DE BILT De Historische Zitting van den V olkenbondsraad. VRIJDAG 25 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Week der internationale geschillen. Hoe het Saargebied aan Duitschland terugkwam. Duitschland's afwezigheid bemoeilijkte de snelle afwikkeling. Afrikaansche, Ameri- kasnsche, Aziatische en Europeesche kwesties voor den Volkenbond. GENèVE, 23 Januari 1935 (Van onzen correspondent) Wat een strijd bestaat er toch ïn de we reld! Het was om somber te worden, wanneer men aan alle internationale oneenigheden dacht, die de Volkenbondsraad de vorige week te behandelen had! Een grensregelingsgeschi! tusschen Irak en Perzië met een klacht van Irak. dat de Perzische ambtenaren voortdu rend de grens overschreven: een grensrege- lingsgeschll tusschen Abessinië en Italië met een klacht van Abessynië, dat de Italianen niet slechts de grenzen niet eerbiedigden, dochzelfs een gewapenden aanval tegen de Abessyniërs ondernomen hadden: een grens- regeiingsgeschil tusschen Columbië en Peru met de klacht van Peru, dat de regeering van Columbië nog steeds niet het aceoord van Hio-de-Janeiro van Mei 1934 geratificeerd had dat aan dit geschil een einde scheen te heb ben gemaakt: het Zuidslavisch-Hongaarsche geschil over de verantwoordelijkheid van Hongaarsche ambtenaren ten opzichte van den moord van Marseille; het geschil tusschen Finland en Engeland over de betaling van schadevergoeding voor Finsche schepen, die Engeland tijdens den wereldoorlog had ge bruikt; het geschil tusschen Zwitserland en de groote mogendheden over de betaling van schadevergoeding voor de oorlogsschade, die Zwitsersche staatsburgers tijdens den wereld oorlog in de oorlogvoerende landen geleden hadden: het geschil tusschen Duitschland en Frankrijk over de demilitariseering van het Saargebied na den terugkeer van dit stuk land naar Duitschland! En dan kwam boven dien in de vorige week de .Commissie van 23" uit de Buitengewone Volkenbondsvergadering nog bijeen, om het tot een oorlog verscherpte grensregeling-geschil tusschen Bolivia en Pa raguay inzake het Chaco-gebied nogmaals te behandelen. Nimmer nog had de Volkenbond zich met zooveel internationale geschillen ge lijktijdig bezig te houden! Deze veelvuldigheid der internationale on eenigheden moge eenerzijds mismoedig stem men. anderzijds is het toch weder een hoop vol teeken, dat al deze Afrikaansche, Ameri- kaansche, Aziatische en Europeesche staten niet naar geweld-methoden gegrepen hebben, om zich een oplossing van het geschil te hunnen gunste te verzekeren (Bolivia en Para guay uitgezonderd, die echter de Volken- bondsbemoeiingen tot herstel van den vrede niet hebben van de hand gewezen), doch den Volkenbond in de gelegenheid hebben gesteld, om door eerlijke bemiddelingspogingen van onpartijdigen en door de aanwending van de goede methode van mondelinge, alle op één zelfde plaats gevoerde onderhandelingen naar een oplossing der geschillen te streven en al thans ervoor te zorgen, dat de moeilijkheden niet versterpt werden en het vinden van een oplossing niet werd bemoeilijkt. Men heeft in vorige jaren wel eens erover geklaagd, dat „Genève" ondanks het lidmaatschap van zoo vele niet Europeesche staten toch eigenlijk slechts een Europeesche instelling is, zonder belang voor de volkeren uit andere werelddec- len. De groote aandacht, die men hier de vo rige week wederom gegeven heeft aan den strijd tusschen Bolivia en Paraguay, tusschen Irak en Perzië, tusschen Abessinië en Italië, heeft den naam van Genève als „universeele vredesinstelling zeker versterkt. Het kan intusschen niet ontkend worden, dat -ondanks alle aandacht, die men aan de niet-Europeesche geschillen besteed heeft toch het Fransch-Duitsche geschil over de demilitariseering van het Saargebied ons allen het meest heeft geïnteresseerd. Niet omdat wij allen nu bepaald zoo diep over tuigd waren van het groote belang, of de een of andere spoorweglïjn in het Saarge bied. die de Franschen als van militair- strategisch belang beschouwen, al dan niet zou blijven voortbestaan en of de een of andere inrichting op het station van Saar- brücken, die voor het snel uitladen van troepen bevorderlijk is, zou worden vernie tigd! Neen, wanneer wij» allen in de grootste spanning het resultaat van de bemoeiingen der commissie Aloisi, om overeenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk ook op dit punt tot stand te brengen, afwachtten, dan was het, omdat het daarvan afhing, of de Volkenbondsraad het tijdstip voor de over dracht van het Saargebied aan Duitschland op 1 Maart zou kunnen vaststellen en daar door den weg voor de Duitsch-Fransche toenadering zou vrij maken. Al had de Duitsche regeering de uitnoodi- ging van Engeland van de hand gewezen, om tijdens de beraadslagingen in den Vol kenbondsraad over het lot van het Saarge bied den Raadszelel weder te komen innemen die tot October 1935 nog steeds voor Duitsch land aan de tafel van den Volkenbonds. raad ter beschikking staat, Duitschland was toch bij de voorbereidende Geneefsche be sprekingen over de toekomst van het Saar gebied niet afwezig. Want de Duitsche Con sul-generaal te Genève. dr. Krauel, wiens bureau in de onmiddellijke nabijheid van het Volkenbondssecretariaat gelegen is, was dooi de Duitsche regeering gemachtigd, om met de commissie-Aloisi en de Fransche delegatie onderhandelingen over het tijdstip en de voorwaarden van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland te voeren. Ver gemakkelijkt werden de besprekingen door de persoonlijke afwezigheid van von Neurath echter natuurlijk niet! Bij alle bekwaamheid van dr. Krauel moest deze natuurlijk voort durend naar Berlijn telefoneeren. om van daar preciese instructies te verkrijgen. Toen de kwesties van de demilitariseering van het Saargebied aan de orde kwamen, gaf 'den dag de beslissing over het Saargebied nog zou kunnen nemen, werden aan de raadstafel de belangwekkende redevoeringen gehouden over het Zwitsersche geschil met de groote mogendheden betreffende de ver goeding van oorlogsschade aan onzijdige be woners van oorlogvoerende landen, discussies die ondanks de groote beteekenis die zij gaan deweg voor alle kleine staten gingen aanne men (ik hoop hierop in een volgenden brief terug te komen) op dien dag toch slechts met een half oor gevolgd werden. Want ieder oogenbiik zagen wij Aloisi of Eden, die zich beiden groote moeiten als bemiddelaars ga ven, van de raadstafel opstaan, nadat weder een nieuwe telefonische mededeeling uit Berlijn of Parijs ontvangen was. Wij waren allen in dezelfde spanning, die ons op 10 December bevangen hield. Toen was het wachten op een telefonische mededeeling uit Budapest, die het Zuidslavisch-Hongaarsche geschil van zijn gevaarlijk karakter moest bevrijden: verleden Donderdag waren het de Fransche en Duitsche telefonische mededee- lingen uit Parijs en Berlijn, die den Geneef- schen bemiddelaars het succes van hun pogingen moesten verzekeren. Groot was dan ook de vreugde, toen eindelijk de overeen stemming verkregen was en voorzitter Tewfik Roesjdi Aras kon mededeelen, dat de kwestie van de toekomst van het Saargebied nog dienzelfden avond zou kunnen behandeld worden, waarbij hij tevens aan de Duitsche en Fransche regeeringen den dank van den Volkenbondsraad betuigde, dat zij opnieuw, evenals reeds in de maanden Juni en Decem ber bij de bespreking van het Saarvraagstuk, door hun tegemoetkomendheid een aceoord hadden mogelijk gemaakt. Een uur later was reeds vastgesteld, dat het Saargebied in zijn geheel weder naar Duitschland zal terug- keeren en dat de overdracht van het bestuur over het Saargebied aan Duitschland op 1 Maart zal plaats vinden. De weg is thans dus vrij voor de Fransch- Duitsche toenadering. De besprekingen over Duitschland's rechtsgelijkheid "op het gebied der bewapening kunnen thans beginnen. Het bezoek van Flandin en Laval aan Londen de volgende week zal hiervoor van groote be teekenis worden. Zal Laval inderdaad, onder den invloed van den hier door Litvinof en de de Kleine Entente geoefenden drang, als vorowaarde voor de Fransche toestemming tot de Duitsche herbewapening de aanvaar ding van het Oostelijk Locarno Pact door Duitschland stellen? En zal Hitier dan door een weigering de hoop op een Fransch-Duit sche toenadering toch weder vernietigen? Deze vragen leeren, dat wij nog geen recht tot juichen hebben. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Het wonder van de film. De heer D. van Staveren spreekt voor de Reisvereeniging. Donderdagavond sprak in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw de heer D. van Staveren, voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, voor de Nederlandsche Reisvereeniging afd. Haarlem. Zijn onderwerp was: „Het wonder van de film". Na een inleidend woord van den heer Kramer, begon de heer Van Staveren zijn lezing met de constateering dat de film fabriek, zooals de schrijver Ehrenburg het noemt, een droomfabriek is en dat de pro ducent den mensch laat droomen zooals hij het zelf wil. Dit droomen op zichzelf is te waardeeren, maar wanneer men door den droom heen de techniek van de film ziet, kan men deze dubbel op prijsstellen. Spr. behan delde eerst het ontstaan van de film en het groeien van de techniek door het gebruik maken van een eigenschap van het mensche- lijk oog: het „nabeelden". Door deze eigen schap is het ons mogelijk in een serie stil staande foto's een loopende handeling te zien. In vroeger tijden gebruikte men een primitief projectie-apparaat (1620 reeds), later de z.g.n. toovertrommels, nog later, toen de fotografie er was. een serie beelden. De- geen die veel heeft gepresteerd op dit gebied is Edison, die met zijn phonograaf en de foto grafie samen geluidsfilms wilde maken. Zijn vriend Eastman vond de celluloidfilmstrook uit, waarin Edison weer perforaties aanbracht en waarna hij een filmband zonder eind maakte. In 1395 brachten de Franschen Auguste en Louis Lumière een octrooi, volgens het prin cipe waarvan de tegenwoordige film nog steeds werkt, zij het dan verbeterd. Te Parijs op de Boulevard des Capucines werd in een kroegje de eerste doorloopende film vertoond. In 1926 en 1927 kwamen de eerste geluid films. Spr. beschreef op elementaire wijze de wer king van de geluidsfilm, waarbij de geluids stralingen door de fotocel in lichtstralingen worden overgezet, gefotografeerd en bij ver tooning van de film den omgekeerden weg volgen. Ook besprak hij de drie soorten films de normale en smalle en de pathé-baby- films. Hij wees op het zeer groote brandge vaar van de eerste soort. Na de pauze behandelde de heer Van Stave ren de eigenlijke opneming van de film in de groote ateliers als die van New Babelsberg en de techniek van het filmen. Practisch alles wordt in deze werkplaatsen waarin geen licht of geluid van buiten af doordringt en waarin steden-, landschappen, interieurs etc. etc. worden opgebouwd, opge nomen. Het hoofdwerk verrichten hier de regisseurs, die duizenden personen onder hun GE KUNT NU GRIEP VOORKOMEN. Bij de eerste teekenen van opkomende verkoudheid sprenkelt ge 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek en snuift de opstijgende damp op. Deze dringt dan door tot de meest verborgen hoek jes der ademhalingsorga nen en doodt daar de bac teriën, zoodat de infectie onmiddellijk gestopt wordt. Binnen enkele uren is Uw opkomende verkoudheid verdwenen. Karsote is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 0.90 per flacon (zakformaat) en ƒ1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) mann, Von Sternberg, Clair, Mamoulian en Lubitsch zijn zeldzaam en dat kan ook niet anders want slechts zeer weinigen hebben genoeg organisatievermogen om een dergelijk zwaar werk te verrichten. Tot slot van zijn lezing besprak spr. de teekenfilm, gelanceerd 'door Fleischer Disney. Voor deze films zijn duizenden en nogmaals duizenden teekeningen noodig. Steeds weer brengen de ontwerpers met hun onbegrensde fantasie nieuwe aan het pu bliek. meldt: Hoogste Biarritz. Laagste Ona. barometerstand 770.1 m.M. te barometerstand 720.8 m.M. te en voorspelt: Kraehtigen later afnemenden Zuidweste lijken tot Noordwestqiijken wind. Meest zwaar bewolkt. Later waarschijnlijk opklarend. Regen of hagelbuien. Aanvankelijk iets kou der, later kouder, Uit het Buitenland Afkoeling- met regen en hagelbuien. De gisteren genoemde depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgebreid en is Oostzuidoost- waarts getrokken. De laagste luchtdruk komt aan de Noorsche kust voor, waar Sula een barometerstand meldt van 715.7 m.M. De vochtige depressie is naar Rusland getrok ken. Intusschen is de hooge druk verder Zuid- westwaarts teruggeweken, toch blijft zy nog een 770-kern over de golf van Biscaye hand haven. De gradient is sterk gegroeid tenge volge waarvan de wind in een uitgebreid ge bied aanzienlijk toeneemt. Zoowel over de Britsche eilanden, ons land. België. Noord-Frankrijk, Zuid-Duitschland en Zuid-Scandinavië waait het krachtig. Over IJsland, waar de barometer thans buitengewoon snel stijgt komt krachtige Noorderwind voor die afkoeling brengt. Deze afkoeling is ook reeds merkbaar over de Shetlands, Far Oer en Schotland en het is waarschijnlijk dat dit koude front ook nog tot onze omgeving door zal dringen, daarbij regen en hagelbuien veroorzakend. Ook in Zweden en Noorwegen werd het weer flink wat kouder vooral in Lapland, waar thans weer strenge vorst (min 25 graden Cel sius) heerscht. De temperatuur op het vasteland is ge stegen. De vorst in Zwitserland nam af. STORMW A AR SCHUWING SDIENST. Geseind van De Bilt om 11.40 aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid westen met ruimenden wind". Barometer 747 m.M. 768 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. A. FEDERMANN Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 12 uur 46 F. BURGERLIJKE STAND Neurath bovendien de voorkeur eraan persoon bevel hebben en dictoi-iale macht bezitten. lijk in de onderhandelingen in te grijpen, waardoor de medewerking van den Franschen ambassadeur te Berlijn noodzakelijk werd. En deze moest toen natuurlijk op zijn beurt voortdurend naar Genève telefoneeren. om van Pierre Laval preciese instructies te ont vangen. Daar de demilitariseering-kwestie bovendien op aandringen van den Franschen Generalen Staf door Laval was opgeworpen, moest Laval ook herhaaldelijk zijn collega den minister van oorlog te Parijs raadplegen De telefoon tusschen Genève, Berlijn en Parijs had verleden Donderdag dus heel druk werk zooals men begrijpen kan! En terwijl wij allen met spanning vervuld waren, wat het eindresultaat van al die te lefonische en mondelinge besprekingen zou Zijn en of de Volkenbondsraad op dienzelf- Zij leidden elk onderdeel van de opnemingen, moeten de film uit de „shots" opbouwen en den gang van zaken volkomen beheerschen. Ook de filmoperateur moet groote kennis van zijn mogelijkheden hebben. Vandaar dat men in Holland, volgens spr. nog niet buiten buitenlandsche krachten kan. Men heeft nog te weinig ervaring. Het leven van de acteurs of actrices, is een hondenleven. Zij moeten bij de groote hitte van de tientallen lichtwerpers onder een dikke schminklaag uren en dagen achter een dezelfde episoden herhalen. Ook toonde de heer Van Staveren met de lichtbeelden, waarmee hij zijn lezing toe lichtte het werk van de geluidmixei-s, de ont. wikkelaars enz. HAARLEM, 25 Januari. Ondertrouw 24 Januari: A. J. Daniels en M. B. Heunen; J. J. Kitserloo en C, M. Klan- derman. Bevallen 21 Januari: E. C. MeijerVerheul, 22 Januari: D. van MaurikFortgens, d.; 23 Januari: M. SmitBecker, z.; E. A. M. van ZijlLentelink, z. 24 Januari: A. M. Hoger- heijde—Kuiper, z. Overleden 22 Januari: J. B. M. Corbiere. 66 J., Kamperlaan; H. A. Willemse, 61 j., Rijp- straat; 23 Januari: A. v. d. Linden, 79 j.. Kamperlaan; K. de Jonge—Oosten, 64 j„ Saenredamstraat; 24 Januari: H. Levee, 60 j., Gasthuisvest. Bond van Bloembollen handelaren. Protesten tegen voorgestelde exportheffing. Men schrijft ons uit Lisse: Op verzoek van een aantal leden van den Bond van Bloembollenhandelaren, werd Don derdagmiddag te 2 uur een vergadering gehou den, waar de door den Minister van Econo mische Zaken, ingevolge Artikel 8 der Min. Beschikking van 19 Augustus 1933, ten be hoeve van het Landbouw Crisisfonds voorge schreven heffingen op den export werden be handeld. De voorzitter, Mr. M. van Toulon van der Koog deelde mede dat de betreffende heffin gen bedragen: A. voor den groothandel: 3 pet. van de factuurwaarde van alle Tul- oen-, Hyacinthen- en Narcissenbollen, welke in het tijdvak van 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1934 zijn geëxporteerd. B. Voor den kleinhandel: 11/2 pet. van de facuurwaarde inclusief verpakking, vracht, enz. van alle bloembol len met inbegrip van bijgoed, nader aan te duiden als bol- en knolgewassen, welke in het tijdvak van 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1934 zijn geëxporteerd. Spreker memoreerde dat de exportheffing over 1933 thans is afgeloopen, er is gebleken dat deze slechts met de grootste moeite door de exporteurs is opgebracht en een vermeer dering van het bedrijfsverlies over 1933 be- teekende. Het mag zijn dat een heffing op den export de eenvoudigste wijze is om een omslag over het geheele vak te incasseeren, doch in werkelijkheid beteekent dit, dat een klein gedeelte der beoefenaren van het vak, de pl.m. 200 exporteurs, de lasten der saneering te dragen krijgt, terwijl 18000 kweekers daar van de voordeelen ondervinden. Theoretisch zou volgens spreker hier geen bezwaar tegen zijn waar de exporteur verzekerd is van een winstpercentage, door de vaststelling van mi nimum exportprijzen en minimum binnen landsche prijzen, echter gaat dit in de prak tijk niet op. Het gevolg van de buitenlandsche minimumprijzen is, dat door de scherpe con currentie deze minimumprijzen, maximum prijzen worden voor alle soorten bloembollen ook de duurdere, terwijl in het binnenland de prijzen niet beneden de minimumprijzen kunnen dalen, zoodat de exporteur verplicht is minstens deze minimumprijzen voor de bol len, die hij koopt, te betalen, terwijl de duur dere soorten boven de minimumprijzen moe ten worden gekocht. Het verschil tusschen in- verkoop is derhalve niet voldooende, om daaruit de verkoopkosten, het risico voor cre- diet-, de verliezen der valuta en de 3 pet. ex- portheffing te kunnen bestrijden. In het algemeen is het valuta probleem voor Amerika, Engeland en Scandinavië van dien aard, dat de handel in deze afzetgebieden on der de grootste moeilijkheden .plaats vindt. De daling dezer valuta veroorzaakte een gemid deld koersverschil van 30 tot 40 pet. Teneinde aan te toonen, dat de export in derdaad niet belast mag worden, werd een statistiek aangehaald betreffende de bedrijfs- uitkomsten over 1931 van 23 bedrijven, uit welk cijfer blijkt, dat in deze willekeurig gekozen bedrijven het gemiddelde whist- cijfer slechts 3,4 pet. van den omzet bedraagt, De uitkomsten over 1933 zijn nog ongunstiger vooornamelijk tengevolge van de verliezen op de valuta geleden. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren Philippo, M. Veldhuizen van Zanten, hetgeen met bovenstaande' in overeenstem ming was. De heer van Zanten bracht de vele faillisse menten in herinnering, door verliezen etc. „Wij moeten door de handhaving van de gouden standaard te hooge prijzen vragen voor onze producten." zei hij. De voorzitter stelde daarna voor het vol gende telegram te verzenden aan het Minis terie: „De Algemeene Vergadering van den Bond van Bloembollenhand-elare-n protesteert na drukkelijk tegen de exportheffing van drie procent zooals deze in artikel 82 van de be grooting van 1936 van het landbouwcrisisfonds is voorgesteld. Gezien de talrijke moeilijkheden, die de ex port in het buitenland ondervindt tengevolge van de valutaverschillen en handelsbelemme ringen en in het bijzonder tengevolge van de onmogelijkheid om de bedragen, die in Duitsch land per 1 Februari vervallen, naar Nederland over te maken, kan een heffing van 3 pro cent op den export onmogelijk worden opge bracht. De Bond van Bloembollenhandelaren ver zoekt Uwe Excellentie dringend om algeheele ontheffing van de voorgestelde exportheffing over 1934 en 1935. Het Bestuur verzoekt U nogmaals dringend om een onderhoud." HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 7.75; Gerst (chevalier), Win tergerst en Paardeboonen f 6.25, Haver en Kanariezaad f 7; Duiveboonen f 8; Bruine boonen f 11.50; Groene erwten f 10; Vale erwten en Blauw- maanzaad f 14.50; Geel mosterd en Karwij- zaad f 19.50. Alles per 100 K.G. <?V- k Op Zaterdag 26 Januari treedt in den Stadsschouwburg alhier voor het eerst „Het Nederlandsch Ballet" onder leiding van Lily Green op. Deze groep is gevormd uit uitsluitend Hollandsche kunstenaars en kunstenaressen. Het programma bevat o.m. Ma Mère l'Oie" (Moeder de Gans), het be. kende sprookje van Grimm, choregrafie van Lily Green. De muziek is van Maurice Ravel. Vervolgens krijgt men te zien de wals „An der schonen blauen Donau" van Strauss, choregrafisch eveneens van Lily Green. „Au Couvent" een vierstemmige engelendans op Menschen als Poedovkin, de Mille, Rut-h- muziek van Glazounof's compositie van den Nico van der Linden, zelfden naam en een krijgsdans op muziek van den Engelschen componist Elgar. Een speciale vermelding behoeft de „Tran- telle" een Italiaansche volksdans welke in gestudeerd werd onder de bekwame leiding van Marai Petrelli. De muziek van deze taran- telle is van Scillaz. Tenslotte een menuet van Haldn, onder leiding van Jenny Roders, een assistentie van Lily Green, welke veel voor de toekomst belooft. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door leden van de Nieuw Amsterdamsche Or- kestvereeniging^ waaraan het hoofd staat UITSLAG AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis met landbouw- schuur en stallen voor rekening van den heer P. L. Vis te Bilthoven, op een terrein aan den IJweg in Haarlemmermeer (architect C. v. Damme) werd het laagst ingeschreven als volgt: Perceel I. Grond-, beton- en metsel-* werken: J. van Scheppingen te Hoofddorp f 3617. Perceel II. Timmer- en Ijzerwerken: H. Koopman te Hoofddorp f 2940. Perceel I en II samen: E. B. Blaazer té Rijnzaterwoude f 5838. Perc, III. Lood- en Zinkwerken: J. Verha gen te Halfweg f 483.70. Perceel IV. Schilderwerken: Duwel en Bot telier te Halfweg f 306. Massa zonder IJzerconstructie: J. van Scheppingen te Hoofddorp f 7354. DAK INGESTORT. Bij den landbouwer K. aan den Spiering weg te Vijfhuizen alhier, is 's nachts het dak van den veestal over de lengte van 20 meter ingestort. Het is een geluk, dat al de dieren er vrijwel ongedeerd afkwamen. RUITERAVOND. De landelijke Rijvereeniging „De Vennepef Ruiters" hield Donderdagavond in de Gouden Leeuw te Nieuw-Vennep een feestelijke bij eenkomst. Er was veel belangstelling. Na' opening door den voorzitter, werd een wel komstlied gezongen, waarna de instructeur Bevei-wijk uit Leiden een lezing hield over „Hindernissen". Hierna volgden voordrachten, getiteld „Ruiterpraatje in een dorpsherberg"1 en „In politiek". Na de pauze, waarin 'n ver loting plaats had, werden de standaarden ge huldigd en een theoretische dressuurproef voor de afdeeling gegeven. Na afloop VÉm het programma werden nog hartelijke toespraken gehouden en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, met mede werking van de band „Musicmakers". ZANDVOORT COMITé TREIN 8.08. Naar aanleiding van het 5-jarig bestaan van de vereeniging tot verbetering van de treinverbinding met Zandvoort (Comité 8.08) organiseert het bestuur op Zaterdag 9 Febru ari een propaganda-feestavond in Monopole. Bij deze gelegenheid voert de tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep" het nieuwe, hy permoderne satyrische blijspel: „Dans Non- neke, dans!" op, van J. M. IJssel de Schipper en J. van Randwijck. Als attractie treden tijdens het bal, dat geleid wordt door den heer J. Stol op: „The four Bijko rythm Stampers". S. D. A. P. Op Donderdag 31 Januari houdt de S.D.A.P, afd. Zandvoort een groote openbare vergade ring in Ons Huis. De uitgewezen correspondent uit Berlijn van „De Arbeiderspers", de heer L. J. van Looi, zal spreken over de toestanden in Hitier Duitschland. JONGERENKRING. Zaterdag 26 Januari, spreekt, de heer A\ Elffers Az. voor den Jongerenkring in gebouw1 Brugstraat over „Longinus" van Franz dé. Backer. GOEDKOOPE KAAS. Voor steuntrekkende werkloozen en tewerk- gestelden bij de werkverschaffing zal op Za terdag 26 Januari a.s. des namiddag van 3.30 tot 4.30 uur kaas beschikbaar worden gesteld voor gezinnen met meer dan twee kinderen, welke Zaterdag j.l. hiervan geen gebruik heb ben gemaakt, en van 4.30 tot 5.30 uur, zoo lang er nog voorraad is, voor gezinnen met één of meerdere kinderen. De prijs is 12 cent per K.G. Afhalen kan geschieden aan het bureau Schoolstraat. LISSE BRUIDEGOM VERGAT WAT... Donderdag maakten wij melding van eên gebeurtenis in de R. K. kerk, waarbij de ker kelijke inzegening van een huwelijk niet kon. doorgaan omdat de bruidegom de papieren vergeten zou hebben. Men verzoekt ons mede te deelen dat het zoo'n vaart niet is geloopen. Wel had de be trokkene de papieren vergeten, doch de inze gening kon wel doorgaan, zij het dan ook pas na een vertraging van een half uur onge veer. AGENDA Heden: VRIJDAG 25 JANUARI Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging. Lezing K. Borsten. 8.10 uur. Kenaupark 29: Verg. aandeelhouders N.V. Boerderij Bronstee. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V. met cellist Steiner. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nell Gwyn". Als extra nummer: De aankomst van de reünisten te Leiden met Prinses Juliana. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: ..Malle Gevallen" we derom geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbad". Op het tooneel: Alfredo en Paolo, zingende équilibristen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met den blauwen hoed." Op het tooneel: Ranora-re- vuette. 7 en 9.15 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van schilde rijen, teekeningen en houtsnéden van Cor Visser. 105 uur. ZATERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Neder landsche Ballet, dir. Lily Green. 8.15 uur. Schouwburg JanswegHerdenkingsfeest avond afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering dei' gezondheid in de grafi sche vakken in Nederland. 8 urn-. Gebouw Protestantenbond: Filmvertooning over bijen en bloemen voor leden der Volks universiteit, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Waaggebouw: Tentoonstelling van schilde rijen, teekeningen en houtsneden van Cor Visser. 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan* dags. Toegang yxjj,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2