Het werkfonds-1934 is de kinderziekten te boven. Willem Stuvé Sr. t Hei 3e&tut$ti$li§ie 52e Jaargang No. 15818 Verschijnt dagelijks, Hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 18 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 o Hoofdre<lactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Lloyd George ontvouwt zijn herstelplannen. Grond moet beter worden benut. Onafhankelijke corporatie voor den economischen wederopbouw. Lloyd George heeft te Banger in Wales zijn vroeger aangekondigde campagne ten gunste van een „new Deal" geopend. Lloyd George keerde zich tegen de theoretici, die in de openbare werkverschaffing geen middel willen zien voor de opheffing der werk loosheid en voor het herstel. Het is hoog tijd aldus zeide hij dat onze regeering de hopelooze politiek van het afwachten opgeeft, de politiek, die er slechts toe geleid heeft, dat ondanks alle verzekeringen over een langzaam maar constant herstel van den handel de cij fers der werkloosheid thans nog hooger zijn dan het vorige jaar. Voor de spreker zich uitliet over zijn eigen herstelplan, gaf hij een kort overzicht over de internationale situatie, welker belangrijkste probleem hij de bevestiging van de vrede noemde. Ik geloof zeide hij dat de toestand thans rijp is voor een nieuwe poging tot alge- meene pacificatie. Een sterke politiek onder verstandige en vastbesloten leiding van Groot- Brittannië kan verbetering brengen in den neteligen en gevaarvollen internationalen toestand. Voor het vervolg is een volledig over leg met de Vereenigde Staten noodig. Het ge meenschappelijke streven dezer beide landen kan den wereldvrede verzekeren. Daarna ontwikkelde Lloyd George in groote trekken zijn plan voor den economischen we deropbouw. Hij beveelt aan de vorming van een permanente, onafhankelijke en van alle volmachten voorziene corporatie, welker taak bestaat in het ontwerpen van plannen, die nuttigen en noodzakelijken arbeid scheppen. Deze economische raad moet samengesteld worden uit vertegenwoordigers van industrie, handel, financiën, arbeiders en economen en beschermd worden voor iedere politieke in menging. De uitvoering der details moet over gelaten worden aan de uitvoerende macht. Wat betreft de regeering stelt Lloyd George voor: het herstel van de beginselen van 't oude kabi net van tijdens den oorlog. In plaats van de tegenwoordige regeering beveelt Lloyd George een kabinet aan, dat zou bestaan uit niet meer dan vijf mannen van capaciteit, die vrij moeten zijn van de kleinen arbeid van hun departement. Bijzondere aan dacht wijdde de redenaar ook aan de land- bouwkwestie. Terwijl in Engeland 7 pet. dei- bevolking van den landbouw leeft, bedraagt dat getal in het dichtbevolkte België 19 pet. en in Duit-schland zelfs 30,5 pet. Daar in Enge land de markt- en afzetvoorwaarden bestaan, is er geen reden waarom de grond niet beter benut zou worden. Engeland aldus besloot spr. heeft duizenden millioenen uitgegeven voor de verwoestingen van den oorlog; waar om zou het er thans voor terugschrikken, eenige honderden millioenen beschikbaar te stellen voor het opheffen van de schade, die de oorlog heeft veroorzaakt? Een groote wel- vaartsleening zou door een geestdriftig pu bliek worden overteekend. ROOSEVELT VERLAAGT DE BIERACCIJNS WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter.) President Roosevelt heeft gisteren een verordening on derteekend, waarbij de bieraccijns wordt ver laagd tot een halve dollar per gallon. De ver ordening geldt in de eerste plaats den grooten bierexportlanden, Duitschlanl, Enyeland en Tsjecho-Slowakije. De onderteekenmg is ge schied in de verwachting, dat de door de ac cijnsdaling stijgende verkoop van buiten landsch bier ook den uitvoer van bepaalde Amerikaansche producten naar genoemde Europeesche landen zal doen stijgen. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden hier vier rijwielen ontvreemd. CONCERT H. O. V. Op het concert, dat de H.O.V. Vrijdagavond 25 Januari in de Gemeentelijke Concertzaal alhier geeft, verleent de beroemde cellist Adolf Steiner zijn medewerking. Hij zal twee cello-concerten ten gehoore brengen. Zijn interpretatie van het Dvorakconcert wordt door de internatonale pers algemeen onver getelijk genoemd. KENNEMER FOTOKRING. Dé Kennemer Fotokring vergadert Woens dag 23 Januari a.s. in de bovenzaal van de Soc. Vereeniging alhier. Op de agenda komen o.m. de volgende pun ten voor: vordracht en demonstratie door den heer Willebroek; beoordeeling 50-puntenwed- strijd lantaarnplaatjes en proef-projectie. AUTO KANTELDE. Bestuurder ernstig gewond. Op den Vlijmenschenweg heeft nabij den spoorwegovergang te Vlijmen een ernstig on geval plaats gehad. Een personenauto, be stuurd door den heer A. van Buul en komende uit Den Bosch, kwam even voorbij den spoor wegovergang te kantelen. De heer van B. werd zeer ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Thans „in vol bedrijf". Mededeelingen over den gang van zaken. Op uitnoodiging van het departement 's Gra- venhage van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel, heeft de voorzitter van het Werkfonds-1934, mr. J. W. Beyen, Don derdagavond een voordracht gehouden over dit staatsorgaan. Helaas is tot dusver het werkfonds een teleurstelling geweest, zoo zeide mr. Beyen. Met groote animo begonnen, had men tot voor kort met allerlei kinderziekten te kampen. Niemand had zich de moeilijkheden voldoende gerealiseerd. Aan de denkbeelden en plannen, totaal 850 stuks, tot een bedrag van f 250 mil- lioen. heeft het niet ontbroken, doch organi satorisch bleek de uitvoering verre van ge makkelijk. Men had rekening te houden met allerlei ambtelijke instanties en zoo liep alles niet vanzelf. Openbare werken kunnen, nu de zaak eenmaal goed loopt, zeker vlot behandeld worden, doch veel moeilijker is de taak van het werkfonds op industrieel gebied. Van de 133 ingediende plannen bleken zeer vele zelfs niet rijp voor onderzoek. Het werkfondsbestuur heeft een contact commissie ingesteld om plannen te beramen in samenwerking met het bedrijfsleven. Zoo is bijv. nagegaan, wat gedaan kan worden om afzet en reparatie van moteren, hijsch- en hefwerktuigen, ketels e.d. te bevorderen. Hiertoe zal een speciale ingenieur te werk worden gesteld om leverancier en afnemer, met zoo noodig rijkssteun aan den afnemer, tot elkaar te brengen. Dan zullen wij meer moeten doen tot steun van exportindustrieën, welk vraagstuk syste matisch onderzocht wordt. Met de regeering is in deze echter nog niet volledige overeen stemming bereikt. Het werkfonds meent thans het tempo van het bedrijfsleven wel te hebben bereikt. De officieele instanties zijn zich druk aan het aanpassen. Het werkfondsbestuur maakt ook studie van tewerkstelling van jeugdigen, doch ook hier doen zich groote moeilijkheden voor. Al zijn dus nog geen groote successen te boeken, aldus besloot mr. Beyen zijn inleiding, toch kan men zeggen, dat wij „in vol bedrijf zijn". Geen fraude bij de veehouderij- centrale. Er is niet gespeculeerd op regeerings- maatregelen. De Nederlandsche Vereeniging van Vee- weiders- en mesters heeft in een schrijven aan den Minister van Economische Zaken, hetwelk destijds is gepubliceerd, de bewering geuit dat verscheidene adviseurs van de Ne derlandsche Veehouderij-Centrale reeds maanden lang speculeerden op te nemen regeeringsmaatregelen en jong vee opkoch ten. Een en ander heeft den Minister aan leiding gegeven aan den Regeeringscommis. saris voor den Akkerbouw en de Veehouderij en aan den directeur van de Centrale-Crisis- Controle-Dienst opdracht te verleenen met spoed een onderzoek in te stellen en den Mi nister daaromtrent te rapporteeren. Als resultaat van dat onderzoek kan worden medegedeeld, dat de door de Vereeniging van Veeweiders en -mes ters genoemde personen geenszins adviseurs van de Nederlandsche Vee houderij-Centrale zijn. Geen enkel feit is.aan het licht gekomen, waaruit zou kunnen blijken, dat door personen die invloed uit konden oefenen op de beslissing van de Regeering, misbruik is gemaakt van hun invloed ten deze. In het bijzonder ten aanzien van den heer J. v. d. Stoel te Leiden, die weliswaar in het schrijven niet was genoemd, maar omtrent wien de Minister eveneens een onderzoek heeft doen instellen, is komen vast te staan, dat deze zich in geen enkel opzicht heeft schuldig ge maakt aan eenige handeling, welke hetzij direct of indirect in strijd zou zijn met zijn positie als lid van voornoemd bestuur. Uiteraard kan niet worden verhinderd, dat veehandelaren speculeeren op een regeerings- maatregel die zij als mogelijk verwachten, voor zoover die personen althans niet uit hoofde van eenige officieele functie kennis kunnen dragen van het voornemen van zulk een maatregel. Evenwel is zelfs niet komen vast te staan dat dit het geval is geweest, omdat niet ge bleken is dat abnormaal groote hoeveelheden jongvee door de door bovenbedoelde Ver eeniging genoemde personen zijn opgekocht. De Minister van Economische Zaken heeft de Vereeniging van Veeweiders- en mesters met het resultaat van het onderzoek in ken nis gesteld en aan het bestuur van bedoel de Vereeniging te kennen gegeven, dat z.i. op lichtvaardige wijze verdachtmakingen zijn geuit, welke gebleken zijn van iederen grond te zijn ontbloot. Haarlem's Dagblad in Saarland Enkele Nederlandsche dagbladen hebben onlangs besloten, dagelijks een aantal exem plaren van hun blad naar de Nederlandsche Saartroepen te zenden, om deze landgenoo- ten tijdens hun buitenlandsch verblijf van vaderlandsche dagbladlectuur te voorzien. Tot deze bladen behoort ook het onze en hoezeer deze zendingen worden op prijs ge steld, blijkt wel uit het schrijven dat wij he den ontvingen en hieronder afdrukken. Hoofdkwartier Nederlandsch Contingent Saartroepen. Bleichstrasse 1 Saarbrücken. 16 Januari 1935. Aan de Directie Haarlem's Dagblad Haarlem. Hooggeachte Directie Namens den Commandant van het Neder landsch Contingent der Saartroepen, zeg ik u zeer hartelijk dank voor de toezegging ge durende het verblijf der troepen in het Saar- gebied, eenigè exeplaren van uw dagblad ter beschikking te stellen. Het is daarom ook zulk een verrassing, omdat eenige militairen onmiddellijk hun blad herkenden, omdat het hün blad was, uit de stad hunner geboorte en jeugd. Het getal uwer bladen komt sinds heden in zeer goede orde in ons bezit. Houd u er van overtuigd, dat uw wijze van medeleven voor geheel ons Contingent een bron is van voortdurend sympathieke ge voelens voor het Vaderland dat zijn troepen niet vergeet. Aanvaard, hooggeachte Directie, de betui ging van onzen oprechten dank. Namens den Commandant w.g. De Vlootpredikant J. VAN DER GIESEN. Gezien de Commandant M. R. DE BRUYNE. De bloemententoonstelling Heemstede. te Een feestweek te Haarlem? Wij vernemen, dat exploitanten van kermis vermakelijkheden pogingen in het werk stel len, om tijdens de bloemententoonstelling te Heemstede, in Haarlem een feestweek te or- ganiseeren. Aan het gemeentebestuur is toe stemming gevraagd. Arrestant springt uit den trein, Bewusteloos en gewond opgenomen. ZWOLLE, 18 Jan. (V.D.) Tijdens zijn over brenging van Zutphen via Zwolle naar Leeuwarden is hedenmorgen de arrestant D L. nabij het station Zwolle uit den trein ge sprongen. De man heeft hiertoe kans gezien terwijl de twee hem vergezellende rijksveld wachters hem zijn cape wilden omdoen. Een der veldwachters trok aan de noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met een bloedende hoofdwonde en schaafwonden. Per ziekenauto werd hij naar 't Sophiaziekenhuis in Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwar den slechts een zeer lichte straf te ondergaan. Regeering wil groote bruggen gaan bouwen. De regeering heeft bij de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend om den bouw van bruggen over de groote rivieren in snel tempo te doen geschieden. Hiervoor is een zeven ja renplan samengesteld. Bij het ontwerp is een regeling van financiering en heffing van tolgelden gevoegd. Voor nadere bijzonderheden inzake dit be langrijke wetsontwerp verwijzen wij naar pagina 3. (De vermaarde jabrikant der Nougat de Montélimar Willem Stuvé Sr. is overleden.) Rust zacht, Willem Stuvé, Vorst van de kermiskraam, Uw lichaam gaf het op, Maar levend blijft uw naam. Gij hebt in onze jeugd, Ons 't leven veel verzoet. Dus klinkt er warme dank In onzen afscheidsgroet. Waar er, de jaren door, In 't land ook kermis was, De snoepbeluste jeugd Kwam in uw kraam te pas. Een schittering van licht En pakjes rij aan rij, Tot stapels opgetast, Elk met een plaatje erbij. En binnen in elk pak, Voor grage monden klaar, Die vinding van uw breiji, Nougat d' Montélimar. Uw leven heeft iets goeds En blijvends voortgebracht, Ik brepg u daarvoor eer, Willem Stuvé, rust zacht. Brand, benzinevaten en ontploffingen te Halfweg. Het gevaar van benzine-in-voorraad weer bewezen een gewonde. Donderdagavond heeft tusschen negen en tien uur een felle brand gewoed in een loods van de firma Van Baarsen, aan den Haar lemmermeerweg, waarin bouwmaterialen wa ren opgeslagen en waarin zich eenige vaten met benzine bevonden. Omstreeks negen uur was de arbeider Dek ker in de loods bezig met het aftappen van benzine uit een der vijf vaten, welke daar stonden. Hij gebruikte daarbij een brandende stormlantaarn. Plotseling vatte de gevaar lijke vloeistof vlam en in een oogwenk stond de geheele loods in lichterlaaie. De man kreeg ernstige brandwonden aan de handen. Onmiddellijk werd de brandweer van Halfweg gewaarschuwd, die terstond met de auto-brandspuit uitrukte en zoo spoedig mogelijk het vuur, dat krachtig door den sterken Oostenwind werd aangewakkerd aantastte. Niet kon worden voorkomen, dat de ben zinevaten één voor één ontploften en evenmin slaagde men erin het gebouw te behouden. Toen de vaten waren geëxplodeerd was de brandweer echter spoedig het vuur meester. Inmiddels was ook dokter J. Baumann ge waarschuwd, die den gewonden arbeider de eerste hulp verleende. Wij hebben reeds herhaalde malen gewaar schuwd voor het groote gevaar dat verbonden is aan het los in voorraad hebben van vaten benzine. Vooral bij boerderijbranden is de aanwezigheid van benzinevaten fataal. Leege vaten zijn daarbij nog gevaarlijker dan ge heel volle, omdat in de geheel of gedeeltelijk ieege zich veel gemakkelijker gassen en dampen kunnen ontwikkelen. Kort geleden is bepaald dat in de Haar lemmermeer geen vaten meer mogen zijn als er een benzinepomp geïnstalleerd is. Dat is iets. De hoofdzaak is echter dat er op gelet wordt dat nergens vaten liggen, onbeschermd zonder voorzorgsmaatregelen. Boeren hebben benzinevaten noodig, doch de wijze waarop de vaten worden bewaard, tart elke beschrij ving. Bij dezen brand bij de firma Van Baarsen zijn eveneens ettelijke vaten uit elkaar sprongen, waardoor het vuur veel ernstiger is geworden dan wanneer er geen benzine zou zijn geweest. Bovendien lijkt ons de aanwezig heid van vijf vaten onnoodig. Een voor het gebruik en de andere vier op een veilige plaats, dat zou nog iets zijn. De brandweer zou het dan hij het blusschen ook makke lijker hebben. De Volkenbondsraad heeft het rapport Aloisi goedgekeurd: 1 Maart a.s. wordt het Saarge- bied aan Duitschland overgedragen. pag. 4 Zinowjef en Ivamenef zijn resp. tot 10 en 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. pag. 4 Roosevelt heeft zijn plan voor sociale her vormingen gepubliceerd. pag. 4 De Regeering heeft een zevenjarig plan ont worpen voor den bouw van bruggen over de groote rivieren. Dag. 3 De teraardebestelling van minister Kalff. pag. 3 De economische toestand in Indië is iets min der slecht. pag. 3 Bij de veehouderijcentrale is geen fraude ge constateerd. pag. 1 Het werkfonds-1934 is thans volgens den voor zitter „in vol bedrijf". pag- 1 Fantastische verlichting van Bloemenpaleis en Tulpcnhof op Flora 1935 Heemstede. pa». 5 Zaterdag a.s. wordt het Sportfondsenbad te Haarlem geopend. pag. 2 Totale maansverduistering op 19 Januari. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Mevr. J. A. Hoekstra- Zethof. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: 1935 jubileumjaar in Engeland. pag. 13 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag. pag. II J. Basliaans: Consequentie in de Opvoeding. pag. 5 J. II. de Bois over Impressionisten in het Frans Halsmuseum. pag. 13 Voor de Jeugd pag. 7 en 8 Belangrijke Koninklijke beslis sing voor de winkeliers. Omzetvermeerdering wettigt géén loterij. Door de Kroon is, inzake winkeliersloterijen een beslissing genomen, welke voor den han- aeldrij venden middenstand van groot belang geacht moet worden, omdat hiermede een eind gekomen is aan een belangrijke attrac tie bij z.g. winkelweken. Een besluit van B. en W. van Zaltbommel, waarbij aan een tijde lijke winkeliersvereniging aldaar, toestem ming werd verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, is nl. door de Kroon vernietigd. In het betrokken besluit van B. en W. werd gezegd, dat de vorenbedoelde loterij, gehou den werd ten bate van de winkeliersvereeni ging, welke opgericht was, ter gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest. Er werden 50.000 loten door het bestuur der vereeniging tegen 50 centen per 100 stuks verkrijgbaar ge steld voor de te Zaltbommel gevestigde win keliers, die hunnerzijds de loten bij den ver koop van winkelwaren gratis aan het publiek verstrekten en prijzen beschikbaar stelden. Van de, door de vereniging ontvangen gel den werd 23 25 bestemd ter bestrijding van onkosten enz., en 2/25 werd afgedragen aan net plaatselijk crisis-comité. De Kroon overwooge dat hier sprake was van een verloting, welke viel onder de Lo- terijwet 1905, en dat. ook al werd een klein gedeelte van de te verwachten opbrengst toe gezegd voor een liefdadige instelling, toch klaarblijkelijk de loterij strekte ter bevorde- rine van den omzet en de financieele belan den der Zaltbommclsche winkeliers, en dus ten bate van het particulier belang. Aangezilen het besluit van B. en W. van Zaltbommel dusdoende in strijd kwam met art. 3 der Loterijwet 1905, werd het door de Kroon vernietigd. Het resultaat hiervan in de praktijk zal zijn, dat vergunningen voor het houden van dergelijke winkelloterijen niet meer verleend kunnen worden. De Spaansche vliegerofficier Herrera (links) zal in Februari in een ballon met open gondel, waarvan hierboven een model afgebeeld is, '.en stratosfeerviucht ondernemen. Herrera, die een hoogte van 23000 M. denkt ce bereiken, beschermt zich tegen de koude door een electrisch verwarmd vliegerpak. ZEVENTIENJARIGE PLEEGDE DOODSLAG. Donderdag werd voor de Bredasche recht bank behandeld de strafzaak tegen den 17- jarigen timmerman N. v. d. Z., die op 22 De cember j.l. in de Dorpsstraat te Lage Zwaluwe den eveneens 17-jarigen W. Dubbeldam na een woordenwisseling, welke op het voetbalveld was begonnen, met een mes zoodanig verwond de, dat hij na enkele dagen overleed. Met het oog op den leeftijd van den ver dachte werd de zaak met gesloten deuren be handeld. Na verhoor van vier getuigen werd de behandeling een week geschorst, om alsnog als deskundige te hooren Dr. P. J. L. Hulst te Leiden DE GEVAARLIJKE VEHIKELS. De motorbrigade van de Haarlemsche politie heeft Donderdag proces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Nootdorp, die hier reed met een tractor met aanhangwagen, waarvan de stuurinrichting niet in orde was. Er zat een speling in van 97 graden. De voet- rem werkte ook heel slecht; bij een vaart van slechts 24 K.M. was een agstand van 26 M. noodig om het gevaarte tot stilstand te bren gen. En daarmee werd een lading van 5000 K.G. vervoerd. Natuurlijk moest de wagen vopr reparatie naar een garage.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1