Margarine zal minder boter bevatten. Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 9 JANUARI 1935 HAAREEM'S DAGBLAD 3 Beteekenis der mutatietheorie voor onze samenleving. Belangwekkende rede van prof. Stomps. Dies Natalis der Amsterdamsche Universiteit. Ter gelegenheid van de 303de herdenking van den Stichtingsdag der Inrichting voor Hooger Onderwijs te Amsterdam, heeft de reotor-magnificus der Universiteit, Prpf. Dr. Th. J. Stomps, een belangrijke rede gehouden, welke tot titel droeg: „De Mutatie theorie en hare beteekenis voor onze samenleving. Spreker herinnerde allereerst aan de stelling van Prof. Hugo de Vries, dat men in de cellen van planten en dieren een groot aantal zelf standige stoffelijke deeltjes moet aannemen, de z.g.n. pangenen of genen, die de afzonder lijke erfelijke eigenschappen dragen. Conse quentie van deze stelling was de verdere, dat de evolutie door kleinere of grootere spron gen, mutaties, heeft plaats gevonden. De ge woonste mutaties zijn de verliesmutaties en de z.g.n. dominante mutaties, berustend op toestandsveranderingen van één pangeen. De z.g.n. chromosomen of kernsegmenten zijn de dragers der erfelijke eigenschappen in wij deren zin en bergen ieder voor zich een groot aan tal der pangenen. De mutatie-theorie legt vooral den nadruk op de erfelijke eigenschap pen en niet zoozeer op het milieu, waar het er om gaat, de ontwikkeling te begrijpen als re sultaat van de samenwerking van beiderlei factoren. De mutatietheorie, het werk, dat aan de erfelijkheidsleer het aanzijn gaf, was voor de wetenschap niet minder belangrijk dan Dar win's boek „Origin of Species", maar laat het groote publiek gematigd, onverschillig. Toch is er geen tak van onze samenleving, die niet door het werk van Hugo de Vries wordt be ïnvloed. Spr. maakte ter staving daartoe een „wan deling" langs de verschillende faculteiten. Na enkele faculteiten behandeld te hebben, richtte spr. zich tot de Economische Facul teit: U wist misschien nog niet, dat Hugo de Vries de oorzaak van de tegenwoordige ma laise is? Toch is het zoo, luistert U maar! De fciutatie-theorie heeft o.a. geleerd, hoe men op de juiste wijze onze cultuursoorten ver edelt. Tevoren hadden sommigen dit intuitief gevonden, maar anderen deden het nog ver keerd, omdat men de genetische grondslagen niet begreep. Welnu, prof. de Vries brengt zijn leerling Jeswiet bij, hoe men te werk moet gaan, en deze schept aan het suikerproefsta tion te Pasoeroean het nieuw suikerriet 2878 P. O. J. Gevolg: daling der suikerprijzen; ge volg: daling der suikeraandeelen, suppleeren door vele menschen, „present company excep ted" natuurlijk, daling van andere aandeelen, de malaise! In feite, schuilt er niet een korrel waarheid in, dat de geweldige vooruitgang, die het gevolg was van de mutatietheorie, de wereld eenigermate overrompeld heeft? De erfelijkheidsleer ter sprake brengende, betoogde spr., dat maatregelen tot rasverbete ring moeten worden genomen. Deze kunnen eenerzijds bestaan in niet tot de voortplanting toelaten van personen met ongewensehte kwa liteiten, hetzij door isoleeren, hetzij door ste- riliseeren, anderzijds in pogingen, het aantal kinderen bij de begaafden te vermeerderen. Tegenover het steriliseeren sta ik zeide spr. in het vervolg van zijn oratie voorals nog afwijzend. Onze conclusie is, dat leeftijd en lichamelij ke dressuur versus geestelijke existentie facto ren zijn, waar rekening mede moet worden gehouden. Daarom zie ik het als fout voor de samenleving, dat een leerling in onzen Hor tus onlangs op 22-jarigen leeftijd kon trou wen op een salaris van 1500.dat wel geen jongmensch met eindexamen H. B. S. op dien leeftijd haalt en waarnaar tegenwoordig onze gepromoveerde leerlingen snakken als zij te gen de dertig loopen, om eindelijk te kunnen trouwen. De tijd is nabij, waarin het nog slechts ge oorloofd zal zijn zooveel kinderen te hebben als noodig zijn voor het op peil houden dei- bevolking, en dat zijn er gemiddeld drie. Wie er meer krijgt, zal gestraft worden met aftrek van salaris, terwijl men zal trachten het aan tal leiders voor de bevolking groot genoeg te houden, door de volwaardigen na hun 3x6 jaren lager, middelbaar en hooger onderwijs op hun 24e jaar in de gelegenheid te stellen te trouwen. Ik voeg hier nog aan toe, nu reeds hangt het in de lucht, dat de Staat voor goe de sexueele voorlichting zal zorgen, die in de hoogste klassen der middelbare scholen het best gegeven zal worden door den leeraar In de plant- en dierkunde en aan de Universi teiten en Hoogescholen nog eens door een der Hoogleeraren. Aan het einde van zijn rede heeft prof. Stomps een portret in brons van prof. Hugo de Vries aangeboden. Eere-doctoraat prof. W. M. de Vries Na deze rede heeft de plechtigheid plaats gehad van de promotie honoris causa het eere-doctoraat in de faculteit der Genees kunde van prof. W. M. de Vries, wien in Juni eervol ontslag is verleend als gewoon hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde eit gerechtelijke geneeskunde aan de Amster damsche Universiteit, welke functie hij sedert 1928 bekleedde. Als officieele spreker trad op de eere-promotor prof. dr. W. P. C. Zeeman. Tenslotte is, na een toespraak van prof. dr. B. C. P. Jansen, aan den heer A. Querido, med. docts. aan de Universiteit, door den rec tor-magnificus de gouden medaille uitgereikt, hem voor zijn antwoord op een prijsvraag uit het Fonds-Reich toegekend. Zijn schuldeischer vermoord. Wagenverhuurder stak en sloeg in 't wilde weg. Acht jaar gevangenisstraf geëischt. Op 2 October j.l. is de omgeving van de Nieuwe Markt te Gouda in rep en roer ge bracht door een bloedigen moordaanslag, die de doldriftige wagenverhuurder J. R, op den 64-jarigen rentenier Laurier pleegde, uit wraak over maatregelen, welke Laurier had genomen om betaling te krijgen van een be drag van 350 gulden, dat de wagenverhuurder hem schuldig was. R. kon moeilijk van zijn geld scheiden en stak zijn schuldeischer over hoop. Laatstgenoemde is eenige dagen latei- overleden. Op den bewusten morgen tegen half elf passeerde de rentenier-schuldeischer op weg naar den kapper het bestelhuis, toen de wa genverhuurder plotseling de straat op liep. Zonder dat tusschen beiden een woord gewis seld was, kreeg Laurier van R. een steek met een knipmes niet ver van den slagader in den hals. Laurier stortte neer, waarop de dader, die blijkbaar buiten zich zelf van drift was, zich op zijn in het bloed badend slachtoffer wierp en in het wilde weg op hem bleef toe slaan, waarbij het mes echter was omgedraaid, zoodat Laurier in plaats van steken met het lemmet stompen met het heft kreeg, welke overigens met zoo groote kracht werden toege bracht, dat het slachtoffer bovendien nog een schedelbreuk opliep. In de dagvaarding was moord subs, poging' tot moord en doodslag ten laste gelegd. Na een uitvoerig getuigenver hoor, waarin, duidelijk kwam vast te staan, dat verd. geruimen tijd met de moordplannen had rond geloopen, eischte het O.M. bij de Rotter - damsche rechtbank wegens moord subs, po ging tot moord, een gevangenisstraf van acht jaar en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Het ongeluk op de „Zwarte Zee". Uitspraak van den Raad van Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed Dins dag uitspraak in zake het overboord slaan van een matroos van het st-oomvisschersvaar- t-uig „Zwarte Zee" IJM. 27 op de Noordzee. De Raad is, met den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart van oordeel dat dit droevig ongeval als een bedrijfsongeval moet worden beschouwd. Vermoedelijk heeft de matroos Krab, op de gegeven waarschuwing, de winch losgelaten om zich te bergen en is hij toen over de verschansing geworpen. Aan de scheepsleiding én de bemanning- valt geen enkel verwijt te maken. Men heeft gedaan wat men kon, maar het heeft niet mo- gen baten. Percentage wordt van 25 op 15 teruggebracht. Zeer binnenkort zal, naar wij ver nemen, het percentage boter, dat krachtens regeeringsvoorschrift in de margarine moet worden gemengd, van 25 procent teruggebracht worden op 15 procent. Of dit van eenigen invloed op den prijs zal zijn, is ons niet bekend. MINISTER VAN WATERSTAAT IS ONGESTELD. De Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, is lijdende aan een aanval van griep, welke met een niet onbelangrijke temperatuursver- hooging gepaard gaat, zoodat hij althans deze week niet in staat zal zijn, zijn werkzaamhe den aan het departement te hervatten. Contingenten en koolprijzen voor Duitschland. Wij ontvangen het volgende persbericht: Op den 4den Januari is te Berlijn de in het DuitschNederlandsche handelsverdrag voor den invoer van 'kool genoemde gemengde commissie 'bijeengekomen. Als resultaat van de bespreking werd het volgende overeenge komen: 1. In Januari 1935 zullen van de in het handelsverdrag vastgestelde totale contingen ten uit Nederland naar Duitschland uitge voerd worden: 18 pet. van de hoeveelheid roode ikool; 1-2 pet. van de hoeveelheid savoye kool en 8 pet. van de hoeveelheid witte kool. 2. Overeenkomstig den 'huidigen markttoe- stand mag voor Duitsche zoowel als voor Ne derlandsche kool tot nader bericht niet be neden de volgende prijzen verkocht worden: R.M. 3.35 voor witte kool, R.M. 3.35 voor savoye kool en R.M. 5.35 voor roode kool. Deze prijzen zijn bedoeld als grootlaan delsinkoopprijzen oer 50 K.G. 1ste kwaliteit vrij ontvangst sta tion. Door deze regeling zijn een regelmatige voorziening van de Duitsche markt en een stabiel prijsverloop verzekerd. Handel in bindrotting, etherische olicn en Indisch hout. Naar wij vernemen, zal op verzoek van het crisisuitvoerbureau de finma G. de Vries en Zoon te Amsterdam, belanghebbenden bij den handel naar Duitschland in bindrottïng. gom men, etherische oliën en hout van Neder- landsch-Indisehen oorsprong, in de Tndus- trieele Club te Amsterdam vereenigen tot een bespreking op a.s. Vrijdagmorgen te half elf van een bij het crisisuitvoerbureau in te die nen voorstel over de wijze van verstrekking van certificaten, vereisclat voor de vereffe ning voor de Nederlandsch-Duitsche clear ine van vorderingen ter zake van bovenstaande producten. Naar wij voorts vernemen, Ikunnen belang hebbenden deze bespreking zonder bepaalde uitnoodiging bijwonen. Duitsche firma's opgelicht. Goederen werden goedkoop in ons land verkocht. Een halve eeuw geleden. Dinsdag stond een der firmanten van de firma R. en Co., voor het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep terecht, verdacht van flesschentrekkerij. Alleen de bedrijfslei der de firmant R. was verschenen, zijn com pagnon E.. met wien hij een detailhandel te Amsterdam dreef, bevindt zich thans in Duitschland en hij geeft de voorkeur aan de verstekbehandeling. Op 28 Maart was R. tot drie maanden en E. tot zes maanden veroordeeld door de arr. rechtbank te Amsterdam. Verdachte R. zou. evenals zijn compagnon een aandeel hebben gehad in de oneerlijke praktijken van de firma, die tal van Duitsche leveranciers voor aanzienlijke bedragen heeft gedupeerd. Door bemiddeling van hun kantoor in Duitschland kochten zij goederen in zonder te betalen, welke zij in Nederland weer te gel de maakten. Uit het onderzoek blijkt, dat E. de bestelbrieven had onderteekend; daar R. zich „Geschafts-führer" noemde zou dit er op wijzen, dat ook hij zijn aandeel had in de flesschentrekkerij. De procureur-generaal Mr. Bauduin is van meening, dat het beide ver dachten niet te doen was om reëelen han del te drijven, doch om in het bezit te komen van goederen die zij tegen lagen prijs weer verkochten. In dronkenschap spoorweg aanslag gepleegd? Nederlander in België gearresteerd. Een betonnen paal op de rails gelegd. V. D. meldt ons uit Antwerpen: Toen de trein Burg-LeopoldDiest ter hoogte kwarn van de fabriek der Chemische Producten van Limburg bemerkte de machi nist plotseling een betonnen paal. die over de rails lag, De locomotief botste tegen den paal aan, doch deze gleed ter zijde. Een rood sein, dat zich gewoonlijk ter plaatse bevond, was verdwenen. Na ernstig onderzoek door de politie en den stationschef van Tessenderloo ikon men over gaan tot de aiTestatie van twee schippers, van wie een iaa een verhoor voorloopig op va-ij e voeten werd gesteld. De tweede, een Nederlander, A, G. genaamd, wonende te Schijn del, bekende den aanslag hebben voorbereid. Hij zou volgens Het Volk in beschonken toestand hebfoen gehandeld. De man is ter beschikking gesteld van de Belgische justitie. MESSENSTEKER GEARRESTEERD. In verband met de vechtpartij te IJhorst kan woa-den medegedeeld, dat de landbouwer Duinkerken, die na den aanslag op de vlucht was gegaan, te Meppel door de gemeentepoli tie is gearresteerd. De toestand van den door een messteek getroffeaa landbouwer Kuipers is nog zorgwekkend. Adriaan Brouwer: De Rookers. DE HEER W. WESTERMAN ZIEK. De heer W. Westerman, voorzitter van de Nederlandscli-Amerikaansche Kamer van Koophandel en oud-president-directeur van de Rottei-damsche Bankvereeniging, is zeer ërnstig' ziek. De heer Westerman heeft mede gewerkt aan de voorbereidingen tot het ope nen van handelsbesprekingen met de Ver. Staten. INVOER VAN LINOLEUM GECONTINGENTEERD. De Staatscourant no. 5 bevatte een Kon. be sluit waarbij de invoer van linoleum wordt ge- contingenteerd. Deze contingeiateerhag geldt van 1 Januari af en zal drie maanden van kracht zijn. Het percentage van den toege- stanen invoer is bepaald op 40 pet. van het 'gewicht van de ingevoerde hoeveelheid van Juli tot en nopt December 1933. Van dezen geboreia Haarlemmer bezit het Frans Halsmuseum in het hierbij afgebeelde schilderij een der fijnste en elegantste wer ken. Met het stilleven is het genre-schilderij: voorstellingen van interieurs met figuren, in de zeventiende eeuw tot de meest gezochte kunst gaan behooren en een groote reeks van kunstenaars levert ze in alle toonaarden. Van de innerlijk-voorname kunst van den Delft- schen Vermeer af tot de oubolligste vertoo- niiagen van een Drooghsloot toe passeeren ze de ï-evue bij tientallen, al deze schilderij en en schilderijtjes, die al in den tijd van hun ont staan een exportartikel waren evengoed als de bloembollen. Vooral de vroolijke drink- gelegen der boeren en burgers, de musicee- rende dames en heeren uit de rijke koopmans standen, de meer huishoudelijke bezigheden der gemeene lieden leverden stof voor de zoo begeerde tafereeltjes, die in allerhande varia ties en toch bijna steeds met het persooialijk cachet van hun maker, later de wereld zullen doorgaan van de ééne hand in de andere, totdat de mooiste in de musea terecht komen of in groote befaamde particuliere verzame lingen een tijdelijke rustplaats vinden. Drie honderd jaar lang zijn die paneeltjes in de circulatie geweest, de kunsthandel van de geheele wereld heeft er zich al dien tijd met meer of miaader geldelijk profijt, al naai de muts stond van den toevalligen smaak dei- dagen, mede bezig gehouden en nog steeds zijn er tien- ja, honderdtallen in het vrije ver keer over de wereld verspreid. Geeft dat niet te denken als wij al te kri tisch een oud schilderij bekijken en het wra ken omdat er een beschadiging geretoucheerd, een overschildering verwijderd, een vernis laag is opgelost? Hoe klein zou het percentage zijn van die schilderijen waaraan in drie eeuwen niet geraakt, waarmee absoluut niets gebeurd is? Minimaal, geloof ik. Doch daar over behoeft men zich geen zorgen te maken zoo er maar niets aan het werk bedorven werd, of geen signatuur verdween om voor een andere plaats te maken, of. nog erger, een werk van een stuntelig navolger voor dat van den oorspronkelijken meester wordt on dergeschoven. Dat er in oude kunst veel geknoeid werd, weten wij nu wel. Dat er nog genoeg oude schilderijen zijn, waarnaar men in vol ver trouwen kan opzien, eveneens. Het werkelijk gave oude kunstwerk heeft in zich zelf iets vertrouwenwekkends, het heeft een éénheid in zich die nergens verstoord wordt, er is eeai gelijkheid van potentie in die niet onderbro ken wordt, het is, zooals men dat noemt, van a tot z verantwoord. Zulk een werk hebben wij voor ons ha Brou- wer's Rookend gezelschap. In het geheele werk van dezen Frans Hals-leerling is ééne doorloopende vlotte schilderhand te herken nen, met hier en daar die robuste chique vaaa Hals en een noblesse in de goudgele en grij ze hoofdkleuren die van de allerbesten onzer interieurschilders is. Een reproductie geeft slechts wehaig vaaa die finesses, waarvan ge genieten kunt zoo ge u voor het origineel be vindt. Hoe fraai en vlot is de hoofdfiguur, de staande man die zijn pijp stopt, op pooteia ge zet! Geheel uit de school van Hals is dat vrouwtje met het wijnglas in de hand. Kraag, Meeding, mouwtjes en laanden zijn met des meesters feillooze zekerheid neergeschreven. De zittexade rooker links is een volledig por tret zooals die sinjeur daar met zijn bierkan en zijn pijp manoeuvreert is hij een eerste rangs karakterspeler die zijia tijd eia zijn oiaa- geving typeert. En hoe komt ook hier weel de stillevenschilder die in iedereia Hollaia dei- steekt, te voorschijn. Dat bankje met den doek er op en de kan er voor is een prachtig stilleven op zich zelf. Alle détails kunt ge op eenzelfde wijs rustig' bekijken; ze geven tel kens een zelfde voldoening. Het leven van Brouwer is kort maar hevig geweest. Vol romantiek en vol gegevens om er tal van anecdotes uit te doen ontstaan, die getrouwelijk van den eenen historieschrijver op den anderen zijn overgegaan. Hij is slechts 32 jaar oud geworden en had dat vermoede lijk aan zijn te nonchalante levenswijs te wij ten. Als men de histoire anecdotique gelooven mag is hij door Frans Hals „ontdekt". Onze oude vriend Immerzeel kan dat in zijn preek- stoel-Hollandsch van honderd jaar geleden zoo smeuig vertellen: „In zijne jeugd bedien de zijn moeder zich van hem, om vogeltjes en loofwerk met inkt op linnen te teekeiien; wel ke teekeiringetjes zij vervolgens met de naald overstikte, en tot mutsen en borstlappen ge sneden, aan de boerinnen verkocht. Frans Hals, den winkel dier vrouw voorbij gaande, en haren zoon drok bezig ziende met de pen, stapte hij binnen en een gelukkigen aanleg in den kleinen vogelteekenaar bespeurende, deed hij hem den voorslag van ten zijnen hui ze te komen wonen om in de kunst onderwe zen te worden". Of Hals den kleinen Brouwer een beetje heeft uitgebuit later, door hem allerlei genre stukjes te laten schilderen die hij vlot verkoo- pen kon; of het waar is dat hij den jongen daartoe op een zolderkamertje opsloot om hem beter aan het werk en onder liet sim te houdenwie zal het zeggen? Vriend Im merzeel vertelt dat wel en haalt al die ver haaltjes vermoedelijk uit zijn Houbraken, maar de heer Houbraken had een levendige fantasie, en maakt weinig onderscheid tus schen anecdote en historische waarheid. Het kan best waar zijn, maar wat doet het er per slot te. Feit is dat het den jongen Brouwer bij Hals niet langer beviel en dat hij er van door ging. Eerst naar Amsterdam en daarna naar Antwerpen. Hij kwam daar in contact met Rubens, die hem genegen en vaak van dienst was. Een reis naar Parijs laad voor Brouwer funeste gevolgen. De ville lumière was ook toen al een gevaai-lijk oord voor on voorzichtige jongelieden en Brouwer kwam doodziek naar Antwerpen terug, waar hij in 1640 in het Gasthuis overleed. Door toedoen van Rubens werd hij in de kerk der Karme lieten begraven. Ziehier eenige, althans con troleerbare feiten uit de korte levenshistorie van den Haarlemschen knaap die meer Vla ming dan Hollander later, toch nimmer het machtig stempelmerk van zijn grooten leer meester verloor. En onwillekeurig iets naar Vlaanderen terugbracht van wat het ons in den Mechelschen jongen, Frans Hals, had afgestaan. J. H. DE BOIS Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 9 Januari: Door de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" is het plan opgevat om de stukken, waarmede zij in Dender- monde iBelgië) eerstdaags aan den grooten internationalen t-ooneelwedstrijd zal deelnemen, op 19 Januari a.s. alhier ten tooneele te voeren. Een flinke opkomst zal „Cremer" aan moedigen om te trachten, op vreemden bodem haar aantal lauweren te ver meerderen; moge men er toe bijdragen, dat zij voor onze stad ook weder ditmaal de eer der Nederlandsche taal bij onze Zuidelijke naburen ophoude Door onze lens gesnapt. De heer H. D. TJEENK WILLINK De heer H. D. Tjeenk Willink werd in 1872 te Haarlem geboren. Na het gymnasium1 te hebben afgeloopen, was hij werkzaam in den boekhandel, hier en in het buitenland. In 1899 trad de heer Tjeenk Willink in de door zijn vader, Dr. H. D. Tjeenk Willink, op gerichte uitgeversfirma. De heer Tjeenk Willink is directeur van eenige fondsen in de Doopsgezinde Gemeente en heeft ook zitting in de Schoolcommissie dier Gemeente. Sedert 1916 is hij Commissaris der N.V. Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algemeene Drukkerij, de uitgeef ster van Haarlem's Dagblad en sedert 1931, na' het overlijden van den heer Vincent Loosjes, President-Commissaris d-ier N.V. De heer Tjeenk Willink was ook langen tijd voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels. Jecovïtol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Huwende onderwijzeressen worden ontslagen. Eerste Kamer neemt het wetsontwerp aan. Minister Marchant zag zich in de Eerste Kamer door de geheele linkerzijde, eenige partijgenooten inbegrepen, bestookt. Oorzaak hiervan was het wetsontwerp in zake het ontslag der huwende onderwijzeres sen. De heer Ossendorp (soc. dem.) en diens par- tijgenoote Mevr. PothuisSmit wezen erop hoe met, deze regeling tenslotte bitter weinig werkverruiming bereikt zal worden. En om dei- wille van deze opportunistische strekking had de minister het voorstel gedaan, zoodat deze grondslag volgens het sociaal-democratische tweetal onmiddellijk wegviel. Wat de princi- pieele kant betreft, de achterstelling van de vrouw bij den man, dat was een voorstel, dat men zeker niet van dezen vrijzinnig democra- tischen bewindsman had mogen verwachten! Van rechts kwamen er hulptroepen opdagen. De heer Nivard (r.k.) 'wees erop, dat dit wets ontwerp juist alleen een practischen en geen principieeelen grondslag had, terwijl diens partijgenoot De Jong zelfs nog niet heelemaal tevreden bleek te zijn en gaarne had gezien, dat ook de reeds gehuwde onderwijzeres alsnog uit wandelen gestuurd zou worden. Dit op grond van den nood der tijden. Prof. Van Embden (vrijz. dem.) en Mr. Snxeenge (liberaal) verklaarden zich tegen het voorstel, dat hun vooral onaangenaam was, nu er een bepaling ontbrak, waardoor dit voorstel slechts een tijdelijk karakter zou hebben ge kregen. Zoo had het volgens hem moeten zijn met een ontwerp dat uitsluitend als crisismaat regel door de regeering beschouwd had moeten, worden. Minister Marchant legde' er in zijn verdedi ging op toe. tegen overdrijving van de be teekenis van zijn voorstel te waarschuwen. Niemand van links kon hij echter hierdoor be- keeren. Slotsom: het voorstel werd rechts tegen links met 26 tegen 17 aangenomen. Eenige andere agendapunten moesten ten gevolge van de ongesteldheid van minister; Kalff tot later blijven wachten. E. VAN R,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5