Liefdadigheid krijgt den ruimeren armslag. Ceruischlooze vlucht. Hit BiêêH&tyksU 52e Jaargang No. 15817 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen' Donderdag 17 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Januari. Een oude Ruzie. Twee jaar geleden toerde het Engelsche ericket-elftal in Australië, en won de meeste van de vijf Testmatches. Maar het sportieve succes van de wedstrijden was gering, want er kwam ruzie over de aanvalsmethode die de Engelsche aanvoerder liet toepassen door zijn beide fastbowlers. Dit tweetal, Larwood en Voce, is in dienst van de Nottinghamshire Cricket Club, kortweg bekend als ..Notts". Eerst was het een ruzie op een paar sportvel den, maar al spoedig dijde het conflict uit tot geweldige afmetingen. De Australische en En gelsche besturen van de nationale cricket organisaties wisselden min of meer diploma tieke nota's, de sportredacteuren in Australië en Engeland schreven honderden kolommen vol. Er ontstonden misverstanden en nieuwe complicaties, zooals het in zulke zaken gaat, terwijl in wezen de heele historie slechts neer kwam op de vraag, of Larwood en Voce op zettelijk op de lichamen van de batsmen had den gebowld of niet. Hadden ze dat wel met opzet gedaan, dan was het onsportief, was het alleen maar eens af en toe bij ongeluk gebeurd, dan was er niets tegen te zeggen. Ongelukkigerwijze kon- men dit geschil, hoe klein ook. nu juist met geen mogelijkheid oplossen. Althans niet ten genoege van de miilioenen belangstellenden in Engeland en Australië. En wel werd, na dat zelfs de officieele diplomatie zich er mee bemoeid had, het conflict tusschen „cricket- Engeland" en „cricket-Australië" opgelost, maar in Engeland zelf ontstond er een nieu we uitlooper van. In het seizoen 1934 deelde Lancashire mede, dat het niet meer tegen Notts wou spelen. De Notts-aanvoerder A. W. Carr werd tot aftreden genoopt. En de oude dierbare ruzie werd het troetelkind van de bevolking der provincie Nottinghamshire. Nu hebben meer dan tweeduizend leden van de club een groote ruzie-vergadering te Not tingham gehouden, onder voorzitterschap van een zekeren meneer Mc. Grath, ex-burgemees ter van de stad. En deze vergadering, waarin Carr en Jardine als „gasten" aanwezig waren, heeft met 1400 tegen 700 stemmen een motie van wantrouwen in het Notts-bestuur aange nomen. Dit zal zijn houding verder bepalen. Het zal natuurlijk moeten aftreden. Of daarmee de Oude Ruzie teneinde zal zijn is nog de vraag. Men is er nu al twee jaar mee bezig, en zij bevalt blijkbaar goed, want een definitieve oplossing van het raadsel is er nooit te krijgen. Miilioenen menschen heb ben er zich voor geïnteresseerd, duizenden hebben er zich in verdiept, ongelooflijke hoe veelheden tijd en geld zijn er aan vermorst. allemaal vanwege de vraag, of Larwood en Voce den bal expres tegen Woodfull en Oldfield smeten, of niet. Waarbij dan nog vermeld moet worden, dat beiden slechts licht geblesseerd werden Het is een leerzaam geval inzake de kin derlijkheid van het menschdom. Als u u weer eens kwaad maakt, omdat die Volkenbond het wereldprobleem van oorlog en vrede nog niet tot oplossing gebracht heeft, denk dan eens aan deze crickethistorie.... Ter vergelijking slechts. Dan zult gij peinzend het hoofd schudden, en de volgende maal, als Genève ter sprake komt op het achterbalcon van de tram, een toontje lager zingen. R. P. BESLUITEN INZAKE DE VADERLANDSCHE BANK BEKRACHTIGD DeHaagsche rechtbank heeft heden be krachtigd het besluit van de vergadering van obligatiehouders der VadeiTandsche bank voor belaste waarden voor renteverlaging. Belastingen bleven in 1934 vèr onder de raming. fïet overzicht der rijksmiddelen per ultimo December is verschenen. Hieruit blijkt, dat de directe belastingen in 1934 ruim f 6.772.000 minder hebben opgebracht dan in 1933. De raming was f 96.309.500. De inkomstenbelasting daalde met bijna f 7.500.000. De nieuwe omzet- en couponbelasting brach ten resp. f 54.416.721 en f 4.1l6.786 op. Geza menlijk bleven beide ruim f 29.366.000 onder de raming. De overige middelen bleven bijna f 32 millioen onder de opbrengst van 1933, f 27.204.124 beneden de raming. Distributie goedkoope kaas. Particuliere steun wordt niet in mindering gebracht. Met gemeentelijke organen moet overleg gepleegd worden. Minister Slotemaker de Bruïne heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den betreffende hulpverleening door particu liere liefdadigheid aan ondersteunde werk- loozen. Deze hulp werd geheel van den steun afgetrokken tot eenigen tijd geleden, toen aan uitkeeringen vanwege diaconie, paro chiaal armbestuur of liefdadigheidsvereeni- ging reeds eenige verruiming werd toegestaan, eenige verruiming werd toegestaan. Ik ben thans bereid de particuliere liefdadig heid nog ruimere gelegenheid te bieden aan ondersteunde werkloozen hulp te verleenen. Hiertoe kan ik uiteraard slechts overgaan in het vertrouwen, dat van particuliere zijde de noodige medewerking zal worden verkregen ter voorkoming van ongewenschte toestan den. De hulp toch, die wordt verleend, mag er nimmer toe 'leiden (dat de prikkel tot het zoeken en aanvaarden van werk wordt weg genomen. Het het oog hierop moet ik aan de ver ruiming der regeling als bedoeld, de voor waarde verbinden, dat, indien men van par ticuliere zijde boven de uitkeeringen volgens de steunregeling aan ondersteunde werkloo zen hulp wil verleenen, men zich van die zijde hetzij persoonlijk, hetzij door tusschenkomst van de ondersteunden, terzake in verbinding stelt met het betrokken gemeentelijk orgaan van steunverleening. Wordt daarbij voor oogen gehouden, dat de overheid zich door de omstandigheden ge noopt heeft gezien, de steunverleening aan werkloozen zelf via het orgaan van steunver leening ter hand 'te nemen, dan zal het dui delijk zijn, dat bij het overleg het oordeel van het orgaan van steunverleening omtrs^t de vraag of en zoo ja, in hoeverre extra-hulp aan een goede werkloozenzorg geen afbreuk doet, beslissend moet zijn, uiteraard behou dens eventueel andere beslissing mijner zijds. Een maatstaf aan te geven, waarnaar het orgaan de gevallen zou kunnen beoordeelen, acht ik in het algemeen noch wenschelijk noch practisch mogelijk. Wel wijs ik er op, dat van particuliere zijde somwijlen in verband met hun bijzondere omstandigheden hulp wordt verleend aan werkende arbeiders. Worden dergelijke per sonen werkloos en komen zij alsdan in onder steuning volgens de steunregeling, dan kan deze particuliere steun, indien zij dien blij ven ontvangen, zonder meer bij de bepaling van den steun buiten beschouwing worden gelaten. Voorts vin de geen aftrek op den steun plaats, in dien in speciale noodgevallen van andere zijde extra-hulp wordt verleend, b.v. bij gebrek aan kleeding en dekking, ziekte van een kind, waarvoor extra-melk noodig is en in het groote aantal andere vergelijkbare gevallen. Heeft echter de particuliere steun een meer regelmatig karakter dan zal in het overleg hiervoor bedoeld, nauwgezet dienen te worden nagegaan of zoodanige hulp niet tot gevolg zal kunnen hebben, dat de arbeidsprikkel weggenomen wordt. Meent het orgaan, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, dan kan ook dan de extra hulp bij de berekening van den steun buiten beschouwing gelaten worden. Is het orgaan echter van meening, dat meer hulp tot verkeerde gevolgen zou leiden, dan ontrade het om in dat geval te gemoetkoming te verleenen. Wordt van an dere zijde in dat geval toch hulp verleend, dan worde die hulp voor het volle bedrag van Heeft Vrijdag plaats. De voor de gemeente Haarlem bestemde goedkoope kaas, ten behoeve van steuntrek kende werkloozen en armlastigen, is thans aangekomen en zal Vrijdag 18 Januari onder de belanghebbenden worden gedistribueerd. Zooals reeds bekend is gemaakt, zal deze kaas tegen betaling van 12 cent per K.G. op vertoon van legitimatiekaart worden verkocht aan ondersteunden met drie en meer kinde ren. De verkoop aan de georganiseerden zal ge schieden door tusschenkomst van de organi saties. De ongeorganiseerde steuntrekkende welk- loozen en armlastigen kunnen Vrijdag 18 dezer, tusschen 9 er. 12 uur v.m. en 24 uur n.m. deze kaas afhalen aan het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon, Groote Hout straat 142. Aan niemand wordt meer dan 1 K.G. kaas verstrekt. Verzocht wordt om met gepast geld te be talen. den steun afgetrokken. Dit geschiede ook, indien een particuliere instantie niet bereid mocht zijn, om met het orgaan overleg te plegen. In dit verband zij er op gewezen, dat het feit, dat men van particuliere zijde geen over leg met het orgaan wenscht te plegen, den ondersteunde niet ontheft van den plicht, om van alle inkomsten dus ook van hulp. die hij van andere zijde mocht ontvangen, aan het orgaan van steun verleening mede- deeling te doen. Wat aldus voor hulp van particuliere zijde jeldt, zal uiteraard evenzeer gelden voor hulp, welke wordt verstrekt vanwege de ker kelijke of burgerlijke armbesturen. De vorenstaande regeling geldt ook voor hen, die bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Het is even wel gewenscht, dat het college van B. en W. in een desbetreffend geval met den be trokken inspecteur voor de werkverschaffing overleg pleegt. Nieuw raadslid. H. P. DEINUM. De heer H. P. Deinum (V. D.) deelt ons mede, dat hij de benoeming tot lid van den gemeenteraad (vacature-mevrouw M. E. El- zinga-Berlijn) thans heeft aangenomen. In ons nummer van 31 December hebben wij reeds de loopbaan van den heer Deinum gepubliceerd. De Brockway-bussen. Bezuinigingen. Door de directie van de Haarlemsche Brock- way Bus Maatschappij zijn, als gevolg van de mindere opbrengst der diverse lijnen, ver schillende bezuinigingsmaatregelen ingevoerd moeten worden. Een van deze maatregelen is het ontslag aan zes man van het personeel met ingang van Zaterdag 19 Januari. Door het personeel wordt hedennacht een vergadering gehouden ter bespreking van de getroffen maatregelen. Hevige storm woedde in Cheribon. Honderdtwintig huizen vernield. CHERIBON. 16 Jan. (Aneta). De dessa Sï- lengkrang in het district Tjiledoek, regent schap Cheribon, is door geweldige stormwin den geteisterd. Honderdtwintig woningen zijn omgewaaid. De aanplant werd totaal ver nield en boomen werden ontworteld. Vier personen zijn gewond en een kindje is over leden. Vele gezinnen zijn dakloos. Door het Binnènlandsch Bestuur zijn maatregelen ge troffen tot huisvesting en voeding van de slachtoffers. De schade is nog niet bepaald, doch is belangrijk. (Japansche bladen melden een uitvinding, ivaardoor het motor geronk bij vliegtuigen bijna ge heel wordt opgeheven.) Weer een nieuwe luchtvaartvinding Staat er aan zijn grootsch begin, Naastenbij volmaakt geruischloos Vliegen wij de toekomst in. Nu nog hooren wij het vliegtuig Ronken stuiven in de vlucht, Strakjes zien we z' enkel vliegen. Als wij staren in de lucht. Ook het stijgen is dan voortaan Niet zoo oorverscheurend meer, Het zal ons wel rust verschaffen Bij het groeiend luchtverkeer. Ach, wat zijn wij. knappe menschen, Toch merkwaardig vindingrijk, Ieder land en elke dag haast, Geeft daar telkens weer van blijk. Toch zal ik het niet vertellen Aan het kleine meezenpaar. Dat zich ophoudt in mijn tuintje Voor den maaltijd met elkaar. Want voordat zij verder vliegen Na hun zaad-met-vet festijn, Zou misschien hun medelijdend En mees-muïlend antwoord zijn: Doen jelui maar flink je best, hoor, Mooglijk dat je binnenkort, Als j' eerst ook den stank nog wegwerkt, Haast een echte vogel wordt. P. GASUS. Het Haarlemsche gemeente- personeel. Welke loonen en salarissen de minister verlaagd wil zien. Een beeld van het enthousiasme, dat in de straten van Saarbruecken heerschte, toen de uitslag van de stemming bekend was gemaakt. Wij hebben indertijd, reeds medegedeeld, dat ae minister vanbinnenlandsche zaken bezwaar heeft gemaakt tegen de op 25 Juli 1934 door den Haarlemschen gemeenteraad vastgestelde verordening inzake de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. Heden, Donderdag, kwam het Georgani seerd Overleg bijeen om te toeraadslagen over deze zaak. B. en W. hadden aan het Georganiseerd overleg een schrijven gezonden waarin werd medegedeeld, dat de minister aanvankelijk onderscheidene bezwaren had tegen bedoel de regeling. Het college van B. en W. is daarop met den minister in correspondentie getre den, waarna het college de gelegenheid kreeg op het departement nadere inlichtingen te doen verstrekken betreffende de beteekenis van onderscheidene functies, ter verdedi ging van de daaraan verbonden bezoldiging. Tenslotte heeft het fcollege van B. en W. een onderhoud gehad met den minister, teneinde o.a. te trachten het principieele bezwaar van Z..E. tegen de in het leven geroepen over gangsbepaling (dat de verlaagde loonen en salarissen alleen zouden gelden voor nieuw aan ie stellen personeel) te overwinnen. De minister heeft zoo constateeren B. en W. op bijna alle punten zijn bezwaren prijs gegeven. Ten opzichte van enkele on derdeden heeft Z. E. zijn standpunt evenwel gehandhaafd. Over de cijfers vernemen wij het volgende: De thans in dienst zijnde werklieden kre gen op de op 25 Juli 1934 vastgestelde loonen ingevolge de overgangs bepaling toeslagen die liepen tot ruim f 3. De minister heeft thans een overgangsbe paling aanvaard die neerkomt op een korting van 5 pet. op 1 Jan. 1935. 10 pet. op 1 Juli 1935, 1 Jan. 1936 15 pet. en 1 Juli 1936 20 pet. op de laatstelijk voor 1 Aug. 1934 genoten netto bezoldiging, totdat het loon voor het nieuw aan te stellen personeel bereikt is. De berekening wordt evenwel ingewikkeld, omdat bij de nieuwe loonregeling in Juli 1934 periodieke verhoogingen werden ingevoerd. Zoo bedroeg de vermindering (die door de werking van de door den raad vastgestelde overgangsbepaling ongedaan gemaakt werd door het toekennen van een toelage) voor werklieden der le groep als zij 2 tot 4 dienst jaren hebben f 3.09, 4—6 dienstjaren f 2,12, 6 of meer dienstjaren f 1,14. Bij de afloopende korting in de door den minister voorgestelde overgangsbepaling doet zich natuurlijk ook de invloed van de perio dieke verhooging gevoelen. De minister heeft voor enkele groepen ambtenaren een iets lagere salarisgrens ver langd dan de raad vaststelde. De vermindering is: Adjunctcommiezen f 90. Commies f 90f 95.50 voor hen die minder dan 8 dienstjaren hebben. Directeuren gas- en electricteitsbedrijf f 47,75. De toelagen die de ambtenaren ontvingen ingevolge de door den raad vastgestelde over gangsbepaling waren o.a.: Assistente Tehuis voor ouden van dagen f 606.11. Gediplomeerde verpleegsters, idem f 8.90. Besturende zuster Kindertehuis f 20.85. Adjunct-klerken f 114.25 tot f 208,67 voor hen die voor 25 Nov 1926 in dienst waren en f 20.85203.55 voor hen die na genoemden tijd in dienst gekomen waren. Boden f 317,70 f 351,17. Klerk f 17,32, adjunct-commies f 20.85 f 41,98. De overgangsbepaling die de minister heeft voorgesteld voor het afloopen van deze toela gen is: 1 Januari 1935 5 pet.. 1 Juli 1935: 10 pet., zoo noodig 1 Januari" 1936 15 pet: en 1 Frankrijk heeft demilitarisatie van .liet Saar- gebied geëischt; Duitschland zou er mede accoord gaan. pag. 4 Vele Saaremigranten zijn reeds naar Frank rijk vertrokken; een groot aantal is echter niet toegelaten. pag. 4 In een boodschap bepleitte Roosevelt toetre ding der Ver. Staten tot het Permanente Hof pag. 4 Mr. Idenburg zeide over de besprekingen te Batavia, dat Japan naar een accoord streeft. pag. 4 De stand der clearing met Duitschland op 15 Januari. pag. 4 Scherp oordeel van den inspecteur-generaal bij den raad voor de Scheepvaart over het zinken van de „Brion" in het Panamakanaal pag 3 De Justitie onderzoekt klachten van een obli gatiehouder van het Paleis voor Volksvlijt. pag. 3 De regeering heeft een wijziging in de steun regeling gebracht. pag. 3 De regeermg geeft de liefdadigheid ruimer armslag. pag. 1 De distribute van goedkoope kaas heeft Vrij dag te Haarlem plaats. pag- 1 De loonen van het Haarlemsche gemeente- personeel. pag. 1 De opbrengst der belastingen is in 1934 ver beneden de raming gebleven. pag. 1 Bekende Haarlemmers: Mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een oude ruzie. pag. 1 Jan Greshoff: Indrukken uit het Saargebied. Saarbruecken viert de Duitsche zege. pag. 4 Onze Haagsche correspondent over een nieuwe pakkende vredesfilm. pag. 6 Overpeinzingen van een oud-IIaarlcmmer over: Hoe Haarlem veranderd is. pag. 3 K. de Jong over het derde ledenconcert van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. pag 6 J, II. de Bois over de tentoonstelling van „Odis" in de kunstzaal Reeker. pag. 3 J. B. Schuil: Jubileum-avond Pauline Hervé. pag. 6 Voor de Vrouw pag. 8 Sport in 't kort. pag. 9 Juli 1936: 20 pet. van het bedrag der laatste lijk vóór 1 Augustus 1934 genoten netto be zoldiging. Door het Overleg aanvaard. Over de heden gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg vernemen wij: De bijeenkomst die om 9.30 uivr begon was om 11 uur reeds afgeloopen. Uit de gedach- tenwisseling bleek wel, dat de organisaties overtuigd zijn. dat B. en W. alles gedaan heb ben om te bereiken, dat de offers die van het gemeentepersoneel gevraagd werden tot het uiterste te beperken. Met algemeene stemmen werd de nu voor gestelde regeling aanvaard. Het is dus te verwachten, dat B. en W. binnenkort met een voorstel bij den raad zul len komen om de salarisverordening in bo venbedoelden zin te wijzigen. Juweelendiefstal Amsterdam. te AMSTERDAM, 17 Jan. (V.D.) Gister middag, toen de bewoners afwezig waren, heb ben dieven zich toegang verschaft in het per ceel Weesperzijde 96. Zij hebben kasten open gebroken en daaruit gouden sieraden en ju- weelen meegenomen ter waarde van ongeveer f 2200 benevens een bedrag aan geld van dertig a veertig gulden. Boerderij door het vuur vernield. ROSMALEN, 17 Jan. (V.D.) Gisteravond is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer H. van Bakel te Nuland. Het huis brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Drie koeien kwamen in het vuur om. Het overige vee kreeg echter zoo ernstige brandwonden, dat het wel afgemaakt zal moeten worden. De brandweer kon tengevolge van de hevigheid van den brand niets uitrichten. Naar nader gemeld wordt schijnt de brand in den stal te zijn ontstaan. Het was een groot geluk, dat het stil weer was anders was de ramp niet te overzien geweest daar hier vier groote boerderijen met stroodaken dicht bij een staan. De bewoners wisten met emmers water de daken nat te houden en uitbreiding van den brand te voorkomen. De woning en inventaris van den heer v. B. waren slechts gedeeltelijk verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1