éfflflnYLL Perspectieven voor IJmuiden. tandpa/to. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 UIT DE OMSTREKEN. IJMUIDEN. Interessante openingsrede van den voorzitter van IJmuidens Bloei. Het is een goede gewoonte van den voor zitter van IJmuiden's Bloei, den heer W. A. Dolleman, in de telkenjare in een der eerste maanden van het jaar gehouden algemeene ledenvergaderingen van de Vereeniging IJmuidens Bloei een uitvoerige openingsrede te houden, te meer waar deze redevoeringen getuigen van den breeden blik van den spre ker en van zijn goeden kijk op de dingen. Zijn denkbeelden ten opzichte van eventueel te nemen maatregelen ter verbetering van den economischen toestand zijn doorgaans het aanhooren en overwegen overwaard en het is daarom dan ook van belang, dat zijn woorden, vooral die welke hij deze week liet hooren mogen doorklinken tot daar waar de hoogere machten zetelen, die tot op zekere hoogte over het wel en wee van IJmuiden hebben te be schikken. De Nieuwjaarsredevoeringen van notaris Dolleman zijn voor IJmuiden. wat die van de voorzitters van de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam voor deze ste den zijn en om deze reden laten wij de rede voor wat het zakelijke gedeelte betreft hier onder in extenso volgen. In het eerste gedeelte wijdde spreker, zooals reeds in ons verslag js gemeld woorden van waardeering ter herden king van wijlen burgemeester Rambonnet. IJmuiden heeft iets te goed." Wat zegt ons het afgeloopen jaar 1934, als vijfde in de serie van malaise-jaren te IJmui den? aldus spreker. Met onzen minister van sociale zaken Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, zoude ik hierop willen antwoorden „dat aan passing op lager levenspeil aanvaard moet worden". Het gaat in het bijzonder om het „aanvaarden"; wij moeten ons er ten volle indenken, dat wij op het punt van het nor male zijn aangeland en dat al hetgeen ons in de komende jaren wordt toebedeeld, winst is. Een lichtpunt is hierbij, dat wij in IJmuiden inderdaad iets te goed hebben, want verge lijken wij het visscherijbedrijf met den land bouw en verschillende andere bedrijven, dan blijkt wel, dat voor hetgeen, waarvan men het in IJmuiden in hoofdzaak moet hebben, al bitter weinig anders gedaan is dan commis sies ter bestudeering van den toestand instel len. Helaas is onze groep klein en kan zij geen groote trom roeren, zooals b.v. het landbouw bedrijf; anders waren ongetwijfeld al meer wenschen te IJmuiden in vervulling gegaan. De contingenteering van vreemde vischaan- voer is iets, wat men inderdaad verkregen heeft; men moge hiermede in IJmuiden niet allerwege tevreden zijn, tenslotte is het een ontwijfelbaar voordeel gebleken voor het vis scherijbedrijf; de gemiddelde besommingen per schip in 1932, 1933 en 1934 mogen hiervan een bewijs opleveren, deze bedroegen nl. res pectievelijk voor die jaren f 36.787. f 23.212 en f 41.534 terwijl ook het gemiddeld aantal rei zen per schip in 1934 gunstiger was dan in 1932 nl. 19 tegen 15,2 (het jaar 1933 moet wegens de in dat jaar plaats gehad hebbende staking voor de laatste gemiddelde cijfers bui ten beschouwing blijven); en hierbij moeten wij ook overwegen hoe de toestand zoude zijn. zoo er geen contingenteering geweest ware, ik meen te mogen vermoeden, dat het er dan thans nog slechter zoude hebben uitgezien. Visscherijbedrijf ineengeschrompeld. Hoe het visscherijbedrijf intusschen ineen geschrompeld is, moge een vergelijking met een vóórcrisis jaar bewijzen nl. 1929; in dat jaar bedroeg de gemiddelde besomming per schip f 61.417. Zooals ik echter boven betoog de, moeten wij ons aan de bestaande toestan den aanpassen en vergelijkingen met de vóór crisis jaren achterwege laten; maken, wat er van te maken is. en daarbij trachten eenige verbetering te krijgen, moet onze leus zijn. Daarbij zien wij vragend op naar onze regee ring. Wat zal zij verder doen? Zij heeft, thans weer een zeer belangrijk rapport over IJmui den verkregen. Welk effect zal dit hebben? De visscher ij controle is hieruit reeds geresul teerd; zoo dit instituut met de noodige kracht bekleed wordt, kan het onder bekwame en sterke leiding wat goeds voor IJmuiden tot stand brengen. Nieuw voor oud. Ik zie hierbij in de eerste plaats naar de opruiming van een groote partij oud roest, welke zich in de haringhaven bevindt. Hier is volgens mijn oordeel met regeeringssteun wat te bereiken. De regeering koope de verder onbruikbare schepen voor een behoorlijken prijs op onder conditie dat de opbrengst wordt aangewend voor in Nederland te bouwen nieuw materiaal voor de visscherij. Dit is zij 't moei lijk, te regelen. De belanghebbenden, wier schepen voor afbraak door de Regeering wor den opgekocht, zullen daar. waar het noodig is, zich moeten vereenigen, ten einde met het gezamenlijk verkregen kapitaal tot nieuw bouw over te gaan; alleen wanneer nieuw bouw volgt, moet de betaling voor het oude materiaal plaats hebben. Het spreekt van zelf, dat de Regeering voor het materiaal, door haar over te nemen, een behoorlijk bedrag betalen moet, zoodat men met de opbrengst van eenige oude schepen een nieuw verkrijgen kan. Zoo een reeder van een niet meer in de vaart te brengen partij oud ijzer een deel in een nieuw te bouwen schip verkrijgen kan, zal hij zich wel tweemaal bedenken, alvorens dit af te wijzen. Het Rijk heeft op deze wijze het voordeel, dat er werkgelegenheid geopend wordt voor afbraak der oude schepen bene vens voor nieuwbouw van de vervangende schepen, waarvan het type in, overleg met deskundige adviezen zal moeten worden vast gesteld. Ook hypotheekhouders op de uitslui tend voor afbraak bestemde schepen, zullen, zoo zij er althans nog zijn, in zoodanige rege ling gaarne medewerken. Het spreekwoord „beter een half ei dan een leege dop" blijft nog altijd gelden. Te veel om hier te noemen is reeds aangeprezen om het visscherijbedrijf te saneeren. De sterke man aan het hoofd van de visscherijcontröle kan hier veel goed werk verrichten mits hij den stok achter de deur heeft, want ook te IJmuiden is dit wel noodig. „Een volk dat leeft, werkt voor zijn toe komst" staat op het monument op den afsluit dijk tusschen Holland en Friesland. Dit geldt ook voor ons; aan de toekomst van IJmuiden kunnen wij werken door al het mogelijke in het werk te stellen om hier een vrije los- en laadhaven te krijgen. Waar men tegenwoordig in alles wil econo- miseeren, zal ook de vrije los- en laadhaven in IJmuiden, als in vele gevallen een groote besparing brengend, eenmaal komen. Het oog hierop gericht komt men tot de overtuiging, dat er aan de Zuidzijde van de Visschershaven een voldoende haven voor dit doel aanwezig moet zijn. De plannen voor zoodanige haven bestaan; men zie hiervoor slechts de geëgali seerde vlakte, thans weer min of meer duin terrein geworden, aan de Zuidzijde van het Visschershaven-complex; wat ligt hier geen werkgelegenheid open en nog wel een zoo danige waarvoor geen andere kosten dan ar beidsloon in aanmerking komen. Ook hier kan de zegenbrengende arbeid door het Rijk be vorderd worden en menig werklooze in de ge meente Velsen aan arbeid worden geholpen. Dat een staking in het jaar 1935, welke ons reeds weken voor de beëindiging van het oude jaar bedreigde, ons is gespaard geworden, stemt tot groote dankbaarheid. Wij moeten verder; aanvaardend dat wij ons op lager levenspeil blijvend moeten aanpassen en ver trouwend dat de Regeering in de naaste toe komst ook voor IJmuiden iets zal blijken te zijn. Vlessing-Comité. Komt er een operette-vereeniging van? Het Vlessing-Comité verzoekt ons mede te deelen, dat Vrijdagavond het bestuur bijeen komt voor de afwerking van de loopende zaken. Des avonds 9 uur worden ook de zangeres sen en zangers verwacht. Het ligt n.l. in de bedoeling van eenige deelnemers, een ope- rettevereeniging te stichten. CRISIS ZEEVISCHBESCHIKKING 1935 I Een dezer dagen is de Crisis-Zeevischbe- schikking 1935 I gepubliceerd, in welke be schikking het Crisis-Zeevischbesluit 1934 1 nader wordt uitgewerkt. Hierin wordt als voorwaarde voor het uitvaren ter zeevisch- vangst gesteld, dat ten aanzien van het uit varende schip een uitvaar-certificaat moet zijn verleend door de Nederlandsche Vissche- rij-Centrale, nadat de betrokkene zich schrif telijk heeft verbonden tot betaling van 1 pet. van de bruto-^besomming van de aan te voe ren visch ten behoeve van het Landbouw- Crisisfonds. De termijn, waarvoor deze uitvaar-certifi caten hoogstens kunnen worden verleend, is voorloopig vastgesteld op twee maanden. Met nadruk wordt de aandacht van belangheb benden erop gevestigd, dat de mogelijkheid bestaat, dat na verloop van dezen korten ter mijn aan het verleenen van de uitvaar-certi ficaten r.adere voorwaarden worden verbon den, waarb.j bepa«,Iu- normen zullen worden aangelegd t.a.v. de ei.-chen v- uraan de on derhavige schepen moeten voldoen. Het is van het grootste belang, dat de be trokkenen, die voornemens zijn schepen ter uitvaart in gereedheid te brengen, met deze mogelijkheid rekening houden, om straks te leurstelling te voorkomen. KINDERUITVOERING VAN DE LEERLINGEN VAN MEERZICHT Ten bate van de afdeeling Velsen dei- Katholieke Kinderuitzendmg werd gistermid dag in het Patronaatsgebouw een kinder- uitvoering gegeven door de leerlingen van „Meerzicht" uit Velsen-Noord. Een met jeugdig publiek geheel gevulde zaal heeft hen dien middag gadegeslagen en beluisterd. Deze middag zal a.s. Zondagavond en Woensdagmiddag herhaald worden, de eer ste maal voor ouderen, de tweede maal voor de jongeren, die nu teruggestuurd moesten worden Moeilijke reis van de „Corrie". Begin van brand door het breken van een kachelpijp. De stoomtrawler Corrie IJm. 21, die giste ren aan den afslag was, had een moeilijke reis achter den rug. Doordat tengevolge van het slingeren de binnenpijp. van de kachel afgebroken was, ontstond een begin van brand, waardoor het logies vol rook kwam te staan. Men slaagde er in, het brandje te blus- schen maar toen dit was geschied vond men den oudsten stoker P. van B. bewusteloos in zijn kooi. De man herkreeg toen hij in de buitenlucht was gebracht, spoedig weer het bewustzijn. Verder werd de luchtkoker op de koelkast beschadigd en verloor het schip zijn bezaan Vechtpartij in den vischafslag. Ernstig verzet tegen de halpolitie. Hedenmorgen had in den Rijksafslag een vechtpartij plaats, doordat de halpolitie een jongeman. W. genaamd, wilde arresteeren, waarbij deze ernstig verzet pleegde. De twist ontstond, doordat de agent K. den vader van W„ die wachtsman bij een der trawlers is, meende te moeten betrappen op diefstal van van een zoodje aal. W. Sr. ontkende echter de bedoeling te hebben gehad de visch weg te nemen. Er ontstond tusschen hem en den agent een woordenwisseling en tenslotte zou de agent bedoelden persoon meenemen naar het bureau. Voordat het zoover kwam, kwam de zoon van W. tusschenbeide. die meende dat zijn vader onschuldig was. Een hevige vecht partij ontstond tusschen den jongeman en den agent. Eerstgenoemde slaagde erin den gummistok van den dienaar der openbare or de te bemachtigen, waarop hij dezen met diens eigen wapen te lijf ging. bij welken strijd de agent het onderspit moest delven. Spoedig ekwam de agent J. zijn collega as- sisteeren, maar ook met hun beiden slaagden zij er niet in den jongeman, die door het dolle heen was te overmeesteren. Tenslotte slaagde de halchef erin een einde aan de vechtpartij te maken. W. Jr. werd gear resteerd. (Adv. Ingez. Med.) Buurt vereeniging „Kennemerlaan". Een uitstekend geslaagde „bonte avond". De „bonte avond", die de Buurtvereeniging Kennemerlaan gisteravond in „Kennemer- hof" hield is uitstekend geslaagd en onge twijfeld hebben de talrijke leden met hunne introducés een genoeglijken avond meege maakt. De stemming bleef er zoo goed in, dat het al twee uur in den nacht was eer de laatste bezoekers er aan dachten naar huis te gaan. MARKTPRIJZEN van Donderdag 7 Febr. Tarbot per K.G. f 1—f 0.85 Griet per 50 K.G. f 30—f 17 Tongen per K.G. f 1.30f 0.75 Groote schol per 50 K.G. f 13f 10 Middelschol per 50 K.G. f 17—f 12 Zetschol per 50 K.G. f 20f 17.50 Kleine schol per 50 K.G. f 16f 9.50 Bot per 50 K.G. f 7.50f 5 Schar per 50 K.G. f 14—f 7.50 Rog per 20 stuks f 16f 12 Vleet per stuk f 3.33f 2 Kleine poon per 50 K.G. f 12.50f 12 Groote schelvisch per 50 K.G. f 30 Middelschelvisch per 50 K.G. f 28f 26 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 25— f 19.— Kleine schelvisch per 50 K.G f 20f 11 Kabeljauw per 125 K.G. f 38f 24 Groote gullen per 50 K.G. f 16f 10 Kleine gullen per 50 K.G. f 12f 7 Wijting per 50 K.G. f 6.30—f 3.60 Makreel per 50 K.G. f 14f 4.50 Heilbot per K.G. f 1—f 0 80 Leng per stuk f 1 20f 0 63 Koolvisch per stuk f 0.70f 0.07 Versche haring per kist f 6f 3.90 Middel hake per 125 K.G. f 90 Klein middelhake per 50 K.G. f 35f 33 Kleine hake per 50 K.G. f 24f 17 BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Antje RO 15 500 manden (haring) f 1160 Sperwer IJm. 133 50 manden f 1310. Alkmaar IJm. 31 480 manden f 3000 Vios 4 IJm. 96 100 manden f 2100 Julie Streiff IJm. 159 45 manden f 1400 Condor IJm. 72 75 malden f 1700 Amsterdam IJm. 58 645 manden f 3070. Ewald IJm. 48 400 manden f 2500 Motorloggers Sch 266'f 460: KW 24 f 470: KW 23 f 520; KW 149 f 740; KW 29 f 670; KW 55 f 690. BEVERWIJK STEUNUITKEERING VOLGENS DE NIEUWE UITKEERING. Woensdagavond is voor de eerste maal de steunuitkeering geschiedt op de wijze, zoo als deze door den minister werd verlangd. Na de uitkeering van Zaterdag ontvingen de steuntrekkenden de helft van het steun bedrag. Woensdag 13 Februari wordt dan weer het volle bedrag uitgekeerd. De „halve" uitkeering geldt bij wijez van voorschot, dat later zal moeten worden terugbetaald, waar voor een regeling is vastgesteld. BELANGRIJK CONCERT VAN HET HERV. ZANGKOOR. De Johannes-Passion in studie. Begin April geeft het Hervormd Zangkoor o.l.v. den heer Klut een uitvoering in de Hervormde Kerk Het koor heeft voor dit concert in studie genomen ..Die Johannes Passion" van Men delssohn, met orkest begeleiding. VOOR NIEUWE INSTRUMENTEN. De St.Jozef Harmonie heeft dringend be hoefte aan nieuwe muziekinstrumenten. B. en W. hebben aan het bestuur toestemming verleend tot het houden van een verloting tot versterking van het instrumentenfonds. GYMNASTIEK VEREENIGIN G S. S. H. W. B.—Z Naar wij vernemen is de gymnastiekver- eeniging S.S.H. voornemens een afdeeling tweede jeugd op te richten, zoowel voor dames als heeren. TENNISCLUB T. O. P. In de jaarvergadering van de tennisclub T O P. is een nieuw bestuur gekozen. Het be stuur is thans als volgt samengesteld: P. J. A. Langendijk, voorzitter. J. v. d. Bliek, secr.- penningmeester, C. A. Erdman, vice-voorzit ter, N. Redeker en mej. R. Teer, commissa rissen. Het jaarverslag van den secretaris herin nerde aan de successen van het vorige sei zoen, toen het eerste- zoowel als het tweede team het kampioenschap behaalden, resp. van de afdeelingen 3 A en 3 B van den Ned. Lawntennisbond. In het a.s. tennisseizoen zal T.O.P. met twee teams aan de competitie deelnemen, nl. in de afdeelingen 2B en 3A. In tegenstelling met vorig jaar, toen op de Hoogovenbanen werd gespeeld, zal in het komende seizoen gebruik worden gemaakt va nde Duinwijckbanen. HEEMSKERK Werk voor 60 werkloozen. Bij Marquette en Assumburg. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken zijn goedkeuring gehecht aan het uitvoeren van verschillende werkzaam heden in werkverschaffing, zooals verbetering van het wandelpark Marquette, verfraaiing van de omgeving van kasteel Assumburg enz Een 60-tal menschen zullen tewerkge steld kunnen worden. Reeds a.s. Zaterdag zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. ZANDVOORT KOOLTJES ZOEKEN. Nu de laatste dagen het water bij eb zeer laag staat zijn er op verschillende plaatsen langs de kust stukjes steenkool en cokes te vinden. Door vele Zandvoorters, jong en oud. wordt deze brandstof gretig bij elkaar gezocht. Moeizaam bukkend, wordt alles wat brandbaar is, stukje voor stukje bij elkaar gezocht. Is men erg fortuinlijk dan lukt het wel eens een emmer vol bij elkaar te scharrelen. Wel is deze brandstof niet van de beste kwaliteit, doch ze geeft warmte en 't spaart in ieder geval iets uit en 't geeft bovendien velen de voldoe ning dat zij tenminste nuttig werk hebben verricht. KINDERVOEDING. Het aantal kinderen, dat aan de gemeente lijke kindervoeding deelneemt, wordt voort durend grooter. Woensdag was het aantal reeds boven de 160 gestegen. Nu de koude in valt zal dat aantal in de komende dagen zeker nog wel toenemen. ONGEVAL IN HET POLITIEBUREAU De commissaris van politie, de heer Lovink had het ongeluk op de inspecteurskamer uit te glijden Hij viel met het hoofd tegen een stalen kast en bleef bewusteloos liggen. Na ongeveer een uur kwam hij weer bij. Dr. Gerke, die inmiddels was geroepen, consta teerde een hersenschudding. Thans is de toestand van den heer Lovink redelijk wel. HAARLEMMERMEER C v. d. LAAN. Op den hoogen leeftijd van bijna 90 jaar is, ten huize van zijn familie te Schermer overleden de heer Cornelis v. d. Laan, die ge durende tal van jaren lid is geweest van den gemeenteraad van Haarlemmermeer. Ook op landbouwgebied was de heer v. d. Laan een bekende persoonlijkheid. Heden. Vrijdag, zal de begrafenis te Hoofddorp plaats heb ben. RUITERAVOND. De landelijke rij vereeniging ..Kapitein van der Wal" te Hoofddorp, zal op Dinsdag 12 Februari haar jaarlijksche ruiteravond hou den. Voor deze vereeniging zal o.a. de bekende ruiter-kampioen Pahud de Mortagne optre den. die dan een sportfilm zal projecteeren. Verder verleent het dubbelmannenkwartet O. K. G. onder leiding van den heer M. van Staveren uit Nieuw Vennep haar medewer king. Het muzikale gedeelte zal worden ver zorgd door de Red. Old. Fellow Band. BRUGGENBOUW. De groote betonnen brug over de Ring vaart in den nieuwen Rijksweg Amsterdam Sassenheim is nu zoo goed als gereed. De bascule zal pas later worden aangebracht, om aan de scheepvaart zoo lang mogelijk onge hinderd doorgang te geven. HET „WITTE KRUIS" TE NIEUW-VENNEP. Bovengenoemde vereeniging vergaderde on der leiding van den heer van Alkemade. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Wegens afwezigheid van den penning meester, den heer A. C. Pruissen moest diens verslag achterwege blijven. De aftredende bestuursleden, de heeren Alkemade. voorzitter en A. C. Pruissen, pen ningmeester, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bij de sluiting der vergadering spoorde de voorzitter alle aanwezige leden aan, zooveel mogelijk propaganda te maken voor de af deeling GASVOORZIENING. Teneinde de dorpen Schiphol en Badhoeve van gas te kunnen voorzien, is men aan den Spaarnwouderweg van den lJweg af, begonnen om de noodige gasbuizen aan te leggen. RAADSVERKIEZING. Bij de a.s. verkiezingen voor den Raad dezer gemeente, zullen de heeren C. v. d. Welle te Zwanenburg en J. Griekspoor te Nieuw-Vennep zich niet meer herkiesbaar stellen. Beide leden hebben zitting voor de S.D.A.P.; de heer Griekspoor reeds 16 jaar. HILLECOM PROPAGANDA-BIJEENKO.MST. De Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging afdeeling Hillegom. heeft Woensdagavond een openbare vergadering gehouden in het lokaal .Patrimonium", dat geheel bezet was. De voorzitter, de heer H. D. Perfors, opende op de gebruikelijke wijze. Er was een uitvoe rig programma met zang en muziek van „De Schakel" uit Haarlem. Als spreker trad op de heer P. P. Hartendorf uit Haarlem wiens rede getiteld was. ..Gordt u ten strijde". Hij be streed het alcoholgebruik en pleitte voor ge heelonthouding. Er was gelegenheid om vra gen te stellen, die na de pauze door den spre ker beantwoord werden. De Schakel heeft het tooneelstukje „Wie is de moordenaar?" opgevoerd. Met onverdeel de aandacht werd dit propagandistische spel gevolgd. Na twee voordrachten als toegift wer den spreker en medewei-kenden door den voorzitter bedankt. De heer Hartendorf sloot de bijeenkomst met dankzegging. OVERVEEN GUNNING O.L. SCHOOL. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen dat de mededeeling in ons blad van Dinsdag, betreffende de gunning der electrische verwarming in de O.L. school al hier, niet geheel juist is. Het bureau Stuur man en Maas is weliswaar opgeheven, doch de heer Maas heeft van dat ocgenblik af een technisch bureau op den De Genestetweg 16 terwijl het bureau Stuurman gevestigd is Bloe- mendaalsche weg 6 A. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) Vliegtuig van wachtmeester Wulms ontdekt. Lot van den bestuurder nog niet bekend. BANDOENG. 6 Febr. (Aneta) Heden morgen trokken het 15de bataljon infante rie uit Bandoeng en twee compagnieën inian- terie uit Tjimahi de bergen in om het ver miste toestel, bestuurd door den Europee- schen wachtmeester Wulms te zoeken. Ook de nasporingen vanwege de Luchtvaartafdee- ling werden hervat. Een nader bericht meldt, dat het toestel zoo juist in een ravijn is ge signaleerd. Het toestel is vernield. Omtrent het lot van den Destuurder is nog niets bekend. (LaterL De militairen werden naar de bergen vervoerd in 18 autobussen voor het zoeken van den verdwenen Curtlss-jager. Het 15de bataljon ving den onderzoekingstocht aan van Lembang uit in de richting van Wa- tes Tjisaroea. Voorts zocht een brigade in meer Oostelijke richting. Het zoeken naar het vliegtuig was zeer moeilijk, daar het terrein geheel met bosch overdekt is. Het toestel werd in een ravijn gesignaleerd en maakte den indruk volkomen vernield te zijn. Een commissie van onderzoek benevens me dische hulp is naar de plaats van het onge val vertrokken. De plaats waar het toestel gevonden is bevindt zich bij den krater Domas en niet ver van den weg over den Tangkoeban Prahoe. De overige ongevallen Nader blijkt, dat de waarnemer in het Fokkertoestel, kapitein Van der Eem, bij het neerstorten van de Fokker C-V geen arm ge broken heeft, doch dat deze slechts uit het lid is geschoten. Luitenant Kuntzel, de bestuurder van het toestel, vloog laag en werd in het ravijn door een luchtstroom naar beneden gezogen; hij kwam met zijn toestel op een boomtop neer. Nader wordt nog gemeld, dat de vernielde Curtiss-jager een eenpersoons vliegtuig is, in 1929 aangeschaft via een Indische firma. De heer Wulms is lid van het hoofdbesi.uur van de R.K. Onderofficierenvereeniging Sint Ignatius. De kwestie met de „Orania". In verband met den terugkeer van den ge zagvoerder van het in de Portugeesche ha ven Leixous gezonken mailschip Orania, deelt de directie van den Kon. Hollandschen Lloyd mede. dat deze terugkeer op haar verzoek is geschied. Hoewel te Leixous te mogelijkheid kan be staan, dat men zal trachten den commandant van het gezonken schip vast te houden, totdat de kwestie van de berging definitief is gere geld, is van een bedreiging in dezen geest van de zijde der Portugeesche autoriteiten geen sprake geweest. Ook is de terugroeping van den kapitein en de officieren door de K. H. L. niet om deze reden geschied. De commandant en de officieren van de Orania, die te Leixous verblijf hielden zijn teruggekomen naarNederland omdat de bespre kingen met de havenautoriteiten en de ber gingsmaatschappijen geen nieuwe gezichts punten meer opleverden. Daar de Orania reeds door den K. H. L. was geabandonneerd, was de tegenwoordigheid van den kapitein, niet meer noodzakelijk. Bovendien bood de terugkeer van de Zee- landia naar Amsterdam voorloopig een laat ste gelegenheid voor een gemakkelijke over tocht naar Amsterdam. We vernemen verder, dat ook de vertegenwoordiger van de Lon- densche assuradeuren thans naar Engeland is teruggekeerd. De kwestie van de berging van de Orania is echter nog niet geregeld. (V.D.) Nog een beleedigingsaffaire te Laren. AMSTERDAM. 6 Februari (V. D.) Weder om doet voor een rechterlijk college een strafzaak, waarin de Larensche burgemeester als beleedigde partij voor het getuigenhekje verschijnt. Thans is het een der raadsleden, de O. S. P.-er P. van Praag, die in het bankje der beklaagden plaats neemt. Ook thans is de aanleiding gelegen in het over de grens zetten van Duitschers, die een conferentie in Laren bezochten en op bevel van den burgemeester werden uitgeleid. Op 28 Februari 1934 zou Van Praag in de raadsvergadering den burgemeester hebben toegevoegd: „Ik wil uitdrukking geven aan de diepe verachting, die ik voor je koester. Zoo als men walgt van een schurftigen hond, zoo walg ik van jou." Het leugenachtige bericht, dat 't de eigen verkiezing was van mijn kameraden, dat ze over de grens werden gezet is van jou af komstig." Tenslotte zou verdachte tot een wethouder hebben gezegd: „Je bereikt hier niets mee. Hier iets bereiken met een dergelijken voor zitter! Daar is niets mee te bereiken. Ik roep 't over uw hoofd heen. Deze keer bent U ge slaagd. De tijd zal komen dat de rollen zul len zijn omgekeerd. Wee jou als je dan de re kening wordt gepresenteerd. Lafaard." Den verdachte was ten laste gelegd dat hij deze woorden had gezegd in een openbare vergadering sprekende over de uitzetting van de vier Duitschers (welk onderwerp toen niet aan de orde was). ALs eerste getuige wordt de beleedigde bur gemeester gehoord. „Ik heb juist gehoord", zegt de verdedig ster mevr. Mr. De Ruyter-De Zeeuw, „dat u de Duitschers beschouwde als gevaarlijke in dividuen. Is dat waar?" „In een interview met de Gooische Post heb ik me wel op die wijze uitgelaten". Verded-: „Is er een bepaalde reden waar om juist tegen dezen verdachte een aan klacht werd ingediend en niet tegen de kran ten die zich tegen u ook zeer scherp hebben uitgelaten?" Burgemeester: „Ik heb me van het kran tengeschrijf niet veel aangetrokken". Verded. concludeert, dat getuige tegen de zen verdachte bevooroordeeld was. Verded,: „Hebt u die uitleiding der Duit schers doen plaats hebben op eigen initia tief?" Get.: „Moet ik daarop antwoorden?" Verded.: „Het is voor de beoordeeling van verdachte's zaak van groot belang om te weten of verd. den burgemeester terecht voor deze zaak aansprakelijk heeft gesteld". De officier acht deze vraag niet ter zake dienende en de rechtbank laat de vraag niet toe. Een maand geëischt Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, requireert de officier Mr. Wasschenberg we gens beleediging tegen verd. Van Praag een gevangenisstraf van een maand.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11