m Tot op het hemd... to 52e 'Jaargang No. 15822 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageri Woensdag 23 Januari 1935. HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR ea ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nas-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker^: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Regeering wil een gemengd zenderbedrijf. Wetsontwerp thans ingediend. Omroepvereenigingen krijgen twee vijfde der aandeelen. Bij de Tweede Kamer heeft Minister de Wilde thans een wetsontwerp in gediend tot inrichting en beheer van een gemengd zenderbedrijf. Het wets ontwerp heeft de vorm van een machtigingswet. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat hij is uitgegaan van de noodzaak, om het zen- dervraagstuk in dien zin op te lossen, dat de zenders voor den radio-omroep zouden komen in één hand. Het beoogde doel is thans bereikt en de medewerking der omroep, organisaties verkregen tot het oprichten van een gemengd zenderbedrijf, waarin eenerzijds de staat overwegende zeggenschap heeft, an derzijds de belangen van de omroep-organi- saties afdoende veilig gesteld zijn. Met de regeling, aan den minister door de commissie Van Boeijen aangeboden, heeft de minister zich kunnen vereenigen. Als rechtsvorm voor het zenderbedrijf is de naamlooze vennootschap gekomen. De positie welke de staat in het omroepbedrijf zal moe ten innemen, komt naast de verdeeling van den invloed tot uitdrukking in het iaan- deelenbezit in verhouding 6040. De waarborgen voor de omroeporganisaties zijn in het-bijzonder gelegen in de wijze, waar op het bestuur der vennootschap is samen gesteld en waarop de invloed daarin tusschen Verschillende aandeelhouders is verdeeld en in de noodzakelijkheid van gekwalificeerde meerderheden voor het nemen van ingrij pende besluiten. Het wetsontwerp draagt als titel: in hei leven roepen van een naamlooze vennoot schap „Nedei'landsche omroep zender mat- schappij (Nozema)" Het openbaar belang is gewaarborgd door een vernietigingsrecht van de Kroon en een goedkeuringsreeht van den minister in het leven geroepen voor bepaalde belangrijke aan gelegenheden. De minister heeft gemeend, met het oog op den benarden toestand van 's lands finan ciën, een door de commissie voorgesteld art. houdende vrijstelling van het zenderbedrijf van de van rijkswege te heffen belastingen niet te moeten overnemen. Ten aanzien van de regeling van den over gangstoestand kan worden meegedeeld, dat ter zake in beginsel met de exploitanten der betrokken zenders overeenstemming is be reikt, zoodat ook wat dit betreft de weg voor de „Nozema" is gebaand. Art. 1 machtigt den minister van Binnen landsche Zaken om met de A.V.R.O., den K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. een naam looze vennootschap op te richten, de „No zema", welke ten doel heeft aanleg en exploi tatie van aan de eischen des tijds voldoende zendinrlchtingen en het ter hand nemen van die werkzaamheden, welke hiermede direct verband houden of daaraan verwant zijn en tevens dienstig zijn om het omroepwezen in Nederland te steunen. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op zijn gebied een monopolistische positie zal innemen, houdt in, dat naast de zend- inrichtingen der „Nozema" niet alleen andere omroepzenders op haar gebied onbestaanbaar zullen zijn, doch ook, dat waarborgen noodig. zijn tegen andere inrichtingen, welker wer king de „Nozema" zou heiemmeren in de vervulling van haar taak. Het bestuur der vennootschap zal berus ten bij een raad van beheer, bestaande uit ten minste 9 en ten hoogste 10 leden. De omroeporganisaties zullen te zamen vier vertegenwoordigers in den raad van beheer hebben. Getuigenverhoor te Flemington eindigt vandaag. De ladder in het geding'. FLEMINGTON 22 Januari (Reuter). De openbare aanklager Wilentz heeft vandaag een aanzienlijk voordeel behaald, doordat als stuk van overtuiging thans ook is toege laten de ladder, die den ontvoerder moet hebben gediend om de kinderkamer van Lindbergh's baby binnen te dringen. _Een getuige kwam voor den dag met een gipsafdruk van een voetindruk, die gevon den was op het kerkhof, nabij de plaats, waar het losgeld was betaald, doch de advocaat van Hauptmann verklaarde, dat deze voetaf druk niet van Hauptmann was. De procureur-generaal heeft medegedeeld, dat hij Woensdagmiddag het getuigenverhoor zal beëindigen, nadat nog zeven getuigen a charge verhoord zijn. De houtdeskundige Koehler, die ongeveer in 40.000 houtzaken eer- onderzoek instelde naar de herkomst van t hout van de ladder, waarmee de ontvoering is gepleegd, zal heden een verklaring afleg gen dat een deel van de ladder vervaardigd is van planken uit den zolder van Haupt- Surrn's huis. j Fietsendief gepakt. Had ook eens anders jas aan. Door de Haarlemsche politie is aangehou den een 36-jarige huisknecht, wonende in Den Haag, verdacht van rijwieldiefstal, te Haarlem gepleegd. De man bekende de fiets gestolen te hebben. Maar de politieman die blijkbaar een goed geheugen heeft, verdacht den huisknecht ook nog van een anderen diefstal. Deze had namelijk een jas aan, die volgens den politieman veel overeenkomst had met een jas. die eenigen tijd geleden ten nadeele van den heer K. B. uit de open bare leeszaal gestolen was en die als vermist was aangegeven. Dit bleek inderdaad juist te zijn. De jas werd door den heer B. als zijn eigendom herkend. Den huisknecht bleef toen niet veel anders over, dan ook dezen diefstal te bekennen. Hij is in verzekerde be waring gesteld Ministers voor de radio. Eerste Kamer heeft klachten. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting voor 1935 van het staats bedrijf der P.T.T. werd door vele leden hulde gebracht aan den directeur-generaal van het -staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en tele fonie, daar het hem was gelukt, ook in het af- geloopen jaar, trots de uiterst moeilijke tijds omstandigheden gunstige bedrijfsresultaten te bereiken. Enkele leden stemden in met de klacht, in de Tweede Kamer geuit over het feit, dat in de door de omroepvereenigingen uitgegeven weekbladen mocht worden geadverteerd. Mede ten gevolge van de maatregelen, van over heidswege getroffen, hebben de uitgevers dier bladen in zekeren zin een monopolie. De ad vertenties, er in opgenomen, doen de geheele week dienst, doordat de geabonneerden het blad gedurende dien tijd plegen te bewaren. Daartegen rijst terecht verzet van de zijde der dagbladen. De leden, hier aaxx het woord, drongen er op aan, dat de minister te dezer zake stappen zou doen, ten einde aan die uiterst ongewenschte concurrentie een eind te maken. Te kermen werd gegeven, dat leden van de regeering slechts bij hooge uitzondering van de radio gebruik behooren te maken. Deze leden zouden gaarne vernemen, of wat betreft het houden van redevoeringen voor de micro foon door ministers der Kroon zich ten aan zien van de controle vooraf een bijzondere usance gevormd heeft, dan wel of deze rede voeringen ook aan de radio-omroepcontróle- commissie ter beoordeeling worden voorgelegd. Deze leden zouden het op prijs stellen, nauw keurig omtrent den gang van zaken op dit stuk op de hoogte te wordeix gebracht. Voortaan omslagregeling bij de Ongevallenwet? Regeering acht het beter. Blijkens een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wil de regeering het pre miestelsel voor de ongevallenverzekering ver anderen in een Omslagstelsel. In de memorie van toelichting wijst mi nister Slotemaker de Bruine er op. dat de aan het premiestelsel inhaerente afwijkingen tus schen raming en werkelijkheid geen overwe gend bezwaar tegen het volgen van dat stel sel behoeven op te leveren, indien die afwij kingen zich plegen te bewegen binnen enge grenzen en analyse van de verzekeringsuit komsten in staat stelt, de oorzaken van de bevonden afwijking tusschen i-aming en wer kelijkheid te verklaren. De zaak komt evenwel anders te staan, wanneer aanmei-kelijke verschillen tusschen werkelijkheid en raming worden bevonden en die verschillen mede het gevolg blijken van den grilligen loop van het verzekerings risico. De nieuwe regeling is vervat in de voorge stelde nieuwe lezing van art. 40 der Onge- vallenwet-1921, in het bijzonder in de leden 2, 3 en 8 van dat artikel. De omslag vindt plaats door het heffen van twee halfjaarlijksche postnumerando te betalen vooi-schot-premiën en een slotbij- drage. De voorschotpremiën worden op de zelfde wijze berekend als de premiën onder de bestaande regeling, Het tarief dier voor schotpremiën wordt bij ministerieele be schikking vastgesteld. De slotbijdrage, die negatief kan zijn (restitutie), vult de over een boekjaar verschuldigde voorschotpre miën met een voor alle ondernemingen ge lijk percentage aan tot- het aandeel in den omslag voor de betrokken ondernemingen. De omslag geschiedt op den girondslag van loon en gevarencijfer. De totale bijdrage is dus evenredig aan de voorschotpremie. Salarieering van gemeente- personeel. Regeering wenscht inlichtingen. Naar wij vernemen heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebestu ren verzocht hem een opgave te verstrekken van de tegenwoordige salarissen en loonen, met inbegrip van toelagen, inkomsten uit ge meentelijke nevenfuncties e.d. zonder aftrek vair het pensioenpremieverhaal, en indien aanwezig van de salarisschalen van ieder der functionarissen, wier bezoldiging door den raad geregeld wordt, alsmede van de in de ge meente bestaande kortingen, kindertoelagen, diplomatoelagen, e.d. Voorts wenscht de minister inlichtingen te ontvangen betreffende het aantal ambtenaren, werklieden, enz., dat in de onderscheidene ge meentelijke functiën werkzaam is. Wm? Kerstvlecht Een briefkaart reisde mee. De briefkaart, waarvan wij hierbij een re productie afdrukken (van beide zijden) heeft met de Snip de geheele Kerstvlucht 1934 Am sterdamSurinameVenezuelaCuracao me degemaakt. De diverse zegels vertegenwoordigen een waarde van f 1.05 (als de 112 cent Curacao, die te Willemstad is bijgeplakt, buiten be schouwing wordt gelaten). De zegels van 10 cent zijn ongeperforeerd. Een voor verzamelaars waardevol stuk! ihA-U|/ oumv: /J <SckJ ttAihnac/n/ Z6 (K/li/mtytpbe, i OLawi Wn- Hftbvx, Ir M&Sï (In de Amerifcaansche staten New York, Pennsylvanië en Connecticut hébben honderden hemdenfabrie- ken moeten sluiten, omdat met verlies werd gewerkt.) Daar komen sombere berichten, Uit 't eens zoo rijke dollarland, Het schijnt daar nog niet erg te lichten, Kijk naar den hemdenfabrikant. Als *'t hemd ons nader dan de rok is, Hoe na is het dan hem wel niet, Maar als hij rekent, wat zijn plok is, Ziet hij geen heil in 't hemdverschiet. De lasten, die hij op moet brengen, Kosten hem 't eigen hemd van 't lijf, Hij kan zijn hemd niet meer verlengen, Met een tekort in zijn bedrijf. Hoe komt dat thans juist, mag men vragen. 't Gelukskind droeg vanouds geen hemd. Maar 't kind is toch in deze dagen Ook zoo gelukkig niet gestemd. Hij sluit omdat hij niet kan sluiten, De deur hier daar de rekening. Zijn hemden kosten hem zijn duiten En dat is een onhoudbaar ding. Hij kan het zeer eenvoudig toonen, Hij heeft zijn best ervoor gedaan, Maar zijn bedrijf kan nimmer loonen, Als hij slechts in zijn hemd blijft staan. P. GASUS. De moord in de Anegang. Behandeling voor de Recht bank op 7 Februari. Vier getuigen en 4 get.-dcskundigen gedagvaard. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft Donderdagavond 6 September van het vorig jaar in een kapperszaak in de Anegang een brandje gewoed, dat zich eerst onschul dig liet aanzien, doch waar zooals spoedig bleek een ernstig misdrijf achter zat. Op een divan op de eerste verdieping werd de 18-jarige dochter des huizes, mej. W.. be wusteloos gevonden. Posingen om de levens geesten op te wekken bleven vruchteloos. Bovendien was uit een bergkast een geld kistje verdwenen, inhoudende ongeveer f 100 en eenige spaarbankboekjes. Voorts werd vermist een bruin lederen actetasch en een bedrag van f 3.20 uit de winkelcassa. Hierin was slechts een bedrag van 5 cent achterge bleven. De zekeringstoppen van het electrisch licht waren omgedraaid. Als verdacht van deze misdrijven werd den volgenden dag te Zwolle aangehouden een vroegere winkelbediende van den heer W.. A. T. Oosterhoff. Op 7 Februari a s. te 10 uur wordt deze zaak voor de Haai'lemsche Rechtbank be handeld. Er zijn 4 getuigen gedagvaard en 4 des kundigen-se tuigen. De Rechtbank zal worden gepresideerd door Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten en Mr. H. O. Drilsma treedt op als toegevoegd verdediger. In de zeer uitvoerige dagvaarding wordt primair ten laste gelegd het misdrijf, be doeld in art. 288 W. v. S.: (..Doodslag, ge volgd, vergezeld of voorafgegaan van een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van dat feit voor te berei den of gemakkelijk te maken, of om. bij be- tranping op heeterdaad. aan zich zeiven of andere deelnemers aan dat feit hetzij straf feloosheid. hetzij het bezit van het weder rechtelijk verkregene te verzekeren, wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of tiidelijke van ten hoogste 20 jaren") subsi diair moord. subs, doodslag. Ten tweede wordt ten laste gelegd diefstal en ten derde opzettelijke brandstichting. Ontvangsten der Ned. Spoor wegen. Over 1934 eif mülióen minder dan in 1933. De ontvangsten van de Ned. Spoorwegen over het jaar 1934 zijn in totaal berekend op f 111.252.974. De definitieve ontvangsten over het jaar 1933 bedragen f 122.437.753. Zij zijn dus met ruim 11 millioen gedaald. Het gemiddelde aantal kilometers in ex ploitatie bedroeg 3622 (3657)de ontvang sten oer dagkilometer waren dientengevolge f 84.16 f91.73) Simon Maris overleden. Dinsdagmiddag is te Amsterdam in den leeftijd van 61 jaar te zijnen huize overleden de bekende kunstschilder S. Maris Wzn. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. plaats heb ben. Simon Maris, de zoon van Willem Maris, werd op 21 Mei 1873 te 's-Gravenhage gebo ren. Hij studeerde aan de Haagsche en Ant- wei-psche Academie, waarna hij naar Parijs en Italië vertrok. Daarna keerde hij naar ons land terug en na een kort vei'blijf te Weesp vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij sindsdien is blijven wonen. Hij is zoo een typisch Amstercamsch figuur geworden. In zijn werk wekte hij geen herinneringen aar. Willem of Jacob Maris. Soms zou men zijn motieven aan Matthijs Maris ontleend ach ten. Het Bulgaarsche kabinet is onder invloed der militaire actie gereorganiseerd. pag. 4 Door de affaire Stavisky hebben de Fransche spaarders 47 millioen francs verloren. pag. 4 Het bloedbad in Fransch Somaliland heeft 97 dooden geëischt. pag. 4 Het Chineesch-Japansche incident in Jehol is gesloten. pag. i Het getuigenverhoor te Flemington eindigt vandaag. pag. I De Tweede Kamer uit tal van wenschen inzake den landbouwsteun. pag. 2 De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot oprichting van een gemengd zenderbe drijf. pag. I Oss lijdt weer eens aan geheugenverlies. pag. 3 De zaak-Schuddeboom voor het scheidsgerecht pag 6 De moord in de Anegang wordt op 7 Februari voor de rechtbank behandeld. pag. 1 Op Zaterdag 2 Maart zal „Nazorg" de nieuwe werkinrichtingen in gebruik nemen. pag. 6 De wereldkampioenschappen IJshockey te Davos. pag. 8 De Sterrit naar Monte Carlo. pag 8 Bekende Haarlemmers: Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Dr. E. van Raalte: De Volkenbond en de oplos sing van het Saarprobleem. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Industriebanken. pag. 9 J. H. de Bois: Tentoonstelling van Cor Visser in het Waaggebouw. pag. 9 J. H. de Bois over de Fluitspeelster van Dirk Hals. pag. 3 K. de Jong over het vijfde concert der Haar lemsche Bachvereeniging. pag 9 J. B. Schuil: Het Rottcrdamscli-Hofstad Too- neel exit. pag. 9 J. B. Schuil: Een-acters door Jacob van Lennep pag. 9 Schaakrubriek. pag, 8 Juffrouw wilde auto laten verongelukken op Lange Brug Brugwachter moest te hulp komen. Op de Langebi-ug heeft zich he denmiddag omstreeks kwart over twaalf een niet 'érnstige liefdeshisto rie afgespeeld, die toch wel eendg be kijks trok in de omgeving. Gelukkig is het geval nog goed afgeloopen. Een twee-persoons auto kwam van den Kampersingel in de richting van de Lange Brug. De wagen werd bestuurd door een on geveer 30-jarige heer, die alle moeite had den wagen in het goede spoor te houden. De naast hem zittende, ongeveer 25-jarige juffrouw, had namelijk eveneens haar han den aan het stuur en Wachtte de auto een verkeerde richting op te sturen. Naar men ons zei, was de juffrouw van plan den wa gen in het water te laten rijden of tegen een tegemoetkomende auto op. De bestuurder stopte voor het brugwach- tershuisje en vroeg den brugwachter hem te willen helpen de juffrouw uit de auto te ver wijderen. Alles ging zeer gemoedelijk in zijn werk: de heer stapte uit. de juffrouw, die erg over stuur was, eveneens en beiden gingen het brugwachterhuisje binnen, nadat de brug- wachter een mesje dat geopend op den vloer van de auto lag in het water had gegooid. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt van deze geschiedenis, die het gevolg is van een liefdesbetrekking tusschen den bestuur der, die in Amsterdam woont en gehuwd is, werkzaam aan een fabriek in Heemstede, en de werklooze ongehuwde juffrouw die in de Haarlemmermeer woont en den Amsterdam mer, zooals zij meer deed. van zijn werk had gehaald. Waarschijnlijk is in den wagen reeds van te voren een kleine worsteling geweest, want de juffrouw bloedde aan een harer handen en pols. Een ziekenauto was aanwezig, doch kon onvemchterzake terugkeerer.. Na eenigen tijd in het brugwachtershuisje te hebben doorgebracht is de heer met zijn eigen auto naar Amsterdam verder gereden en is de juffrouw per taxi naar haar wo ning gebracht. TENTOONSTELLING FRANS HALSMUSEUM WORDT VERLENGD De tentoonstelling van werken van Fransche Impressionisten in het Frans Halsmuseum, georganiseerd door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond, waarvan de opbrengst bestemd is voor dit Verbond en voor het Nederlandsch gebouw van de Cité Uni versitaire te Parijs, zal verlengd worden tot 4 Februari. De collectie van talrijke werken uit particulier bezit, in deze groepeering, is een bezoek ten volle waard.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1