Het trekpaard. Hit ff 52e Jaargang No. 15816 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 16 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOMt ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10000 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels f 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger ƒ150.-, Elke andere vinger ƒ50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tijdens en na de stemming. Saarbrücken, Dinsdag 15 Jan, De dag van Maandag was in spanning, doch in volmaakte rust doorgebracht. Om vijf uur namiddags werden de lichten ontstoken in het groote Wartburggebouw, dat gelijk de naam aanduidt, aan de evangelische meen te toebehoort. Dadelijk daarop begon de telling in de benedenzaal. Driehonderd neutrale tellers, gekozen uit de voorzitters der stemlbureaux, werden opgesloten en mochten tot het aflezen van het resultaat deze ruimte met het daaraan grenzend ververschingslo kaal niet verlaten. Aan dezen maatregel werd streng de hand gehouden. Ik trof in de gan; twee Luxemburgsche rechtsgeleerden, die toen zij zich even verwijderen wilden, een verkeerde deur namen en buiten de zaal terecht kwa men. Zij werden er toen op geen voorwaarde meer binnengelaten en dus verder van de telling uitgesloten. Op deze manier werd ieder contact met de buitenwereld voorkomen en het geheim van de telling bleef tot het laatste toe bewaard. Van de ruime perstribune af kon men wel heel duidelijk zien, wat er beneden aan de tafeltjes gebeurde, en door een verge lijking der stapels biljetten kreeg men al heel spoedig den indruk dat een der partijen sterk domineerde. Op den uitslag, welke tenslotte voor den dag is gekomen, had echter niemand gerekend, zelfs de overwinnaars niet. Des avonds om elf uur geloofden de meesten nog aan een percentage van tusschen 20 en 25 voor den status quo. Intusschen zag men daar beneden eenige stapels maar steeds dikker worden en de anderen in vergelijking daarmee steeds kleiner, zoodat om omstreeks drie uur men algemeen tot 15 procent voor status quo afgedaald was. De telling geschiedde aan vijf tafeltjes, ieder met 6 tellers. Gezien de warmte in de zaal waren deze meest in hun overhemd aan het werk. Tot groote voldoening van vrijwel alle aanwezigen was er een rookverbod uitge vaardigd, waaraan strikt de hand gehouden werd. De bussen werden aangedragen door Engelsche soldaten die de ledigen weer naar buiten sleepten. De inhoud van een bus werd op een tafel uitgeschud en de tellers verdeel den den inhoud onder elkaar. Daarna ontde den zij de biljetten van hun blauwe envelop pen, welke op den grond gesmeten werden. Vervolgens werden de stembriefjes gesor teerd en geteld. Om elk honderdtal werd een elastiekje gedaan en tien pakjes van honderd werden samen in een bruin kruisband verpakt. De protocollen en de gesorteerde biljetten dei- tafels werden tenslotte gecentraliseerd voor het opmaken der centrale cijfers. Met eenige onderbrekingen voor rust en verversching duurde dit nauwkeurige werk. dat met groote ernst en voortvarendheid ondernomen werd, van vijf uur 's avonds tot ongeveer zes uur in den morgen. De tribune voor de pers en het publiek was den geheelen nacht druk bezet en het ensemble van benedenzaal en bovengalerij bood een schilderachtigen en bonten aanblik. De ver gelijking welke zich aan ieder opdrong was die van de sorteerzaal van een heel groot post kantoor. Bij de perstribune waren twee ruime werklokalen, een telefooncentrale bediend door vier meisjes, een vijftiental cellen, ter wijl eveneens voor een uitstekend buffet was zorg gedragen. Iedereen is het er over eens, dat de technische regeling zoowel van het plebis ciet zelf als van de daarmee in verband staan de journalistieke aangelegenheden niets te wenschen over heeft gelaten. Vooral de tele graaf en de telefoon hebben dank zij een uit nemende organisatie het hoogste gepresteerd. Tegen dat de telling in ae vroege morgen uren op haar einde liep, verflauwde de be langstelling even. Overal vond men in de ongemakkelijkste houdingen slapende bladschrijvers en functionnarissen. Een statige Engelsche kolonel had zich over vier stoelen uitgestrekt en snurkte. Hij bood een schouw spel, dat vooral de fotografen aanlokte. Tegen zeven uur ontwaakt de levendigheid weer. Men voelde hoe met iedere minuut de spanning- steeg en de atmosfeer zwaarder werd. Om acht uur nam de voorzitter, Rohde het woord om mede te deelen, dat de definitieve en. volledige uit slag om kwart over acht bekend zou worden gemaakt. Precies op tijd las de voorzitter van de plebiscietcommissie den aanhef van het protocol voor en gaf daarna het woord aan een van zijn secretarissen, die cijfers duidelijk uitsprak, maar zich hier en daar nog al eens vergiste. Toen het eindcijfer opgelezen was verhieven zich de op de tribune aanwezige Duitsche journalisten en fotografen van hun zetels en hieven een lang en langdurig ge juich aan. Daarop verlieten de tellers, die over het algemeen zeer vermoeid waren en alle andere aanwezigen zoo snel mogelijk de zaal, hetgeen tot groote moeilijkheden bij de vestiaire aanleiding gaf. Voor den Wartburg stond van vijf uur 's avonds den ganschen nacht door een com pacte massa nieuwsgierigen, die bij het ver nemen van den uitslag luide en herhaalde vreugdekreten slaakten. Het was toen kwart voor negen geworden en de stad was in een dichten mist gehuld, die pas tegen elf uur volkomen opgetrokken is, Zij, die geen eigen auto tot hun beschikking hadden, moesten te voet gaan, want het gemeentebestuur heeft het tramverkeer voor dezen dag volledig stop- gelegd. De winkels zijn zonder uitzondering gesloten. Toen wij den Wartburg verlieten, luidden alle klokken der Saar, vlaggen wappe ren en sieren gevels. Opvallend veel zwart-wit- rood en zelfs nog wat oude keizerlijke vlaggen. Tot op dit oogenblik, twaalf uur ME.T., is alles rustig en aan alle zijden heerscht een groot optimisme. Men vertrouwt, dat de vol maakte discipline, welke het Duitsche front onder zijn leden heeft weten te handhaven, ook nu nog bestendigd zal worden. De leiders van het Duitsche front weten heel goed, dat gewelddadigheden en aanslagen een bijzonder slechten indruk zouden maken te Genève, hetgeen zij, zeker zoolang een definitieve be slissing daar nog niet gevallen is, willen voorkomen. Het leven op straat is geanimeerd, vroolijk, maar niet strijdlustig, en men hoort in de binnenstad bijna geen gezang of geschreeuw. Wel verspreidde zich om een uur of acht het bericht, dat Max Braun en Fritz Pfordt voor hun eigen veiligheid in arrest waren gesteld. Maar een bevestiging van dit bericht heb ik niet kunnen krijgen. Omstreeks drie uur in den nacht werd bekend, dat een honderdtal politie-beambten, ondergebracht in de oude Uhlanenkazerae aan de Mainzerstrasse, het plan hadden gesmeed om een overval op den Wartburg te doen. Dit plan is uitgelekt, door dat een der betrokkenen met een Fransch journalist over sprak, hetgeen door een toe vallig voorbijkomend ambtenaar afgeluisterd werd. Oogenblikkelijk liet het hoofd van de internationale politie, de Noor Lie de kazerne bezetten. Negen aanstokers werden naar de gevangenis overgebracht, terwijl ook de com missaris van politie, Machts, eertijds in de zelfde functie in Mainz werkzaam, in hechte nis werd genomen. De juiste beteekenis en de omvang van deze kleine Putsch kan niet worden vastgesteld. Men interpreteert het algemeen als een laatste wanhopige poging van de voorstanders van den status quo, die gehoopt hadden door het ongeldig maken van de stemming uitstel van executie te verkrijgen Hedenavond om zeven uur vertrekt de vol tallig plebiscietcommissie naar Genève. Een speciale trein wordt gevormd voor het ver voer der leden met hun ambtenaren en verder van 60 kisten, bevattende de stembiljetten, welke te Genève verbrand moeten worden in tegenwoordigheid van het bureau van den Volkenbond. Aan dezen uittocht, waarmede de volksstemming in de Saar beëindigd wordt, zal men een plechtig karakter geven. Het Duit sche front heeft zijn leden opgeroepen om deel te nemen aan een fakkeloptocht door de stad, Dit wordt natuurlijk een gevaarlijk oogenblik. maar zoo juist deelden een paar officieren van de vreemde bezettingstroepen mij mede. dat zij, hoewel op alles voorbereid, vol vertrouwen in de gematigdheid en de tucht der Saar- landers dezen avond tegemoet zien. J. GRESHOFF. VOOR PRIMA GEBRUIKTE AUTO EERST NAAR GARAGE KEMPER IN DEN HOUT (Adv. Ingez. Med.) Een voorzitter vertelt over het Saarplebisciet. Stemming met... soep en twee worsten. Velen waren zenuwachtig In 1937 weer narcissen- export naar Amerika? Omtrent de opheffing van alle beperkende bepalingen betreffende den invoer van nar- cissenbollen in de Ver. Staten met ingang van 15 Dec. 1936, vernemen wij nog uit Lon den, dat het verbod van invoer van narcis- bollen, dat oorspronkelijk is uitgevaardigd om de Amerikaansche bollencultuur te be. schermen tegen het binnendringen van ziekte kiemen, gebleken is zonder resultaat te blij ven. Daarom heeft Wallace de belemmeringen opgeheven met ingang van 15 December 1936. Eenige tusschenstaatsehe belemmeringen zijn met ingang van 1 April 1935 opgeheven. In vakkringen verwacht men als gevolg van dit besluit over eenige jaren een opleving in de narcissenexport. De termijn van ophef fing is op 15 December 1936 gesteld, omdat men de Amerikaansche cultures en hande laars nog gelegenheid wil geven zich aan te passen en hun voorraden op te ruimen. Met vele burgemeesters, ook uit on ze omgeving, zijn ook verschillende particulieren meegegaan naar het Saai-gebied als voorzitters van de stembureaux bij het plebisciet. Onder hen was de heer A. van Rcnesse, die ons zijn ervaringen vertelde. Uiter aard zijn het persoonlijke indrukken van een bepaald stembureau, doch zooals gebleken is was de mentaliteit van de geheele Saarbevo'king gelijk en geven deze indrukken een aardig beeld hoe het bij de stemming is toe gegaan. De heer Van Refiesse was voorzitter van een stembureau te St. Wendel en had, even als de meeste bureaux, ongeveer zes honderd vijf en twintig kiezers Zij stonden in een lange gebogen rij, van de deur tot voor de tafel van den voorzitter. Stuk voor stuk kwamen zij bij de tafel overhandigden hun pas. Deze werd afgestem peld nadat de voorzitter een stembiljet had afgegeven. Tientallen moesten langen tijd wachten, eer de formaliteiten waren afgeloopen en zij wachtten, aldus de heer Van Renesse, in voor beeldige stille orde. Doch nergens was van een gedrukte stemming sprake. Men kwam, wacht te in zwijgzaamheid en deed zijn plicht. Wel waren velen zenuwachtig. Zij waren bevreesd dat zij door een foutje hun zoo waar devolle stem ongeldig zouden maken. Niet al leen de stemmers waren in vele gevallen ze nuwachtig. ook verschillende voorzitters is dit overkomen. In een enkel geval zijn zij zelfs ontheven moeten worden van hun functie, omdat zij de kiezers niet meer de baas bleven Gelukkig is dit aan geen enkelen Neder lander overkomen. Wel was er een Neder- landsche burgemeester (wij willen geen naam noemen), die ontheven moest worden van de functie van teller. Hij bleek door zenuwen overmand te zijn. Als de kiezer zijn plicht had gedaan naar het hem aangewezen stemhokje was ge gaan, waar hij zijn biljet had ingevuld, bracht hij in een gesloten envelop zijn schat naar den voorzitter. „Telkens als ik een enveloppe kreeg", aldus de heer Van Renesse, „hield ik de stem boven de gleuf van de bus. Terwijl de kiezer zijn stempelde pas terug kreeg liet ik hem zien dat ik zijn stem in de bus liet vallen". Van *s morgens half acht tot kwart over elf 's avonds is de heer Van Renesse op zijn post geweest. In een boekwerkje stonden zijn instructies. Alles was gereglementeerd. O.a. was voorge schreven dat de voorzitter „de stembus niet alleen mocht laten". Toch is dit één keertje noodig geweest, maar de beide antipoden die de voorzitter moesten assisteeren, de Eenheids frontman en de man van het Duitsche Front, die bij den heer Renesse aanvankelijk eenige ruzie hadden gekregen, doch later in voorbeel dige orde samenwerkten, zorgden er samen wel voor dat er niets met de stembus is ge schied. In den middag kwam de burgemeester van St. Wendel den voorzitter eten brengen. Hij kreeg een Eintopfsgerichtsoep met twee ge weldige stukken worst „Over het algemeen", vertelde de heer Van Renesse, „hadden de Nederlanders een buiten gewoon goeden naam in het Saargebied. In zijn hotel was een Oberkellner die de verzekering gaf dat de Hollanders veel meer gezien waren dan de andere. De kellner gaf als voorbeeld, dat de Saarlanders hun meisjes wel onder de (Einde Juni a.s. zal te den Bosch een groote nationale tentoonstel ling van het Nederlandsche Trek paard worden gehouden.) Dit is een denkbeeld om te prijzen, Het paard wordt weinig meer geëerd, Het kan slechts in de achting rijzen Wanneer het wordt geëxposeerd. Het rijpaard, vlug, nerveus en sierlijk, Wordt vrTiswaar nog hoog geacht, Het trekpaard, meer eenvoudig dierlijk, Is overtroefd in paardenkracht. Wij snellen snorrend langs de wegen, Naar een steecjs haastiger verschiet, En komen wij een trekpaard tegen, Dan zien wij 't in den regel niet. Als 't voor ons uit loopt in de straten, Dan brommen wij op 't trage paard, Wanneer 't ons niet voorbij kan laten En het ons remt in onze vaart. Ik geef dus graag de informatie: In Juni zal dit nobel ros, De paardenbloem van onze natie, Tentoongesteld zijn in den Bosch. Dan hoop ik, dat uit alle streken Het brave dier bezoekers wekt, En niet slechts Letterlijk bekeken, Maar ook figuurlijk nu nog trekt. Hij, die ons sinds het grijs verleden Een dienaar was en trouwe vriend, Heeft, half vergeten in het heden, Dit op z'n minst aan ons verdiend. hoede dorsten te stellen van een Hollander, want de Hollanders hadden bovenal een groot vertrouwen." Over de regeling was de heer Van Renesse niet erg te spreken en met hem de anderen. Niet wat betreft de regeling voor de stemming zeif, want die was wel in orde. Maar de huis vestingEr is heel wat met de voorzitters Sommigen moesten gedrieën op een kleine kamer slapen, en voor dat velen hun inkwar tiering hadden gevonden, had ook heel wat voeten in de aarde. Persoonlijk had de heer Van Renesse pret tige herinneringen aan de stemming. Inci denten van beteekenis hebben zich nergens voor gedaan, de regelmatige rustige wijze van stemmen in zijn bureau vergemakkelijk te zijn taak ten zeerste. Oude menschjes, die soms zelfs per bran card gebracht werden, gaven rustig en zon der eenig commentaar hun stem af. Gelijk de jongeren. Alles was eender, met niemand werd een uitzondering gemaakt. Onze mariniers zullen waarschijnlijk van Saarbrücken uit een bezoek brengen aan de slachtvelden van Verdun. Voor deze reis wordt een spaarpotje gemaakt. „Enal dus besloot de heer Van Renesse in vertrou wen. ..Karei Lotsy. die ook een stembureau voorzitter was, heeft zijn vergoeding voor dit werk afgestaan voor dit mariniers-uitstapje. Het is snel voorbijgegaan: het plebisciet. De burgemeesters der verschillende gemeen ten zijn reeds bijna allen weer aan het werk gegaan. In onze omgeving zijn ook de mees ten weer aan den dagelijkschen arbeid. Het Saarplebisciet was een kort inter mezzo. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Heden 20 jaar Commissaris der Koningin. Heden, Woensdag, is het 20 jaar geleden, dat Jhr. Mr. Dr. A. Röell het burgemeesterschap van Amsterdam verwisselde met den hoogen post van Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Een officieele viering van het feit had niet plaats. De plaatsing bij de Werkverschaffing. De controle bij het gebouw Wartburg te Saarbruecken, waar de telling der stemmen, plaats had, was buitengewoon streng, zij, die er toegang hadden, moesten drie controleposten passeeren, Over de leeftijdsgrens. Door den Minister van Sociale Zaken is een schrijven gezonden aan de gemeentebesturen inzake de plaatsing bij de werkverschaffing waarin o.a. wordt medegedeeld „Tot nog toe kunnen hoofden van gezinnen en kostwinners eerst voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking komen, zoodra zij den leeftijd van 23 c.q. 18 jaren hebben bereikt. Voor het verkrijgen van steun geldt deze leeftijdsgrens niet. Teneinde nu in dit opzicht overeenstem ming aan te brengen, zal, te beginnen met 1 Februari a.s. een bepaalde leeftijdsgrens voor plaatsing in de werkverschaffing komen te vervallen. Gehandhaafd blijft echter de bepa ling, dat zij, die na 1 April 1934 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, niet als gehuwden worden geplaatst, dan nadat zij na hun huwe lijk tenminste drie maanden in het vrije be drijf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan hu wen, terwijl zij als kostganger waren geplaatst kunnen in aanmerking blijven komen, als kostganger, zoolang zij nog geen drie maan den in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Het ligt voor de hand dat slechts zij als kostwin ners mogen worden beschouwd van wie wer kelijk vaststaat, dat zij in het levensonder houd van het gezin, waartoe zij behooren, kun nen voorzien." De regeling van de plaatsing van kostgan gers bij de werkverschaffing blijft onveran derd van toepassin s. De Commissie van Drie voor de Saar heeft tot teruggave van Saarland aan Duitscliland ge adviseerd. pag. 4 Het oordeel van Flandin en Goebbels over de beteekenis van de Saarstemming. pag. 4 De Nederlandsche Saarvoorzitters zijn weer thuis. pae 3 Kaasproducenten verzetten zich tegen de s leun regelingen. pag. 3 Van 1019 Mei zal te Amsterdam een bouw en architectuurtentoonstelling worden ge houden pag- 3 Jhr. rar. dr. A. Roell is heden 20 jaar Commis saris der Koningin. pag. I Op de luchtlijn naar Indië dreigt een liieuwe concurrent. pag. 2 Een onderhoud met een voorzitter van een stembureau in het Saargebied. pag. 1 A. van Kalken heeft het Nederlandsch record 100 Meter schoolslag verbeterd. pag 7 Bekende Haarlemmers: de heer Ch. C. Wolff. pag. 3 ARTIKELENENZ. J. Greshoff: Indrukken uit het Saargebied. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Nieuws uit Zwitserland. pag. 4 J. H. de Bois over: De teekenles van Michiel Sweerts. pag. 3 over een Heyermansherdenking pag. 5 J. B. Schuil door Palvu te IJmuideu. K. de Jong: Concert der H. O. V. II. L. Warnier: IJshockey. Langs de Straat: J. C. E. De sigaar. Damrubriek. pag. 5 pag. 7 pag. 3 Saarlandstrasse te Berlijn. Stresemann's nagedachtenis moet er voor wijken. De Pruisische minister-president Goering heeft goed gevonden om de Stresemann- strasse te Berlijn bij het Anhalter-station te veranderen in Saarlandstrasse Koudegolf inplaats van zomertemperatuur. KARACHI, 15 Januari (V. D.) Van de grens van Beloetsjistan af heerscht in het gebied van Noord-Indië een hevige koude, tenge volge waarvan o.a. te Nausharro In de Sind, waar gewoonlijk de heetste zomer-tempera- turen van Indië heerschen de thermometer vijf graden onder het vriespunt daalde. MAX BRAUN KONDIGT EEN REDEVOERING TE PARIJS AAN. PARIJS. 16 Januari (V. D.). Het socialistisch-communistisch eenheids front te Parijs heeft voor Vrijdag a.s. een groote rede van Max Braun aangekondigd, die zal spreken voor de Liga voor Menschen- rechten. De „Ami du Peuple" eischt van de Fran- sche regeering, dat- zij elke politieke werk zaamheid van Duitsche emigranten in Frank rijk za! beletten en ook Max Braun za! ver bieden in de genoemde vergadering het woord te voeren. Ds. W. Kremer naar Haarlem? Beroepen door de Chr. Geref. Kerk in Noord- Haarlem. De Kerkeraad van de Christelijk Gerefor meerde kerk in Noord-Haarlem heeft in de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. K. G. van Smeden, beroepen Ds. W. Kremers, uit Leeuwarden. Ds. W. Kremer werd 1 Maart 1896 te Zwolle geboren, aanvaardde op 31 October 1926 het predikambt te Kornhorn en vertrok in 1932 naar Leeuwarden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1