WEEK-ABONNEMENTEN VRIJDAG 25 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den burge meester. Benoemingen. De verontreiniging van de haven. De gaslevering aan Limmen. De boerderij aan de Koningstraat aangekocht. Don dei dagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. De raad was voltallig. Na opening hield de voorzitter een nieuwjaars- j rede. Na raadsleden en persvertegenwoordigers een gunstig jaar te hebben toggewenscht zei I spr. o.m.: Het is gebruikelijk na het einde des jaars de wijzigingen na te gaan, die met betrekking tot het inwonertal der gemeente vermeldenswaard zijn. Terwijl de gemeente Beverwijk op 31 Dec. 1933 9962 zielen telde, was dit aantal op het einde van 1934 gestegen tot 10272. De vermeer dering van 310 inwoners is toe te schrijven deels aan het geboorteoverschot van 116, deels aan een vestigingsoverschot van 1934. "Voor onze gemeente en haar ingezetenen en niet minder voor het gemeentebestuur is 1934 J een jaar geweest, waarin harde zorgen ons niet zijn gespaard. Het- gemeentelijk gasbedrijf J zag, vergeleken met de overeenkomstige pe- riode van 1933. in het tijdvak van 1 Jan. tot en met einde November 1934 de opbrengst van I gasverkcop en meterhuur met f 9277,84 ver minderen. De uitkomsten van de maand De cember. die door een zoo hooge temperatuur als sedert 1849 nog niet is geregistreerd, voor i de afgifte van gas zeer nadeelig is geweest, zal stellig niet nalaten de daling der opbrengst over 1934 nog sterker te accentueer en. Waren deze in casu ongunstige weersomstandig heden, die zich in alle wintermaanden van 1934 min of meer hebben voorgedaan, niet op getreden, dan zou ons gasdebiet zich vrij goed hebben gehandhaafd. Over de genoemde elf maanden van 1934 toch is verkocht 2561293 M3, zijnde 68377 M3 minder dan 's jaars te voren. Op 31 Dec. 1934 overtrof het aantal ge plaatste meters dat van het vorige jaar met 159. De cijfers van de verkochte hoeveelheid electrische stroom vertoonen over de maanden Januari tot en met November 1934, vergeleken bij. de overeenkomstige periode van 1933, een vooruitgang van 14035 K.W.U., terwijl aan stroomopbrengst f 4810,641/2 meer werd ont- j vangen. Het aantal geplaatste meters is in i den loop van 1934 met 139 toegenomen. De rekening en verantwoording van den ge- I meenfcelijken Ophaal- en Stortingsdienst zal over 1934 een beeld vertoonen, dat tot voldoe ning stemt. Dank zij de inspanning van di rectie en personeel van dezen dienst zal het tekort slechts f 34,15 bedragen, terwijl daar voor een bedrag van f 500 was geraamd. Een en ander wijst erop, dat deze dienst juist ook in deze tijdsomstandigheden ten aanzien van I het publiek in een behoefte voorziet. Onze jaarlijksche vee- en paardenmarkten gaan in belangrijkheid terug. In de scheep vaart was geen vooruitgang te bespeuren. Nochtans is aan havengelden ontvangen een bedrag van f 8187,82 tegen f 7946,22 in 1933. Ook het gemeentelijk slachthuis ondervond I den terugslag van de bijzondere economische j omstandigheden. Gedurende een deel des jaars hebben werkzaamheden in verband met de crisismaatregelen der regeering aldaar een bijzondere bedrijvigheid teweeggebracht. Benoemingen. Benoemd worden: tot lid der schoolcommis sie Dr. D. A. Boon; tot lid van het bestuur der instelling Maat schappelijk Hulpbetoon de heer H. Rothe; tot leden van de commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren W. Maters, N. J. Out en J. Eyking; tot leden van de commissie van overleg voor de werklieden de heeren G. Welagen en C. Versteeg en Mevr. KempHaan. Naai- aanleiding van de benoeming van een lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon zegt de heer Eyking, dat de organi saties naar zijn meening, te veel macht in dezen instelling hebben. Spr. hoopt dat in de toekomst meer gegoede burgers in het bestuur genoemd zullen worden. De voorzitter merkt op, dat de raad ten op zichte van deze benoemingen volle vrijheid heeft. De heer Eyking zegt hiermede rekening te zullen houden. De haven. Na vaststelling van het 4e suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1935, komt aan de orde het afwijzend advies van B. en W. op het adres van J. Kooiman, houdende verzoek een tegemoetkoming te mogen ontvangen in de kosten van onderhoud van zijn vaartuig. De heer de Groot verzoekt deze zaak met gesloten deuren te behandelen. Hier toe wordt besloten, waarna het punt aange houden wordt tot aan het eind der agenda. Hierna wodrt overgegaan tot behandeling van het afwijzend advies van B. en W. op het adres van de Slagerspatroonsvereenigingen betreffende verlaging der slachthuisrechten. De heer W e 1 a g e acht het beter deze zaak aan te houden tot de begrooting. waar toe na eenige bespreking wordt besloten. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot verlaging van de presentiegelden voor de le en der stembureaux. Het streekplan. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te verzoeken ten dan zien van de gemeente Heemskerk f die aan 3e vaststelling van een streekplan geen me dewerking wenscht te verleenen) toepassing te vragen van art. 46 der woningwet. Gaslevering aan Limmen. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van gas aan de gemeente Lim men. Verschillende leden dringen op aanhouding aan. Zij wenschen eerst nog een na der onderzoek. Er volgt dan een langdurige discussie waar van het resultaat is. dat het voorstel tot aan houding met 7 tegen 6 stemmen wordt aan genomen. In handen van B. en W. om prae-advies wordt gesteld een voorstel van den heer J. Visser, om eer. lid van den raad als gede legeerde aan te wijzen in het bestuur van het Roode Krulsziekenhuis. Stichting van een badhuis. Voorts gaat naar B en W. om advies een adres van de af deeling Beverwijk van het Witte Kruis, houdende verzoek medewerking en financieelen steun te verleenen voor de stichting van een badhuis. De raad gaat hierna in geheime zitting ter behandeling van het adres van J. Kooiman. Na heropening der vergadering deelt de voor zïtter mede, dat de raad het afwijzend advies van B. en W heeft aanvaard. Vervolgens wordt besloten tot aankoop van de boerderij, met schuur erven en grond aan de Koningstraat, voor den prijs van f 8000. Huurverlaging. De voorzitter deelt dan mede, dat bij het college in voorbereiding is een voorstel tot huurverlaging voor de met rijkssteun ge bouwde woningen. Bij de rondvraag worden nog enkele aan gelegenheden besproken. O.m. dringt de heer Welagen er op aan, dat iets gedaan wordt voor de jeugdige werkloozen. De voorzitter antwoordt dat B. en W. zullen onderzoeken, wat gedaan kan worden. Hierna volgt sluiting. GEHEELONTHOUDERS-TOONEELVER- EENIGING „NIEUW LEVEN". Opvoering van „Robbedoes". De Geheelonthouders-tooneelvereeniging „Nieuw Leven" gaf Donderdagavond voor een uitstekend bezet Kennemer Theater een op voering van het blijspel „Robbedoes" van Christien van BommelKouw en Henk Bak ker. „Nieuw Leven" heeft van dit genoeglijke spel, dat zonder veel verwikkelingen is, een zeer goede opvoering gegeven. CABARETAVOND VAN DE NOTENKRAKERS. Voor de leden van het Arbeiders Tooneel- fonds gaf het politiek-satiriek cabaret-gezel schap „De Notenkrakers" in het Kennemer Theater een voorstelling. Dit gezelschap gaf in bonte volgorde een reeks satirieke liedjes, schetsen en dialogen ten beste, waaraan het publiek veel vreugde beleefde. Medewerkenden waren Jo Remy met liedjes, de zanger Willem van lependaal, mej. Co Sieger, dans, Daan van Ollefen Jr. e.a. De schetsen uit „Tijl Uilenspiegel", „Het versche kadetje", „de Gebroeders Flodderini" en het slotnummer „Het nieuwste nieuws uit het bruinste huis" oogstten een daverend suc ces. De optredenden hadden vele malen een langdurig applaus in ontvangst te nemen. ALPHIA—DE KENNEMERS. De Kennemers trekken Zondag naar Zuid- Holland om Alphia te bekampen. De Bever wij kers verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Van Urk. Achter: Duivemans, Lindner. Midden: Effern, Dinkla, Gordijn. Vóór: Schipper, Horeman, Groot, Steeman en Brethouwer. IJMUIDEN De opvoering van Rose Marie. IJmaiden eert de nagedachtenis van zijn overleden componist. Een stampvolle zaal geniet van het mooie werk. Mevr. Arisz—Schrama, die de titelrol vervulde bij de opvoering van „Rose Marie" van wijlen S. Vlessing. Eindelijk is dan gisteravond de lang verbeide voorstelling van de populaire operette „Rose Marie" van wijlen Sam. Vlessing werkelijk ge worden. Reeds een week voor den datum der uitvoe ring was de kaartenvoorraad zoo goed als uit verkocht. Dit moet voor het Vlessïng-Comité een bijzondere voldoening geweest zijn. daar thans niet alleen het artistiek doch ook het financieel succes gewaarborgd was. In het seizoen 1934'35 mogen we dezen avond zeker tot een der hoogtepunten van het muziek- en tooneelleven onzer gemeente rekenen. In overgrooten getale waren de vrien den van den overleden componist opgekomen om getuige te zijn van de heropvoering van dit zangspel. In de allereerste plaats hebben zij daarmede hulde gebracht aan de nage dachtenis van den kunstenaar Sam Vlessing, maar niet minder aan den mensch Vlessing Want als zoodanig zal hij in het hart van alien, die hem hebben gekend, voortleven. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: de familie Vlessing, de wethouders Bosman. Dunnebier en Nijssen met hun dames, het vol ledig Vlessing-comité en vele anderen. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Joh. van der Plas, trad voor den aanvang voor het doek en sprak de openingsrede uit. Hij verwelkomde o.m. de afgevaardigden van het gemeentebestuur en sprak den wensch uit, dat de Burgemeester, die door ziekte verhinderd was. spoedig herstellen zou. Spr. memoreerde het verscheiden van den onvergetelijken componist en tekstdichter Sam .Vlessing. Een schok van ontroering hoest to® Geef voor dien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op lijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft! Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. Thans slechts 65 ct. per flacon! (Adv. lngez. Med.j Wijziging in de leiding der Scheepvaart-Inspectie. De heer D. Bakker, adj.-inspec teur, verlaat IJmuiden. Een verlies voor IJmuiden. heeft allen beroerd op dien treurigen dag in Mei. De heer v. d. Plas introduceerde daarna den jeugdigen dirigent, die de taak van zijn vader op waardige wijze voort zal zetten. De Kunstkring. Onmiddellijk toen het begeleidend orkest, dat reeds sedert jaren de Vlessing-operettes begeleidde: de Kunstkring, de eerste maten der zangrijke ouverture inzette, werd een ieder geboeid door deze bekoorlijke composities, die de overleden meester ons naliet. Immers, hij wist op buitengewoon eenvou dige wijze muziek-in-den-waren-zin-des- woords te schrijven muziek, die nog gaarne jezongen en gespeeld wordt. Omdat ze spreekt tot de harten van hen, die ze hooren. Al is deze muziek thans een 20-tal jaren oud, haar frischheid doet ze telkenmale weer vernieuwd te voorschijn komen. Dit frappeerde mij, die in 1919 en 1930 instrumentaal aan dit zangspel meermalen medewerkte, hedenavond weer opnieuw. De heer Philip S. Vlessing, die met zijn ar beid als leider van de operette-vereeniging de buteerde, wist zijn orkest een voorname ver tolking van de inleiding tot Rose Marie te laten geven. Prachtig waren de blazers, waar dig bijgestaan door het strijkerscorps dat een gevoelvolle en uiterst muzikale solo-lessenaar bezetting had. Voor de attaques ons compli ment! Homogeen was de Kunstkring in het begeleiden der solisten en hier toonde hij zijn geroutineerdheid in dit voor dilettanten zoo lastige werk op voortreffelijke wijze. De dirigent had van de orkestrale begelei ding extra werk gemaakt; dit was duidelijk merkbaar en het heeft in niet geringe mate tot het succes van de uitvoering bijgedragen. Terecht verwierf de met brio gespeelde ouverture een warm applaus. Begrijpelijkerwijs was het muzikale gedeelte superieur aan het acteeren, doch het kijkspel, dat deze operette met haar aardige costumes, tot een lust voor de oogen maakt, vergoedt weer veel. De kleurig gedanste gavotte, onder leiding van de leerares Rie Miedema knap ingestu deerd, accentueerde de zorg, welke door het Vlessing-comité aan montage en uitvoering van de operette besteed was. Solisten en koor. Aan de pakkende soli als aan het slot van het eerste in de openingsaria in 2 e.a. werd door de met zulk een kostelijke, mooi getim- breerde en vrijmoedig gebruikte zangstem toe bedeelde Rose Marie (mevr. Dora Arisz Schrama) volkomen recht gedaan. Ook is zij, evenals b.v. Vader Martin (H. A. Osendarp Jr.) op de „bühne" goed thuis. De bariton van Vader Martin had weer prachtige momenten. Hoe gevoelvol droeg hij „zijn" nummers, de Ballade in 1 en het duet met Rose in 2 (Mijn kind, ik heb mijn zoon zien heengaan) voor! De heer Osendarp is een zanger, die er op het dilettant-operettetooneel alleszins wezen mag. Is 't wonder, dat toen deze 2 klankvolle stemmen hun duetten ten beste gaven, open doekjes hun terecht ten deel vielen. In mevr. Fischer vond de rol van Rose's vriendin Trinette een lieftallige vertolkster. Bescheiden van actie, wist zij met haar heider en zuiver geluid een bijzonder cachet te geven aan de door haar ten gehoore gebrachte lied jes, waarvan de clou. het „paraaijsliedeke", haar een welverdiend extra succesje bezorgde. Het minnaarsduo Frans en Jean was in han den van de heeren KL Broek en Jac. Nat. die beiden als dilettanten verdienstelijk waren, vooral in aanmerking genomen, dat dit hun vuurdoop was. Jean had in z'n groote aria lofwaardige mo menten; aardige stem, doch meer op 't maatje letten. Frans bewoog zich gemakkelijk op 't tooneel en kon aan de gestelde eischen zeer wel voldoen. Van den heer W. Cöhrs zagen we een pracht- typeering als de waard, terwijl de pleegmoe- derrol van Vrouw Trincard bij mevrouw Bellm in vertrouwde handen was. Het koor, eerst nog ietwat onwennig actee- rend, geraakte er al gauw beter „in"; men kreeg den smaak te pakken en zag in. dat men ,.er ook bij hoorde". De zang was. behoudens in het Heil'ge Moeder, gloedvol en zeer ver dienstelijk (Drinklied, Oogstlied). Vooral in de finales wist de dirigent met het 60-tal mooie effecten te bereiken. Deze finales zijn dan ook met vaardige hand gecomponeerd en zijn met de gefigureerde baspassages van een boeiende klankrijkheid. Verzorgde décors en kleurige costumes ver hoogden het effect der uitvoering. Het enthousiast gestemd publiek heeft alle medewerkenden en dit zijn er meer aan langdurig gehuldigd. Behalve op solisten en koor straalt dit succes af op de heeren A. H. Holtslag, (regisseur), Joh. Tol, (2e koorleider, die de koren achter de scène dirigeerde), mej. Rie Miedema, de dansleerares, orkestleden en last-not-least den algeheel leider Philip S. Vlessing, die zich als een slagvaardig en soe pel dirigent deed kennen. Zoo is deze avond tot een grootsch gebeuren geworden, die zijn herhaling moge vinden op Zondag a.s. in het Patronaatsgebouw Na den afloop huldigde de heer van der Plas de dames-solisten en den dirigent met bloe men en sprak hij een persoonlijk woord tot den jeugdigen leider Vlessing Jr. dat met mi- nutenlangen bijval onderstreept werd. BESOMMINGEN. Trawlers Henriette Jacoba IJM. 190 715 manden f 3170 Condor IJM. 72 75 manden f 1250. Kotter: Al f 840. Versche haring: KW 123 f 1945 (gedeelte lijke lading),- De heer D. Bakker adj. inspecteur van de Scheepvaart Inspectie zal met ingang van 1 Maart a.s. in gelijke functie worden overge plaatst naar Groningen om 1 Januari 1936 al daar als inspecteur te worden belast met de leiding van het derde district van de Scheep vaart-Inspectie. De heer Bakker trad direct na den oorlog, n.l. 18 November 1918 als expert te Amster dam in dienst van de Scheepvaart-Inspectie na bij de koopvaardij alle rangen te hebben doorloopen. Het laatst voer de heer Bakker als le stuurman bij den Kon. Hollandsche Lloyd. Na gedurende 111/2 jaar als expert in Amsterdam werkzaam te zijn geweest, werd de heer Bakker 1 April 1930 bevorderd tot adjunct inspecteur met als stadplaats IJmuiden, als opvolger van den heer C. Oud. Tot opvolger van den heer Bakker is aangewezen de heer L. Korstanje, thans expert te Amsterdam. Den heer Bakker, wiens werk wij in ons blad dikwijls hebben mogen prijzen, hebben wij leeren kennen als iemand, die heel veel heeft gedaan, om aan de hand van wettelijke voor schriften, toestanden op de visschersvloot, die te wenschen overlieten met kennis van za ken en met de noodige tact, te verbeteren. De veiligheid van het leven van den visscherman lag hem, geboren zeeman, na aan het hart en wat hij op dit terrein tot stand heeft gebracht is werkelijk niet gering. Natuurlijk leidde dit wel eens tot moeilijkheden, maar wij zijn er van overtuigd dat hij desondanks vooral door de IJmuidensche reeders buitengewoon ge respecteerd werd, hetgeen wel hieruit blijkt dat naar ons ter oore kwam men van die zijde nog pogingen in het werk heeft gesteld om den heer Bakker voor IJmuiden te behouden. Maar de heer Bakker heeft meer gedaan dan de taak vervuld, die hij volgens zijn instructies te vervullen had en het is juist om die reden, dat zijn heengaan als een verlies voor IJmui den moet worden beschouwd. Nieuwe bepa lingen van Schepenwet en Schepenbesluit stelden steeds hoogere eischen aan de opva renden wat betreft nautische kennis, bedie ning van nieuwe hulpmiddelen enz. Hij is het geweest die in samenwerking met directeur en leeraren van de Visscherijschool, Reedersver- eeniging en organisatiebesturen den weg heeft gebaand voor het instellen van cursussen, waar onze visschers zich de noodige kennis voor het voldoen aan nieuwe eischen konden vergaren. Hij deed dit niet alleen hier maar ook in Egmond aan Zee, waar men zeker niet minder dan in IJmuiden zijn heengaan als een verlies zal beschouwen. Nog onlangs maakten wij melding van zijn medewerking aan de tot standkoming van een cursus in de radiotele fonie te Egmond aan Zee. De heer Bakker wacht in zijn nieuwe stand plaats een zware taak, vooral in het bedrijf der zich snel ontwikkelende motor-kustvaart. Wij hopen dat zijn nieuwe taak hem evenveel voldoening mag geven als het vele werk dat hij in IJmuiden heeft verricht. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 25 JAN. Tarbot per K.G. f 0.80—f 0.85. Griet per 50 K.G. f 22—f 9. Tongen per K.G. f 0.95—f 0.58. Groote schol per 50 K.G. f 10.50—f 8. Middelschol oer 50 K.G. f 11—f 9. Zetschol per 50 K.G. f 13.50—f 13. Kleine schol per 50 K.G. f 13.50—f 4.90. Bot per 50 K.G. f 4—f 2.50. Schar per 50 K.G. f 7—f 5.50. Rog per 20 stuks f 11.50f 10.50. Vleet per stuk f 1. Kleine poon per 50 K.G. f 11—f 8.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 31. Middelschelvisch per 50 K.G. f 25f 22. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 20—f 15, Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13.50f 6.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 48—f 25. Groote gullen per 50 K.G. f 13—f 11. Kleine gullen per 50 K.G. f 9f 4a40. Wijting per 50 K.G. f 3.30—f 1.80. Heilbot per K.G. f 1.10—f 0.75. Leng per stuk f 1.40f 0.35. Koolvisch per stuk f 0.48f 0.08. Versche haring per kist f 3.50f 3.20. Kleine hake per 50 K.G. f 25f 17 HILLECOM Ir. Mussert spreekt in Flora. Over de N. S. B. en den toestand. Donderdagavond sprak de algemeene lei der der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, in hotel Flora. De N.S.B. is nu 3 jaren oud, aldus de spre ker. Begonnen met twee leden is men nu be zig aan de volmaking van het vierde tien duizendtal, niettegenstaande terreur en ver dachtmaking. Indien deze beweging import zou zijn. zou zij niet lang geleefd hebben. Zij is echter sterker dan alle politieke partijen. De N.S.B. is zuiver nationaal en zuiver so cialistisch. De nationaal socialisten hebben liefde voor de natie, niet voor klasse of stand. Dat is de grondslag waarop het mogelijk is te vereenigen. Nederland voert een moeilijken strijd om het bestaan; in 1914 zijn wij nauwelijks er aan ontsnapt meegesleurd te worden in de draaikolk, een volgend maal zal dit onmoge lijk blijken en wordt ons geheele imperium bedreigd. Fascisme beteekent niet: „oorlog" in 1914 was er geen fascisme, en heeft de democratie den oorlog gemaakt. De Vrijz. Dem. en de S.DA.P.'ers zeggen: ..geen man en eeen cent voor oorlog", omdat dit voor- deelig is in politieken zin. Laatstgenoemde partij heeft nog slechts in Frankrijk eenigen invloed en dan nog in samenwerking met het communisme. Hoe kan zij dan beweren dat zij den vrede in de wereld kan handhaven? Eveneens werd de verhouding tusschen so cialisme. marxisme en klassenstrijd, sociali satie en internationaal proletariaat behan deld. Over den economischen toestand zei Ir. Mussert dat 't aantal bona-fide werkloozen moet worden opgevoed tot goede staatsbur gers en zoo mogelijk in het productie-proces worden ingeschakeld. Kleine bezitters, mid denstanders, ambtenaren in industrieele on dernemingen. moeten worden beschermd- te gen een kleine groep van die van hen profi teert. De tegenwoordige toestand is niet een gevolg van een internationale crisis zooals men suggereert. De oude tijd komt niet meer terug, maar een nieuwe tijd van ordening in nationalen zin breekt aan en de chaos ver andert langzaam maar zeker. Dit proces zal zich vermoedelijk in 10 jaren hebben vol trokken. „Colijn is bij de vorige verkiezingen aan gekondigd als bestrijder van marxisme en werkloosheid: in werkelijkheid heeft hij met de S.D.A.P. de N.S.B. bestreden omdat zij ge vaarlijker is voor de politieke partijen", was Ir. Mussert's overtuiging. Voor de regeering is het onmogelijk gewor den het middel tot bestrijding der werkloos heid te vinden, het aantal steeg van 150.000 tot 400.000 en in Duitschland daalde het van 6 tot 2 1 4 millioen. Het fascisme geeft geen waarborg van „werk voor iedereen", maar is toch de eenige weg om daartoe te geraken. Italië met de 40-urige arbeidsweek is 't voor beeld. De welvaartspolitiek der regeering. af slachting van koeien, teeltbeperking, stop zetting en bezuiniging werd gecritiseerd. Het beteekent minder koopkracht en achteruit gang. De regecring heeft dan ook een half jaar geleden reeds opgegeven iets te doen om dat zij met een verdeeld en stuk geslagen volk niets beginnen kan. Het systeem is fout en daardoor is alles vastgeloopen. De N.SB. wenscht het juist omgekeerd te doen. al zal dit zeer groote offers kosten, om allen te dragen. Het kapitalisme moet zijn voor de bedrijven en deze voor de belangen van het volk en niet omgekeerd als nu. Vrijhandel is een mallucinatie en bestaat niet meer Wij hebben ons te richten naar hetgeen in Euro pa gebeurt. Ieder volk is bezig zichzelf te ordenen, ieder is zooveel mov«lük op eigen productie ingesteld. Dat moet Nederland ook. Een vastaaneengesloten regeering zal onze exportindustrie, die voor een zeer zware taak staat, door flinke handelstractaten moeten beschermen. „De N.S.B. gaat nu aan politiek doen om aan de politiek een einde te kunnen maken", zei Ir. Mussert en hij vestigde de aandacht op den heilloozen toestand van het groot aantal partijen en partijtjes. „Het volk. ge kroond met een koningskroon, (die in wer kelijk een narrenmuts is), regeert of meent te regeeren één enkelen dag. den verkiezings dag. Dit alles is echter bedrog. Geen enkele partij behaalt een meerderheid, zoodat van alle schoone verkiezingsbeloften niets te recht komt. Alleen in den nationaal socialis- tischen staat kan werkelijke democratie be staan omdat het volk invloed uitoefent op zaken waarvan het verstand heeft door mid del der corporaties. Spreker bestrijdt de bewering dat de N.S.B. geloof en religie zou ontnemen. Na de pauze werden vragen behandeld. Na de sluiting heeft de heer Mussert een toespraak tot de leden en leiders der N.S.B. gehouden waarna hem door der. groepsleider den heer Van Koeveringe een reusachtige tyoemenimand in N.SB.-kleuren met roode, witte en blauwe hyacinthen werd aangebo den. VERKOOPING. Donderdagavond had de verkoop bij afslag plaats van de navolgende perceelen: 1. Het heerenhuis ,Mare Zate" aan de Van den Endelaan no. 32, groot 4 A. 1 c.A., in bod staande op f 5500. Niet gemijnd; 2. Een bloembollenschuur met erf en grond achter perceel 1, groot 6 A. 13 c.A., in bod staande op f 8000, Niet gemijnd; 3. Een perceel open grond, groot 2 A. 90 c.A., in bod staande op f 250, Afgemijnd op f 14 door den heer M. Koek te Hillcgom; 4. Een perceel opengrond met houten loods en uitweg naar de Hoofdstraat, groot 8 A. 40 c.A., in bod staande op f 750. Niet gemijnd. 5. Een perceel open terrein, groot 13 A. 10 c.A., in bod staande op f 3000. Niet gemijnd. 6. Het woonhuis nabij de Hoofdstraat groot 2 A. 90 c.A., in bod staande op f 2700. Ge mijnd op f 800 door den heer P. J. van Keulen q.q. te Hillegom. De combinatie van de perceelen 2, 3 en 4 in bod staande op f 9014 werd op f 10 gemijnd door den heer W. v, d. Laan q.q. te Voorhout. De combinatie der perceelen 2 3 4 en 5 in bod staande op f 12024, werd niet gemijnd, evenmin als de combinatie van alle perceelen met een totaal bod van f 21024. Kooper werd dus van de perceelen 1 tot en met 5 de heer W. v. d. Laan q.q. te Voorhout en van perceel 6 de heer P. J. van Keulen q.q. alhier. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. SANTPOORT EEN MIDDAG VOOR DE KINDEREN VAN SCHOOL F. Woensdagmiddag 13 Februari wordt voor de leerlingen van school F ongetwijfeld een pret tige middag. In „De Weyman" zal dien dag voor hen optreden de heer Bouwmeester van. Haarlem met z'n welbekende sprekende pop. OPENING NIEUWE BEWAARSCHOOL.; Naar wij vernemen is de opening van de nieuwe bewaarschool van „Volksonderwijs", die oorspronkelijk vastgesteld was op 1 Fe bruari, in verband met de ziekte van mej. Fontein uitgesteld tot 1 Maart. ERFELIJKHEID. Gisteravond hield Dr. Molle Eisma in „De Toorts" een lezing over „Erfelijkheid". Na eerst verteld te hebben, wat men onder erfelijkheid verstaat kortweg het overgaan van bepaalde eigenschappen van de ouders op de kinderen vertelde spr., dat in 1807 een priester Brünn een belangrijk geschriftje de wereld inzond, handelende over de erfelijk heidsleer. Zijn uiteenzettingen werden de ba sis van deze leer en staan bekend onder de naam van „Wet van Mendel". Op eenvoudige, duidelijke wijze gaf daarna Dr. "Eisma zijn leekenpubliek een inzicht in deze wet. Sp.r toonde aan, hoe van één ouder paar de kinderen verschillende kleur van haar en oogen konden hebben, hoe er gezonde en zieke kinderen uit één ouderpaar geboren kon den worden enz. Als interessant voorbeeld haalde spr. een mulatten-echtpaar uit Ame rika aan, dat drie bijna volmaakt blanke kin deren kreeg, terwijl het vierde kind een neger type was. Buitengewoon interessant was sprekers ver handeling over de vreeselijke bloedersziekte, waaraan o.a. de voormalige Russische kroon prins lijdende was. Tenslotte deelde spreker mede, dat voor de wetenschap op het gebied der erfelijkheids leer nog een groot arbeidsveld braak ligt. Donderdag a.s. zal Dr. Molle Eisma zijn le zing vervolgen R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Stormvogels 6—Brederode 1 12 uur Kennemers 6—Brederode 2 12 uur Brederode 3—Kinheim 4 2 uur Brederode jun.—D. W. O. jun. 11.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11