WEEK-ABONNEMENTEN OPRUIMING ëoekh. H. COEBERGH I 1-10 Febr. Ged. Oude Gracht 74 VRIJDAG A G B L A D De goedkoope groente voor werkloozen. Een toeneming. Aan de gesteunde werkloozen te Haarlc: werden in de afgeloopen weken de volgende hoeveelheden goedkoope groente verkocht. Ie weelc 4135 K.G., 2e week 2099 K.G., week 2470 en 4e week 2625 K.G. De eerste week was het een nieuwtje en werd er veel verkocht. De tweede week was er een belangrijke daling, maar nu loopt de verkoch te hoeveelheid geregeld op. Er doet zich evenwel een moeilijkheid voor bij de kleine gezinnen. Men weet dat de aan vrager recht heeft op 1/2 pond per persoon per dag. Gezinnen van 2 personen zouden dus recht hebben op 1 pond kool per dag. Dit evenwel moeilijk te verkoopen en te bereiden. Kooien van 1 pond zijn er immers niet. Er moet dus een kool in stukken gesneden worden. De leider van den verkoop wees er ons evenwel op. dat de kleine gezinnen goed zou den doen om bijvoorbeeld voor twee dagen kool te koopen. Zij zouden dan die kool een keer in het begin en een keer in het einde van de week kunnen eten. Daardoor zou de moei lijkheid opgelost worden, want er zijn wel kooien van 1 K.G. Het goedkoope vleesch voor gesteunden. Binnenkort gehakt. Naar wij vernemen zal over ongeveer 2 we ken te Haarlem begonnen worden met den verkoop van gehakt voor de gesteunden. HET EEUWIGE KIND. Op Zaterdag 2 Februari geeft de N.V. Ver. Rot-terdamsch Hofstad Tooneel (directeur Cor van der Lugt Melsert) in den Stadsschouw burg een tweede vertooning alhier van het amusante blijspel: „Het eeuwige kind", van Robert Neuner: dit jubileumstuk van Anton Roemer had bij de eerste voorstelling alhier voor de leden der Ver. Geloof en Wetenschap 'n buitengewoon succes. De hoofdrollen worden vervuld door Anton Roemer. Johan Elsensohn, Theo Frenkel, Fie Carelsen, Dirk Verbeek, Annie v. Duyn e.a. Het sneeuwdécor voor het 3e bedrijf is van Karei Brückman, de regie van Adriaan v. d. Horst. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Réticule. Vintgëhs. Eikenstraat 43; streng wol en gedeeltelijk afgewerkt kleedje. Eshuis, Berkenstraat 34; duimstok, Maas. Krit'zinger straat 45; kinderhandschoen. Heyboer, Elzen plein 24: damesdas. Riepen. Jan Haringstr. 1: autoslinger, bur. v. politie. Smedestraat; bril: v. Aken. Diepenbrockstraat 25: bril, bu reau van politie. Smedestraat; étui met schrijfbehoeften, bur .v. poli.. Smedestraat. gordijn, bur. v. politie, Smedestraat; dames handschoen. v. Egmond. B. Huetstraat 36: linker handschoen. Bosveld. Zuiderstraat 11 halsketting, Schuylenburg. Kleverparkweg 15; handschoen, v. Roode, Midden Tuindorp laan 9; paar damesliandschoenen, Asten, Hagestraat 39; honden, katten. Kennel Fau na; knipmes, Blom, Thorbeckestraat 60; oor- hangertje, Meyer, Nagtzaamplein 4; porte- monnaie. bur. van politie, Smedestraat; pa- rapluie, ten Cate, Coornhertstraat 26: porte- monnaie met inh.. ten Cate, Coornhertstr. 26: portemonnaie. bur. van politie. Smede straat: ring. Peetoom. O. Indische straat 86: ri.iwielbelastingmerk, Waleveld. v Zompel- straat 3 rd.. kinderwantje. Kamer. Arnulf- straat 2: zeildoek. Duif, Feithstraat 6: zak kammetje. v. Dijke, Allanstraat 76: abonne ment spoorwegen, de Nijs, L. Wijr.gaardstr. 27: winkelboekje. Zonderhuis. 2e Z." Polder straat 45: flesch parfum, v. Bergen. Scher merstraat 25 rood; koperen gewicht, v. d. Horst. Gasthuisstraat 3 rd., kinderhand schoen, Heyboer, Elzenplein 24; handbescher mer, v, Poorten. Oranjestraat 176; dames- handschoen, v. Tongeren, Kleverparkweg 36, hond, Tonnissen, Voorzórgstraat 6; linker kinderhandschoen. Theunisse. Allardstraat 80: dameshandschoen, Jacobs. Buitenrust laan 26: paar handschoenen. Neeven. B. Otto straat 14: honden, asyl Ridderstraat 11; handschoen. Spoelstra, Vrouwehekstraat 3: handbeschermer. Roest. Sterreboschstraat 79: halsketting, v. Lemel. Nassaulaan 68 b, katten, kennel Fauna. Friesche Varkens- markt; katten, asyl. Ridderstr. 11: knipmes Blom, Thorbeckestraat 60: damesportemon- naie met inhoud:Schultz. Rijksstraatweg 45: jongenspet. Borst, Midden Tuindorplaan 36: r ij w i el b el a s ti ng.m ërkSteen, Ben Viljoen- straat 13: idem. Offeringa. Arnoldystraat 26; idem, Eeken, Eikenstraat 30'; schroeven draaier, bur. van pojitie, Smedestraat; bos sleutels. Prins, Rozênprieelstraat 25; dames- handschoen. Adelaar, Spaanschevaartstraat 59; alpinomuts, Verbruggen, Ged. Schalkbur- gergracht 89: jongensjasje, Siebeling, Co- lensostraat 64 rd. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. Vergadering Ned. Onder wijzers Genootschap. De afdeeling Haarlem van het N. O. hield in hotel „Lion d'Or' haar eerste vergade ring in het nieuwe jaar. Ingekomen "was o.a. een verzoek van de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers om, met de Vereeniging van Hoofden van Scholen, de Ver. van Leeraren in Lich. Opvoeding en net N, O. G. doo; samenwerking te geraken tot het formeeren van driedaagsche schoolreisjes voor de hooi ste klasse der lagere scholen. Besloten werd deze samenwerking te aan vaarden. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats naar aanleiding van den brief van eenige wachtgeldsters over de beslis sing van de Kroon inzake de Utrechtsehe ont- siagkwestie. In Utrecht had men een systeem bedacht waarbij het onderwijzend personeel in leeftijdsgroepen was ingedeeld en de meente derhalve als één geheel werd be schouwd. Uit elk dezer groepen werd een aantal leerkrachten ontslagen. De Kroon besliste, dat de afvloeiing schoolsgewijze moet geschieden, zoodat dit systeem dus in strijd met de wet was. Daar ook in Haar lem niet schoolsgewijze is afgevloeid, doch ontslag plaats had na overplaatsing, voelde men deze ontslagen eveneens als onwettig aan. De heer W. Gehrels, directeur van de Volksmuziekschool te Amsterdam, hield een causeiïe over het onderwerp; „Muziek opvoeding en onderwijs". Hij schetste de ontwikkeling van het muziekleven sinds de Middeleeuwen. Door splitsing, specialisatie opdrijving van de techniek kon het volk de hooge vlucht niet meer volgen en wendde zich af van de muziek. Nu wordt het weer anders. De jeugdbewegingen hebben de mu ziek in haar sfeer betrokken: ook gramofoon en radio doen hun invloed gelden. Ons volk is niet onmuzikaal. Er is slechts gebrek aan mu zikale opvoeding. Men heeft in onze jeugd het kunstgevoel laten verschrompelen. Spreker gaat uit van de gedachte: Opvoeden door muziek is opvoeden tot muziek. De sluimeren de muzikale kracht moet gewekt en ontwik- geld worden. Ook besprak de heer Gehrels de tegenwoordige kinderkoren en het zangonder wijs op de lagere school! Er moet voor ieder gelegenheid zijn om zijn muzikale talenten te ontwikkelen. Daarom Volksmuziekscholen. Vervolgens gaf de heer Gehrels voorbeel den van de wijze waarop men aan zijn school te werk gaat, waarbij bleek, dat er veel ver schil bestaat in de manier waarop men in de lagere school zangonderwijs geeft. Na afloop van deze causerie werden vragen _esteld. De belangstelling voor het werk van den heer Gehrels kwam tot uiting in het ver :oek, om binnenkort een excursie naar de Volksmuziekschool te mogen maken. De heer Gehrels ging hier gaarne mee ac- eooi-d, waarna de voorzitter hsm voor zijn leerzame causerie dank bracht, waarmede de 'ergadering door een warm applaus instemde. CHRISTELIJK FILMCOMITé. Woensdagavond 6 Februari hoopt dit Co mité in gebouw St. Bavo zijn derden film avond van dit seizoen te geven, welke onder leiding zal staan van Ds. J. W. Siertsema. Als hoofdfilm wordt gedraaid „Kamerad- schaft" van den bekenden regisseur Pabst, een aangrijpende film uit het mijnwerkers leven, welke film zeer gunstig werd beoor deeld. Dit is de eerste geluidsfilm, die het Comité brengt. Wegens het aangrijpend karakter van de film is er alleen toegang boven 18 jaar. De Rijkskeuring bepaalde: 14 jaar, maar het Comité meent echter, dat 18 jaar beter is. FAILLISSEMENT. Op 30 Januari 1935 werd door de Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem In staat van faillissement verklaard: G. Rijnders. uitgever, wonende te Zand- voort, Kostverlorenstraat 103. Rechter-Commissaris: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. MARKTNIEUWS Haarlem, 30 Januari 1935. Veldsla per kilo 816 ct. Lof per kilo 712 ct. Knakpeen per kilo 48 ct. Boerekool per kist 2035 ct. Andijvie per kist f 0.70f 1. Geiekool per kist 3060 ct. Groenekool per kist 2545 ct, Roodekool per stuk 38 ct. Knolselderie per stuk 3—5 ct. Spruiten per zak f 0.60—f 1.60 Pr*i rier bos 312 ct. P c'Jo per bos 310 ct. Selderie per bos 3—10 ct. ARROND. RECHTBANK. Diefstal van kippen, een rijwiel en een lantaarn. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden twee arbeiders van 28 en 30 jaar terecht ter zake van diefstal van kippen ter waarde van ongeveer f 40. Ze hebben ze uit het hok ge haald en'gedood. Een gedeelte van het aantal hebben ze achter moeten laten in de Haar lemmermeer. Een hunner heeft op 18 Decem ber in Amstelveen een fiets gestolen, waarop ze gezamenlijk weggereden zijn, om beurten op den bagadrager zittend. De ander heeft de 'antaarn van dat rijwiel afgehaald en ver kocht. Beide mannen zijn reeds eerder veroor deeld. Zij bekenden het tenlastegelegde. De een was in den kost bij den ander, die geen kostgeld ontvangen had in een bepaalde week en ook geen steun. Vier kippen wilden ze nemen om op te eten. De Officier eischte tegen elk hunner een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. Mr. B. W. Stomps en mr. W. Brïët traden als verdedigers op en pleitten clementie. Uitspraak over 14 dagen Verduistering. Een jongeman aan Wijk aan Zee en Duin had zich voor de Haarlemsche rechtbank te ver antwoorden ter zake van verduistering. Hij zou smeerolie in consignatie genomen heb ben van een firma, waarbij de afspraak was, dat de jongeman na verkoop der blikken olie zou afrekenen. Zoo verklaarde althans de firmant die de olie in consignatie gaf en de eerste maal slechts f 1.55 heeft ontvangen. De jongeman, als verdachte terechtstaande, ont kende een en ander. Hij zou de blikjes ge kocht en er eenige malen iets voor betaald hebben. Officier: „U moet nog f 47.96 betalen?" Verd.r „Ja". De officier achtte de tenlastegelegde ver duistering niet bewezen en vroeg vrijspraak Mr. B. W .Stomps pleitte eveneens vrij spraak. JJitspraak over 14 dagen. (Adv. Ingez. Med.) Bevestiging en intrede van Ds. D. Drijver. Op Zondag 3 Maart in Den Haag. Op Zondag 3 Maart e.k. zal dominee D. Drijver, predikant bij de Evangelisch Luther- sche Gemeente te Haarlem, welke het beroep heeft aangenomen naar dezelfde kerkformatie te den Haag, in de residentie bevestigd wor den en daarna, in dezelfde godsdienstoefe ning. zijn intree doen. Ds. Drijver zal beves tigd worden door ds. H. C. Znahler. EEREMAALTIJD VOOR LODEWIJK VAN DEYSSEL. Wij hebben reeds gemeld, dat de Vlaamsche P.E.N.-club aan Lodewijk van Deyssel een eeremaaltijd zal aanbieden. Naar wij thans vernemen zal deze maaltijd plaats hebben op 24 of 31 Maart a.s. MUZIEK FEESTMIDDAG ARBEIDERS SPORTBOND. De afdeeling Haariem van den Ned. Arbei ders Sportbond organiseert voor haar Jonge Pieter Jelle Groep een feestmiddag op Zondag 10 Februari in het gebouw „St. Bavo". LETTEREN EN KUNST Chr. Fanfarecorps „Arti et religioni" Er was voor deze zesde jaarlij ksche uit voering een overgroote belangstelling, want de groote zaal van „St. Bavo" was tot de uiterste hoeken gevuld. Vreemd is dit niet. nu onder de bekwame leiding van directeur F. A. Dekker Jr. het korps 't vorige jaar weer een trap hooger is komen te staan. Met Hemelvaartsdag toog men naar Krommenie, waar in 1934 het con cours plaats had van den Bond van Chr. corpsen. Men weet den uitslag: twee eerste prijzen en daarbij het hoogst aantal punten, zoodat dit jaar de zilveren wisselbeker over ging naar „Arti". 't Was jammer dat wij de toespraak mis- ,en van den eere-voorzitter Dr. K. H. Mis- kotfe. Hem verving op populaire wijze de heer Hofmann, die 'in de. meening 'verkeerde, dat na elk muziekstuk iéts ïiioest gezegd worden, zoodat de avond noodeloos werd gerekt. Men had moeten beseffen, dat er ook nog een zestal zangkoren zou worden uitgevoerd ('door Schoten's Chr. Gemengd Koor) en Arti dus al den tijd noodig had voor zijn tamelijk uit- ebreid programma. Dit laatste was dubbel belangrijk om de vele „eerste uitvoeringen" die daarop voor kwamen. We telden er niet minder dan vijf. Dat is wel een unicum, vooral in de fanfare wereld, -die ons nu juist niet verrast met novi teiten, Ik zeg „verrast". En dat woord was ook van toepassing op 't schoone kleed waar onder die noviteiten aa nons werden voorge steld. Want al moge 't bekend zijn. dat „Arti" een mooie, zuivere toonqualiteit bezit, dan is bovendien zeer te prijzen, dat het die goede hoedanigheid ook wist te behouden tijdens de uitvoering van deze nieuwe werken. De marsch van Hall klonk alsof 't een lijfstuk as en de (ietwat breedsprakige) fantasie ..Patrie et Liberté" werd gegeven met een verve, die bewondering afdwong. Ook Popy's veeleischende ..Suite oriëntale" had al dade lijk veel goeds, al was hier de partij der bugles de mindere van die -der pistons. Dat was heel jammer, omdat tusschen de beide par tijen de componist veel werkt met kleur en nog eens kleur en nu door 't minder goede evenwicht de contrasten iets te sterk wer den aangedikt. Ook intoneerden hier bij Popy de bugles af en toe iets te hoog en kwam bijwijlen die verraderlijke „zevende harmonische" zich ongevraagd aandienen. Maar dit zijn kleinigheden die ons niets kun nen ontnemen van de achting, die een eerste uitvoering van een zoo veeleischend werk ons inboezemde. Nog twee noviteiten kwamen dien joeden dunk versterken. En het mooie werk van Gréty ,.Le tableau parlant", dat den wis- elbeker binnenbracht, zette de kroon op dit alles. Ik stel me voor, hoe goed al die stuk ken zullen klinken, wanneer zij door nog meer openlijke uitvoeringen zullen zijn ge worden tot gemeengoed van de mannen van Arti", en welk een genot zij hen nog zullen geven op de repetities, waar zoo mogelijk hier nog weer de dynamiek, daar weer de klankkleur een correctie ten goede zullen ondergaan. Het is nu zaak bovendien, om het eenmaal behaalde eeremetaal zoo lang moge- ijk te behouden. En alle teekenen wijzen er op. dat ..Arti" et religioni" den wisselbeker niet gemakkelijk uit handen geeft. Leende het podium zich bij uitstek voor dezen koperklank, het zangkoor verkeerde niet in zoo gunstige conditie, ofschoon het zeer tevreden mag zijn, toch nog een zoo goed resultaat te hebben verkregen. Wat den zanger zoo'n geval 't meest handicapt. is het feit, dat hij de andere partijen onvoldoende hoort en dus weinig kan meewerken om de reine ntonatie te bewaren. Dit is alleen mogelijk, wanneer de partijen er huisvast inzitten en elk der partijen menschen telt met goede ooren en een flinke dosis durf. Dat ditmaal de partij der tenor-en iets te open klonk, ik had niet anders verwacht. Bij Bach komt dit het allermeest uit. als zuivere polyfonie. Veel milder van klank was Bortniansky, waar de lage d der basen perfect was Eigenlijk was het een ondankbare taak voor den heer P. Halsema, zoo onverwacht Jac. Zwaan te moeten vervangen op een podium dat zich voor koorzang niet bijster leent. Maai bij goeden uitslag is de erkentelijkheid des te grooter. En die zij hem ook langs dezen weg gebracht. De Bond van Chr. Corpsen betoonde zijn belangstelling door zijn voorzitter af te vaar digen naar dezen feestavond. De aardige toe spraak van dien voorzitter viel in den smaak G. J. KALT. Centraal Comité voor Werkloozen. CONCERT. Over krappe muziekrantsoeneering hebben de velen die Donderdagavond in de Gemeen telijke Concertzaal aanwezig waren, niet te klagen gehad. Van even na achten tot elven de pauze natuurlijk buiten rekening gela ten. heeft het concert geduurd en men heeft alles niet alleen uitgezeten, maar na elk nummer luiden bijval doen hooren Toch was 't bijwijlen een geduldproef. Schubert's Wan- dererfantasie verlangt correcter, meer ge schakeerde en meer brillante vertolking om van begin tot eind te blijven boeien, dan de oianist Fred. Luyken er van gaf en de uiterst langdradige ..Hommage a Rameau" van De bussy zou zelfs door een Arthur Rubinstein niet voor een gekuchbegeleiding te vrijwa ren geweest zi.in. Hier lag de indruk van langdradigheid zeker niet aan den pianist, die zich bij zijn Debussy-voordrachten na de pauze van veel betere zijde deed kennen dan tevoren. De noodige kleur en schittering ont braken toen niet meer, maar de keuze van de ..Hommage" was niet juist. Waf er voor aardigs aan al die weinig melodieuze paral lelreeksen is, is me bij dat stuk net zoo min duidelijk geworden als bij de religieuze stuk ken van André Caplet, die Haarlem's Vrou wenkoor onder leiding van Lieven Duvosel zong. Neem zoo'n Agnus Dei": eerst komt het eenstemmig, dan schuift het in tertsen op en neer, dan in octaven, eindelijk in drie stemmige dubbelsexten, net zoo iets als tele graafdraden uit de treincoupé gezien. Die kruisen elkaar ook wel eens, als er een wa' slapper dan de andere gespannen is. Of zulke pogingen tot het doen herleven van den meest primitieven vorm van contrapunt nog tot Iets kunnen leiden. Is twijfelachtig. Mis schien gaat het er mee als met de dames modes: wat het eene jaar verfoeid werd. wordt het andere jaar weer aangeprezen en nagevolgd. Hoe het zij, „Vite un Chanson", al was dan maar van Ad. Samuel, beteekende een verademing: men hoorde weer wat melodie, rvthme en vivacit-eit. en rustte niet vóór een deel herhaald was. En ook „Le sourïre" van St. Saëns gaf welkome afleiding. Onwillekeurig ben ik met mijn verslag ge heel in de tweede programma-helft terecht gekomen. In het eerste deel werden door ..Die Spaernesang-hers" en het Vrouwenkoor herhalingen van op .een vroeger concert ten gehoore gebrachte werken gegeven. Met den klank van het mannenkoor wou het aan vankelijk niet recht. In Landré's triestig .Het hazegrauwt" kwamen de barytons niet heel mooi uit den hoek: het Kerstlied van Diamant leed onder onzuiverheid in de twee de strophe en de smeuigheid van den koor klank misten we over het geheel. Ook het vrouwenkoor klonk tamelijk scherp in de drie niet overmatig geestige canons van Joh. Wagenaar. maar bij het „Lied" van denzelf den componist namen de saamgevoegde ko ren revanche en het mannenkoor gaf in Riga's „Germinal" een hoogst effectvolle af sluiting van den avond. Mevrouw Helène Ludolph zong met zuiver heid van intonatie twee tritsen van liederen, Vóór de pauze een vrij gezwollen lied van Peter Benoit, een eenvoudig en pretentieloos Wiegelied van Jos. de Klerk en het sterk doorgecomponeerde ..Meiclans" van Duvosel: na de pauze een van Dimarc's mooie liede ren en twee van Gabriel Fauré. De Fransche teksten waren moeiliik verstaanbaar: de be geleiding was bij W. Rettig in goede handen. Diens spel was nu veel bescheidener, cor recter en volgzamer dan onlangs, toen hij den violist Jos. Wulff accompagneerde. K. DE JONG. HET TOONEEL. NIEUW LEVEN. Z. B. B. H. H. Z.B.B.H.H,. het blijspel van Archibald Laafs Adr. J. Zoetmulder dat de Geheel Ont houders Tooneelvereeniging Nieuw Leven voor haar derde opvoering in dit seizoen had uitgekozen, heeft eerst een lange en mooie carrière gehad bij Plet Schouwtooneel en wordt nu nog dikwijls door dilettanten met succes gespeeld. Deze voorliefde der amateurs voor dit stuk is alleszins verklaarbaar. De schrijver zoekt zijn succes nooit in goedkoope, kluchtige effecten, zijn dialoog is vlot, dikwijls zelfs geestig en steeds van goeden, beschaafden Hollandschen huize en hij heeft zijn blijspel aldoor in den toon van de comedie weten te houden. In dezen zuiveren toon der comedie heeft Nieuw Leven Z.B.B.H.H. ook gespeeld en als geheel was het weer een van die goede ver tooningen, waarnaar ook de criticus heel den avond met genoegen kan zitten kijken. Ik ben er zeker van, dat de schrijver, had hij tegen woordig kunnen zijn, in alle opzichten tevre den over deze vertooning zou zijn geweest. Als altijd had Nieuw Leven veel werk van de aankleeding van het tooneel gemaakt. Het interieur bij Mr. van Vroonhoven zag er cosy en smaakvol uit en dat is in dit blijspel, waar in Houwing van Vroonhoven en zijn vrouw ervan wil overtuigen, dat zij de gezelligheid meer in hun huis dan buiten moeten zoeken, van veel belang. Wat ik in deze opvoering vooral heb ge waardeerd, was de intieme stemming van sommige tooneelen, zooals in die door Voss- hard en mevrouw Kerkhof voortreffelijk ge speelde scène in II en in dat aardige slottoo- neel van hetzelfde bedrijf met de kinderen. Er was sfeer in deze vertooning en wij waren aldoor in een beschaafd Hollandsch milieu, wat behalve aan de spelers ook aan de goede en serieuse regie van de nog steeds kranige mevrouw SmitTermei-e die zoo lang zamerhand reeds de 80 nadert was te danken. Van de spelers noem ik dit keer allereerst nu werkelijk eens een jongen en een meisje en wij weten hoe moeilijk het is kin deren op het tooneel te zijn. Het was char meerend jong en natuurlijk en geen oogenblik dacht je bij die twee aan „spel". Mej. Bilder- beek en H. Kuin de laatste vooral over troffen in deze rollen dan ook ver Mies Ver steeg en Carel Rijken, die deze rollen bij Het Schouwtooneel hebben gecreëerd. Alles ging hun even natuurlijk af en de tekst kwam bij hen volkomen tot zijn recht. Dat het pu bliek in deze twee bijzonder veel pleizier had, bleek wel telkens, als zij maar op het tooneel verschenen en zij hebben dan ook niet weinig bijgedragen tot het succes van den avond. Mevrouw Kerkhof noem ik onmiddellijk daarna. Deze dillettante bewees ook giste.ren weer, dat zij een der beste krachten van het Haarlemsche liefhebberij-tooneel is. Haar spel kwam aldoor van binnen uit en zij speelde Willy Bex, de verpleegster, met echt- vrouwelijke charme, eenvoudig, sympathiek en warm. Zij heeft deze rol volkomen be grepen en heel zuiver uitgebeeld. Mevrouw Vosshard heeft niet dat over tuigend-natuurlijke in haar spel als mevrouw Kerkhof en zij speelt altijd min of meer „too neel". Ook gisteren als Margot, maar in deze rol hinderde het niet zoo zeer, omdat Margot door haar uithuizigheid veel van het gewoon- natuurlijke verloren heeft. Toch heeft ook mevrouw Vosshard gisteren zeer veel goede dingen gedaan. Uitstekend was zij bijvoor beeld in haar woede over de behandeling op de fancy-fair. Als een wervelwind kwam zij binnenstuiven en zij bleef in haar veront waardiging toch aldoor dame. Heel goed was ook haar scènetje met Houwing in II, wan neer deze bekent, wat zij vroeger voor hem geweest is. Dit werd door den heer en me vrouw Vosshard teer en zuiver gespeeld. De rol van Houwing is niet bepaald de dankbaarste in dit blijspel. Deze vriend, die ons onze feilen toont, is wat al te erg overtuigd van zijn superioriteit en laat dat op een wel eens wat irriteerende wijze voelen. Vosshard accentueerde dit zelf bewuste in Houwing gelukkig niet al te veel. Hij speelde met een prettige rust en zekerheid en wist in zijn moeilijkste tooneelen die met Willy en Margot in II sfeer te brengen door zijn intiem en gevoelig spel. De heer Hage is een speler, op wien men altijd vertrouwen kan. Misschien had hij Mr. van Vroonhoven in het begin nog wat meer als een geaffaireerd streber kunnen spelen, maar hij had in zijn spel die losse natuur lijkheid, waardoor hij zich altijd onderscheidt. En hij was bijzonder goed in zijn geïrriteerd heid en zijn jalousie in UI. Mej. Faber was het dienstmeisje en had een heele zwijgende solo-scène te spelen, toen zij de tafel moest afruimen. Het was niet haar schuld, dat dit dramatisch nu niet erg be langrijk tooneel zóó lang duurd. dat het pu bliek wat rumoerig werd. De tafel was bij dé Vroonhoven's ook wel wat al te overvloedig gedekt. De heer Kerkhof was als Theo van Engelen de zwakste onder de broederen en zusteren, maar ik geef toe, dat dit heer half niais, half veroveraar niet gemakke lijk te spelen is. Op een regiefout, die herhaaldelijk door dilettanten gemaakt wordt, wil ik hier nog wijzen. In de gesprekken, die Houwing ach tereenvolgens met Margot en Willy voert, plaatste de regie de dames geheel op den voor grond, zoodat zij telkens, om met Houwing te spreken, haar gezicht van 't publiek moesten afwenden. Niet alleen, dat de tekst daardoor moeilijker te verstaan was, maar de. regisseur had ook vergeten, dat het achterhoofd en daarop zagen wij, als de actrice zich van ons afwendde minder expressief is dan het ge laat. En de fout was niet noodig geweest, want vlak naast Houwing stond een ledige fauteuil. Maar overigens, alle hulde aan de /regie! Het publiek toonde zijn groote waardeering voor stuk en spel door een zeer hartelijk en langdurig applaus na elk bedrijf. J. B. SCHUIL. Verkoudheid belette mij te slapen. „Ik voelde mij ellendig, de pijnen in mijn keel werden steeds erger, en maakten slapen onmogelijk. Toen raadde een vriend mij Karsote aan. Ik sprenkelde het 's nachts op mijn kussen en voelde onmiddellijk verlich ting. Het ademhalen gaat nu weer normaal en de pijnen zijn zoo goed als verdwenen." F. T. S. te L, Karsote bevat 12 verschillende ingrediënten, die verkoudheids-bacteriën onmiddellijk dooden. Het is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zak formaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 1 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. Solist Cor Kint (viola d'amore). Schouwburg Jansweg: 250ste opvoering van De Vier Müllers. 8.15 uur. Palace: „De Zesdaagsche". Op het tooneel: Lyon en Lindy, acrobatische dansen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met den blauwen hoed", geprolongeerd. Op het too neel: Bert Wright en partner, Engelsche jong leurs. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Helden der golven". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Bolero", 2.30, 7 en 15 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van schilde rijen, teekeningen en houtsneden van Cor "Isser. 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Avontu ren van Bruintje Beer en Wim Das". 2 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het Eeuwige Kind", door Ver. Rotterd. Rofstad- Tooneel. 8 uur. Gebouw Olympia: Bal Masqué W. Fortgens. uur. Gebouw Sint Bavo: Bal Dansinstituut Mie- gielse en Van Ake. 8.30 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van schilde- rijen, teekeningen en houtsneden van Cor "issev. 10—5 uur Bioscoopvoorstellingen des middags en des Suus en Fred, de twee kinderen. Dat waren avonds.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10