Waar wij wachten op de R. A.I. STAND 44 Enkele stands nader hekeken Wat de vertegenwoordigers zeggen De wagen met den kortsten naam en den langsten levensduur R.A.I. TENTOONSTELLING PERSONENAUTO'S N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij VRIJDAG FEBRUARI 1935 H A' A R C E U'S D A G B U A 7 Vandaag is de R.A.I. voor het pu bliek geopend, en voor het eerst zal heden de critiek los komen van hen die het te zeggen hebben: de koo- pers. Ten slotte zijn zij het toch, die de baas zijn, koning zijn, volgens het spreekwoord dat aan Ford wordt toegeschreven: The customer is king. Op z'n Hollandsch zouden we kun nen zeggen: Zijn haan moet koning kraaien.... maar eigenlijk beteekent dat weer wat anders Menschen met beurzen loopen van daag dus voor het eerst langs de stands. Zij hebben volle, zij hebben leege beurzen, maar allen krijgen alle paperassen, die men zich slechts bij een autotentoonstelling kan denken. Allen hebben wat te beweren, :t zij goeds, 't zij slechts, maar ten slotte zal gebeuren wat de kooper wil. Wat wil de kooper? Wat wordt hem geboden! Immers iemand die koopt, vraagt meer dan mooie spatborden en geverfde banden, hij zal, als hij een verstandig kooper is, waar voor zijn geld vragen. Wij hebben ons licht eens opgesto ken bij de firma's in onzen omtrek, die de vertegenwoordiging hebben van op de R.A.I. tentoongestelde fa brikaten. Zie hier wat zij zeggen: Hudson en Terraplane bij N. V. Ed. Kimman en Co. De N.V. Haarlemsche Rijwiel- en Automobiel maatschappij Ed. Kim man en Co. op den Zijlweg vertegen woordigt Hudson en Terraplane. Het laatste merk bepaalt zich tot een serie van 6-cylinder modellen en de Hudson tot een serie van 6-cylinder en een van 8-cylinder modellen. De serie van de Terraplane wordt verdeeld in twee groepen, genaamd de Speciale Serie en de Luxe Serie, evenals de 6-cylinder serie van de Hudson. De 8-cylinder serie van de Hudson heeft er bovendien eèn z.g.n. Custon-serie bij. Voor alle Terraplane- en Hudsonwagens worden speciale verzwaarde en voor onze Hollandsche wegen geconstrueerde veeren en schokbrekers gemonteerd, waardoor een vee ring en een bijzondef vaste ilgging op den weg verkregen wordt. Bij alle luxe serie's wordt bovendien een stabilisator geleverd, waardoor de wagen ook zijdelings onwrikbaar op den weg ligt. Reeds 2 1/2 jaar past de Hudson Motor Car Co.. twee geheel nieuwe principes toe in haar constructies t.w.: Het Unit-Construction principe, waarbij de carrosserie over het geheele grondvlak met 't chassis vastgeklonken zit en niet slechts met enkele bouten. Hierdoor ontstaat een bijzonder stabiele constructie en is rammelen van het koets werk totaal uitgesloten. Een grooter aantal P.K. per K.G. gewicht staan de Terraplane en Hudson-berijders ter beschikking. Daardoor beschikken de Hud son en Terraplane wagens over een groote acceleratie, terwijl bij normale snelheid maar een klein percentage van het motor-vermo gen benut behoeft te worden, waardoor prac- tisch geen slijtage ontstaat, gering benzine en olieverbruik, evenals rustigen gang, groote reserve aan kracht en totaal geen trillingen verzekerd zijn. Bovendien zijn alle Luxe 1935 modellen Hudson voorzien van de z.g. Electric-Hand. Dit is een klein apparaatje, dat aan de stuurkolom is bevestigd en waarmede, zon der zelfs de hand van het stuur te verwijde ren buitengewoon makkelijk en zonder eenige moeite van versnelling verwisseld kan wor den, zoowel op als neer. Diardoor kan ook de versnellingshandle vervallen, waardoor veel meer ruimte ontstaat. Dit apparaatje kan ook door een simpelen druk op een knop buiten werking worden gesteld en de ver snellingshandle die zich bij het gereedschap bevindt, kan op de daarvoor bestemde plaats ingebracht worden. Een andere tweeling is de Renault en de Reo. Met tweeling bedoelen wij het feit, dat beide door een Haar lemsche firma worden vertegenwoor digd, t.W-. de Amsterdamsche Rijtuigmaatscliappij. Plein. Renault en Reo. De N. V. Amsterdamsche Rijtuig Maat schappij exposeert op stand 44 eenige nieuwe modellen REO personenautomobielen. Als eerste hiervan moeten genoemd wor den de typen 6 A en 6 B. nieuwe typen lichter chassis met het nieuwste model stroomlij n- carrosserie die van binnen dezelfde ruime afmetingen hebben als de zescylinder-model- len 1934. Zij zijn door den lichteren motor en het lagere gewicht goedkooper in bedrijf. De typen 6A en 6B Reo hebben een zes-cy- linder 90 P.K. motor met een boring en slag van 85.7 x 108 m.M., cilinderinhoud 3.738 L. De chassis worden in standaarduitvoering geleverd met een synchromesh gangwissel, doch kunnen ook geleverd worden met den gepatenteerden Reo-automatischen gangwis sel, waarvan een model op de stand aanwe zig is. De Reo automatische gangwissel, die het omschakelen overbodig maakt, zoodat het versnellingshandle vervalt, heeft thans ge durende eenige jaren in de praktijk bewezen in alle opzichten af te zijn en het rijden zeer te vereenvoudigen. De chassis REO 6 A en 6 B hebben een wiel basis van 2,92 M. Het type 6 A wordt gele- verd met een Sedan-carrosserie met vier por tieren, het type 6 B met een carrosserie Brougham met twee portieren. Een ander nieuw type Reo, is de Reo Royale Sedan, type 7 S, met een luxueuse afwer king. Dit type heeft een zescylinder motor met boring en slag van 85.7 x 127 m.M., cylinderinhoud 4,392 L. De geëxpo seerde Reo Royale Sedan is voorzien van den Reo automatischen gangwissel. De wielbasis van dit chassis is 3 M. Ten slotte een REO-chassis, type 5 S. met zescylinder motor 85.7 x 127 m.M., cylinder inhoud 4.392 L., wielbasis 3 M.. met REO automatischen gangwissel, voorzien van een carrosserie cabriolet vier onder de kap. Van het merk Renault, van welke fabriek de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij de vertegenwoordiging heeft voor geheel Noord- Holland, zijn op stand 53 de navolgende modellen tentoongesteld. Vivastella, 7 plaatsen, zwart: Vivasport. 4 onder de kap. grijs ..85" Vivasport, Cond. Int., blauw, Vivaquatre, 7 plaatsen, zwart, Prima- quatre, beige. Monaquatre. 4 onder de kap. blauw. Monaquatre, Cond. Int., zwart, Celta- quatre, Cond. Int. grijs. De „4 onder de kap" Vivasport ,.85" is voor zien van rood lederen bekleeding: stuur en dashboard zijn in de kleur van den wagen. De wielen zijn dikke spaakwielen, grijs met roode teekening. De .,4 onder de kap" Monaquatre is blauw (niet gemetaliseerd) met blauwe bekleeding en kleur van stuur en dashboard eveneens in die van den wagen. Verder is geëxposeerd een 4-cyl. vliegtuig motor, en een klein vliegtuig, type „Pelican", terwijl tevens een doorgesneden model Con duite Inférieure Vivasport te bezichtigen is. Graham en Fiat zijn voor Haarlem en omstreken bij Gebr. Beekman in Bloemendaal te vinden. Deze beide merken zijn natuurlijk ook op de R.A.I. aanwezig. Graham op stand 75, Fiat op stand 61. Gebr. Beekman, Bloemendaal. Graham en Fiat. De volgende Grahams trekken de aandacht: Een Six 611 Sedan 5-pers., 6 cyl., een Spe cial Six 616 Sedan 5-pers., 6 cyl., een Special Six 616 Cabriolet 2-pers. met dickey seat 6 cyl., een 823 met compressor, Cabriolet 2-pers. met dickey seat, 8 cyl., een 823 met compres sor Cabriolet 4 onder de kap, 8 cyl.. een 823 met compressor chassis 8 cyl. een Graham de monstratie motor. De Graham hoort bij de „Amerikanen". Zijn rij kwaliteiten, de vaste ligging op den weg door de speciale veerenbevestiging op het chassis zijn vermeldenswaard. Zijn betrouw bare 6- eri 8-cylinder motoren behooren tot de meest geruischlooze ter wereld. Ook is de be kende Graham Compressor, waarmede het Custum Eight Chassis als standaarduitvoe ring is uitgerust, nog steeds een attractie voor menig automobilist en aspirant kooper Wat verder deze collectie automobielen be langrijk maakt, is het nieuwe kleine type Graham 611, 6 cyl., dat dit jaar voor het eerst op de automobielmarkt verschijnt en waar van een uitvoering in 5-pers. Sedan op de stand te zien is. De FIAT fabriek heeft al voor vele jaren de kleine 509 geproduceerd. Daarna is de 514 ge volgd, en nu is de „Balilla" gekomen. Deze „Balilla" heeft thans weer verbeterin gen ondergaan, als: langere wielbasis, ster kere motor, 4 versnellingen, waarvan 3e en 4e geruischloos, ruimer koetswerk, rondom vei ligheidsglas enz.Van dit model vinden wij op de Fiat-stand de Coach, de Sedan en de twee- zitter. Het volgende type van de FIAT fabriek is de „Ardita", 4 cylinder, die dezelfde kwaliteiten heeft als de „Balilla", maar belangrijk groo- tere afmetingen. Daardoor zijn verkregen de tentoong. Melde 4/5 en 6 7 persoons Sedans zonder m.ddenstijl, die het enorme voordeel bieden van gemakkelijk in- en uitstappen. Ook de „Balilla" Sedan heeft geen midden- tajï;. Ten slotte treffen wij op de FIAT-stand eenige modellen van de 6 cylinder „Ardita" en de Sport aan. De Chevrolet heeft in Haarlem en omstreken twee vertegenwoordigers gevonden, namelijk de firma Swaalf aan de Nieuwe Gracht, en de N.V. Autogarage Van Lent in Heemstede. Bovendien vertegenwoordigt de laat ste de Buick. De Haarlemsche Autocentrale, Stationsplein. Forclvertegen- woordiger deelt nog de volgende bijzonderheden mede: De nieuwe Fords hebben een radicale ver andering' ondergaan. De motor is naar voren gebracht, waardoor bij een zelfde wielbasis een veel langere carrosserie gebouwd kon wor den. Deze carrosserie is thans zoo. dat de vier zitplaatsen alle voor de achteras komen wat een veel grooter rij comfort verzekert. Ook de breedte is aanzienlijk grooter geworden, ter hoogte van de voorzitplaatsen zelfs 18 c.M. Op de banken kunnen thans 3 personen naast elkaar plaats nemen. In de stuurinrichting zijn verschillende ver fijningen aangebracht om te voorkomen, dat door het grooter gewicht op de vooras de wagen zwaarder zou sturen. De remmen zijn belangrijk gewijzigd. De pe- daaldruk voor het uitoefenen van een bepaal den remdruk is kleiner geworden. Ook de kop peling is gewijzigd, waardoor de pedaaldruk ook hier lager kon worden. Deze wijzigingen zullen vooral door dames zeer op prijs gesteld worden. De 8-cylinder motor is zoo goed als niet ewijzigd. Chrysler-fabrikaten vinden wij in Haar lem bij de Chevrolet bij fa. Swaalf en N.V. Van Lent. Buick bij N.V. Van Lent. Op stand 48 staan de Chevrolets. De mo dellen der Master Chevrolet model 1935 zijn niet op de R. A. I. omdat deze modellen te laat uitgekomen zijn voor tijdige levering in Holland. De Standard Chevrolet is een wagen, aan zienlijk lichter in gewicht dan de Master, ter wijl het geheel iets vereenvoudigd is. Enkele technische bijzonderheden van de Standard Chevrolet zijn: Zescylinder met kopkleppen. Boring en slag 84,14X89,9 m.M., zuigerverplaatsing 2,9.6 L. Compressie-verhou- ding 5,355 1. Maximaal vermogen 60 P.K. bij 3000 o.p.m. Cylinderkop met detonatievrij type verbrandingskamers. Xleplichtstangen met eigen sluitveeren. cylinderboringen fijn nageslepen. Motor flexibel op vier punten in rubber opgehangen. Chassis: Dubbel doorgezet frame met geperst stalen langsliggers in U-profiel en vijf tra versen. Half-elliptische veeren voor en achter. Voorveeren met zelf-bijstellende veerschom- mels aan den voorkant en uitneem'oare bus sen achter, achterveeren met zelf-bijstellende veerschommels achter en uitneembare bussen van voren. Veerzittingen van voor- en achter veeren verder van elkaar en dichter bij het wiel geplaatst, waardoor grootere zijwaartsche stabiliteit verkregen is. Enkelwerkende hy draulische schokbrekers voor en achter. Me chanische vierwielremmen met kabelbedie ning voor en achter, werkzaam remvoering- oppervlak met 32 pet. vergroot. Wielbasis 2.72 M. Op stand 49 is de Buick, die volgens de N.V. Van Lent met slechts onbeteekenende wijzi gingen komt. Geëxposeerd worden verschil lende modellen, waaronder Cabriolet. Over de nieuwe Fords, de Ford Tou ring, die grooter is dan de oude Ford en kleiner dan de Lincoln, schreven wij gisteren reeds. Fa. Houtkooper, Chrysler- fabrikaten. De Chryslers staan op stand 65 van de R.A.I. Het Chrysler programma voor 1935 kondigt de meest uitgebreide serie typen aan sinds het bestaan van de fabriek. In de Plymouth, welke in 3e series uit komt valt het meest op de z.g. ..floating ride", welke in het kort hierop neerkomt, dat carros serie en motor in hun geheel een belangrijk stuk naar voren zijn geschoven. Een betere _ewichtsverdeeling is hiervan het gevolg, waar door b.v. in de sedan de achterzittenden niet meer boven de achterwielen zitten, maar een stuk daarvoor. Reeds verleden jaar paste Chrysler dit principe toe op zijn Airflow mo dellen, hetgeen een uitgesproken verbetering was. Talloos zijn verder de verschillende kleine vernuftige vindingen, die overal zijn toegepast Wij noemen o.m. de z.g. synchroniser in de versnellingsbak, luchtgekoelde koppeling, ver hoogde motor- en oliekoeling en daarmee in verband staande opgevoerde compressie, licht metalen zuigers, cloor nieuwe vindingen tot ongekende hardheid gebracht, geheel nieuwe wijze van carrosserie bevestiging, waardoor wederom lager gelegen zwaartepunt en meer ruimte in den wagen enz. enz. Tenslotte het fabrieksprogramma, dat zelfs door Chrysler nog nimmer vertoond werd: Plymouth*- Zakënserie, Luxe serie, 7 per soons serie. De Soto: Airstream en Airflow. Chrysler Six: Airstream en Airflow. Chrysler Eight: Airstream en Airflow, Air flow Imperial, Airflow Custom Imperial. Trilogieën komt bij automerken ook reeds voor. Wij noemen hier de beide series van drie, die in Haarlem bij één vertegenwoordiger zijn onder gebracht: Nash, Packard en Adler bij Hoogeveen en Studebaker, Morris en Citroën bij Gebr. Kimman op den Wagenweg. Nash, Packard en Adler. Hooge veen, Mr. Cornelisstraat en Ged. Oudegracht. Op stand 73 staan de Packard modellen, de 8-cylinders en de 12-c.ylinders. Packard wordt over de geheele wereld bereden door staats hoofden, gezanten en andere hooge functio narissen in diplomatieken dienst. Wij treffen er o.a. een twee-persoons coupé aan en een zevenpersoons sedan-limousine- Het belangrijkste is echter het nieuwe type van de Packard, 8-cylinder in lijn, model 120, de Packard in de goedkoopere prijsklasse. De wielbasis van deze nieuwe Packard, hij moge dan kleiner wezen dan van de groote wagens, is nog altijd 3.05 M. Uiteraard kan men de zen wagen in verschillende uitvoeringen krij gen. Op dezelfde stand treffen wij de Nash- wagens aan. Van de Nash Lafayette, is een volledige serie tentoongesteld. Uiterlijk zijn de wagens weinig veranderd, behoudens enkele kleine bijkomstigheden. Tc- ..sische verbete ringen zijn er daarentegen veelvuldig aange bracht, wijzigingen die men vroeger slechts bij de duurdere klassen aantrof. Wij noemen o.a. tochtvrij Air Vent-ventilatiesysteem, nieu we veeren, voorzien van vier thermostatisch geregelde dubbelwerkende schokbrekers. De belangrijkste wijzigingen hebben echter de nieuwe Advanced Six en Advanced Eight Nash. Beide wagens zijn niet meer met de oude modellen te vergelijken, zij zijn volko men gewijzigd. Alle zes zitplaatsen zijn nu voor de achteras gebracht, wat het rijcom- fort zeer ten goede komt. Van beide typen worden twee modellen geleverd. Belangwekkend is ten slotte nog de „snel- gang" van de Nash. een constructie waardoor boven de 65 kilometer het toerental met 30 pCt. wordt verminderd, waardoor minder slijtage is verzekerd en minder benzinever bruik bovendien. Over de Adler kunnen wij kort zijn. Geble ken is dat deze wagen uitmunt door een bij zondere wegvastheid. Aandrijving op de voor wielen en een schitterende veering maken dezen wagen tot een geliefde auto. Bovendien stuurt de Adler buitengewoon licht. Vooral de Adler Junior is zeer zuinig: 1:12. Het tweede rijtje van drie vinden wij bij Gebr. Kimman. Wagenweg 8—10. Studebaker, Morris, Citroën. In de klasse van zuinige wagens moet de Morris ..8" worden genoemd. Deze wagen is gebouwd op een zgn. kokerbalchassis en alles wijst erop dat de veiligheid bij den bouw voor alles is gegaan. Ruiten van onsplinterbaar glas, hydraulische vierwielremmen, kortom alles moet tot een volmaakte veiligheid mede werken. Ook de Citroën heeft op de R. A. I. alle moei te gedaan den bezoekers te toonen wat zich aan belangwekkends zien laat. Een openge legd tentoonstellingsmodel en eenige op voet stukken geplaatste demonstratiemodellen stel len den technicus in de gelegenheid, alles nauwkeurig te bezien. Ondanks de schijnbaar kleine ruimte is voor de passagiers een voldoende plaats over ge laten. zoodat zij niet opgepakt in den wagen behoeven te zitten. De motor is eveneens door verschillende nieuwigheden tot een modern staaltje van fa bricage gemaakt. Interessant is de toepassing van kopkleppen in combinatie met uitneem bare cylinders. Het feit dat door een en ander het gewicht van de Citroën tot slechts 900 K.G. is terug gebracht is van voldoende beteekenis voor hen die aande wegenbelasting denken. Over de Studebaker behoeven wij weinig te zeggen. Wij memoreerden gisteren reeds de Studebaker die op de tentoonstelling aanwe zig was, waarin de rechtervoorzitting kon worden weggenomen, waardoor plaats kwam Een kijkje in de expositieruimte. voor een brancard, een combinatie die voor kleine gemeenten zonder ziekenwagen van belang is. De Opel mag ook niet onbesproken blijven ofschoon dit jaar nagenoeg geen wijzigingen zijn te ontdekken. Toch neemt deze wagen een zoo eigen plaats in dat een lijst zonder Opel een onvolledige zou zijn. In Haarlem en omstreken wordt de Opel vertegenwoordigd door de N.V. Autohandel Maatschappij Haarlem „Haarlem" in de Nassaustraat. Opel. Opel brengt voor 1935 geen verrassing zoo als men dat het vorig jaar heeft geconsta teerd. Het nieuwe product echter demonstreert ons duidelijk het principe van Opel: Het ter markt brengen van een auto met een gering gewicht, groot comfort, strevend naar tech nische vervolmaking. Opel is met zijn nieuwe modellen een stap verder gekomen in het aanpassingsproces. De prijzen zijn nog lager, terwijl de keuze in de modellen verruimd is. De serie personenwa gens is uitgebreid met zeven persoonsmodel len, zoowel gesloten als cabriolet modellen, terwijl de overige wagens in eenvoudige en luxe uitvoeringen verkrijgbaar zijn. Bij al deze wagens is door materiaal en con structie een minimum gewichtsgrens en een maximum levensduur bereikt. Deze factoren vormen toch de eischen des tijds! Daarom ziet Opel met vertrouwen de toekomst tegemoet. Ofschoon de vrachtwagens niet in sterke mate zijn vertegenwoordigd, verdient de Bedford Truck vermel ding. Enkele technische bijzonder heden zijn alleszins de aandacht waard. De vertegenwoordiging voor onze 1 streek is in handen van het Automobielbedrijf, ing. D. A. Budde Bloemendaal, Bedford Truck. De Bedford Truck heeft een motor met zes cylinder kopkleppen. Boring en slag 84, 14 x 95.25 m.M., zuigerverplaatsing 3.18 L. Speciaal ontworpen verbrandingskamers voor hooge compressie zonder gevaar voor detonatie. De Transmissie is: enkelvoudige droge-plaat koppeling. De koppelingplaat is met veeren aan de naaf verbonden, waardoor schokken bij het inkomen vermeden worden. Vierver- snellingsbak met afneembaar deksel voor monteeren van inrichting om' het motorver mogen voor andere 'doeleinden te benutten. Geheel vrij dragende achteras met gietstalen banjo-huis, dat onder een hoek van 45 gr. ten opzichte van het chassis is geplaatst voor grooteren vrijen afstand van den grond. Het chassis bestaat uit geperst stalen langs liggers van zwaar U-profiel, vijf traversen bij type WTH, zes bij type WTL. Half-elliptische veeren voor en achter. Mechanische inwendig uitzettende vierwiel remmen, met kabelbediening voor en achter en vacuum-servo-inrichting voor ondersteu ning van den pedaaldruk. Handrem werkt op dezelfde remschoenen op de vier wielen als de voetrem. Totaal werkzaam remoppervlak 2258 c.M 2. Totaal draagvermogen carrosserie plus lading) met bandenmonteering 32 x 6 - 10 la gen: 5000 K.G. Wielbasis. Type WTH 2,82 M„ type WTL 3.99 M. Laadvlak. Carrossabele lengte achter cabine bij type WTH. 2,52 M„ bij type WTL. 4.27 M. Aangezien op de R. A. I. ook voor de motorfietsen dit keer een belangrijke plaats is ingeruimd, mogen wij deze cate gorie van weggebruikers in onze sa menvatting niet vergeten. Daarom noemen wij: Fa. Van Rumpt. Spaarmvouderstraat die vooral de aandacht vestigt op de popu laire motorfietsen, zooals de 100 en 200 ccm D. K W. die resp. 2 12 en 3 12 a 4 P.K tellen. Ondanks de ranke en kleine uitvoering zijn het toch „werkelijke" motorfietsen, voor alle dag gebruik. Ook de grootere types vertegenwoordigt de heer Van Rumpt. Zoo zijn er de Norton en de Velosette, beide Engelsche fabrikaten. Verder memoreeren wij de Red Panther een 250 ccm. kopklepper die in Engeland de Maubi-trophee heeft gewonnen. Insiders weten wat dat wil zeggen, want deze prijs wordt aan dien motor gegeven die getoond heeft de grootste effi ciency voor zijn geld te geven. Ook de B. M. W. de wereldrecordhouder mag met. eere worden genoemd, evenals de Indian en de Ariel. De firma Van Rumpt heeft zich niet alleen toegelegd op de betere merken voor sportrijders, doch vooral ook op de kleinere klassen, die voor de smallere beurzen, de mo torfietsen. die in tijden als deze het meest: worden gevraagd. B. S. A. en N. S. U. zijn ook in Haarlem ver tegenwoordigd. Bij het B. S. A. House „De Ridder'* Julia napark vindt men beide merken. De bekende fabriek van de B. S. A. te Bir mingham, brengt voor het komende seizoen uiteenloopende en mooie typen. Voor iedereen, dame of heer. tourist, sport man. oudere of jongere beoefenaar van de motorsport, voor den man met de bescheiden beurs: het B S. A. programma biedt voor „elk wat wils". De geheele serie bestaat uit 15 modellen, compleet met electrische installatie en claxon, De wedstrijdrijder G. A. de Ridder heeft ook voor de provincie Noord-Holland de hoofdver- tegenwoordiging der niet minder bekende N. S. U. motorrijwielen. Voor dit werk wordt de aandacht gevraagd voor 't 250 cM3. tweetact model in all weather uitvoering'. Evenals de andere zes typen, waar onder vooral de supersport camshaft model len de aandacht trekken, neemt dit model een waardige plaats in. Rest ten slotte nog de Fa. Van Kooten, Plein Ook Harley-Davidson, het oude merk, ver tegenwoordigd door de firma J. J. van Kooten gewaardeerd door particulieren, rijksmotor- dienst. marechaussee, groote bedrijven als de posterijen voor giro en telegrammendienst,, waterleiding, hoogovens, electriciteitsbedrijf en de gemeentelijke pol i tie - mo tor br iga des geeft op de R A. I. acte de présence. met de nieuwste modellen voor 1935. De technische nieuwigheden bestaan uit een „Lynite" zuiger, welke bij aanslaan in het winterseizoen geen kantelneigingen vertoont en practisch niet vast kan loopen, gepaard aan grootere souplesse, accelleratie en vlug aan slaan, waardoor het zuigervxaagstuk volledig opgelost is. Ook de verlichting is nog krachtiger ge worden dan voorheen, wat de veiligheid bij avond nog verhoogt. Verder: grootere vuldop- pen, kortere stuurhandels, Inwendige ingeslo ten achterrem, nieuw geconstrueerde uitlaat pijp met geruischloozen gasafvoer, een nieuw model carburateur met verbeterden luchttoe voer, waardoor meer uniform gasmengsel en verhoogde snelheidsprestatie. De typen 5—7 en 10—12 PK. zijn voor 1935 uitgevoerd met snel uitneembaar achterwiel, bij demontage waarvan het tandwiel met de ketting en remtrommel. ongerept op hun plaats blijven, „constant mesh" transmissie, welke geruischloos, desnoods zonder te de- brayeeren schakelt en waarbij beschadiging door bijzondere constructie is uitgesloten. Deze twee cylinders worden ook met ach teruitversnelling geleverd, speciaal voor zij— spangebruik. Belangrijk is ook, dat alle Harley-Davidson typen behalve het standard olijfgroen, in alle gewenschte kleurcombinaties geleverd wor den en voor sportrijders in verchroomde en sportuitvoering. EXPOSITIE BEDRIJFSAUTOS MET BENZINE- EN DIESELMOTOREN SHOWROOM: NASSAUKADE 382 HAARLEM PLEIN 21

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13