Uit Haarlem's Gemeenteraad. VRIJDAG 11 JANUARI 1935 HAARCEM'S DAGBLAD (Vergadering van Donderdag). De begrooting in 9 zittingen afgehandeld. Aangenomen met 3 stemmen tegen. De gemeente zal trachten eenig werk te vinden voor jeugdige werkloozen. Het Openbaar Slachthuis ook koelhuis voor den fruithandel Verbete ring van den gevaarlijken toestand op den Leidschevaart- weg. Heeft Openbare Werken te royaal geraamd? Een conflict tusschen wethouder Mr. Gerritsz en het raadslid Klein Schiphorst. De Armenraad en de informaties voor Maat schappelijk Hulpbetoon. (Vervolg van ons nummer van gisteren! BEHANDELING DER BEGROOTING. Bi; de behandeling van het hoofdstuk Open bare Werken zeide de heer Klein Schiphorst (r.k.) o.m. nog: Het aantal jongelieden van 16 tot 21 jaar dat al jaren werkloos is, is zeer groot. In de bouwvakken is het aantal alleen reeds 239. De raad moet beginnen met gelden beschik baar te stellen om deze jongelui te helpen. Ei- kunnen woningen voor ouden van dagen, en eenige scholen gebouwd worden. Ook is te den ken aan de verbouwing en uitbreiding van het stadhuis. De jongelui die niet bij de bouwvak ken betrokken zijn, moeten geholpen worden door ze te werk te stellen aan bebossching van duinen, aanleg van sportterreinen, enz. De jonge bouwvakarbeiders moeten bij dit werk bijgestaan worden door 30 pet. volwassen ar beiders. Er moet samengewerkt worden met de vakorganisaties. De te werkgestelde jonge lui moeten verplicht worden 's avonds theo retisch vakonderwijs te volgen. Er zal voor de jongelui een loonschaal naai- leeftijd vastge steld moeten worden. Op het werk zullen deu ren, ramen, kozijnen, enz. gemaakt moeten worden. Spreker is overtuigt, dat het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding voor volwassen ar beiders de volle aandacht van B. en W. heeft Met de heer Reinalda is spreker het eens. dat het 60 millioenplan een doode musch is. Haarlem zal er geen object van krijgen. De voorwaarden die het rijk stelt zijn veel te bezwarend. De gemeente kan beter zelf de zaak ter hand nemen. Ik hoop, dat B. en W. het door mij geopper de voorstel voor de te werkstelling van jeug dige werkloozen willen overnemen. Het niet, zooals indertijd met het plan van Tilburg, naast zich neergelegd, want daarmede is het gemeentebelang niet gediend. De kapitaaldienst zou met f300.000 belast kunnen worden, want rente en aflossing daar van zijn al gevonden als de post voor onder houd van gebouwen met f 30.000 verlaagd wordt. De heer Hulsman (V. D.) was voldaan over de toezegging van B. en W.. dat de zaak van de rioleering in studie genomen zal wor den. Het wordt tijd dat daaraan iets gedaan zal worden. Zal nu spoed betracht worden met het in kaart brengen van de bestaande rio leering? De heer Van Kessel (r.k.) wees op den slechten toestand van verschillende wegen. Dir kunnen verbeterd worden. Dan heeft men meteen werkobjecten. De weg langs de Houtvaart is bijvoorbeeld zeer treurig. Dit is wel een particuliere weg. maar de eigenaars kunnen de kosten nu niet dragen. De gemeente zou een basalt-kade kunnen aanleggen ten bate van de vele wan delaars. Hoe staat het met de verbetering van de Ramplaan. B. en'W. hebben-plannen'daar voor beloofd. Die moeten evenwel niet lang meer uitbleven. De gemeente neemt proeven voor een nieuwe wegbedekking. namelijk dubbele kllinkerbestrating. Spreker hoopt, dat die proeven zullen slagen en dan ook toegepast zullen worden. Heeft de gemeente Haarlem ook geen ter reinen die beboscht en beplant kunnen wor den? Het rijk heeft op gunstige voorwaarden boomen aangeboden. Bij den Hout en de Plantsoenen werken 30 man in de 4-daagsche werkweek. De dienst zou er nog meer kunnen plaatsen, maar daar tegen bestaan op het Stadhuis bezwaren. Het toilet der stad zou er evenwel door verbeterd worden. De heer Brants (A.R.) drong ook aan op verbetering van de Leidsche vaart. Wanneer zal de N.Z.H.T.M. haar rails eens verleggen naar het midden van den weg? De tegen woordige toestand is zeer gevaarlijk. De toestand van sommige wegen en straten is zeer slecht. Enkele punten moeten absoluut verbeterd worden Spreker noemt de Park laan en de Leidschevaart bij het viaduct. De jeugdherberg „Jan Gijzen", een nut tige stichting, heeft om huurverlaging aan het gemeentebestuur gevraagd, omdat de toestand van haar financiën slecht is. B en W. hebben het verzoek afgewezen. Dit vindt spr. jammer. De heer W e u s t i n k (r.-k.) klaagde over de verveloosheid van eenige gebouwen, die bij het stadhuis behooren. (Reeds in een. deel van een vorige oplaag opgenomen.) Openbare Werken gaat niet altijd econo misch tewerk wat het opbreken en herstellen van straten betreft, vooral niet als er ook andere bedrijven bij betrokken zijn. De heer Visser (C.H.) sloot zich aan bij het betoog van den heer Klein Schiphorst. De jeugdige werkloozen moeten aan het werk ge zet worden. Er is geld beschikbaar op de be grooting van Openbare Werken. Uit het be toog van den heer Klein Schiphorst is geble ken. dat aan Openbare Werken een conserva tieve geest heerscht. De heer Gerritsz: de cijfers van den heer Klein Schiphox-st zijn niet juist De heer Visser: ik kan die cijfers niet be- ooröeelen. maar ik ken den heer Klein Schip horst (gelach). Als die zulke cijfers noemt, zet hij zijn naam op het spel. (De heer.Roodenburg (wethouder)dus u vertrouwt ons niet.) De plannen voor de verbouwing van het Stadhuis zijn gereed. Dat is een uitgesteld werk, het is dus misschien mogelijk om het uit te voeren in werkverschaffing met steun van de regeering. Spreker heeft niet veel verwachting van het college van B. en W. voor zoover het betreft de daadwerkelijke bestrijding van de werk loosheid, omdat er bij den betrokken wethou der blijkbaar niet de volle ambitie bestaat voor plannen die in den raad geopperd worden. Spreker heeft de hoop opgegeven De heer Groenen daal (s.d.a.p.) meent, dal de post voor onderhoud van de straten te klein is. Het zou goed zijn indien deze ver hoogd wordt. Openbare Werken verdient hulde voor de mooie verbetering van het Stationsplein. De heer de Braai (A.R.)daarvoor zal ik eens applaudisseeren De heer Gr oenen daal betoogt verder, dat het goed zal zijn als de Leidsche tram niet verder zal rijden dan het Stationsplein. Dan zou de toestand onder het Jansweg-viaduct ver beteren. Het ongeluk van verleden week op het Kcnnemerplein zou dan ook niet gebeurd zijn. B. en W. hebben beloofd, dat er een studie gemaakt zal worden van het rioleeringsvraag- stuk. Spreker vreest dat bij de verbetering niet meer zal beleven(Geroep: niet zoo som ber.) Er moet spoed met de zaak gemaakt worden. De heer Kuiper (r.k.) steunde het betoog van den heer Klein Schiphorst om de jeugdige werkloozen aan het werk te zetten. Er zit ook een belangrijke sociale kant aan deze zaak. Wij hebben hier zeker meer dan 1000 jeugdige werkloozen. Honderden verkeeren er in mate- rieelen en in moreelen en geestelijken nood. Het is evenwel moeilijk om de voorzieningen te treffen. Wat men aan de jeugdige werkloozen geeft, moet men aan de volwassen werkloozen afnemen. Maar toch moet er iets vóór de jon geren gedaan worden. De heer B ij 1 (communist) vond de bestra ting ook slecht. Vooral in de arbeidersbuurten. De verbinding van de Slachthuisbuurt met de stad is onvoldoende en gevaarlijk. De heer Meyers (s.d.a.p.) vreest, dat de gemeente niet in staat zal zijn om de objecten die hier genoemd zijn voor werkverruiming uit te voeren. Dat zou veel te veel geld kosten. Spreker hoopt evenwel dat er iets tot stand gebracht zal kunnen worden. Maar men moet dan letten op de wijze waarop die werken uit gevoerd zullen worden. De cijfers over de werk loosheid zijn ontstellend. In November waren hier 85% van de grondwerkers zonder arbeid. Men moet dus oppassen dat door het uitvoe ren van werken in werkverschaffing geen ar beiders zonder werk komen die nu nog iets te doen hebben. Er is inderdaad weinig kans, dat te Haarlem een werk uitgevoerd zal worden ingevolge het 60 millioenplan. De regeering schermt wel met 60 millioen. maar in de 11/2 jaar dat het cre- diet beschikbaar is gesteld, is nog voor geen 2 millioen aan werk uitgegeven geworden. Als de gemeente de woningen voor ouden van dagen laat bouwen door jeugdige werkloozen, moet dit wel geschieden tegen wat lagere loo- nen, maar het moet toch een behoorlijke ver dienste zijn, geen fooi. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, wees er op, dat bij dit debat heel wat wen- schen zijn geuit. De voorziening daarin zou veel geld kosten. Maar dat is niet beschikbaar. Er wordt nauwkeurig afgewogen wat het allernoodigste is. Men zou veel van de gevraag de voorzieningen kunnen financieren als men het voorbereidend onderwijs geheel zou af schaffen. Maar daarvoor zou gelukkig geen meerderheid in den raad gevonden worden. De raad wil ook de belastingen niet meer verhoo- gen om meer inkomsten te verkrijgen. Er zijn dus geen gelden meer beschikbaar dan op de begrooting zijn uitgetrokken. De N.ZH.T.M. moet de schoeiïng aan de Leidschevaart verbeteren. De gemeente zou onverstandig zijn als zij dit werk onverplicht voor haar rekening nam. De verbetering van het Houtvaartpad is een zaak voor de eige naars der gronden. Er is indertijd getracht bij dragen van belanghebbenden te krijgen voor een weg in den Waarderpolder. Dit is niet ge lukt. Nu zal getracht worden het werk in werk verschaffing uit te voeren. B. en W. hebben alles gedaan wat mogelijk is om de uitvoering der objecten voor het 60 millioenplan te bevorderen. Er is voor een ob ject (de verdere verhooging van de spoorbaan HaarlemRotterdam) een conferentie gehou den met de regeering, de spoorwegen en an dere belanghebbenden. Het staat niet zóó slecht met de kansen van de uilvoering der Haarlemsche objecten van het 60 millioen-plan als de heer Klein Schiphorst meent. De onderhandelingen zijn in het laatste stadium. Het is te verwachten dat de laatste beslissing over 10 dagen komt. Als die dan gunstig is kan met de uitvoering begonnen worden. De cijfers die de heer Klein Schiphorst ge noemd heeft voor het onderhoud van gebou wen van Openbare Werken zijn niet juist.. Aantoonen in deze zitting is evenwel moeilijk. Ik stel voor de geheele zaak te laten bekijken door de Commissie van Openbare Werken. Ik tel mijn reputatie tegenover die van den heer Klein Schiphorst. Als ik ongelijk heb zal ik dat ronduit in den raad erkennen. (De heer Klein Schiphorst: ik ook). De heer Gerritsz verzekerde, dat Open bare Werken niet klakkeloos raamt. Zelfs de directeur van Openbare Werken gaat alle ra mingen na. De bestudeering van het rioleeringsplan zal ongetwijfeld eenigen tijd eischen. Wij hebben ook met de omliggende gemeevten te maken. Het is een probleem dat een deskundige zeker eenige jaren zal moeten bekijken om tot een beslissing te komen. De verbetering van de Ramplaan zal door B en W. bespoedigd worden. De N.Z.H.T.M. verkeert thans in een min der gunstigen financieelen toestand, daarom denkt ze er niet aan de rails op de Leidsche vaart in het midden van den weg te leggen. De gemeente heeft geen machtsmiddelen om de tramdirectie te dwingen. De gemeente doet alles wat mogelijk is om de veiligheid van het verkeer op die plaats te bevorderen. Er zijn proeven met natrium verlichting ge nomen. Die verlichting zal nu uitgebreid worden. De huur van de jeugdherberg Jan Gijzen bedraagt slechts 1 gulden per week. Dat is zeer laag en kan toch niet meer verlaagd worden. B en W. trachten de samenwerking tus schen Openb. Werken en de Bedr wat betreft het opbreken en herstellen van de straten zooveel mogelijk te bevorderen. Een enkelen keer kan er wel eens iets aan haperen, maar dat is dan een bijzonder geval. Vele sprekers hebben het gehad over ar beid voor jeugdige werkloozen. Het is een moeilijk vraagstuk Nergens ter wereld heeft men er een oplossing voor gevonden. Alleen in Duitschland heeft men een schijnoplos sing toegepast. In Nederland is ook veel ge studeerd om wat te doen voor de jeugdige werkloozen. Maar steeds komt men tot de moeilijkheid dat men alleen jeugdige werk loozen kan helpen, ten koste van de volwas sen werkloozen. En men zegt in andere ge vallen als er ontslag dreigt: eerst de onge huwde arbeiders ontslaan. Men komt dus tot inconsequenties. Haarlem moet zich helaas wat arbeid voor jeugdige werkloozen betreft, beperken tot eenige kleine objecten. O.a. de woningen voor ouden van dagen. Maar daarbij dreigen zelfs weer de moeilijkheden. Er moet dus voorzichtig gewerkt worden. De overheid kan de werkloosheid niet weg nemen. zïi kan alleen wat van de allerergste dingen voorkomen. Te Haarlem doet de gemeente dat ook. In dezen tijd zïir ongeveer 450 arbeiders in los sen gemeentedienst. B. en W. willen nu om hun goede gezind» Als gij lijdt aan ^of STEKEN IN DE ZIJ bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel DE WATTEN,DIE WARMTE OPWEKT Doozen a 35 en 55 ct. Bi| alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) heid te toonen ook wat doen voor de jeug dige werkloozen. Maar voor den bouw van 16 kleine huisjes zijn niet heel veel arbeids krachten noodig. B. en W. zullen die plannen binnenkort aan den gemeenteraad, overleg gen. Spreker denkt dat arbeiders van 20 jaar daarbij misschien 10 of 12 gulden per week zullen kunnen verdienen. Armenzorg. De heer Mars (s.d.a.p.) bracht hulde aan den wethouder en het college van B. en W. voor hetgeen gedaan wordt in het belang der werkloozen. Spreker denkt aan den brand stoffen toeslag voor de mensehen die in de 4-daagsche werkweek en de werkverschaf fing werken, als ook aan den Kerst-toeslag. Maar nog niet alle gelegenheden worden onmiddellijk aangegrepen. Spreker heeft cp het oog de overheveling van sommige ge- steunden van den Werkloosheidsdienst naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Dat is in ver schillende gevallen in het nadeel van de be trokkenen. Het contact tusschen den Werk loosheidsdienst en de vakorganisaties is veel beter en soepeler dan met Maatschappelijk Hulpbetoon. De besturen der vakorganisties doen zeer veel werk voor de werkloozen en de diensten. Die opofferingen getroosten de bestuurders zich zeer gaarne, maar dan mo gen zij toch ook wel aanspraak maken op een goed contact met Maatschappelijk Hulp betoon. Spreker heeft vroeger al aangedrongen op de instelling van een commissie van advies. Waarom is aan dit verlangen nog niet vol daan. De heer Wolzak (a.-r.) wees op het be drag dat te Haarlem bij Maatschappelijk Hulpbetoon voor administratie besteed wordt In vergelijking met andere steden is het te hoog. Spreker vond het verkeerd, dat de Armen raad uitgeschakeld zal worden bij de infor maties voor de gemeentelijke diensten. De Armenraad is trouwens voor de informatie het wettelijk aangewezen lichaam. Laten B. en W. alsnog hun houding tegenover den Armenraad aangenomen herzien. De heer Van Kessel (r.-k.) vroeg of het niet mogelijk is hier ter stede weer een ge legenheid te openen om warm voedsel aan nooddruftigen te verstrekken. In 1929 is dit ook gedaan. De heer Van der Wal (c.-h.) meende ook dat er te veel administratief personeel bij Maatschappelijk Hulpbetoon is. Boven dien wordt het aantal ambtenaren in de ver schillende officieele stukken zeer verschil lend opgegeven. Is men de tel kwijt geraakt. De informatiedienst behoort bij den Armen raad, niet bij Maatschappelijk Hulpbetoon. De Armenraad kan ook beter informeeren, omdat hij wettelijke bevoegdheid' heeft. Het zou aanbeveling verdienen om een raadscommissie te benoemen om te onder zoeken of de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon niet soberder ingericht kan wor den. De regeering gaat de gemeente wat haar diensten aangaat in soberheid voor. Mevrouw V e n e m a (V.B. drong aan op eorganisatie van de ziekenverpleging. (Deze spreekster was op de perstribune niet te ver staan). De heer Peper (communist) zei, dat de gesteunden door Maatschappelijk Hulpbetoon beschouwd worden als lastposten, niet als crisisslachtoffers die recht hebben op hulp. Men verwijt alleenstaande vrouwen licht vaardig dat zij in concubinaat leven en houdt dan de steun in. Wat rest zoo'n vrouw geen steun gegeven wordt? Als de gemeente onrechtvaardig genoten steun inhoudt verdient de gemeente er 400 a 450 pet. op. In Het Volk zijn 4 artikelen gepubliceerd met klachten over Maatschappelijk Hulpbe toon. Spreker stelde een motie voor om een raadscommissie van 5 leden te benoemen om de klachten over den dienst te onderzoeken. (Dit voorstel werd niet voldoende gesteund om verder behandeld te worden). Hoe staat het met het door B. en W. toe gezegde prae-advies over het vervoer van slachtoffers van ongelukken? Nadat de raad gepauzeerd had vervolgde de heer Peper in de avondzitting zijn rede. Hij vreesde dat de regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis zooveel zullen gaan bezuinigen, dat dit in 't nadeel van de patiënten zal blijken. Reeds thans blijkt er te weinig gediplo meerd personeel aanwezig te zijn. Van de verpleegsters wordt het uiterste gevergd. Als een verpleegster zich door de haast vergist is dit heel erg. Als een timmerman zich vergist is het niet erg. Als een wethouder zich vergist, praat hij het wel recht in den raad. De Voorzitter: En als een raadslid zich vergist? De heer Peper: dan is het ook niet erg. De chirurgische kinderafdeeling voor enkele jaren opgericht is nu opgeheven. Er wordt ge mompeld. dat er een klasse-zaal van gemaakt zal worden. Kinderen van 11 en 12 jaar liggen nu op de mannenafdeeling. Dat is abso luut verkeerd. Een verpleegster van het Gasthuis heeft een patiënte verkeerd behandeld. Dat was zoo erg, dat de patiënte eenige maatnden langer verpleegd moest worden. Een kinderlijkje heeft men bijna een dag laten liggen zooals het binnengebracht is. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maano GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en I 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij hel Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIER SST R. 32 Telefoon 10209 {Adv. Ingez. Med.) De familie moest zoo lang wachten tot zij het lijkje kon zien. De Voorzitter: zulke gevallen moet men onmiddellijk ter kennis van B. en W. brengen. De heer Reinalda (s.d.a.p.) betoogde, dat uit de rede van den heer Peper wel gebleken is, dat de arbeiders van de communisten wei nig hebben te verwachten. Het is juist nu de tijd te trachten om langs organisatorischen weg voor de arbeiders en werkloozen te be reiken wat mogelijk is. Er worden fouten gemaakt. De s.d.a.p. meent dat elke werklooze verplicht is aan de over heidslichamen precies op te geven wat hij ver dient. Net zoo goed als dat een belasting plichtige zijn inkomen moet opgeven. Maar dan moet er ook een goede rechtsregeling zijn bij die instellingen. Als er een verkeerde op gave gedaan wordt, soms zonder opzet, dan bepaalt Maatschappelijk Hulpbetoon de straf. Zonder dat er gelegenheid is in beroep te gaan. Dat kan niet worden voortgezet. Be trokkenen kunnen zelf onschuldig zijn, een zoon kan bijvoorbeeld een loonsverhooging voor zijn werklooze vader verzwijgen. Het onrechtmatig genoten geld moet dan met rente terugbetaald worden. Kinderen uit het gesteunde gezin zijn dan het slachtoffer. Het rechtsgevoel dient hier bevredigd te worden. Dit kan alleen door de vakorgani saties, die in dezen tijd zeer veel zorg hebben, in staat te stellen om een gestrafte in het beroep bij te staan. Meenen B, en W. dat Maatschappelijk Hulp betoon zelfstandig' bevoegd is, om zulke straf fen op te leggen? Zoo ja, dan zou het college van B. en W. als college voor het beroep aan gewezen kunnen worden. Wordt de straf door Maatschappelijk Hulp betoon opgelegd in opdracht van B. en W. dan zou er een commissie uit den raad voor het beroep moeten komen. Mej. Van Vliet (s.d.a.p.) vroeg inlich tingen over het verhaal. De heer Castricum (r.k.) meende, dat men verzwijgen van inkomsten en steun van familie in de hand werkt doordat die voor 2 3 op de werkloozensteun gekort wordt. Eer lijke menschen worden op zoo'n manier mis dadigers. Ook spreker pleitte voor een commissie van advies inzake werkloozenzorg. De heer Klein (r.k.) betoogde, dat men bij klachten over Maatschappelijk Hulpbetoon altijd hoor en wederhoor moet toepassen. Per soonlijk is hem gebleken, dat de klagers in het algemeen zich nog al eens zelfs iets heb ben te verwijten. De heer Blankevoort (VJB.) zei dat de heer Peper zijn naam genoemd heeft in een geval betreffende een klacht over Maatschap pelijk Hulpbetoon. Daarbij heeft hij misbruik gemaakt van vertrouwelijke mededeelingen van een derde om daaruit politieke munt te slaan. Dit is absoluut af te keuren. Over het geval zelf mag hij hier niet spreken, maar uit het gebeurde is geenszins te constateeren, dat er reden is om een klacht over Maatschappe lijk Hulpbetoon te uiten. Ik verzoek de heer Peper in het vervolg zoo'n af te keuren ge dragslijn niet meer te volgen. (Geroep: die zit!) De heer Van Lierat (r.k.. wethouder, zei dat er helaas nog veel werkloosheid is. Er is in de naaste tekomst misschien eenige ver betering' te verwachten voor het metaalvak en de bouwvakarbeiders. Maar de toestand blijft ;omber. Van een algemeene opleving is nog niet veel te merken. Spreker dankte voor de hulde door eenige sprekers aan zijn afdeeling en de ambtena ren van Maatschappelijk Hulpbetoon ge bracht. Die ambtenaren hebben een zware taak, maar zij kwijten zich daarvan op lof waardige wijze. Spreker heeft alle lof voor het werken van de vakbestuurders. Aüs de gemeente in staat zou zijn om die massa werk financieel te ver goeden, dan zou zij het zeker doen. Het moet een misverstand zijn dat de diensten aan de vakbestuurders niet alle medewerking zouden verleenen. Als er een enkel geval van verschil is, dan kan men zich tot spreker of het college wenden. Spreker heeft nooit klachten gehoord over straffen bij het onjuist opgeven van bijver diensten. Waarom is men niet eerder met zulke klachten bij B. en W. gekomen. Er wordt gezegd, dat er verschil van straf is bij de Werkloozendienst en Maatschappe lijk Hulpbetoon. De Werkloosheidsdienst kan alleen afvoeren. Dit is volgens opdracht van den minister. Maar Maatschappelijk Hulpbe toon kan niet afvoeren. Het zelfde wat hier gebeurt geschiedt ook in Amsterdam. Daar is men er evenwel veel gauwer bij om een klacht bij de Justitie in te dienen. In Haarlem wordt daarmede zo: lang mogelijk gewacht. Er wordt evenwel op schandelijke wijze geknoeid door sommige werkloozen. In enkele gevallen knoeien werk gevers daaraan zelfs mee. Straffen zooals de heer Mars genoemd heeft worden slechts zeer zelden opgelegd. Als een vergissing wordt aangenomen wordt alleen het te veel ontvangen geld ingehou den. Als men fraude vermoedt, wordt een ge ringe straf opgelegd. Bij gebleken fraude wordt zwaarder gestrrft. Gestraften hebben e- wel steeds een be roep op het college va: 3. en W. De geheele quaestie van het straffen zullen B. en W. nog eens herzien. Misschien zijn en kele onderdeelen nog wat te veranderen. Mo gelijk is er ook nog iets wat B. en W. niet we ten. De steunverlaging van Juli 1934 was niet zoo groot als wel voorgesteld wordt. In Haar lem zijn 1777 gevallen nagegaan. Gemiddeld bedroeg de vermindering' 62 cent. Maatschappelijk hulpbetoon heeft niet te veel personeel. Een vergelijking met andere steden is moeilijk, omdat hier bij den dienst alle sociale werk ondergebracht is. Er zal nu een commissie voor werkloozen en armenzorg ingesteld worden. Laat die com missie ook eens een bezoek brengen aan Maatschappelijk hulpbetoon. De Armenraad wordt door de gemeente niet uitgeschakeld. Die raad zal een taak blij ven houden, ook voor de gemeente. Te Haar lem zal de gemeente evenwel haar eigen boontjes gaan doppen, wat de informatie be treft. De Armenraad werkte de rapporten steeds langzaam af. In andere steden wer ken de Armenraden vlugger. Het ging den laatsten tijd te Haarlem wel iets beter, maar er moest toch nog 3 a 4 weken gewacht wor den op de rapporten. Men kan de menschen die steun vragen zoo lang niet laten wach ten. De gemeente is niet verplicht informa- ties bij den Armenraad te vragen. In 1933 heeft de minister zelf aan Haarlem eadvïseerd om de informaties te laten in winnen door personeel van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het gaat vlugger en zal bovendien nog een financieele besparing geven. B. en W. zullen overwegen of het noodza kelijk is een onderzoek in te stellen naar eventueele ondervoeding en dan zoo noodig maatregelen voor te bereiden. Het is moeilijk om den heer Peper te beant woorden. Als hij met klachten tot spreker kwam, bleek steeds dat de gevallen geheel anders waren. Er gebeuren niet zulke dingen als hij heeft verteld. Het verhaal door de gemeente wordt alleen toegepast voor den tijd der werkloosheid. Iets anders is het als iemand die bij moet dragen, gedurende de periode van de werkloosheid daaraan slechts gedeeltelijk voldoet. Dan moet het verschuldigde bedrag later aanbetaald worden. De regeering is blijkbaar voornemens eeni ge soepelheid toe te passen voor het bereke nen van de gezinsinkomsten als er aanvul lende steun komt kerkelijke instellingen en weldadigheidsinstellingen. B. en W. van Haar lem zullen van die soepelheid zoo gauw moge lijk gebruik maken om die toe te passen. De heer Gerritsz (S.D.A.P.)wethouder, zei dat de gemeente bij geknoei door werkioö- zen niet straft, maar alleen de uitkeering ver mindert. Als B. en W. nu aangewezen worden als beroepsinstantie, zou dat een oordeelen over zichzelf zijn. Daar zou iets scheefs in zit ten. Het zal misschien beter zijn als B. en W. de zaak nog eens bekijken om te overwegen of er geen andere beroepsinstantie is te stel len. Maar zoo'n beroepsinstantie zou mis schien alleen een advies kunnen geven. De informatiedienst die men nu bij Maat schappelijk Hulpbetoon zal gaan instellen, zou ook gebruikt kunnen worden door den Geneeskundigen dienst, den Werkloosheids dienst en de #4de afdeeling van het Stadhuis. Spreker heeft deze quaestie van B. en W. gebruikt, maar daar heeft hij het verloren, geen instemming voor dit denkbeeld gevon den. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder deelde mede. dat B. en W. over eenige opmer kingen over het St. Elisabeth's Gasthuis de meening van regenten zullen vragen. In het gasthuis wordt wel een zuinig beheer gevoerd maar dit zal niet in het nadeel der patiënten zijn, De tijden van armenzorg zijn veran derd sinds de Armenraad is ingesteld. Vroe ger was de armenzorg voor een groot deel particuliere liefdadigheid. Nu de gemeente het overgroote deel van het geld voor de steun moet geven, staan de zaken geheel an ders. Er zou wel verder met den Armenraad gewerkt worden als die Raad ook onder toe zicht van B. en W. zou staan. De heer Peper: Ik kan die zedelessen van den heer Blankevoort, dat ik uit een geval geen politieke munt mag slaan, niet aanne men. ook al is hij meester in de rechten en ben ik maar eenvoudig bakkersknecht. De heer v. d. Wall (C.H.) stelde voor om den post voor den Armenraad niet met f 10.000 te verlagen, maar op het oude bedrag te handhaven. Dit werd verworpen met 23 tegen 10 stem men. De bedrijven. De heer Castricum (r.k.) diende een motie in om aan de waterleiding opdracht te geven alleen het verbruikte water te be rekenen. De heer Van Kessel (r.k.) vroeg of de koelruimte in het Openbaar Slachthuis ook niet beschikbaar kon worden gesteld voor anderen dan slagers. Bijvoorbeeld voor het bewaren van fruit. Aan zulke koelruimte is groote behoefte. De heer Groenen daal (s.d.a.p.) wees er op, dat men per jaar minimum 24 M3. water moet gebruiken en betalen. Nu rekent de waterleiding alleen per kwartalen. Als iemand in het le kwartaal 2 M3. gebruikt moet hij toch 6 M3. betalen. Maar als hij dan in het 2e kwartaal 7 M3. gebruikt, moet hij die eene M3. extra betalen, hoewel hij op het le kwartaal nog een overschot van 4 M3. had. De heer Van Liemt (r.k.) weth., zei dat er bezwaar is om het minimum voor water verbruik van 24 M3. nog te verminderen. In andere gemeenten is het minimum meestal hooger. Het verzoek van den heer Groenendaal wil len B. en W. nader bezien en zoo mogelijk in willigen. Het denkbeeld van den heer Van Kessel zal overwogen worden. Het voorstel Cactricum werd aange nomen met 18 tegen 15 stemmen. DE ONTVANGSTEN. De heer Van Kessel (r.k. betoogde dat het gewenscht is beperkingen te betrachten bij het verhuren van standplaatsen voor ver koop van bloemen., fruit, enz. Al die verkoo- pers zijn concurrenten voor de gevestigde winkeliers, die reeds op zware lasten zitten. De heer Van Tetering (r.k.) sloot zich bii dit betoog aan. De heer Peper (communist) zei. dat het /oornemen is voor de nieuwe woonschepen haven aan den Oostkant van het N.B. Spaarne een particuliere overzetdienst te openen. De bewoners dier schepen kunnen de overzetkos- ten niet betalen, Spreker stelde voor een kostelooze overzet dienst door de gemeente te openen. (Dit voorstel werd niet voldoende gesteund). De heer Roodenburg (C. H.) .wethouder, deelde mede, dat B. en W. het aantal stand plaatsen voor straatverkoop niet zullen uit breiden. De begrooting werd daarop goedgekeurd met de stemmen van de communisten en den heer Castricum tegen. De heer De Braai (A.R.) huldigde den voorzitter voor zijn goede leiding der debat ten. Het geheele college en de ambtenaren die aan de voorbereiding der begrooting ge werkt hebben dienen daarvoor hulde gebracht te worden. HET SPORTFONDSENBAD. De heer Visser (C.H.) kreeg gelegen heid zijn vraag nog eens te stellen over het verleenen van verlof aan het Sportfondsen- bad. De voorzitter zei, dat B. en W. het ge vraagde verlof niet kunnen weigeren als er geen wettelijke bezwaren bestaan. Als die be zwaren er niet zijn moeten B. en W. het gevraagde verlof verleenen. De heer Visser (C.H.): als de zaken zoo staan kan ik alleen betreuren dat het sport- fonsenbad het verlof heeft gevraagd. Daarop werd de vergadering gesloten. MARKTNIEUWS GROENTENMARKT HAARLEM. Lof f 0,08—f 0,12 per K.G. Knakpeen f0,06f0,08 per K.G. Veldsla f 0.08—f 0,20 per K.G. 'oerekool f 0,12f 0,30 per kist. Groenekool f 0,25f 0,50 per kist Gelekool f 0,30—f 0,60 per kist. Andijvie f 0,27—f 0,60 per kist. Spinazie f 0,50—f 0.70 per kist. Bloemkool f 0,07—f 0,15 per stuk. Roodekool f 0,03—f 0,08 per stuk. T'nolselderie f 0,03f 0,05 per stuk. Spruiten f 1.75—f 1,25 per zak. Prei f 0.04 - 10.12 per bos Selderie f 0,02f 0,10 per bos. Pieterselie f 0,03—f 0,10 per bos.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10