Engeland vraagt Japan om opheldering „De Vier Müllers" wordt voorbereid. THIJS IJS EN DE ONZICHTBARE PRINS T>u Radio-Programma DINSDAG 29 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Britsche gezant te Tokfo bij den minister van buiten- iandsche zaken. „Japan eischt een juiste grensbepaling". China beschuldigd van anti-Japansche actie. Verklaring over het einde der incidenten in strijd met de feiten. UUT DUT AMrDTTl^CTE1 MTCT TW/c Januari waren wij bij den grijzen rijkspresi- nn, 1 Dili_^/\l\OKlJrO 1 n, IN illU Wo dent heel kort slechts, want de heele kabi- JAPAN. De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft een bezoek gebracht aan den waarnemenden minister van buiten- landsche zaken Shigemitsu en hem verzocht om opheldering omtrent de Japansche bedoelingen in China als mede over de gebeurtenissen aan de Mandsjoerijsch-Chineesche grens. Shigemutsu verklaarde, dat Japan ter ver zekering van den vrede een nauwe samenwer king met China wenscht. "Voorwaarde is ech ter de staking der anti-Japansche beweging in China, die tot nog toe elke toenadering onmogelijk had gemaakt. Indien overeen stemming tot stand zou komen, zou Japan in de toekomst China met alle krachten steu nen. De incidenten aan de Mandsjoerijsche grens in verband met Binnen-Mongolië zijn bijgelegd zeide de gezant. Een juiste grens bepaling is in deze gebieden echter noodza kelijk. Mandsjoekwo verwacht, dat de Sovjet-Unie en China bereid zijn tot onderhandelingen over een definitieve vastlegging van de gren zen. Mandsjoekwo heeft niet de bedoeling zich uit te breiden, doch zal binnen haar hui dige grenzen blijven. De Japansche politiek tegenover China staat thans op den voorgrond der belangstel ling. De geheele pers bespreekt de onderhan delingen te Nanking, die klaarblijkelijk vér strekkende bedoelingen op politiek, econo misch en militair gebied hebben.Klaarblijkelijk wil men 'n nauwe aaneensluiting bereiken tus- schen Japan, China en Mandsjoekwo, met krachtige uitsluiting van Europeesche of Ame- rikaansche belangen. De bladen eischen, dat een Japansch-Chineesch verdrag tot stand zal komen zonder inmenging van andere mo gendheden. Japan wil China financieel en economische steu.nen aldus Shigemitsu. De Japansche pers wenscht zelfs eiken invloed van den Volkenbond uitgeschakeld te weten. Daarom zullen ook de officieele onderhande lingen pas tegen het einde van Maart, na het uittreden van Japan uit den Volkenbond be ginnen. Al heeft men tot nog toe geen bevestiging van deze ver-strekkende plannen, toch schijnen in het bijzonder Engeland en de Vereenigde S/aten de gebeurtenissen met groote belangstelling te volgen, wat uit het bezoek van den Britschen ambassadeur te Tokio blijkt. Deze belangstelling geldt vooral het onder houd van den Japanschen militairen attaché generaal Suzuki met Tsjang Kai Sjek en van de Japansche militaire gevolmachtigden te •Peking en Kalgan met de Chineesche autoriteiten aldaar. In politieke kringen ziet men in het feit, dat de onderhandelingen die over Mandsjoerijsche aangelegenheden met China en de Sovjet-Unie worden ge voerd de bedoeling om met deze landen tot een regeling der ouderlingen verhoudingen te komen. In tegenstelling tot de officieele Japansche verklaringen, gelijk bovenstaande, volgens welke de incidenten in het Oostelijk deel van de provincie Tsjahar inmiddels zouden zijn bijgelegd, wordt hier bekend, dat Japansche en Mandsjoerijsche troepen over een breed front verder de provicie Tsjahar binnendrin gen en reeds de stad Koeyoean bezet hebben. Volgens berichten uit Kalgan zijn Chinee- schte versterkingen in de richting van Toesji kau gedirigeerd. Gevechten van grooteren om vang zijn tot dusverre slechts vermeden door de omstandigheid, dat de zwakke Chinee sche strijdkrachten overal zich hebben teruggetrokken. Wat de gebeurtenissen bij het meer Boeir Nór aan de grens van buiten-Mongolië en Mandsjoekwo betreft, zouden Mongoolsche kringen hebben vernomen, dat de eerste ge wapende botsing in de nabijheid van genoemd meer bij Borinsoemoe heeft plaats gehad. Uit dezelfde kringen verluidt, dat krachtige bui ten-Mongoolsche troepenafdeelingen reeds sinds weken van. uit Oerga Oostwaartsch op rukken. ZuicUAmerika, Onregelmatigheden in Uruguay. Uit Montevideo, 28 Januari: Het is onrustig in Uruguay. Gewapende rebellen zijn over de grens gekomen. De wegen, welke naar de hoofdstad leiden, worden streng bewaakt. Herrera heeft verklaard, dat de president der republiek den steun heeft der nationale Pain1Jhet bijzonder in het departement Cane- lones is het onrustig geweest. Telefoonkabels zijn vernield. Te Colonia hebben de autoritei ten vrachtauto's gerequireerd voor het trans port van troepen. De politie is op zoek naar de leiders der revolutionnaire beweging. De poli tie is den toestand meester. (V.D.) Duitschland. Cloering doet mededeelingen over Von Schleicher. Ter gelegenheid van den tweeden verjaar dag v ar de nationaal-socialistische revolutie heeft -*e minister-president van Pruisen, ge neraal Goering, een interview toegestaan aan een correspondent van de „Völkische Beo- bachter". Generaal Goering vertelde o.a.: Den dab voor den 30sten Januari waren wij allen tot het uiterste gespannen, Het liet zich aanzien, dat op het laatste oogenblik al onze moeiza me voorbereidingen zouden teniet worden gedaan door een staatsgreep van Von Schlei cher. Den 29sten 's middags was alles in de puntjes geregeld, 's avonds hoorden wij ech ter. dat de rijksweer gemobiliseerd zou wor den en dat Von Schleicher een revolutie in den zin had om de regelmatige regeeringsvor- ming te verstoren. Dat beteekende dus strijd tot het allerlaatste. De leider zorgde er ech ter voor ,dat dit plan onmogelijk werd ge maakt. Om 11 uur 's morgens op den 30sten netsvorming duurde maar toen was het reeds beslist. zeven minuten, jpaojje. Vonnissen geveld. Naar Reuter uit Barcelona meldt, heeft de krijgsraad vonnis gewezen ten opzichte van 215 boeren en leden van de vereeniging der Catalaansche jeugd, die den 6den October zijn aangehouden, toen ze van verschillende pun ten van Catalonië uit naar Barcelona opruk ten. ingevolge den oproep van een lid van de Catalaansche regeering. Er zijn 39 personen vrijgesproken en 176' veroordeeld tot gevange nisstraffen van zes maanden tot drie jaar. Het vooronderzoek tegen den socialistischen afgevaardigde Menendez die beschouwd wordt als een der hoofdleiders van de revolutionai re beweging in Asturië, is geëindigd. Het proces zal half Februari plaats hebben. Tegen hem zal de doodstraf worden geëischt, benevens een schadevergoeding van 100 mil- lioen pesos. Genève. Soc.-dem. partij herziet haar standpunt inzake de lands verdediging. Het Zaterdag en Zondag te Luzern gehou den buitengewoon congres van de Zwitsersche sociaal-democratische partij heeft een beslis sing genomen met betrekking tot de reeds sinds langer dan een jaar in de partij bestaan de strijdvraag of 't volstrekt negatieve stand punt omtrent de landsverdediging behoorde te worden gehandhaafd. De meerderheid van het partijbestuur aldus de N. R. Crt. had een wijziging van het plan voorgesteld, waardoor de noodzakelijkheid van een gewa pende grensverdediging ter bescherming van de Zwitsersche democratie tegen fascistische invallen en voor de handhaving der Zwitser sche neutraliteit zou worden erkend. Voortaan zal iedere door de regeering voorgestelde maatregel in het belang van de landsverdedi ging niet meer principieel worden afgewezen, doch in ieder bizonder geval zal de doelmatig heid van het voorstel worderj beoordeeld. Dit voorstel van de meerderheid van het partij bestuur werd heftig door den linkervleugel bestreden, waartoe Nicole (Genève) en Schnei der (Bazel) behooren. Het slot van de discus sie was, dat de meerderheid van het partij bestuur een kleine overwinning behaalde. De herziening van het militair gedeelte van het partijprogram werd aangenomen met 362 te gen 294 stemmen, zoodat de Zwitsersche soc.- dem partij van nu af aan de noodzakelijkheid van landsverdediging ter bescherming der de mocratie en handhaving der neutraliteit van het land erkent. Saartroepen en regeerings- commissie vertrekken gelijktijdig. Vragen in het Britsche Lagerhuis. Op een desbetreffende vraag van het Lager huis, deelde de Britsche minister van buiten- landsche zaken mede, dat de juiste datum, waarop de internationale troepen uit het Saargebied zullen vertrekken, nog niet is vastgesteld. Sir John Simon zeide, dat men verwachtte, dat de verschillende contingenten terzelfder tijd zouden vertrekken als de re- geeringscommissie, wanneer deze het gezag over het Saargebied aan de Duitsche autori teiten zou overhandigen. De regeling zou, naar verluidt, besproken worden tusschen den op perbevelhebber, de regeeringscommissie en de commissie voor het Saargebied van den Vol kenbond. In het Lagerhuis is verder door een lid van Labour gevraagd welke maatregelen getroffen zijn met betrekking tot de vrije uittocht van die personen, die het Saargebied in verband met het plebisciet willen verlaten. De minister van buitenlandsche zaken, Si mon. antwoordde daarop: „Mij is medegedeeld, dat dezen lieden bij hun vertrek geen hinder palen in den weg worden gelegd. Eenigen van hen verlaten natuurlijk reeds thans het Saar gebied. ZooaLs bekend is heeft de Duitsche regeering eenige beloften gegeven en wij kun nen met alle recht verwachten, dat deze be loften gehouden zullen worden. Frankrijk beperkt den toevloed van emigranten. Naar gisteren te Saarbrucken bekend ge maakt werd, mogen nog slechts die emigran ten uit het Saargebied Frankrijk binnentrek ken. die aldaar bloedverwanten hebben, over voldoende middelen beschikken om geruimen tijd op eigen kosten in Frankrijk te leven, in Fransche ondernemingen werkzaam zijn ge weest, werkelijk gevaar loopèn in het Saar gebied, wier kinderen de Fransche school in het Saargebied hebben bezocht of die vroeger :n het vreemdelingenlegioen hebben gediend Elk kwartier een doode Amerika's verkeersbalans over 1934. Hoe buitengewoon veel verkeersongelukken in de Vereenigde Staten voorkomen, blijkt uit een zoo juist gepubliseerde statistiek van de Amerikaansche Reisverzekeringsmaat schappij. In 1934 kwamen in Amerika 36.000 auto-ongelukken voor elk kwartier werd een oersoon gedood en om de 31 seconden werd :emand gewond. De lijst van doodelijke ver keersongevallen is 16 pet. grooter dan die van 1933. GEEN VEPJ.OVTNG VAN PRTNS FRE-DERIK VAN DENEMARKEN? Het bericht van ..Berlingské Tidende" over een aanstaande verloving van den kroonprins van Denemarken wordt te Kopenhagen offi cieel tegengesproken, AAN GROOT CN KLEIN CO.ftO. VOID. VOOP 1 MA AMD NEDEBl. PA8RIKAAT HET IDEALE VERSTERWNGSMIDDEl! (Adv. Ingez. Med.) Verder verhoor in de zaak- Hauptmann. Tegenstrijdige verklaringen van den verdachte. Maandag is in het proces te Flemington het kruisverhoor van Hauptmann voortgezet. De attorney-general wees op zekere schrijf fouten, zoowel in het door Hauptmann bij gehouden kasboek, als op de bankbiljetten, welke als losgeld waren betaald. Hieruit zou blijken dat de ontvoerder een buitenlander moest zijn. Hauptmann gaf toe, dat hij Lsidoor Fischer pas heeft leeren kennen na de ontvoering. Op de vraag van den attorney-general in zake het schrijven van den losgeldbrief, antwoordde Hauptmann ontwijkend. Toen Hauptmann bestreed het telefoonnummer en het adres van Dr. Condon op een plank te hebben ge schreven, verklaarde de artorney-general, dat Hauptmann indertijd had gelogen. Hierop interrumpeerde Hauptmann: Houdt op, u hebt ook mij in deze rechtzaak belogen. Verloren goud nog niet terecht Wel een koffer met kleedingstukken gevonden Uit Londen 28 Januari: Het bericht van de „Evening Standard" inzake het vinden van de uit het vliegtuig gevallen baren goud wordt te gengesproken. De nasporingën worden voortge zet; voorts wordt gemeld, dat een koffer, die heeft toebehoord aan een der passagiers van 't toestel Maandagmorgen in de nabijheid van Abbeville in Noord-Frankrijk is gevonden. Volgens berichten uit Parijs wordt inderdaad bevestigd, dat de in de bocht van de Somme ge vonden koffer, inderdaad afkomstig is van het Engelsche vliegtuig, dat onderweg zijn goud lading heeft verloren. In de koffer, die een vis- scher uit het vliegtuig zag vallen,, zaten klee dingstukken met den naam Waldteufel. Andere voorwerpen, die uit het vliegtuig afkomstig zou den kunnen zijn, zijn tot dusver op Fransch ge bied niet gevonden. OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI EISCHT TOTNUTOE 47 DOODEN. MARKS, (Missouri), 29 Januari. Het aantal doodeh bij de overstroomingsramp in het Mis- sissippi.gebied bedraagt thans 47. Driekwart van. dén veestapel van deze streek is omge komen. HITTEGOLF IN CHILI! In Midden-Chili heerscht op het oogenblik een hittegolf. Te Chilian steeg de tempera tuur tot 111 graden. Filmkunst. Nederlandsche artisten naar Weenen. Herman Bouber aan den arbeid. IN HET PARKHOTEL IN HIETZING. V. 1. n. r.: J. Wilbrenninck, Rudolf Meinert, Herman Bouber en Mr. Van As. (Adv. Ingez. Med.) Weenen, 26 Januari. (Van onzen correspondent). In het Parkhotel in de fraaie Weensche buitenwijk Hietzing, waar al heel wat hoog geplaatste personages en wereldberoemde filmgrootheden zijn afgestegen, heerscht op het oogenblik een groote bedrijvigheid. Een van de kamers van het Mezzanin, zooals hier te Weenen de entresol oftewel eerste tus- schenverdieping van de meeste gebouwen genoemd wordt, is als een soort van kantoor en tegelijk ontvang- en vergaderkamer in gericht. De telefoon rinkelt voortdurend de juffrouw in het telefoonkamertje bene den heeft het druk genoeg om telkenmale al die gesprekken naar „Zimnier einunddreissig" door te geven!en steeds weer komen nieuwe menschen in dit vertrek de deur bin nen vallen. Hier is het hoofdkwartier opge slagen van de lieden, die dézer dagen een nieuwe film te Weenen zullen draaien, welke zoowel in het Duitsch als in het Nederlandsch zal worden opgenomen. De bekende filmman Rudolf Meinert zit hier met enkele leden van zijn staf en ook ziet men er dén pöpulairen Nederlandschen acteur "én regisseur Herman Bouber, die tal van paperassen voor zich heeft liggen, waarin hij druk bezig is. Hij zet het Nederlandsche draaiboek van de film „De vier Müllers" in elkaar, dat vrij bewerkt wordt naar het gelijknamige tooneelstuk, dat in ons land zoo vaak reeds met groot succes werd opgevoerd. Bouber en zijn helpers zijn geheel in hun werk verdiept Af en toe stijgt een luid gelach op, wanneer Bouber een leuke mop gevonden heeft, die hij dan aan de an deren vertelt Men wikt en weegt en men verheugt zich nu al op het effect, dat deze aardigheid op het publiek in de zaal zal moeten hebben, wanneer de film, eens kant en klaar, in de verschillende bioscopen op het witte doek zal loopen Men gnuift nu al van de pret van het publiek. De film wordt, zooals ik reeds gezegd heb, in twee talen opgenomen. Voor de Neder landsche versie komen verschillende Neder landsche acteurs en actrices naar Weenen, die hier op den vijfden Februari zullen arri- veeren. Rudolf Meinert vertelde mij, dat Jo- han Kaart, Jacques v. Bijleveldt, Adolphe Engers, Tilly Perrin-Bouwmeester. Cissy van Bennekom, Minny Erfmann en Gusta Chris- pijn-Mulder uit Nederland naar Weenen zul len komen en dat verder ook de Nederland sche tenor Johan Heesters, die hier te Wee nen aan de Volksopera verbonden is, waar hij steeds veel bijval vindt, in een van de voornaamste rollen aan het filmwerk zal meewerken. We zullen hier dus ïn het filmatelier van Schönbrunn, dat in een van de voormalige reusachtig groote én hooge broeikassen van het vroegere keizerlijke lustslot Schönbrunn is ondergebracht, een ware Hollandsche in vasie hebben. Aan het Duitsche deel van de film. die in het Duitsch den naam „Alles für die Firma" zal dragen, werken Duitsche en Oostenrijk- sche kunstenaars van naam mede. zooals Felix Bressart, Oscar Karlweiss, Otto Wall- burg, Alfred Neugebauer en Annie Rosar. Er zal buitengewoon intensief gewerkt ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Plotseling ziet onze kleine beer de pet en laarzen. „Prins Boudhart!" roept hij uit, terwijl hij in die richting vliegt. „Ik heb een mooie buit; want ik heb hier je oog. Zet die weer in je hoofd en ieder kan jq zien. Dan heb ik ook de geest die eens je zicht baarheid had geroofd." Hij reikt den prins hét oog snel aan en denkt: „Dit is het eind van al het getoover." moeten worden, want tegen het einde van Maart reeds zal de première van de film in Nederland plaats vinden. In het operettentheater Scala, dat vroeger Johann Strauss-Theater geheeten heeft en dat, nadat het dezen naam verloren had, ge durende een paar jaren bioscoop geweest is, is men dezer dagen begonnen niet de repe tities van een nieuwe operette, die de voor onzen tijd zeer zeker heel bijzondere merk waardigheid bezit, dat er geen jaz'z-muziek in voor komt. Het is een nieuw werk van den Weenschen componist Oscar Strauss, Das Walzer-paradies geheeten. Strauss schijnt met zijn werk terug te willenvgaan naar de sfeer, welke in zijn Walzertraum hing, met welke operette hij misschien meer succes ge had heeft dan met al zijn andere composi ties te azmen. Een walsmelodie vormt het hoofdmotief van de nieuwe operette, waar van hét libretto aan Louis Verneuil's Het Verdrag van Nizza ontleend is. De handeling speelt zich omstréeks het jaar 1912 in een villa in de Weensche buitenwijk Hietzing en te Karlsbad af, in een echt Oostenrijksch voor-den-oorlogsch milieu, in een tijd dus ook nog, toen de walsen nog niet heelemaal uit de mode waren. W. M. BEKAAR. WOENSDAG 30 JANUARI. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.; VARA-tooneel olv. W. v. Cap- pellen, Dr. F. M. Wibaut (lezing), J. Jong (orgel), G. Smit (viola) en J. Vogel (piano). 11.40 Gram.pl. 12.00 De Notenkrakers olv. D. Wins. 12.45 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano). 1.00—1.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kin deren. 5.30 „De Zonnekloppers" olv. C. Steyn. 6.30 RVU. Mevr. Dr. J. C. Proost—Thoden van Velzen herdenkt Prof. Dr. W. de Sitter. 7.00 Wielrenpraatje olv. C. Steyn, m.m.v. Gaby Ehrhardt (zang)8.00 SOS-berichten. 8.03 XX- ensemble olv. C. Steyn. 8.10 Gram.pl. 8.30 „De Flierefluiters" olv. E. Walis. 9.00 Gram-pl. 9.10 Orgelspel C. Steyn. 9.30 Het Residentie-orkest olv. P. v. Anrooy. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 Vervolg orkestconcert mmv S. Swaap (viool) en J. Devert (viola). 11.0012.00 Gra- mofoonmuziek. HUIZEN 301 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriflezing en meditatie. 8.159.30 Gra- mofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. L. Groe- nenberg. 11.00—12.00 Zang Suze Schönfeld Dribbel, mmv. H. v. Collem (piano) en gram.pl. 12.15 Gram.pl, 12.30 Kwintet olv. P. v. d. Hurk. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.00 Gram.pl. 3.25—3.45 en 4.00 Trioconcert mmv viool en viola. 5.00 Kinder uurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Lezing S. v. Otterloo. 8.00 Vaz Dias. Gram.pl. 8.15 Dr. W. H. Gispen: Heilige Tijden. 8.45 Chr. Gem. Zangkoor „Vol harding" te Bunnik olv. A. H. Willemse. 9.15 Cusus Dr. W. H. Gispen. 9.45 Vervolg concert. Om 10.00 Vaz Dias. 10.15 Orgelspel R. Parker. 11.0011.30 Gramofoonmuzi'ek. DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. Maclean. 12.50 Ch. Manning en zijn orkest. 1 50 Orgelconcert G. Thalben Ball. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Lezing. 3.35 Bournemouth Sted. Orkest olv. R. Austin, mmv M. Eisenberg (cello). 5.05 John Mac-Arthur Kwintet. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Handelconcert. 7.50 Gram.pl. 8.20 „The Queen of Cornwall", spel van Hardy, met muziek van R. Boughton. Mmv. het BBC-orkest en het Radiokoor olv. Coates. 9.50 Berichten. 10.20 Gershom Par- kington Kwintet. 11.2012.20 Casani-Club- orkest olv. Ch. Kunz. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Goldy-orkest. 8.20 „La Carmélite", van Hahn. Hierna: „Diver tissement pour une fête de nuit", van Hahn, Mmv orkest olv. Hahn. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 C. Rydahl's orkest. 7.20 Omroeporkest olv. Mahler. 7.55 Hoorspel. 8.20 Strauss-concert olv. Mahler. 9.40 Omroep- kamerorkest olv. Mahler. 10.1011.50 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7.30 Pianorecital H. Hoppe. 7.55 Vocaal con cert. 8.20 Concert door de Leib-Standarte Adolf Hitler. 9.20 en 10.05 Berichten., 10.20—11.20, Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6