Café-Rest. du Cammme Hei De gouden helm. MODERNE WONINGEN 52e Jaargang No. 15825 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 26 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 AD VERTEN TlëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Tweehonderd slachtoffers van de koude in Amerika Temperatuur thans iets gestegen. Ontzettende toestand in Mississippi. NEW-YORK, 26 Januari (Reuter) De temperatuur is iets gestegen en de sneeuw storm gaan liggen. Men is bevreesd voor het lot van de 18000 bewoners van de Mississippi- delta. Het totaal aantal dooden in de Vereen. Staten wordt op 200 geschat. NEW-YORK, 26 Januari (Reuter) Aan houdende regenstormen in den staat Washing ton en BritschColumbia hebben nieuwe aardstortingen veroorzaakt, waardoor hier alle verbindingen zijn verbroken. Meer dan tien steden o.a. Vancouver zijn van de buiten wereld afgesloten. Tal van bruggen zijn door het water of het ijs meegesleurd. De straat wegen zijn met slijk bedekt. Het aantal doo den blijft stijgen. De aangerichte schade is niet te schatten. In de 1 haven van Boston zijn drie stoomsche pen vastgevroren. Vele straatwegen in New England zijn ver nield. Tengevolge van de overstroomingen van de Mississippi zijn 18.000 personen dakloos. Honderden lijden aan longontsteking. Sneeuw- en hagelstormen boven Engeland. LONDEN, 26 Januari (Reuter) Zware sneeuw- en hagelstormen hebben gisteren over de Britsche eilanden gewoed. Het nood weer heeft drie slachtoffers geëischt. Aan de Zuidkust van Engeland bereikte de storm een snelheid van 150 kilometer per uur. Verscheidene schepen werden op het land ge zet. Het Engelsche verkeersvliegtuig van den dienst ParijsLonden moest wegens den enormen tegenwind terugkeeren. Ook een Bel gisch vliegtuig kon Engeland niet bereiken. STAKING IN AMERIKAANSCHE GLAS INDUSTRIE. CLEVELAND, 26 Januari (V.D.) De federatie van arbeiders in de glasindustrie heeft naar aanleiding van de weigering der werkgevers om tot loonsverhooging over te gaan en de werktijden te herzien een staking afgekondigd voor 4000 arbeiders in de glas industrie in Ohio. Aangezien de industrie in dezen staat grootendeels werkt voor de auto- fabrieken, bestaat de mogelijkheid dat ook de auto-industrie door deze staking wordt ge dupeerd. Stand der werkloosheid in Amerika. 9 a 10 millioen werkloozen. WÏASHINGTON, 26 Januari (Reuter). De Amerikaansche minister van arbeid schat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op 9 a 10 millioen, waax-bij gedeelte lijk werkloozen ïxiet zijn inbegrepen. De moordenaar van koning Alexander. Identiteit nader vastgesteld. MARSEILLE, 26 Januari (Reuter). De rechter van instructie, belast met het on derzoek naar den moord van 9 October j.l. heeft van de Joegoslavische legatie te Parijs nadere inlichtingen gekregen over de iden titeit van den moordenaar Kalemen, die on middellijk na zijn daad werd neergesabeld. Hij heet in werkelijkheid Weloesoko Dimi- trov Kereme. geboren te Kalinotesa in het district Pesj (Bulgarije) op 10 November 1897. Hij was lid van de Orim, de Macedonische revolutionnaire organisatie. Hij heeft in Sofia twee moorden begaan, werd tot gevangenis straf veroordeeld, maar kreeg in 1922 gratie. Aanvankelijk verluidde dat de ware naam van Kalemen Georgieff was, later werden ook de nameix Suck en Tsjemozemski genoemd. Hauptmann's verdediger optimistisch. Nieuwe getuigen a décharge. Over het vervolg van de zitting van het pro ces te Flemmington meldt Reuter: De verdediger van Hauptmann is zeer op timistisch. De aanklager daarentegen ver klaart, dat Hauptmann juist het type man is, die de ontvoering kan hebben gepleegd, Reilly verklaarde dat hij een aantal getuigen kon brengen, die een alibi voor Hauptmann heb ben op den nacht der ontvoering. de k xvni. De Commandant van de k XVIII seinde 25 Januari: Ware plaats 12 uur 10 graden 36 mi nuten Zuid en 35 graden 20 minuten West. Geen bijzonders. Tropen kenterings-weer met onweer en regenbuien, TELEFOON 14796 serveert U 75 verschillende dagschotels a 10.75, met soep vooral, (Tom. soep Wienerschnlfzel spruitjes aardappelen). Uitgebreide Diners a fl.2512.00. (Adv. Ingez. Med.) Een Museum wordt verkocht. Wat eens aan de Dreef ten toon stond, komt in veiling. Eens had Haarlem een Kunstnijverheids museum. Het is lang geleden en weinigen zul len zich herinneren dat het op de Dreef was, in het eeiwaarde gebouw dat nu gouverne mentsgebouw is geworden. Het museum is al lang opgeheven, veel voorwerpen zijn verhuisd naar andere mu sea, niet alleen in Haarlem, Frans Halsmu seum, Teylers Museum en het Bisschoppelijk Museum), maar ook naar andere plaatsen van het land. Toch hebben deze musea niet alles op- en overgenomen. Talrijke voorwerpen werden reeds vroeger verkocht aan den hoogst biedende en weer andere zijn gedurende ver scheidene jaren opgeslagen in kisten en va ten. Dinsdag zal het echter definitief afgeloo- pen zijix met de laatste resten van het voor malige Kunstnij verheidsmuseum. Wat er nog overbleef wordt aan den man gebracht, ixi het Notarishuis. Enkele tafels staan vol goederen,, die vroe ger ook zoo de aandacht der bezoekers trok ken, die meer dan eens aangewezen werden, als „iets zeer bijzonders', er zullen bordjes bij hebben gestaan vaxi „Verboden de kxuxst- voorwex-pen aan te raken". Nu staan ze in de Bilderdijkstraat te midden van versleten ledi kanten, oude schoenen, en iedereen mag ex- naar graaien en grabbelen want het Kunst nij verheidsmuseum, althans wat er nog van bleef, wox-dt versnippex'd. Er zijn veel vaasjes, gx-oote exx kleine, vaxx glas en aardewerk, van verschillenden vorm en soort. Er is ook een kinderledikantje, van zwaar eikenhout. Het lijkt een alkoof-op- zichzelf. Dat zal wel bekijks hebben. Er zijn wapenen, lange vooral, goedmoedige wape nen, waarmee men toch niets kan uitrichten, en er is nog veel meer. Het Kunstnijverheidsmuseum is in de Bil- derdijkstx-aat, in het Notarishuis. Binnenkort zal het Kunstnijverheidsmuseum zijn op de slaapkamers, de kinderkamers, huiskamers en eetkamers, ixx Haarlem, Zeeuwsch Vlaanderen, Groxiingen, en de eilaxiden Regeling rechtspositie hooger politiepersoneel. Bij algemeeiien maatregel van bestuur. Binnenkort is een algemeene maatregel van bestuur te verwachten, waarin de rechts positie van het hoogere politiepersoneel, met name de hoofdcommissarissen en commis sarissen van politie uitvoerig wordt geregeld. Bedoelde functionarissen worden thans eenerzij ds aangemerkt als ..ambtenaar" in den zin van het algemeen rijksambtenaren reglement zoodat dit reglement dus op hen van toepassing is terwijl zij in ver schillende andere opzichten onder het ge- meentepersoneel worden gerangschikt. Om hieraan een einde te maken, wordt thans de bewxxste algemeene maatregel vaxx bestuur uitgevaardigd, die in afwijking van het rijksambtenarenreglement afzonderlijke bepalingen in het leven roept voor het hoo ger politiepersoneel; op verschillende pun ten zixllen de gemeentebesturen vrij worden gelaten aanvullende regelingen te maken. De saneeringsmaatregelen voor het bloembollenvak. En de bloembollcntrekkers. Het Hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur heeft, naar wij in het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen, een adres gexdcht tot den Minister van Economi sche Zaken, waarin de aandacht wordt ge vestigd op een onbillijkheid, die bij de uit voering der bloembollensaneeringsmaatrege- len gedurende beide laatste jaren is inge slopen. De bloembollentrekkers waren na tuurlijk niet gehouden aan de saneerings maatregelen, hoewel zij wel de vruchten daar van trokken. Door deze regeling kan feitelijk nooit worden nagegaan of bloeixxbollen werkelijk geteeld worden om ze in rustenden toestaixd te vei-koopen, dan wel of ze geteeld worden om te trekken en er de bloemen van te ver handelen. Kweekers die voorgeven de bollen te telen om de bloem, kunnen langs een om weg hun bollen aan de markt brengen, waar door het surplus, dat alleen op kosten van de bona fide kweekers wordt opgekocht, wordt vergroot. Op grond hiervan verzoeken adressanten den minister met den meesten aandrang bij het ontwerpen van nieuwe maatregelen aan dit bezwaar tegemoet te komen, door de bloembollentrekkers niet vrij te stellen van de verplichtingen, die krachtens het bloembol- lensaneeringsplan op de bloembollenkweekers rusten. Vreemde berechting van diefstal. „Wandelstraf" trekt groote belangstelling. NEW-YORK. 26 Januari (V. D.) Een Ame- rikaansch x-echter heeft dezer dagen een merkwaardig vonnis geveld tegen een zes tienjarigen .iongen, die zich met twee andere longens had schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal in een groentenwinkel. De rech ter, Smith, te Alexander in den staat In diana gaf den jongen de keuze naar een ver beterhuis te worden gestuurd of gedurende twee maanden met een vx~acht van twintig pond aan baksteenen van Alexander naar het op twaalf mijl afstand gelegen Anderson en terug te wandelen. De jongeman zag meer heil in de vreemde wandeling dan in het verbetex-huis en koos de wandelstraf. Onder gx-oote belangstelling van de plaat selijke pers arriveex-de hij gisteren voor de eex-ste maal met zijn vx-achtje te Alexander. Vx-oolijk fluitend ondanks den afstand dien hij had afgelegd Krupp heeft een batig saldo! BERLIJN, 26 Januari (Reuter). Voor het eerst sedert 3 jaar vertoont de balans van Krupp weer een actief saldo. Dit saldo be draagt 6 651.601 Mark. (De dief, die een tijd geleden den jnotorrenner van Dijk, zijn te Praag geiuonjien „gouden" helm heeft ontstolen, heeft den be- stolene telefonisch aangeboden, hem de trofee tegen betaling van een bedrag terug te zenden.) In 't kleine land van dijk en helm, Heeft een langvingerige schelm Van Dijk zijn helm ontstolen; 't Gebeurde al een poos gelee, En sedertdien bleef de trofee, Onvindbaar en verscholen. Zelfs renners van van Dijk's formaat, Kuixnen, als het om dieven gaat, Die sluipend stiekum stalen; Zelfs in hun snelste motorvaart, Den gauwdief die door 't duister waart Niet makkelijk achterhalen. Nu heeft de dief zich aangemeld, Hij heeft den renner opgebeld En dit idee geopperd; Kom jij maar fliixk over de brug, Dan krijg je zoo den helm terug, Om welks verlies je moppert. Van Dijk van zijn kant vraagt den dief, Kom, toon je nu ook eens sportief, Jij zult dien helm niet missen; Stuur hem terug en wees een man, Nou, ik verwacht er weinig van, Maar 'k hoop mij te vergissen. In elk geval, ik stemi hem graag In zijn begrijpelijke vraag, 'k Hoop, dat de dief 't zal hooren: Stuur hem, oxxtdoe je vaxx de smet, Van Dijk. niet jij, is, zoo niet met, Daix voor eexx helm geborexx. Garagehouders adresseeren aan den Gemeenteraad. Tegen te veel vei-gunningen voor benziixepompen. De Boixd van Automobielhandelaren en Ga ragehouders, heeft een adres aan den Haar- lemschen gemeexxteraad gezonden, waaraan wij ontleenen: „Een hevige concurrentiestrijd tusschen talx-ijke. groote en kleine benzine import maatschappijen, brengt deze ondernemingen er toe steeds meer benzme-ponxpen te plaat sen. Daarbij wordt veelal minder gelet op de kans om door een redelijken oixxzet de pomp rendabel te maken, dan op de mogelijkheid den omzet van een reeds bestaande pomp in de xxabijheid. toebelxoorende aaxx een concur- reixt, afbreuk te doen. Het gevolg van dit streven is. dat er veel meer benziixepompen op of aan openbare straten worden geplaatst dan noodig is ter voorziening in de behoefte van het publiek. Het verkeer wordt aldus meer dan noodig is, belemmerd en de openbare weg meer dan noodig ontsiex-d. Een al te groot aantal pom pen zal tot gevolg hebben, dat vele pomp- insta 11aties niet of niet langer rendeeren en moeten worden opgeruimd, hetgeen dan niet alleen tot groot nadeel zal strekken van de betreffende, gedupeerde pomphoudei-s. maar ook aanleiding geeft tot overbodige, het ver keer opnieuw belemmerende werken op den publieken weg. Cp afgelegen plaatsen moge een benzine pomp reden van bestaan hebben, ook dan wanneer de omzet, gering is. In een stad als Haarlem moeten benzinepompen met een omzet van niet meer dan enkele hondei-den liters per week als volkomen overbodig en nutteloos en tevens als gevaarlijke verkeers obstakels worden beschouwd. Daarom veroox-loven wij ons u in ovei~we- ging te geven geen toestemming te verleenen voor het plaatsen van benzinepompen, zoo lang niet blijkt, dat de te plaatsen installa tie of po nip zal voorzien in een reëele be- lioefte. Vele gemeenten hebben beperkende bepa lingen gemaakt, waardoor vergunningen tot 't oprichten van benzine-instaïlaties slechts worden verleend aan bonafide garagehou- ders. In het bijzonder wordt het plaatsen van benzine-pompen ongewenscht geacht indien het stads- of landelijk schoon ge schaad wordt, of het verkeer door stilstaan de wagens of uitliggende slangen belemmerd wordt. In een onderhoud met den wethouder werd ter motiveering van het verleenen vaxx een vergunxxing door den wethouder naar voren gebracht, dat de gemeente voor elke porno- plaatsing een vergunningsrecht vaxx f 150 koix heffen. Wij meeixen echter, dat het be lang van de garagebedrijven in het algemeen niet gediexxd kan zijn met het veelvuldig plaatsen van benziixepompen". Een Hevige brand heeft Vrijdag het complex fabrieksgebouwen op den hoek Leeghwaterstraat en Waldorpstraat te den Haag, waarin verschillende bedrijven gevestigd waren, verwoest. De schade is zeer aanzienlijk SAAR-EMIGRANT TE STRAATSBURG GEARRESTEERD. PARIJS. 26 Januari. 'Reuter). Naar de Matin uit Straatsburg verneemt, is aldaar de seci-etaris van het Saarlandsche metaalar- beidersverbond, Otto Pieck, gearresteerd. Hij had na het plebisciet het Saargebied verla ten om de gelden van zijn vakvereeniging te Straatsburg in veiligheid te brengen. De officier van justitie te Saarbx-ücken heeft daarop een bevel tot in hechtenisne ming uitgevaardigd. Pieck zal in Colmar voor het hof van beroep moeten verschijnen. Thans hebben zich ook aan de Mongoolsch- Russische grens incidenten voorgedaan. pag. 4 Japan hernieuwt de actie in Mongolië. pag. 4 lan het vergane passagiersschip Molxawk zijn 1-1 lijken geborgen. pag. 4 Het petroleumconflïct in Mexico is bijgelegd. pag. 4 Er zouden in Amerika tweehonderd slachtof fers van de koude zijn. pag. 1 De groote brand te Den Haag heeft een nxen- schenieven geëischt. pag. 3 Belangrijke gewijzigde voorschriften voor wo ningbouw met gemeentesteun. pag. 3 Volgens de regeering is het kabinet homogeen pag. 3 Te 's Gravenhage worden weer handelsbespre kingen met België gevoerd. pag. 3 Goederenwagens raakten door den storm op drift. pag. 3 Ten bate van de noodlijdende orkesten zullen postzegels worden uitgegeven. pag. 3 Moeder en zoon verdronken toen hun auto te water reed. pag 3 De saneeringsmaatregelen voor het bloemen- vak. pag. 1 Een deel der vei'zameling van het Museum voor Kunstnijverheid wordt verkocht. pag. 1 Voor Haarlem's politierechter. pag. 5 Puzzlerubriek. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 Bekende Haarlemmers: de heer F. Keerwolf. pag. '3 ARTIKELEN, ENZ. VV. Sch.: Benzinevaten moeten verdwijnen. pag. 15 Van onzen Londenschen correspondent: De pruik in het land der traditie. pag. 7 Plvr.: Langs de Zuidkust van China. pag. 7 Financieele kroniek: Vei'beterde positie van de Java-suikerindustrie. pag. 9 J. B. Schuil over de Medailles van de oude Vrouw voor den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring. pag. 8 K. de Jong over het concert der H. O. V. pag. 2 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 Juies Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Ontmoetingen en gesprekken: De verre neef. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 TE HUUR, vanaf 35.per maand. S. VELDKAMP Van Dortstraat 9C. Telefoon 16373 Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) Liberalen blijven trouw aan de regeering. Echter volledige handhaving van het recht tot critiek. ALPHEN AAN DEN RIJN, 26 Jan. (V.D.) Op een alhier gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van de liberale staats partij de Vrijheidsboixd en de bond van Jonge liberalen heeft Mr. W. C. Wendelaar, voorzit ter van den vrijheidsbond in een beschouwing van de politieke situatie van dit oogeixblik oixder meer de vraag ter sprake gebracht of het gewexxscht is dat de liberalen van het ka binet deel blijveix uitmakexx. De situatie exscht, zoo zeide de heer Wendelaar. dat we met de andere pax-txjen de handen ixxeen slaan en door eendrachtig achter de regeering te staan trachten „to make the best of it." Ook in den bond zijn er op het oogenblik velen, die zich met de regeex'ingsnxaatregelen niet kuixnen vereenigen, exx meer dan eeixs is dan ook de vraag geopperd of het niet beter was uit het kabiixet te treden. De consequentie daarvan zou zijn. dat de liberale invloed iix het ministerie verloren zou gaan en dat mexx iix de oppositie zou worden gedreven in gezelschap vaix sociaal-democra ten en communisten. Een dergelijke positie is in dezen tijd allerminst gewenscht. We moe ten, aldus spr., ongetwijfeld een steuix voor de regeering blijven met volledige handhaving van ons recht van critiek en vaix dit laatste zal, wanneer dat moet, een ruim gebruik wor den gemaakt. Biixnenkort zal het wetsontwerp tot vei'bin- deixd verklai'eix van onderixemersovereenkom- sten in de Tweede Kamer aan de orde worden gesteld, als eerste ordeningsmaati-egel van hoogerlxand eix dat zal voor de liberalen een gunstige gelegenheid zijn om van hun recht tot critiek gebruik te maken. Voorts hoopt men dezer dagen minister Oud eens te herinneren aan zijn bij de begrootings- belxandeling gedaixe toezegging tot een ingrij- peixd bezuinigingsontwerp. Bij deze critiek echter zal men het kabinet trouw blijven en zijn beste krachten geven aan het opbouwende werk. Spr. was van oordeel dat men nu over het diepste puxxt van de depressie heen is.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1