!Caat% Het Een lichtstraal. Ontmoetingen en gesprekken. Waar de nieuwe brug over het Z.B. Spaarne komt- Wolprijzen 52e Jaargang No. 15819 Verschijnt dagelijks, KeKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 19 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Pirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspsarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro S8810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De heer P. H. Teunis 80 jaar. A.s. Dinsdag 22 Januari hoopt de heer P. H. Teunis, penningmeester der afdeeling Haar lem en Omstreken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zijn 8Qsten verjaardag te vieren. De heer Teunis, die een uitstekende ge zondheid geniet en er nog heel kras uitziet (men zou hem nog geen 75 jaren geven), is een geboren Haarlemmer. Hij zag 22 Januari 1855 op de toenmalige buitenplaats „Belle- vue" aan den KI. Houtweg, waar zijn vader tuinbaas was, het levenslicht. Als kind reeds voelde hij zich tot het tuiniersvak aan getrokken. Toen hij dan ook de school verliet, ging hij eerst een poosje bij zijn vader in de leer. Daarna werkte hij ongeveer anderhalf jaar bij de bloemistfirma Zacher en Co. te Amsterdam. Hij kwam toen weer bij zijn va der in Haarlem terug en heeft sindsdien onze stad niet meer verlaten. Jarenlang heeft de heer Teunis het bekende tuindersbedrijf aan den Kampersingel ge'eid en tot bloei ge bracht. Vijftien jaar geleden trok hij zich te rug. In tuinbouwkringsn is de heer Teunis een bekende en zeer geziene persoonlijkheid. Hij is nu al 52 jaar la tig lid van Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en omstre ken; hiervan is hij al veertig jaar penning meester en hij diet dit met zulk een ambitie en accuratesse, dat bestuur en leden hem niet gaarne zouden missen. Bij zijn 50-jarig lidmaatschap werd hij dan ook in een bijeen komst in Hotel „Lion d'Or" gehuldigd. Ook is hij gedurende veertig jaar lid van Bloembollencultuur en vele jaren plaatse lijk bestuurslid van de Ongevallencommissie der Tuinbouw Onderlinge te 's-Gravenhage. Toen hij als zoodanig in 1909 zijn 25-jarig jubileum vierde, ontving hij een fraaie oor konde en legpenning met de yolgende in scriptie: „Voor toegewijde medewerking ge durende 25 jaar". Ook ontving hij hij die gele genheid het mooi geïllustreerde Gedenkboek van die organisatie. Met den heer Van Nederhasselt en eenige dames heeft hij hier zestien jaar geleden de Floraliavereeniging opgericht. Bij dit werk geniet hij vooral veel steun van zijn dochter, die evenveel liefde voor het vak heeft als haar vader. Verder is hij van de oprichting af bestuurs lid van de Tuinbouw Onderlinge. De heer Teunis heeft ook vele malen be langeloos versieringen op liefdadige bijeen komsten aangebracht. Talrijke vereenigin- gen klopten daarvoor nimmer tevergeefs bij hem aan. Het is nu al 28 jaar geleden, dat de heer Teunis een ernstig ongeluk kreeg. Bij werk zaamheden op een balcon aan het Florapark viel hij er plotseling af en viel door een gla zen lantaarn heen. waardoor zijn ruggegraat ernstig beschadigd werd. Velen vreesden toen, dat dit niet goed zou afloopen, maar hij heeft het er kranig afgebracht. De heer Teunis, die aan den Gasthuissin- gel 22 rood woont, zal a.s. Dinsdag stellig er varen, welk een groot aantal vrienden hij heeft. Het Haarlemsche gemeente- personeel. Het Overleg. Wij ontvingen het volgendet communiqué: Op Donderdag, 17 Januari 1935, vergaderde onder leiding van haar voorzitter, Mr. J. Ger- ritsz, de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg ter behandeling van de wijzi gingen, welke door Burgemeester en Wet houders worden voorgesteld in de salarisrege ling van de ambtenaren, zoowel op jaarloon, als op week- of uurloon werkzaam in dienst der gemeente, nadat de Minister van Binnen- landsche Zaken wijziging in overweging had gegeven en hiervoor overleg had plaats ge had. Na een toelichting van den voorzitter en een naar aanleiding hiervan gehouden be spreking besloot de Commissie met algemeene stemmen te adviseeren de door genoemden Mhrster voorgestelde wijzigingen te aanvaar den. (Dit communiqué bevestigt dus onze mede- deelingen in het nummer van Donderdag), (Met ingang van 15 December 1936 zullen alle beperkende bepalingen betref jende den invoer van narcis- bollen uit Nederland in Amerika vervallen.) Als de duisternis het zwartst is, Dat bewijst weer dit bericht, Gloort er eensklaps in de verte, Weer een welkom straaltje licht. En dit licht dat aan den einder Van de crisiszwartheid schijnt, Seint ons, dat de bolleboosheid Uit Amerika verdwijnt. Tien jaar hield men den narcisbol Uit dat groote land vandaan. Met wat bollepraat van ziekte, Maar een beter tijd breekt aan. En de Nederlandsche kweeker Levert straks weer kisten voi. (Aan den Amerikaanschen Quaker) Van zijn onvolprezen bol. En dan wint het oude bolwerk, Van ons bolland weer in kracht, En dan wordt er echt oubollig, Weer meer leven in gebracht. Nog een kleine twee jaar wachten Dan is Holland niet meer hol, Dan zegt Bolland 't weer met bloemen Op den ganschen wereldbol. P. GASUS. De aflossing der schuldbrieven der E. N. E. T. Op een andere plaats in dit blad wordt ge meld, dat de obligatiehouders der E. N. E. T. de voorstellen der directie van de N. Z. H. T. M. tot opschorting der verplichting van aflos sing hebben verworpen. Zooals bekend gaat het hier over de leenin gen van 1898 en 1902 waarvan onderscheidelijk nog moet worden afgelost f 406.000 en f 177.000. Een nieuwe serie teekeningen ij beginnen heden met de plaatsing van een NIEUWE SERIE TEEKENINGEN „Ontmoetingen en gesprekken". (Zie heden pag. 3.) Elke week zullen wij er een plaatsen. Het is knap werk van den bekenden teekenaar C. Roelofsz, dat on getwijfeld de belangstelling van onze lezers zal hebben. De informatiedienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Beroep op Ged. Staten door den Armenraad. Uit de begrootingsdebatten in den Haar- lemschen gemeenteraad is. gebleken, dat het de bedoeling van het college van B. en W. is een eigen informatiedienst in te stellen bij Maatschappelijk Hulpbetoon en dan geen gebruik meer te maken van den informatie dienst van den Armenraad. In verband daarmede stelden B. en W. voor den post voor uitgaven van den Armen raad die voor rekening der gemeente komen met f 10.000 te verlagen. De meerderheid van den raad vereenigde zich mfet dit voorstel. Wij vernemen thans dat de Armenraad te gen dit raadsbesluit beroep aangeteekend heeft bij Gedeputeerde Staten. Gezicht op den Schalkwijkerweg, waar de nieuwe brug komt. In ons vorig nummer gaven wij bijzonder heden over de nieuwe brug die over het Zui der Buiten Spaarne tegenover de Rustenbur gerlaan gebouwd zal worden. Dit is een van de drie Haarlemsche objecten van het 60 millioenenfonds. Het wordt een brug ongeveer even breed als de vernieuwe Lange Brug. De opzet zal even wel zoo zijn, dat later, als het vervoer nog zeer sterk zal zijn toegenomen, een tweede brug onmiddellijk naast de eerste gebouwd kan worden. Dan zouden er dus bruggen voor op en afgaand verkeer zijn. Van de nieuwe brug wordt een weg aange legd (achter het Slachthuis en Amsterdamsche kwartier om) naar den rijksweg Haarlem Amsterdam. Het doorgaand verkeer kan dan de binnenstad mijden. De Spaame-oever aan den kant van de Rustenburgerlaan. Raadselachtig ongeluk op Haarlem's station. Ernstig gewonde Belg tusschen rails en perron gevonden. Op Haarlem's station is Vrijdag avond een eigenaardig ongeluk ge beurd, waarvan men de oorzaak nog niet weet. Het betreft hier een Belg, die ernstig gewond is opgenomen na het vertrek van een trein, zonder dat vaststaat hoe het ongeluk is ge schied. Vlak na het vertrek van den trein die om 20.01 uur naar Den Haag gaat, hoorde de portier van het station hulpgeroep dat uit de richting van de rails kwam, waar zoo juist de trein naar Den Haag had gestaan. Het bleek dat tusschen de ijzeren staven en den muur een man lag die hevig bloedde uit een groote hoofdwonde en wiens arm ernstig was gekwetst. Nadat men hem voorzichtig had neergelegd, kon de gewonde nog zeggen dat hij Hoogka mer heette en uit België afkomstig was. wat den omstanders een weinig eigenaardig leek, daar hij waarschijnlijk met den trein uit Am sterdam was meegekomen. (Later bleek dat hij een kaartje Amsterdam-Den Haag had). De toestand van den man deed het ergste vermoeden. Zijn arm was nagenoeg geheel verbrijzeld en moest in het ziekenhuis St. Johannes de Deo geamputeerd worden. Hoe het ongeluk is gebeurd is tot nog toe een volslagen raadsel. De man heeft nog niets kunnen zeggen, getuigen zijn er niet, die ook maar het geringste hebben gezien. Men weet niet of de man reeds bij het uit stappen tusschen perron en trein is geraakt, of wel bij het instappen is gevallen. Men weet niet of het moedwil, ongeluk of nog wat an ders is. Alleen de man zelf (hij heet J. Hoogkamer, geb. 1 Februari 1886, woont in de voorstad van Brussel: St. Gilles) zal kunnen zeggen hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Ofschoon zijn toestand ook hedenmorgen nog zeer ernstig was heeft men hoop hem in leven te kunnen houden. Goedkoope ks.as voor werkloozen. Nog meer beschikbaar. Vrijdag werd door den Dienst van schappelijk Hulpbetoon een begin gemaakt met de verstrekking van de goedkoope kaas aan de daarvoor in aanmerking komende ge zinnen. De distributie had. dank zij de getroffen maatregelen, een vlot verloop, zoodat het publiek bijna niet behoefde te wachten. De kaas, welke van prima kwaliteit is, werd graag afgenomen. Doordat het gewicht per stukje pl.m. 3/4 in- plaats van 1 K G. bedraagt is de prijs bepaald op 10 cent per stuk. Aangezien door de Crisis Zuivel Centrale het totaal toegezegd kwantum groot 2500 K.G. is geleverd, kunnen thans meer gezinnen van werkloozen van de kaas profiteeren. De nog beschikbare kaas, zal Maandag a.s., tusschen 9 en 12 v.m. en van 2 tot 4 uur n.m. worden gedistribueerd onder de steuntrekken de werkloozen en armlastige gezinshoofden met 1 en 2 kinderen, op vertoon van legitima- tiekaart en betaling van 10 cent per stuk. TOURNéE JOS. DE CLERCK. Onze stadgenoot Jos. de Clerck, violist, zal de volgende week een tournée beginnen door Zwitserland en daar in verschillende plaatsen een concert geven met het Hollandsch Strijk kwartet. MARXIXVEREENIGING. Dinsdagavond 22 Januari hoopt de heer P. W. Cohen, zendeling-leeraar der Ned. Ver- eeniging voro Israël, vor bovengenoemde ver- eeniging in de Marnixschool aan de Van Eg- mondst-raat te spreken over het onderwerp: „Het licht Gods in Joodsche harten". HAARL. SCHOENMAKERS PATROONS VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging vierde haar 25- jarig bestaan. Er was 's middags receptie in de bovenzaal van de Kroon, waar velen het be stuur kwamen gelukwenschen. Na de receptie was er voor bestuur en ge- noodigden een diner. Op den feestavond hield de heer Sint een korte toespraak, waarin de stiching van de vereeniging herdacht. Spr. memoreerde tevens, hetgeen sindsdien door de vereeniging tot stand is gebracht. Hierna sprak de heer W. Donker Bijn, voor zitter van den Ned. Bond van Schoenmakers patroons, die het vaandel onthulde, dat de feestcommissie de vereeniging had aange boden. Vervolgens spraken nog de voorzitter van de afdeeling Amsterdam en de heer A. Huijckman voorzitter van de feestcommissie. Een der oudste oprichters van de vereeni ging, de heer D. Lind, werd gehuldigd. Men ging daarna over tot feestvieren met medewerking van Jopie Keizer, soubrette zan geres. Piet de Vos, humorist en Herman Teu- nissen, accordeon virtuoos. Een band zorgde voor goede muziek. Het was een geslaagde avond. De internationale troepen in het Saargebied worden te beginnen met 1 Februari terug getrokken; de Italianen vertrekken het eerst. pag. 4 Generaal Gamelin wordt chef van den Fran- schen generalen staf. pag. 4 De kwestie der Saarvluchtelingen wordt ver moedelijk vandaag door den Volkenbonds raad behandeld. pag. 4 Kolonel Lindbergh zou nieuwe Oceaanplannen koesteren. pag. 4 Dr. de long van de Saarplebiscietcommissie heeft de beschuldigingen van Max Braun tegengesproken. pag. 4 In de Wieringermeer zijn Vrijdagmiddag 4 veekooplieden bij een autobotsing om het leven gekomen. pag. 3 Nabij Halfweg is Vrijdagavond een groenten- venter bij een aanrijding gedood. pag 3 Horeeaf wil verbetering brengen in het be drijf. pag. 3 Raadselachtig ongeluk op Haarlem's station. pag. 1 Tweede vergadering van obligatiehouders der drie Trainmaatschappijen. pag. 5 De informatiedienst van maatschappelijk hulpbetoon. pag. 1 Bioscopen. pag. 8 en 13 Puzzlerubrick. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Mr. W. M. Paarde- kooper Overman. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. J. B. Schuil: Het Adelaarsjong; waarheid en verdichting in RostancVs drama. pag. 8 K. de Jong: Radiomuzielc der week. pag 8 K. de Jong: La Bohème door de Opera Ita- liana. pag. 8 G. J. Kalt: Concert ten bate van de restau ratie van de Waalsche kerk. pag. 2 Van L.: Lourens Coster en Frans Hals stapten van hun voetstuk. pag. 7 Henry A. Th. Lesturgeon: In den „tuin van Picpus". pag. 7 Financieelc Kroniek: De goudclausule in het geding. pag. 9 W. SCIL: Parkeeren verboden; nieuwe voor schriften scheppen nieuwe toestanden. pag. 11 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 2 Enorm verlaagde bij Gen. Cronjéstraat 129 Spaarnwouderstraat 72 Ziet de etalages (Adv. Ingez. Med.) P. A. Haaxman overleden. Nestor der Nederlandsche journalisten. Op 88-jarigen leeftijd is heden te Den Haag overleden de heer P. A. Haaxman, nestor der Nederlandsche journalisten eere lid van den Nederlandschen Journalisten kring en bestuurslid of eerelid van verschil lende instellingen en vereenigingen op het gebied van kunst, nijverheid en handel. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEF KAARTEN „VOOR HET KIND" Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van Donderdag over den verkoop van weldadigheidspostzegels enz. in het rayon van het Haarlemsche postkantoor, waarin stond, dat te Heemstede 780 Kerst- en Nieuw jaarskaarten zijn verkocht, deelt men ons na mens het Heemsteedsche comité mede. dat door dat Comité zijn verkocht 1280 Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Uit de extra opbrengst van den verkoop van de „Kinderkopje" briefkaarten te Heem stede. tot een bedrag van 18.48. konden alle door het Comité Heemstede gemaakte kosten worden voldaan, n.I. 15.28. zoodat hier nog een batig saldo van 3.20 overblijft.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1