NLAND Huiselijk drama. Zoo een en ander. DINSDAG 29 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Slager door zijn vrouw doodgestoken. Na een hevige ruzie. Op de eerste etage van een perceel aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam heeft zich Maandagavond een verschrikkelijk drama af gespeeld. Een jonge vrouw heeft daar tijdens een hevige ruzie met haar echtgenoot, die slager van beroep was, een groot mes gegre pen en daarmede den man enkele steken toe gebracht, waarvan één, die de hartstreek raakte, doodelijk was. Het slachtoffer zakte ineen en bezweek kort daarna aan zijn ver wondingen. De vrouw, die het huis was uitgeloopen om medische hulp te halen, is door de politie ge arresteerd. In het bureau aan het Jonas Da niël Meyerplein, waar zij aanvankelijk door inspecteur Kater en later door commissaris Dijkstra aan een verhoor is onderworpen, is haar medegedeeld, dat zij haar man doodelijk had getroffen. De verhouding tusschen de echtelieden die een jaar getrouwd waren, het reeds geruimen tijd alles te wenschen over en herhaaldelijk hebben er tusschen beiden heftige ruzies plaats, somwijlen in tegenwoordigheid van een 11-jarig meisje, uit het eerste huwelijk van de vrouw. Zoo geschiedde ook Maandagavond. Terwijl de vrouw en haar dochtertje in het keukentje de tafel hadden gedekt en zouden gaan eten, kwam de man thuis. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank en mede daardoor vielen er reeds dadelijk woorden, met het ge volg, dat het meisje ijlings het huis verliet. Zoo heftig laaide de ruzie op dat de man, die in het gangetje naar de keuken stond, zijn vrouw, al scheldend en vloekend een kop en schotel naar het hoofd gooide en plotseling met groote stappen op haar toetrad, klaar blijkelijk om haar te lijf te gaan. De vrouw greep in haar angst het eerste het beste voor werp, dat op tafel lag; in dit geval een groot slagersmes. Zij maakte daarmede een steken de beweging naar haar man, welke steek hem in de hartstreek trof. Wankelend liep hij naar een kamer, welke aan een commensaal was verhuurd en die zich, gewend als hij was aan de huiselijke ruzies, niet vertoond had. Deze zag echter onmiddellijk dat er een ernstig drama was geschied en hielp het slachtoffer op den divan. De getroffene, die zwaar adem haalde, was niet meer in staat een woord te zeggen. De commensaal begaf zich daarop naar buiten en waarschuwde op het Kadijks- plein een agent, die onmiddellijk met hem meeging. Inmiddels had ook de vrouw, die niet wist, dat haar echtgenoot er zoo ernstig aan toe was, de woning verlaten om de hulp van een dokter in te roepen. Toen zij met den geneesheer terugkwam, zag deze dadelijk, dat menschelijke hulp hier niet meer kon baten. Zonder een woord gezegd te hebben, is het slachtoffer aan zijn verwonding bezweken. De vrouw werd aangehouden en naar een politiebureau overgebracht. Ofschoon de vrouw zeer nerveus was, gaf zij bij het verhoor om standig op alle vragen antwoord. Zij deelde o.m. mede dat het geheele drama zich in en kele seconden had afgespeeld en dat zij uit zelfverdediging had gehandeld. Zij is na haar verhoor in arrest gesteld en zal waarschijnlijk morgen aan de Justitie, die mede op de hoogte van het gebeurde was gebracht, worden over geleverd. VRIJSPREKEND VONNIS BEVESTIGD. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den koopman A. J. M„ uit Rotterdam en bevestigd het vonnis van de rechtbank te Den Bosch, waarbij M. van valschheid in geschrifte, tweemaal ge pleegd, frauduleus bankroet en medeplichtig heid aan brandstichting te Kaatsheuvel werd vrijgesproken. Export van peulvruchten. Prijsverschil tusschen koop en verkoop voor export. Het dagelij ksch bestuur der Stichting Ne derlandsche Akkerbouwcentralé brengt ter kennis van alle bij de Stichting georgani- seerden, dat het heeft besloten, uitsluitend ten opzichte van onderstaande soorten van peulvruchten, welke na 1 Januari naar het buitenland verkocht zijn en daarna uit Ne derland uitgevoerd worden: te bepalen, dat de prijs, waarvoor de Stich ting een der onderstaande soorten van peul vruchten, waarvan de uitvoer ingevolge het crisis-akkerbouwbesluit 1934 slechts aan haar is toegestaan, bij uitvoer koopt, het achter die soort vermelde bedrag per 100 K.G. hooger zal zijn dan de prijs, waarvoor zij deze producten wederom verkoopt, te weten a. boerengeschoonde en dubbel geschoon de inlandsche groene erwten van den oogst 1934 f 2.—; b. handgelezen en bandgelezen inlandsche groene erwten van den oogst 1934 f 2.50; c. in Nederland gepelde en tevens aldaar gepolijste, alsmede in Nederland gesplitste inlandsche groene erwten van den oogst 1934 f 3; d. dubbel geschoonde inlandsche schok kererwten van den oogst 1934 f3; e. handgelezen inlandsche schokkererwten van den oogst 1934 f 3.50; met dien verstande: I. dat ten opzichte van uitvoer naar Frank rijk het prijsverschil wordt vastgesteld op de helft van de bovenstaande bedragen; II. dat dit besluit alleen van toepassing zal zijn op peulvruchten, welke voldoen aan de vereischten, gesteld in het „Reglement Aan koop Inlandsche Peulvruchten" der Stich ting en afkomstig zijn van een als inkooper van peulvruchten bij de Stichting georgani seerd; III. dat dit besluit niet van toepassing zal zijn: 1. bij uitvoer van hoeveelheden beneden 100 K.G.; 2. bij uitvoer uit krachte van een mono polie-overeenkomst, waarbij een uitvoermach tiging met afschrijving, overeenkomstig het daaromtrent bepaalde, wordt verleend: 3. bij uitvoer naar Duitschland, Insluipers maken 4000 buit. Buitengewoon brutaal stukje. Tijdens afwezigheid van de bewoners heb ben een of meer tot nu toe onbekend geble ven personen in de eerste uren van den Maan dagmiddag zich door insluiping toegang ver schaft tot de tweede etage van een woning aan de J. P. Heysstraat te Amsterdam. De dieven hebben daar kasten en laden onderzocht, het geen hun de rijke buit van f4000 aan bank biljetten heeft opgeleverd. NEDERLANDSCHE MATROZEN BIJ DEN PAUS. Reuter meldt ons uit de Vaticaansche stad, dat de Paus dertig matrozen, behoorende tot de bemanningen van de K XVI en de K XVII tot den handkus heeft toegelaten, Zooals gemeld, zijn beide onderzeebooten te Napels gearriveerd, op weg naar Nederlandsch- Indië. Vandaag vertrekken zij vandaar. De Nederlandsche zeelieden, onder wie zes officieren, stonden onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse A. H. I. Kramers. De Paus herinnerde in een toespraak aan den roem der Koninklijke Nederlandsche ma rine. In het bijzonder wees de Paus op de be- teekenis van admiraal Maarten Harpertsz. Tromp. INAUGURATIE MR. H. R. HOETINK. Rede over: „De achtergrond van het Romeinsche Recht". Maandagmiddag heeft Mr. H. R. Hoetink, benoemd tot gewoon hoogleeraar in het Ro- meisch recht en zijn geschiedenis en de bur gerlijke rechtsvordering aan de Gemeente universiteit te Amsterdam zijn hoogleeraars- ambt aanvaard met het uitspreken van een rede in de aula welke rede tot titel droeg- „De Achtergrond van het Romeinsche Recht". Spr. zeide te willen t-rathten, zijn gehoor een indruk te geven van den achtergrond van het Romeinsche recht, zooals hij deze ziet. Tengevolge van de al te scherpe scheiding, die tusschen Romeinsch publiek- en privaat recht gemaakt is.% heeft de legende voet kun nen vatten van het individualistisch, onsociaal ja „absoluut" karakter van het Romeinsch eigendomsbegrip. Het Romeinsch publiekrecht kende rechtsfiguren, die men in 't privaat recht niet alleen niet tegenkomt maar die daar voor onmogelijk golden en men door de een zijdige aandacht voor het privaatrecht langen tijd als onromeinsch en dus eigenlijk als juridische wangedrochten heeft beschouwd: de onmiddellijke vertegenwoordiging en de reaallast Kunnen de Latijnsche philologie en de ken nis der niet juridische schrijvers als hulp wetenschappen voor de studie van het Ro meinsche recht worden aangemerkt, de ware achtergrond van het Romeinsche recht wordt gevormd door de geestelijke cultuur en de eco. nomische en sociale toestanden van de ge meenschap, waarvoor dit recht gold. Moord op den Chineeschen shipping-master. Vonnis der rechtbank door het Hof bevestigd. De 26-jarige Chineesche stoker S. T. is dooi de rechtbank te Rotterdam wegens moord, ge pleegd op 24 Augustus j.l. op den shipping master Yuit Chin Chan, veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. (De eisch van 't O. M. luidde 10 jaar). Het Haagsche hof heeft Maandag het vonnig der Rotterdamsche rechtbank be vestigd. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Herdenking 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Bond van Jonge Liberalen werd Za terdag een herdenkingsbijeenkomst gehouden in het Seinpost-theater te 's-Gravenhage, waarop eenige bekende liberalen het woord gevoerd hebben. De voorzitter, mr. H. L. v. Zanten, hield een lustrumrede, nadat alle aanwezigen het Wil helmus gezongen hadden en de heer v. Zan ten het verlies van minister Kalff herdacht had, welke woorden staande werden aange hoord. Spr. meende, dat men gerechtigd was dit 10-jarig bestaan met eenigen ophef te vie ren. Want 10 jaren in de politiek beteekent wat vroeger een tijdvak van 50 jaren uit maakte. Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van den Vrijheidsbond voerde vervolgens het woord. Hij prees den moed van den Bond om het 10- jarig bestaan op deze wijze te vieren. Namens den Vrijheidsbond wenschte hij den Bond van jonge liberalen geluk. Mej. dr. M. J. Baale, vice-presidente van den Vrouwengroep, sprak vervolgens gelukwen- schen uit. Dr. N. J. C. M. Kappeyne v. d. Coppello ver telde één en ander uit de geschiedenis van het jonge liberalisme. De heer D. J. A. Geluk voerde het woord namens de Vrijz. Dem. Jongerenorganisatie. In den strijd der beide jongerenorganisaties zag spr. veel, dat parallel loopt. DE K xvin. De commandant van de K XVin seinde gisteren: Ware plaats om 12 uur 18 gr. 39 min. Zuid en 38 gr. 35 min. West. Alles wel. DE „ASIATIC" WORDT NAAR HAMBURG GESLEEPT. Hen Engelsche s.s. „Asiatic", dat bij de Eierlandsche Gronden averij aan de stuur inrichting had opgeloopen en dat te Helder is binnengebracht zal naar Hamburg worden op gesleept. De vertegenwoordiger van Lloyds Agency had een inschrijving voor het sleepen naar Hamburg geopend en het resultaat is geweest, dat het werk is gegund aan de reederijen Wijs mueller en Doeksen samen. De sleep, die on geveer drie etmalen zal duren, zal worden ver richt door de sleepboot „Drenthe" van de firma Wijsmueller en de „Holland" van de firma Doeksen. (Adv. Ingez. Med.) Badpaviljoen dreigt te verzinken. Ernstige duinafslag op West-Ameland. Ten gevolge van den Noordwesterstorm dei- laatste dagen en de daarmede gepaard gaan de hooge watervloeden is de duinafslag op Westelijk Ameland van dien aard, dat het Badpaviljoen van Lublink (eigendom van de N.V. Noordzeebad Hollum) gevaar loopt door de zee verzwolgen te worden. De duinenrij tus schen paviljoen en strand is nog slechts 7 me ter en aanhoudend brokkelt deze nog af. Wil men nog iets redden, dan zal ten spoedigste tot afbraak moeten worden overgegaan, daar een groote watervloed de duinen zoodanig kan doen afnemen, dat het gebouw onder mijnd wordt en in zee verzinkt. WAAROM STAGNATIE IN SLUISBOUW? De heer Van den Tempel heeft aan den Minister van Waterstaat a.i. de volgende vra gen gesteld: 1. Wil de Minister mededeelen, welke over wegingen de Regeering hebben geleid bij haar besluit om niet over te gaan tot de gunning van het bestek der nieuw te bouwen sluis bij Wijk bij Duurstede, behoorende tot de in voor bereiding zijnde nieuwe scheepvaartverbin ding AmsterdamBoven Rijn, en in het bij zonder, of deze overwegingen verband hou den met voornemens om dezen sluisbouw, al thans voorloopig, geen voortgang te doen hebben? 2. Is er reden, om te duchten, dat thans ook de uitvoering van de overige werken op het baanvak JutphaasWijk bij Duurstede zal worden opgeschort en dat dientengevolge het tot stand komen van de nieuwe hoofdverbin ding met den Boven Rijn, waartoe immers dat baanvak behoort, zal worden vertraagd? 3. Zoo redenen van technischen aard tot dezen gang van zaken hebben geleid, mag dan worden verwacht, dat, óók met het oog op het groote belang van economisch-verant- woorde werkverruiming, er krachtig naar zal worden gestreefd, dezen sluisbouw en de ove rige werken zoo spoedig mogelijk voortgang te doen hebben? Verdachte brand in café. Officier acht brandstichting bewezen. Eisch tegen moeder en zoon twee en een half jaar. Maandagmiddag zette de buitengewone Ka mer der Arr. Rechtbank te Amsterdam de be- handelinge voort van de strafzaak tegen de bewoners van café Hulmbach aan de Cein tuurbaan aldaar, een 51-jarige caféhoudster en haar 24-jarigen zoon, verdacht van brand stichting. In de woonruimten, die gelegen zijn op de derde en vierde étage van het café Kulmbach is Vrijdagavond 3 Augustus te half elf brand ontdekt. Het vuur bleek te woeden in de bed den en portieres van verschillende daar gele gen woonvertrekken, die door de eigenaresse van het pand als pensionruimte zijn inge richt. De brandweer was het vuur weldra meester, zoodat het geen uitslaande brand werd. De brand bleek op verschillende plaatsen tegelijk te zijn uitgebroken; het was duidelijk, dat men hier met brandstichting J.e doen had. Op het moment, dat de brand uitbrak, was op de eerste étage een huishoudelijke N. S. B.- vergadering, het was juist pauze toen het vuur werd ontdekt. Aanvankelijk werd het bericht rondgestrooid, dat politieke tegenstanders van de N. S. B. niet vreemd zouden zijn aan de brandstichting. Later bleken deze geruchten op fantasie te berusten. Korten tijd na den brand arresteerde de politie de caféhoudster en haar zoon, zij zijn echter eenige dagen la ter weer in vrijheid gesteld. Op 27 December stonden de verdachten te recht, doch de behandeling werd na een uit voerig onderzoek geschorst tot Maandag, daar enkele getuigen niet waren verschenen, De verdachten ontkenden den brand te heb ben gesticht. Uit de verklaringen op de eerste zitting afgelegd, heeft een assuradeur ver klaard, dat de schade f1100 a f1200 bedroeg; de waarde omstreeks f 2500 en de verzekering bedroeg f 6000 Ook staat vast dat de caféhoud ster al eenige malen brand heeft gehad. Volgens een buurman, wiens achterkamer uitzicht heeft op de achterzijde van het café. was de zoon van de caféhoudster vlak vóór den brand op een kamertje op de vierde verdieping, waar het vuur ook heeft gewoed. Een ex-kellner van het café heeft ver klaard, dat de zaak slecht liep en de zoon zich wel eens over brandstichting heeft uitgelaten. Andere getuigen wisten te vertellen, dat de caféhoudster zenuwachtig was. Een notaris uit Velsen, die verschillende za ken voor verd. had behandeld, zeide, dat haar financieele toestand eerder zeer goed dan slecht te noemen was. Beide verd. hielden hun onschuld vol. De Officier1 van Justitie achtte brandstich ting bewezen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de brand door anderen dan verd. is ge sticht. Niemand had daar belang bij. Onaan nemelijk noemt spr. het, dat politieke tegen standers den brand hebben gesticht. Een brandstichter zou zich zeer moeilijk uit de voeten hebben kunnen maken. Niemand heeft een verdachte persoon zien vluchten. Een aanwijzing vindt men tevens in het feit dat verd. zeer hoog was verzekerd. De tweede étage was b.v. voor f 30.000 .verzekerd, de taxa tiewaarde was f 10.000. Ook de andere étages waren veel te hoog verzekerd. Ook is het niet de eerste brand, welke ver dachte heeft gehad. Er zijn reeds eerder klee- ren van verd. verbrand en ook in een perceel waar zij woonde is brand geweest. Zij is een recordhoudster op het gebied van brandjes. Brandstichting komt den laatsten tijd her haaldelijk voor en er dient verdachten een strenge straf te worden opgelegd. Spr. requireerde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van twee en een half jaar. „Trianon" gesloten. Wegens te hooge lasten. Naar wij vernemen heeft als gevolg van fi nancieele moeilijkheden het bekende café restaurant „Trianon" aan het Leidscheplein te Amsterdam Maandag zijn deuren voor het publiek gesloten. Het uit ongeveer vijftig per sonen bestaande personeel, van wie verschei- denen van de opening in 1912 bij dit bedrijf werkzaam waren, is hierdoor werkloos ge worden. In een onderhoud, dat wij naar aanleiding van deze kwestie gehad hebben met den di recteur van „Trianon", den heer Th. Meer man. die mede door zijn bestuursfunctie bij „Horecaf" in het café en restaurantbedrijf veel bekendheid geniet, deelde deze ons mede, dat de hooge lasten, die op het bedrijf rusten, niet meer opgebracht kunnen worden. PINGUÏN CONTRA PENGUIN. AMSTERDAM, 28 Januari. Door den sigarenhandel Schild in de Vijzelstraat alhier, een kort geding aanhangig gemaakt over een merkkwestie. Door bovengenoemde firma worden reeds jarenlang sigaretten, sigaren en tabak in den handel gebracht, onder het merk Pinguin. Door de Turmacfabrieken zijn eenigen tijd geleden „Menthol Cooled" sigaretten uitge bracht, die den naam „Penguin" voeren. Het verschil in naam zit dus in één letter en ken nelijk wordt dezelfde vogel bedoeld. Eén aanmaning van de zijde van de fa. Schild had geen resultaat. In kort geding voer de mr. J. de Vrieze. optredende voor de Tur macfabrieken aan, dat er wellicht inbreuk was gemaakt op het gedeponeerde merk, doch dat door een verbod groote schade voor de Turmac fabrieken zou ontstaan. Voorts meende pl. dat het merk voor de tegenpartij niet van groote waarde was. Pl. concludeerde tot afwijzing van den eisch. Mr. Stoppelstein, optredende voor den heer W. Schild, voerde aan, dat eischer reeds jaren het merk voor sigaretten, sigaren en tabak voert. Het merk: „Penguin" is in tegenstelling met dat van eischer niet ingeschreven. Pl. drong aan op toewijzing van den eisch tot voeren van het Penguin merk voor ae de Turmacfabrieken. De president, mr. Huysinga, vonnis wijzend, sprak het gevraagde verbod uit. overwegende dat het vast stond dat inbreuk op het merk was gemaakt. De Turmac kan niet volstaan met het aan bieden van een schadevergoeding, doch zal het voeren van het merk moeten staken. De schade, die de Turmac lijdt heeft ze, volgens den president, aan zichzelf te wijten. Voorts werd de Turmac veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op f 65. TWEE AUTO'S ÉN TWEE GEVELS. Te Oegstgeest moesten in het gedeelte van Dorpsstraat, waar deze het smalst is. twee vrachtauto's, resp. toebehoorende aan de firma de V. te Beverwijk en J. G. B. te Zand- voort, voor elkander uitwijken. In volle vaart passeerden deze auto's de straat vlak langs de aldaar staande panden. De auto van de fa. de V. kwam daarbij in botsing met den voor gevel van een schuur van de wed. van Rijn; de gevel werd geheel ingereden. De auto van B. kwam in botsing met den voorgevel van het woonhuis van de familie de Jong. Beide perceelen werden daarbij zeer gehavend en de auto's zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Prof. Barth komt naar Utrecht Zijn colleges zullen alleen voor theologen ^oegankelijk zijn. Prof. dr. Karl Barth komt gedurende de komende maanden te Utrecht een cursus geven in dogmatiek. Deze colleges, welke zul len gegeven worden in het Gebouw voor K. en W„ zullen alleen toegankelijk zijn voor theologische studenten en predikanten en bin nen veertien dagen een aanvang nemen. WINTERHULP TE ENSCHEDé BESTOLEN Te Enschedé hebben inbrekers hun slag ge slagen m de magazijnen van de semi-gemeen- telijke instelling winterhulp, welke instelling den werkloozen tegen wekelijksche afbetaling kleeren. schoeisel enz. verstrekt. Uit de magazijnen, welke in een leegstaan de Openbare Lagere School zijn onderge bracht, is een zeer groote partij schoenen, ma nufacturen en confectiegoederen gestolen. De waarde van het gestolene, welke zeer aan zienlijk is, kon nog niet worden nagegaan. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Handige visch. In het aquarium van de Londensche Zoo is een visch uit Siam, genaamd Schuttersvisch. Dit dier zwemt vlak onder het wateroppervlak, totdat het een insect boven het watqr ziet. Dan spuit het ineens een fijn straaltje water, waar door het insect getroffen wordt, valt en door de visch wordt opgepeuzeld. Zeventien jaar erna. In het St. Duhstan-instituut zijn in het af- geloopen jaar negentien personen, die tenge- volgen van in den oorlog opgeloopen kwalen geheel blind zijn geworden, opgenomen. In vijf gevallen was deze blindheid veroorzaakt door gifgas. Giraffehals-vrouwen. Nu Kwan, de jongste van de Giraffehals vrouwen die in haar dorp als de schoonheid wordt beschouwd, heeft een hals van 40 c.M. lengte. Een krasse familie. Carrie Bianca, een baby uit Indianola (Ver. Staten) kon zich verheugen in een uitgebreide familie. Ze is de dochter van Mrs. Grace Bianca. negentien jaar oud. De grootmoeder Mrs. Mary Colatta is veertig; de overgroot moeder Mrs. Grace Correro is negenenvijftig; de overovergrootmoeder, Mrs. Mary Mechatto is vierenzeventig en de betoverovergrootmoe- der Mrs. Mary Vincent is negenennegentig. „Als je eens laat in den nacht thuis kwam en je had maar één lucifer en je moest de kachel aanmaken, het gas en een sigaret aan steken. wat zou je dan eerst doen?" „De luci fer aansteken". Kleine wenken. Om de ramen mooi glanzend te krijgen, worden ze met een linnen doekje opgewreven na het zeemen. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 29 Januari: Het volgende adres is gericht aan de leden der Staten-Generaal: „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Nederlandsche Club te Brussel, vereeni- ging van de Nederlanders aldaar geves tigd, onder het Eere-Voorzltterschap van Z, E. Baron Gericke van Herwijnen, Z. M. gezant te Brussel. dat zij met leedwezen kennis geno men hebben van de ontbinding der Hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de interna tionale tentoonstelling te Antwerpen; dat adressanten niet mogen verzwij gen dat deze ontbinding en het onthou den van officieele deelneming aan die tentoonstelling, die het eventueel ge volg zou kunnen worden, eenen pijnlij ken indruk gemaakt hebben op alle klassen der Belgische maatschappij, waarvan de publieke pers slechts een een verzachten weerklank heeft ge vonden; Dat die indruk hier zoo veel te smar telijker geweest is, omdat de deelne ming ook vanwege Nederland een blijk van sympathie was, dat de Belgische Natie verwachtte, na aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning in Mei 1884 zoo eene luisterrijke en hartelijke ontvangst bereid te hebben. dat de nauwere aaneensluiting van België en Nederland op het gebied der wederzijdsche belangen en met name op dat van handel, nijverheid en land bouw, blijkens de jongste gebeurtenis sen, een volkswensch uitmaakt in beide landen; dat België geen offers van geldelijken of anderen aard geschroomd heeft, om die meer innige betrekkingen tusschen beide zusternatiën in het leven te roe pen en van zijne medewerking waar het Nederlandsche belangen geldt te doen blijken. Hetwelk doende: adressanten u eerbiedig verzoeken als nog de Regeering m staat te stellen, door het toestaan van een subsidie, te voorzien in het benoemen eener com missie, welke zich zoude hebben te be moeien a. Met de zorg voor de algemeene be langen der Nederlandsche inzenders en het bepleiten dier belangen bij de In ternationale jury. b. Met de zorg voor een waardig uiter lijk der Nederlandsche afdeeling. De Nederl, Club te Brussel, De Secretaris, Get.: J. W. SWARTH. De Voorzitter, Get.: G. DE JAGER. Door onze lens gesnapt. DE HEER H. HEIDSTRA. De heer H. Heïdstra werd geboren in Fries land, 16 Juni 1881 en werd opgeleid voor de bouwvakken. Toen hij 18 jaar was. ging hij Friesland uit, om in Amsterdam op verschil lende groote architectenbureaux te gaan wer ken. Later werkte hij o.m. ook te Hilversum. In 1917 verliet hij die plaats, om zich te Scho ten als architect te vestigen. Van 1923 tot 1927 maakte hij deel uit van den Raad van Schoten. Na de annexatie werd hij lid van den Haarlemschen Raad. Gedurende tal van jaren heeft de heer Heidstra zitting gehad in het bestuur der afd. Haarlem van „Het Witte Kruis", zeer onlangs heeft hij voor deze functie bedankt. NED. CHR. RE1SVEREENIGING. Onder presidium van dr. A. v. Deursen uit Groningen is in hotel Ponsen te Dordrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de Ned. Chr. ReisvereenigingL De jaarverslagen van secretaris en penning meester, de heeren H. A. Dijkstra, den Haag en M. J. H. Breebaart, Bussum werden goed gekeurd. Het ledental daalde van 13.888 op 1 October 1933 tot 13.218 op 30 Sept. 1934. Dit leden verloop moet de crisis geweten worden. De vereeniging telt nu 2S. afdeelingen. Een groot aantal vereenigingsreizen werd ook nu weer georganiseerd. De- rekening van den penning meester sluit met n' batig saldo van f 1.714.91, Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Hilversum, althans in een der plaatsen in het Gooi te houden. De aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren dr. A. v. Deursen te Groningen; H. v. d. Tol te Rotterdam en M. J. H. Breebaart te Bussum, werden allen herkozen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5