"VI Tijdschrift Hit 3ê&&iêêdik&$ 52e Jaargang No. 15811 VerscKljnï "dagelijCs, EeKalvë op Zon- en Feestdagen Donderdag 10 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per S maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos*: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADYERTENTIëN: l5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes *1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM,, 10 Januari. Uit den Raad. De burgemeester heeft mevrouw Elzinga Berlijn herdacht. Haar plotseling heengaan heeft den Raad inderdaad beroofd van een rustige, lieve vertrouwenwekkende figuur. Haar persoonlijkheid zal gemist worden; vele openbare colleges onderscheiden zich meer door spraakzaamheid dan door zulke persoon lijkheden, die helaas niet talrijk zijn. In zijn korte Nieuwjaarsrede kon de burge meester niet veel anders doen dan het veelgesmade jaar 1934 nog eens als zoodanig te brandmerken en de hoop uit te spreken, dat 1935 beter zal wezen en dat de Raad er zooveel mogelijk in zal kunnen behouden en moge het zijn: tot stand brengen. Daar kwam het betoog dan ook op neer. Waarop de nobele poging des heeren Groe- nendaal, om de subsidie der H. O. V. van f 15.000 tot f 20.000 te verhoogen, met 2112 stemmen schipbreuk leed. In Groningen heeft erge beroering geheerscht omdat de gemeen teraad daar de subsidie van het orkest van f 45.000 tot f 42.750 verlaagd heeft, en dus was het weer jammer dat mr. Slingewberg er niet meer zat, want hij had zich op de breede borst kunnen slaan en uitroepen: „Zeg nu nog eens dat de Groningers niet voor Kunst voelen! Ligt het aan mij? Neen! Geven mijn gewestgenooten niet tweeënhalf maal zooveel als gij? Waarna hij tegen de verhoo ging tot f 20.000 gestemd zou hebben. Ach, hadde de Muze zich ruim een halve eeuw geleden over zijn wiegje gebogen! Dan zou de H. O. V. nu nog wel een duizend of der tig hebben van de gemeente. In zijn opvolger aan Financiën, wethouder Roodenburg, zit ook niet veel muzikale geestdrift. Hij kwam met het nieuwe argu ment, dat de steun van de bevolking voor het orkest verminderen zou als de gemeente meer zou geven. Dit soort van redeneering kan als stootblok tegen alle soorten subsidies en subsidie ver hoogingen gebezigd worden, en ik vrees dat de wethouder er zich gelukkig mee prijst en het in toekomst nog meerma len bezigen zal. Overigens is het een typisch argument van het dooddoen er-type. De enthousiaste heer Groenendaal had geen enkele fractie op zijn hand, behalve de communisten die overigens niet als kenmer kende Muzen-zonen beschouwd mogen wor den. Het politieke allegaartje van twaalf stemmen, dat de H.O.V. wou helpen, Is tra ditioneel geworden. En met dit soort alle gaartje wint men bijna nooit een stemming. Het zal mij benieuwen of de H.O.V. haar langdurige wandeling langs den afgrond na dezen nieuwen tegenslag nog zal voortzet ten. Mij lijkt de kans gering. Zij zal er dit jaar wel induikelen. Ik ben begaan met het lot van dirigent en orkestleden. Als het zoo ver komt zal men in de komst geen pogin gen moeten doen tot weder-oprichting van het orkest, eer men een meerderheid in den gemeenteraad heeft die er iets voor voetl en minstens éen wethouder die de Muze ver eert. Anders is het een hopelooze zaak. „Vreemdelingenverkeer", een ander smar- tekind van de Bloemenstad Haarlem, heeft waarlijk f 250 sugsidie gekregen. Niet minder dan tweehonderd-en-vijftig gulden! Het lijkt u misschien een beetje roekeloos in deze tij den, maar de cost gaet voor de boet uyt. nietwaar, en we hopen nu maar dat de be volking die f 250 niet aan de vereeniging zal onthouden omdat de gemeente ze geeft. Dan kan met dit bedi-ag ongetwijfeld nieuwe we reldvermaardheid aan onze Bloemenstad ge geven worden, temeer nu voorkomen is dat bij de a.s. tentoonstelling In het Bloemen- dorp Heemstede de treinen de stad voorbij rijden. Het begrip Moderne Reclame wint ook ten Prinsenhove veld. Hoera! Het hoofdstuk Onderwijs bracht den heer Weustink (r.-k.) als immer tot een breedvoe rig betoog. Hij zei dat er meer bezuinigd is op het bijzonder dan op het openbaar on derwijs, en achtte het vreemd dan aan 't bij zonder nog meer bezuiniging gevraagd is in den vorm van lager rente voor waarborg sommen op de schoolgebouwen. Maar wet houder Boes (v.-d.) antwoordde dat dat een heel gewoon verzoek was en dat het alleen was geplaatst daar. waar het noodig was. De heer Weustink liet zich optimistisch uit over den toestand van het onderwijs, dat hij In hoofdzaak nog goed vindt en dat hem aan leiding gaf tot een pluim aan het onderwij zend personeel. Maar hij voorspelt de nood zaak van meer scholenbouw, en hij pleitte voor het zwaarbesnoeide voorbereidend on derwijs. De wethouder gaf daarop bemoedi gende antwoorden. Ook meende de heer Weustink dat de huisvesting voor de meisjes H.B.S. in de Tempeliersstraat niet precies zoo was uitgevoerd als de Raad besloten had en dat er teveel vaklokalen en te weinig leslokalen waren. Maar de wethouder ont kende dat: er zijn zelfs reservelokalen. De heer Brants (a.r.) constateerde dat er twee reehtsche wethouders van onderwijs ge weest zijn, die ook de voorstanders van het openbaar onderwijs voldeden. Hij wilde thans verklaren dat de tegenwoordige linksche wet houder van onderwijs ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs voldeed. Slechts zel den klinken zulke genereuse woorden in de politiek, en zij eeren niet alleen den gepre zene maar ook den man die ze uitspreekt. De wethouder uitte er zijn dankbaarheid voor. Overigens had de heer Brants eenige aanmer kingen te maken betreffende het te langzaam uitsterven van eenige scholen en het Montes- sori-onderwijs, en hij merkte op dat het open baar onderwijs duurder Is dan het bijzonder. De wethouder beaamde dit laatste. Er is in een jong verleden vaak over gedebatteerd, men schijnt het er nu over eens; misschien zou het protocolair vastgelegd kunnen worden. In de avondzitting deed de heer Scholl een poging om den wethouder uit den hoek te la ten komen betreffende zijn ondernemings geest: zijn toekomstplannen. Maar de wet houder bleef in zijn hoek. Hij zat vol plannen, zei hij, maar hij hield ze liever voor zich, om dat het zeker is dat er niet veel van zal ko men door de financieele zorgen. Volkshuisvesting leverde weinig bijzonders op. Ik verwijs voor dit hoofdstuk naar ons verslag. Vanmiddag wordt de behandeling van de begrooting voortgezet. Vanavond, in de ne gende zitting, hoopt men de eindstreep te passeeren. R' P' De Middelbare School voor Meisjes. Het gerestaureerde school gebouw in gebruik genomen. „Dankbaar, maar niet voldaan." Wethouder Boes aan het woord. De officieele ingebruikneming van het gerestaureerde schoolgebouw der Middelbare School voor Meisjes met 5-j. cursus in de Tempeliersstraat, had hedenmorgen plaats in tegenwoordigheid van vele belangstellen den, onder wie de burgemeester, de heer C. Maarschalk; de wethouders de heeren A. G. Boes, W. Roodenburg en W. van Liemt; ver schillende raadsleden en leden der Commissie van Toezicht op het M. O.; de Inspecteur van het M.O., Dr. S. Elzinga; de heer v. d. Weyer, Inspecteur van het L.O., Mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris; directeuren van scholen voor M.O. en Voorbereidend H.O., de oud directrices der school mej. Farret en mej. Berdenis van Berlekom; de heer Segaar,, hoofdcommies, chef der afd. openbaar on derwijs ten Stadhuize; Ir. M. H. Maas, direc teur van O.W. en Prof. Burger, vader van de tegenwoordige directrice mej. Dra. C. M. Burger. De wethouder van onderwijs, de heer G. Boes, begon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de burgemeester deze openings plechtigheid bijwoonde en aldus blijk gaf van zijn belangstelling in het Haarlemsch onder wijs. Deze school heeft spr.'s bijzondere sym pathie, omdat zijn echtgenoote er 50 jaar ge leden een schat van kennis opdeed, die hem steeds met bewondering vervulde. Spr. ging voorts de geschiedenis der school na en wees er op. dat er reeds lang plannen bestonden voor een betere huisvesting. De overleden raadsleden, de heer Vincent Loos- jes en mevrouw ElzingaBerlijn, hebben in den Raad op verbeteringen aangedrongen. En nu is die er dan. Het ruime, frissche gebouw in de Tempeliers straat is niet weelderig ingericht en staat niet in een parkachtige omgeving, maar de school is zeer bruikbaar en kan haar zelfstandige taak blijven vervullen en zich verder ontwikkelen. Met vertrouwen gaf spr. het gebouw aan zijn nieuwe bestemming over. Br. S. Elzinga sprak hierna. Niet slechts als onderwijsman, doch ook ter eere en nage dachtenis van zijn vrouw, die zooveel aan dacht aan de Meisjesschool heeft gewijd en er zooveel voor had willen doen. De nu tot stand gekomen verbetering is vol doende om een gelukwensch aan directrice en personeel, leerlingen en ouders en dank aan het gemeentebestuur te rechtvaardigen. De mooie vrouwelijke eigenschappen; grooter ge voel voor schoonheid, een fijner en levendiger sentiment, grooter barmhartigheidsgevoel en een levendiger zin voor de zedelijke verheffing der gemeenschap, aan welke eigenschappen onze tijd behoefte heeft, kunnen in deze nieuwe omgeving tot ontwikkeling worden ge bracht. Het onderwijs zij in deze school gericht op de cultiveering van het vrouwelijke element in onze gemeenschap, die behoefte heeft aan vrouwen met hoogstaand karakter, inzicht en sociaal besef. Dr. W. van den Berg. directeur der le H. B. S. B, met 5-j. cursus, hield namens het college van rectors en directeuren, een korte, humo ristisch getinte toespraak en sprak den wensch uit, dat de school zal strekken tot heil van onze lieve, vrouwelijke. Haarlemsche jeugd. Mevr. LoeffBokma, voorzitster der Com missie van Toezicht op het M. O., sprak woor den van gelukwensch namens die commissie. Er is reden voor dankbaarheid, maar de com missie is niet voldaan. Te hopen is dat de school op den duur toch nog een betere huis vesting zal krijgen. Spr. eindigde met den wensch dat in dit gerestaureerde gebouw de zelfde prettige geest zal blijven heerschen als in het oude gebouw aan de Krocht. GROENTE- EN FRUITHANDELAREN. Aan de vereeniging van handelaren in aard appelen, groenten en fruit „Sterk door Een dracht" is de Koninklijke goedkeuring op haar statuten verleend. an heden af zullen onze lezers en lezeressen voortaan Donderdag, Zaterdag en De avonturen van Professor Nimbus Dinsdag kunnen kennis nemen van de avonturen van Pro fessor Nimbus. Het leven van den Hooggeleerde is rijk aan wederwaardigheden, verrassin gen en bijzondere gebeurtenis sen. Haarlem's Dagblad laat ze U op pagina twee in telkens vijf beelden zien, U daar mede ongetwijfeld vele aange name oogenblikken bezorgend. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. De minister verlangt wijzigingen in de nieuwe loonregeling'. Wij hebben indertijd uitvoerig medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken bezwaar heeft geuit tegen de nieuwe salaris- en loonregeling die de raad in Juli jl. voor het Haarlemsche gemeentepersoneel heeft vast gesteld. De minister wil dat loonen en salaris sen voor enkele groepen lager gesteld worden dan de raad heeft bepaald. Bovendien heeft hij bezwaar tegen de overgangsbepaling, waarbij vastgesteld is, dat de verlaagde loonen en salarissen alleen zullen gelden voor perso neel dat later aangesteld wordt. Het Georganiseerd Overleg Is nu door B. en W. bijeengeroepen op Donderdag 17 Januari. De minister heeft goed gevonden dat de loonen en salarissen van personeel dat ver laagd wordt niet meer dan 5 pet. per half jaar achteruit zullen gaan. Wij herinneren er aan dat B. en W. met den. Minister overleg gepleegd hebben over de aan gevoerde bezwaren. Naar aanleiding van dit overleg zal thans een nieuw voorstel voor B. en W. gedaan wor den, welk nieuw voorstel nu in het Overleg aan de orde gesteld zal worden. Gemeentelijke kookcursussen. Voor hulsvrouwen en werklooze meisjes. Naar wij vernemen zijn reeds voorbereiden de maatregelen genomen voor het organisee- ren van gemeentewege van kookcui'sussei1 voor huisvrouwen en werklooze meisjes. Er zal een bijeenkomst gehouden worden onder leiding van mej. Smit. chef-controleuse van Maatschappelijk Hulpbetoon met ver schillende vrouwenorganisaties ter nadere be spreking en vaststelling van de regeling. De bedoeling van deze cursussen is om maal tijden gereed te maken die weinig geld kosten en toch aan de voedingseischen voldoen. (Van vele zijden ontvangt de re geering bezwaren tegen het wets ontwerp tot invoering in ons land van den M.E.T. den Midden Europeeschen Tijd.) Wij verlangen ongetwijfeld Allen naar een nieuwen tijd, Waarin ons niet zooveel droevigs, Zooveel kommer wordt bereid. Velen denken dan met weemoed Aan den goeien ouwen tijd, Aangezien die gansch vergaan is, Brengt dat echter geen profijt. Men streeft vurig naar den nieuwen, Maar de taak is niet gering, Want ook daar is tijd voor noodig, 't Is een ingewikkeld ding. In het letterlijke opzicht Streeft de hoogste overheid, Die toch tijdverdrijf genoeg heeft, Ook al naar een nieuwen tijd. En men komt van vele zijden Tijdig met protesten aan, Daar men hier met den minister En zijn tijd niet mee wil gaan. Het mag erg belangrijk wezen. Maar het leek mij toe als leek. Dat de tijd 'best kon betijen, Tot hij heusch onhoudbaar bleek. Is die Midden Europeesche Werklijk een noodzaaklijkheid, Nou, dan zullen wij 't wel merken, Zoo niet nu, danM.E.T.tertijd. P. GASUS. Concessies aan de Joden in het Saargebied? Als zij voor Duitschland zouden stemmen. SAARBRUECKEN, 10 Januari (Reuter). Naar de „Volksstimme" bericht heeft Koenig met een aantal Joden, o.a. de rabbijn Rulff, besprekingen gevoerd, en getracht hen over te halen zich bij het Duitsche Front te voe gen, waarbij hij zeide namens Goebbels ,te spreken. Ruif verklaarde, dat de Joden dit zouden doen, mits zij de belofte kregen niet gehin derd te zullen worden bij een eventueelen te rugkeer van het Saargebied tot Duitschland. Koenig beloofde dit doch de onderhande lingen werden niet voortgezet. Amerika en het Permanente Hof. Voorstel tot toetreding binnenkort in den Senaat. WASHINGTON, 10 Jan. (V.D.) Naar aan leiding van het voorstel der senaatscommis. sie voor buitenlandsche zaken inzake toetre ding der Vereenigde Staten tot het Perma nente Hof van Internationale Justitie te Den Haag verklaarde de leider der senaabsmeer- derheid Robinson, dat het voorstel zeer binnenkort in den senaat aan de orde zal komen. Hij verwachtte felle debatten er over zoodat hij het nog niet mogelijk achtte het lot van het voorstel te voorspellen. President Roosevelt hoopt dat voor het einde van de zitting het voorstel in stemming zal kunnen komen. Joseph Buerckel, Hitler's gevolmachtigde voor het Saargebied heeft zijn oordeel over de Saarstemming gegeven. pag. 4 Als gevolg van het voorgevallene te Saar- brucken zijn eenige arrestaties verricht. pag. 4 In Rusland heeft opnieuw een ernstige trein botsing plaats gehad. pag. 4 Van een correspondent: Het monument op den Winterberg. Dag 13 Particuliere wapenindustrie blijft steeds een gevaar. pag. 3 De handelsbesprekingen tusschen Nederland en België te Brussel zijn geëindigd. pag. 3 Laffe overval te Driewegen. pag. 3 Aan Haarlem is 2500 K.G. goedkoope kaas voor werkloozen toegewezen. pag. 3 De minister van binnenlandsche Zaken wenscht wijziging in de nieuwe loonregeling voor het Haarlemsche Gemeentepersoneel. pag. 1 Het rapport van Kerkopbouw is door de Sy node der Ned. Herv. Kerk verworpen. pag. 2 Waar Haarlem's verkeer bekneld raakt. pag. 7 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft Woens dag de behandeling van de Gemeentebegroo- ting voortgezet. Besloten werd aan de H.O.V. f 15.000 subsidie te geven; Vreemdelingen verkeer ontvangt f 250 subsidie. pag. 6 en 7 Bekende Haarlemmers: Mr. dr. W. P. Vis pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En- gelsche inzichten over het Pact van Rome. De beste zwemmers en zwemsters van 1934. pag. 12 H. G. Cannegietcr: Julien Duvivier's Om een menschenleven. pag. 12 Voor de Vrouw. pag. 3 Sport in 't kort. pag 11 Schaakrubriek. pag. 11 Naar het Saargebied. Voorzitters der stemburcaux vanmorgen vertrokken. ZWOLLE, 10 Januari (V.D.) Zooals be kend is hedenmorgen uit Zwolle evenals uit Amsterdam een speciale trein vertrokken, die de Nederlandsche voorzitters van de stem- bureaux in het Saargebied naar Saarbruecken zal brengen. Het was druk op het station. Reeds tijdig waren burgemeesters uit de Noor delijke provincies aangekomen. De trein be stond uit vijf eerste en tweede klasse rijtui gen en een babagewagen. Ongeveer 120 personen begonnen in Zwolle de reis naar het Saargebied. De stemming was min of meer gedrukt. De gebeurtenissen der laatste dagen in het Saargebied hebben een minder opwekkenden indruk gemaakt. Precies om negen uur werd het sein van vertrek ge geven. Naar wij vernemen zijn eenige burge meesters, die waren aangezocht, om gezond heidsredenen thuis gebleven. AMSTERDAM. 10 Jan. (V.D.) „De extra trein naar Saarbrucken vertrekt om 9.05 uur van het derde perron", aldus luidde het met krijt geschreven opschrift der borden, die op verschillende punten van het Centraal Sta tion waren geplaatst en er aan herinnerden, dat ook ons kleine landje in de waarborging van een onpartijdig Saarplebisciet een aandeel zal nemen. In de koude, die ook onder de over kapping heerschte, stond druk pratend en ge barend ter hoogte van het eerste rijtuig, van de uit vijf wagons en twee resauratierijtuigen bestaanden extra-trein zoo ongeveer een kwar tier voor het vertrek een kleine groep burge meesters en andere persoonlijkheden, die Zon dag voor de Saarstemming als voorzitters van de verschillende stembureaux zullen optreden. Het gezelschap van ongeveer veertig personen werd o.a. uitgeleide gedaan door Dr. Posthumus Meyes, chef van de afdeeling vervoer-extra- treinen. Het was drie minuten over negen toen een der stationsambtenaren het waarschuwend woord „instappen heeren" deed hooren. Precies op tijd vertrok de trein, met een bestemming die eenig is in de geschiedenis van ons land. Te Roermond, waar de trein om 11.40 uur aankwam werd een ander gedeelte aangekoppeld, dat om 8.54 uur uit Zwolle was vertrokken. De aankomst te Saarbruecken vindt onvoor ziene omstandigheden voorbehouden om 19.37 uur plaats. De H.O.V. Wat moet er met het orkest gebeuren? De motorlogger K.W. 175, die op 50 mijl afstand van IJmuiden in zinkenden toestand op sleeptouw werd genomen door de K.W. 178, in de haven van IJmuiden nadat het gat onder de waterlijn voorloopig was gedicht. We heben bij het bestuur van de H. O. V. geïnformeerd, wat er met deze vereeniging zal gebeuren, nu de Haarlemsche gemeenteraad geweigerd heeft, het subsidie van f 15.000 voor de H. O. V. te verhoogen. Ons werd geant woord. dat hierover nog niets gezegd kon worden, omdat er eerst een bestuursvergade ring gehouden moet worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1