met hun beiden te smullen, hebben." „Ik heb een groot papier aan je tent opge hangen met ..Gesloten wegens lunch-tijd". We „Fijn!." zei Guelda-alias-Madame Vera, ter wijl ze haar sluier ter zijde legde. „Ik ben werkelijk uitgehongerd. Heb je nog al wat lumpers verkocht?" „En uur geleden hadden we alles uitver kocht en moesten naar de zaak sturen om nieuwen voorraad. Iedereen was even royaal, behalve een en nog wel een van wie de vin gers van boven tot onder vol ringen zaten. Zij vroeg, of ik geen vijf shilling op den prijs kon korten, als ze twee jumpers kocht. En hoe gaat het met de tooverij?" „Schitterend." antwoordde Madame Vera. Zij haalde van onder de tafel een kom van papier maché te voorschijn en schudde er eens mee. „En hier," ging zij voort, „heb ik een geld kistje vol bankpapier. Wat zeg je daar wel van?" Ze praatte vroolijk voort; te vrooüjk vond Patricia. Het had niets van haar eenvoudige jeugdige opgewektheid van vroeger. „Pats. ik heb wel al tienmaal zooveel ont vangen voor weezen, dcyi ik in een heelen dag bij elkaar dacht tc brengen. Het is. of ze alle maal het eerst bij mij een kijkje zijn komen nemen. Kun je het je eigenlijk we! begrijpen, dat de menschen. die dikwijls steen en been klagen over hun hooge rekening van- het electrische licht of den kruidenier, met geld gooien, als ze zich de toekomst laten voor spellen?" „Ik vind het heel gewoon. Voorspellingen gaan veelal over liefdesaangelegenheden, en dat is hun meer waard dan kruidenierswaren." „Mij niet," verklaarde Guelda stoutweg, ter wijl ze van een bitterkoekje zat te genieten. (Wordt vervolgd.)!

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7