BEZUINIGEN? allright op alles, behalve op uw gezondheid. dus rook uitsluitend ZATERDAG 12 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Moeder wierp haar kinderen uit het raam. Om ze voor het vuur te redden. Eén van hen ernstig gewond. *n eren vroegen morgen te omstreeks 3 uur brak in den nacht van Donderdag op Vrij dag brand uit in de woning van den heer J. Vaartjes te Eernewoude. De vrouw wier man voor werkzaamheden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdieping met haar drie kinderen te weten een kindje van één jaar en twee jongetjes van 3 jaar. Beneden sliep haar schoonvader de 72-jarige Vaartjes, die stokdoof is. De vrouw werd gewekt door het geknetter van hout en een hevige rook. Het bleek, dat haar woning reeds aan alle zijden brandde. Zij zag geen kans het huis langs den gewonen weg te verlaten. Snel be sloten schoof zij een tafel onder het dak venster en wierp vervolgens haar drie kin deren uit het venster. De beide kinderen van drie jaar, een tweeling kwamen vrij goed te recht. Het éénjarig kindje echter kreeg ten gevolge van den val een schedelbreuk. Dr. Schönfeld uit Garijp die spoedig gewaarschuwd werd, bracht het kindje met zijn auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De toe stand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinderen geraakte een jongetje nog bewusteloos, doch kon weer worden bijge bracht. De vrouw slaagde erin door hard met een stoel op de vloer te bonzen haar schoon, vader beneden te wekken. Deze wist zich nog door de vlammen een uitweg te banen. De vrouw zelf sprong eveneens uit het dakven ster. Zij kreeg geen letsel. Het huis brandde geheel af. Niets kon worden gered. Zoowel huis als inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk daaraan te wijten, dat luiers, die beneden bij de kachel te drogen hingen in brand zijn ge raakt. UITGIFTE VAN f 25.053.000 4 PCT. CONVERSIELEENING 1935. Naar wij vernemen is bij de op 10 Januari 1935 gehouden inschrijving op bovengenoemde leening door houders van de aflosbaar ge stelde 4 1/2 pet. obligatiën op dusdanige wijze gebruik gemaakt van het recht van voorkeur dat op de vrije inschrijvingen slechts een geringe toewijzing zal kunnen plaats heb ben. Voorloopig nog geen Zeppelin naar Indië? Er is geen landingsmast. De Indische vertegenwoordigers van het Syndicaat voor Luchtschipverkeer met Ned.- Indië deelden mede, dat een eventueele tocht van de L. Z. 129 naar Ned.-Indië een propa gandistisch karakter zal dragen. Het feit dat deze tocht gemaakt zal worden is nog niet met zekerheid bekend, wel zijn destijds bij het bezoek van dr. Eckener mogelijke landings terreinen in oogenschouw genomen, doch hij heeft zijn keuze nog niet bepaald. De afdeeling luchtvoort van het Departe ment van Verkeer en Waterstaat betwijfelt de mogelijkheid van een spoedige aankomst in Ned.-Indië van een Zeppelin, waarbij het bu reau er op wijst dat nog geen landingsmast aanwezig is en de kosten van de oprichting van zulk een mast zijn hoog. KIND IN TEIL KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Het anderhalf jarig zoontje van Andries Ver- reyke wonende aan de Molenstraat te Some ren is in een onbewaakt oogenblik in een teil kokend water gevallen, tengevolge waar van het ernstige brandwonden bekwam. Vrij. dagmiddag is het knaapje aan de gevolgen overleden. Bioscoop in Venray weer open? Raad heft beperkende bepaling op. In een spoedeischende gemeenteraadsver gadering van Venray is met groote meerder heid van stemmen besloten tot opheffing van de in deze gemeente bestaande verordening volgens welke personen beneden 18 jaar geen toegang hebben tot de bioscoopvoorstellingen In verband met deze verordening was het bioscooptheater te Venray reeds vanaf 1933 door den Ned. Bioscoopbond gesloten ge houden. De opheffing geschiedt voorloopig voor den tijd van 1 jaar. Het is hier nog niet bekend of de Ned. Bioscoopbond met deze beperking genoegen zal nemen en het theater zal openen. De ramp van de „Uiver". De directie der K. L. M. verzoekt ons het volgende te plaatsen: Bij de ramp van de Uiver hebben wij van zeer vele zijden hartelijke betuigingen van deelneming ontvangen, welke in de eerste plaats uitgingen naar de nagela ten betrekkingen van passagiers en beman ning. Door den omvang van deze deelneming is het ons helaas onmogelijk een ieder persoon lijk hiervoor dank te zeggen. Wij zijn echter zeer dankbaar, dat wij door middel van de Nederlandsche en Neder- landsch-Indische pers hiervoor onzen oprech ten dank mogen betuigen aan allen, die in deze moeilijke uren met de K. L. M. medeleef den en zulk een warme belangstelling aan den dag legden. Uit al deze brieven en telegi-ammen is ons gebleken, dat Nederland en Indië niet alleen in uren van welslagen, doch ook in tijden van ïouw de K. L. M. steunen. Brandstichting in een hotel te Bilthoven. Het geheele huis onder de benzine! Eleetrisch broodrooster onder de dekens. BILTHOVEN, 11 Januari V. D.) Donder dagmiddag bemerkte een voorbijganger, die over den Soestdijkerstraatweg liep dat in ho tel Centraal, gelegen op den hoek van de Nachtegaallaan en den Soestdijkerweg brand was in de serre. Hij waarschuwde de politie, die door middel van een sirene de brandweer alarmeerde. De manschappen waren direct ter plaatse. Met enkele slangen op de waterleiding be streden zij het vuur, dat spoedig was ge- bluscht. Op hetzelfde oogenblik ontstond brand op de eerste en tweede verdieping, hetgeen voor den commandant aanleiding was een onder zoek in testellen, tezamen met de politie. Men kreeg den indruk, dat er brand was gesticht. Het resultaat van het onderzoek was ver bluffend. Onder het tapijt van het café vond men een biervat met benzine gevuld, dat was aangestoken. Op de beide verdiepingen ont dekte men nog een drietal vuurhaarden. Op een der kamers werd een bed met benzine be goten gevonden. Onder de dekens lag een electrische broodrooster, waarvan de snoer in het contact was gestoken. Hier vond men een openstaande bus benzine, waarvan de inhoud nog niet geheel was verband. Op een plaats in een andere kamer bleek ook benzine te- zijn gegoten. Ook hier stond een electrische straal- kachel te branden. Naar aanleiding van deze feiten werd de heer E. direct gearresteerd. Na het voorloopig onderzoek werd hij naar het hoofdbureau van politie te De Bilt overgebracht en opgesloten. Laat in den avond na een langdurig verhoor heeft de man bekend den brand te hebben ge sticht. Hij zal voor den officier van justitie te Utrecht worden geleid. De vermoedelijke oor zaak dat hij brandstichtte is dat de man zich in financieele moeilijkheden bevond. Raadselachtig lucht verschijnsel. Windhoos, rookwolken, of. De gevederde oplossing. Op den Muiderbinnenweg te Weesp staan tal van belangstellenden en turen over de Vecht naar den Noord-Oostelijken gezichts einder, waar zich iets afspeelt, dat den toe schouwers als volkomen onbegrijpelijk voor komt. ,,'n Luchtverschijnsel", meent er een, „daar zul je morgen in de krant wel meer van lezen, daar bemoeit de Bilt z'n eige vast mee!" „Loop heen met je luchtverschijnsel", valt vriendelijk een ander in. „Ik heb 't den hee- len dag al niet vertrouwd. In dezen raren tijd ken je alles verwachten, 't Is een windhoos, wat ik je brom. M'n eksteroogen hebben niet voor niks van gisteravond af al gestoken". „Jullie bent d'r geen van allen achter", zegt wijsgeerig een derde, ,,'t Zijn rookwolken, en let op wat ik je zeg, in de richting van de Naardermeer staat een boerderij in brand. Je hoeft de brandweer hier niet te waarschu wen, 't is veel te ver af". Intusch-en blijven groepjes kijkers turen naar hetgeen daar in de verte, over de wei landen van den Keverdijkschenpolder, te zien en 't is wat het dan ook zijn moge inderdaad de moeite waard. Wat daar te zien is, vertoont nog de meeste gelijkenis met wol ken, welke ieder oogenblik van aspect veran deren. De veronderstelling, dat er sprake zou zijn van een windhoos, is alleszins begrijpe lijk, want wij zien een trechtervormige „wolk" welke zich in spiraal-kronkels beweegt. Het raadsel wordt tenslotte opgelost, wanneer zich eenige kenners van de vogelwereld bij de groepjes toeschouwers voegen. „Prakkizeeren jullie d'r maar niet zoo diep over; 't benne vogels". Een 15-jarig blondje kijkt met lyceum-wijs- heid en zegt dan op al-wetenden toon: „Dat vogels? Dat kan niet". Maar 't blijkt toch in derdaad het geval te zijn. Wij steken ons licht op bij de vogelkenners en vernemen het vol gende Tienduizenden spreeuwen trekken de laat ste dagen over de weilanden in deze omgeving en zoeken op den door-trek een veilige schuil plaats voor den nacht. Zij begeven zich thans in de richting van de Naardermeer, waar zij in de rietschoven e en rustig nachtverblijf vinden. Maar toch is er iets bijzonders gaande, daarvan spreekt te duidelijk de spiraalkolk, welke zich aan ons oog vertoont. De dichte zwermen spreeuwen worden ach tervolgd door een sperwer, de roofvogel, wel ke in deze omgeving meest als „krem" beti teld wordt. De spreeuwen weten het gevaar dat hen bedreigt, en zij drukken zich dicht aaneen „koppelen" noemt men dat in de termen der deskundigen zoodat één zwer mende massa ontstaat. Pijlsnel schieten zij naar omhoog, want hun behoud is hierin ge legen, dat zij zich boven den „krem" bevin den. Dan eensklaps een pijlsnelle zwenking en in spiraalvorm kronkelt de zwerm omlaag, en daarna weer in den volsten zin des woords vliegensvlug omhoog. Deze manoeuvres heb ben tot doel, een sterken luchtdruk te veroor zaken, waardoor de sperwer moet worden af gemat, en tenslotte genoodzaakt wordt, af te deinzen. Wee echter den vogel, die zich even van den zwerm afscheidt; hierop wacht de sperwer slechts, om hem aan te vallen en tot welkomen buit te maken. Terwijl dit gevecht op leven en dood zich in het luchtruim afspeelt, staan niet alleen in Weesp, maar ook ver daai'buiten honder den wandelaars langs de wegen en kijken met belangstelling naar het vreemde schouw spel in de lucht. Juist door de spiraal-kronke lende beweging, waarvan wij zooeven repten, wordt de massa in de lucht op sommige oogen- blikken diep-aonker gekleurd; n.l., doordat de zwenkbeweging dan weer heeft plaats gehad. ,,'t ls evegoed kuurjeus", meent een dei- Weespers, en daarmede zijn alle anderen het volkomen eens. s - 'e •4 v'- „•.-•r (Adv. lngez. Med.) LANGS DE STRAAT. Tragedie. Plotseling deed de meneer op het achter- balcon raar. Hij zette zijn slecht gepoetste schoenen met de punten tegen elkaar, boog het hoofd voorover en staarde woest om zich heen. Z'n oogjes werden klein, waterig en kregen een rood randje terwijl hij nerveus z'n handen in de broekszakken stopte. De mond werd lang en smal. pijnlijk-benauwd, en de ongelukkige lachte een schier onhoorbaar, hoog lachje, toen-ie naar binnen keek, waai de dames zaten. Zoo bleef de toestand. Wel drie haltes ver. De conducteur kwam en eischte het kleine zilveren offer voor een rit. Het was ellendig om te zien, angstig bovendien. „Nee, nu niet, nee, eh, nee, nu niet...." zenuw-gichelde de zielsongelukkige. De conducteur werd één vraagteeken, van boven tot benee. Hij zei geen woord en de beide, stom-starende stillen, speelden een prachtige pantomime. „Toe nou," fleemde de bleeke. en zijn han den balden zich tot vuisten in zijn zakken, „toe nou. morrege krijg je een kwartje!" „Ja, maarre"De man in uniform scheen de spraak terug te krijgen. „Dat gaat toch niet meneer, dat gaaat toch niet!" „Stil toch, stil. Het moet, moet. Want Toen werd de conducteur in het geheim be trokken. „Gossie," liet deze zich ontvallen, in bijzijn van zijn klanten. „Gossie, wat moet u nu doen?" En zij staarden. De meneer deed zijn oogjes open. de randjes werden rooder, het water welde op. Waarna hij ze sloot, als een poes bij de kachel. ..Tja, wat moet ik doen? Ik durf niet weg, ik durf nietik kan niet Op het zelfde oogenblik sprong-ie van de tram, in elkaar gedoken als een geslagen hond. Zijn hoed stond diep in zijn oogen, zijn gang was onzeker, zijn voeten wilden niet voort. Als een dief struikel-holde hij langs de huizen, nog steeds de vuisten in de zakken. Voort, voort, als een bezetene, die een moord moet plegen. Een rauwe kreet doorkliefde de stille lucht. Een zware agent legde beslag op 's mans schouder. „La-me los, verdorie, la-me looooos." Toen gebeurde iets en de rest speelde zich in een diepe portiek af De agent heeft den -ongelukkige naar een winkel gebracht waar hij nieuwe bretels kon k00Pen- W. SCH. Mijnhardt's Zenuwtabletten. 75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletteni i 60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten i i 75 ct Mijnhardt's Hoofdpijntabletten i i i 60 ct „Wat Mijnhardt maakt is goed." (Adv. lngez. Med.) Nieuwe Duitsche betalings- confingenfen. Voor JanuariFebruari en Maart. Ver beneden het in 't verdrag bepaalde maximum. Deze week hebben te Berlijn besprekingen plaats gehad voor de vaststelling van de be talingscontingenten, welke voor de maanden Januari. Februari en Maart zullen gelden voor goederen, welke via de Nederlandsch- Duitsche clearing kunnen worden betaald. Met het oog op den achterstand in de clearing was het noodig. een niet onaanzien lijke verlaging van de contingenten door te voeren. Het was derhalve ook noodig. de be talingscontingenten voor die goederen, waar voor bij het handelsverdrag van 22 Decem ber hoeveelheidscontingenten waren bepaald vast te stellen op een lager peil dan het maximum, dat in het handelsverdrag was voorzien. De vaststelling van de betalingscontingen- ten is op zoodanige wijze geschied, dat de uitvoer van goederen, afkomstig uit Neder land en de overzeesche gewesten op gelijke wijze werd getroffen, zoodat hier geen ver schuivingen plaats vonden. Hetzelfde geschiedde ten opzichte van de Nederlandsche landbouw en industrie, zoo dat ook hier geen verschuivingen zullen plaats vinden. Inlichtingen omtrent den omvang der be talingscontingenten voor de verschillende artikelen zullen van Maandag af verstrekt kunnen worden door het Crisis Uitvoer- Bureau en door het Centraal Instituut ter bevordering van het noramal handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. Uiver-rapport nog niet bij den minister ingediend. Geen nieuwe commissie? Naar het Nederl. Corr. Bureau te Den Haag verneemt is het rapport van Dr. Ir. Van der Maas inzake de Uiverramp nog niet bij den Minister van Waterstaat ingekomen. Van een speciale commissie, die ter onder zoeking van de oorzaak van de ramp zou worden ingesteld, is dan ook nog geen sprake. Eerst wanneer de minister van Waterstaat de oorzaken van het ongeluk in het rapport Van der Maas niet op bevredigende wijze zou achten behandeld te zijn, zal hij de instel ling van een dergelijke commissie kunnen overwegen. HET DRAMA TE ROTTERDAM. Het onderzoek in de zaak van de tragische schietpartij in de Mauritsstraat, is voortge zet. De politie-autoriteiten zijn van oordeel, dat den agent, die den 55-jarigen zeeman H. doodschoot, geen enkel verwijt treft, daar hij geschoten heeft uit zelfverdediging. De hoofdcommissaris heeft zich persoonlijk van de zaak op de hoogte gesteld en heeft ook een condoleance-bezoek gebracht aan de vrouw van den getroffene. De vrouw is op het politiebureau in de Witte de Withstraat ge hoord, daar zij bij het gebeurde aanwezig is geweest. Zij vertelde, dat, toen de agent in de kamer kwam, haar man opstond en om zijn bijl riep. De vrouw is tusschenbeide gekomen, heeft haar man vastgepakt, waarna een woor denwisseling tusschen haar en haar echtge noot ontstond. Hierbij kwamen zij beiden in de richting van den agent, tevens in de rich ting van de kast, waaruit de man den bijl wilde halen. Hij heeft zijn vrouw opzij ge duwd, deed nog een paar passen in de rich ting van den agent en toen heeft deze op hem geschoten. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt, dat aan de justitie zal worden door gezonden, die zal moeten uitmaken, of men den agent zal vervolgen, ja of neen. Daar de politie-autoriteiten, die het onder zoek leiden en de hoofdcommissaris van mee- nïng zijn, dat hier sprake is van zelfverdedi ging, daar de agent onder de gegeven om standigheden niet anders kon handelen, blijft de agent dan ook gewoon dienst doen. In een onderhoud, dat wij met den hoofd commissaris hadden, zeide deze ons nog, dat hij het gebeurde als een allerdroevigst onge val beschouwde. Ook de vrouw van den ge troffene. die er bij de politie sterk den na druk op legde, dat haar man zeer woest op trad, heeft verklaard, dat volgens haar den agent die haar man neerschoot, absoluut geen. schuld treft, Nederlandsche deelnemers aan Scheepvaartconferentie. Aan de Maandag a.s. te Londen aanvan gende voorloopige scheepvaartbesprekingen zal van Nederlandsche zijde worden deelge nomen door de heeren W. H. de Monchy. voorzitter van de Nederlandsche reedersver- eeniging, die vergezeld zal zijn van den se cretaris der vereeniging den heer G. L. Hee- res. Verwacht wordt, dat deze besprekingen ongeveer een week zullen duren. Aan de eigenlijke scheepvaartconferentie, welke over eenigen tijd eveneens te Londen zal worden gehouden, zal een uitgebreide Nederlandsche delegatie deelnemen. Japan zal waarschijnlijk niet deelnemen aan de op 14 Januari aanvangende voorloo pige besprekingen van de internationale scheepvaartconferentie. De reden zou zijn dat Japan in den laatsten tijd geen schepen had opliggen, noch behoefde op te leggen. De Japansché reederijen zijn van plan haar deelneming aan de conferentie afhankelijk te stellen van het verloop der voorloopige besprekingen. VERKEERSONGEVALLEN. Nabij den Sprundelscheweg reed de 24- jarïge Chr. B„ magazijnbediende te Breda, met een bakfiets op den rijksweg Etten Breda, komende uit de richting Roosendaal. Een eveneens uit de richting Roosendaal komende personenauto, bestuurd door den heer B. A. B„ reiziger te Vught. bemerkte de bakfiets te laat, doordat hij voor een juist gepasseerden wagen zijn lichten had ge doofd en reed boven op het voor hem rijden de voertuig. Chr. B. werd met een zware sche delbasisfractuur naar het gasthuis te Breda vervoerd, waar hij is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van één kind. Ongelukkige val van fietser. Een 38-jarig man werd Vrijdag in de De Clercqstraat te Amsterdam gepasseerd door een anderen wielrijder. Vermoedelijk kwam het voorwiel van de fiets van den man te gen het achterwiel van den voor hem rij denden fietser, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor. Op vrijwel hetzelfde mo ment passeerde een auto, waarmede de man nog even in aanraking kwam. Hij sloeg hier na tegen den grond en kwam zoo ongeluk kig terecht, dat hij een schedelbreuk opliep en vrijwel op slag werd gedood. Auto in sloot gereden. Een uit Velsen komende personenauto is Vrijdagmiddag op den Noorderweg bij het kruithuis bij Amsterdam in den "naast den weg loopende sloot gereden. Een passagier die de bestuurder onderweg had laten instap pen liep een hoofdwonde op, welke door het personeel van de Hembrug-pont is verbon den. De auto is later door een kraanwagen op het droge gehaald. Door tram zeer ernstig gewond. De heer Heuvelmans. afkomstig uit Beeg- den, werd op den weg Horn-Beegden door de tram aangereden. Met een verbrijzeld on derbeen en kneuzingen aan het rechterbeen en enkele schaafwonden werd de man. nadat hem geestelijke en geneeskundige hulp wa« verleend,'naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. i Een halve eeuw geleden. Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 12 Januari: Uit een beschouwing over: „In onze verlichte negentiende eeuw". Wie zou het durven loochenen, dat deze eeuw al haar voorgangsters over tref^ op het gebied van uitvindingen en ontdekkingen? Met reuzenschreden zijn we vooruitgegaan, en zoo de groote ge leerden, die voor een honderd jaar leef den, thans eens een blik konden werpen op alles, wat er tegenwoordig te zien is, wat zouden zij verwonderd en be wonderend staren op de reusachtige machines, die door stoom of electrici- teit gedreven worden en op hun beurt weder ontzaglijke lasten opheffen en verplaatsen en het hardste metaal doen splijten als een stroohalm. Wat zouden zij zich verbaasd toonen bij het zien van het schitterend licht, dat zoowel in de woningen als op de straten de duisternis in klaren dag verandert en bij welks glans het maanlicht verbleekt van sni.it! Zij zouden zien. hoe de ingewanden der aarde doorzocht en doorwoeld wor den door den zoon van de negentiende eeuw: hoe niet z<m eelnof. maar zijn kracht en volharding bergen verzetten, bergen doorboren, om aan bet vurig stoompaard een wee door het hart der rotsen te banen: hoe hii de zee°n door reusachtige tunnels onde^miint. een brug over de afgronden slaat en de oevers der breedste stroomen met elk ander weet te verbinden. Doch genoeg! Dat alles toont aan. hoe onze eeuw on de vleugelen van stoom en eW.triciteit voortgedreven, nnlsnel vorwtschiet naar kringen van het volmaakte op velerlei gebied. Toch, ondanks al dien vooruitgang, vertonnen zioh aan den gezichtseinder ook vele donkere tinpen. waaruit stor men znlien geboren worden, die de wetenschan en de beschaving in haar adelaarsvhicht zullen tegenhouden en terugwerpen. Door onze lens gesnapt. F Jhr. F. TEDING VAN BERKHOUT Sr. Jhr. F. Teding vain Berkhout Sr. werd 16 Mei 1857 te Haarlem geboren en bezocht, na de lagere school, de 3 eerste klasse van de H.B.S, en daarna de Handelsschool te Am sterdam. Na zijn kantoor- en leerjaren op een Am- sterdamsch effectenkantoor te hebben door- ;ebracht werd hij in 1882 medebeheerder ven noot van de Commanditaire Vennootschap de Haarlemsohe Bankvereenigiing Teding van Berkhout en De Clercq. die in 1917, na de fusie met de Hollandsche Crediet- en Depositobank Mees en Ritsema. in een Naamlooze Vennoot schap werd omgezet en die in 1930 werd over genomen door de Twentsche Bank en waar bij hij als directeur van de Haarlemsche Bank aftrad. Vroeger is Jhr. Teding van Berkhout jaren lang lid geweest van de Commissie van Toe zicht op het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, ruim 25 jaar Regent van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis, verder lid en voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M.O. en lid van de Gezondheidscommissie. Jhr. Teding van Berkhout is mede-oprichter en thans bestuurder van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", voorts thans nog eere. voorzitter van de afd. Haarlem van. de Vereen, voor Volkenbond en Vrede, com missaris van de Twentsche Bank, voorzitter van Commissarissen van de Haarl. Machine fabriek v.h. Gebr. Figée, commissaris van de Brandverzekering Mij. „Holland van 1859", commissaris van de Kweekschool voor ae Zeevaart te Amsterdam en voorzitter van tien Zuid- en Noprd-Sgaarndaminer. polder, j

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5