Als zij spaarbankboekjes, banksaldi of 'n huisje hebben. Het gezichtspunt. Hit BdêméUisk 52e Jaargang No. 15829 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 31 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 150S4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie 'oij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De spanning stijgt in Uruguay. Slag tegen de zwaarbewapende opstandelingen voorbereid. MONTEVIDEO, 31 Jan. (Reuter). De re geering van Uruguay neemt krachtige maat regelen ter onderdrukking van de tegen pre sident Gabriek Terra' gerichte revolutie. Men verwacht dat een groote slag tusschen 2500 opstandelingen en 3000 man regeeringstroepen in het Noorden nabij de Braziliaansche grens in het district Cerro Chato onvermijdelijk zal zijn. De revolutionnairen zijn goed bewapend en schijnen over voldoende voorraden te be schikken om den strijd te kunnen uithouden. De regeering heeft artillerie en vliegtuigen naar het Noorden gedirigeerd, teneinde te trachten den opstand krachtig den kop in te drukken. Te Montevideo zelf zijn ongeveer 300 revolutionnairen gearresteerd. Pressard stierf aan zware longontsteking. Resultaat der sectie op het lijk. Uit de gerechterlijke sectie op het lijk van den overleden Franschen procureur-generaal Pressard is gebleken, dat Pressard overleden is aan een zware longontsteking De ingewanden van den overledene zijn langs bij zonderen toxicologischen weg on derzocht, hoewel uit de resultaten, die men tot dusverre heeft verkregen moét worden afgeleid, dat vergiftiging zoo goed als uitge sloten is. Hauptmann's vrouw getuigt. Tijdens de zitting van Woensdag van het proces te Flemington verklaarde de vrouw van Hauptmann, dat haar man in den nacht der ontvoering en in den nacht, waarin het losgeld was uitgeleverd bij haar geweest was. Ook op 26 November 1933, toen haar man •losgeldbankbiljetten zou hebben gewisseld in een bioscoop, is hij thuis geweest. Tenslotte verklaarde mevrouw Hauptmann nog, dat zij tezamen met haar schoonmoeder naar Duitschland was gegaan om den terugkeer van haar man naar Duitschland voor te be reiden. In het verdere verloop van de behandeling verklaarde een timmerman, zekere Carlston, die als getuige werd gehoord, dat hij zich zeer goed herinnert, Hauptmann den avond dat de ontvoering plaats vond te ongeveer negen uur voor een bakkerij te hebben gezien. Koning Prajadhipok niet meer naar zijn land terug. Minderjarige prins wordt als zijn opvolger genoemd. Volgens een bevoegde bron te Singapore is het bijna zeker dat de koning van Siam niet naar zijn land zal terugkeeren en dat zijn aftreding een voldongen feit zal worden. Men gelooft dat een ongenoemde minderja rige prins weldra tot koning zal worden uit geroepen, bijgestaan door een regentschaps- raad. Naar vernomen wordt heeft de Slameesche regeering geweigerd in te gaan op de denk beelden van den koning betreffende eenige punten ten aanzien van koninklijke prero gatieven. Nog geen beslissing. Van de zijde der Siameesche delegatie te Londen'wordt in verband hiermede verklaard dat nog geen definitieve beslissing is gevallen in zake de abdicatie van den koning. De ko ning staat nog steeds in onderhandeling met het parlement van Siam en verwacht nadere mededeelingen van de in Engeland vertoe vende delegatie. Bij een bespreking tusschen koning Pra- jadhipek en de delegatie welke verleden week plaats vond, heeft de koning geweigerd zijn voornemen te herzien. De tram in den Hout. Uitbanning van den oorlog. Vier punten van senator Nye. Senator Nye, de voorzitter van de Ameri- kaansche senaatscommissie voor een onder zoek naar de internationale wapenindustrie heeft in een te Newark gehouden vergade ring het volgende plan ingediend om den vrede te bevorderen en den oorlog uit te ban nen: le. Beperking van'de bewapening in Ame rika tot de behoeften voor verdediging. 2e. Een door de Vereenigde Staten af te leggen verklaring nooit in eenigen oorlog ge weld van wapenen te gebruiken, behalve voor de verdediging van de grens tegen een buitenlandschen inval. 3e. Bij wetsbepaling aan schepen die on der Amerikaansche vlag varen te verbieden, munitie te vervoeren naar landen die in oor log zijn. 4e. Uitschakeling van winst door 98 pro cent belasting te heffen op oorlogsinkomens boven 15.000 dollar en controle of volledige nationalisatie van de wapenindustrie. De senator betoogde, dat de wereldoorlog met twee jaar was verlengd om de wapen fabrikanten aan grootere winsten te helpen. Een voorstel dat weinig verandering brengt. B. en W. van Haarlem schrijven aan den gemeenteraad: „In verband met de bloemententoonstelling te Heemstede, wenscht de N.V. Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij wijziging- te brengen in een destijds in Den Hout, nabij den Kleine Houtweg, aangebracht tramspoor. Deze wijziging is aangeduid op de voor de raadsleden ter inzage gelegde teekening. Bij ons bestaat tegen de gedachte wijzi ging geen bezwaar, temeer niet, omdat de te maken toestand behoudens de plaats van de wissels overeenstemt met dien, aange geven op de teekening, waarop het raadsbe sluit van 29 November 1916 betrekking heeft. (Bij dit besluit werd aan genoemde vennoot schap o.a. vergunning verleend tot het leggen van tramsporen in de Hildebrand- en de Oranjelaan en door den Hout, ten behoeve van de tramlijn HaarlemHeemstede). Wij stellen U mitsdien voor, aan belangheb benden de gevraagde vergunning te verleenen onder de voorwaarden (voor zoover ten deze van toepassing te achten) genoemde sub le. van het zooevengenoemd raadsbesluit, met uitzondering van die genoemde sub le. f, g, en h." Tot zoover dit voorstel van B. en W. Dit voorstel doet veronderstellen dat er een wijziging zal komen in den loop van de tram door den Hout. Wij vernemen evenwel, dat de wijziging slechts van geringe beteekenis is. Het is alleen de bedoeling dat een rangeerlijntje wox-dt aangelegd om het vervoer tijdens de bloemen tentoonstelling te vergemakkelijken Een nieuwe kerk. Voor de Oud-Katholieke Gemeente. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat B. en W. van Haarlem, in verband met een aanvraag om een terrein aan den Kinderhuis singel, de Garenkokerskade en de Nie. van der Laanstraat te verkoopen voor den bouw van een kerkgebouw met pastorie en bijgebouwen, voorstellen het uitbreidingsplan te wijzigen. Wij vernemen, dat deze aanvraag uitgaat van de Oud-Katholieke gemeente. Deze wil daar een nieuwe kerkgebouw stichten ter ver vanging van de 17 eeuwsche schuilkerk in de Kokstraat. Stemming voor den Haarlem- schen raad. Op Woensdag 26 Juni. De datum waarop de stemming voor den Gemeenteraad van Haarlem zal worden ge houden, is door B. en W. bepaald op Woens dag 26 Juni a.s. De candidaten der S. D. A. P. Voor de raadsverkiezing te Haarlem. Door het bestuur der Federatie Haarlem der S.D.A.P. is volgende voorloopige groslijst opgesteld voor de dit jaar te houden ge meenteraadsverkiezing. 1. M. A. Reinalda, 2. Mr. J. Gerritsz, 3. J. Joosten, 4. mevr. M. MaarschallKomin. 5, S. N. Posthumus, 6. M. Meyers, 7. D. J. A. Wes- sterveld, 8. mej. L. Broersma, 9. F. S. Noord- hoff. 10. A. Mars, 11. Mr. H. O. Drilsma, 12. J. Engels, 13. P. Voogd, 14. J. v. Boekhoven. 15. E. T. Albrecht, 16. W. J. H. Bartels, 17. mevr. M. GeerlingsBoer, 18. C. v. d. Winden 19. H. v. d. Wielen, 20. G. Blokdijk, 21. F. H, W. Vliegen, 22. M. H. Snoek, 23. M. Doorne bosch, 24. W. H. Liedmeijer. De leden moeten nog stemmen over de volg orde. Zooals wij reeds eerder mededeelden hebben van de thans zittende raadsleden van de S. D. A P. de heeren J. A. Scholl, M. H. Groe- nendaal en F. Keerwolf en mej. G. M. van Vliet, medegedeeld, dat zij geen herbenoeming wenschtén. De werkverschaffingen. Het werk hervat. CONTROLE OP GESTEUNDEN. Een verbetering van de oude regeling voor de gesteunden. In ons vorig nummer drukten wij een for mulier af dat een gesteunde te Haarlem moest teekenen om te verklaren, dat hij, noch een van zijn gezinsleden, een spaarbankboekje, ef fecten, of een banksaldo bezit. Daarbij moest de onderteekenaar tevens verklaren, dat het hem bekend was, dat hij zich aan een straf rechtelijke vervolging blootstelt bij een on juiste opgave. Bovendien werd van hem ver langd, dat. hij een formulier teekende om de(n) directeur (en) van banken en andere financieele instellingen te machtigen alle ge vraagde inlichtingen aan het gemeentebestuur te verstrekken. De mededeeling in de pers over dit formu lier heeft blijkbaar eenige onrust onder de gesteunden verwekt. Zelfs is er geheel ten onrechte gewag gemaakt van het opheffen van het bankgeheim voor gesteunden. Wij hebben daarom een nader onderzoek ingesteld. Ons werd verklaard, dat het bedoelde for mulier uitgereikt is in gevolge een aanschrij ving van den minister van sociale zaken. Die aanschrijving houdt evenwel een be langrijke verbetering voor de gesteunden van de bestaande in. Voorheen waren alle ge steunden vérplicht op te geven hoe het met hun bezittingen en eigendommen stond. Bo vendien moesten zij allen het bedoelde mach tigingsformulier voor de bankdirecteuren tee kenen. Nu moet in het algemeen met de be doelde verklaring volstaan worden en alleen indien het gemeentebestuur gegronde redenen aanwezig acht de afgelegde verklaring als on juist te kwalificeeren, moet een nader onder zoek naar de juistheid worden ingesteld. Aan den aanvrager om steun moet dan een brief ter hand gesteld dien hij aan de spaarbanken die daarvoor in aanmerking^ komen moet sturen. In dien brief deelt hij (de aanvrager om steun) mede, dat het gemeentebestuur de juistheid van zijn opgave in twijfel trekt, waarom hij verzoekt op te geven hoe de zaken staan. De betrokkene moet binnen 10 dagen het antwoord van de desbetreffende spaar banken laten zien. Als de opgaven van den aanvrager om steun onjuist blijken te zijn, wordt hij van steun uitgesloten, terwijl boven dien, als daartoe aanleiding bestaat, de Ju stitie met het geval in kennis gesteld wordt. De minister heeft er evenwel de aandacht op gevestigd, dat tot het inzenden van zulke brieven slechts bij hooge uitzondering dient te worden overgegaan. Verder heeft de minister voor bezitters van spaargelden en huizen een wijziging gebracht. In het vervolg worden spaargelden tot een bedrag van f 200 vrij gelaten. Voorts moeten buiten beschouwing gelaten worden bedragen die door ongehuwden zijn gespaard met het oog op een uitzet voor een komend huwelijk, indien naar de meening van het gemeentebestuur redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat dit huwelijk binnen afzienbaren tijd zal worden voltrokken. Ook voor gelden, bestemd voor zoogenaam de afhaal- of ophaaldiensten in verband met betaling voor belasting enz. en gelden door kinderen bijeengebracht als deelnemers voor schoolsparen, behoort geen wachttijd te wor den voorgeschreven, evenmin heèft aftrek op den steun plaats. De wachttijd wordt in het vervolg aldus: Als iemand meer dan 200 aan spaargelden heeft, wordt de halve steun uitgekeerd. Aan genomen wordt dan dat die halve steun wordt aangevuld door de spaargelden (boven de 200) aan te spreken. Voorschot van 50 millioen frs. voor Citroen. Spoedig indienstneming van arbeiders. Er wordt dan aangenomen dat hij 3 4 vair het steunbedrag elke week van het spaargeld kan afhalen. Als op die wijze het bedrag aan spaargeld dat hij heeft boven de genoemde f 200, dan opgemaakt is, krijgt hij vollen steun. Met een voorbeeld is dit aldus te verduide lijken. Iemand heeft f 500 op de spaarbank, f 200 wordt vrijgesteld, zoodat hij f 300 moet aanwenden tot verhooging van het steunbe drag. Als zoo iemand zonder spaargeld te bezitten op f 10 steun aanspraak zou kunnen maken, krijgt hij voorloopig slechts f 5 steun. Hij kan dan f 7.50 elke week van zijn spaar geld opmaken. Na 40 weken is de f 300 op, zoodat hij dan vollen steun krijgt. Hij krijgt dan dien vollen steun ook al zou hij door zuinig te leven die f 300 niet ten volle verbruikt hebben. Personen die een huis bezitten moeten een hypotheek daarop nemen tot een bedrag van ongeveer 50% van de tegenwoordige waarde. Van dit hypotheekbedrag mag eveneens f 200 buiten beschouwing gelaten worden. Het res- teerende bedrag van de ontvangen hypotheek moet op dezelfde wijze aangewend worden tot aanvulling van den steun als bij het bezit van spaargelden. De verplichting van een hypotheek op een huis te nemen geldt alleen voor die geval len waarin de woning een behoorlijke waarde bezit. Gebrekkige woningen en in het alge meen woningen die een waarde hebben van minder dan f 1000 kunnen buiten beschouwing gelaten worden. Ook als de bewoner, al heeft zijn huis meer dan f 1000 waarde, er niet in slaagt hypotheek op zijn huis te krijgen, kan op de gewone wijze steun verleend worden. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd alhier door het Pro vinciaal Bestuur aanbesteed: het onderhoud van een gedeelte van den Provincialen weg Omval-West Graftdijk-Purmerend van een punt op 750 M. ten zuiden van den Omval tot den oostelijken Ringdijk van de Schermeer bij West Graftlijk en van een gedeelte van den Provincialen weg Alkmaar-Schermerhorn De Hulk van een punt op 400 M. ten oosten van den Omval tot den oostelijken Ringdijk van de Schermeer bij Schermerhorn, ge durende het jaar 1935. Het laagst werd ingeschreven door J. Bruin te Bobeldijk voor 3200. PARIJS, 30 Januari (Reuter) De voort zetting der Citroënfabrieken schijnt thans de finitief te zijn verzekerd. Twaalf banken heb ben zich gecombineerd om de onderneming een eerste voorschot van vijftig millioen francs ter beschikking te stellen. Men ver wacht zeer binnenkort de weer in dienstne ming van alle arbeiders. Inval in villa te Muiderberg. De tewerkgestelden aan de werkverschaffing te Egmond hebben hedenochtend het werk weder hervat Aan deze arbeiders wordt het verzuim wegens vorsc in den vorm van regen- verzuim bij het loon uitbetaald, zoodat geen steun behoeft te worden uitgekeerd. De tewerkgestelden aan de Jan Gijzenvaart die allen drie of meer dagen verzuimden, zul len voor zoover zij geen uitkeering kunnen ontvangen uit hun werkloozenkas, het verzuim vergoed krijgen in de vorm van steun, welke hun regelrecht vanwege den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding zal wor den uitbetaald a.s. Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur VEREEXIGIXG VOOR SOCIALISTISCHE ONTWIKKELING. Zondagmorgen 3 Februari a.s. belegt de V. V. S. O. afdeeling Haarlem, in het Volksge bouw, Zuiderstraat 18, een cursusvergadering, waar de heer H. Sneevliet uit Amsterdam zal spreken over: „Opstandig Indonesië". Geheime branderij in beslag genomen. Terwijl de bevolking van Muiderberg nog napraat over de ontdekking van de valsche munterij in dat dorp, ging Woensdagmiddag als een loopend vuurtje het bericht door de gemeente, dat wederom een inval had plaats gehad, ditmaal in ville „Antoinette", bewoond door den heer G. J. d. P. en zijn gezin. Het bleek, dat twee assistenten bij de rijksbelas tingen in gezelschap van ambtenaren der re cherche van de accijnzen te Amsterdam een huiszoeking hadden verricht bij den heer d. P. Op den zolder bleek zich een complete dis tilleerderij te bevinden en een 5-tal groote bemande flesschen, elk met een inhoudsmaat van 10 L.. gevuld het jenever. De ambtenaren namen zoowel de geheele distilleerderij als de aanwezige jenever in beslag. (De Eiffeitoren te Parijs is in 1934 door 322969 jnenschen beklom men). Ja, een mensch verheft zich gaarne, Dat blijkt hieruit toch maar weer, Hij ziet op zijn medemenschen, Graag eens uit de hoogte neer. Van zijn laag-bij-grondsche leven, Wil hij wel eens even vrij, Om zijn uitzicht te verruimen Op de menschenmaatschappij. Van de torenhooge hoogte Ziet hij ons. zooals wij zijn, En zooals hij zelve ook is. Onbeduidend zwak en klein. Haastig rusteloos krioelend. Mieren op hun mierennest, Zwoegend, strijdend, spelend, lijdend, Noord en Zuid en Oost en West. Boven op den Eiffeltoren Leert de mensch bescheidenheid, En hij kijkt met andre oogen Naar den kleinen menschenstrijd. Spoedig daalt hij echter weder Van zijn hoogte naar benee, En terug op Moeder Aarde, Miert hij dadelijk weer mee. Als zijn blik zich even later Weder op den toren richt, Denkt hij weer: wij sterke menschen, Hebben die toch maar gesticht. P. GASUS. Di Mandsjoerije is een Japansch officier dood geschoten; Japan zond oorlogsschepen. pag. 4 De Japansch-Chineesche conferentie schijnt ie zullen doorgaan. pag. 4 Het Russische Roode Leger is tot bijna 1 mil lioen man opgevoerd. pag. 4 In Mexieo is een revolutionnaire beweging aan het licht gekomen. pag. 4 Er is tusschen Frankrijk en Duitschland een accoord bereikt over de douane en de va luta kwesties. pag. 4 Van het verloren goud zijn nog twee staven teruggevonden. pag. 4 In de sector Ede is een landelijk automatisch telefoonverband geopend. pag. 3 De K XVIII zou heden te Rio de Janeiro aan komen. pag. 3 Arnhem rouwt vanwege de voorgenomen brug tolheffing. pag. 3 De Eerste Kamér vraagt inlichtingen over ge heime protocollen en economische verdragen pag. 12 Weinig nieuws op de 24ste R. A. I. tentoon stelling. pag. 2 Er is te Haarlem een subcomité gevormd van het Nationaal Koningin Moeder Herden kingsfonds. pag. 6 De verkiezing van den Ilaarlemschen gemeen teraad zal op Woensdag 26 Juni plaats heb ben. pag. 1 Bekende Haarlemmers: de heer J. L. Tadema. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. W. M. Bekaar: Bulgarije, het land der Methu- salems. pag- 4 J. B. Schuil over: De wind en de regen door de Hagespelers. pag. 11 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 11 Willy van der Hak: Het buitcnlandsch boek van deze maand. pag. 11 Voor de Vrouw. pag 8 Sport m *t kort. pag 9 Schaakrubriek. pag. 9 Steekpenningenkwestie te Amsterdam. Slager en twee ambtenaren in arrest. AMSTERDAM, 31 Januari De centrale re cherche heeft gisterochtend met het parket een huiszoeking gedaan bij de C.'s slagerijen, scheepsleverancier, varkensslachter en gros sier, die zijn hoofdkantoor heeft aan den Zee dijk No. 32. De man werd ervan verdacht steek penningen te hebben gegeven aan ambtena ren van de gemeente waaraan hij vleesch le verde. Een groot deel van de boekhouding is in beslag genomen en de slager is gearresteerd. Gisteren zijn aan het hoofdbureau den ge- heelen dag verhooren gehouden in deze zaak. De slager heeft toegegeven gedurende een reeks van jaren steekpenningen te hebben ge geven. Sedert eenige maanden echter is hij de leverantie aan de gemeente kwijt. Hedenmorgen vroeg zijn naar aanleiding hiervan de twee betrokken gemeenteambtena ren gearresteerd. Een ervan wag^werkzaam bij de gemeentelijke kindervoeding. «lij is kort ge leden gepensioeneerd. De tweede bekleedt een leidende functie bij de inkoopcentrale voor vleesch en is op het oogenblik met ziekteverlof. Beide ambtenaren zouden aanvankelijk kleine bedragen hebben aangenomen. Later zouden deze sommen zijn opgeloopen tot ongeveer f 100 per maand. De beide ambtenaren werden hedenmorgen aan een uitvoerig verhoor onderworpen (Vaz Dias). DE KONINGIN HEEFT AAN DE A. N. W. B. HET PREDICAAT ..KONINKLIJKE" VERLEEND. Naar we vernemen zal het bestuur van den A.N.W.B. aan de eerstvolgende algemeene ledenvergadering voorstellen de statuten in dien zin te wijzigen, dat de naam voortaan zal luiden: ..Koninklijke Nederlandsche Touris- tenbond A.N.W.B." h. o. v. Het concert op Vrijdag 1 Februari. GEORGE PRESSARD, de veel besproken oud procureur der Fransche republiek, die dezer dagen overleed. In afwijking van de mededeeling in het prospectus zal het geannonceerde concert van Zondagmiddag 3' op Vrijdagavond 1 Februari plaats vinden. Het programma van dit concert vermeldt o a. twee eerste uitvoeringen n.l. de Böhmische öinfonie van de 18e eeuwschen componist Anton Filz en een concert voor viola d' amore van Carl Stamitz, opnieuw bewerkt en ge orkestreerd door Cor Kint, den solist van dezen avond. Voor dit concert gelden dezelfde voorwaar den als voor een Zondagconcert

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1