VICTORIA-WATER A" A R C E M'S DAGBC A D" VELSEN Verpachting van gedeelten zeestrand. Onderhandsche verpachting ongewenscht geacht. nieuwe leden en ook nu gaat het crescendo. Naast de obligatie-leening hoopt de V. Z. V. een loterij te kunnen organiseeren, opdat ook de „kleine luiden" aan den bouw van het ko mend zwembad, dat ongeveer f 40.000 zou moeten kosten, zullen kunnen medewerken. Daarna was het woord aan het gezelschap, dat het publiek met een aantal „Hofmanns' Erzahlungen" den verderen avond kostelijk vermaakte. Een gezellig bal besloot deze V. Z. V.-bijeen komst. ij De huren van de gedeelten zeestrand te IJmuiden en nabij de grens der gemeente Wijk aan Zee en Duin zijn den 31 December j.l. geëindigd, De gemeente heeft de bedoelde gedeelten weder voor den tijd van vijf jaren, ingegaan zijnde 1 Januari 1935 en eindigende 31 December 1939, van het Rijk in pacht be komen. Door een tweetal pachters van gedeel ten strand te IJmuiden was tevoren reeds verzocht, na beëindiging van de pacht het strand opnieuw bij onderhandsche overeen komst in paCht te mogen ontvangen. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. onmiddellijk na het sluiten van het nieuwe pacht-contract met het Rijk aan de commis sie van bijstand in het beheer der openbare werken advies verzocht omtrent de vraag of tot een onderhandsche- dan wel tot een openbare verpachting moest worden overge gaan. Genoemde commissie adviseerde het col lege. den Raad een voordracht te doen cm de gedeelten strand wederom aan de tegen woordige pachters in pacht uit te geven. Zij acht het n.l. zoo deelde zij mede niet billijk door publieke verpachting de mogelijk heid te openen, dat anderen profiteeren van hetgeen de tegenwoordige pachters hebben tot stand gebracht. Deze pachters toch heb ben zich veel moeite en kosten voor de ex ploitatie van het strand getroost, welke door minder gunstige sezioenen, zooals het laatste, niet altijd in overeenstemming waren met de opbrengst dier exploitatie. De gestelde voor waarden dienen echter h.i. strikt te worden nagekomen. Met deze opvatting konden B. en W. zich vereenigen, waarom zij omtrent de nieuw te sluiten overeenkomst met de pachters in over leg zijn getreden. Dit overleg heeft tot resul taat gehad, dat partijen zich er mede hebben vereenigd, dat de te betalen pachtsommen gelijk zullen zijn aan die welke tot heden werden betaald en dat aan de bestaande voor waarden enkele nieuwe worden toegevoegd. B. en W. stellen den Raad thans voor, hen te machtigen, voor den tijd van vijf jaren, ge rekend te zijn ingegaan 1 Januari 1935 en ein digende 31 December 1939, te verpachten aan: aP. Goedhart te IJmuiden, het gedeelte zeestrand te IJmuiden, dat is gelegen tusschen het zuiderhavenhoofd en een denkbeeldige lijn. getrokken op een afstand van ICO M. uit den lagen dam langs de Zuidzijde van het bui tenkanaal, tegen een pachtsom van 1000 per jaar; b. E. G. Beukman te IJmuiden, de gedeelten zeestrand te IJmuiden, zich uitstrekkende van 10 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 210 M. meer zuidwaarts van die pier en van 310 M. ten zuiden van gemelde pier tot 410 M. meer Zuidwaarts daarvan tegen een pachtsom van 1305.per jaar; c. A. F. G. Kozielek te IJmuiden, het ge deelte zeestrand te IJmuiden, zich uitstrek kende van 210 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 310 M. meer Zuidwaarts van die pier, te gen een pachtsom van 310.per jaar; d. J. Alders te IJmuiden het gedeelte zee strand te IJmuiden, zich uitstrekkende van 410 M. ten Zuiden van de Zuidpier tot 510 M. meer Zuidwaarts van die pier, tegen een pachtsom van f 90 per jaar; e. de Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum" gevestigd te Amsterdam, het gedeelte zee strand, dat is gelegen tusschen de strandpa- len 52 en 53, ten Zuiden en van de grens der gemeente Wijk aan Duin af tot 300 M. Zuid waarts daarvan, tegen een pachtsom van 325 per jaar: zulks onder de door B. en W. te stellen voorwaarden. De Commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich hiermede vereenigen. JUBILEUM GEMEENTESECRETARIS. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, herdacht dien dag de heer M. K. Hofstede ge meentesecretaris, den dag, (waarop hij 25 jaar geleden als ambtenaar in dienst trad bij de gemeente Velsen. In intiemen ambtenaars kring viel den jubilaris een hartelijke huldi ging ten deel. Des morgens werd de jubilaris met echtge- noote en zoontje per auto van huis gehaald door mevrouw Rabonnet. In de raadzaal had om 10 uur een huldi ging plaats door het College van Burgemees ter en wethouders en de ambtenaren werk zaam ten Raadhuize. Namens het college werd de lieer Hofstede toegesproken door den Burgemeester, die de verdiensten van den heer Hofstede in het licht stelde. Namens de ambtenaren werd het woord gevoerd door den hoofdcommies ter secretarie den heer de Boer, die der. jubilaris huldigde als hoofd van de secretarie en hem daarbij mede na mens het college een schilderij aanbood, voor stellende een gezicht op den kerktoren te Vel sen, gezien van uit de hoofdbuurtstraat. Daarna had nog een huldiging plaats door afgevaardigden van de bedrijfshoofden en bedrijfsambtenaren, waarbij de heer Hofstede werd toegesproken door den heer A. de Wit, directeur voor Gas en Water, die daarbij aan bood een schilderij van de kapel, staande in het z.g. Hel'.etje achter Beeckensteijn. Beide stukken zijn geschilderd door den kunstschilder D. Vierman, Leeuweriklaan, IJmuiden O. De jubilaris dankte in hartelijke voor deze spontane huldiging. IJMUIDEN ONGELUK DOOR DEN STORM A. B. VAN DE UTRECHT. De stoomtrawler Utrecht die eerst voor de markt van Dinsdag werd verwacht komt eer der terug, omdat aan boord door stormweer een der opvarenden een knïewond van niet ernstigen aard heeft opgeloopen. Daarom achtte de schipper !t raadzaam eerder teru£\te keeren, nl. voor de markt van Maandag. MARKTPRIJZEN van Vrijdag 18 Januari. Tarbot per K.G. f 0.18f 0.52 Griet per 50 K.G. f 24—f 9 Tongen per K.G. f 0.74—f O.oö Groote schol per 50 K.G. f 11f 8 Middelschol per 50 K.G. f 13—f 9.50 Zetschol per 50 K.G. f 16.50—f 12.50 Kleine schol per 50 K.G. f 12.50—f 5.30 Bot per 50 K.G. f 7—f 3.90 Schar per 50 K.G. f 12—f 5.40 Tongschar per 50 K.G. f 15f 13 Vleet per stuk f 2.33 Kleine poon per 50 K.G. f 8f 7.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 28f 23 Middelschelvisch per 50 K.G. f 26—f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 19 f 12.— Kleine schelvisch per 50 K.G f 12.50f 6 Kabeljauw per 125 K.G. f 26—f 21 Groote gullen per 50 K.G. f 9.50f 8 Kleine gullen per 50 K.G. f 6f 4.50 Wijting per 50 K.G. f 5.50f 1.30 Makreel per 50 K.G. f 12—f 11 Heilbot per K.G. f 0.70—f 0.60 Leng per stuk f 1.50f 0.35 Koolvisch per stuk f 0.65f 4.10 Versche haring per kist f 6.90f 3.40 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 41 Kleine hake per 50 K.G. f 30—f 21. BESOMMINGEN. Trawlers: Petten IJm. 49 450 manden f 3460 Zwarte Zee IJm. 27 105 manden f 1100 Rotterdam IJm. 112 330 manden f 1950 Dolfijn IJm. 103 75 manden f 1060 Logger: Sch 250 f 800 Beuger: VI 197 f 960. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den voor zitter. Maatregelen tegen brandgevaar in lokalen en ker ken. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Afwezig de heeren Witteman en Lu- den. (De heer Luden kwam later ter ver gadering, tijdens de besloten zitting). Nieuwjaarstoespraak van den voorzitter. De voorzitter uit in deze eerste zitting in 1935 zijn beste wenschen voor de leden van den Raad en huil gezinnen. Iedereen kent tegenwoordig materieele zorgen, ook de gemeente Bloemendaal kent die, al zijn zij kleiner dan in vele andere ge meenten. Toch zullen in dit jaar nieuwe of fers worden gevraagd; de loonen zullen zich moeten aanpassen aan die van het vrije be drijf en aan den gedaalden levensstandaard. Dit is, aldus spr., een somber begin. De overheid moet tegenwoordig zorgen voor allerlei materieele zaken en den mo- reelen kant van het leven gaan we voorloo- pig voorbij. Vroeger vertegenwoordigden de besturen de weermacht van stad en land. Men denke aan Van der Werf Spr. is pas teruggekeerd uit een land. waai de bevolking voor één dag alle materieele overwegingen opzij zette, met geestdrift, om gevoegd te kunnen worden bij het land. waar bij zij hoorde. Vele menschen. niettegen staande het feit dat zij er lichamelijk bijna niet toe in staat waren, hebben met groote energie hun stemplicht vervult, zóó overwoo: bii hen het moreele. Dit kan een troost en bemoediging zijn in het jaar dat vóór ons ligt en nog zwaarder zal zijn dan het vorige. Wie zóó de kracht van het nationaal bewustzijn heeft gezien zal de materieele zorgen van den tijd niet te zwaar achten. FEESTAVOND V. Z. V. In de Pont hield de Velser Zwem Vereeni ging een feestavond voor haar donateurs en introducés, een avond, die aan belangstelling weinig te wenschen overliet. Immers, het pu bliek was in flinken getale opgekomen, om een V. Z. V.-avond bekend om zijn gezellige sfeer, bij te wonen en de organisatoren er van had den als „stemmingmakers" de familie Hof- raann, het welbekend artistenpaar, geënga geerd, terwijl de entre-actes met populaire muziek van „The Blue Rascals"-band opge luisterd werden. Zoo waren alle factoren aan wezig om ook deze avond weer gezellig te laten verloopen. Dc heer P. Borst, sprak als praeses van V. Z. V. de openingsrede uit. Na zijn welkomstwoord gaf spr. eenige toe lichting op de plannen tot den bouw voor de nieuwe zweminrichting, met name de finan- cieele zijde van deze stichting. Het ledental van V. Z. V. is nog steeds stij gend; in 't afgeloopen jaar boekte zij 75 Jhr. Quarles van U f f o r d dankt den burgemeester voor zijn goede leiding. Er zijn ook in den Raad wel moeilijkheden: beslui ten worden wel genomen, met slechts één stem meerderheid. Maar allen hebben toch het welzijn der gemeente voor oogen, al zijn er verschillen in levensbeschouwing. De financieele moeilijkheden zijn niet groot voor de gemeente, maar de materieele be woorden langen wegen toch wel zwaar. Juist in een gemeente als Bloemendaal treden de mate rieele belangen zeer op den voorgrond. In het Saargebied kón men de materieele zor gen opzij zetten, omdat daar nu één groot nationaal belang de aandacht vroeg. Spr. eindigt met den wensch dat onder de goede leiding van B. en W. de gemeente dit jaar een goede toekomst tegemoet zal gaan. Vaste stoelen in vergader lokalen enz. Behandeld wordt het door ons vermelde voorstel van B. en W. tot aanvulling der Alg Pol. Verord. met een art. 27a. waarbij voor geschreven worden vaste zitplaatsen in ver gaderlokalen enz, en het versperren van loop paden in kerkgebouwen tijdens bijeenkom sten wordt verboden. De voorzitter zet uiteen, waarom B. en W. deze bepaling noodig achten. De heer Hogenbirk (c.h.) kan zich bij het eerste deel van het ai'tikel neerleggen. Maar een paniek in een kerk kan spr. zich alleen voorstellen bij brand. En brand zal wel niet in de Ned. Herv. kerk, die spr. meer bepaald bedoelt, voorkomen, tenzij bij kort sluiting. Spr, is dus tegen het tweede deel van het art. De heer Van Riessen (a.-r.) meent dat in de kerken wel één stoel in een pad zou kunnen staan. En kunnen geen klapstoeltjes langs de wanden worden geplaatst? De heer Schulz (s.d.a.p.) vraagt of der gelijke verordeningen ook in andere ge meenten bestaan. Men zou daaruit leering kunnen trekken. Brandgevaar in kerkgebouwen acht spr. vrijwel buitengesloten, tenzij men gewone verwarming heeft. En zijn er geen grond- wettelij ke bezwaren De voorzitter geeft toe. dat de kans op brand in :t algemeen niet groot is, maai er kan toch brand komen en dan krijgt de overheid de schuld, als zij geen maatregelen heeft genomen. In Rotterdam is een derge lijke verordening en grondwettelijke bezwa ren zijn daar wel eens geuit maar niet ge handhaafd. Spr. meent ook niet, dat er wer kelijk grondwettelijke bezwaren zijn. De heer Cassée (V.B.) stelt voor te spre ken van openbare vergaderingen en huis houdelijke er buiten te laten. De heer De Lestrieux Hendrichs (R.-K.) vraagt evenals de heer van Riessen wanneer een pad is afgesloten. De heer Enschedé (V.B.) wil den koster of bewaarster verantwoordelijk stellen. De Voorzitter meent dat men nu te veel in details gaat treden. Spreker ;elooft dat het er verder niet toe doet, of een vergadering huishoudelijk is of niet. De kerkbesturen moeten overigens weten, dat zij de looppaden moeten vrijlaten. Wethouder Prinsen berg (R. K.) merkt op, dat volgens het voorgestelde arti kel men in de vergadering geen „groepjes" zal kunnen vormen. De Voorzitter zegt, dat toch ook huis houdelijke vergaderingen worden gehouden in zalen die geheel gevuld zijn. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) kan met het voorstel van B. en W. meegaan. De Voorzitter stelt voor, de voorge stelde verordening te gaan toepassen. Even- tueele bezwaren kunnen in de practijk blij ken. Ee heer Hogenbirk (C.H.) stelt voor het tweede deel van het artikel, betreffende de kerken) te doen vervallen, Dit voorstel wordt met 113 stemmen ver worpen. Het geheele artike' woi-dt met 112 stem men aangenomen. (Tegen de heeren Hogen birk en Van Riessen.) Geheime zitting. De Raad gaat in besloten zitting, ter verlee- nins van afschrijving van de hondenbelas- 1934 en van het rioolaansluitingsrecht 1934 en ter vaststelling van de le suppletoire begrooting 1935. Na heropening der openbare zitting deelt de voorzitter mede, dat de pensioenregeling van toepassing wordt verklaard op E W. A. van Nederhasselt en zijn gezin. Rondvraag. De heer Noorman (S.D.A.P.) vraagt, dat niet te veel ventvergunningen gegeven zullen worden. De Voorzitter zegt dat het streven van B. en W. is, deze vergunningen zooveel moge lijk te beperken. De heer Schulz (S. D. A. P.) vraagt, of de aanbesteding van de nieuwe school van den heer Popma spoedig te verwachten is. Wethouder Bom wat er (partijloos) deelt mede. dat de definitieve plannen van het bu reau Mulder en van Asdonk binnen heel korten tijd te wachten zijn. Er zal dan spoed betracht worden. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting goedgekeurd de voorstellen betreffende: voorloopige vast stelling wijziging uitbreidingsplan 1913, wijziging raadsbesluiten inzake partieele uit breidingsplannen voor Vogelenzang, Rijne- gom III, terrein ter weerszijden van de Julia- nalaan: aanvulling bebouwingsvoorschrif ten; ontheffing bepalingen der bebouwings- vcorschriften ten behoeve van A. J. Rutte voor perceel Bloemendaalscheweg no. 18a; instelling fonds voor huur verlaging; intrek king van bijslag op pensioen van wed. van Bijl—Goede; voorloopige vaststelling van het uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee; vaststelling der verordeningen tot hef fing van opcenten op de gemeentefondsbe lasting (35) en de vermogensbelasting (25) Van de agenda werd afgevoerd het voor stel inzake onttrekking van terrein aan den openbaren dienst en het aangaan eener transactie met A. J. van Schooten. CONCERT SURSUM. De Chr. Harmonie Vereeniging „Sursum" geeft een concert op Donderdag 31 Januari in Vreeburg. de verloting ten bate van de kas der ver eeniging. t Tevens vindt dan de trekking plaats van TUINBOUW. De af deeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 22 Januari in Vreeburg. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen, resultaat puntenstelsel, verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van den heer E. A. W. Hirsc.iifeld en een causerie met licht beelden van den heer D. Kuiper over de Duit- 5c.he Middelgebergten. FELIX TIMMERMANS IN 'T JEUGDHUIS. Donderdagavond is op ondubbelzinnige wijze gebleken, welk een aantrekkingskracht de naam Felix Timmermans op een gedeelte van het Hollandsche publiek oefent. De groote zaal van 't Jeugdhuis was tot in alle hoeken dicht bezet. m Ds. J. C. van Dijk leidde den heer Timmer mans met een kort woord in, naarna deze op aemoedelijke wijze begon te vertellen, hoe hij er toe gekomen was. schrijver te worden. Aan vankelijk had hij meer voor de schilderkunst gevoeld. Maar de verliefdheid had hem er toe gebracht, zijn hart in poëzie uit te storten. In deze ontboezemingen was echter meer liefde te vinden dan letterkunde. Na de liefdespoëzie waagde hij zich aan kleinere en grootere vertellingen om zich ver volgens op 't pad der dramatiek te begeven, Maar omdat 't toen gewoonte was, drama's in 5 bedrijven te schrijven, schreef hij er een in 7 bedrijven. Doch natuurlijk wil je als schrijver ook wel eens 't oordeel van een bevoegd cri ticus weten. En toen vertelde Timmermans op geestige wijze, hoe hij van hier naar een Vlaamsch dorpje naar pastoor Verriest toog, om diens oordeel over zijn toegezonden dra ma te vernemen. Dat oordeel was in 2 woorden samen t.e vatten, n.l. te lang. Van de 7 bedrij ven werden er 5 geschrapt en de 2 overblij vende werden toen samengevat in één. En ook hierover was 't oordeel van pastoor alles be- 1 halve malsch. Er zat geen rythme in en geen humor. Timmermans was verslagen, „verplet'" PRIJSVERLAGING Nieuwe prijs per heele liter-flesschen. Per kratje van 20 28 Ct« (inhoud) voorheen 32 ct. 25 Ct. (inhoud) (Adv. Ingcz. Med.) en in zijn wanhoop schreef hij zijn „Scheme ringen van den Dood". Een welgeslaagde operatie die hij onderging, deed hem, na den dood voor oogen gehad te hebben, weer de waarde van het leven besef fen. Timmermans was een ander mensch ge worden en in 1916 verscheen zijn Pallieter. Hierin rekende hij met zijn Schemeringen- van-den-Dood-stemmingen af. Op geestige wijze voortkeu velend, allerlei wederwaardigheden uit zijn leven op humoris tische wijze belichtend, vertelde hij verder, hoe verschillende deelen van zijn Pallieter op vaak moeilijke wijze zijn tot stand gekomen. Zijn ervaringen met pastor Van Aken lieten weer niet na, een zeer vroolijke stemming bij zijn gehoor te wekken. Ook over het ontstaan van zijn „Kïndeke Jezus in Vlaanderen" gaf hij uitvoerige mede- deelingen. Als kind hoorde hij de vertellingen uit het Nieuwe Testament uit den mond van zijn vader, die ze vertelde alsof hij er zelf bij was geweest. De gebeurtenissen liet deze af spelen in Vlaanderen, in de buurt van Lier. Op school leerde hij echter, dat niet Vlaanderen, maar Palestina al deze gebeurtenissen had zienplaats hebben. De jonge Timmermans kon zich hiermede echter niet, verzoenen. In Antwerpen verzeild geraakt en in een museum terechtgekomen, ziet hij een collectie schilderijen van Pieter Breughel, den Vlaam- sche schilder, die de Testamentische verhalen op 't doek bracht, maar met Vlaamsche land schappen, Vlaamsche kleederdrachten, in Vlaamsche entourage. De herinnering aan de vereenzelviging van het Kindeke Jezus met Vlaanderen, waarvoor de verhalen van zijn vader den grond hadden gelegd, inspireer de hem later tot het schrijven van zijn „Het Kindeke Jezus in Vlaanderen". Een dezer ver halen, „De Goede Herders", waren in de vlucht van Jozef en Maria met het Kindeke Jezus voor den ophanden zijnden kindemoord wordt behandeld, las de heer Timmermans na de pauze voor. De dwaze situaties in het verhaal en de naïeve, komische wijze van vertellen, lieten niet na bij een gedeelte van het publiek groote vroolijkheid te verwekken. Het was een genoeglijke avond, vol jolijt en prfet. Timmermans' Vlaamsche humor is zeer in den smaak gevallen. OVERVEEN BOTSING EN TUSSCHEN WIELRIJDER AUTO. Donderdagmiddag half 2 reed een leerling van het Kennemer Lyceum. A. de R., wonende te Bloemendaal, per rijwiel in de Julianalaan, richting Haarlem rechts van den weg. Zonder egnig teeken te geven reed hij naar links naar dc Willem de Zwijgerlaan. Hij werd door een auto, die van Haarlem kwam, aangereden en viel met zijn hoofd door de voorruit van de auto, waardoor hij vele snijwond-en aan het hoofd kreeg. Hij werd door een dame voorloopig verbon den en daarna door dokter Westenburg be^ handeld. De garagehouder bracht met een andere auta den jongen naar zijn woning te Bloemendaal. Het rijwiel werd geheel vernield. IN ARREST GESTELD. Donderdag is door de politie aangehouden G., wonende te Hillegom die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van bloembollen en aardappelen. Hij is voorloopig alhier ln arrest gesteld. Een onderzoek wordt inge steld, aangezien G. van meer diefstallen wordt verdacht. ZANDVOORT RUSSISCHE REISERVARINGEN. Donderdagavond sprak Jhr. dr. J. C. Mollerus in Monopole voor de V.V.V., de Z.H.V. en een aantal genoodigden over: „Russische reiser varingen". Spreker begon met enkele algemeene opmer kingen over het onmetelijke Russische rijk, dat thans Sovjet Unie heet; dat tot 1934 uit het centrale punt Moskou geregeerd werd. Daar deze te ver doorgevoerde centralisatie groote bezwaren met zich bracht is men thans over gegaan tot decentralisatie. Het aantal inwoners bedroeg in 1934 onge veer 175 i :lllioen, verdeeld over 90 verschil lende volken, die wat type, taal, zeden en ge woonten betreft, zeer ver uiteenloopen. Som mige van deze volken hadden zelfs nog geen schrijftaal. Terwijl Rusland tot 1917 een agrarisch land was, waar landbouw, veeteelt en boschbouw de hoofdmiddelen van bestaan waren, had het zich na 1917 zeer sterk op de industrie toege legd. In het vijfjarenplan van Lenin, dat ver wezenlijkt. was door Stalin, waren ook bosch- en mijnbouw en de visscherij niet vergeten. Het Russische spoorwegwezen stond volgens spreker in vergelijking met andere landen nog op zeer laag peil. Ook het andere vervoer per as was in ver band met de zeer slechte wegen nog zeer pri mitief. Daarentegen was de luchtvaart goed georganiseerd en zeer sterk ontwikkeld. Het traject MoskouWladiwostok (14.000 km) werd met groote machines in 4 1/2 dag gevlogen. Het publiciteitswezen, dag- en weekbladen, enz. was in handen van den Staat. Hoewel de voorlichting alles behalve objectief was, moest worden toegegeven, dat het publiciteitswezen in de laatste jaren een enorme vlucht had ge maakt. Hierna vertelde spreker op zeer onderhou dende wijze van zijn bezoek aan verschillende steden. Hij legde er den nadruk op. dat hij 's morgens geregeld was rondgeleid door een staats-gids, doch dat hij er 's middags gere geld met zijn vrouw en zonder ander geleide op uitgetrokken was. De uiteenloopendste ge bouwen en inrichtingen had hij zoo op eigen houtje bezocht, zonder ooit lastig gevallen" te zijn. of bespionneerd te worden. De algemeene indruk dien zij hierbij kregen was deze: veel is er in Rusland veranderd, doch het ontwik kelingspeil van West-Europa is nog lang niet bereikt. Met een onbegrensd vertrouwen in het regiem en in de leiders werkt men verder, niet voor zich zelf. doch voor het nageslacht. Werkloosheid kent men in Rusland niet. in tegendeel men komt arbeidskrachten te kort. Hoewel een volkomen autarkie in dit groote rijk op den duur mogelijk zal zijn, heeft men thans nog gebrek aan buitenlandsche valuta, die men, desnoods door het verkoopen van oude kunstschatten, tracht binnen te halen. Huiselijk leven, zooals wij dat kennen, be staat er vooral in de industriecentra niet meer. Veel wordt er van Staatswege gedaan, voor de kinderen, voor de zieke arbeiders en voor de algemeene ontwikkeling van allen. Hierna werden een serie lantaarnplaatjes een film vertoond. Tenslotte dankt de heer P. L. de Vries, waar nemend voorzitter van V.V.V. den spreker na mens de aanwezigen voor zijn interessante voordracht. Velen bleven nog enkele uren gezellig bijeen om onder leiding van den heer Stol een dansje te maken. Jeugdige werkloozen. De raadsleden Van Rijnbeek en Van der Molen hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek maatregelen te nemen om een aantal jeugdige werkloozen werk te verschaf fen. Als werkobjecten worden genoemd: het maken van een verhoogden weg langs de duin- reep, achter het tentendorp Zuid. Op voor schrift van Rijnland moeten de tenten eenige meters van de afrastering verwijderd blijven. Indien deze ruimte benut kon worden als weg langs het geheele tentendorp, zou dit voor ae bewoners een groot voordeel zijn. Als 2e object wordt genoemd, een afrit van den Nieuwen Zeeweg naar het tent-eadorp aan de Noordzijde. Verder wordt gevraagd te zorgen voor geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling van de jeugdige werkloozen. JONGERENKRIN G. Zaterdagavond spreekt de heer Pierre Verdonck in gebouw Brugstraat voor ae Jongerenkring over: „De gemeenschappelijke basis der muziekgeschiedenis en de alge meene kunstgeschiedenis. „VRIENDENKRING". De uitvoering van de gemengde R.K. tooneelvereeniging „Vriendenkring", die we gens ziekte van enkele leden uitgesteld moest worden, is thans vastgesteld op Dinsdag 29 Januari in het Patronaatsgebouw. EENDRACHT MAAKT MACHT. De woningbouwvereniging Eendracht maakt Macht, heeft het plan om woningen te bouwen voor Ouden van dagen nog niet opgegeven. Het bestuur heeft thans een onderhoud aangevraagd met B. en W. om de mogelijkheid te bespreken, de bedoelde woningen te bouwen met subsidie van de ge meente. R.K. VOLKSBOND. In het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht hield de heer W. N. Schalkwijk uit Haarlem Donderdagavond voor den R.K. Volksbond een lezing met lichtbeelden over: ,Het huiselijk en maatschappelijk leven in de 17e en 18e eeuw". In een zeer onderhoudend betoog schilder de spreker het leven uit dien tijd. Zeer vele oude gebruiken en gewoonten pesseerden re revue, zooals: het bevestigen van een houten klopper op de deur, het „in zee-dragen", het ganze- en palingtrekken, het palmknopen, kermis- en begrafenisge woonten. De mode kwam in zooverre met de tegen woordige mode overeen, dat ze telkens wis selde. Opvallend was hoe de kinderspelen uit dien tijd in bijna ongewijzigde vorm bewaard zijn gebleven. Alleen werden toen verschil lende kinderspelen van thans ook door vol wassenen gespeeld, bijv. blindemannetje. Een school uit de 17e eeuw zou in onzen tijd echter weinig leerlingen trekken. Er werd toen niet bepaald zachtzinnig met- de kin deren omgesprongen. Een groot aantal licht beelden verduidelijkte he tgesproken woord. Na de pauze werden nog enkele gedichten voorgedragen uit het Kriekende Kriekske van Van Meurs. HILLEGOM VERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder den ver koop bij inzet plaats van de navolgende per- ceelen 1. Het heerenhuis „Mare Zate" aan den van den Endelaan no. 32, groot 4 A 1 c.A. Hoogste bieder de heer W. v. d. Laan te Voor hout met f 5500 2. Een bloembollenschuuK met erf en grond achter perceel 1, groot 6 A. 13 c.A. Hoogste bieder dezelfde met f 8000. 3. Een perceel open grond naast perceel 2, groot 2 A. 90 c.A. Hoogste bieder dezelfde met f 250. 40. Een perceel grond met houten loods en uitweg naar de Hoofdstraat, groot 8 A 40 c.A. Hoogste bieder dezelfde met f 750. 5. Een perceel open terrein, naast perceel 4. groot 13 A. 10 c.A. Hoogste bieder dezelfde met f 3000. 6. Een woonhuis nabij de Hoofdstraat, no. 94, groot 2 A. 90 c.A. Hoogste bieder de heer P. van Til Lz.. alhier met f 2700. Afslag Donderdag a.s. PERSONALIA. Voor het examen Engelsche Handelscorres pondentie Mercurius er. Vereeniging van Leeraren slaagde de heer Outshoom. FEESTAVOND VROUWENBOND. Donderdagavond gaf de R, K. Vrouwen bond in hotel Flora een feestavond die goed bezocht was. Na een openingswoord van de presidente mej. A. L. van Donk, zong een dameskoortje onder leiding van mej. Rie Kruydenberg en begeleid door mej. Agaat var. der Meij eenige liederen, waarna de afaeeling tooneel „St- Teresia" „Miss Holland" opvoerde. Na de pauze kregen de aanwezigen nog ..Overwon nen" en eenige zangnummers te hooren. Beide tconeelstukies werden zeer goed ge speeld en herhaaldelijk klaterde een gulle '.ach door de zaal. CRISIS-COMITé. Een collecte. Naar men ons mededeelt komen bij het al hier opgerichte Crisiscomité vele aanvragen om steun binnen hetgeen wel bewijst dat de nood hoog gestegen is. Het comité heeft daarom een collecte geor ganiseerd. Jonge dames, die hierbij willen assisteeren kunnen zich aanmelden bij no taris D. Lodder, Van Wavercnstraat;. Op 30 Januari zal bovendien in hotel Sistermans een bridge-wedstrijd voor het zelfde doel wor den georganiseerd onder leiding van den heer B D. Riinveld. terwijl burgemeester mr. D. F. Pont daarbij zijn medewerking heeft toe gezegd. Aangiften voor deelneming voor 26 Jan. bij den secretaris. Stationsweg 182.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11