WeMièmtr DE BILT Zoo een en ander. Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent UITVERKOOP Neem 'n "AKKERTJE" ECHTE WALES-ANTHRACIET Berichten in enkele regels In dit seizoen scoorden ^"letteren en kunst |j tentoonstelling WUbNSDAG 9 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 V olksuniversiteit. De cursussen na de Kerstvacantie. De Volksuniversiteit heeft voor den tijd na de Kerstvacantie het volgende programma sa- gengesteld voor cursussen en lezingen. Luistercursussen. De heer J. Kapelner te Amsterdam over grafologie. Astronomische cursus, georganiseerd in sa menwerking met den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring: het planetenstelsel voor Dr. G. F, W. Mulders van het Heliophy- sisch Instituut te Utrecht; het sterrenstelsel door den heer D. Veldt, van de sterrenwacht te Leiden en veranderlijke sterren door H. Kleibrink Jr. van de Sterrenwacht te Leiden. Electrotechniek en haar toepassingen in de industrie, o.a. het lasschen, door Ir. A. D. Mesritz, te Bloemendaal. De heer H Ch. van der Mandere. te 's-Gra- venhage, over „Mijn ervaringen in het Saar- gebied." Vogelleven in Nederland (met lichtbeelden en filmt door Jan P. Strijbos, te Heemstede. Moderne Engelsche romanschrijvers, door mej. Ada Geyl, Den Haag. W erkcur sussen. Cursussen in de Italiaansche taal door mej. L. L. Bierens de Haan, te Aerdenhout. (a. voortzetting van den begincursus; b. voortzet ting van den vervolgcursus). Lezingen. De volgende lezingen en filmvertooningen zullen gehouden worden. De Marofilm: Bijen en bloemen; met de filmcamera het bij en jaar door. (fotografie en draaiboek: Alex Roosdorp, te Deventer; ma nuscript: G. Dudock te Haarlem. Eerste openbare voordrachtavond in Neder land door mevr. Willy Haak, te Amsterdam. Filmvertooning: Scheepvaart en Wereld verkeer door A. Clippers, Den Haag. Tenslotte is het bestuur voornemens, den leden nog een lezing met films over het vlieg- wezen aan te bieden, te geven door een van de bekende piloten der K.L.M. Voorloopig is vast gesteld! dat deze lezing zal worden gehouden door den heer H. C. van Veenendaal. Filmbiografie van Prinses Juliana. Vervolg op Neerlands Oranjefilm. Als vervolg op Neerlands Oranje-film is thans een film betreffende het leven van Prinses Juliana vervaardigd. De film is door de H.A.V.O.-onderneming samengesteld uit een groot aantal opnamen van nationale gebeur tenissen, welke de Prinses in den loop dei- jaren heeft bijgewoond en welke destijds dooi de N.V. Profilti werden vereeuwigd; voorzoover uit de eerste levensjaren van de Prinses nog geen films waren verkregen, is een aantal foto's, uit die jaren kiekjes, waarvan er verscheidene nog onbekend zijn voor het pu bliek daarin ingelascht, terwijl het geheel in chronologische volgorde is gezet en muzi kaal geïllustreerd. Zoo zien wij de doopplechtigheid, de Prinses als baby, als opgroeiend kind, als studente; we ontmoeten haar verder op diverse bezoeken door Nederland, bij de weermacht, bij de in stallatie van het Nationaal Crisis-comité, bij de hulde in het Stadion, bij de teraardebestel lingen van haar grootmoeder en van haar racier; tezamen met de Koningin bij de diverse gebeurtenissen en tenslotte o.m. bij cle opening van het nieuwe hoofdkwartier der Nederland- sche padvinders. De vertooning van deze interessante film, die over eenigen tijd in het openbaar zal ge schieden, duurt ongeveer 5 kwartier. Huisvrouwen willen weten hoeveel zij koopen. Kwantiteit van evenveel belang als kwaliteit. De Ned. Vereenlging van Huisvrouwen heeft, tot den minister van Sociale Zaken een adres gericht, waarin de aandacht gevestigd wordt op een wenschelijke aanvulling van de Wa renwet in dien zin. dat het aangeven van de hoeveelheden on verpakte waren verplicht wordt gesteld. Het spreekt vanzelf zegt adressante dat het juist in dezen tijd. nu de huisvrouw vaak met een gering bedrag haar huishouding moet voeren, voor haar van het hoogste belang is, dat zij dit zoo doel treffend mogelijk besteedt, waartoe noodig is, dat zij zich niet alleen van de kwaliteit, maar ook van de kwantiteit van hetgeen haar wordt geboden, een zoo duidelijk mogelijk beeld kan vormen en de kans op misleiding is uitgeslo ten. Adressante betoogt, dat ook in de kringen van den bonafiden handel aan een'dergelijke bepaling groote behoefte wordt gevoeld. Zij herkreeg haar gezicht. Mrs. Jenkins uit Pengam nabij Cardiff werd door de bliksem getroffen, verloor dientenge volge haar gezicht en moest verder het bed houden. Drie en twintig jaar later toen ze vijf en zestig was, herkreeg ze plotseling haar gezicht. Op een Zondagavond hoorde haar fa milie haar plotseling roepen: „Ik kan zien". „Een bus rozen, alstublieft". In Californië. bekend door de perziken-in blik, maakt men nu rozen in. De bloemen on dergaan een parafinebehandeling en worden luchtdicht afgesloten. Ze kunnen zoo acht maanden worden bewaard. De hitte der geluiden, Kleine temperatuursveranderingen veroor zaakt door verhooging of vermindering van den druk door het passeeren van geluidsgol ven worden door een instrument gemeten, dat door Ellis. A. Johnson, een Amerikaan, is ge construeerd. Het registreert zelfs de „hitte" van geluiden die wij niet kunnen hooren. Gemoedsbarometer. Er wordt beweerd, dat de levensduur van een stijve boord voor een groot gedeelte van het gemoed van zijn drager afhangt. Dansend Engeland. Het aantal dansers in Engeland wordt op 6.000.000 geschat. Gevangenisdirecteur: „Iedere gevangene moet hier een vak leeren. Wat wil je worden?" Gevangene„Handelsreiziger". Kleine wenken. Japansche verlakte voorwerpen herkrijgen (Adv. Ingez. Med.) Het Evangelie tegenover het staal. Ds. F. Kuiper spreekt voor Kerk en Vrede. De afdeelingen Heemstede en Omstreken van Kerk en Vrede en den Algemeenen Ne- derlandschen Vrouwenvredesbond hielden Dinsdagavond een openbare vergadering in het gebouw van den Nederlandschen Protestan tenbond te Heemstede. Ds. F. Kuiper uit Alk maar sprak op dezen avond over ,.De macht van het staal en de kracht van het Evangelie". Medewerking verleenden aan dezen avond mevr. Suze RoelofsenTak, viool en de heer P. Zwaanswijk, orgel. Broeder C. J. Oostenrijk, voorzitter van Kerk en Vrede, afd. Heemstede, sprak een welkomst woord. Mevr. Roelofsen en de heer Zwaans- wijk speelden vervolgens een sonate voor viool en orgel van Locatelli. Daarna was het woord aan Ds. Kuiper. Deze gaf een uiteenzetting over de keuze van den titel van zijn onderwerp. In onze samenleving is het staal een deel van de macht van het goud, die de wereld be zit. Het staal heeft in deze wereld een over winning behaald. Dit heeft een bijzondere oorzaak .Uit het staal werden van ouds de werktuigen voor den vrede èn voor den oorlog- gemaakt. De producenten er van volgen den weg van den minsten weerstand. Hun vooruit zichten zijn het beste bij het gebruik van hun product in de wapenindustrie. De wereld weet daar weinig van en wil er weinig van weten, juist daarom bloeit deze industrie, zooals ook tot voor enkele jaren die der luciferskoningen. De bezitters van beide industrieën oefenen machtigen invloed uit. Spr. haalde hierbij aan den strijd van Kreuger tegen de macht van het staal, waarin tenslotte Zaharoff de over winning behaalde. De mensch heeft het staal noodig wanneer hij wil dooden: wil hij leven dan heeft hij het Evangelie noodig. Bij voortdurende vraag naar hun product hebben de staalmagnaten belang, zij zorgen dan ook voor aanhouden er van, verwekken mislukking der onjtwapenings conferenties en maken de volken moedeloos ten aanzien van ontwapening. De macht van het staal wil voor loopig bewapening, nog geen oorlog. Wanneer we tegenover de macht van het staal zien de kracht van het Evangelie, dan achten we die nietig. De macht van het Evan gelie is ook niets zonder de kracht van het ge loof, de waarheid, Pontius Pilatus zei tegen over Christus „Wat is waarheid?" Die woorden zou de macht van het staal spreken tegen over den ontwapeningsidealist. De waarheid toch is de kracht van het Evangelie. Waarheid brengt mede dat de heerscher moet zien dat hij geen recht heeft te heerschen en ook dat hij niet mag dooden. Nu beweert men dat bewapening noodig is als zelfverdediging tegen andere volken, doch de waarheid leert dat deze volken medemen- schen en broeders zijn. Wanneer wij niet tot waarheid komen, val len we in de macht van het staal. "We aarze len, omdat we deel hebben aan de onwaarheid van deze macht. We kunnen aan de zijde van het staal staan of aan die van het Evangelie. Hier moeten we kiezen en wanneer we moedig zijn kiezen we het Evangelie. Na deze Te de van Ds. Kuiper -brachten mevr. Roelofsen en de heer Zwaanswijk nog ten gehoore Sarabanda van Mouret en Prière van Luzzatto. BRIDGE DRIVE TEN BATE VAN „KINDERHULP". De afdeeling Haarlem van „Kinderhulp" (Vereeniging tot opvoeding van halfverwees- de-, verwaarloosde-, of verlaten kinderen, in het huisgezin) organiseert ten bate van haar kas een bridge drive, welke gehouden zal wor den op Zaterdagavond in restaurant Hilde- brand. Er wordt gespeeld in partijen van sterke en zwakke spelers, zoodat niemand be hoeft te denken dat zijn spelcapaciteit niet groot genoeg is. Het inleggeld bedraagt f 3 per paar. We hopen dat velen aan dezen wedstrijd zullen meedoen en daardoor het sympathieke doel steunen. TENTOONSTELLING VAN HET TECHNISCH SCHIJNBUREAU. In school 2728, die in de Schoterstraat. 2 is gevestigd, is een tentoonstelling onderge bracht van het Technisch Schijnbuieau, dat precies een jaar geleden werd opgericht, o.a. door de steun van groote bedrijven. Zooals bekend is, is het doel van het Tech nisch Schijnbureau werk te geven aan werk- looze technici, die door de tijdsomstandighe den hun vakbekwaamheid zouden kunnen ver- leeren. Teekenaars in verschillende bran ches hebben zich gedurende een jaar kunnen oefenen. Verleden jaar begon men met 22 technici, waarvan enkelen reeds werk hebben gevonden en dank zij het schijnbureau direct aan den slag konden gaan. Er zijn er, die kwa men en gingen in het afgeloopen jaar en op het. oogenblik is er een dozijn werkloozen technici, dat eiken dag werk vindt op het schijnbureau, al is het dan ook geen produc tief werk dat de menschen verrichten. Dat mag niet. dan bij groote uitzondering, bij voor beeld voor een liefdadig doel. Toch getuigen de teekeningen die er op de verschillende banken liggen en aan de wan den hangen van groote toewijding en be kwaamheid en tevens zijn zij een bewijs voor de zegenrijke werking van het technisch schijn bureau dat er voor zorgt dat zij, die werken willen, toch aan den gang kunnen blijven op dat hoop en moed voor de toekomst onver zwakt blijven. DAAN HOEKSEMA TER AARDE BESTELD. Het stoffelijk overschot van den populairen teekenaar, den grooten kindervriend en pae- dagoog Daan Hoeksema is Dinsdag in allen eenvoud op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam ter aarde besteld. Behalve zijn verwanten stond een kleine groep vrienden, vereerders en medewerkers om de groeve, welke met fraaie bloemstuk ken en een groote krans van lila tulpen was bedekt. Het woord werd gevoerd door de uitgevers de heeren Keesing en C. J. Koster. GAAT DE GOOISCHE TRAM OOK DIESELEN? De Gooische trammaatschappij neemt proe ven met een zes-cylinder Dieselmotor 170 PK. die bij Stork, Hengelo is gebouwd. Indien de proef met den motor van de fa. hun frischheid, wanneer men ze een enkele stork slaagt, zal aanschaffing van tien mo maal opwrijft met een weinig slaolie toren worden overwogen. BARTELJORISSTR- 26-28 BONTMANTELS, JAPONNEN, M A N T E L S (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 782.1 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 730.0 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Zwakken wind uit Oostelijke richtingen. Be trokken tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst. Uit het Buitenland ONZEKERE VOORUITZICHTEN, DOCH WAARSCHIJNLIJK VORST. De hooge drukking nam in het Noordwesten wel af, maar hield toch een kern boven 780 m.M. in Oost-Duitschland. Bij IJsland is een veel diepere depressie verschenen, die ver moedelijk weer Noordoostwaarts trekt. Ten gevolge van de uitbreiding van den hoo- gen druk over Schotland nam de windsnelheid hier te lande sterk af, waardoor de matige vorst nog niet verder dan onze Oostgrens kwam. In Duitschland nam de vorst gemid deld twee graden toe, in het Westen drie graden. In Zuidoost-Duitschland werd de vorst thans ook streng. In Midden-Zweden bleef de vorst nog meer dan 30 graden Celsius. Verder is de vorst over bijna geheel Fi'ankrijk en een deel van Engeland uitgebreid. Aan de Noorsche kust waaien krachtige Noordweste lijke tot Zuidwestelijke winden en steeg de temperatuur iets boven het vriespunt. De verdere ontwikkeling van den weerstand is nog onzeker, maar het aanhouden van de vorst is het meest waarschijnlijke. Thermometer 9 Januari: Hoogste gisteren Laagste heden nacht- Hoogste heden tot 12 uur 35 F. 32 F. 31 F. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. A. FEDERMANNOpticien. Groote Houtstraat 37. Tél. 11059. uit zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 Januari. Bevallen 5 Januari: M. T. J. Rapsvan Leijenhorst, d.; J. T. M. HopmanVisser d.; 6 Januari: A. M. A. M. SomersKors, d.; G. J. Buijs—Haas, d.; 7 Januari: E. Westerbur gerSitskoorn, z.; 8 Januari: C. E. Hoefsloot Pollmann, d.; P. van AmsterdamSmeele, z. Overleden 5 December: J. Roelandvan Boetbergen, 79 j., Jansstraat; C. B. J. Wasse naar, 45 j., Voorzorgstraat; 6 Januari: W. Bakker, 75 j., De Clercqstraat; 7 Januari: A. C. M. VreenegoorHoes, 55 j., Zuidertuin- dorpslaan. o. a. S f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Te Zuidbroek is een dubbel woonhuis, annex opslagplaats voor lf/mpen en vellen in vlammen opgegaan. Een aangebouwd perceel liep ernstige schade op. Een 22-jarige bakkersknecht te Buchten (L.) werd bij het uitspannen van een paard door een der boomen van den wagen in den buik geraakt. Hij overleed na enkele oogen- blikken. Doordat de vlam in een pot met olie sloeg is te Siddeburen de woning van den heer J. Puister afgebrand. Tijdens de Kerstvacantie blijkt te zijn ingebroken in de woning van den heer H. J. Lijfering, leeraar aan de R.H.B.S. te Heeren veen. Een bedrag aan geld wordt vermist. Een schilder, die op het dak van een per ceel aan de Plantage Middenlaan te Amster dam aan het werk was, is uitgegleden en op straat gevallen. Zijn toestand is zorgwek kend. Te Etten en Leur is een driejarig knaap je bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Het overleed na enkele uren. Onder IJsselmonde heeft gisteren de in structeur van de Rotterdamsche Aero Club, de heer de Mul, een noodlanding met een sportvliegtuig moeten maken. Het toestel werd ernstig beschadigd. Tegen een 32-jarig caféhouder uit Rot terdam, die door de rechtbank aldaar van brandstichting was vrijgesproken, is voor het Haagsche Hof vier jaar gevangenisstraf ge- eischt Volgens het Hbld. zou de burgemeester van Albury in Juli a.s. een bezoek aan ons land brengen. SPORT EN SPEL WANDELSPORT. DE WANDELTOURIST, Door bovengenoemde vereeniging wordt a.s. Donderdagavond te 8.10 gestart voor een der tien trainingsmarschen van 10 K.M. De start heeft plaats te 8.10 uur op het Frans Hals Plein, bij Oafé Schoonzicht. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het secre tariaat. VOETBAL. V. U. C.—R. C. H. Voor dezen wedstrijd, die a.s. Zondag in Den Haag gespeeld wordt en die voor beide partijen gaat om de bezetting van de laatste plaats be staat in Haarlem groote belangstelling. In ver band hiermede zullen de Ned. Spoorwegen een extra trein naar Den Haag laten loopen, met gelegenheid tot uitstappen aan de Laan van N. O. Indië, vlak bij het V.U.C.-terrein. Wedstrijden van lagere R. C. H.-elftallen uitgesteld. Het bestuur van R.C.H. heeft aan het be stuur van den Haarl. Voetbalbond verzocht, de wedstrijden, die voor a.s. Zondag voor de lagere elftallen der Racing zijn vastgesteld, te willen uitstellen, teneinde de jongelui in de gelegenheid te stellen, den belangrijken uit wedstrijd van het eerste elftal tegen V.U.C. bij te wonen. Dit verzoek is ingewilligd, zoodat de volgende wedstrijden zijn vervallen: R.C.H. 6—V.V.H. E.T.O. 2R.C.H. 10. Hillegom 3—R.C.H. 8. Juniores R.C.H. bZeemeeuwen. Beverwijk aR.C.H. c. D.I.O.R.C.H. e. R.C.H. g—Rozenprieel. VOOR COMPETITIE EN BEKER, voor H.F.C.: Koper Hagenaar Höck Van Baasbank Drijver Twiss Wepster Tegenpartij voor Haarlem: Van Polanen Smit De Winter Kammeijer Hurkmans Bloemink Van Gooi Tegenpartij voor R.C.H.: Van der Horst Houkes Slot Kok Martin Meijer Van der Meulen Paape 16 12 11 6 5 3 1 2 16 5 3 Totaal 29 voor Stormvogels: Ketting K. van der Steen Effern Schipper Beenhakker Fijen Geerts Van der Kuyl W. van der Steen De Waard voor V.S.V.: De Wolf Jr. Sterk De Koning Van der Lugt De Wolf Sr. Kruiswijk De Vries Tegenpartij voor E.D.O.: Goemaat Perukel Jr. Kelder Koppen voor Bloemendaal: De Bock Van Gelder J. Kohier J. Kammeijer Immer Van Leuven Boogaardt Beijk Tegenpartij 10 4 2 19 13 4 4 3 2 1 2 19 14 2 2 13 7 voor Kinheim: Michel Jr. H. Groeneveld Ellen W. Groeneveld Raaymakers Michel Sr. Nieman Rozemeijer De Rooy Schoo Sta ls Van der Wal Totaal 37 13 6 4 4 4 Totaal 38 PERSONALIA. Geslaagd is voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie onze stad genoot de heer Takes, riri" -. -ï- r-U r' van Fransche Impressionisten in het Frans Hals Museum. Een buitengewoon interessante, en voor een deel zeker zeer belangrijke tentoonstelling van moderne Fransche kunst zal gedurende de eerstvolgende weken in ons Museum te bezichtigen zijn. Belangrijk ook omdat een groot aantal werken hier. naar ik meen, voor het eerst voor het publiek vertoond worden en Haarlem de primeur heeft van een aantal doeken van Cézanne, Renoir, Van Gogh, Degas, Pissarro en andere eerste-rangs schil ders, van wie men hier zelden werk te zien krijgt, zoodat deze expositie ook buiten Haar lem de aandacht trekken zal. De politieke gebeurtenissen der laatste jaren hebben, mèt de bezitters ook veel kunstbezit naar ons land gedreven. Voornamelijk Duits,dh bezit, en daar de Duitschers in hun glansrijke jaren steeds een veel wijder be langstelling, een veel opener oog vooral -voor moderne kunst getoond hebben dan wij, is in velerlei opzicht die, hetzij tijdelijke, hetzij- duurzame vermeerdering van den voorraad in Holland, toe te juichen. Ook als wij niet alles, waarvoor onze buren Zich het vuur uit de sloffen geloopen hebben, in gelijke mate ap- precieeren, valt het nog licht hen voor hun durf en doortastendheid tegenover de kunst van het buitenland, te waardeeren. Ook rondom Haarlem zijn de zwaluwen neergestreken, en als wij op deze tentoon stelling zien van welke uitnemende qualiteit alleen reeds de Cézanne's en Van Gogh's uit de verzameling Moser zijn, dan mogen wij het een buitenkansje achten, van die collectie te kunnen kennis nemen. De gelegenheid goede dingen van den eerste te ontmoeten is in Holland schaarsch en zoowel het land schap a-ls het portret zijn van het allerbeste Ook uit de Haarlemsche collecties Königs zijn een groot aantal hoogst interessante teekeningen van Guys en anderen afgestaan. Dit alles, vermeerderd met nog zeer veel uit Nederlandseh bezit, heeft een expositie opge- lev-erd, waarover wij nog wel een paar maal onze lezers kunnen bezighouden. Ze wordt morgen Donderdagmiddag officieel geopend door den voorzitter Van het Nederlandseh kunstverbond in Haarlem, den heer F. Teding van Berkhout Jr. De baten der expositie komen namelijk het Kunstverbond ten goede en het bestuur der Haarlemsche afdeeling heeft met de inrichting dezer Impressionisten een gelukkige greep gedaan en een artistieke daad verricht. Impressionisten. Als zoo vele etiketten door den tijd en het spraakgebruik op één persoon of op een groep van personen bevestigd, is ook dit niet steeds op de juiste plaats aan gebracht. Wanneer wij Van Gogh en Picasso bij de impressionisten ingedeeld zien, zijn daar zeker bezwaren tegen te ontwikkelen en zeker behoort le bon père Redon daar niet bij en evenmin Gauguin. Al is het begrijpelijk dat een éénmaalnageslagen benaming bij uit breiding werd gegeven aan de gansche ontzag wekkende rij van kunstenaren die zeker zon der de eigenlijke eerste impressionisten nim mer tot hun eigen vrije ontplooiing zouden geraakt zijn, noch 'bij het publiek tenslotte het hun toekomend gehoor zouden gevonden hebben. Om over die „impressionisten" klaarheid te hebben, moeten wij zuiver historisch te werk gaan want per slot van rekening zijn er al tijd 'impressionisten geweest, is iedere kunst- aandoening een impressie, enz. Daarmee komen wij niet verder en alleen tot op zich, zelf niet foutieve verwardheden, als Meyei? Graefe begaat, wanneer hij Constantin Guys, den teekenaar, aan het hoofd der impres sionisten plaatst. De benaming: impressionisten ontstaat in 1874, op een bepaald moment, door een bepaalde gebeurtenis en is op een bepaalde kleine groep schilders van toepassing. Dat is een historisch feit, waarvan wij uit kunnen gaan en dan al dadelijk tot de curieuse ont dekking komen dat zelfs in die kleine groep een eigenlijk bindsel ontbrak. In 1874 immers komen een aantal schilders wien het ver veelde in de offacieele salons steeds door de dan gezag hebbende oude pruiken gedwars boomd, slecht gehangen of geweigerd te wor den, bij elkaar en overeen om, los van of ficieel gedoe en gezamenlijk, buiten den Salon om, op eigen houtje, hun werk te exposeeren. De idee daartoe is waarschijnlijk van Claude Monet uitgegaan en zijn aanhang bestaat uit Cézanne, Renoir, Sisley, Pissarro en Berthe Morisot. De laatste, een leerlinge van Edouard Manet, vertegenwoordigde mis schien haar leermeester, die naar den geest wel bij hen behoorde, mar het verkieslijker vond de offieieele kunstwereld te goed vriend te houden. Ook Degas behoort tot den kleinen kring, maar bl'ijft, evenals Manet, de kat uit den boom kijken. Daar zij niet over een salon beschikken, huren zij het enorme atelier van den be roemden fotograaf Nadar en inviteeren. op raad van Degas er nog een paar aVtisten bij, die al een gevestigde reputatie hebben, zoo dat het ensemble niet al te revolutionair zal uitzien. Zij hadden dit evengoed kunnen na laten. want toen publiek en pers op de expositie in het atelier Nadar verscheen, keek niemand naar die invités, doch stortte een ieder zijn gal uit over die nieuwlichters, die onverzoenlijke omverwerpers enz. enz. Het succes was negatief en een débacle zekerd. Maar een klein schilderijtje van Claude Monet zou toch de oorzaak worden dat de beweging een naam kreeg. Het was een een voudig landschap waarin, uit den ochtend nevel, de zon aan het opkomen is. In den catelogus stond, volmaakt pretentie loos: „Opkomende zon, impressie". Niemand zou daar iets achter gezocht hebben zoo niet de criticus van de Charivari, Louis Leroy zijn geheele artikel op 'dien titel gebaseerd en het onder het opschrift: Impressionisme ge publiceerd had. Dat nieuw-gefabriekte woord sloeg in en sinds dien dag bleef de benaming in de lucht hangen en werden de schilders impressionisten genoemd. Hoewel het woord in dien tijd uitsluitend een ongunstigen zin had, hebben de reeds genoemde schilders, toen zij drie jaar later wederom, dan bij Durand-Ruel exposeerden, het voorbeeld der H'ollandsche geuzen gevolgd en zich zelf als de impressionisten aangediend. Het zal nu wel duidelijk zijn waarom bijv. Picasso niets met de eigenlijke „impressionisten" te maken heeft. Doch, zooals ook hier geschiedt, hij en Lautrer en anderen worden gemeenlijk in het eere-escorte opgenomen. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2