Huwelijksleer. 52e Jaargang No. 15810 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 9 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Mos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 175.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Januari. Accoord. De internationale politieke hemel is sterk aan 't opklaren. Nu zijn Italië en Frankrijk het op verregaande wijze met elkaar eens ge worden, en wie zou een jaar geleden geloofd hebben dat zulk een tafereel mogelijk ware: Mussolini en Laval, naast elkaar staande in een loge in de Romeinsche Opera, en beiden den Romeinschen groet brengend aan een wild-juichende menigte in de zaal? Het Accoord van Rome beteekent méér dan de oplossing der geschillen tusschen Frankrijk en Italië. Engeland staat er ook achter, en Duitschland kan er zich bij aansluiten, zoodat we nu eens niet te maken hebben met een ouderwetsche machts-alliantie of Entente, gesmeed tegen anderen, maar met een over eenstemming tusschen de Europeesche groote mogendheden, die een prachtig eind op weg schijnt te zijn. Gereed is zij nog niet, en men moet zich in deze dingen van voorbarige hoera's weten te onthouden. Maar als straks het Saarplebisciet maar goed afloopt, en de Volkenbond het correct interpreteert, en Flan- din en Laval naar Londen gaan om daar te hooren te krijgen: „nu, staat jullie veiligheid er nu beter voor. of niet?", en ze zullen daar bevestigend op moeten antwoordennu, dan! Dan zou Frankrijk water in zijn wijn kunnen doen, en Duitschland zou in den Vol kenbond kunnen terugkeeren, en er komen al berichten in over een mogelijke hervatting van de Ontwapeningsconferentie in Februari! Het ziet er inderdaad allemaal ineens veel !&eter uit. Dit jaar 1935 heeft in zijn eerste dagen de goede verwachtingen, waarmee het ingeluid werd, niet beschaamd. En als het zoo ver komt als hierboven wordt aangeduid, waarom zou dan de Economische Conferentie ook niet weer bijeen kunnen komen? Een overtuigd vrijhandelaar als de Fransche premier zal in die richting zéker ambities koesteren. Want de handelsbelemmeringen verlammen Europa erger dan ooit, terwijl de fantastisch- hooge bewapenings-begrootingen de staats huishoudingen drukken en de belastingbeta lers doen kreunen. Politieke overeenkomsten en hoera's in opera's zijn heel fraai, maar de noodwendigheid, zaken te doen, dringt zich vooral op. Tot dit zakendoen behoort zoowel dé vermindering van de nuttelooze en levens gevaarlijke bewapening als het wegnemen van de remmende handelsbelemmeringen. On willekeurig dringt de herinnering aan Briand's plan de Europeesche Federatie weer naar voren. Zou een Europa, dat in staat is tot een Volkenbonds-regeling als die van het Saarplebisciet, de logica missen om in te gaan zien, dat het zelf het ergst bedreigd wordt door zijn eigen verdeeldheid, dat het door zijn laatsten oorlog nabij den rand van den afgrond is gebracht, en dat de tijd is aange broken om in dit kleine deel der wereld vaste, blijvende eenheidsvormen te scheppen? Zoo vaak heb ik al in deze rubriek geschre ven over „de Eenige Weg", die tenslotte toch gevolgd zal moeten worden. Het is een jaar of twintig geleden dat een zeer begaafd man een jongen journalist dezen raad gaf: „Laat je niet afleiden op zijwegen, lees niet teveel be schouwingen over détails of over redevoe ringen die morgen weersproken kunnen wor den. Iedere politieke en sociale kwestie, zelfs de grootste, is in wezen eenvoudig. Er is altijd maar éen uitweg, éen finale oplossing moge lijk. Probeer die uit de feiten te distilleeren, dan ben je er. Dan weet je hoe het gaan moet, omdat het niet anders kan". En dat was, naar mijn overtuiging, een zeer wijze raad. In sommige tijden kan hij tot som bere conclusies leiden. In tijden als deze juist niet, omdat uit chaotische perioden altijd nieuwe scheppingen, nieuwe vormen, nieuwe eenheid te voorschijn zijn gekomen. Ondanks alle tegenslagen, alle teleurstellingen, alle hevige schokken gaan we in die richting. Europa zal niet „genezen aan Duitschland", of aan' Engeland of Italië of Frankrijk of andere mogendheden die zoo luid hun eigen voor treffelijkheid kunnen bezingen, zonder dat ooit iemand een objectieve uitspraak tusschen al deze voortreffelijkheden zal kunnen doen. Europa zal moeten genezen aan zichzelf. En dan pas zal het ook met de Vereenigde Staten tot volle samenwerking kunnen komen. R. P. De heer E. Kimman overleden. Viel in zijn woning van de trap. Hedenmorgeh is de heer E. Kimman, eigenaar van de garage Kimman aan het Plein en den Wagenweg, van de trap geval len. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat hij terstond is overleden. De heer Kimman begaf zich van de slaap kamer naar beneden, vergezeld van zijn 3-ja- rig dochtertje. Plotseling gleed hij uit, viel met de hals op de leuning van de trap waar door de halswervel brak en de dood intrad. De overledene was officier van de Haar- lemsche burgerwacht en vroeger lid van de zangvereeniging Haarlemsch Palestrina-koor Met zijn broer heeft hij zijn vader in de zaak jgevolgd, die verleden jaar vijftig jaar be staan heeft. De heer Kimman is ruim 44 jaar geworden. De begrafenis is vastgesteld op Zaterdag op de begraafplaat St.-Barbara nadat in de St.- Bavo de uitvaartdiensten te half tien zullen zijn gehouden. De Armenraad te Haarlem. Aanvang 8.15 Een verlaging der subsidie van Haarlem. Bij de begrooting voor 1934 deelden B. en W. van Haarlem reeds aan den raad mede, dat zij besloten hadden om de voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en den dienst der Werkloosheidsbestrijding benoo- digde inlichtingen, voortaan door een eigeii dienst te doen inwinnen. Daar thans spe?dig tot uitvoering van dit, besluit kan worden overgegaan zal zoo schrijven B. en W. aan den raad met een lagere subsidie voor den Armenraad kunnen worden volstaan. B. en W. stellen daarom voor die subsidie voor 1935 van f 31.000 tot f 21.000 te verlagen. Cocaïne op valsch recept gevraagd. Twee personen te Amsterdam gearresteerd. In een apotheek aan den Admiraal de Ruy terweg te Amsterdam vervoegde zich Dinsdag avond een heer, die een recept aanbood, waar op afgifte werd verzocht van niet minder dan vijf gram cocaine. De assistente, die den be zoeker hielp, bemerkte dadelijk, dat dit re cept valsch was. Zij hield den man aan de praat en liet onderwijl telefonisch de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg waar schuwen. Weldra was een agent ter plaatse, die den bezoeker aanhield. Enkele oogenblikken la ter geschiedde de arrestatie van den schrij ver van het recept, die buiten in een auto wachtte en blijkbaar niet bemerkt had, dat de politie op de hoogte was gebracht. Het bleek een tandtechnicus te zijn, die er zijn as sistent op uitgestuurd had om de cocaine machtig te worden. Beiden werden naar het bureau overgebracht, waar proces-verbaal te gen hen is opgemaakt. KANTOORBEDIENDEN PLEEGDEN FRAUDE. Bij een bekende zaak in kantoorbehoeften aan de Prinsengracht te Amsterdam is men belangrijke fraudes op het spoor gekomen. Twee kantoorbedienden der zaak zijn in hech tenis genomen. Nog steeds de Lissone-diefstal. Maar het geld blijft zoek. Haarlemmers en tuinbouw- congres in Italië. Onder de auspiciën van het ministerie van landbouw in Italië en de internationale com missie voor tuinbouwcongressen en in samen werking met talrijke Italiaansche vereenigin- gen op tuin- en landbouwgebied zal van 16 21 September 1935 te Rome het elfde interna tionale tuinbouwcori-gres worden gehouden, waar zich weer alles wat zich interresseert voor en naam heeft op 't gebied van den tuinbouw zal vereenigen. Gelijk met het algemeen congres zal een spe ciaal congres van de F. H. P. I., den interna tionalen bond van beroepstuinbouwers, worden gehouden. In ons land heeft zich een nationaal comité gevormd dat de belangen der congressen in Nederland zal behartigen en er propaganda voor zal maken, In het Nederlandsche natio nale comité hebben de volgende heeren zitting genomen Jhr. G. F. van Tets van Goidsschalxoord te Zeist, voorzitter: Dr. J. D. Ruys, De Rollepaal te Dedemsvaart, secretaris; Jhr. Mr. C. Dedel, Den Haag; J. Dijkhuis, Boskoop; H. T. s' Jacob, Staverdein bij Elspeet; prof. dr. J. Jeswiet, Bennekom; E. H. Krelage, Haarlem; J. Mensing, Aalsmeer; Jh-r. dr. J. C. Mollerus, Haarlem: B. Ruys, Dedemsvaart; D. T. Ruys, Wassenaar, dr. M. J. Sirks, Wageningen; mr. M. Van Toulon van der Koog, Haarlem; H. ,Veendorp, Leiden. Naar aanleiding van den het vorige jaar bij het reisbureau Lissone in de Leidsc'hestraat te Amsterdam gepleegden diefstal van f 18.000 uit de brandkast, welk misdrijf destijds heeft geleid tot de arrestatie van twee mannen en twee vrouwen, is door de politie van het bu reau Singel thans nog een familielid van den hoofdverdachte aangehouden. Gebleken is, dat deze persoon eenig meubi lair had gekocht en dit betaald had met van dit misdrijf afkomstig gel-d, hetgeen hij zou hebben geweten, waardoor hij zich aan heling heeft schuldig gemaakt. De man is in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. Het gestolen geld is nog steeds niet terecht. Z. Exc. Minister Oud en Mr. Slingenberg spreken morgen, Donderdag in den Protestanten Bond. Zaal open 7.30 (Adv. Ingez. Med.) Wissellooper ging met zeven miile op de vlucht. Twee jaar tegen hem geëischt. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag, de 22-jarige A. G. terecht, destijds wissellooper bij de Ned. Middenstandsbank te Alkmaar, die op 12 November j.l. heimelijk met medeneming van een bedrag van f 7.000 was verdwenen. Hem was ten laste gelegd valschheid in .eschrifte en verduistering in dienstbetrek king van een bedrag van f 7.032.73. Het getuigenverhoor leverde geen bijzonder heden op. De Officier achtte de verkeerde levenswijze van verd. de oorzaak van de. misdaad en omdat hij het verkeerde van die levenswijze nog niet inziet heeft hij een lesje noodig. Verd. is geen misdadiger, doch een ernstig man en iemand, waar men mede lijden mee moet hebben, omdat hij het ver keerde van zijn levenswijze niet inziet. Als hij een misdadiger was zou spr. drie of vier jaar gevangensistraf eischen. Thans volstaat spr. met twee jaar gevangenisstraf te re'auireeren. Mr. H. Judell vroeg een onderzoek naar verd.'s geestvermogens te doen instellen, welk verzoek de Officier niet kon ondersteunen. S. D. A. P. De afdeeling I van de Soc. Dem. Arb. Partü houdt op Maandag 14 Januari, des avonds 8 uur, in het gebouw van den Protestantenbond een ledenvergadering, waar o.m. het volgende ter tafel zal worden gebracht: Opening en mededeeling. verslagen afge vaardigden gew. jaarvergadering, stemming over de groslijst Prov. Staten, candidaatstel- ling van leden voor den gemeenteraad, begroo ting 1935. De begrooting voor 1934-'35 wordt vastgesteld in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 1665. Haarlemsche tram reed bak fietsen en auto aan. Bestuurder ernstig gewond. Een gecompliceerd verkeersongeval, waarbij de bestuurder van een bakfiets ernstig werd gewond en het verkeer geruimen tijd stagna tie heeft ondervonden, is te kwart over vijf Dinsdag geschied in de De Clercqstraat te Amsterdam vóór de Wiegbrug. In deze straat reden in de richting van den Admiraal de Ruyterweg achter elkaar twee bakfietsen en een vrachtauto, die onmiddellijk gevolgd wer den door een tramtrein van de Haarlemsche tram. Op het oogenblik, dat de bestuurder van de tweede bakfiets een stilstaande handkar passeerde en daarvoor links uithaalde, deed de chauffeur van den vrachtauto hetzelfde ten aanzien van de fiets. Hij raakte dit vehikel echter met het rech- tervoorspatbord, waarna hij krachtig remde en stil stond. Beide voertuigen stonden toen vlak bij de rails van de snel naderende Haar lemsche tram, waarvan de bestuurder niet tijdig remmen kon, zoodat zoowel de auto als de bakfiets werden aangereden en geheel ter zijde geschoven. Ook de voorste bakfiets kreeg een stoot; de bestuurder, een 17-jarige jon gen, die, omkijkende, het gevaar bemerkt had, was er toen reeds afgesprongen, zoodat hij geen lestel opliep. Toen men de situatie eenigermate kon opnemen, bleek dat de be rijder van de andere bakfiets, een 23-jarige man, bewusteloos onder den auto lag. Spoedig was een wagen van den Geneeskun digen Dienst ter plaatse, waarmede het slacht offer, dat een groote hoofdwonde en andere zeer ernstige kwetsuren had opgeloopen, naar het Wilhelminagasthuis is vervoerd. De beide bakfietsen waren ernstig bescha digd; de auto en de tram bleken er vrijwel zonder schade te zijn afgekomen. Het verkeer was door dit ongeval zóó ernstig gestagneerd, dat een uitruk-auto van het bu reau Marnixstraat naar de plaats van het on geval werd gedirigeerd. Meer dan een half uur ging verloren, voor de normale toestand ter plaatse weer was ingetreden. SOC1ETÉ DES NATIONS LEAGUE OF NATIONS VOLKSABSTIMMUNGSKOMMISSION DES VÖLKERBUNDES BeibehaltungdergegenwartigenRechtsordnung |f (Status quo) Vereinigung mit Frankreich Vereinigung mit Deutschland HET STEMBRIEFJE VAN DEN SAARLAN- DER met de keuze, waarvoor de stemge rechtigde wordt ge steld: behoud van de tegenwoordige rechts orde (status quo), ver eeniging met Frank rijk, vereeniging met Duitschland, DER ABSTIMMUNGSBERECHTIGTE MACHT EIN KREUZ (X) IN DIE WEISSE KREISFLACHE DES SEINER WAHL E N T S P R E C H E N D E N FELDES (Aan de universiteit van de Amerikaansche stad Reno zijn colleges in huioelijksleer in gesteld.) Wat is in 't leven zoo belangrijk, Als 't huwelijk tusschen man en vrouw, Welk onderwerp is zoo omvangrijk. Als huwelijksmin en huwelijkstrouw. Om daar college in te geven, Lijkt mij voorwaar een zware taak, Maar in het hedendaagsche leven, Een zeer noodzakelijke zaak. Heeft men den prof al aangewezen? Daar lees ik in 't bericht niet van, Het lijkt een vraag, of men in dezen, Een vrouw moet kiezen of een man. En als je nader dit beschouwt, is Het ook een punt van teer beraad: Wil men een prof, die zelf getrouwd is, En dus uit ondervinding praat; Of moet men juist de voorkeur schenken Aan iemand, die het trouwen liet, En die. in theoretisch denken, De kwestie objectief beziet? Enfin, dat zijn tenslotte zorgen Voor gindsche universiteit, Die ons bespaard zijn en verborgen, Wij letten enkel op het feit; En vragen: wat zal men er leeren, Van den volmaakten huwelijksstaat, Kan men tenslotte promoveeren, Tot vaardig huwelijkscandidaat? Of kan ook 't droevig einde worden. Dat men op liefdesvuur, of tact, Of op verdraagzaamheid, of orde, Als huwelijksleerling smaadlijk zakt? Het is van 't grootste interesse, Dat staat in elk geval wel vast, Als men maar voelt, dat in die lessen. De leer van leer om leer niet past. P. GASUS. Bezwarende verklaringen voor Hauptmann. Twee getuigen verklaren den verdachte positief te herkennen. Bij de aankomst van Amerikaansche stemge rechtigden in het Saargebied hebben zich in cidenten voorgedaan. pag. 4 Nadere bijzonderheden over de besprekingen te Rome; overal instemming met het be reikte resultaat. pag. 4 Bij Zarachi stortte een militair vliegtuig op een regiment Inlanders; elf hunner werden ge dood. pag. 4 Het percentage van de roomboter in de mar garine zal verminderd worden. pag. 3 Nederlander zou in België een spoorwegaan slag gepleegd hebben. pag 3 Tegen een wagenverhuurder uit Gouda, die een schuldeischer had vermoord, is acht jaar geëischt. pag. 3 De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp tot ontslag aan huwende onderwijzeressen aan. pag. 3 Het 121,2 jarig bestaan der Kamer van Koophandel te Haarlem; de heer G. J. Droste Jr. tot voorzitter gekozen. pag. 5 De Frans Halsbioscoop. pag. 5 Nieuwe regeling voor de taxi's te Haarlem. pag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer H. D. Tjeenk Willink. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Accoord. pag. 1 Van onzen Londcnschen correspondent; Col lectieve veiligheid door internationale politie pag 4 J. H. de Bois: Tentoonstelling van Fransche impressionisten in het Frans Halsmuseum. pag. 2 J. II. de Bois: Haarlem's kunstschatten: Adriaan Brouwer: De Rookers. pag. 3 G. J. Kalt over „La Traviata" door de Opera Italiana. pag. 9 K. de Jong: Vierde concert der Haarlemsche Bachvereeniging. pag. 9 De zitting van Dinsdag in het proces te Fle- mïngton droeg aanvankelijk een vrij eentonig karakter, toen plotseling de openbare aan klager den naam afriep van een zekeren Amandus Hochmuth. Uiterst zenuwachtig, be vende over het geheele lichaam en onzeker van pas trad een 87-jarige grijsaard naar vo ren en nam plaats in de bank der getuigen. Hij vertelde, dat hij op den middag van den ^ntvoeringsdag op de veranda stond van zijn huis. dat aan den weg ligt naar het verblijf van de Lindbergh's. Hij zag een donkergroene automobiel naderen. Toen de auto ongeveer acht tot tien meter was verwijderd, keek de chauffeur uit de auto en zag hem. getuige, san, als ontwaarde hij een spookverschijning. Getuige had ook gezien, dat er een stuk van een ladder in de automobiel zat. Op een vraag van den openbaren aanklager, of de man. die in de auto zat, in de zaal aan wezig was. antwoordde Hochmuth bevestigend en hij stak de bevende band naar Hauptmann uit. Op hetzelfde oogenblik doofden eenige lampen in de zaal. Hauptmann maakte na deze verklaring een ontkennend gebaar, De tweede getuige was een taxichauffeur, die zei Hauptmann te herkennen als den man die hem een dollar had gegeven om in Maart 1932 een brief te overhandigen aan dr. Con don. Doch Hauptmann antwoordde terstond: „U bent een leugenaar!" Hauptmann voegde er nog aan toe, dat hij Peronne voor het eerst van zijn leven in het politiebureau had ge zien. Reilly zal Fischer beschuldigen, FLEMINGTON, 9 Jan. (Reuter). De ver dediging in het proces-Hauptmann wil het be wijs leveren, dat de brief over het losgeld is geschreven door Isidore Fischer en niet door Hauptmann; hoewel het schrift een zekere overeenkomst, vertoont met dat van Haupt mann, bestaan toch veel meer punten van overeenkomst met het schrift van Fischer De advocaat van de verdediging Reilly heeft er verder in toegestemd, dat de rapporten over de nummers van de bankbiljetten, welke het losgeld uitmaakten, zullen worden aangeno men, zonder dat de 22 getuigen hierover zullen worden gehoord. Dr. Condon getuigt heden De eerste getuige, welke heden zal worden gehoord is Condon. De docter verklaarde, dat Hauptmann ver kouden is en pijn heeft in de borstspieren. IN EEN WISSELKANTOOR INGEBROKEN In den nacht van 4 op 5 October van het vorige jaar hebben twee personen een bezoek gebracht aan een wisselkantoor in de Lichte Gaard te Utrecht, gedreven door den heer L., en geld er. bankbiljetten, gestolen. Deswege stonden ze Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht terecht. De officier eischte tegen beiden drie jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. LEGAAT VAN f 20.000 VOOR SIMAVI. Naar wij vernemen ontving Simavi een legaat groot f 20.000, vrij van rechten en kosten, dat aan deze voor onze Overzeesche geweesten zoo gewichtige en nuttige vereeni- eing vermaakt werd door wijlen den heer W. L. N. Smoes, in leven directeur van N.V. ,,Terauke Compagnie. Het geld moet speciaal voor geneesmidde len besteed, worden, Het rapport van „Kerk opbouw". Door de Synode besproken. De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft gistermiddag een buitengewone verga dering gehouden ter behandeling van het re organisatieplan van de vereeniging „Kerkop bouw". De commissie van rapport bestond uit de heeren: prof dr M. v Rhijn, te Utrecht, voorzitter; dr. P. Smit te Heumen; ds. J. Boonstra, te Gieten; ds. K. den Hollander, te Amersfoort en ds. F. Tammens te Oosterwold, rapporteur. Prof. Brouwer uit Utrecht heeft in een uit voerig betoog het rapport verdedigd op prin- eipieele en practische gronden oordeelend. dat het voorstel als een eenheid aan het oordeel der kerk moet worden onderworpen. Prof. dr. A. v. Veldhuizen uit Groningen, die eveneens als praeadviseur optrad wees op enkele bezwaren, het teveel naar voren bren gen van 'het eucumenische en den moderator. De secr. der synode ds. D. den Breems ver klaarde in zijn praeadvies geen der vier con clusies te kunnen aanvaarden. Twee amendementen werden voor de synode ter inzage gelegd. Hierna werd de zitting ver daagd. i VECHTPARTIJ MET ERNSTIGEN AFLOOP. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf kregen, te Rosmalen eenige opgeschoten jongens ru zie. De twist liep zoo hoog, dat een hunner met een ketting den 15-jarigen Albert de Bijl een slag op het oog toebracht. Daar de jon gen een bril droeg, drongen hem de glas scherven in het oog; hevig bloedend moest hij naar den dokter worden gebracht, waar hij werd verbonden. Zijn toestand is redelijk wel: het is niet waarschijnlijk, dat hij het gekwet ste oog zal moeten missen Toenemende koude in Duitschland. Rusland verwacht stijging van temperatuur. BRESLAU, 9 Januari (D.N.B.) De koude is nog toegenomen; vanochtend werden tem peraturen van 18 tot 20 graden vorst gemeld, terwijl in het Isar-gebregte op 840'meter hoog te een temperatuur van 26 graden onder nul werd geconstateerd. HAMBURG. 9 Januari fD.N.B.) In geheel Noord-Duitschland is hedenochtend de tem peratuur gedaald tot ver benedeen vriespunt. In de omgeving van Hamburg rekent men op nog verder dalen van de temperatuur en ver wacht men, dat de koude nog eenigen tijd zal aanhouden. MOSKOU,, 9 Januari (Reuter) De Sovjet- Russische pers verwacht in de komende da gen een verhooging van de temperatuur, ko mende vanuit het Nooi'd-Westen. Het schiereiland Kola meldt een tempera tuur boven vriespunt. In midden-Rusland en de Oekraine is het veel kouder, hier zijn zelfs temperaturen van. 40 graden vorst geconstateerd. Talrijke personen zijn door de koude om het leven gekomen, o.a. een oudere vrouw en twee dronken arbeiders, die op den openbaren weg zijn doodgevroren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1