DE BILT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te LjP Coruna. Laagste barometerstand 727.8 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Matigen tot kraehtigen. tijdelijk stormachti- gen Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Be trokken met regen. Later tijdelijk opklarend. Zachter. Uit het Buitenland Waarschijnlijk stijging van de temperatuur. Storm. De drukstijging op IJsland die door de af koeling- wordt aangekondigd, heeft slechts twaalf uur geduurd waarna een veel diepere depressie ten' Zuiden van IJsland is ver schenen. die een verdere stijging van tempe ratuur in onze omgeving zal brengen. De hooge druk breidde zich nog iets over Frank rijk uit. In Scandinavië werd de vorst iets minder maar in het Noorden komt toch nog 20 graden vorst voor. In Duitschland viel vrij veel sneeuw, maar wijkt de vorst nu verder naar het Noordoosten. Ook in Frank rijk is de vorst afgenomen. Op de Britsche Eilanden begint het uit Westelijke richtingen te stormen en deze storm zal zich wel tot over ons land uitbrei den. Aan de Noorsche kust waait het nog krachtig uit Zuid tot West. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave ran- FA. FEDERMANN. Groote Houtstraat Thermometer 1 Februari: Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 42 F. Hoogst^ heden tot 12 uur 43 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Februari. Ondertrouwd 31 Januari: J. A. N. Peper- koorn en J. A. Prins; J. Wester en J. G. de Nieuwe: G. H. W. Cats en C. C. Eken; H. Smink en M. J. C. van Gasteren. Getrouwd 31 Januari: G. J. Sorgdrager en G. A. M. Smits; A M. T. Vallenduuk en E. C. Holzapfel; J. F. W. Reiber en G. J. v. d. Berge; G. Martin en J. Blokker. Bevallen 29 Januari: J. SmitHoogenboom. 30 Januari: P. J. Hoogendoornv. Looy, z.; M. Waleveld—Vrugt, z.; 31 Januari: M. J. ter PelleHarms, d. Overleden 29 Januari. E. Gortzakv. d. Laan. 80 j., G'ijsbrecht v. Amstelstraat; J. Negrijn, 60 jKorte Zijlweg. 30 Januari: A. du Pau. 72 j„ Kamperlaan. CENTRALE RIJKSPERSONEEL. Dezer dagen werd te Haarlem, onder leiding van het bestuur van genoemde Centrale, een vergadering gehouden met de besturen van de aangesloten organisaties hier ter stede. Met algemeene stemmen werd o.a. besloten tot de instelling van een Plaatselijk Comité voor Haarlem. Dit comité, dat als een contact is te beschouwen tusschen bedoelde organisaties en het bestuur der Centrale, heeft ten doel leiding te geven bij plaatselijke vergaderin gen. inlichtingen op allerlei gebied te ver strekken aan de leden, uitschrijven en sa menstellen van excursies, nuttige avonden, enz. Tot leden van het voorloopig bestuur van dit comité werden gekozen de heeren J. P. v. d. Meulen, D. Schoorl en D. J. Oosterhof. (Is reeds in een deel dei- vorige oplage geplaatst). De moord te Koog aan de Zaan AMSTERDAM. 31 Jan. Het Gerechtshof behandelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen den 32-jarigen metaalbewer ker G. J. K. uit Amsterdam, die op den mid dag van 21 September 1934 op het Sluispad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje, eveneens wonende te Amsterdam, uit jaloezie heeft doodgestoken. Het O. M. had m eerste instantie tien jaar tegen hem geëischt, de rechtbank veroordeel de hem wegens doodslag tot zes jaar gevan-1 genisstraf met aftrek van voorarrest. Het O. M. ging in appèl, verdachte heeft niet ge- appelleerd. De president Mr. Jolles vraagt verdachte, of hij er bij blijft, dat hij niet het plan had het meisje te dooden. U wildé haar vermin ken?" Verdachte: ,,Ja"! Pres.: „Maar dat is toch verschrikkelijk." Verdachte: „Dat is ook zoo". Pres.: „U had oneenigheid over politiek". Verd.: „Ja, dat gaf ze voor...." Pres.: „U was het er niet mee eens, dat &ïj communiste werd?" Verd.: „Neen, dat zeker niet." Een vriendin van het vermoorde meisje weet te vertellen dat verdachte het meisje al eerder had bedreigd. Hij zou het plan heb ben gehad een kano te huren en het meisje en zichzelf te verdrinken, „maar het weer werkte niet mee". i De procureur-generaal mr. D. Rijming her innerde in zijn requisitoir aan de vele ge vallen die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan van misdaden uit jalouzie. Voor bedachte rade achtte spr. niet bewezen, wel de opzet, zoodat hij zich met de kwalificatie doodslag kan vereenigen. Een moeilijke kwes tie is de strafmaat. Verd. bevond zich in overspannen toestand. Hij staat zeer gunstig bekend en zijn jeugd was ongelukkig en zon- loos. Daartegenover staat echter de groote ernst van het feit. dat een jong meisje in den bloei van het leven is gedood. De justitie dient uitdrukking te geven aan de afschuw van dergelijke feiten, die thans zoo veelvul dig voorkomen. De straf dient te worden verhoogd. Verd. is voor de maatschappij gevaarlijk. Spr. eischte wegens doodslag een gevangenisstraf van tien jaar. De verdediger is van meening. dat deze jongeman met zes jaar reeds zeer zwaar is gestraft. Pleiter hoopt, dat het Hof niet zal overgaan tot strafverhooging. Het Hof zal 14 Februari arrest wijzen. De groote brand te 's-Gravenhage. Het lijk van den vermisten timmerman gevonden. Donderdagmiddag is onder de puinhoopen van de j.l. Vrijdag uitgebrande fabriek van de firma Van Straten en Boon in de Waldorp straat in Den Haag, het totaal verkoolde lijk gevonden van den 74-jarigen timmerman K„ die sedert den dag van den brand werd ver mist en omtrent wien men vermoedde, dat hij in het brandende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was gekomen. Het lijk is ter beschikking van de familie ge steld en naar de woning van het slachtoffer gebracht. PROVINCL4LE STATEN-VERKIEZINGEN De data, waarop dit jaar de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zal geschie den, zijn thans definitief als volgt vastge steld: 16 April: Drente en Overijssel; 17 April: Groningen, Friesland. Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. 26 April: Gelderland. Gedwongen aansluiting bij vakorganisatie Vragen van een Kamerlid. VERKEERSONGELUK IN MANDSJOEKWO EISCHT TIEN DOODEN. Bij Yentsi op het traject MoekdenDairen heeft een personentrein een geheel bezette autobus aangereden. Tien Mandsjoerijsche arbeiders zijn gedood, verschei'dene anderen gewond. De auto werd geheel vernield. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans de verkooping bij inzet plaats van drie woon huizen aan de Wilhelminalaan nos. 35, 37 en 39. groot resp. 2.83 A., 1.30 A. en 1.42 A. Perceel 1 en 2 werden in bod gebracht door den heer H. N. Verdel q.q. te Haarlem op f 3900 en f 3700. Perceel 3 door den heer J. de Jong, alhier op f 3700. Afslag Donder dag a.s. BLOEMENDAAL CONCERT VAN SURSUM. Donderdagavond gaf de Chr. Harmonie- Vereeniging „Sursum", onder leiding van den heer J. A. Meng, een concert in Vreebrug. Tot ons genoegen konden we constateeren, dat de belangstelling voor Sursum weer groeiende is. Ook mochten wij weer evenals in de eerste jaren van haar bestaan eenige dames op het podium zien. Behalve het muzikale gedeelte stond ook de uitreiking van de prijzen van het Solisten concours en de trekking voor de verloting tot stijving der kas op het programma. Bij dit laatste voerde de voorzitter de heer Voerman het woord, die dank bracht aan het gemeentebestuur en den schenkers van de prij zen voor het concours en de verloting. Wat het muzikale gedeelte betreft, het tal rijke publiek toonde zich zeer ingenomen met de vertolking der verschillende nummers en toonde dit telkens door een hartelijk applaus. De avond werd geopend met Gezang' 245, zuiver van stemming. Hierop volgden Flan- dria, een marsch van Verbeek en de ouver ture „Isabelle" van Ercke. Gerrit Hellewaard speelde op de piston Chère Brunette van Colint. Met Les Muses werd het gedeelte voor de pauze besloten. Na de pauze volgden nog La Clochette Ma- gique van Volier, Rêverie Valse van Pamphile en de Finale. De vele vrienden van Sursum hebben een genotvollen avond gehad. ZANDVOORT EXCURSIE VAN WERKLOOZEN. Donderdag maakten 16 cursisten van den cursus voor bloemkweekers van den werk- loozen-ontwikkelingcursus met eenige com missieleden een excursie naar Aalsmeer, on der leiding van hun leeraar den heer Spaar garen. Eerst werd een bezoek gebracht aan het veilinggebouw, waar een kijkje genomen werd bii de veiling van rozen en seringen. Vervolgens gaf de monteur van het ge bouw een uitlegging van de werking der elec- trische veilingklok. Daarna werd een rond gang gemaakt door het heele gebouw, met als slot een bezoek aan de licht- en verwar mingsinstallatie. Toen ging de tocht naar verschillende kweekerijen, o.a. die der Gebr. Barendsen, waar nu de orchideeën in haar fraaie kleu ren en vormen bewonderd werden en de kweekerij en kassen van den heer v. d. Berg, speciaal voor orchideeën. Hierna kwam het veilinggebouw aan het Oosbeinde aan de beurt. Het 12-uurtje werd gebruikt in het oude veilinggebouw, waarna bezichtiging der kweekerij en kassen van de Gebr. Spaarga ren. de kweekerij „Terra Nova" en de rozen- kassen van de firma Hilverda. De proeftuin met de fraaie Anjelierencultuur werd. het laatst bezocht. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De afdeeling Heemstede van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" hield onder voorzitterschap van den heer S. Rijkes haar algemeene jaarvergadering in café-restau rant ,.'t Hof van Heemstede". De jaarversla gen van secretaris en penningmeester wer den uitgebracht. Het bleek, dat de vereeni- ging er goed voor stond. In de kascommissie voor 1935 werden be noemd de heeren G M. Bais. W. Bos en J. van der Walle. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Buurman en M. D. Scheer wer den herkozen. Voorts stelde de afdeeling als candidaat voor het hoofdbestuur mej. Dr. E. C. van Dorp en de heeren Jhr. Ir. O. C. A. van Lith de Jeude. G. A. de Ridder en Prof. Mr. C. W. de Vries. Na afloop der huishoudelijke vergadering hield Ir. Y. C. W. Herweyer, lid van het be stuur, een lezing over het onderwerp: „Het Liberalisme en eenige vragen van den dag". Onder meer werden vragen behandeld be treffende: de huwende en gehuwde ambte nares: cumulatie van inkomsten: waarde vastheid van den gulden: wapening en wa- penfabricage; vakvereenigingen en vrijge stelden. Spreker betoogde, dat z.i. een liberaal steeds de werkelijkheid in het oog moet hou den en dat de huidige samenleving ontstaan is uit den invloed van alle eigenschanpen, die den mensch eigen zijn, ook de minder goede, als hebzucht, eerzucht, ijdelheid. enz. Dat alle menschelijke eigenschappen niet al leen beschouwd moeten worden als noodig voor de instandhouding der soort, maar ook mits gebreideld voor zooveel het algemeen belang eischt voor de instandhouding der samenleving. Spreker lichtte dit met eenige voorbeelden toe en stelde in het licht, dat de menschheid, die zoo geweldig ver is gekomen op het ge bied ven techniek en nationale wetenschap pen. nog maar een beginneling is gebleven in de wetenschap van den menschelijken geest, wegens het bij een ieder ingeschapen con flict tusschen verstand en gevoel. De gehuwde en huwende ambtenares moet volgens spreker dezelfde rechten hebben als de gehuwde en huwende ambtenaar. Alleen de geschiktheid voor de betrekking behoort te worden gewogen. Maar de omstandighe den zijn thans voor de vrouw in het alge meen gunstiger dan voor den man. zoodat spreker het besluit der regeering om de huwende ambtenares te ontslaan, niet on billijk kon achten Tegenover vérstrekkende maatregelen ter bestrijding van cumulatie van inkomsten stond spreker afwijzend. Naar zijn meening zou pensioen plus betrekking gelijk staan met kapitaalbezit plus betrekking en met het voortgaan met inkomsten trekken uit een bedrijf reeds een voldoend kapitaal om van te leven is vergaard. Immers in al deze ge vallen wordt in dezelfde mate uit het na tionale inkomen geput. Spreker achtte .cu mulatie alleen dan verkeerd (strijdig met het algemeen belang) wanneer de persoon niet volkomen voor de betrekking geschikt of voor dezelfde belooning geschikter personen kunnen worden gevonden. Naar spiekers meening behoort de gulden zijn waarde te behouden. Hij noemde maat regelen die noodig zouden zijn om den gul den te doen dalen en welke nationale verar ming daardoor op den duur zou moeten ont staan. Naar sprekers meëning kan het con currentievermogen alleen blijvend verbete ren en de werkloosheid verminderen door vermindering van alle inkomsten, vooral zulke die invloed hebben op de belastingen, want in de vrije beroepen heeft in vele ge vallen reeds een belangrijke aanpassing plaats gehad. Gebeurt dit niet, dan blijft de prikkel tot rationalisatie en mechanisatie, welke tot terzijdestelling van werkkrachten leidt, onverminderd bestaan. Naar sprekers inzicht behooren alle inko mens in harmonisch verband verhoogd te worden, naarmate toenemende welvaart zulks veroorlooft, zonder grens. Voor mede werking bij de vaststelling van dat verband beschouwt hij de vakvereenigingen als zeer nuttig. Spreker keerde zich echter zeer beslist te gen het optreden van de z.g. vrijgestelden in de vertegenwoordigende lichamen. Zijns in ziens behoort een volk geleid te worden uit sluitend door hen die het algemeen belang vermogen te zien en dat is in elk land een minderheid. Slechts personen uit die min derheid behooren te worden gekozen en moe ten vrij zijn naar hun geweten te handelen. De z.g. vrijgestelden worden echter door hun partij tot marionet verlaagd en behooren daarom hoe bekwaam zij overigens mogen wezen in de vertegenwoordigende licha men en in de besturen niet thuis. De wapening en wapen fabricage achtte spreker een noodzakelijk gevolg van het nationaliteitsgevoel. Zoolang een land zijn nationaliteit ongeschonden vil behouden, moet het naar krachten paraat blijven om zich te wapenen en zich te verdedigen. De qualiteit van die bewapening is afhankelijk van de wapenindustrie en de daarin be staande concurrentie, met alle gevolgen daar van. Ontwapening is naar sprekers meening alleen mogelijk wanneer de naties zich op lossen in een grooter verband op dezelfde wijze als de bestaande naties vroeger uit kleinere zijn gevormd maar om in dat grootere verband als gelijkwaardig te worden opgenomen is militaire paraatheid tot het laatste oogenblik noodig. Spreker wees op Zuid-Afrika, dat door heldhaftige verdedi ging thans niet onder, maar naast Enge land staat. Op de voordracht volgde een levendig de bat. RAADSVERGADERING Vermindering van personeele be lasting voor cafés enz. Een speelplaats bij den Meerweg. Steun aan „Het Oude Posthuis". Natriumverlichting wordt doorgetrokken tot de Van Mer- lenlaan. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond onder leiding van den bur gemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig mevr. Venhuizen en de heeren Jhr. v. d. Poll en Van den Heuvel. Vaststelling rente Behandeld wordt het in ons blad vermelde voorstel betreffende de vaststelling van rente voor aan de gemeentebedrijven verstrekt ka pitaal. De heer Van Unen (V.B.) acht 4 pCt. wel wat hoog voor een korte kasgeldleening. De voorzitter meent, dat het wel eens niet zoo'n korte kasgeldleening zal kunnen worden. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Verkoop grond Aan de orde komt het voorstel van B. en W. inzake verkoop van. grond van terrein aan de Heemsteedsche Dreef en van het terrein „Meer en Berg". De heer Rijkes (VB.) vraagt welke type woningen hier komt. De voorzitter: Kleine middenstandswo ningen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Uitvoering Motor- en Rijsvielreglcmcnt. B. en W. stellen voor, hun machtiging te verleening om een of meer wegen geheel of gedeeltelijk gesloten te verklaren voor ver keer in één of beide richtingen. De heer Jonckbloedt (R.K.) heeft er bezwaar tegen, aan B. en W. machtiging te verleenen, wegen geheel of gedeeltelijk af te sluiten. Spr. zou toch willen, dat eerst de Raad er kennis van kreeg. Of geldt de maat regel alleen voor de Bloemententoonstelling? De heer De T e 1 1 o (S.D.A.P.) vindt dat de grootst mogelijke voorzichtigheid moet worden betracht met het geheel afsluiten van wegen voor rij verkeer. Zoo staat het ook met het algeheel parkeerverbod. Hebben B. en W. al bepaalde straten of wegen op het oog? Spr. is tegen het systeem van verpachten van bepaalde weggedeelten. De situatie op de Heemsteedsche Dreef ten opzichte van wielrijders is onhoudbaar. Zij zwermen daar in rijen van 5 of 7 over den weg. Er moet door een streep een bepaald pad voor de wielrijders, rechts van den weg, wor den aangewezen. De voorzitter antwoordt dat de gevraagde machtiging in vele plaatsen een groote verbetering is gebleken. Spoediger handelen is dan mogelijk. Met de tentoonstel ling komen er verkeersmoeilijkheden, waarte gen dadelijk maatregelen moeten kunnen wor den genomen zonder dat B. en W. eerst bij den Raad komen aankloppen. Spr. meent dat de heer Jonckbloedt de zorgen voor een goed geregeld verkeer wel aan B. en W. kan toe vertrouwen. Verder zal worden gestreefd naar uniformi teit met de overige gemeenten wat betreft het verlichten van stilstaande auto's. Getracht zal worden iets te doen aan het wielrijdersverkeer op de Heemsteedsche Dreef. De heer Jonckbloedt (R.K.) hoopt dat B. en W. er rekening mee zullen houden dat het geheel afsluiten van wegen of het toelaten van slechts één richtingsverkeer schade kan doen aan winkeliers. De voorzitter: Daarvoor zijn maat regelen te treffen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Personeele belasting voor cafés enz. B. en W. stellen voor, vermindering van per soneele belasting toe te staan voor cafés, res taurants en dergelijke inrichtingen. De heer R ij k e s (V.B.) vraagt waarom dé winkeliers belast worden met 1/3 en de res taurants enz. met 2/3. Spr. stelt voor, de cafés, restaurants enz. ook te belasten met 1/3. De heer Van der Erf (R.K.) is nu (in te genstelling met vroeger) ook van oordeel, dat belanghebbenden geholpen moeten worden, maar zoo ver als de heer Rijkes wil spr. toch niet gaan. Hij wil zich houden aan wat B. en W. voorstellen. Het' voorstel van den heer R ij k e s wordt verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Aanleg van een speelplaats B. en W. stellen voor, door jeugdige werk- loozen een speelplaats te laten aanleggen bij den Meerweg. De heer Van der Erf (R.K.) vindt dé voorgestelde loonen wat heel laag ten opzich te van de normale loonen. Maar spr. meent, dat ook niet zoovéél arbeid voor dat loon zal worden geëischt. De heer Van Unen (V.B.) vraagt hoé oud de jongelui zijn, die te werk worden ge steld. Is 9 het gemiddelde loon? Een loon van 9 voor een jongen van 14 jaar acht spr. niet goed. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) hoopt dat alle jeugdige werkloozen aan de beurt zullen komen. Spr. gelooft dat toch wel oude ren dan jongens van 14 of 15 jaar tewerk zul len worden gesteld. Van het loon wil spr. wel wat meer weten. Heeft de commissie voor de arbeidsbemiddeling het loon goedgekeurd? En is die commissie eenstemmig geweest? De heer Van der Linden (R.K.) vraagt of een jongere wat minder en een oudere on der de jongeren wat meer kan krijgen. De heer At te ma (C.H.): Op deze wijze kan het totaalloon 1800 blijven. De heer Jonckbloedt (R.K.) wil betalen 1, 2 en 1.50 naar gelang van den leeftijd. De heer De Te 11 o (S.D.A.P.) vraagt of de speelplaats blijvend zal zijn. Dan zou spr. be zwaar hebben, want de speelplaats zou komen op een plaats, die voor bouwgrond aangewezen is. Men zou dan dus bouwgrond verliezen. De heer Rij kes (V.B.) zegt dat de bedeel de grond niet zoo spoedig voor bouwgrond zal worden aangewezen. Maar zou dit zoo zijn, dan zijn altijd nog maatregelen te nemen. En waarom is deze zaak niet in de commissie voor arbeidsbemiddeling geweest? Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat de zaak besproken is in de Commissie voor Open bare Werken en daarin zit de voorzitter van de Commissie voor Arbeidsbemiddeling. B. en W. hebben gedacht aan jongens van 1421 jaar. En de 9 moet worden beschouwd als een gemiddeld loon. Het is verder de be doeling te rouleeren, en in de eerste plaats de jongelui bezig te houden. De heer Disselkoen (S. D. A. P.) meent dat de Raad het gevraagde crediet kan toestaan als de wethouder toezegt alsnog het oordeel van de commissie voor arbeidsbemid deling te zullen hooren. De wethouder zegt dit toe. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Verbod voor winkel- en andere bedrijven B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een verordening, houdende verbod tot het uitoefenen van winkel- en andere bedrijven in sommige woonstraten. De heer Van Un e n (V.B.) zegt dat in dezen tijd sommige nog wel eens een zaakje of nerinkje in eigen huis beginnen, als uiter ste noodmaatregel, om een eerlijk stuk brood te verdienen. Spr. hoopt dat B. en W. ernstig rekening zullen willen houden met dergelijke gevallen en voelt er eigenlijk niet veel voor in dezen tijd een verordening als de onderha vige aan te nemen. De heer R ij k e s (V.B.) vraagt of B. en W. een kapperszaak in de Paulus Potterlaan zul len kunnen verbieden, waarover een adres is ingekomen van bewoners van die laan, hou- in het Bronsteepark buiten de Jan van Goyen- straat ongedaan te maken. De heer v. d. Erf (R.K.) komt op voor den winkelstand. Er moeten niet nog meer zaken in de gemeente komen. De heer Van Lent (R.K.) meent dat de door den heer Van Unen bedoelde personen tegen zichzelf beschermd moeten worden. Het gaat met zulke zaakjes toch op den duur mis. De heer De Te 11 o (S.D.A.P.) meent, dat de verordening beroep van omwonenden en belanghebbenden op den Raad moet mogelijk maken. De Voorzitter zet uiteen, dat B. en W, Het lid der Tweede Kamer de heer Van Dis heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den raad der gemeente Poortvliet besloten is om aan enkele werkloozen van het tijdstip der uitkeering uit de werkloozenkas in December 1935 af, geen steun meer uit te keeren, omdat zij ongeorganiseerd zijn? Weet de minister, dat ook in Hillegom steun onthouden wordt aan ongeorganiseerde werk loozen? Is de minister niet van oordeel, dat zulk een indirecte dwang tot het zich aansluiten bij een vakorganisatie in strijd is met de rijks regeling in zake steun verleening? Wil de minister bevorderen, dat de uitslui ting van steun wegens het niet-georganiseerd zijn wordt opgeheven? Getroffen tuinders krijgen steun. Te Nieuwveen. Ter Aar en Uithoorn. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de producenten van gewassen van den tuinbouw, voor zoover deze hun be drijf uitoefenen te Nieuwveen. Ter Aar en Uit hoorn, en voor zoover het betreft door hen in 1934 geteelde boonen- en augurkenplanten, waarvan de opbrengst door bijzondere om standigheden (zooals men weet zijn de gewas sen in deze omgeving door zware hagelbuien geteisterd) niet ter veiling is aangevoerd, steun verleend zal worden tot een maximum van f 17.500. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de hierna vermelde hoeveelheden van de hierna vermelde producten tot de daarbij ver melde bedragen per eenheid, deze eenheden berekend naar een opbrengst van 14.000 K.G. per H.A. voor augurken en van 12.600 K G. per H.A. voor boonen bij een stand van het gewas 70 a. augurken 398.575 K.G. f 1.80 per 100 K.G. b. Boonen 334 356 K.G. f 3 per 100 K.G. DE REIS VAN DR. DE VLUGT. „De Tijd" bevat omtrent de reis van Dr. De Vlugt naar Mopkou enkele bijzonderheden. De Russen wenschten niet met de directeuren, maar met den president-commissaris der Ned. Scheepsbouw Maatschappij, dat wil dus zeg gen met Dr. De Vlugt, te onderhandelen. Volgens „De Tijd" heeft de burgemeester voeling gehouden met de regeering en minis ter Colijn was niet onkundig van zijn reisplan. De orders, waarover Dr. De Vlugt ging onder handelen. moesten beschouwd worden als een tegenprestatie van Rusland voor zekere hout leveranties. Dr. De Vlugt is als privé-persoon op eigen risico naar Moskou gegaan, hoewel hij een groot Amsterdamsch belang behar tigde, concludeert het blad. RUMOER BIJ TOONEEI,VOORSTELLING TE HAGEN. In den stadsschouwburg te Hagen is gister avond bij de twéede voorstelling van Eduard Kiss' Wittekind de veldheer der .Saksers in hun strijd tegen Karei den Groote eenige malen de orde verstoord. Uit de zaal werd o.a. geroepen: „Geen geschiedvervalsching!" Hoewel de regisseur had verzekerd, dat het stuk niet slechts met toestemming, doch met uitdrukkelijke goedkeuring van den rijks minister voor volksontwikkeling en propa ganda werd gespeeld, werd het lawaai zoo erg, dat S.A. en politie een gedeelte van den schouwburg ontruimden. De politie deelt mede, dat de rustverstoor ders jongelieden uit katholieke kringen wa ren. OP DE SPEELPLAATS GEVALLEN. De 6-jarige A. L. uit de Willemstraat gleed tijdens het speelkwartier op de speelplaats van de Wilhelminasch'ool uit en viel, met het gevolg dat hij zijn been even boven de knie brak. Nadat Dr. van Faassen de eerste hulp had verleend, werd het ventje naar een zie kenhuis te Haarlem vervoerd. S. D. A. P. Donderdagavond zou de heer Van Looy, de uitgewezen Berlijnsche correspondent van „Het Volk" in „Ons Huis" voor de afdeeling Zandvoort van de S. D. A. P. spreken over „Toestanden in Hitler-Duïtschland". De heer Van Looy was evenwel verhinderd en in zijn plaat sprak dr. W. Banning over: „De toe komst van de vrijheid in Europa". Spreker zette uiteen, dat er na den oorlog zeer veel was veranderd. De liberaal-kapitalistische maatschappij heeft plaats gemaakt voor een samenleving, waarin de vrije concurrentie niet meer mogelijk was. Hierdoor was men in zeer moeilijke omstandigheden gekomen. Wel wordt op verschillende manieren getracht deze moeilijkheden te overwinnen, ook de re geering doet aan deze pogingen mede, doch tot heden slaagde men er niet in orde in den toestand te brengen. Naast de oude partijen is een nieuwe beweging ontstaan, die op haar manier orde in den chaos tracht te scheppen. Spreker bestreédt de middelen,, die déze be weging gebruikt. De grootste tekortkoming van deze beweging is wel,, dat zij het woord „Mensch" .niet kennen. Spreker waarschuwt evenwel deze beweging niet te licht te nemen. Hij wekte de aanwezi gen op paraat te zijn en mede te werken om de middelen te vinden om weer orde in de maatschappij te scheppen. Spreker was er van overtuigd, dat de de mocratie de kracht zal vinden om de ver langde orde scheppen. Gelukt dit niet, dan vreest spreker, dat het fascisme met zijn middelen een orde, die op andere grondsla gen rust, zal bewerkstelligen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graambeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 7.50; Gerst (chevalier) en Winter- gerst f 5.75; Haver, Paarde boonen en Kana riezaad f 6.50: Duiveboonen f 8; Brume boo nen f 11,50; Groene erwten f 9,50; Vale erwten en Blauwmaanzaad f 14.50; Geel mosterd en Karwijzaad f 19. Alles per 100 K.G. PERSONALIA. De heer Jb. Suijk, (hoofd van de bijzon dere school aan den Sloterweg bij Nieuwven- nep alhier is benoemd in gelijke betrekking te Muiden. In verband met dit vertrek werd tot waar nemend hoofd benoemd de heer L. N. Vernie te Schiedam. De heer Suijk heeft van het personeel, leer lingen, ouders, oudercommissie en plaatselijke schoolcommissie op hartelijke wijze afscheid genomen. PREMIEKEURING. Donderdag had vanwege de Provinciale Re gelingscommissie op de keuringsbanen van het sportterrein te Hoofddorp, onder veel belangstelling, een premiekeuring van dek hengsten plaats. Verschillende prachtdieren uit Haarlemmermeer werden geprimeerd, het geen een bewijs is, dat de paardenfokkerij in deze gemeente nog op een hoog peil staat. HEEMSTEDE 761 m.M. 761 m.M. Opticien. 37. Tel. 11059.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2