K. A. N. W. B. Hit ljaetstetke SeUaoikouseti 82e Jaargang No. 15830 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 1 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels f 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvmger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 Februari. Zijne Majesteit. Zijne Majesteit de Auto geeft weer eens audiëntie, ten hoi'feeste in het R.A.I.-ge- bouw. Machtiger dan ooit tevoren is Zijne Majes teit. Het toppunt van zijn grootheid en macht schijnt vrijwel bereikt. Sidderend dein zen zijn tegenstanders, de Spoorwegen en de Tramwegen, voor hem terug. De eene ne derlaag na de andere hebben zij in den strijd des Verkeers tegen hem moeten lijden. God Verkeer schijnt hem, en hem alleen, zijn welgevalligen glimlach te hebben geschonken. Hebt gij Z. M.'s overwinningen wel eens rustig overdacht? Uw gansche leven heeft hij beïnvloed en veranderd. Uw vaderland is een ander land geworden door zijn toedoen. De landelijke rust en vrede der Lage Landen aan de zee heeft hij doorsneden met snelle, rechte, glimmend-donkere renbanen, waar langs zijn pralende, blinkende krachtmon sters in steeds toenemend aantal voortsuizen. Üw huis heeft hij van uiterlijk veranderd; er staat een garage naast die in het architec tonisch geheel onmisbaar schijnt. En dat zijn nog maar uiterlijkheden. Uw persoonlijke vrijheid heeft Z. M. beknot waar hem dat behaagde. Herinnert gij u nog hoe gij u gekrenkt voeldet in uw besef van vrij .Nederlander, toen voor het eerst een po- litiehand rees, u bevelend te stoppen bij het Verwulft of de Groote Markt. Herinnert gij u de vernieuwde ergernis, die bij u opkwam toen gij werd aangemaand rechts te houden in de Groote Houtstraat, en met uw fiets be zijden het asfalt te blijven op den Heeren- weg? Dat is nog maar weinige jaren geleden. Maar allang hebt gij u gedwee onderworpen. Z.M. is streng. Hij houdt zich niet op met halve maatregeltjes zooals concentratiekam pen; hij beschikt over de doodstraf voor hen die zijn'wetten niet nakomen. En er is meer. Het gansche tempo van uw leven heeft hij verhoogd. Snelheid is zijn levensmotto. „Ik ren" staat in gulden letteren in zijn blazoen gegrift. En hij heeft u mee gesleurd. Het gansche menschenbestaan is door zijn snelheid beïnvloed. „Tempo, tempo" hebben zijn onderdanen in hun blazoen moe ten schrijven. Niet voor niets heet onze grootste benzine-leverancier de Koninklijke. En toen de wereld in een toestand van volsla gen verdwazing verkeerde was het dit kern woord van een buitenlandsch staatsman, dat de macht van Z. M. zelfs in dien janboel ken merkte: „Een druppel benzine is evenveel waard" als een druppel bloed'"'. Hij is, voorwaar, een zeer machtig vorst. Koningen en dictators buigen zich voor hem, voor zijn milliarden liters Benzine en zijn millioenen Paardekrachten. Hij doet wonde ren met zijn prijzen, waaraan wij ons steeds meer vergapen omdat het onverklaarbaar is, hoe hij ons een schoonen wagen voor twaalf; of dertienhonderd gulden kan leveren. Groot is de nood der tijden, maar jaar na jaar no teert het pontveer te Velsen enorme toene mingen van het aantal auto's, dat het moet overzetten. Aan G-nummers, zelfs als ze de ÏOO.COO naderen, kleeft reeds het stof dei- Traditie. De GZ-nummers snellen al in zoo veel duizendtallen langs onze verbreede we gen, dat een volgende lettercombinatie in uit zicht begint te komen. GY? Ja, dat zou de ware zijn! GY, Majesteit! Die wegen! Er zijn er vele, die een millioen per K.M. gekost hebben. Het was onvermij delijk. Hij eischte het. De bruggen! Millioenen per brug! Een vijf tig millioen-plan voor nieuwen bruggenbouw staat op stapel. Te veel? Geen verzet zal baten. Het is zijn wil. Men zegt thans van zijn hoffeest, dat Z.M. in zijn auto's geen bijzonder technisch nieuws biedt. Zoo groot is hij geworden, dat hij zich dit veroorloven kan. Hij, de electrisch-verlich- te despoot, schijnt nevens de absolute macht de absolute voortreffelijkheid te hebben ver overd. Dat enkele van zijn handlangers sen saties, verrassingen, onthullingen tijdens dit festijn in uitzicht stellen bewijst alleen weer eens hoe Z.M. zijn Pappenheimers kent. Zoo als iedere groote leider is hij een groot dema goog. Hij weet hoe hij onze nieuwsgierigheid moet prikkelen, ons boeien tot in het onein dige, zoodat steeds dieper wij ons buigen voor zijn Troon. Hoog boven in de lucht dendert motorge- raas. Het lot der absolute heerschers is im mer geweest dat zij, op het toppunt van hun macht gekomen, hun opvolger zagen ver schijnen en zijn eerste veroveringen maken. Maar Z.M. wordt nog lang niet bedreigd. Zijn macht groeit nog steeds. Zijn Amerikaansche productie meldt zelfs recordcijfers. De tijden zijn nog aah hem. Wij suizen voort in zijn dienst, geïnspireerd door zijn devies ,.Ik ren" en' velen onzer, helaas, sneven in zijn legioenen. Maar tientallen vrijwilligers ver dringen zich om éen leege plaats in te ne men. Een groot, een machtig, vaak een wreed Vorst is Z.M.! Vaak is er weemoed om den tijd, toen Koning Auto nog niet heerschte. Maar éven trilt die slechts, want „Tempo, tempo" sleurt ons alweer mee R. P. (Aan den A.N.W.B. is het predi- caat Koninklijkeverleend). Alle fietsers in den lande Draaien 't wieltje nog res rond, Met hun vriendlijkste gedachten Bij ons aller Wielerbond. Koninklijk is hij geworden, Deze oude trouwe vriend, En geen mensch zal het ontkennen, Dat hij dat ook heeft verdiend Koninklijk was steeds zijn streven In 't belang van allemaal, Dat staat toch wel boven water Als 'neen wegwijzerpaal. Met het heele volk verbonden Door een hechten rijwielband, Kan hij best de weelde dragen Van den Koninklijken stand. Wandlaars, fietsers, roeiers, zeilers, Ruiters, heel de bonte schaar, Motorrijders, autostuurlui, Nou dan, allen met elkaar: Hartelijke filsitaties, Blijf nog lang gezond en sterk, Nu gij passend zijt geadeld Met de kroon op 't schoone werk. Een speelplaats te Heemstede. Aan te leggen door jeugdige werkloozen. Zooals in ons verslag van den Raad dei- gemeente Heemstede te lezen staat, heeft de Raad aangenomen, het voorstel van B. en W. een speelplaats door jeugdige werkloozen te laten aanleggen aan de Zuidzijde van den Meerweg, naast de Wielerbaan. Het in orde maken van het terrein zal f 1800 kosten en voor de overige kosten zal noodig zijn f 900. De jeugdige werkloozen zullen een gemiddeld loon verdienen van f 9. Verbod voor winkel- en andere bedrijven. Uitbreiding natriumverlichting te Heemstede. Doortrekking tot de Van Merlenlaan. Onlangs nam de Raad van Heemstede aan net voorstel van B. en W., een deel van den Heerenweg te voorzien van natriumverlich ting. Donderdagavond besloot nu de Raad, op voorstel van B. en W., deze verlichting door Je trekken tot de van Merlenlaan. Een verordening te Heemstede. De gemeenteraad van Heemstede heeft in zijn vergadering van Donderdagavond een verordening vastgesteld waarbij het verboden is, het winkelbedrijf of eenig ander bedrijf uit te oefenen in andere perceelen dan die welke gesticht zijn op plaatsen, bij een goed gekeurd uitbreidingsplan voor het oprichten daarvan aangegeven. De bedoeling van B. en W. is. te voorkomen, dat er winkels komen in buurten, waarin zij niet passen. Personeele belasting voor café's en restaurants. Heemsteedsche Raad staat vermindering toe. Zooals op een andere plaats in dit blad te lezen staat heeft de Raad van Heemstede Donderdagavond het voorstel van B. en W. aangenomen, over te gaan tot vermindering van personeele belasting voor café's, restau rants en daarmede gelijk te stellen inrich tingen. Een verordening werd vastgesteld, waarbij café's, restaurants'" enz. voor 2/3 zullen wor den belast. Huurverlaging te Heemstede, Voor gemcentewoningen. MODERNE WONINGEN TE HUUR, vanaf f 35.— per maand. S. Veldkamp, van Dortstraat 90 TELEFOON 16373, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De Raad der gemeente Heemstede heeft in zijn vergadering van Donderdagavond aange nomen het voorstel van B. en W. over te gaan tot wijziging der voorwaarden voor het beheer en exploitatie van woningen en ver laging der rente van voorschotten, waardoor voor gemeentewoningen een verder gaande huurverlaging kan worden ingevoerd. Het parkeerverbod in de Zijlstraat. Zal soepel worden toegepast. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Zijlstraatvereeniging hedenmorgen een onderhoud gehad met den Commissaris van Politie, waarbij deze aan het bestuur heeft toegezegd, dat het parkeerverbod voor het gedeelte van de Zijlstraat tusschen de Nas- saulaan en de Kinderhuisvest een soepele toepassing zal vinden. Voor zooveel dat met het oog op het verkeer mogelijk is. zullen automobilisten in staat worden gesteld, in het genoemde deel van de Zijlstraat te par keeren, ten einde hun zaken af te doen. Na tuurlijk niet voor onbeperkten tijd, maar op ruime opvattingen van de politie kan in de zen gerekend worden. Kappers 35 jaar vereenigd. Uitnemend geslaagde feestavond. De afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond vierde Donderdagavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond haar 35-jarig bestaan met een uitnemend geslaagden feestavond. De voorziter, de heer N. J. Vos, opende de bijeenkomst en deelde mede, dat het dage lij ksch bestuur der afdeeling Donderdagmid dag een krans gelegd had op het graf van den heer H. J. Lingeman, om in den vroegeren voorzitter de nagedachtenis te eeren van de leden, die in den loop der jaren door den dood aan de afdeeling zijn ontvallen. Spr. dankte voorts voor de medewerking, die de afdeeling steeds van de autoriteiten heeft ontvangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer F. Werner, bracht hierna de gelukwenschen van het hoofdbestuur over en gaf uiting aan zijn waardeering. voor den door de afdeeling in de afgeloopen jaren gepresteerden arbeid. Namens het hoofdbestuur werden aan alle dames der bestuursleden bloemstukjes aan geboden. Namens de Haarlemsche leden werd nog het woord gevoerd door den heer C. Stolwijk en namens de Amsterdamsche leden door den heer Meyer. Vele brieven en telegrammen van zuster- afdeelingen waren ingekomen. De feestavond stond verder onder leiding van den heer Roel van den Berg. Medewer king werd verleend door de Rugby Girls en den humorist Johnny Roos. Er heerschte een uitmuntende stemming. Steeds erger! Met voetrem eerst na 50 M. tot stilstand gebracht. De motorbrigade der Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een schilder uit Heemstede, die hier met een per sonenauto reed, waarvan de remmen defect waren. Bij een snelheid van slechts 30 K.M. was een afstand van niet minder dan 50 M. noodig om den wagen tot stilstand te bren gen en bij dezelfde snelheid met de hand rem 46 M. Onnoodig te zeggen, dat het ding naar een garage gebracht moest worden. PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Haarlem OH. Joannes de Dooper) den weleerw. heer G. W. van Diest en tot kapelaan te Leimuiden den weleerw. heer A. C. W. Berkhout. DRIE-JARIG JONGETJE AANGEREDEN. Donderdagmiddag half één liep het drie jarig jongetje M. Beenders in de Molukken- straat plotseling van het trottoir af en werd op hetzelfde oogenblik aangereden door een driewielige motorbakfiets. Het kind brak het rechter onderbeen Door een dokter, die toe vallig in die straat aanwezig was. werd hij verbonden, waarna hij per auto naar de Maria-Stichting werd vervoerd De bestuurder van de motorbakfiets had geeii schuld aan het ongeluk. Duitsch verkeersvliegtuig verongelukt. Elf inzittenden om het leven gekomen. Noodlottige poging tot tusschenlanding. BERLIJN, 1 Februari (Reuter) Gister avond is een vliegtuig yan de luchtvaartmaat schappij Derulift op de lijn Koningsbergen— Berlijn verongelukt, doordat het bij een po- ing een tusschenlanding te maken op het vliegveld van Stettin ontijdig met de aarde in aanraking kwam. Hierbij zijn behalve de drie leden van de be manning bestaande uit kapitein Westöhei, den radiotelegrafist Kuehne en den werktuigkun dige Zimmerman, acht passagiers om het leven gekomen. De slachtoffers zijn Freiherr maar schalk Von Belerstein, Dr. Lang uit Danzig, mej. Gleitz uit Danzig, de heer Sonntag even eens uti Danzig, de heer Von Schulz uit Zoppot, de heer Rohde uit Koningsbergen, de heer Rudelsdorff uit Berlijn en de heer Vietor uit Bremen. Het vliegtuig was gistermiddag om 16 uur op den vastgestelden tijd van Danzig naar Ber lijn vertrokken. Tengevolge van het slechte weer zag de bestuurder zich genoodzaakt een tusschenlanding te maken te Stettin, vanwaar radiopeilingen waren ontvangen. Het vlieg veld meldde om 18.17 uur een vlieghoogte van vierhonderd meter, 18 minuten later meldde een radiobericht dat de vlieghoogte 220 meter bedroeg. Tegelijkertijd deelde de radiotele grafist mede dat het vliegtuig zich in de wol ken bevond en dat de antenne met ijs was bedekt. Vivisectie op menschen en dieren. DE HEER E. A VAN PELLECOM OVERLEDEN. Woensdag is op 73-jarigen leeftijd over leden de heer E. A. van Pellecom, oud-beheer der der Stads Bank van Leening te Haarlem. De teraardebestelling is bepaald op Maan dag 4 Februari a.s. te 12 uur op de Alg. Be graafplaats, ingang Kleverlaan. Lezing van mej. N. Vertrecht. In het gebouw „De Nijverheid" hield Don derdagavond mej. Nelly Vertrecht uit Dordrecht een lezing met lichtbeelden over vivisectie op menschen en dieren. Zij begon met de vivisectie te veroordeelen als iets verfoeilijks en bestree'd de stelling der vivisectoren, dat ten koste van dierenlevens een menschenleven gered kan en mag wor den. Zij sprak haar wantrouwen uit ten op zichte van de resultaten van de vivisectie, die, volgens spr., door staat en kapitaalkrachtigen wordt gesteund. Vaccinatie, die nog wel ver plicht is en serumgeneeswijze zijn een terug keer tot het oude bijgeloof. Bovendien heb ben ze slechts bijgedragen tot uitbreiding van de ziekten. Aan vele dieren wordt verspreiden van be smettelijke ziekten toegeschreven en daarom moeten ze sterven, doch zij hebben er niets mee te maken. De medische wereld, vervolgde mej. Ver trecht, zoekt slechts den mensch angst- aan te jagen met geen ander doel dan het- steu nen van de pharmaceutische fabrieken. Zij liet zich ongunstig uit over de prestaties van figuren als Pasteur en Koch, uit wier labora toria zij lichtbeelden liet zien. Naar aanleiding van deze teekeningen be sprak zij voor de pauze de vivisectie op die ren, en erna die op menschen. Ook de phar maceutische fabrieken werden behandeld. CHRISTEN-VROUWENBOND. De Nederl. Christen-Vrouwenbond, afd. Haarlem en omstreken, zal zijn winterlezin- gen voortzetten op Donderdagavond 14 Februari in het Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht. Spreker zal zijn de heer Ir. A. Ing- wersen te Amsterdam, met het onderwerp „Wij en ons Huis" met vertooning van lichtbeelden). De Fransche Sureté Nationale wordt gereor ganiseerd. pag. 4 De plannen der Amerikaansche luchtvaart. pag. 4 Washburn Child, de bekende Amerikaansche politicus, is overleden. pag. 4 De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft een internationale economische conferentie bepleit. pag. 4 In België is een comité van den arbeid ge sticht, waaraan vertegenwoordigers van alle politieke partijen kunnen deelnemen. pag. 4 De fraudecrende Amsterdamsche ambtena ren werden reeds lang verdacht. pag. 3 De Kon. Holl. Lloyd gaat inkrimpen. pag. 3 Regeering acht scherp optreden tegen knoeie rijen bij weldadigheidsvereenigingen nood zakelijk. pag. 3 Enkele stands van de R. A. I. besproken. pag. 7 De uitvaart van burgemeester Rambonnet. pag. 11 De wereldkampioenschappen biljarten 712. pag. 4 Bekende Haarlemmers: de heer E. H. Tenckinck. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Zijne Majesteit. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het handelsverdrag NederlandVer. Staten van N. Amerika. pag. 3 K. de Jong: Concert van het Centraal Comité voor werkloozen. pag. 6 J. B. Schuil: Nieuw Leven. Z. B. B. II. H. pag. 6 G. J. Kalt: Chr. Fanfarecorps „Arti et reli- gioni." pag. Q Langs dc Straat. W. Sch.: Een Ongeluk. pag. 3 met en zonder dubbele knieën, lange beenen Haan, Cjentcaat Ccottfaicaai 129 Spaacnu/oucUcdcaat 72 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche contingent Saartroepen. Terugkeer op 16 Februari. Blijkens ingekomen berichten zal het Nederlandsche contingent Saartroepen op 16 Februari a.s. terugkeeren naar Rotterdam. Daarbij is aangenomen dat op 17 Februari een deel der Italiaansche troepen vertrekt, op 18 Februari het Zweedsche contingent in zijn geheel en op 19 Februari een deel der Engel- sche troepen afreist en zor> vervolgens. Mochten bovengenoemde data waarop andere troepen vertrekken wijziging onder gaan dan zal de datum van 16 Februari op dezelfde wijze verschoven worden. Aan het personeel van de landmacht, voor zoover dit niet behoort tot de vrij willig nadienende dienstplichtigen, kan door den Commandant van de Schoolcompagnie van den motordienst, na terugkeer bij het korps een buitengewoon verlof met behoud van bezoldiging worden verleend van zeven dagen. AUTOBUSKEURING IN ENGELAND. Voordat de bussen afgeleverd worden, worden zij op aile mogelijke wijzen beproefd. Zij moeten o.m 30 graden kunnen hellen zonder om te slaan. AFKLOPPEN KOMT 9 FEBRUARI. Gisteren meldden wij dat de voorstelling van de operette ..Ein Frühlingstraum im alten Wien" op te voeren door het gezelschap van Fritz Hirsch door bijzondere omstandigheden op 9 Februari niet kon doorgaan. Thans deelt men ons mee dat in plaats daarvan door het Centraal Tooneel onder directie van C. Laseur op dien datum een herhalingsvoorstelling zal worden gegeven van het stuk „Afkloppen". DE SIMULANT-TOEVALLIJDER. Naar aanleiding van het stukje in ons blad over den man. die toevallen simuleert, ten einde het medelijden van de voorbijgangers op te wekken, verzoekt de Commissaris van Politie ons den naam van dien man te publi- ceeren. Het is de 38-jarige koopman H. A. Michielse. Het zou volgens den Commissaris kunnen gebeuren, dat het- publiek naar aan leiding van genoemd stukje niet zou willen helpen, als iemand werkelijk eens een toeval op straat kreeg. DE HEER G. BOTJE OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is overleden de heer Gei-hard Botje, alhier, oud-gezagvoerder bij de Stoomboot Mij. Nederland en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 4 Februari a.s. te 11.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1