Émonvu DONDERDAG 24 JANUARI '35 HAARLEM'S DAGBLAD 7 BEVERWIJK Federatie van kooplieden- vereenigingen. Maatregelen aan de Vereenigde Veilingen. IJMUIDEN Woensdagavond werd in de bovenzaal van het veilingsgebouw „Kennemerland" een ver gadering gehouden van kooplieden aan de ver eenigde veilingen. Deze bijeenkomst was bij eengeroepen door de voor enkele enkele weken opgerichte federatie van de vereenigingen van kleinhandelaren, waarbij zijn aangesloten „Handelsbelangen", „St. Petrus", de Chr. Kleinhandelarenvereeniging en de Amster- damsche Kleinhandelaren-vereeniging „St. Celementinus". De heer J. Baltus van „St. Petrus", voorzit ter van de federatie, deelde mede, dat met de directie en het bestuur van de Vereenigde Vei lingen besprekingen waren gevoerd over ver scheidene verbeteringen, die aan het verloop van de veilingen ten goede zullen komen. Deze besprekingen hadden tot resultaat, dat van de zijde der veilingdirectie het volgende kon worden medegedeeld: 1. Dank zij de instemming van de koopers zal worden doorgegaan in den drukken tijd op twee plaatsen tegelijk te veilen. Zooveel mo gelijk zal daarbij getracht worden voor zoo ver de aanvoer daarvoor gelegenheid biedt, de groote partijen aan den kop van het sup plement te plaatsen, waardoor deze partijen zooveel mogelijk bij elkaar en op een af zonderlijk tijdstip zullen kunnen worden ge veild. 2. De keuring der producten naar eerste-, tweede- en derde kwaliteit zal worden veran derd in een keuring die alleen de hoedanig heid en de afwijkingen aangeeft, b.v. voor peen; grof, licht, vurig enz.; boonen: grof, fijn, geel enz. Deze nieuwe normen zullen aan de tuinders worden bekend gemaakt. Getracht zal worden te bereiken, dat een aantal tuinders vrijwillig hun goed, naar deze normen gekeurd aan voeren. Daarvoor zullen aanvoerbons worden uitgereikt. 3. Ten aanzien van de uitbreiding van het aantal koopersplaatsen in de veiling zal voor- loopig worden volstaan met het aanbrengen van drukknoppen, aangesloten op het elec- trische afmijntoestel, langs de muren der zij gangen. 4. Over het invoeren van een krat voor drie doffen aardbeien zal met de andere veilingen overleg worden gepleegd. Het is echter moge lijk, dat de besturen gedwongen zullen zijn om het verhandelen in pootbakken te verbie den, ten behoeve van den aanvoer van bloem kool. 5. Het bestuur, van de Vereenigde Veilingen blijft van meening, dat in een plaats als Be verwijk de noodzakelijkheid van dagelijks vei len groot verband houdt met de afzetmogelijk heid van het product. Het is voor de tuinders van groot belang dat zij kunnen mededingen naar de voorziening van de binnenlandsche behoeften. Indien tot dagelijksch veilen wordt beslo ten, zal de aanvoer op de tusschendagen zich gaan instellen op producten, die op die dagen koopers vinden. Het uit de hand koopen en verkoopen zal met de Landbouwcrisiswet in de hand sterk moeten worden tegengegaan. 6. Ten aanzien van het statiegeld voor fust is bepaald, dat het ook in het Westland gel dende tarief van 30 ets. per kist met ingang van 1 Maart zal worden ingevoerd. Tot 12 Maart zal de emballage tegen den ouden prijs kunnen worden ingeleverd. 7. Op nader te bepalen datum zal het af geven van op de wagens geveilde producten in de gebouwen moeten worden verboden. De besturen kunnen geen oplossing vinden, die een verkeersstagnatie in de gebouwen uit sluit. De berging op het terrein van de Vrije Veiling wordt onmogelijk geacht met het oog op de ontvangst en uitgifte van emballage. De koopliedenvereenigingen worden ver zocht een geschikte gelegenheid te zoeken op de Meerkade of op de Mestkade, waar de tuin ders alles kunnen afleveren, wat niet op de wagens en aan de booten kan worden be zorgd. Overdekking van een deel van de Meer kade zou eventueel met het Gemeentebestuur kunnen worden besproken. Dit laatste punt lokte langdurige besprekin gen uit. Het federatiebestuur werd verzocht de noodige stappen te ondernemen, teneinde een voor de kooplieden zoo gunstig mogelijke oplossing te verkrijgen. Groote bezwaren werden ook geopperd tegen het voornemen van de gemeente Beverwijk, om precariorechten te heffen voor het innemen van een standplaats op de Mestkade of op de Meer. Men achtte dit geenszins in het belang van een druk veilingbezoek van kooplieden, waarvan het toch tenslotte komen moet. Het federatiebestuur zal trachten ook hierin nog eenige verbetering te krijgen. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat de groenten- en fruiterkenningen weldra in wer king zullen treden. Het zal dan niet meer mo gelijk zijn producten, anders dan over de vei lingen te koopen Overtredingen worden, ge straft met intrekking van de erkenningsbe- wijzen. Na deze mededeelingen volgde sluiting der vergadering. DE ARBEID IN DE WERKVERSCHAFFING HEDEN HERVAT. Heden-. Donderdagmorgen konden na beko men machtiging van de Rijksinspectie een zeventigtal personen in de gemeentelijke werk verschaffing te werk worden gesteld. Wij ver namen, dat het in de bedoeling ligt, aan dit getal geleidelijk uitbreiding te geven. Opvoe ring van het aantal tewerkgestelden tot het in 1934 bereikte cijfer kan echter niet worden verwacht. In verband met het feit, dat sedert 1 Ja nuari jl. het onderscheid tusschen crisis-werk- loozen en anderen met betrekking' tot de sub- sidieerin-g is vervallen, is het aantal personen, dat voor plaatsing in aanmerking kan worden gebracht, aanzienlijk toegenomen. MARKTBERICHTEN. Andijvie per kist f 0.40—0.65. Koolrapen per zak f 0.75. Wortelen per K.G. f 0.03 1/2. Bieten per K.G. f 0.04. Schorseneeren per K.G. f 0.040.06. Aardappelen, klei per K.G. f 0.050.08. Idem. zand per K.G. f 0.09. Spruitjes per K.G. f 0.03—0.11. Boerenkool per bak f 0.060.18. Roode kool per 100 f 36. Savoye kool per 100 f 25. Uien per K.G. f 0.02—0.04. Prei per kist f 0.401.10. Rabarber per 100 bos f 1624. Denk de TANDPASTA Puzzle (Adv. Ingez. Med.) De visscherij en de radio telefonie. In het artikel in ons blad van gisteren ge titeld „Nogmaals het visscherij be drijf beke ken", afkomstig van een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias wordt melding ge maakt van de storingen van gesprekken, die Hollandsche visschers der haringvloot met elkander hadden, door Engelsche scheeps- zenders. In verband hiermede kunnen wij mededee- len. dat de golflengte waarop de Nederland- sche trawlers op het oogenblik werken, nl. 160 M. binnenkort gewijzigd zal worden, waardoor de storingen van buitenlandsche trawlers tot een minimum beperkt zullen worden. Wij komen op deze belangrijke aangele genheid nog nader terug. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. In de Woensdagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Chr. Democratische Unie werden de verkiezingen voor de Prov. Staten en den gemeenteraad besproken. Voor de Prov. Staten werden candidaat ge steld F. Schurer, J. H. Kress, mevr. Beck-Drees M. de Visser, allen te Amsterdam, W. Franken, Hilversum, Mej. v. d. Grampel, Enk huizen, T. Snoek, Velsen, Biem Visser, Aer- denhout, Ir. W. A. G. Weststrate, Amsterdam en J. Fris, Zaandam. Op 26 Februari zal voor de afdeeling als spreker optreden het lid der Tweede Kamer H. S. van Houten. Zoo mogelijk zal dit een debat vergadering worden met een spreker van de Anti-Rev. partij. Voor de gemeenteraadsverkiezing werd een groslijst opgemaakt, waarop geplaatst wer den de heeren T. Snoek te Driehuis. J. van Beelen Jz., G. Voet, G. Oudakker, I. Sliggers en M. Bakker, allen te IJmuiden. Mevr. W. Snoek-Gabel en de heer G. Hülsman, beiden te Driehuis. Tot afgevaardigde naar het partijcongres te Utrecht werd benoemd de hee-r P. C. A. Schüller en als plaatsvervanger de heer T. Snoek. HET GASVERBRUIK. Het gasverbruik is verleden jaar ook in onze gemeente sterk afgenomen. Van de Hoogovens werd betrokken 5.516.081 M3. gas. tegen 5.907.774 M3. in 1933 of 391.693 M3. minder, een vermindering dus van 7.1 pet. E-n dit ondanks de vermeerdering van de bevolking en van het aantal aansluitingen, dat verleden jaar 467 droeg. MARKTPRIJZENVAN DONDERDAG 24 JAN. Tarbot per K.G. f 0.80—0.68 Griet per 50 K.G. f 24—10 Tongen per K.G. f 0.500.52 Groote schol per 50 K.G. f 11.509 Middelschol per 50 K.G. f 12.509. Zetschol per 50 K.G. f 13—6.30 Bot per 50 K.G. f 5 70—5 Sohar per 50 K.G. f 12.50—8. Rog per 20 stuks f 166.50 Vleet per stuk f 2.751.65. Kleine poon per 50 K.G. f 107.50 Groote schelvisch per 50 KG. f 35. Middelschelvisch per 50 K.G. f 3223 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f 2717.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 206.80 Kabeljauw per 125 K.G. f 5623 Groote gullen per 50 K.G. f 12 508.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 84.40 Wijting per 50 K.G. 4.101.70 Makreel per 50 K.G. f 9—3.10 Heilbot per K.G. f 1 Leng per stuk f 20.45 Koolvisch per stuk f 0.65—0.09 Versche haring per kist f 4.903.80 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 4140 Kleine hake per 50 K.G. f 2618. BESOMMINGEN. cultuurwaarde niet meei begrepen wordt, moet dat volk materialistisch onherroepelijk vallen. Zeer nauw aan deze cultuurwaarde zijn vei'bonden het economisch inzicht, en een werkelijke politiek. Van deze drie waar den moet de plattelander zich bewust zijn. anders zal er in zijn streven geen vaste lijn zijn. Ons volk is te verdeelen in twee groe pen. De eerste bestaat uit allen, die bij de industrie betrokken zijn. de tweede uit de bodembewerkers. De industrieele groep heeft belang bij een goede groep plattelanders. Daarom moet de landbouw niet zoo laag mo gelijk, maar zoo hoog mogelijk gehouden worden. Men heeft echter de groote groep van plattelanders opgeofferd aan de kleine groep der industrie-menschen; daarmee heeft men de zaak omgekeerd, want niet de landbouw, maar de industrie behoort zich aan te passen. De problemen, waar de landbouw zich steeds mee bezig gehouden heeft, waren: bo dem. arbeid en productie. Dat deze drie even wel de hoofdzaak nooit kunnen zijn. is wel bewezen in en na de jaren van hoogconjunc tuur. De jaren van hoogconjunctuur hebben veel voordeelen gebracht, maar toch ook groote nadeelen. bestaande in zeer hooge lasten en een dalen van de moraal van den plattelander. Er werden wonderlijke maatregelen geno men om den landbouw te beschermen. Wilde een boer van den lichten grond geholpen worden, dan moest hij in plaats van rogge, wat toch zijn product was, tarwe gaan ver bouwen. Van regeeringswege dringt men aan op versobering, maar tenslotte wordt alles ver haald op het platteland. Terwijl andere loo- nen op peil bleven, werd het loon van den landarbeider van 23 op 16 cent per uur ge bracht. In 1918 zat men in ons land verlegen om koren, in 1934 zat men er mee verlegen. Maar als ons land in 1918 niet genoeg koren voor zichzelf kon verbouwen, dan hebben we nu nóg grond tekort. En toch zit men te pein zen, welk vergift er dezen keer gebruikt zal worden om het overtollige eraan te vernieti gen. Het is dus wel duidelijk, dat de oorzaak ereens anders moet worden gezocht! De boerenbonden, die in de Nationale Ver- eeniging Landbouw en Maatschappij zijn vereenigd. zijn opgericht met het speciale doel. te streven naar de oplossing langs po- litieken weg van de economische en sociale problemen, waarvoor thans de landbouwen de bevolking staat. Spreker waarschuwde de vergadering er tegen, nog weer een politiek partijtje te gaan vormen. Het platteland kan door de bestaande partijen genoeg invloed uitoefenen, onder voorwaarde dat alle land bouwers één richting uit willen. Het platte land komt er niet met oneenigheid. Na een korte pauze volgde een bespreking. ZANGUITVOERING DOOR BLINDEN. Woensdagavond gaven de blinden van de Hulpvereeniging „Blindenpenning" te Am sterdam, in de Ned. Herv. kerk te Halfweg, een zanguitvoering, welke zoo druk bezocht was, dat velen een plaats moesten zoeken in de paden. De avond stond onder leiding van den eerwaarden heer P. van den Berg, van Lynden. De uitvoering is heel goed geslaagd. De zuiverheid van toon was opvallend. Bijzonde: werden gewaardeerd Psalm 146 voor koor van A. H. Bahler. en de sopraansolo „Du bist die Ruh" van F. Schubert. In de pauze werden lichtbeelden over net werk der blinden vertoond. Velen zijn ah donateur dezer vereeniging toegetreden. Trawlers: Alkmaar. IJm. 31, 510 manden 3030 Vios 4, IJm. 96 85 mnd. 1420 Ewald, IJm. 48 700 mnd. 3200 Julic Streiff, IJm. 159 65 mnd. 1270 Walrus, IJm. 28, 80 mnd. 1330 Beuger U. 195 f 1130 Loggers Sch. 361 f 390. Sch 261 f 600. K.W. 107 f 451 K.W. 51 f 410 K.W. 161 f 760. K.W. 39 f 670. K. W. 29 f 670. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Vrijdagmarkt: Henriëtte Jacoba IJm. 190, vangst: 75 man den schelvisch: 130 manden braadschelvisch, 70 manden gul en kabeljauw, 40 manden wijting, 10 manden hake, 80 manden radio. 30 manden varia, 300 manden koolvisch, to taal 735 manden. HALFWEG Vergadering van plattelanders Critiek op de regeeringsmaatregelen. Woensdagavond werd in café Kroon te Halfweg een vergadering gehouden, waar de heer J. de Lange uit Ruinerwold een rede hield over het onderwerp: ..Ondevgang van het platteland in verband met de Regee- ringsmaatregelen". De voorzitter, de heer A, Breure. opende met de mededeeling .dat de afdeelingen van de Nationale Vereenigin°' Landbouw en Maat schappij, ten Z. van het Noordzeekanaal het ooodig hebben geoordeeld, deze vergadering te beleggen, om de menschen van het plat teland opmerkzaam te maken op de slechte toekomst, die de Regeeringsmaatregelen mee brengen. De heer De Lange, die hierna het woord verkreeg verklaarde te zullen uitgaan van de gedachte dat het platteland een voedsel bron is van een volk. De welstand van een volk hangt af van de cultuurwaarde, die in dat volk is. Zoodxa die LISSE Bruidegom vergat wat Kerkgangers en koorzangers konden naar huis gaan! 't Gebeurde Woensdagmorgen in de R.-K. kerk te LisseEen jong paar. dat zijn hu welijk reeds de vorige week wettelijk voltrok ken zag. verscheen in de R -K. kerk om het huwelijk ook kerkelijk ingezegend te zien. Alle dingen waren gereed, alles in afwach tingdoch de bruidegom was vergeten de noodige stukken mede te nemen, hetgeen oorzaak was dat de kerkelijke plechtigheden niet konden doorgaan en uitgesteld moesten worden. Aangezien de bruidegom van buiten Lisse kwam konden de stukken niet gehaald wor den. De bruiloft-sgangers met het jonge paai en de belangstellenden mitsgaders de koor zangers. konden dus weer naar huis gaan. Het Salonorkest dat hier reeds vroeger in intiemen kring optrad, handhaafde zijn goe den roep. zoowel in begeleiding als solistisch; de ouverture en de Priestermarsch waren juweeltjes van muzikaliteit. Buiten „Athalia" werden nog een drietal liederen gezongen waarvan het „Wiegenlied der Hirten" van Reimann ons het meeste be koorde. In „Guido Gezelle" van Wierts leden de sopranen aan een paar glissandi, terwijl in het a cappella gezongen „Droomekind", eveneens van Wierts, de toon aan het einde ernstig zakte. In zijn openingswoord feliciteerde de eere voorzitter, Ds. Chr. Eerhard. de vereeniging met haar jubileum en sprak zijn groote waar deering uit over de opvoedkundige kracht die van haar uitging, terwijl hij aan het slot al len dank bracht voor den genotvollen en in alle opzichten schitterend geslaagden avond. De zaal was zoo goed als geheel bezet. De agenda van de openbare vergadering •an den Raad der gemeente Bennebroek op Maandag 28 Januari 1935 des avonds te 8 uur, ten Raadhuize, luidt: 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging rekening 1933. 4. Vaststelling 4e suppletoire begrooting 1934. 5. Voorstel tot het aanstellen van een ge meente-werkman-nachtwaker. 6. Rondvraag. VELSEN HET RIJKSPONTVEER. Met de komst van de Rijkspont no. 8 zullen eenige wijzigingen in den dienst worden uit gevoerd. Wij vernemen, dat deze nieuwe pont vermoedelijk a.s. Woensdag in dienst zal wor den gesteld. De Rijkspont no. 7 gaat dan naar Zaandam, terwijl de Rijkspont no. 4 in Bui tenhuizen in dienst zal worden gesteld. De „5" is thans in Zaandam en komt naar Velsen voor reparatie. Zooals men weet is thans nog in Sliedrecht in aanbouw de Rijkspont no. 9. Deze wordt einde Maart alhier verwacht en zal dan tegen de drukke dagen in dienst worden gesteld. TOONEELUITVOERING „TAVIDO' Op Donderdag 31 Januari geeft de tooneel- /ereenigng „Tavido", onderaf deeling van „De Gieteling" in de Prins een opvoering van „De Reservevrouw" een blijspel in drie bedrijven. ZANDVOORT VEILINGEN. Woensdagmiddag werd in Hotel „Zomer- luist" door den makelaar W. Paap ten over staan van notaris Van Arkel, hotel „Zomer- lust" bij afslag verkocht^Nadat het de vorige week tot f 22.000 was opgeboden, werd het thans op f 2000 afgemijnd, door den heer Bos die dus kooper werd voor f 24.000. Hierna werd door notaris de la Hayze ge. veild perceel Zandv.laan 11. Kooper werd de heer G. W. Vaags vor f 45000. STILLE OMGANG. Maandag. 28 Januari houdt de Vereen. Stille Omgang in het Patronaatsgebouw haar jaarvergadering. Behalve de gewone agenda-punten voor een jaarvergadering komt o.a. op de agenda voor: verkiezing van een penningmeester wegens periodieke aftreding. R.K. VOLKSBOND. Op Donderdag 31 Januari, houdt de R.K. Volksbond in het Patronaatsgebouw weel een vergadering. De heer A. Th. Angenent zal spreken over de taak der Standorganisatie op sociaal- en economisch terrein. ZANGLUST. Het gemengde kinderkoor „Zanglust" on der leiding van Jacob Hamel geeft op Dins dag 12 Februari een uitvoei'ing in Monopole. Ter afwisseling van het programma treedt dezen avond voor het eerst het ballet van den heer Stol op onder leiding van mej Bolwidt HILLECOM JUBILEUM-CONCERT. Met zeer groot genoegen schrijven wij dit verslag van het concert Woensdasavond in Hotel „Flora" gegeven door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Zingt den Heer", ter ge legenheid van haar dertigjarig jubileum. Op vocaal en instrumentaal gebied zijn wij dit seizoen niet verwend, zoodat een zoo hoog staand concert als dit opmerkenswaard is. Als hoogtepunt van het programma stond ..Athalia" van Mendelssohn-Bartholdy. Als solisten werkten mede de dames Betsy Rut gers en Elina Hemrica. sopraan, mevr. Rie Och el. alt. de heer Wiek Weiman declamatie. De begeleiding was in handen van mej Lies de Waal, piano, den heer C. Kool. orgel en het Haarlemsch Salonorkest, terwijl de lei ding van het geheel berustte bij den heer S. P. Visser, koor-dirigent. Gaf „Zingt den Heer" twee jaren geleden een goede uitvoering van Psalm 96, eveneens van Mendelssohn, de uitvoering van „Atha lia" was zoo goed als vlekkeloos wat het koor betreft, terwijl alle solisten buitengewoon veel fraais te genieten gaven. Van de sopra nen had mej. Hemrica het grootste solisti sche deel; met verbluffend gemak en een tot in de hoogste registers zuivere stem zong zij haar aria's: mej. Rutgers, die slechts een kleine partij zong, kwam daardoor met haar overigens fraaie stem eenigszins in de scha duw van haar confrateresse. Mevr. Ochel vertolkte met een warme alt stem haar partij, die verre van dankbaar was door de vele op recitativa gelijkende arai's. De heer Weiman declameerde op uitne mende wijze de verschillende stukken en be reikte in het derde, gedeeltelij'.: .t orkest begeleiding, het hoogtepunt. „JACOB VAN LENNEP". Op de eerste uitvoering van de Zand. Mond- accoi'deonclub op 16 Februari in „Monopole" speelt de Haarlemsche Tooneelvereeniginr ..Jacob van Lennep ter afwisseling van het programma een geestig blijspel, getiteld: „Mondschein Sonate". FILMAVOND. Zondag 27 Januari wordt in het Patronaats gebouw een propaganda-filmavond georgani seerd die geleid zal worden door pater Jan sen. ZEILWAGEN-SPORT. 't Was Woensdag een uitgezochte dag voor de beoefening van de zeilsport op het strand. Het strand was breed en hard en de stevige bries, die bijna loodrecht op het strand stond, maakte het mogelijk zonder laveeren zoo wel in Noordelijke als Zuidelijke richting te zeilen. In snelle vaart scheerden de wagens met hun witte en bruine zeilen, langs het strand. De vroolijke bemanningen wisselden hier en daar groeten met bekenden op het strand doch de wagens hadden soms zoo'n snelheid dat de stemmen onmiddellijk in de verte weg stierven. 't Gebeurt maar zelden, dat alles zoo samenwerkt om de zeilsport te land tot een zoo intens genoegen te maken als Woensdag middag het geval was. DE BOER-VAN RIJK ENSEMBLE. Het jaarlijksch bezoek van het tooneelgezel- schap „De BoerVan Rijk Ensemble" aan Zandvoort zal plaats vinden in Gebouw „Mo nopole". Stationsplein, op Woensdag 30 Ja I nuari 1935. Mevr. Esther de Boer-Van Rijk komt met haar bekende troep het prachtige Weensche succesblijspel „Tante Roosje" opvoeren, van M. Groetzinger in 3 bedrijven, onder regie van Jaap van der Poll. In „Tante Roosje" speelt Mevr. De Boer— Van Rijk de titelrol, een rijkgeworden Jood- sche marktkoopvrouw, waarvoor zij een geheel nieuwe rol van meer dan 145 pagina's heeft moeten instudeeren. Z. S. C.—KROMMENIE. Woensdagavond speelde Zandvoort I te gen Krommenie L. De uitslag was als volgt: Z. S. C. I—Krommenie I. L. PrinsP. de Boer P. VerdonckH. Siebeling. L. BlokJ. Kramer J. HittelingJ. Klooster Ph. MasteH. Booy C. Leegwater—C. Veenis A. BurgerhoutC. Besse C. L. Bolwidt Jr.—M. Soeteman Th. HoltmanN. N. J. SpeyerMevr. Klijn Totaal 1- 1—0 0—1 1/2—1 1- 0—1 1/2—1 0- 0—1 BENNEBROEK RAAD. HAARLEMMERMEER KIND VERMIST. Woensdagmiddag is het 5-jarig zoentje van den arbeider K. aan den Hoofdweg alhier, de ouderlijke woning uitgeloopen. zonder dat men wist waar de kleine zich naar toe had begeven. Toen het donker werd en de kleine nog niet was teruggekeerd, werd door de in ongerustheid verkeerende ouders een onder zoek in de naaste omgeving ingesteld. Ech ter tevergeefs, zoodat de vader zich naar Hoofddorp begaf om de hulp der politie in te roepen. GEZELLIG SAMENZIJN. De Tooneelvereeniging „Gezellig Samen zijn" gaf Woensdagavond in de Beurs te Hoofddorp een goedgeslaagde uitvoering. Zoo als gewoonlijk was de zaal ook nu weder ge heel bezet. Opgevoerd werd het bekende tooneelstuk „Zeemansvrouwen"'. Er werd vlot en keurig spel geleverd en dat het stuk bij de aanwezigen in den smaak viel. bleek wel uit het herhaald applaus en de toejuichingen die den spelers ten deel vielen. De avond werd met een gezellig bal en goed verzorgde muziek besloten. ERNSTIG ONGELUK. Terwijl het personeel van de N.V. van Wijk Catz Graanhandel aan den Aalsmeerderdijk alhier bezig was een schip met erwten te 'ossen, had een der lossers T. van I.. daarbij het ongeluk met een zale met erwten op den schouder te vallen en den zak van 80 K.G. op het lichaam te krijgen. I. liep daar door inwendige kneuzingen op en werd naar een ziekenhuis te Amsterdam gebracht, al waar de toestand hoewel ernstig, niet levens gevaarlijk werd geacht. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. In de Beurs te Hoofddorp hield de af. deeling Haarlemmermeer van de Holl. Maat schappij een vergadering onder leiding van den vooqrzitter, den hear Reinders Folmer, die allen een hartelijk welkom toeriep, m het bijzonder den Rijkslandbouwconsulent, den heer Ir. Lienish. die het urgente onder werp „de tarweteelt" zou behandelen. Bij verschillende tabellen en cijfers, die met een projectietoestel op het doek werden gebracht werden verschillende tarwerassen besproken en. naar de uitkomsten, met el kander vergeleken. Van groote beteekenis waren hierbij wel de cijfers, die aangaven welke oppervlakte grond in de laatste jaren voor tarwetealt werd gebezigd. Van 1921 tot 1930 bedroeg de met tarwe beteelde opper vlakte 58000 H.A.; in 1930 57000 H.A.; in 1931 78000 H.A.: in 1932 120.000 H.A.. in 1933 134.000 H.A. Een groote stijging alzoo in de aatste jaren. Aan het einde van'deze lezing, verkreeg de heer Bultman het woord, die o.m. dank en de genomen moeite om den landbouwers bracht aan Ir. Lienish vor z'n belangrijke rede n Haarlemmermeer in den moeilijken strijd om het bestaan waarbij de tarweteelt als een van de sterkste wapens is te beschouwen, met rad en daad ter zijde te staan. AERDENHOUT VEREENIGING RELIGIEUZE KRING. In het gebouw van den Religieusen Kring te Aerdenhout, sprak Woensdagavond de heer L. W. Bierens de Haan uit Amsterdam over Sardinië. Een land. aldus spr., dat weinig door toe risten wordt bezocht en primitieve reis-moge- lijkheden biedt, maar juist daardoor een groote aantrekkingskracht uitoefent. De cultuur van Sardinië is niet in aan raking geweest met de Grieksche cultuur en biedt dus in haar resten de zuivere Euro- peesche. Sommige overblijfselen toonen verwant schap met die der Et nisken of de Mydensche cultuur; men vindt er werken, zooals men ze nergens elders aantreft. De oorspronkelijke bevolking, de fijirda- noe heeft er van 2000 a 3000 jaar voor Chr. tot pl.m. 1000 jaar voor Christus ongestoord geleefd en is toen opgenomen in de stormen van het wereldgebeuren. De Phoeniciërs bezetten de kusten en won nen er hun metalen. De Sardijnen zien we als huurlingen van de Egyptische Pharao's. Na de Punische oorlogen komt het onder Romeinsch bewind en wordt het de koren, schuur van Rome. Na den val van het groote wereldrijk valt het ten prooi aan de Vandalen en later aan de Saracenen. tot de Paus ingrijpt en het met behulp van Pisa aan dezen laatste» staat komt. In 1326 komt het aan Arragon, dat het uit buit. om eindelijk aan Savoye en daardoor aan Italië te komen. Spr. heeft met een vriend per motor een 3-weeksche reis in deze gebieden gemaakt en toonde in een serie lantaarnolaatjes de schoonheden van dit ongerepte land. Oude versterkingen, antieke opgegraven beeldjes, pittoreske dorpjes, grootsche berg groepen kwamen op lïet doek. naast de typische Sardijnen. wien spr. lof toezwaaide voor hun vriendelijkheid, niettegenstaande ie kwade reuk. waarin zij staan. Het was een mooie avond, waar van het 10 talriike publiek buitengewoon veel genoten 1 heeft. 55 De heer Munninks sprak een dankwoord.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11